Jt 4 Eindelijk vereenigd. FEUILLETON. GERO-ZILVEREN Uit de Provincie xxvn. Zoekiiohtjes. hij moeilijk kan dieeussiëeren met spre kers, volgens wie de tegenwoordige maat schappij moet worden vervangen door eene volgens andere beginselen, hetzij van Stalin, hetzij van Trotzki. Bijna even moeilijk kan spr. discus- siëeren met den heer Vervoorn, volgens wien er eerst landbouw is, daarna een heelen tijd niets en dan industrie. Discussies met dezulken zijn tot on vruchtbaarheid gedoemd. De afwezigen (de Staatk. Geref. waren weer alle drie afwezig) hebben altijd ongelijk. Daarom zal spr. sommige opmerkingen in het geheel niet beantwoorden. (Gelach.) De heer Westerman klaagde, dat het kabinet zoo stijfhoofdig is. Het verwon dert spr., want hij meende, dat de heer Westerman behoefte had aan een kabi net, dat slechts decreteert, en aan een parlement, dat alleen zoo nu en dan eens bijeen komt om in de handen te klappen. (Gelach.) Het verheugt spr., dat de gedachten des heeren Westerman in een andere richting evolueeren. (V r o o 1 ij k- h e i d De heer Westerman klaagde over pro tectie en over afwijzing van andersden kenden voor functies. Als hij concrete klachten uit in spr.'s kabinet, zal spr. ze onderzoeken. Tot erkenning van Rusland is de re geering niet bereid. De vertegenwoordi gingen van dat land zijn een centrum van propaganda in koloniën De heer De Visser (C. P.)Andere koloniale rijken hebben Rusland wel erkend. Minister Colijn: Die hebben er dan ook displeizier genoeg van beleefd. (Gelach.) De regeering vindt een staatscommis sie voor grondwetsherziening onnoodig, maar zal, gezien de wenschen in de Kamer, de mogelijkheid overwegen om ook anderen dan zichzelve bij de voorbereiding te betrekken. Maar de re geering geeft de grenzen en den omvang der grondwetsherziening aan. De heer Teulings wil opheldering in zake devaluatie. Spr. heeft al gezegd: „Wij doen het toch niet". Wat wil men meer voor opheldering? (Gelach.) De heer Bierema vond het dictatoriaal, wat spr. gezegd had. Maar als hij voor devaluatie is, moet hij een uitspraak van de Kamer trachten te krijgen, en als die er dan in meerderheid voor is, moet men achter de regeeringstafel gaan zitten. Maar als het tegenwoordige kabinet zegt, dat het toch geen devaluatie maakt, is dit toch niet dictatoriaal? De heer Aalberse zei, dat er in andere landen een verbetering der conjunctuur is. Maar vergelijking met andere landen is altijd moeilijk. In Engeland b.v. was er een groote werkloosheid in een tijd, dat er in ons land nog geen werkloos heid was. Zoo ziet men, dat het verloop der crisis in de onderscheidene landen verschillend is. Spr.'s uitlating over de evenredige vertegenwoordiging was een cri de coeur. Een minister is nu een maal geen wassen beeld uit Madame Tussaud's te Londen. Een parlement moet een goede weerspiegeling zijn van de stroomingen in het volk, ja. Maar een parlement moet ook zoo zijn samenge steld, dat een regeering ermee kan samen werken. Beide elementen moeten tot hun recht komen. Anders moet men de mo gelijkheid aanvaarden van een Kamer van honderd leden met honderd verschil lende denkbeelden. Zoo ver is het niet. Maar wel moet men een Kamer zoo laten samenstellen, dat het voor een regeering doenlijk is, er mee samen te werken. In dit licht moet men spr.'s uitlating bezien. Minister Oud aan het woord. De Minister van Financiën, de heer Oud, vraagt den heer Bierema, of deze de afschaffing van den landbouw steun voor zijn verantwoording zou dur ven nemen. Hij wil spoedige aanpassing, maar dat is de consequentie daarvan. Maar Tien moet zich dan de gevolgen voor gen stellen. Sociale overwegingen verzei i zich ertegen, dat wij dadelijk naar m lager niveau gaan. De ir Bierema (lib.): Wij moeten langzamerhand van dien steun af. Minister Oud Juist. Maar dan is ook Een verhaal uit het vroegere Rusland. 