Wetenschap en Kunst Kerknieuws Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Telegrammen. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Ingezonden Mededeellng. *JecovItol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. jEwim Verkrijgbaar bij apothekers en jé. drogisten f0.75 per flacon. looSheidissubsi diefonds. Er moest 'gebruik ■worden gemaakt van de gelegenheid, dat de gemeente in aanmerking kan komen voor toekenning van een z.g.n. belasting- bijdrage van f 35.000. B. en W. 'zijn overtuigd, dat de ge meente aan de van hooger 'hand te stel len voorwaarden heeft voldaan om in de termen te vallen voor toekenning van de extra-bijdrage en de belas tingbijdrage. Berekend is, dat de besparing op sala rissen en loonen, inclusief pensioen-bij dragen over 1936 f 60.000 zal beloopen. B. en W. zijn van oordeel, dat verdere versobering thans vrijwel onmogelijk ge acht moet worden. B. en W. stellen voor het getal opcen ten op de hoofdsom der gemeentefonds- belasting voor 1936-1937 wederom op 'het maximum, te weten 75 te bepalen. Ned. Chr. Vrouwenbond. Voor bovengenoemden bond trad gister avond in het Militair Tehuis op de heer J. K. Voogd van Souburg met bet onder werp „Willen". In de schepping komt duidelijk naar voren, dat mensoh en dier onbewust den drang in zich hebben tot zelfbehoud, ge paard gaande met den drang tot gezel ligheid. Hooger dan dezen drang vinden we bij1 de dieren nog het instinct. Hier aanschouwen we Gods wijsheid. Derge lijke instinctmatige drang vinden wij: ook bij den mensch. Deze staat echter zooveel hooger dan het dier en is door zijn wil in staat dingen tot ongekende hoogten op te voeren. De eerste stap om tot willen te komen is de neiging. De opvoeding moet er nu op gericht zijn, dat kwade neigin gen worden tegengegaan, doch goede wor den aangekweekt. De neiging geeft den mensch aanleiding tot wenscben en be- geeren, waaraan wij' door onzie wils kracht af en toe kunnen doen. Boven wensehen en begeeren staat het willen, dit is zich met alle kracht uitstrekken naar een bepaalde zaak. De 'Ohristen dient te vragen naar Gods wil. Deze zal hij in heilige verrukking volbrengen. Vaak wordt een felle strijd gestreden tusschen het willen en niet willen. Deze zal voortduren tot den iaat- sten dag. Vervolgens 'ging spreker na hoe het met het willen van het kind gesteld is. Reeds zeer jong vinden we 'hier den wil van het kwade. Wijsheid en tact is er moedig om in deze moeilijke tank van de opvoeding op te treden. Met treffende voorbeelden verduide lijkte (de heer Voogd zijn boeiende rede. Goes. Dinsdagmorgen is van een der graanpakhuizen van de fa. Van Heel en Go. aan de haven een muurtje, waarop een houten wand van het pakhuis rustte, uitgeschoten met het gevolg, dat een groote opening ontstond en ongeveer 100 mud erwten in de haven terecht kwamen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. -s Heer Hendrikskinderen. Onder vrij goede belangstelling had alhier de eerste winterlezing plaats. Na een openings woord van Ds Koopmans, sprak Ds Wer- ges van Wemeldinge over „De beteekenis van onzen Doop". Spr. begon met te zeggen, dat God ons als zijn gemeente twee zichtbare teeke nen gegeven heeft, n.l. de Doop en het Avondmaal. Spr. wees verder op de zinnebeeldige beteekenis van het water van den Doop, dat een reinigende en een zuiverende kracht bezit. Christus heeft den Doop ingesteld. De Doop is een teeken en een zegel van Gods genadeverbond, en beteekent afwas- sching en reiniging van al onze zonden, waarin wij ontvangen en geboren zijn. Dit geldt niet uitsluitend voor volwasse nen maar ook voor onze kinderen, die God ook opnemen wil in Zijn genade- verbond. Evenwel maakt ons de Doop niet zalig. Wij kunnen ook onzen Doop verwerpen en daarbij ons zeiven uitsluiten uit het koninkrijk Gods. Met een opwekkend woord tot de ouders om hun kinderen op hun Doop te wijzen, besloot spreker zijn boeiende rede, en sloot met dankgebed. lerseke. Tot op heden heeft zich nog niemand aangemeld om voor den steun te (gaan visschen. De onkosten, 'die deze vissoherij meebrengen worden niet ver goed door de resultaten, terwijl men zich afvraagt óf de schoongemaakte gronden nog wel eenige waarde zullen hebben. Het is natuurlijk moeilijk om aan alle vragen te voldoen. Toch zou het verstrekken van olie voor den motor, gelijk aangevraagd is, bij veel onbemiddelden voldoening schenken en niet veel geld kosten. Biezelinge. De A.R.J.A.