EERSTE BLAD <A Een nieuwe vorm van Protectie. Buitenland. De oorlog in Abessynië. v» Belangrijkste Nieuws Binnenland VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 40 de prijs van Edelweiss Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg,, Goes en Viisslngon f 0-.90: Losse nunfitnors 5 eoni Advortontlön 30 cent per regel Ingezonden medcdeolingcn 00 cent per regel. l£le'-o Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. 4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De N. R. Crt. vestigt de aandacht op een nieuwe vorm van protectie door de Belgische regeering uitgedacht en waar van ook in 't bijlzonder in België gevestig de Nederlandsche of met Nederlandsch kapitaal gedreven ondernemingen de dupe zullen worden. Bij Kon. Besluit van 28 Febr. van dit jaar werd bepaald, „dat contracten, in dien zijl van buitenlanders afkomstig wa ren, of indien zijl buitenlandsch arbeids loon of buitenlandsche producten bevat ten, bijl leveringen aan publieke instellin gen aan een daarvoor aangewezen com missie moesten worden voorgelegd". Tegen dit besluit, waarvan de billijkheid niet kan worden ontkend, werd geen be zwaar gemaakt, vooral niet toen enkele maanden later de minister van Buiten landsche Zaken verklaarde, dat offertes gedaan door buitenlandsche inschrijvers in België gevestigd, niet aan bedoelde commissie behoefden te worden voorge legd. Intusschen is in October j.l. een nieuw Kon. Besluit verschenen, waarbij de po sitie van buitenlandsche ondernemingen ernstig werd bedreigd. Bepaald is nu, dat de contracten van buitenlandsche leveranciers, die hetzij buitenlandsche producten of buiten landsch arbeidsloon, of beide, omvatten, naar de bewuste commissie van advies moeten worden gezonden en niet mogen worden uitgevoerd, indien niet binnen 30 of 50 dagen een ministerieele beslissing is genomen. Dit beteekent voor de Belgische leve ranciers een geweldige voorsprong. Maar nu komt daar nog bij, dat dezelf de controle ook zal worden toegepast bij levering van Belgische producten door in België gevestigde buitenlanders of door het buitenland gefinancierde firma's of vennootschappen. Wijl hebben hier te doen met een bepa ling van zeer ingrijpenden aard. Tot nu toe vielen de buitenlandsche le veranciers, in België gevestigd, buiten elke controle. Wat zij deden was producten leveren, die in België waren gefabri ceerd. De nieuwe besluiten echter bepalen, „dat de fabrikant, de leverancier of de tusscbenpersoon van Belgische of Luxem- burgsche nationaliteit moet zijn en dat moet worden vastgesteld, dat zij overwe gend Belgische of Luxemburgsche belan gen vertegenwoordigen". Voorts, dat de directie en/of de tusscbenpersoon zoo maar eenigszins mogelijk van Belgische of Luxemburgsche nationaliteit moet zijn. En ten slotte dat de grondstoffen, de producten en de gebruikte materialen van Belgischen, Gongoleescben of Luxemburg- scben oorsprong moeten wezen, behalve wanneer deze grondstoffen niet in die lan den worden gewonnen. „Erger misschien nog dan dit alles, zegt de N. R. Crt., is evenwel dat de be voegdheden der commissie van advies zich niet enkel zullen bepalen tot het ver strekken van inlichtingen over de nati/o- naliteit van de leveranciers en over dén oorsprong der producten, maar dat zij! ook allerlei klachten en andere bijzonderhe den, die haar omtrent buitenlandsche fir ma's in België worden toegezonden, bijl een heeft te garen. Het resultaat zal wel niet anders kunnen zijn dan dat onderne mingen, die met buitenlandsche dus ook Nederlandsche kapitalen in België in bedrijf worden gehouden en waarin uiteraard ook Belgische arbeiders wer ken, a.ls ongewenscht zullen warden be schouwd. Tot dusver waren de in België gevestigde Nederlandsche leveranciers, die Belgische goederen verkochten, met hun Belgische vakgenooten gelijkgesteld. Voortaan zal alleen reeds het feit, dat men buitenlander is, tengevolge hebben, dat de inschrijvingen aan alle formaliteiten en risico's, welke de K.B. van 1 Oct. j.l. bevatten, worden onderworpen. E'n elke inschrijving van een buitenlander, of van een vennootschap, van welke niet kan worden aangetoond, dat zij! 