60.) o Het (korte (briefje, door Tatiana aan Serge ter hand gesteld, drukte niet vol ledig genoeg uit wat zij gevoelde. „Wij moeten ons aan den wil Gods en van mijnen vader onderwerpen, maar denk noodt dat ik je vergeet." Hij' had dit briefje als een kostbaar pand bewaard. Op een avond, toen hij zeer neergedrukt was, herlas hij het mis schien voor de twintigste maal. „Denk nooit dat ik je vergeet," zoo schreef Mila. Ja hij geloofde haar, en wist dat zij hem niet vergeten zou. Hij was zeker, dat zij' hem volgde met hare gedachten en geheden, maar had zij even goede redenen om hem te vertrouwen? Wie weet? Wellicht waant zij zic'h ver geten; misschien 'breekt haar 'hart bij het verloopen van den tijd zonder eenig tee- ken van leven. Dit kon hij niet ver dragen. Aan Mila schrijven zonder tusschenper- soon, dat .wilde hij na het gebeurde nieit; maar de heer Marline had hem de brief- het tegenwoordige dualisme niet de schuld der regeering. De motief-J. ter Laan is zeer voorbarig, want er staat nu al in, dat er van een nieuwe jeugdsalariëering niets mag ko men, hoewel er nog niets van vaststaat. Do heer J. ter Laan (S.D.): U wilt er 8% millioen uit halen. Daartegen gaat mijn bezwaar. Minister Oud betwist .den heer Al- barda, dat er volgens het Plan van den Arbeid meer uit de opbrengst der suc cessie- en der vermogensbelasting zou kunnen worden gehaald. Gaarne wil spr. erkennen, dat er in het Plan onderdeelen zijn, waard om bezien te worden. Maar de sociaal-democraten moeten niet zeg gen, dat het de oplossing van de crisis geeft. Hegel heeft geleerd, dat toeneming van quantiteit leidt tot een omslaan in qualiteit. Zoo is het ook met de 60 mil lioen van het Werkfonds en de 600 mil lioen van het Plan. De heer Teulings zei, dat als de regee- ringspolitiek niet slaagt, er devaluatie zal moeten komen. Maar de heer Teu lings had tevens moeten bewijzen, dat devaluatie wel slagen zal. De heer Aal berse zei, dat men er met devaluatie al leen niet komen zou. De heer Teulings (R.-K.)Daar ben ik het mee eens. Minister Oud: Dan moet u in de eerste plaats zorgen voor een sluitend budget, onverschillig of u voor dan wel tegen devaluatie is. Een vrijgezellenbelasting le vert het bezwaar op, dat veel vrijgezel len toch voor familie moeten zorgen. In zake besloten naamlooze vennootschap pen is de moeilijkheid, dat er moet ko men een regeling, die misbruiken den kop indrukt en het bedrijfsleven niet noodeloos bezwaart. Zoo'n regeling is nog niet gevonden. De heer Teulings zei, dat spr. de ver laging van den accijns op bier en gedis tilleerd noodzakelijk achtte en er nu toch afstand van wil doen. Zoo mag men de zaak niet zien. Spr. vindt het beste eener zij ds die verlaging, anderzijds de omzet- belastingverhooging. Maar hij is niet zoo stijfhoofdig, dat hij onder alle omstandig heden zijn wil zou verlangen door te zet ten. Hij heeft ook gezegd, hoe hij de 15 millioen tekort alsdan hoopt te vinden. De heer Teulings is niet billijk jegens spr. Overigens, als spr. meegaat met wat de Kamer alsdan op dit punt zal blijken te willen, knabbele de Kamer niet aan de overige belastingvoorstellen. Verder kan hij niet gaan. