DONDERDAG 14 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Ne. 39 Buitenland De oorlog in Abessynië. Onze betrekkingen met België. Binnenland Belangrijkste Nieuws Het Begrootingsdebat. Staten-Generaal Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes on Vlissingon f 0.20, <=- Losse nummers 5 cent. Advortontiün 30 cont por regel. Ingezonden mcdedcclingcn 00 cent per regel. K1c:ps Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De Paus over den Zondag. Toen onlangs in Italië de Zondag werd bestemd voor de herdenking van de fas cistische revolutie en in de plaats van Zondag 27 October, Maandag 28 October als rustdag werd aangewezen, heeft de Paus niet nagelaten daarover in krach tige bewoordingen openlijk zijn misnoe gen en afkeuring uit te spreken. „Het is, aldus de Paus, opmerkelijk, maar nog niet voldoende bekend, dat de ontwijding van den rustdag in de Heilige Schrift, beschouwd wordt als groote mis daad. Wie den rustdag ontheiligde moest worden beschouwd als godsloochenaar en heimelijk atheïst. In onze tijden wordt deze verloochening van den Zondag vol komen openlijk bedreven en wordt der halve tot openbaar atheïsme, aangezien zij: God verloochent en een Hem gewijden dag poogt af te schaffen. De ontwijding van den Zondag is 'derhalve een der zon den, die den toorn 'Gods met zich sleept." Het is te hopen, dat dit woord van het hoofd der R.K. kerk weerklank zal vin den niet alleen in Italië, maar ook in ons land. Het zal dan niet meer voorkomen, dat van Roomsche zijde groote vergaderingen en congressen op Zondag worden gehou den met al de rustverstoring die daarvan het gevolg is. En ook zal dan gebroken worden met de in overwegend R.K. streken heer- schende gewoonte om op Zondagen de kermissen open te 'houden, soms zelfs met het gevolg zooals onlangs te Breda dat daardoor de godsdienstoefeningen van andersdenkenden worden gestoord. Moeilijkheden voor de Italianen. Aanvallen der Abessyniërs. Zooals zoo vaak het geval is, spreken ook nu de berichten van Italiaansche en Abessynische zijde elkaar tegen. Toch valt uit de diverse berichten op te maken, dat de Italianen krachtigen tegenstand beginnen te ondervinden en dat de Abes syniërs bier en daar tot den aanval zijn overgegaan of voornemens zijn dit te gaan doen. In het Noorden maken de Italianen zich ongerust over plotselinge Abessyn- sche bewegingen, al trachten ze dit in hun berichten zooveel mogelijk te verbergen. Wel bericht men, dat men thans de Ta- kazze heeft bereikt, doch het terrein schijnt nog vol te zitten met Abessynische guerilla-troepen, zoodat men met een nog veel grootere voorzichtigheid te werk gaat. Zoo zijn de Italianen genoodzaakt geweest om op hun linkervleugel het ge bied van Azbt Dera te ontruimen, in ver band met een groote activiteit van de troe pen van Ras Kassa. Bovendien hebben de troepen van Ras Gabriet kans gezien om tusschen de Italiaansche linies te geraken, in het gebied tusschen Tembien en Ma- kalle, waarbijl zijl een ernstige bedrei ging vormen voor de Italiaansche voor hoede. Ook Ras Seyoem is opgetrokken in Noordelijke richting; zijn troepen zijn ten Noorden van Amba Aldji gesignaleerd. Naar vernomen wordt zou aan de rivier de Cheva, een zijrivier van de Takkaze, tusschen Makalle en Antalo', slag worden geleverd. De aanvallende Abessynische troepen beboeren tot bet leger van Ras Seyoem. Zijl zouden op de Italianen goed terrein winnen, zoo wordt uit Addis Abeba ge meld. Een bericht uit Rome meldt weer In den slag, welke binnenkort in Zuid- Tigre wordt verwacht, trachten de Ita lianen het initiatief te nemen. D'e Ethiopiërs verzamelen thans hun strijdkrachten en zoeken het zwakste punt in de Italiaansche stellingen, om slag te leveren. Om een vereeniging te verhinderen van de Abessynsche strijd krachten, die dreigen door hun grooter aantal en meerdere terreinkennis in het voordeel te komen, besloten de Italianen, de geïsoleerde groepen der Ethiopische strijdkrachten uiteeen te jagen. Koloniale deskundigen zijn van oor deel, dat de tegenstand der