~club „Luctor et Emergo" vergaderde onder voorzitter schap van Ds A. M. Franssen. Dhr P. de Regt sprak over: „Onze koloniale poli tiek". Op (dit onderwerp volgde een zeer vruchtbare bespreking. De districtscommissaris, dhr W. Bo~ Bogaards gaf een maandelijksch politiek overzicht. De volgende vergadering zal te Kapelle worden gehouden. (Belange loos bericht.) Domburg. De vereeniging Handelsbe lang alhier zal vanaf 25 Nov. a.s. een winkelweek organiseeren. Deze winkel week 'zal 10 dagen duren. De collecte alhier gehouden ten bate voor het Roode Kruis heeft f 21.80 opge bracht. (Belangeloos bericht.) Colijnsplaat. Gisteravond vergaderde alhier de IJsclub „Ons Genoegen", onder voorzitterschap van dhr L. H. Kievit. Medegedeeld werd, dat dit jaar 4 leden hebben bedankt, zoodat de vereeniging thans 193 leden telt. De heer J. M. Snoep deed mededeeling van den stand der kas als volgt. Inkom sten f 448.47, uitgaven f 101.14, saldo f 347.33. Herkozen werden als bestuurs leden de heeren L. H. Kievit en J. J. de Krijger. Besloten werd de baan te verlichten. Voorgesteld werd de oostzijde van de baan ite beplanten. Daar men echter niet zeker is van voldoende groei, zal met een gedeelte een proef worden genomen. Chr. Gemengd a Capeilakoor „Sursum Corda" te Middelburg^ Het is steeds de moeite overwaard een uitvoering van bovengenoemd koor bij te wonen. Het verschaft den luisteraars een •avond van muzikaal genot. Wat geboden wordt is af, wel verzorgd en goed. Men mag dan soms over onderdeelen een an dere opvatting hebben, men moet den directeur dhr T. A. de Winter, den lof brengen, dat hijl ieder stukje heeft ge maakt tot het eigendom van zijn koor. De concertzaal was dan ook goed ge vuld, een in dezen tijd niet vaak voorko mend verschijnsel. Na een tweetal liederen uit Valerius Gedenckclank viel op: Woudgedachten van P. Abt. Het koor beschikt over goede krachten, zoodat 't mogelijk is dergelijke nummers, waarin verschillende fragmen ten als solo worden gezongen, uitstekend tot zijn recht komen. „De kindren van de soetewey" van Wierts roemen we graag evenals het diep ernstige „Wees getrouw", D. H. Engel. De kracht van Winters koor ligt hem vooral in het mooie weergeven van wat de dichter, gesteund door den componist be doelt. Vooral wordt gewerkt met dynami sche effecten. Door van heerlijk fluiste rende pianissimo's (e§n woord van lof daarvoor) over te gaan tot heldere, krach tige forto's, door te zorgen voor een goie- de uitspraak en een zuivere toon, schildert de dirigent ons de tafereelen, werkend met de stemmen op' wondermooie wijize. Dhr Winter heeft dan zijn koor in de hand en leidt het waar hij! wil. Het hoogtepunt van het programma zag ieder natuurlijk in het moitet van J. S. Bach: Jesu|, meine Freude. De groote Cantor bewerkte dit lied ter gelegenheid eener begrafenis op zijn eigen en eenig mooie wijze. De Verschillende strofen van dit mystie ke lied worden ons voorgelegd en daartus- schen laat Bach zingen, de gelijkgestemde verzen uit het 8e hoofdstuk van den Ro meinenbrief: Zoo is er dan geen verdo<e- menis voor degenen, die in Christus Jezus zijn. Dit motet is wel genoemd „Bachs prediking van leven en sterven." Men wil zulke muziek hooren, er diep van onder den indruk komen en iets mee gevoelen van de wondere vrede, die deze componist draagt in zijn ziel. Bachs muziek is anders dan al het voorafgaande, zijn polyphone stijl stelt andere eischen. Het verven met dynami sche verschillen treedt op den achter grond, de phraseering gaat een groote rol spelen en het tempo eischt van de zan