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Over de motie-J. ter Laan wordt heden gestemd. Hoofdstukken goedgekeurd. De Kamer keurt zonder debat en hoof delijke stemming goed de begrootings- hoofdstukken Huis der Koningin, Hooge Colleges van Staat, Nationale Schuld en Onvoorziene Uitgaven, alsmede de wet op de middelen. De vergadering wordt tegen half zes verdaagd tot hedenmiddag één uur. BEGROOTING BINNENLANDSCHE ZAKEN. I Behandeling in de Tweede Kamer. In de avondvergadering van Dinsdag in de Tweede Kamer aan de orde hoofd stuk V (Dep. van Binnenl. Zaken) der Rjjksbegrooting voor 1936. De heer Wendelaar Gib) bespreekt de kwestie van de nationale vlag. Sinds 1664 is rood-wit-blauw de vlag der zee macht, de nationale vlag; bovendien is het de vlag der Oranjes. Spr. dringt aan op regeling van de kwestie der begrafenissen. De heer Lingbeek (H.G.S.) vraagt betere toepassing van de Zondagswet. Bij sommige gemeentebesturen heerscht een veel te lakse opvatting dezer wet. Een bestaande wet heeft de regeering te hand haven. Dhr v. d. Zaal (A.R.) acht de Zon dagsrust een zegen voor het algemeen. Behoorlijke handhaving is een sociaal belang. Bovendien is de Zondag de dag des Heeren. Met kermisvieringen worde de Zondagsrust behoorlijk nageleefd. De heer Van Dis (S.G.) dringt aan op afschaffing van den zomertijd. Deze kwestie is van belang niet alleen voor het platteland, ook voor de steden. wisseling met Nikolaas niet ontzegd. Hij zou dus zijn brief aan Nikolaas zenden. Door die gedachte bezield schreef hij onmiddellijk, niet een enkel vluchtig woord, maar een langen brief, vol van bijzonderheden Gorodhino betreffende. Nikolaas zou daarin geen belang stellen; maar dit deed er niet foe, enikel om het adres was het hem te doen. Een week later rekende hijl op een ant woord. Het was te veel gevergd van zulk een tragen briefschrijver als Nikolaas; hij moest nog wachten; en eerst drie weken later ontving hij deze korte regelen: „Waarde Kapitein! Wijl wisten niet of je dood of levend was; je brief overtuigde ons. Sedert Kerstmis heb ik twee keer bijl het corps van de zeemacht naar je gevraagd; maar men wist mijl niets anders te zeggen, dan dat je naar buiten waart vertrokken, zon der dat iemand wist voor hoelang. Je kent mijl als lui en onverschillig, en zult wel begrijpen, wat ook waar is, dat ik al die moeite niet uit eigen beweging gedaan heb. Toen vader van mij' de gevolgen ver nam, van zijn weigering, was hij' zeer ge jaagd. Om zich goed te houden, 'Ontving ik vele aanmerkingen, waarover weet ik niet Er zijn tal van gemeentebesturen die de hand lichten met de bepalingen van de Zondagswet. Men stelle tegenover de toe passing der Zondagswet eens de strenge toepassing van crisisbepalingen, b.v. wat betreft het merken van biggen. De regee ring roepe de nalatige gemeentebesturen tot de orde; ook de begrafeniswet worde gehandhaafd en een einde gemaakt aan heidensche gebruiken. Ook ten aanzien van bioscopen en dansgelegenheden wordt strenger opgetreden. Dhr Kampschoër (R.K.) wil meer zien gedaan ter bevordering van de goede zeden, vooral voor de jeugd, b.v. in open bare badgelegenheden. Dhr Vervoorn (Plattel.) wil even eens den zomertijd geheel afschaffen. De heer DeWilde, minister van Binnenl. Zaken, verklaart dat de minister alleen niet over de quaestie der nationale vlag heeft te beschikken. Spr. hoopt dat spoedig een oplossing worde verkregen. Persoonlijk voelt spr. het meest voor rood-wit-blauw. Er ligt nog een wetsontwerp tot wijzi ging der begrafeniswet. Het vorige kabinet oordeelde dat deze quaestie buiten de neutrale zone lag. Wat de Zondagswet betreft, de bestaan de wet is niet verouderd; spr. bevordert de handhaving van art. 4 zooveel moge lijk. Als er één wet niet ligt op neutraal gebied, is het de Zondagswet. Dit wat den aandrang tot wijziging betreft. De be staande wet handhaaft spr. zooveel moge lijk. De Zondagsrust wordt ook als so ciaal belang