Abessyniërs niet lang kan duren. Karavaanleiders deelen voorts mede, dat onder de Abessyniërs verwarring heersoht. Een aanzienlijke groep krijgers weigert voort te rukken; anderen zijn gevlucht naar de dorpen. In het district Makalle, zoowel achter de posities, die de Italianen daar hebben bezet, als ten Zuiden en Westen van ge noemde stad, worden op het oogenblik ge vechten geleverd met Abessynische troe pen, die trachten de verbindingen der hoofdmacht met Eritrea te verbreken, of althans den verderen opmarsch der Ita lianen tegen te houden. Van het front in Ogaden en van het noordelijk front worden hevige gevechten gemeld, die klaarblijkelijk de inleiding tot een gxooten slag vormen. Aan het noordelijk front zouden de Abessyniërs zich inderdaad opmaken voor den aanval. De Abessynsche leider, Gubrer Hiyot, moet een Italiaanse)1 o voorhoede-patrouille hebben aangevallen en tot den laatsten man vernietigd heb ben. Te Addis Abeba zijn 180 kisten met 12 herstelplaatsen voor geweren en mitrail leurs uit Europa aangekomen. Bovendien zijn nog 5000 geweren en mitrailleurs van het modernste type en een groote hoeveelheid medicamenten en verbandstoffen aangekomen. Binnenkort worden 400.000 gasmaskers verwacht. Een stamhoofd uit Eritrea is met oen detachement van 1400 geweren, met 26 mitrailleuses en materieel naar de Abes syniërs overgeloopen. De Negus heeft hem een groote beloo ning gegeven. In het Zuiden gaan de Italianen verder de verbindingen met hun voorhoede tot stand te brengen, tevens wijdt men daar veel aandacht aan het bezetten van de waterbronnen. Bijl hun verderen op marsch zullen de Italianen een zeer droog terrein moeten doortrekken, zoodat het van zeer veel belang is, dat de toevoer van water zonder storingen kan verloo- pen. Wat den toestand aan het zuidelijke ge deelte van het Somali-front betreft, ont veinzen de Italianen zich niet, dat naar thans bekend wordt de belangrijkste strijdkrachten van ras Desta in de streek van Sidamo en Borranda, aan de grens van Kenia, geconcentreerd zijn en dat meer naar het Noorden ongeveer dertig duizend man verzameld zijn, met het klaarblijkelijk doel een inval te doen in Italiaansoh Somalilanc^, om achter de troepen van Graziani te komen, maar ook daar is de kwestie van het water van belang en men meent, dat de Abessyniërs van hun plannen zullen moeten afzien en in het defensief zullen moeten blijven. Een officieel Abessynisch communiqué bevestigt het succes der Abessyniërs te Annale, nabijl Gorahai, en het buitmaken van zes Italiaansche tanks. Twaalf Italianen werden gedood en ca. duiz-end Italiaansche Somali's gevan gen genomen. Men verklaart voorts, dat Gorahai en Daggaboer nog steeds in handen der Abes syniërs zijn! Van Italiaansche zijde wordt dit alles weer tegengesproken. Hoe zal men Italië antwoorden De Engelsöbe regeering is van mee ning, dat do regeeringen, die sancties toe passen, langs diplomatieken weg met el kaar overleg dienen te plegen omtrent 'het antwoord op 'de Italiaansche protest nota. Wat de Italiaansche tegenmaatregelen betreft, deze onderschat men niet, doch men voegt er aan toe, dat de Britsc'he regeering bereid is aan deze tegenmaat regelen in elk opzicht het ihoofd te bie den. Engeland en de andere mogendheden, welke de Italiaansche protestnota 'hebben ontvangen, zullen vermoedelijk een ge meenschappelijke nota aan Italië opstel len en wellicht zal dit antwoord door middel van den volkenbond aan de Ita liaansche regeering worden gericht. ■Zoo lang het Italiaansc'h-Abessynische conflict reeds duurt, heeft men te Londen op het standpunt gestaan, dat de te Ge- nève vertegenwoordigde landen niet af zonderlijk, doch gemeenschappelijk moe ten handelen. Het middagblad „Tevere" duidt in een hoofdartikel -zeer duidelijk op de moge lijkheid, dat Italië uit den Volkenbond 'zal treden. België heft invoerrechten op sommige vleeschsoorten op. In de Belgische staatscourant wordt een Koninklijk Besluit gepubliceerd, waar bij om dringende economische redenen tot 31 December a.s. het invoerrecht