gers met een dergelijke stemvoering een bijha volmaakte techniek. Eh nu willen we graag onze groote waardeering uitspreken voor wat het koor in dezen heeft gepresteerd en wie eenigs- zins weet, van de groote technische moei lijkheden en de enorme studie, die een dergelijk werk vereischt, onderschrijft dat gaarne, maar toch heeft de uitvoering van dit motet onze verwachtingen niet bevre digd. Een dergelijk werk ligt het koor niet. Laten we zeggen nog niet, want het is de eerste maal dat zoo iets werd gezongen. Is het de omvang van het geluid de soepelheid van de stemmen? In het twee de gedeelte van het motet was het koor beter op dreef. Dit motet werd evenais „Caelestis urbs Jeruzalem" van Alphans Diepenbrock gezongen met steun van het harmonium. Dhr P. van Swigchem ver vulde deze zware taak zeer verdienstelijk. Het hartelijk applaus bewees dat de aanwezigen het koor en z'n leider, dhr Winter, graag hulde brachten voor wat werd genoten. „Sursum Corda" Eixcelsior. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen, J. Vermaas te Hoogeveen. Te Hansweert, H'. J. Plagge- mars, hulppr. te Sluiskil. Te Barneveld, K. J. v. d. Berg te Amersfoort. Beroepingswer'k. De commis sie van Advies ter voorziening in de va- cature-Dr de Vrijer, zal den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam de volgende voordracht aanbieden ter formuleering van een drietal: H. Dekker te Apeldoorn; M. G. Gerritsen te Amers foort en A. de Voogd :te Delft. Bevestiging en intrede. De beer O. G. Bunjes, cand. te Amsterdam, boopt Zondag 15 Bec. a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk te 's-Heer of Sir Jans land (Duire- land), na 's morgens te zijn bevestigd door Ds M. G. Westerhof ite Nieuiwerkerk. Kerkbouw. Het vernieuwde kerkgebouw van de Geref. Gem. te Ter- neuzen zal Woensdag 20 Nov. a.a. plech tig in gebruik worden genomen. Bijbelgenootschap en spelling. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap heeft zich dezer dagen bij vernieuwing met een brief over de spellingkwestie gewend tot den minister van onderwijs. Hij; heeft daarin den mi uister verzocht maatrege len te nemen, waardoor de thans dreigen de taalverarming wordt voorkomen en de oude spelling, zoover slechts mogelijk is, worde hersteld. Gewezen wordt op de nadeelen die het werk van het Bijbelge nootschap door deze spelling ondervindt. Dat is wel in de eerste en voornaamste plaats de taalverarming door de verwaar- loozing van het grammatisch geslacht, 'die van deze spelling een 'gevolg is en waardoor de taal van den godsdienst zou lijden en met name ook het verstaan van den Bijbel bemoeilijkt wordt. Daarnaast staat dan ook nog het financieel bezwaar, waar 'handhaving van deze spelling op den duur een uitgaaf van den 'bijbel in elk 'der beide spellingen noodzakelijk zou maken en alzoo (hooge extra uitgaven zou meebrengen, 'die in dezen tijd zeer moei lijk te dragen zijn en daarom zoo eenigs- zins mogelijk vermeden moeten worden. Rilland-Bath. Bij de Dinsdagavond ge houden verkiezing voor 5 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, werden uitgebracht 76 geldige stemmen. De drie aftredende leden werden herkozen, n.l. J. Ruster met 70, G. Nagelkerke met 56 en J. van Steveninck met 51 stemmen. In de vacature-J. de Nooijer, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, verwierven A. Goeree 30, P. J. Domini- cus 21, N. Nieuwdorp 17, W. Taillie 12, A. A. Mol en H. Prevo, elk 7 stemmen. In de plaats van J. Taillie, die bedankt had, kregen W. Taillie 27, A. Goeree 20 en P. J. Dominicus 11 stemmen. Op en kele andere personen waren nog *1 of meer stemmen uitgebracht. Voor de vaca- tures-J. de Nooijer en J. Taillie moet dus een nieuwe vrije stemming plaats hebben. Wemeldinga. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen dhr L. Ruissen en is gekozen in de vacature van wijlen Abr. de Schipper Jr., dhr Jac. Wab'eke Az. Tot diaken is herkozen dhr Adr. Haaij. Kruiningen. Bij de Woensdag gehou den stemming voor vier leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werden herkozen de heeren Jan Cok, M Baveco, en J. van IJzerloo, terwijl in de vacature van J. A. Poleij werd gekozen dhr J. H. C. Poleij Johz. Oostkapelle. Herkozen tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk dhrn G. van Scha- gen en A. P. van Nieuwenhuijze. Herko zen tot leden van het kiescollege dhrn L. Maljaars, K. Janse, C. Wijkhuijs en G. Meijer. (Belangeloos bericht.) Tholen. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Kerk dhr Th. D'ijkslag en tot dia ken H. Jansen. „Lichtstaking" te Oude water. Gisteravond hebben bijna alle winkeliers in Oudewater uit protest tegen de huns inziens te hooge electriciteitsta- rieven hun étalages in 'het donker gezet. Hier en daar ziet men een petroleum lamp of 'kaars in de étalage staan. Het ongewone schouwspel maakte, dat zeer veel publiek op de been was. Tekort op een kassiers- kantoor. De directeur van een klein kassierskantoor te Barneveld, J. G. K. is door de justitie aangehouden verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van zijin cliënten. Later is Hij op vrije voe ten gesteld. Zijn boeken zijn in beslag ge nomen. Het bureau in kwestie is een klein ef- fectenkantoortje. De verdachte is op vrij© voeten gesteld, omdat de justitie geen gevaar voor ontvluchting aanwezig acht en bovendien alle boeken en bescheiden iD beslag genomen zijn. Het staat vast, dat er volgens de boeken vrij! belangrijke tekorten zijn geconsta teerd, die totaal ongeveer f 20.000 beloo pen. Het is' vrijl zeker, dat de verdachte al een tijld lang met knoeierijen bezig geweest moet zijn. Aangezien het effectenbureau wel fail liet zal worden verklaard zal de cliëntele van dit bureau er wel schade van onder vinden. Lijk opgehaald. De gemeente politie van Waalre heeft uit de Dommel het lijk opgehaald van den 86-jarigen P. Kroloymans, die aldaar sedert eenige we ken uit het Liefdegesticht vermist werd en vermoedelijk door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. Bloedige broedertwist. Gis terenavond is ten huize van W. F. v. d. L. te Leiden een twist ontstaan tusschen dezen en zijn 26-jarigen broer A. F. v. d. L. een woonsohuitbewoner. De twist is ontstaan over een meisje, met wie laatstgenoemde verloofd is ge weest en die thans bij zijn broeder in het Noordeinde vertoeft. De woonsohuitbe woner heeft zijn broer met een zakmes vier steken toegebracht, n.l. in linker zijde, rug, oksel en bovenarm. De (gewonde is in het Academisch- Ziekenhuis verbonden. De dader is in arrest gesteld. i Eigenaardig verschijnsel. Uit Koerjef aan de Kapisohe Zee wordt gemeld, dat in het Noordelijk deel van deze zee in een zwaren storm de zeespie gel plotseling daalde, zoadat een strook van 20 kilometer langs de kust droog kwam te liggen. Door energieke hulp maatregelen, waaraan ook vliegtuigen deelnamen, konden de „gestrande" vis- schers van levensmiddelen worden voor zien. Na het afnemen van den storm be reikte de zeespiegel langzaam weer den normalen stand en kwamen de schepen vlot. Menschenlevens zijn vermoedelijk niet te betreuren. Inbraak in een villa. Giste ren is ingebroken in een villa, bewoond door mevrouw 0. aan den boulevard Pau- lus Loot te Zandvoort. Do villa is op rus tige wijze doorzocht. Men verschafte zich toegang door het verbreken van eenige ruiten. Een hoeveelheid zilveren voor verpen, sieraden en eenige goederen werden door de inbrekers buit gemaakt. Het totaal beeft een waarde van onge veer f 3000. De politie stelt een onder zoek in naar de daders, waarvan nog geen spoor te bekennen is. Hooger beroep. D'oor M. A., 57 j., melkventer, wonende te Schore, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 1 November 1935, waarbij hij wegens aangifte van een strafbaar feit doen we tende dat het niet gepleegd is, is veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Faillissementen. Het faillis sement van L. M. de Kok, zonder beroep, wonende te Terneuzen, Curator Mr W. K. H. Dieleman, advocaat en procureur