vrij algemeen erkend. Nu de wet tot regeling van den tijd door de Eerste Kamer is verworpen, komt er wat spr. verwachtte aandrang tot afschaffing van den zomertijd. Een der gelijk wetsontwerp zou zeker in de Eerste Kamer sneuvelen. Van spr. is zulk een poging in den eersten tijd niet te ver wachten. Biji een zoo gemengde bevolking kan de regeering niet het sluiten van bioscopen en dansgelegenheden bevorderen. Hier ligt een taak voor de ouders. Krachtiger optreden tegen zedenverwil dering is in de eerste plaats een taak der gemeentebesturen, anders van het depart, van Justitie. Een algemeene norm is niet te geven. Herhaaldelijk heeft spr. burge meesters ontboden die handelden in strijd met spr.'s circulaire te dezer zake. Wat het gemengde baden betreft, dat is een verschijinsel over de gebeele wereld dat naar Spr. hoopte weer voorbij! zal gaan. Voorzoover het op den weg der Overheid ligt wil hijl zich krachtig inspannen het kwaad te bestrijden. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Ingezonden Mededeeling. Wapenlepeltjes 0,65 Bloemlepeltjes 0,60 Verpakt in keurig doosje. WITKAIVI'S GESCHENKENHUIS Lange Kerkstraat - Goes Maatschappij-Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland. Ter vergadering van deelgenooten, welke te Goes werd gehouden, ouder voorzitter schap van Mr J. W. Goedbloed, werden ais vertegenwoordigers der deelgenooten herkozen de heeren G. K. Maartense (pl.v. G. Kuij'per), Goes, J. Pieterse (pl.v. M. de Wilde), Heinkenszand, J.| Waverijh, Kruiningen (pl.v. L. Meijaard, Hans- weert) en J. de Beste (pl.v. J. Schipper), Oudelande, terwijl wegens overschrijding van de 7500 leden twee nieuwe vertegen woordigers met hun plaatsvervangers werden gekozen, t.w. dhrn D. v. Kervinck (pl.v. J. Florusse), Wemeldinge en A. Ja- cobusse, Hloedekenskerke (pl.v. Jac! Fier- loos, 's Gravenpolder). De voorzitter deelde mede, dat per 1 Jan. 1936 geheel Zuid- en Noord-Beve land zal zijn aangesloten bij bet Zieken fonds. 4 Hierna verkreeg Dr J. M. Planteijdt ge legenheid om te spreken over: „Verbete ring van de Geneeskundige verzorging door samenwerking". Na te hebben stilgestaan bij de eerste meer, maar zeker als terugkaatsing van betgeen ik zeide. Wees niet ontmoedigd. Ik ben zeker, dat vader spijt heeft over hetgeen hij gezegd heeft, en dat hij er op zal terugkomen. Met Paschen trek ik mijn uniform aan, en ik wanhoop er niet aan, dat je mij dien dag komt gelukwenschen. In deze 'omstandigheden zou het niet voegzaam zijn, je een boodschap van mijn zusje over te brengen, maar het papier zelf is welsprekend." Serge las en herlas, dus geen weige ring, maar nog hoop; zijn hart sprong op van blijdschap. Wat deed admiraal Batourine gedu rende de ballingschap van Serge? Had hij zijn zoon vergeten, of wel dacht hij na de eerste tijden van toorn aan terug roepen? Neen, vergeten had hij niet. D'aarbij had de zoon zelf gezorgd het va derlijk geheugen te ververschen. Hij had hem een nederigen en eerbie digen brief geschreven, zijn schuld er kend en raad gevraagd omtrent den strijd tusschen rentmeester en onderhoorigen, D'e admiraal beantwoordde dit door een kleine som gelds te zenden, en met deze woorden: „Indien Garl Garlitch klachten heeft over de boeren, laat bij' zioh dan tot mij! wenden. Hij heeft van niemand dan van e verzekeringen, n.I. de begrafenisfondsen, ging Spr. na de verdere ontwikkeling der verzekeringen, welke ten doel hadden ge meenschappelijk de lasten te dragen, wel ke ziekte enz. veroorzaken. Ziekte in een gezin brengt voor ieder een zware lasten mede, doch voor de minst draagkrachtigen werden deze lasten vaak tot een ruïne. De sociale wetgeving