wordt opgeheven op bevroren varkens- en paar- denvleesch, versch en gekoeld varkens- vleesch, versch en gekoeld paarden- vleesch, braadworst, cervelaatworst, in gewanden e.d. van alle soorten vleesch behalve lever. Duitsch-Fransch accoord? D'e Fransche ambassadeur in Duitsch- land heeft den wensch te kennen gege ven, door Laval te worden ontvangen en naar vernomen wordt is Abetz, de me dewerker van von Ribbentrop, te Parijs aangekomen, waar bij' 4 a 5 dagen zal blijven, om met zekere Fransche persoon lijkheden te spreken over de kwesties, die samenhangen met de opstelling van een nieuwe overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland, waarvan het ontwerp reeds eenigen tijd te Berlijn wordt over wogen. GROOTE ONRUST IN EGYPTE. Felle aanval op Engeland. Gisteren heeft de leider der Wafd- partij in Egypte Nahas Pasja, voor onge veer 20.000 aanhangers zijn aangekon digde protestrede tegen Engeland gehou den. D'e rede vond haar hoogtepunt in een resolutie, samengevat in de volgende vier punten: le. Het Egyptische volk moet worden uitgenoodigd elke samenwerking met de Ehgelschen op te geven. 2e. De regeering moet aftreden als pro test tegen de Engelsche inmenging in de binnenlandsch Egyptische aangelegenhe den. 3e. De regeering zal niet gesteund wor den ingeval zij niet aftreedt. 4e. Elke regeering, die met de Ehgel schen samenwerkt, wordt als tegenstan der van het volk beschouwd. In kringen, die niet tot de Wafd-partij behooren beschouwt men deze rede als een oproep tot revolutie. Hier en daar hebben reeds onlusten plaats gehad. Te Cairo hebben tijdens de viering van den onafhankelijkheidsdag ernstige vecht partijen plaats gehad tusschen studenten en politie, tengevolge waarvan 39 perso nen, van wie 19 politiebeambten, werden gewond. Van sommigen is de toestand ernstig Eén persoon is' overleden. Een wilde menigte trok naar het ge bouw van het Britsohe consulaat-gene raal, dat beschadigd werd en waarvan de ruiten werden ingegooid. Een Grieksch warenhuis moest het eveneens ontgelden. Ook hier werden de ruiten ingeworpen. Ook te Tantaih hebben ernstige ongere geldheden plaats gehad. D'e politie was gedwongen van de vuurwapenen gebruik te maken, waar door een persoon werd gedood en drie ernstig gewond. Bovendien werden 45 politiemannen gewond, waarvan 13 ernstig. In totaal zijn te Cairo en Tantah 65 politie-agenten en 80 studenten gewond. Japan dreigt. O'p het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken werd medegedeeld, dat toeneming van de spanning in betrekking met China niet onmogelijk is, indien de anti-Japansche actie achter de schermen niet wordt gestaakt. Naar verder verluidt hebben de diplo matieke vertegenwoordigers van Japan in China opdracht, Nanking opnieuw te waarschuwen tegen de anti-Japansche ac tie. Ook bericht de Japansche pers, dat de Chtneesche gezant te Moskou een ge heime overeenkomst met Sowjet-Rusland en de Vereemgde Staten tracht af te slui ten. Dit geheim verdrag heeft ten doel, den Japanschen invloed in het geheele Verre Oosten te bestrijden. Een militair verdrag met Rusland zou reeds gereed zijln. De Janpansche regeering moet, zoo wordt betoogd, door haar vastberaden houding tegenover Nanking en Noord- China de bedreiging van den vrede in het Verre Oosten tegengaan. Gevolgen van de sanctiemaatregelen. Het naderen van den datum, waarop in Enigeland d'e sanctie-maatregelen in werking treden, 'heeft geleid tot een aan zienlijke stijging van den invoer van Ita liaansche waren in Engeland. 