Het begrootingsdebat. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 38 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs fS,5Q per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 9 "0. Losse nummers 5 cent. Advortentiön 30 cent per regel Ingezonden mededcelingcn 60 cent per regel. Kle' -e Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het algemeen begrootings-debat in de Tweede Kamer is weer achter den rug. Verrassende en critieke momenten heeft het niet opgeleverd. D'e besprekingen droegen een kalm en rustig karakter, waarbij geen nieuwe ge zichtspunten werden geopend. Het plan van de Soc.-Dëmocraten om ..Het Plan" in het middelpunt van de ge- dachtenwisseling te plaatsen en het plan om het politiek debat door „Het Plan" te laten beheerschen is een plan gebleven. Het kwam wat dit betreft niet verder dan enkele terloops gemaakte opmerkingen. Omtrent de reeds aangekondigde Grond wetsherziening werd medegedeeld, dat deze een partieel karakter zal dra gen. Voor een herziening op breede ba sis acht de Regeering den tijd nog niet gekomen. Omtrent de werking van het parlemen taire stelsel toonde Minister Colijn zioh niet optimistisch gestemd. Sinds 11 No vember 1925 toen bet parlementaire Ka binet Colijn ten val werd gebracht, is het niet mogelijk geweest opnieuw een parle mentair Kabinet te vormen en er zijn geen aanwijzingen dat in de naaste toe komst de vorming van nieuwe Kabinet ten op parlementaire basis mogelijk zal zijn. In dit verband maakte de heer Colijn de opmerking, dat hij de evenredige ver tegenwoordiging één der oorzaken van de voortgaande verbrokkeling ^ver foeit. Hij' voegde er echter aan toe, dat dit zijn persoonlijke meening is en dat hij hier in strijd met het parlemen taire gebruik niet sprak namens het Kabinet. De toezegging van Minister Oud dat hij aan de suggestie van den heer Schou ten om de aangekondigde verhooging van de Omzetbelasting terug te nemen, gevolg wenscht te geven, zal zeker in breeden kring met ingenomenheid wor den begroet. Ook hierbij bleek weer dat de Regeering tot ernstig overleg met het parlement steeds bereid is. Naar het gevoerde debat te oordeelen is de positie van het Kabinet sterker dan een jaar geleden. Moge het door de medewerking van het parlement onder den zegen des Hee- ren, in staat worden gesteld ons volk door de crisis te voeren naar betere tijden. Dé morgenstond is nog niet aange broken. Maar er zijn toch enkele 1 zij he* dan kleine lichtpunten waar te nemen, In het Noorden stilte voor den storm? Een succesje der Abes- syniërs. Terreinmoeilijkheden in het Zuiden. In het Noorden zijn die Italianen nog bezig hun rechtervleugel te versterken. Eerst als de verbindingen langs het ge- heele Italiaansche front tot stand geko men zijn en men niet de kans loopt ver rast te worden door Abessijnsche guerilla^ troepen, zal men verder kunnen trekken. De toestand aan het Noorderfront is op het oogenbliik te vergelijken met een stilte voor den storm. Alles wijst er op, dat de Abessyniërs zich voorbereiden op een slag, die vermoedelijk in de omgeving van Maba-Aladsji zal plaats hebben. Geconstateerd werd, dat daar vele Abessynische legerkampen zijn gevestigd. Wanneer de slag izal plaats hebben, is nog niet bekend, in ieder geval evenwel niet binnen twee weken, aangezien de Italiaansche legerleiding geen slag zal aanvaarden, zoolang de verbindingen niet alleen naar achteren geconsolideerd zijn, doch ook zijwaarts tot stand zijn geko men. Te Addis Abeba ging een gerucht over oneenigheid tusschen ras Syoem en ras Kassa, over de thans te volgen strategie, welke oneenigheid onder den invloed van verwarring, die de laatste vorderingen van de Italianen in Abessynië teweeg hebben gebracht, ontstaan is. Deze twist zou dan loopen over de mogelijkheden, de thans ingenomen posities Zuidelijk en Oostelijk van Makall-e te behouden, terug te trekken naar 'het Zuiden of 'het voeren van een algemeenen guerilla-oorlog, zoo dra de Italianen verder oprukken. De Italiaansche bladen berichten, dat de inneming van het belangrijke kara- vaanwe-gencentrum Antalo, dat op onge veer vijf-en-twintig kilometer ten Zui-d- Oosten van Makalle is gelegen, eerlang te verwachten is. Italiaansche vliegtuigen zouden groote Abessynische troepenconcentraties van ongeveer 125.000 man hebben waarge nomen. De strijdkrachten van Ras Seyoem «ouden zich in onbekend aantal ten Z.