bereikt in Krankzinnigenwet, Ongevallen wet, Invaliditeitswet en Ziektewet slechts een klein gedeelte van de zieken en voor ziet voor deze nog maar gedeeltelijk in de kosten van de medische verzorging. Aan het particulier initiatief is veel overge laten. Thans werken zonder eenig onder ling verband Groene- en Wit-gele Kruis- vereenigingen, sanatoriumfondsen, zie- kenhuisverplegingsvereeniging en Zieken fonds. Wie zich volledig wil verzekeren moet van alles lid zijn, maar dan blijlkt wel, dat hij zich voor sommige dingen dubbel verzekert. Verzekeringen, die niet alles omvatten, leggen te zware lasten op bepaalde vereenigingen, b.v. als het Groe ne Kruis en de Wijkverpleging niet in orde is of de patiënt niet verzekerd is, zal eerder ziekenhuisverpleging noiodig zijn, wat de gemeenschap onnoodig hoo- gere kosten brengt. Wie lid is van Zieken fonds en Ziekenhuisverpleging heeft van de eene gedeeltelijk, van de andere ge heel recht op specialistische hulp. Zoo zouden er meer voorbeelden te noemen zijtn. De resultaten zijn als volgt samen te vatten: lo. de gemeenschap betaalt te veel voor haar geneeskundige verzorging, omdat niet altijd voor de verpleging de goed koopste oplossing gekozen kan worden, 2o. de verzekerden betalen te veel om dat de volledig verzekerden voor sommige zaken dubbel betalen en maar enkel ont vangen. Het is onjuist deze last op de minot draagkrachtigen te laten liggen. De op lossing zal moeten gezocht worden ?n samenwerking D'at is mogelijk als alle betrokken organen het belang van de ver zekerden en van de gemeenschap voorop stellen en eventueele eigen belangen daar voor .willen opofferen. Het besite systeem is volgens Spr., dat b.v. uitgaande van het ziekenfonds, deze zijn leden tracht te verzekeren bij zieken huisverpleging en kruisvereeniging. D'oor dubbele betaling en inningskosteen te la ten vervallen zal een zekere reductie mo gelijk zijn. Zoo hebben wij uitgerekend, dat wijk verpleging, gebruik van verplegingsarti- kelen, huisartsenhulp, pharmaceutische hulp, specialistenhulp, breukbanden, bril len, röntgenfoto's, sanatoriumverpleging en ziekenhuisverpleging zou te geven zijn voor een premie welke gelijk is aan de som van de premies, die thans voor zie kenverpleging en ziekenfonds wordt be taald. Indien dit mogelijk is en er k a n op die wijze een premiebesparing voor de ver zekerden worden verkregen bij verminde ring van kosten voor de gemeenschap, dan moet deze oplossing ook gevonden worden. Hiertoe moeten we allen naar beste krachten medewerken en Spr. ver trouwt, dat de noodige samenwerking tus schen de verschillende vereenigingen ook te verkrijgen is. De technische en admini stratieve moeilijkheden zijn er slechts om op te lossen. Hoe de premie voor volwas senen en kinderen moet worden verdeeld, zal dan ook nader onder het oog moeten worden gezien om een billijke verdeeling van de kosten te krijgen tusschen de ge zinnen met veel en weinig kinderen, met groote en kleine kinderen. Nadat Dr Planteijdt nog verschillende vragen dienaangaande naar volle tevre denheid had beantwoord en de voorzitter den spreker dank had gebracht voor de behandeling van zijn belangrijk onder werp, werd de vergadering gesloten. Door het Bestuur vau het fonds werd tot hulp van den administrateur benoemd dhr J. Geleedst te Goes. Kamer van Koophandel en Fabrieken Voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. Bij de verkiezing voor leden dezer Ka mer werden candidaat gesteld voor de afdeeling Grootbedrijf de aftredende leden de heer I. van Melle, Bres'kens; G. F. P. van der Peijl, Terneuzen; J. A. v. Rompu Terneuzen; G. Wind van Merkesteijn, Terneuzen, 