'overwegend Belgische belangen vertegenwoordigt of overwegend Belgisch kapitaal heeft, zal worden uitgesloten, zelfs al zou het aan geboden product Belgisch fabrikaat zijtn." De hier bedoelde maatregelen zijh niet alleen onredelijk, maar ook teleurstellend. Enkele jaren geleden hebben wijl de te leurstelling beleefd, dat de hooggestemde lofzangen over den „geest van Genève" die zooveel goeds beloofde, werden ver stoord doordat bijna alle landen met den meesten spoed gingen werken aan de ver sterking van de tariefmuren. Daarna is Ouchy gekomen. Bijl de daar gevoerde onderhandelingen heerschte mede een uitstekende geest. Er begon zich daar bij enkele kleinere staten een streven te openbaren om tot een ge leidelijke afbraak van de tariefmuren te geraken. Dat beloofde wat voor de toekomst. Maar nu komt België met een nieuwe vorm van protectie die lijnrecht in tegen spraak is met de te Ouchy gewekte ver wachtingen. De Abessyniërs voeren een guerilla Zal Harrar wor den gebombardeerd? D'e Italiaansohe Askari en inlandsche afdeelingen onder Italiaansohe officieren hebben de Setit overgetrokken en bevin den zich thans in de Amhara-provincie. D'e Italiaansche berichten van het Noordelijk front zijn weer wat kalmer ge worden. Niettemin beeft de Abessynsche aanval op Gheralta de Italianen blijkbaar verrast. Hoewel de Italianen loochenen, dat de Abessyniërs hun linies doorbro ken hebben, is dit toch zeer waarschijn lijk. Het staat wel vast, dat bet Gheralta- plateau een zwakke plek is in het Italiaan sche front, die de Abessyniërs hebben ontdekt. Ras Syoem heeft waarschijnlijk zijn. hoofdkwartier naar deze streek ver plaatst. D'e gevechten in de omgeving van Ma- kalle ontaarden hoe langer hoe meer in gevechten tusschen alleenstaande groe pen. D'e Abessynische strijdkrachten hebben benoorden Makalle, achter de Italiaansche linies, een Italiaansch munitietransport overvallen. De Abessyniërs zouden 81 met munitie en honderd geweren beladen lastdieren hebben 'buit gemaakt. De Italianen, die bet transport verge zelden, zouden door de Abessyniërs zdjn neergelegd. De hier opereerende Abessynische man schappen, aldus Un. Press, moeten één der vele guerrilla-benden zijn, die voort durend de Italianen in den rug aanvallen, teneinde den opmarsch van het gros van het leger naar de stellingen der voorhoede te vertragen. De Abessynische autoriteiten zien in deze operaties een bewijs, dat het Abes synische krijgsplan zoo wordt uitgevoerd, ■als de legerleiding het zich gedacht had. Volgens het Abessynische verdedigings plan moeten de afzonderlijke guerrilla groepen zich er toe bepalen den vijand voortdurend te verontrusten, totdat de hoofdmacht van het Abessynische leger gereed is met de inrichting zijner verde digingsposities. Aan het Zuidelijk front blijV ken de Abessynische troepen na den val van Gorrahei grooteren tegenstand gebo den te hebben, dan de 'berichten oorspron kelijk vermeldden. De Abessyniërs conoen- treeren zich thans nog om Harrar en D'zjidzjiga en zij! schijnen van plan te zijn hier hardnekkigen tegenstand té bieden. De Italiaansohe vliegtuigen hebben gis teren opnieuw verkenningsvluchten uitge voerd in het gebied tusschen D'aggaboer en Harrar waarbij' zij' volgens een bericht uit Addis Abeba bommen hebben laten vallen op eerstgenoemde stad, waarbij eenige bewoners doodelijk getroffen zou den zijn. Reuter meldde uit Harrar: Europeesche kringen en Abessynische autoriteiten zijn getroffen door een Ita liaansch radiobericht, dat de Italianen na het misbruik dat van het Roode Kruis- téeken is gemaakt, zich het redht voorbe houden Harrar zoo noodig te bombardee ren. NACHTPATROUILLE DOOR HARRAR. Men seint ons uit Harrar: Daar het wachten in de Abessynische hoofdstad vele journalisten is gaan verve len, hebben sommigen van ons zich aan de eenigste spoorlijn, welke Abessynië bezit, gewaagd, om naar de „tweede