- Westen van Scelicet hebben geconcen treerd. In bet Zuiden trekken de Italia nen nog langzaam verder. Tevens zijn zij foeizig om de verbindingen met het Siehterlancl tot stand te brengen. De verdere opinarsch van Dagigboer naar Dzjidzjiga en Harrar voert echter over een geheel ander terrein en de Italianen schijnen hier te kampen te hebben met moeilijkheden, doordat de tanks op dit terrein weinig of (in het geheel niet vooruit kooien en aan den rand der woestijn blijven steken. In de provincie Ogaden, nabij Annale, hebben de Ethio-piërs een sterke gemoto riseerde afdeeling der Italianen ontmoet. ■Slechts gewapend met 'hun geweren vie len de Ethiopiërs op de tanks aan of trachtten ,'ze door brandstichting tot stilstand te brengen Na een verwoed ge vecht bemachtigden de Ethiopiërs vier tanks en zes automatische machinegewe ren. Aan de zijde der Italianen werden zes hoogere militairen en talrijke Italiaan sche en inlandsc'he manschappen gedood. De overigen sloegen op de vlucht. Verder hebben de Ethiopiërs hij: An nale een Italiaansch detachement over vallen en hiervan den aanvoerder en tal rijke soldaten gedood. Bij deze gevechten sneuvelden aan de zijde der Ethiopiërs slechts twee manschappen. ABESSYNIE VAN TAKTIEK VERANDERD. De Abessijnen schijnen stand te willen houden. Onze V.P.B.-corres-pondent aam het Italiaansche front, S-ven Olafson, seint ons D.d. 12 November 1935. De strategie van bet Italiaansche oppercommando is met goed gevolg bekroond geworden door de inneming van Makalle, zonder dat het no-o-dig is gebleken, 'hiervoor offers te brengen. Hierop moet de nadruk worden gelegd: de taktiek van de Italianen is niet, om zoo spoedig mogelijk voorwaarts te komen en te 'trachten de overwinning te foroeeren, doch met kleine sprongen voorwaarts te dringen en het bezette ter rein te bezetten en te zuiveren van vij1- andige elementen, m'et bpofferiing van zoo weinig mogelijk man schappen. Dit is hun dan ook tot dusverre vrijwel gelukt, getuige nu weder de inneming van Makalle zonder dat men op tegen stand is gestuit. Voor een -groot deel is dit natuurlijk toe te schrijven aan het feit, dat de Abessijnen zich voortdurend onttrekken aan een gevecht op 'groo-te schaal. Het ligt echter voor -de hand, te onderstellen, dat dit van 'hun zijde een gedwongen manoeuvre is, daar zij er de onmogelijkheid van inzien, zich met hun tegenstanders te meten. Vandaar, dat zij er de voorkeur aan geven, het veld te ruimen, m-et 'het gelukkige gevolg, dat het aantal gevallenen aan Italiaansche zijde tot -op dit oo-genblik buitengewoon gering is. Inmiddels werd het front vooruit-ge bracht ten Zuiden van Makalle, tot op een afstand van 20 km. In de nabijheid van de veroverde plaats is een geschikt terrein gevonden voor het aanleggen van een vliegveld, waaraan zich de behoefte deed gevoelen. Ik verneem, dat de inland- sche troepen zijn doorgedrongen tot Soe- lifcot, aan den karavaanweg naar Addis Abeba. Volgens de berichten van de vliegers worden troepenverzamelingen geconsta teerd aan 'het Asjangi-meer, ongeveer op honderd -kilo-meter ten Zuiden van de It-aliaansche linies. De rotsachtige bodem bemoeilijkt sterk de po-gingen o-m den vijand te onderscheiden en zijn sterkte te schatten. De troepen van generaal Maravigna, die no-g in -de nabijheid van Adoe-a en Aksoem liggen, ondernemen voortdurend tochten in Zuidelijke en Westelijke rich ting, om de strijdkrachten van Ras Sey oem terug te dringen en te verhinderen, dat de troep-en van Ras Kassa zioh naar het Zuid-Oosten verplaatsen. Het 'Heeft er namelijk den sc-hijn van, dat de Abessij nen -aanstalten maken om van taktiek te veranderen en zich er niet meer