MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARO» Na. 42 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Versterking weermacht. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs t?<50 per kwsriaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.80, Losse nummers 5 een;, Advertent,iijn -30 cent per regel. Ir;gozondcn mcdcdcclingcn 60 cent per regel. Kio'r.y Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Generaal de Bono teruggeroe pen. Regens in Ogaden. 'Generaal de Bono is uit Oost-Afrika teruggeroepen en door Mussolini be noemd tot maarschalk. Hiji zal worden vervangen door maarschalk Badoglio. Te Roane is men algemeen van mee ning dat de benoeming van maarschalk Badoglio tot opvolger van generaal de Bono in Oost-Afrika, een nieuwe, meer energieke fase in de oorlogsvoering in Abessynië inluidt. Het eerste offensief zal van Makale uit gericht zijn tegen Dessie, terwijl het tweede tegen het Tana-meer zal zijn ge richt. Men hoopt, dat als resultaat van de nieuwe acties Dessie, Gondar en Har- rar in handen van de Italianen zullen vallen. (Met de herovering van Makale heeft de 'hooge commissaris van Oost-Afrika, generaal De Bono, de taak voltooid, 'die hem was opgedragen, zoo wordt uit Rome gemeld. De duce heeft hem een telegram ge zonden, iwaarin wordt gezegd, dat De Bono zijn missie onder uiterst moeilijke omstandigheden heeft vervuld, met resul taten, die hem recht geven op de dank baarheid der natie. In Ahessijnsche kringen ziet men in het terugroepen van generaal De Bono een teeken, dat de Italiaansche opmarsch spoedig met groote hevigheid zal wor den voortgezet. Maarscharuk Badoglio zal ongetwijfeld niet benoemd 'zijn, omdat de Italiaansche opmarsch tot dusverre zoo'n vlot verloop had. Men ziet te Addis Abeba in een spoedig verder rukken een voor deel, omdat daardoor de verbindingen met het achterland steeds kwetsbaarder worden. Aan den anderen kant neemt men aan, dat de Italianen voor het begin van het regenseizoen de beslissende punten willen bezetten, omdat in 'dien tij'd de Abessyniërs gelegenheid hebben hun bewapening op peil te brengen, wat thans nog allerminst het geval is. Van de fronten. Van de fronten worden geen groote bewegingen 'gemeld. In het Noorden gaan de Italianen voort gevechten te leveren in het Oheralta-gebied, resultaten hier van worden echter niet gepubliceerd. De berichten van het Zuidelijk front, die de laatste dagen niet uitmuntten door duidelijkheid, geven ruimte tot allerlei veronderstellingen, maar het is wel zeker, dat de Italiaansche berichten, volgens welke de troepen van generaal Graziani na de bezetting van 'Gorrahei een zoo merkwaardig snellen opmarsch gemaakt hebben in de richting van Sasa Baneh en Daggaboer misleidend geweest zijn. Tengevolge van de geweldige stortre gens, welke de laatste dagen weer op tal van punten van het Ogadenfront zijn neergekomen, zijn 'n twaalf tanks in de modder blijven steken. De malaria maakt talrijke slachtoffers onder de Italiaansche troepen. Alleen met 'hun bombardementsvlieg tuigen bedreigen de Italianen nog 'de Ethiopische verdedigingscentra. ITALIË VERZET ZICH TEGEN DE SANCTIES. De Groote Raad van het Fascisme hijeen. D'e eerste zitting van den Grooten Fas- cistischen Raad te Rome heeft Zaterdag nacht tot één uur geduurd. Do zitting zal vanavond te 10 uur worden hervat. Federzoni, de voorzitter van den se naat, heeft mede namens de overige le den van den ministerraad een resolutie voorgelezen van den volgenden inhoud: De Groote Raad van het Fascisme, welke de samenvatting vormt van het eensluidende gevoelen des volks, dat zoo- als uit de demonstratie van 2 October j.l. is gebleken verknocht is aan de zaak van bet fascisme, betuigt den Duce zijn bijval, aangezien hij het hoogste recht van de natie heeft verwerkelijkt door zich in Afrika voor zijn waardevolle zo nen de noodzakelijke voorwaarden en middelen te verschaffen om te leven en zorg te dragen voor de