stad" in Abessynië, Harrar, te trekken. Wij zijn vast besloten iets avontuurlijks te bele ven. De eeuwige troepenparades, het slechte hoteleten, dat alles werkt ons op de zenuwen. Tenslotte zijn wij hier toch als oorlogsberichtgevers! En willen zoo dicht mogelijk de plek, waar de strijd het hevigst is, benaderen. Van Harrar we ten wij, dat het voortdurend door Itali aansche vliegers wordt bedreigd. Nu zijn wij reeds drie dagen in de „nieuwe" stad, zonder dat wij' „avontuur" I beleefden. De „city" bestaat uit twee stra ten met vuile winkels. Een dier straten loopt uit op een paardenmarkt. De andere doorkruist de stad van het Oosten naar het Westen. Kapitein D. zal ons hedenavond als leider der stadsbewaking op nachtelijke patrouille meenemen. Wij hebben een revolver in den zak gestoken. Voor het stadhuis hebben zich acht zwarte soldaten bij ons aangesloten. Eerst worden „officieele" straten gecon troleerd. De diepe stilte wordt slechts door onze voetstappen onderbroken. Plotseling schreejuwtl een stem „Halt!" Kapt. D. schreeuwt terug: „Patrouille!! Ronde!" Zijn zaklantaarn licht op. Het licht zoekt langs de huizenmuren en blijft rusten op een viertal negers, die in kaarsrechte hou ding de patrouille laten passeeren. Wij groeten en zetten onzen weg voort. Viermaal zijn wij op onzen weg aan gehouden. Wij glimlachen, telkens wan neer wijl „Halt!" hooren roepen. Kapt D. legt ons uit: „Daar valt niet mee te la chen. Iedereen is hier bang in het duister te zullen worden beschoten!" Wat was dat echter voor een gestalte, die daar, met bloed besmeurd, de straat overstak? Zijn witte chammah was rood gekleurd, en zijn bajonet druipt van het bloed. Ditmaal was bet onze taak „Halt!" te roepen. De overrompelde man wordt in ons midden genomen en naar de hoofd wacht geleid. Daar bekende hij', een zijner kameraden in dronkenschap te hebben doodgestoken. Zulke misdaden komen hier vaak voor. De betere standen der bevol king hebben de stad verlaten. Het gepeu- fpel, waarmee de politie het meest te stellen heeft, is gebleven. OOK FRANKRIJK VOOR EEN COLLECTIEF ANTWOORD AAN ITALIË. Geprikkeldheid te Rome. Na een gedacbtenwisseling tusschen Londen en Parijs heeft de Fransche re geering zich accoord verklaard met het Fngelsche voorstel om de Italiaansche protestnota tegen de sanctiemaatregelen collectief te beantwoorden. Eén ander bericht meldt: Het schijnt, dat de betrokken mogend heden beraadslagen over gelijktijdige ant woorden met gelijkluidende conclusies. Een collectief antwoord zou een nieuwe bijeenkomst van de coördinatie-commis sie eischen, hetgeen meer is dan de kwes tie noodig heeft. In Rome toont men zich zeer verwon derd over het voornemen der staten, die aan de sancties deelnemen, om de Ita liaansche nota collectief te beantwoorden. Ook van Duitsohe zijde wordt ontkend, dat Aloisi, ter. gelegenheid van de plech tigheden op 9 Nov., te Münohen is ge weest en zich daar met vooraanstaande persoonlijkbeden heeft onderhouden. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De eerste uitslagen. Hoewel er tegen den avond regenbuien waren voorspeld, was het weer gisteren te Londen goed. In de provincies was het verschillend. In 225 stedelijke kiesdistricten, welke 232 leden naar het Lagerhuis afvaardi gen, is nog gisteravond, onmiddellijk na dat de stemlokalen waren gesloten, met de telling begonnen. Alle partijen veronderstellen, dat juist in deze 225 districten de regeering de zwaarste verliezen zal lijden. Het is gebleken, dat hier en daar merk waardige vergissingen zijn voorgekomen. Sommige stemgerechtigden waren niet ingeschreven en hadden geen oproeping gekregen. Op enkele plaatsen waren kin deren naar de stembus opgeroepen. Zoo hebben een tienjarige jongen te Edin burgh en een twaalfjarig meisjes te Crox- ley Green hun stem uitgebracht. Vier menschen op leeftijd zijn in de stemlokalen plotseling overleden. Men verwachtte niet, dat er zoo druk zou gestemd worden als in 1931, toen 21.659.404 van de 29.487.711 kiezers hun stem uitbrachten. Het