mede tevreden -zullen stellen, voortdurend te rug te trekken. Aangezien de troepen van generaal Santini zo-o ver naar het Zuiden waren opgerukt, slaagde de vijand er in om ongeveer 30 kilometer ten Noordwesten van de Italiaansche flank nieuwe posi ties in te nemen in de Geralta-bergen. Hij heeft post gevat op een belangrijken weg, op 2400 meter hoogte, welke iets No-orde lijker, bij Hausien, d-e lijn snijdt van den Italiaansch en opm-arsch. Een afdeeling A-skaris, uitgezonden om -de situatie te verkennen, kreeg in de Ge ralta-bergen voeling met den vijand en geraakte met de Abessijnsche troepen in gevecht. Deze laatste bo-den heftigen tegenstand en weldra was men in een gevecht gewikkeld, -dat eindigde met da verdrijving van de Abessijnen uit hun po sities, met geringe verliezen aan Italiaan sche zijde. Op zichzelf is het feit niet van ernsti- gen aard, -doch 'het schijnt het vermoeden te bevestigen, dat de tegenstander zijn passieve houding den-kt op te geven. Een -der -hoofdofficieren sprak tegen over mij -en anderen het vermoeden uit, dat men zich thans aan Abessijnsche zijde voldoende bewapend acht om met kans op succes het ho-o-fd te kunnen bie den aan een niet te -groote Italiaansche troepenmacht. Ongetwijfeld zal de bewa pening aan Abessijnsche zijde wel verbe terd zijn sedert 'het begin van de vijande lijkheden, men moet nu in het vijande lijke kamp o-ok over een vrij behoorlijk aantal stukken geschut 'beschikken, in dien de hier ontvangen berichten juist -zijn; d-oc'h waar -de-ze artillerie zich be vindt is een der geheimen, waaraan deze campagne zo-o rijk is (Nadruk verboden.) ROME'S PROTEST TEGEN DE SANCTIES. Het kondigt tegenmaatregelen aan. Aan den vo-oravond van de toepassing der economische sancties heeft de Itali aansche regeering aan alle regeeringen, -die -deel uitmaakten van -de Coördinatie Commissie te Genève, een pro-ts-tno-ta doen overhandigen, waarin -zij- „t e n sterkste en op de meest be sliste wij-ze tegen -den omvang cn -de onrechtvaardigheid" der sancties protesteert. De Italiaansche nota wij-st op het feit, dat de burgerlijke en religieuze autori teiten in Abessynië zic'h onder de be scherming van Italië hebben geplaatst, dat Italië 16.000 slaven de vrijheid heeft weergegeven. De Volkenbond dient er rekening mede te houden, dat de-ze be volking bloot zo-u staan aan vergeldings maatregelen en wraaknemingen, indien de It-adi-aansche vo-ogdij- -zou ophouden. De nota 'betwist de rechtsgeldigheid van -de sancties, „waartoe besloten is in een zitting van -de coördinatie-commissie, -die in geen enkel o-pzicht een orgaan is van den Volkenbond, en welke buiten Ita lië is- gehouden". Het embargo op den uitvoer van wa pens naar Italië en de opheffing van het embargo ten aanzien van Abessynië, -komt neer op medewerking aan en verergering van een toestand, -dien Italië niet wens-c'ht en die het aanleiding geeft, met eigen middelen voor -de veiligheid zijner kolo niën te zorgen. Aan -de coördinatie-commissie wordt verweten, dat -zij- er geen rekening mede -gehouden heeft, 'dat -dergelijke sanctie-s nooit zijn toegepast bij' voorgaande, doch ernstiger conflicten. De Italiaansche regeering zal verplicht z ij n, maatrege len van economischen en f i - nancieelen aard te nemen. Het verbieden van -den geheelen Ita- liaanec-hen uitvoer is meer -dan een eco nomische maatregel, het is in werke lijkheid een daad van vijand- schap, -die de onvermijdelijke tegen maatregelen van Italië ten volle recht vaardigt. Engeland's houding onveranderd. Naar Reuter uit Londen seint, zal -de Italiaansche nota -geen wijziging brengen in de houding van Engeland. In bevoeg de krin-gen wordt verklaard, dat het do cument een herhaling is van -de reeds do-or Italië te -Genève naar voren ge brachte argumenten. Zo-oal-s vastgesteld zullen de sanctie-s 18 November a.s. in werking treden. Naar Reuter uit New-York meldt heeft Philips, de onderminister van buiten- landsühe zaken, den Italiaanschen -am bassadeur medegedeeld, dat de Vereenig- de Staten zich