toekomst. Alle Italianen zijn derhalve vol vertrouwen bereid elk offer te brengen om dit natio nale 'doel te bereiken. De Groote Raad van het Fascisme, die aan den vooravond van de zoogenaamde „sancties" bijeengekomen is, beschouwt den datum van 18 November 1935 als een datum van smaad en onrechtvaardigheid in de wereld. De Raad prijst de voorbeeldige rust en de stramme discipline, waarmede het Italiaansche volk bewijst, dat het zich ten volle bewust is van de historische betee- kenis der tegenwoordige gebeurtenissen en roept het volk op zich met hechten tegenstand te verzetten tegen de sancties en alle moreele krachten van het land te mobiliseeren; hij roept het volk verder op, cp 18 November gedurende 24 uur van alle tvcmngen de vlag te laten wapperen. Hij gelast verder, dat in alle gemeente huizen in Italië een gedenksteen moet worden aangebracht, omdat in de komen de eeuwen de onrechtvaardigheid jegens Italië vastgelegd blijve, tegen het land, waaraan de cultuur van alle wexelddeelen zooveel te danken heeft. Toenemende spanning tusschen Japan en China. De spanning tusschen Japan en China neemt met den dag toe. Van beide zijden worden militaire versterkingen aange legd, terwijl troepen worden geconcen treerd. Een vooraanstaand lid van de Koeo- miütang heeft verklaard, dat deze orga nisatie niet zal toelaten, dat deelen van bet Chineescbe grondgebied verloren gaan en zoo noodig een oorlog zal onder steunen. Nieuwe onlusten te Caïro. Zaterdagmorgen hebben opnieuw te Cairo onlusten plaats gehad, voorname lijk door studenten veroorzaakt. Toen de politie aan de studenten bevel gaf, zich te verspreiden, wierpen dezen naar de politie met steenen. Zes agenten werden gewond. De politie schoot de be- toogers in de beenen en twee studenten werden hierdoor gewond. Enkele studen ten zijn inmiddels overleden. Vierduizend studenten hebben verga derd en besloten, de staking voort te zet ten. De studenten van verschillende land bouwkundige colleges in de provincie hebben ook hun studie gestaakt. De minister van onderwijs heeft de sluiting gelast van alle kunst- en am bachtsscholen, alsmede van de studenten club van de universiteit van Bulac, tot 31 December a.s. Vandaag wordt gemeld, dat de studen ten aldaar voor heden een nieuwe groote betooging hebben aangekondigd naar het graf van den gister bijgezetten student Ali Afiffi. Mahas Pasja en andere poli tieke leiders hebben hun deelneming toe gezegd. Aangezien de politie de betooging heeft verbaden, is het niet onmogelijk dat vandaag nieuwe incidenten ontstaan. Zweden gaat fietsen. Tot voor kort werd fietsen in Zweden nog steeds als „niet netjes" beschouwd en werd 't hoofdzakelijk door loopjongens gedaan. D'e laatste jaren is hier echter, waarschijnlijk naar D'eensch voorbeeld, plotseling verandeiing in gekomen. Toch blijft het rijwiel vooralsnog een zuiver sportartikel, waarop een dame niet zon der sportbroek kan plaats nemen. Dit jaar werden, naar de „Telegr." meldt, niet minder dan 300.000 rijwielen ver kocht, waarvan 46.000 in Stockholm. D'ank zij de intensieve propaganda der vele rijwielfabrieken hoopt men spoedig met Kopenhagen, dat één fiets per twee inwoners telt, te kunnen concurreeren. Waar het rijwiel populair wordt, begint ook de kwestie der rijwielpaden actueel te worden. Volgend voorjaar hoopt een bekend journalist een fietstocht door Holland te maken; hij zal ook over dit punt in een der groote dagbladen uitvoe rig rapport uitbrengen. Toeneming der werkloosheid in Zwitserland. Het aantal werkloozen is in October gestegen tot 82.386 tegenover 69.123 in September en 59.621 in October van hei vorige jaar. D'e toeneming der werkloos heid is hoofdzakelijk ontstaan in de bouwbedrijven, welke veel last hebben van de krappe geldmarkt. D'e geringere bedrijvigheid in de bouwvakken treft uiteraard andere industrieën, zooals de hout- en metaal-industrie. Een uitzonde ring vormt de horloge-industrie, waar het aantal werkloozen in October is ver minderd doordat de export opnieuw is toegenomen. DE STORM IN HET BUITENLAND. In de Vereen. Staten- D'e Oostelijke kust van de Vereen. Sta ten is door een hevige storm geteisterd. Verscheidene schepen hebben S.O.S.