wonende te Middelburg, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdee^- lingslijk it, zoner eenige uitkeering aan de concurrente schuldeischers. Tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De Groningsche rechtbank deed hedenmorgen uitspraak in de moordzaak Kroeze, welke zaak op 31 October j.l. werd behandeld en waarbijl de officier van Justitie tegen de beide verdachten K. Sterenborg en D. Bloem levenslange gevangenisstraf had geëisebt. De rechtbank veroordeelde beide verdachten conform den eisch tot levens lange gevangenisstraf. Veroordeelingen inde Ossche strafzaken. De Bossche rechtbank deed beden uitspraak in de O's- sche strafzaken die in de zitting van 31 October werden behandeld. Wegens de roofoverval te Uden werd de 23-jarige J. P. Ceelen veroordeeld tot 8 jaar, de 23-jarige A. J. Hendriks (Jonge Toon de Soiep) tot 7 jaar en de23-jarige H. A. v. d. Putten tot 8 jaar gevangenis straf. (De eisch was tegen ieder 10 jaar.) De 20-jarige Piet de Bie werd tot lVz jaar veroordeeld (de eisch was 3 jaar). De 45-jarige T. J. L. Kooien uit Tilburg werd van uitlokking van den roofoverval te Uden en heling vrijgesproken (de eisch was 8 jaar). Van der Putten en Hendriks werden terzake van den roofoverval te Oyen, waarbij de Gebr. Verboeven zoo werden mishandeld dat A. V. overleed, veroor deeld tot 'OiideiScheidenlijk 4 en 3 jaar met aftrek van voorarrest (de eisch was 5 jaar). De rechtbank veroordeelde Ceelen we gens moord tot 8 jaar met aftrek van voorarrest (de eisch was 10 jaar). Cursussen der Z. L. M. De Kring Walcheren der Z. L. M. or ganiseert twee cursussen. Ten eerste de jaarlijksche cursus in motorkennis, welke in de Ambachtsschool te Middelburg wordt gehouden en die 'door 'den voor zitter van den kring, Mr M. C van der Minne, is geopend. Een tweede cursus is die in rundvee- kennis, die a.s. Maandag zal aanvangen, eveneens met 24 deelnemers en onder leiding staat van den heer L. de Waard. De melksteunbeperking. Naar aanleiding van de officieele me dedeeling, dat naar aanleiding van geop perde bedenkingen tegen bet ontworpen stelsel met melksteunbeperking de ont worpen regeling wordt ingetrokken, merkt onze Rotterdammer het volgen de op: „We kunnen ons voorstellen, dat de Minister met tegenzin er toe ïs overge gaan deze met sjooveel drukte gelanceerde melksteunbeperking in te trekken. Maar we vragen ons toch af of het wel goed is geweest er telkens met na druk op te wijzen, dat deze beperking zeker zou doorgevoerd worden. Zoo stond in het bericht van uitstel van 28 Sept. 1.1. dat met groote stelligheid medegedeeld kon worden dat de regeling 29 Dec. 1935 definitief in werking zal treden. Nu zijn er vele boeren, die gehoord de waarschuwingen en zelfs de dreigemen ten, reeds lang tot beperking overgingen, geloovend op het vaste woord: de beper king gaat zeker in. Is bet nu geen slag in het aangezicht van hen, 'die op deze woorden vertrouw den en in getrouwheid aan de regeering de productie reeds beperkten en dus veel schade leden. Met deze geschiedenis van de melk steunbeperking worden de reg'eerings- maatregelen, die toch al niet populair zijn er niet populairder op." Loonen personeel N.V. Zeeuw- sche Gasmaatschappij. Ook brengen Gedep. Staten advies uit over het adres van den Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst, betreffende een verlaging van de loonen van het per soneel van de N.V. Zeeuwsche Gasmaat schappij te Vlissingen. In de Zegam, aldus Gedep. Staten, heeft men te doen, niet gelijk bij de P. Z. E. M., met een overheidsbedrijf, dat op privaat- rechtelijken leest is geschoeid, maar met de figuur der z.g. gemengde onderneming (overheid en particulieren). Ten aanzien van het vaststellen en wij zigen van arbeidsvoorwaarden van het personeel is de Directie het bevoegd or gaan, daarbij gebonden aan een machti ging of goedkeuring van den Raad van Commissarissen. Het zijn dus de beide genoemde organen van de vennootschap welke hebben te beslissen over de arbeids voorwaarden. Hieruit volgt, dat de Prov. Staten te dezen aanzien geen bevoegdheid hebben, zoodat adressant niet ontvankelijk moet worden verklaard. TWEEDE KAMER. Opcenten belastingen. De motie-J. ter Laan verworpen. DEN HAAG. In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd de motie-J. ter Laan, waarin de Regee ring verzocht wordt af te zien van haar voornemens tot verlaging der salarissen van jeugdige personen, met 52 tegen 27 stemmen verworpen. Voor de motie stemden de Soc.