'benevens de heer R. V. H. Verschaffel te Sas van Gent. Voor de afdeeling Kleinbedrijf de af- mij bevelen te ontvangen, en dit mijn recht heb ik niemand overgedragen. Wat mijn zoon betreft, deze zal eerst terug- keeren, als hij van plan is zijn vader te gehoorzamen." Serge zuchtte diep. Hij voelde dat er vooralsnog niets van die zijde was te wachten, en dat alleen iets onverwachts die gevoelens kon doen veranderen. Klaarde de lucht aan de eene zijde voor hem op, aan de andere zijde was zij don kerder dan ooit. Weder kwam de lente in het noorden, ofschoon de sneeuw nog lag gespreid; maar de lucht kondigde geen sterken sneeuwstorm meer aan. De vogeltjes zon gen. en de losgeraakte ijsschotsen wer den gehoord. Ook de oorlogsgeruchten werden minder en minder. De vrede was te San Stefano geteekend, en de 'overgeble venen van de keizerlijke garde trokken naar de hoofdstad. Met groote vermake lijkheden zou hun terugkomst worden ge vierd. Het speet Serge niet tegenwoordig te zijn, om zijn wapenbroeders te begroe ten, de ledige plaatsen te tellen en de overblijvenden te verwelkomen. Hij las zelden een dagblad; slechts nu en dan als Na afloop van de dezen zomer gehou den legeroefeningen werd door de auto riteiten met lof gewaagd van den goeden geest, die er onder de troepen heerschte. Dat is inderdaad wel de moeite waard om er speciaal melding van te maken. Want geloof maar, dat tal van jonge menschen met een bezwaard hart naar de kazerne gaan, vooral in dezen tijd. Het feit ligt er nu eenmaal, dat een groot deel van de militieplichtigen, op het moment, dat ze in dienst treden, ook hun burgerbetrekking verliezen. En komen ze dan later voor herhalings oefeningen onder de wapenen, dan loo- pen ze opnieuw kans, ontslagen te wor den. En blijkens een ingesteld onderzoek een zéér groote kans. Voor de betrokkenen is dat hoogst pijnlijk. En het is zeker niet bevorder lijk voor den goeden geest bij de weer macht. Een ernstig protest is hier op zijn plaats. OPMERKER. tredende leden de heeren J. M. Oggel, Axel; A. de Vrieze, Terneuzen en A. J. Wijffels te Aardenburg, henevens de hee ren P. J. Adriaanssens, Hontenisse; A. P. J. Aernoudts, Sluis; H. J. Colsen, Terneuzen en H. P. Hermans te Honte nisse. De stemming werd bepaald op Woens dag 27 November a.s. LandarbeideVsloonen op Zuid-Beveland. De door den Minister aangewezen ar biter Prof. Gerbrandy te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de kwestie der landarbeidersloonen in enkele Zuid-Be- velandsohe gemeenten. In die gemeenten, waar geen collectieve arbeidsovereen komst bestaat, heeft de arbiter het loon bepaald op f 2 per dag, in de andere ge meenten zullen de loonen gelijk zijn aan die, welke contractueel tusschen een aan tal landbouwers en de landarbeidersbon den zijn vastgesteld. Gedenkteeken wijlen de Koningin-Moeder In de maanden September en October werd ontvangen van: Fam. S. f 1,50; J. G. f 0,50; J. F. v. d. P. fl; Wed. L. fl; W. A. d. H. fl; J. P. f0,25; A. G. J. L. fl; C. d. W. f 0,50; F. B. d. B. f2,50; N.V. „D. D." f5; Mevr. v. d. H. f2,50; J. J. M. fl; K. V. fl; W. A. D. Hz. fl; T. J. S. fl; A. L. J. v. H. f2,50; M. C. v. P.