'Gedurende de laatste 2 weken was de invoer ongeveer tweemaal 'zoo groot, als in de laatste maanden. Na Maandag a.s., als de sanctie-maat regelen van kracht zijn, kunnen goederen niet meer zonder bijzondere invoer-licen- tie 'geïmporteerd worden. Met het oog hierop hebben verschillen de handelsondernemingen een deel van hun personeel ontslagen of salariskorting ingevoerd. Korte Berichten. Uit San Pedro in Californië wordt gemeld, dat 100 Amerikaansche oorlogs schepen met 400 vliegtuigen zijn vertrok ken voor groote manoeuvres. Het doel van de oefening wordt streng geheim gehouden. De was van Loire, Rhone, Aine en Saone veroorzaakt steeds ernstiger over stroomingen, waardoor op vele plaatsen de oogst wordt vernield. Nabij Tarascon- Venise is een strook van 15 K.M. breedte langs de Rhone overstroomd. De mon dingdelta van de Rhone gelijkt een groot meer. De Nieuw-Zeelandsche aviatrice Jean Batten is in Port Natal aangeko men. Zij heeft de vlucht over het zuide lijk deel van den Atlantischen Oceaan in 13 uur en 15 minuten afgelegd. Ze beeft daarmee een nieuw record geves tigd. „Hartelijke wederzijdsche waardeering." Uit de memorie van antwoord betref fende de begrooting van Buitenl. Zaken: Dat, in weerwil van een hartelijke wederzijdsche waardeering, die gaande weg de betrekkingen tusschen Nederland en België heeft verhelderd en deze thans kenmerkt, nog steeds de vraagstukken, die verband houden met de herziening van de verdragen van 1839 niet tot een oplossing konden worden gebracht, be treurt de minister het behoeft wel nauwelijks te worden gezegd ten zeer ste. Dusver bleken op enkele hoofdpun ten de wederzijdsche wenschen nog te ver uiteen te liggen om, niettegenstaande ernstige en telkens vernieuwde gemeen schappelijke pogingen tot overeenstem ming te komen. Intusschen, het is geen leeg woord, wanneer de minister verklaart geen ge legenheid ongebruikt te hebben gelaten noch te zullen laten, om zich ervan te vergewissen of een waarlijk bruikbare grondslag kan worden bereikt tot het uitwerken eener in beide landen aan vaardbare regeling. DE EERSTE KAMER. Db Eerste Kamer isi bijeengeroepen te gen Dinsdagavond 19' November, half negen. Aan de orde is o.m. mededeeling van het besluit der centrale afdeeling. Voorts wordt comité-generaal gehouden ter behandeling van de gewijzigde voor stellen der commissie voor 'de huisihoude- delijke aangelegenheden in verbond met het Kon. besluit van 19 Januari 1934 tot vaststelling van bet Algem. Ambtenaren reglement Staten-Generaal. D'e voorzitter is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Woensdag 20 November 11 uur een aan tal kleine wetsontwerpen. DE F XXXVI TOCH NOG NAAR INDIE Verklaringen van de K.L.M. en van Fokker. Dé K. L. M. heeft aan het A.N.P. ver klaard, dat aanvankelijk overwogen is met de F XXXVI een Kerst vlucht naar Indië te maken. Het voornemen is thans mettertijd de F XXXVI een normale heen- en weer- vluoht op de Indische lijn te laten vol brengen, doch omtrent den datum is nog niets bekend. Fokker deelde het bureau mede, dat deze vlucht een proefneming zal zijn om algemeene bedrijfservaring op te doen, vooral wat de ventilatie en de geschikt heid van de binneninrichting betreft. Op 'de vraag of de voorgenomen vlucht naar Indië in de eerste plaats als een algemeene proefneming moet worden aangemerkt met een groote viermotorige machine van NederlandsCh fabrikaat, antwoordde de heer Fokker, dat hij hier omtrent niets vernomen had. STAGNATIE IN DEN AFKOOP VAN TOLLEN. In twee en een half jaar één tol afgekocht De K.N.A.G. heeft zich met een adres tot de Ministers van Waterstaat en van Binnenlandsche Zaken gericht, waarin er op wordt aangedrongen om het afkoo- pen van tollen, zoowel van de gemeente lijke belastingtollen als van de tollen waar gelden worden geheven krachtens be staande concessies en octrooien, met kracht te willen bevorderen. In het uitvoerige adres wordt naar vo ren gebracht, dat sinds 1927 op de ver schillende begrootingen in totaal 1.520.000 gulden werd uitgetrokken, welke zouden worden besteed voor het afkoopen van tollen. In den loop der jaren werd echter slechts f 502.830.32, dus nog geen derde gedeelte van de beschikbaar gestelde gel den voor dit doel gebruikt. Vooral de laat ste jaren is er in het afkoopen van tollen een ernstige stagnatie ontstaan. In het tijdvak van 1 Mei 1933 tot 1 Nov. 1935 werd slechts één tol afgekocht, terwijl de beschikbaar gestelde gelden bij! lange na niet werden verwerkt. De K.N.A.G. is van meening, dat sedert de invoering van de wegenbelastingwet in 1927 de tolheffingen op wegen en brug gen niet alleen een onbillijken en eenzij i- digen druk leggen op bepaalde streken van bet land, maar ook op het motorweg- verkeer, dat misschien voor 90 of 95 pet in de opbrengst van de heffingen bij draagt. Deze onbillijkheid springt des te sterker in het oog nu het motorwegver- keer door verhoogde wegen-(motarrijitui- gen)belasting, verhoogde invoerrechten op benzine, verhoogde opcenten, op de perso- neele belasting, parkeerheffingen enz. Binnenland. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer beëindigd. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Meer activiteit bij de Abessyniërs. Onlusten in Egypte. Dreigementen van Japan. Italië en de sancties. zoodanig is belast, dat het in zijn ontwik keling is gestuit. De statistische cijfers toch wijzen uit, dat het aantal motorrijui- gen gedurende het laatste jaar station- nair is gebleven. Faciliteiten voor automobilisten naar België. De A. N. W. B. deelt, in tegenspraak met reeds in de pers verschenen berich ten, mede, uit Brussel officieel bericht te hebben ontvangen, dat de faciliteiten, welke België voor automobilisten had in gevoerd en welke 15 November zouden eindigen, zullen worden gehandhaafd tot begin 1936. Nederlandsche automobilis ten en motorrijders, die als toerist België bezoeken, hebben dus ook in het vervolg geen internationaal rijbewijs als bewijs voor het motorrijtuig noodig. De „Java" naar Holland? Uit Soerabaja wordt aan de „Java Bode" gemeld, dat kapitein ter zee G. W. Stroeve begin van bet volgend jaar de „Java" naar bet moederland zal brengen, waar teVlissingen de vuurleiding geheel wordt gemoderniseerd. De vuurlei ding wordt thans in gereedheid gebracht bijl de Hengelosche fabrieken van Haze- meier. Nader wordt gemeld, dat indien de „Java" naar Nederland gaat hetgeen nog niet definitief zeker mag worden genoemd dit omstreeks Maart 1936 zal plaats hebben. Men zal nu echter reeds een vaste bemanning samenstellen, welke tegen dien tijd behoorlijk zal zijn „inge varen". Bedrijfsraad voor de Sigarenindustrie. De bedrijfsraad voor de sigarenindu- strie heeft dezer dagen een bespreking gewijld aan de beperking der mechanisa tie terzake waarvan de bedrijfsraad zich opnieuw tot den minister van economi sche zaken zal wenden. De voorzitter heeft ter nadere bestudee ring aan de leden overgelegd een plan tol instelling van een exportcommissie, zulks naar aanleiding van een door den secre taris samengesteld overzicht van de in voerrechten op sigaren en andere belem merende bepalingen ten aanzien van den invoer door een vijftig landen getroffen. De positie van het Kabinet verstevigd. De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1936 zijn gisteren geëin digd. De algemeene indruk is, dat het Kabi net versterkt uit den strijd is gekomen. Zware aanvallen had het ditmaal trou wens niet te verduren. De Juli-crisis heeft op financieel ge bied ongetwijfeld zeer schadelijke gevol gen gehad. Maar het resultaat is toch geweest, dat de politieke lucht is opgeklaard en dat de positie van het Kabinet schijnt te zijn verstevigd. Het was wel een eigenaardig samen treffen, dat tegelijk met de beëindiging van het debat, kon worden aangekondigd dat het disconto van de Nederlandsche Bank opnieuw was verlaagd. Hier spraken de cijfers een tale. TWEEDE KAMER. Het algemeen debat beëindigd. De Grond wetsherziening. De Tweede Kamer is gisteren met de algemeene beschouwingen over de Rijks begrooting gereed gekomen. Verschillende afgevaardigden hebben in tweeden termijn het woord gevoerd. Door den heer J. ter Laan (S.D.) werd daarbij een motie ingediend, waar in de Kamer uitspreekt, dat het voor nemen der regeering, om op de salariëe- ring van het jeugdige personeel een aan zienlijke verlaging toe te passen, tot on- gewenschte toestanden en verhoudingen moet leiden, en waarin zij de Regeering uitnoodigt van dit voornemen af te zien. De Voorzitter van den Minis terraad, de heer C o 1 ij n, zegt, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1