-sei- nen gegeven. Het Britsche mailschip „Britannic" kon de haven van Boston waar het passagiers moest opnemen, niet binnenloopen. Alleen reeds te New-Jersey wordt de schade op 6 millioen dollar ge schat. Ook zouden dooden te betreuren zijn, doch hieromtrent zijn geen nadere gegevens bekend. Overstroomingen in Engeland. De overvloedige regens hebben ernstige overstroomingen tengevolge gehad. Tal rijke wegen zijn geheel onbegaanbaar, zoadat vele plaatsen niet te bereiken zijn. D'e spoorwegverbindingen tusschen Lon den en bet Westen van Engeland zijn versperd door een instorting. Vele rivie ren zijn sterk gewassen. Hoog water In Frankrijk. Tengevolge van de wolkbreuken staat het spoorwegtraject nabij het station Voix tusschen Marseille en Grenoble onder water, zoodat de dienst moest worden ge staakt. Het water van de Rhóne heeft nabij Avignon een hoogte van 6.80 M. bereikt doordat het in den loop van den nacht 30 c.M. was toonde, Sedert 84 jaar heeft de hooge waterstand niet meer zoo lang geduurd. Te Le Havre was gisterochtend de N.W. storm zoo hevig, dat het Gunardschip „Ausania" niet kon binnenloopen. Korte Berichten. Bij een naverkiezing in verband met de gouverneursverkiezingen in het dorpje Paza Merchedes (Argentinië) ontstonden botsingen waarbij 9 personen werden gedood. Door het gebruik van bedorven meel hebben ongeveer 700 personen te Mus- cia een vergiftiging opg'eloopen. Men beeft ontdekt, dat chemische vergiften onder het meel waren gemengd. i In een huis te Wilmersdorf werden Zondag een 32-jaxige man, zijn vrouw en beide kinderen dood gevonden, vergiftigd door gas. D'e man werd door de politie gezocht. Hij was sedert eenige dagen niet meer thuis geweest en moet 's nachts op geheimzinnige wijze zijn woning binnen zijn weten te komen. Een fonds van f50 millioen? Naar de „Standaard" verneemt, zal het fonds, waaruit de, naar het woord van minister Oud urgente, voorzieningen van onze Nederlandsche weermacht ge financierd zullen worden, in totaal circa 50 millioen gulden bedragen. De versterking van de afweerkracht van ons leger zal voornamelijk door drieërlei maatregel bevorderd worden, n.l. door uitbreiding van de artillerie, vermeerdering van de luchtafweermidde- len en versterking en uitbreiding van onze luchtvloot. Het „Algemeen Handelsblad" weet nog1 te melden dat er nog geen definitieve be slissing is genomen over de vraag, of de bekostiging van de aan een en ander ver bonden uitgaven zal geschieden door middel van fondsvorming, dan wel met behulp van een jaarlijks terugkeerenden post op de Defensiebegrooting. Wij heb ben den indruk, dat de kansen op fonds vorming ten slotte het grootste zijn, doch deze vraag heeft op dit oogenblik nog niet alle instanties gepasseerd, welke hiermede te maken hebben. Ter oriënteering onzer lezers1 wijzen wij in veiband met dit laatste er op, dat ons staatsbestel onder meer ook een lichaam als de Raad van State kent, dat omtrent alle wetsontwerpen advies heeft uit te brengen. Overigens kunnen wij nog mededeelen, zegt het blad, dat voorshands bet plan schijnt te bestaan, niet alleen gelden voor de reeds door „De Standaard" aan gegeven doeleinden (uitbreiding der ar tillerie, vermeerdering der luchtafweer- middelen, en versterking en uitbreiding onzer luchtvloot) ter beschikking te krij gen, maar onder meer ook een aantal klei nere uitgaven, in hoofdzaak dienende voor versterking en ter bescherming van sommige, van strategisch, belang zijnde, verkeerswegen. VIER MILLIOEN VOOR WERKVER RUIMING TE AMSTERDAM. Overeenstemming met vakbonden. Na overleg met de Bonden van werk nemers, die der Modernen, Christe- lijken en Roomsch-Katholieken, heeft de regeering, op advies van het