—V. fl; J. A. M. L. fl; M. d. D. Co. f2,50; Geref. Sch. f 17,22%. Algemeen totaal f 357,63%. Middelburg. Bij de heden gehouden ver kiezing voor een commissaris van den polder Walcheren voor den gebouwden eigendom (vac. L. F. Groosman) is bij en kele eandidaatstelling gekozen dhr J. Osté te Middelburg. Vlissingen, Gemeentebegrooting. Het aan den raad aangeboden ontwerp gemeentebegrooting 1936 wijst wat den gewonen dienst 'betreft een eindcijfer aan van f 1.799.182.08, tegen f 1.797.698.87 voor 1935. Het batig slot van de rekening over 1934 bedraagt f24.101.19, waarvan ech ter is af te trekken f 11.694.41, daar, om de begroeting 1934 sluitend te maken, destijds f 4.626.56 van het wegenfonds der gemeente en f 7.067.85 van het reser vefonds van het grondbedrijf, samen f 11.694.41 zijn gebruikt. Achteraf is ech ter gebleken, dat deze maatregel niet noo- dig was geweest. E'>r rest dan een goed slot van f 12.406.78 voor de begrooting 1936, tegen f20.350.96 voor 1935. Er bleef toen van het 'batig slot 1933 nog f 74.350 over, ■dat B. en W. willen reserveeren voor '37 en volgende jaren. Voor onvoorziene uit gaven is f 10.601 geraamd, tegen f 12.265 voor 1935. De Kapitaaldienst is geraamd in ontvangst op f68.592.61 en in uitgaaf op f 162.664.61, dus een nadeelig slot van f 94.072. De gevolgen van de werkloosheid doen zich nog steeds gevoelen en de nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten heeft niet minder ingrijpende gevolgen voor de gemeente. De ontwerp-hegrooting kon niet sluitend worden gemaakt met de ook op de 'begrooting voor 1935 geraamde maximum extra-bijdrage uit het werk- hij naar Vischni-Volotchek ging; op die wijze had hij de blijmare des vredes ver nomen. Vrede na zooveel strijd, na jzooveel vergoten bloed, dat was een goede tijding Het was het begin van April; alles her leefde, alles ontwaakte, alles voelde nu dubbel, zoowel leed als vreugd. Op zekeren avond liep Serge vroolijk den kruisweg langs, die van het dorp naar het buis Batourine loopt. De lucht was zacht, terwijl een verfrisschend koeltje hem over het aangezicht streek. Boven op den heuvel gekomen stond 'hij stil. Voor hem ontrolde zich een tooneel zooals de hand Gods het schetst. De zon negloed brak door een aantal grauwe wolkjes heen; verder verhief zich de kruin der sparren tot in de roode lucht. Hoe schoon! En daar het hart behoefte had zich mede te deelen, dacht 'hij aan Mila! Hoe zou zij dit bewonderenl Voor zijn geestesoog vertoonde zich Mila. Nu eens zag hij haar in het dorp bij de zieken troostend en helpend. Dan weer in de school, omringd van de kin deren, die begeerig naar haar verhalen luisterden, terwijl ouders en leerlingen zachtjes herhaalden: „Onze jeugdige edel- vrouwe is goed, even goed als de voor gaande". (Wordt vervolgd.) Ir Jeco\ de b« Verl droj loosheidss worden g( de gemeei voor toe'k< bijdrage v B. en meente aa len voorw termen te extra-bijd) Bereken rissen en dragen ov B. en W. versoberin acht moet B. en V ten op de belasting maximum, Ne Voor have avond in J. K. Voo; werp „Wi In de voren, dat drang in paard gaa ligheid. H we bij' de aanschouw lijke instin bij den me booger da in staat di te voeren, komen is er nu op gen worde: den aange mensch a: geeren, w kracht af wenschen dit is ziel naar een t De 'Ohri; wil. Deze volbrengen gestreden willen. De: sten dag. Vervolge met 'het vs Reeds zeer van het 'k noo'dig om opvoeding Met tre lijkte de h Goes. Di graanpakh Co. aan d een houten' uitgeschote groote ope; mud erwte Persoonlijk voor. -s Heer goede bela: winterlezin woord van ges van W van onzen Spr. begc als zijn ge nen gegevi Avondmaa zinnebeeld) van den een zuiveri Christus Doop is e Gods genat sching en waarin wij Dit geldt nen maar God ook verbond. Evenwel Wij kunne en daarbij koninkrijk Met een om hun ki: besloot spi sloot met lerseke. niemand a te gaan vi vissoherij goed door afvraagt nog wel eei is natuurlij te voldoen, olie voor c is, bij vee schenken e Biezeling Emergo" schap van Regt spral tiek". Op vruchtbare De distr Bogaards overzicht, te Kapelle loos berich Domburg lang alhiei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2