zullen -onthouden, van een -politiek van sancties. Een aantal conservenfabrieken te Can- taJbrico in Spanje hebben bij de regeering te Madrid krachtig geprotesteerd te-gen -de schade-, welke zij lij-den -do-or de toe passing der sancties te-gen Italië; zij' wij zen op -de groote beteekeni-s van deze in dustrie, -die haar voornaamste afzetgebied vindt in Italië en verzoeken daarom de regeering alles in het werk te stellen om niet aan de sancties deel te nemen. Nieuw onderhoud van Mussolini en Drummond. Uit Rome werd gisteren gemeld: Hedenmiddag heeft Mussolini den Britsohen ambassadeur Sir Eric Drum mond opnieuw ontvangen. De staatslie den hebben een langdurig on-deThoud ge had, waarover overigens niets bekend is geworden. Het onderhoud is een voortzetting ge weest der beide vorige, waarbij gestreefd werd naar een ontspanning in -de Mid-del- landsche Zee. Andere besprekingen wor den voorzien. Men meent te weten, dat de toon der bespreking hartelijk was. De schipbreuk aan de Phllippijnsche kust Uit Manilla komt thans bericht, dat drie opvarenden van de gestrande Silver Hazell zijn gered van een vlot, waarop zij ronddreven. D-e redding werd bewerk stelligd -door bet Amerikaanscbe schip Peary. Zij vertelden, dat op het schip voedsel noch water aanwezig was toen zij zich op hun vlot gewaagd hadden en dat een der vrouwelijke passagiers teekenen van krankzinnigheid vertoonde en een paar maal in het water had willen springen. Vliegtuigen hebben nu boven het wrak en de dichtbij gelegen ro-ts-en gummizak- ken met water en pakken met verduur zaamde levensmiddelen afgeworpen. D'e pogingen o-m lijnen aan boord van het voorschip te schieten, zijn ook mislukt, maar met het keeren van het tij ver wachtte men 's avonds kalmer water, zoo-dat de pogingen tot redding dan krachtig voortgezet zullen worden. Drastische uitvoerbeperking in Duitschland. Duitschland heeft een uitvoerverbod uitgevaardigd voor dq belangrijkste grond stoffen. Officieel wordt medegedeeld, dat deze maatregel het gevolg is van den economi schen toestand in het land en geenszins tegen een bepaald land is gericht. Onder 'het verbod vallen o.a. levens^ middelen, industrieele grondstoffen, vet ten en oliën voor de consumptie, aardap pelen, gro-ndstofen voor de textiel-, ijzer en rubber-industrie. Kolen en koper worden niet genoemd, om-dat deze bereids vroeger onder uit- voer-controle sto-nden. Morgen verkiezing in Engeland. Morgen zal in Engeland de gro-o-te ver kiezingsveldslag. plaats vinden. Het aantal kiezers is grooter dan het ooit geweest is. Sedert 1929 is het name lijk gestegen van 29.952.361 tot 31.305.527. D'e stembureaux in de meeste districten zullen normaal van acht uur 's morgens tot acht uus 's avonds open zijn, doch in bepaalde districten zal men, om tegemoet te komen aan bezwaren van de bevolking in verband met de werktijden, gelegen heid to-t stemmen geven van zeven uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. In ongeveer driehonderd kiesdistricten zal onmiddellijk na de sluiting -der bu reaux met bet tellen van de stemmen worden begonnen, zoodat de uitslagen binnen enkele uren bekend zullen zijn. In de meer verspreid liggende distric ten zal pas -den volgenden ochtend vroeg met de telling worden begonnen. In ieder geval evenwel zullen alle eind-uitslagen, op enkele uitzonderingen na, Vrijdagmid dag bekend kunnen zijn. De vermissing van Kingsford Smith. Melrose en de andere vliegers die naar Kingsford Smith en zijn metgezel ge zocht hebben, zijn thans op hun basis teruggekeerd. Zij verklaarden, dat zij-zeer laag - tot 40 en 50 M. toe - b-o-ven de ontelbare eilandjes langs de kust gevlo gen waren, doch nergens iets van het wrrak van een vliegtuig noch eenig spoor van menschen hadden ontdekt. Houtskool in papieren zakken. Ten behoeve van de vele vrachtauto's en autobussen, die met houtskool gestookt wo-rden, worden tihans overal in DUits-ch- land zakjes houtskool verkocht. Het gebruik van deze nieuwe brand stof voor voertuigen neemt snel to-e; de invoer van