aantal kiezers is thans 31.305.527; dat der vrouwelijke kiezers is ongeveer 1% millioen grooter dan dat der man nelijke. Bij de ontbinding was de stand der partijen met inbegrip van de vacante zetels als volgt: Aanhangers der regeering, conservatie ven 459, liberale nationalisten 38, natio nale labour 13, anderen 3, totaal 513. Oppositie: Labour 59, liberalen 30, an deren 13, totaal 102. NIEUWE BOTSINGEN TE CAIRO. Wederom dooden en gewonden. In 'den namiddag hebben gisteren we derom verscheidene duizenden studenten, die zich hadden verzameld in de nabije beid van de universiteit te Cairo getracht de stad binnen te trekken. Zij wilden alle studenten en scholieren, die zich nog niet bij de staking hadden aangesloten, tot deelneming dwingen. Zij trokken op in de richting van de Abbas-brug, die over den Nijl toegang tot de stad geeft, onder de Ingezonden Mededeellng. V Ja dal li aan hsele zorg. Wat die vuil maken In een dagt Een geluk del Edelwel» beslaat In een ommezien heb Ik de wasch brandschoon In de least Je kunt er kinder» goed zoo prachtig mee wasschen en een groot pak kost maar 5 cent I.V.2n;lihlekfjb.Di Bus t.Srero, AjMlDat kreten: „Leve Egypte! Leve de vrijheid! Weg met Engeland! Weg met den verra der Hoare!" Onderweg wapenden de demonstranten zich met stokken en groote steenen. Bij de Abbasbrug stiet de stoet op de politie- afzetting die onder bevel van een Engelsch politie-officier stond. Er ontstond een wild handgemeen, waarbij de politie zich genoodzaakt zag van de vuurwapenen ge bruik te maken. D'e menigte trok daarop terug, dooden en gewonden medevoe rende. Bij deze botsing zouden vier studenten gedood en zes ernstig gewond zijn. Van de politie werden de Britscbe officier en een Britsch sergeant zwaar gewond. Tegelijkertijd verzamelden zioh studen ten voor de medische faculteit in bet zui den der stad. Daar het gebouw door sterke afdeelingen werd bewaakt, gingen de studenten niet tot een demonstratie over. E'en hunner hield echter een toe spraak, waarin hij zeide, dat de studen ten vast besloten zijn, tot den laatsten man te strijden voor de onafhankelijkheid van Egypte. De regeering heeft besloten, de uni versiteiten met ingang van Zondag a.s. een week lang te sluiten, indien de stu denten niet allen Zaterdag hun studie hebben hervat. Volgens de laatste officieele berichten uit Cairo zijn de autoriteiten den toe stand meester. De regeering deed een op roep tot de bevolking, zich kalm te hon den, waarbij wordt gewezen op den moei lijken toestand van het land en de ern stige gevaren, welke voortvloeien uit on lusten. Het besluit van de Egyptenaren om verdere samenwerking met de Britsche regeering te weigeren zal kunnen leiden tot groote moeilijkheden voor Engeland bij de toepassing van sancties. De Italia nen hopen, dat de politiek van de Onaf hankelijkheidspartij tot gevolg zal hebben dat de verklaring van de Egyptische re geering om sancties tegen Italië toe te passen, erdoor teniet gedaan wordt. Stijgend werkloozencijfer in België. Voor de eerste maal sedert vele maan den is de werkloosheid in België in de afgeloopen week eenigszins gestegen, n.l. van 158.240 tot 165.352, dus met ruim zevenduizend man. Deze stijging van het aantal werkloozen wordt toegeschreven aan den invloed, dien de sluiting van de Wereldtentoonstelling heeft geoefend, alsmede aan de seizoenomstandigheden, die o.a. een achteruitgang van de bedrij vigheid in het bouwvak hebben mee gebracht. In een land met een gedevalueerde va luta stijgt dus ook de werkloosheid! Zal het tot de devaluïsten doordringen? Philippijnen onafhankelijk. President Roosevelt heeft een procla matie onderteekend, waarbij het ge- meenebest van de Philippijnen wordt in gesteld onder een constitutioneele regee ring. Dit is de eerste stap in de richting van volledige onafhankelijkheid, welke na tien jaar zal worden verleend, indien de autonome regeering slaagt. Ervaringen in Sovjetshotels. Regenjassen in plaats van vensterruiten. Men weet, welk een levendige propa ganda de „Intourist" in het buitenland maakt voor reizen naar de Sovjet-Unie. De vreemdelingen-hotels voor 'toeristen met ongeschonden valuta heeten voorzien van alle moderne comfort, en in alle toonaarden wordt hun lof bezongen. Ech ter hoort men zonderlinge verhalen over deze hotels vertellen. De „Iswestija" bij^ Binnenland. De Tweede Kamer over belastingwetten en vergrooting Binnenlandsche Zaken. De verhooging der omzetbelasting inge trokken. Memorie van Antwoord over de begroo ting van Sociale Zaken. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Een guerilla door de Abessyniërs. De onrust in Egypte. Koning George onderweg naar Grieken land. voorbeeld deelt hierover het volgende mede: „De toerist, die Nowgorod bezoekt, krijlgt hier het volgende „comfort" te genieten: in het eenige hotel van de stad heerscht een verschrikkelijke stank. In de kamers moet men zijn regenjas voor de ingeslagen ruiten hangen, om te voorkomen dat het er inregent. Wandkleeden hangen in flar den biji de muren neer. Op een wankele tafel staat een armzalig petroleum lampje Doch dit is nog niets vergeleken bij hetgeen, volgens een ander bericht in de „Iswestija" een „bekend Sovjetschrijver" in Kiew beleefde. Hij logeerde in hotel „Continental", het voornaamste huis aan het plein, dat allen „Int'0iurist"-reizigers welbekend is. Op de tafel legde hij! het eenige exemplaar van zijn jongste lite raire werkzaamheid, waarover hij' twee jaar gedaan had. Den volgenden morgen werd hij wakker 'door een eigenaardig ge ritsel in de kamer en moest tot zijn schrik ontwaren, dathet manuscript door de ratten was opgegeten! Koning George verlaat zijn ballingsoord. Koning George van Griekenland is gis termorgen 11 uur van Londen naar Pa rijs vertrokken, op den terugweg naar Athene. Hiermede kwam een einde aan zijn 12- jarige ballingschap. Alvorens te vertrekken verklaarde de koning van Griekenland: „Ik neem deze gelegenheid te baat, om het Britsche volk te danken voor zijn gastvrijheid, tijdens mijn ballingschap. Ik zal steeds de aangenaamste herin nering aan Engeland bewaren en aan de goedheid en hoffelijkheid, welke ik er heb ondervonden." Mijnstaking in Engeland waarschijnlijk. De tot dusver bekend geworden uitsla gen van de stemming onder de Engel- sche mijnwerkers aangaande de afkondi ging van een staking in de mijnen, geven een groote meerderheid voor het staken der werkzaamheden te zien. Korte Berichten. Bij de kust van Wales wordt 'de vischvangst bedreigd 'door houderdien rob ben, die millioenen haringen verslinden. Dé visschers hebben verzocht 'de robben door kanonneerbooten te laten verdelgen. ADRES DER LANDARBEIDERS- BONDEN. Veel langere tewerkstelling en een bijslag. De hoofdbesturen van de moderne, Christelijke en R.-Katholieke landarbei dersbonden hebben aan de besturen van alle gemeenten, waar afdeelingen van hun organisaties zijn gevestigd, een gemeen schappelijk adres gezonden, waarin de volgende verzoeken worden gedaan: le. De tewerkstelling in de werkver schaffing van de betrokken leden ook in de trekkingsperiode te willen bestendigen, in elk geval zoo lang de weersgesteldheid voortzetting van de werkverschaffing mo gelijk maakt. 2e. De leden, die dit jaar niet voor wérkloosheidsuitkeering in aanmerking komen, hetzij' ze 5 jaar achtereen de volle uitkeering hebben getrokken, Hetzij) zij! sinds de voorgaande trekkingsperiode niet vier weken in het vrije bedrijf hebben ge werkt, in de werkverschaffing te plaatsen of in de steunregeling te laten blijven. 3e. Aan de leden op de werkloozenkas- uitkeeringen een zoodanige bijslag te ver strekken, dat kasuitkeering en bijslag te zamen minstens gelijk zijln aan het uit- keeringsbedrag krachtens de steunrege ling. 4e. Aan de leden op de werkloozenkas- uitkeering eveneens een wekelij'ksche brandstoffenbijslag te verstrekken, gelijk het geval is met de tewerkgestelden in de werkverschaffingen en aan de werkloozen, vallende onder de steunregeling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1