bestuur van het Werkfonds 1934 besloten, goedkeu ring te verleenen voor het geven van voorschotten aan het gemeentebestuur van Amsterdam, voor de uitvoering van ongeveer vier millioen aan werken, in werkverruiming, en tegen werkverrui- mingsloonen, uit te voeren. VERRICHTEN VAN ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. Het aantal verleende en afgewezen vergunningen Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer op het voorioopig verslag over het ontwerp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Op de vragen, welke de gevolgen van deze wetswijziging zullen zijn voor perso nen, die sinds jaar en dag in ons land werkzaam zijn, luidt bet antwoord: ver moedelijk geen. Gedacht wordt aan een vergoeding, door de werkgevers te betalen van f 2 voor een vergunning en van f 1 voor elke verlen ging daarvan. Tot nu toe zijn 37.771 vergunningen verleend en op 1812 aanvragen is afwij zend beschikt, terwijl vóór de beslissing in 592 gevallen de aanvrage ia ingetrok ken. In 509 gevallen is verlenging eener verleende vergunning geweigerd. Voorts is in duizenden gevallen verlenging niet gevraagd. Het afzonderlijke wetsontwerp, strek kende om zelfstandige vestiging van bui tenlanders te kunnen tegengaan, is in een vergevorderd stadium in voorberei ding. HET KOLONISATIEPLAN VOOR SURINAME. Minister De Wilde waarschuwt de gemeentebesturen. Minister De Wilde heeft thans een rondschrijven aan de gemeentebesturen gezonden, waarin deze worden gewaar schuwd tegen een propagandacirculaire, uitgegaan van de stichting Nieuw Hol land. De stichting wekt hierin op tot deelneming aan haar kolonisatieplan voor Suriname. Minister D'e Wilde deelt in zijn rond schrijven mede, dat de circulaire zoovele aparte onjuistheden bevat, dat de kwali ficatie misleidend daarop zonder eenigen twijfel van toepassing te achten is. Het behoeft geen betoog, aldus de mi nister, dat onder deze omstandigheden het geen aanbeveling verdient, te voldoen aan het in de circulaire tot de gemeente besturen gerichte verzoek, aan de kolo nisatieplannen adhaesie te betuigen door storting van een bedrag van f 25. DE INDISCHE BEGROOTING 1936. Nog steeds belangrijke tekorten. De thans ingediende begrooting van Nederlandsch-Indië, vertoont de volgende cijfers: Gewone Buitengew. dienst dienst Uitgaven ƒ457.420.864 ƒ21.259.654 Ontvangsten 410.983.975 21.064.458 Tekort 46.436.889 195.196 Aangezien voor schuldaflossing in 1936 f21.1 millioen noodig zal zijn, moet het tekort met f25.5 millioen verminderd worden om te kunnen voldoen aan den dringenden eisch, dat aan de voortduren de toeneming der Indische schuld paal en perk worde gesteld. Tot dekking van dit tekort worden ver schillende heffingen voor rubber en aard olie voorgesteld, waarvan een opbrengst verwacht wordt van f 10.850.000, terwijl van diverse bezuinigingsmaatregelen een bate verwacht wordt van f 12.000.000, zoo dat dan nog een bedrag van rond f 4 mil lioen ontbreekt. Aanvankelijk was nog gedacht, aan een verhooging van de pensioenkorting, maar dit voorstel is teruggenomen. De minister meent, dat in het tekort voorshands kan worden berust, gelet ook op de omstandigheid, dat bij de heerschen- de onzekerheid omtrent de ontwikkeling der internationale factoren, waardoor 's lands financiën in zoo sterke mate wor den beheerscht, de begrootingscijfers wei nig houvast bieden voor het maken van een juiste prognose omtrent het verloop van den dienst van het volgend jaar. Zooveel valt intusschen uit de cijfers wel te leeren, dat de financiëele toestand van Nederlandsch-Indië nog steeds de uiterste zorg vereischt. Na de lichte vleug van verbetering, die het jaar 1934 te zien gaf, met een klein accres het eerste na vele jaren van f 7 millioen, hebben de middelen hun dalende beweging zij. 