-Dem., de Communisten, 8 R.-K., v. Houten (C.D.) en Sneevliet (Rev. Soc.) Aan de orde is het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastin gen en ter versterking van de inkomsten van het werkloosheidsfonds. De heer van den Tempel ziet hier in een verzwakking van het fonds. De Minister beschouwt de uitgaven voor bestrijding van werkloosheid pri mair gemeentetaak, doch het zijn gewone rijksuitgaven. Er is trouwens een centrale regeling. De Soc.-Dem. zullen voor de belastingverhoo- ging stemmen, uitgezonderd die betreffen de de omzetbelasting, ook al moet dan de verlaging van de bier- en gedistilleerd-ac cijns worden teruggenomen. De heer De Geer betoogt dat niet de meerdere werkloosheidsuitgaven, doch de tegenvallers in de rijksmiddelen en uit gaven in het algemeen (en daaronder 7 milliden werkloosheidsuitgaven) dit wets ontwerp moeten motiveeren. Spr. maakt bezwaar tegen verhooging der successiebelasting, welke niet alle con- tribuabelen treft. Spr.'s fractie zal voor stemmen als de verhooging der omzetbelasting wordt te ruggenomen en de opbrengst aan de al- gemeene middelen wordt toegevoegd. De heer Teulings acht deze voor stellen tot belastingverhooging in strijid met de algemeene regeeringspolitiek en verwacht dat bet gestelde do-el niet zal worden bereikt. Spr's fractie zal tegen de verhooging der Omzetbelasting stemmen. Tijdelijke verhooging der successiebe lasting is onbillijk. De heer DeVisser betoogt dat de be zittende klasse moet opkomen voor de ge volgen van baar productie-systeem. Spr.'s fractie zal tegen stemmen. STEUNVERLEENING VOOR ERWTEN. DEN HAAG. Van officiëele zijde wordt medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene- en schokkererwten gedenatureerd in het tijdvak van 27 October tot en met 2 November 1935 voor de kwaliteitsklas sen C en D, resp. f3 en f2,50 per 100 K.G. zal bedragen. De steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten voldoende aan de standaardmonsters C en D zal achtereenvolgens f 3 en f 2,50 per 100 K.G. bedragen. TEELTPREMIE VOOR VLAS. DEN HAAG. Ten vervolge op -de reeds eerder dienaangaande gepubliceerde be richten wordt van officiëele zijde mede gedeeld, dat de teeltpremie voor vlas van den oogst 1935 hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voor schriften is verkocht in het tijdvak van 22 Aug. tot en met 20 Oct. 1935 is vast gesteld op gemiddeld f 87,50 per H.A. Nederland en de sancties. DEN HAAG. Met de hedenavond te verwachten afkondiging in het Staatsblad van de algemeene maatregelen van be stuur tot verdere toepassing van de uit- vourv er bo den wet 1935 en de toepassing van de daarbij aansluitende sanctiewet 1935 heeft Nederland thans voor zdjn deel voldaan aan de ten uitvoerlegging van de sanctiemaatregelen tegen Italië, welke te Genève door het coördinatie comité waarin ook ons land zitting heeft, zijn voorgesteld. Zooals men zich herinnert, is op 22 Oct. het K. B. afgekondigd, waarbij met ingang van dien dag de uitvoer van wa penen, munitie en oorlogsmateriaal uit het Koninkrijk der Nederlanden naar Italië en zijn bezittingen werd verboden. Van de thans afgekondigde nadere maat regelen, resp. betreffende de credieten, het verbod van invoer van goederen uit Italië en het verbod van den uitvoer van bepaalde goederen naar Italië zullen de eerstgenoemde overeenkomstig bet voor stel van het coördinatie-comité van 14 Oct. hetwelk op een zoo spoedig moge lijke inwerkingtreding aandrong, reeds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3