'het in langzamer tempo hervat. Ondanks de invoering van de nieuwe loonbelasting zullen de ontvangsten in het loopend jaar vermoe delijk f 6.5 millioen bij de opbrengst van 1934 achterblijven, terwijl de raming voor 1936 eveneens lager moest worden gesteld. ONDERZOEK LANDBOUW-CRISIS- MAATREGELEN. D'e minister van landbouw en visscherij heeft goedgunstig beschikt op het verzoek van de moderne, christelijke en r.-k. landarbeidersbonden, om in de in te stel len commissie voor onderzoek naar de eventueele wijzigingen in de landbouw crisis-instellingen, landbouwcrisismaatre gelen, uitvoering en controle, enz., ook een arbeidersvertegenwoordiger op te nemen. D'e drie landarbeidersbonden zijn uitge- noodigd gezamenlijk één lid ter benoe ming voor te dragen. D'e installatie der commissie, waarin ook zitting zullen heb ben vertegenwoordigers van de drie cen trale landbouw-organisaties, den Ned. Tuindersbond, den Alg. Ned. Zuivelbond en den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij, zal Woensdag 27 Novem ber plaats hebben. Buitenland. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. in moeilijkheden. Versterking der weermacht. De landbouw-teeltregeling voor volgend jaar. Binnenland. De oorlog in Abessynië. Generaal de Bono teruggeroepen. Regens in Ogaden. Weer relletjes in Egypte. Spanning tusschen China en Japan. Ingezonden Mededeeling. Oegi WawaOcqi dee Or>kie tonkie tiKkietee? Mensen, boe bleek jij tocb je goed (gister nog zoo zwart als ro<zt.H~ Wat gebruik je daar tocb voor —Nou, natuurlyk Snaouwwrbgloorl ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAM WEGMAATSCHAPPIJ IN MOEILIJKHEDEN. Een afschrijving van 85 pet. op het aandeelenkapitaal, enz. De N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij heeft de aandacht van GetL Staten gevestigd op den desolaten toe stand, waarin haar bedrijf tengevolge van de groote verandering, welke de laat ste jaren zich op het terrein van het weg en tramverkeer heeft voltrokken en van de gewijzigde economische toestanden in Zeeuwsch-Vlaanderen, thans verkeert. Nu haar poging, om een fusie van hare vennootschap en de N.V. Stoomtram HülstWalsoorden eenerzijds en de N.V. Stoomtram-Maatschappij BreskensMal- deghem anderzijds tot stand te brengen, is mislukt, meent zij een anders onver mijdelijke liquidatie te kunnen voorkomen door saneering van de balans en winst en verliesrekening der beide eerstgenoem de maatschappijen. Daarbij zal dan de N.V. Stoomtram HulstWalsoorden in gebracht worden in de Zeeuwsch-Vlaam sche Tramweg-Maatschappij. De Vennootschap stelt zich voorts voor, de gewenschte gezondmaking te verkrij gen door afschrijving van 85 op het aandeelenkapitaal en op de rentelooze voorschotten van Rijk en Provincie. Ver der zal van de obligatiehouders een offer gevraagd worden door verlaging van den rentevoet van 5 op 2l/2 en door beperkte aflossing en/of inkoop uit de winst. Door deze reorganisatie zullen, naar het oordeel der vennootschap, de aandeelhou ders mogelijk eenig dividend kunnen ont vangen, zijn ook de obligatiehouders ge baat en zal een, zij het misschien ge ringe, terugstorting op de ontvangen rentelooze voorschotten kunnen plaats vinden. Het Rijk, de Provincie, de aandeelhou ders en de obligatiehouders zullen ech ter voor het slagen der reorganisatie een drachtig moeten samenwerken. De ont worpen reorganisatie-balans waarop de nieuwe toestand is weergegeven, is door de Staatscommissie voor het Tramweg- vraagstuk gunstig beoordeeld, doch deze commissie heeft den raad gegeven, de bemiddeling van Ged. Staten bij de Prov. Staten in te roepen, teneinde de Minis ters van Financiën en Waterstaat in staat te stellen, de houding der Regee ring tegenover dit plan te kunnen be palen. Het verzoek is mitsdien te bevorderen, dat op het indertijd verstrekte rentelooze voorschot, totaal f941.183, waarvan niets is teruggestort, 85 wordt afgeschreven, zoodat zij geacht zal zijn wegens ont vangen renteloos voorschot verschuldigd te zijn f941.183 f 800.005.25 of f 141.177,75. Daar Ged. Staten van oordeel zijn, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1