benzine wordt bier-door be snoeid en geen buitenlandsche valuta ver laat he-t land. Het gas wordt door een speciaal apparaat op de vrachtauto, of autobus, gegenereerd. De koning van Griekenland. Koning George van Griekenland zal Donderdagmiddag 2 uur Londen verlaten. Hij gaat eerst naar Parijs, waar hij tot Zaterdag zal blijven. Dan b-egeeft hij zich naar Florence om een bezoek te brengen aan zijn beide zusters. Over 14 dagen zullen zij zich naar At-hene bege ven en bij hun b-roer in het paleis -hun intrek nemen. De kroning zal op 24 Nov. plaats hebben. E>r zijn te Athene met 'het o-o-g op de kroning van Koning Geo-rge o-p- 24 No-v. buitengewone veiligheidsmaatregelen ge troffen. Het werpen van blo-e-menruikers is verboden en de bewoners der huizen welke liggen lang's de route der optocht, mogen geen plaatsen verstrekken aan vreemden. Nederlandsch in het Belgische parlement D'e katholieke Vlaams-che groepen van Kamer en Senaat vergaderden Maandag om te beslissen over het taalgebruik in Kamer en Senaat. Beslist werd, er aan te houden, dat de diensten in de beide Kamers evenwaar dig het Vlaamsch en bet Fransch zouden gebruiken en dat in -den regel bij de be spreking in de openbare vergadering de leden Nederlandsch zullen spreken. Binnenland. Dé regeering verdedigt haar beleid in -de Tweede Kamer. "Wor-dt de verbooging van de omzetbelasting teruggenomen? De steunverleening aan de zuivelprodu- centen wo-rdt veranderd. Belangrijk werkobject te Goes goedge keurd. Buitenland. D'e oorlog in Abessynië. Gaan de Abes syniërs zioh krachtig verdedigen? Rome protesteert tegen de sancties-. Verdubbeling Amerikaanscbe luchtmacht. Duitschland beperkt den uitvoer. Morgen verkiezing in Ehg'elan-d. D-e Koningskroning in Griekenland- Luchtmacht der Ver. Staten wordt verdubbeld. Het Amerikaanscbe departement van ooi log is voornemens, het congres te ver zoeken, een bedrag van 40 millioen dol lar uit te trekken, om 800 nieuwe vlieg tuigen voor de luchtmacht in het komen de dienstjaar aan te schaffen. D'it zal de eerste stap zijn van een vijfjarenplan, dat bedoelt, de sterkte van de luchtmacht te verdubbelen. D'e bedoeling van het departement is een luchtmacht van 2500 machines o-p te bouwen. Op het o ogenblik bezit de lucht macht 1272 vliegtuigen. Korte Berichten. Naar Reuter uit Berlijn meldt, zal het godsdienstonderwijs op -de Duitsche scholen niet worden afgeschaft. Eén cir culaire van den minister van onderwijs bepaalt, dat het facultatief zal worden. -i Wegens de verspreiding van de me- laats-chheid in geheel Roemenië beeft -de regeering in Trans-Sylvanië een kamp voor lepra-lijders ingericht. Men vreest, dat de verschrikkelijke ziekte zich zal verspreiden. DE NEDERLANDSCHE BANK. Verdere goudtoevloeiing. Uit den nieuwen weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat er een verdere goudtoevloeiing heeft plaats ge had tot een bedrag van f 7.2 mill. Het go-ud is waarschijnlijk grooten-deels uit Frankrijk afkomstig. Tevens is de Ne derlandsche Bank begonnen een -deel van het inmiddels sterk gestegen earmark- depöt in het buitenland naar Nederland over te brengen. De betreffende post is met ca, f 5 mill, verminderd. In -de goud- positie van de Nederlandsche Bank brengt deze overbrenging natuurlijk geen verandering. D'e post beleeningen is ingekrompen, zo-odat tevens in verband met de goud toevloeiing, het gouddekkingspercentage is gestegen van 71.17 tot 73.69 pet. DE BEPERKING VAN DE ZUIVELPRODUCTIE. Nieuwe complicaties. De geheele steun verleening op losse schroeven. D'e Regeeringspersdienst mel-dt: De maatregelen van -de regeering om te ko men to-t de noio-dige vermindering der zuivelpro-ductie zijn van -drieërlei aard. Vo-oreerst geldt reeds eeni-ge- jaren een beperking in den aan-fok van rundvee door een beperking van de- teelt van kal veren. 'Bovendien is tweemaal op -groote söbaal tot afslachting overgegaan, om o-ok onder het oudere rundvee de beper king der melkproductie te bevorderen. Als laatste maatregel is daar het vorige jaar bijgekomen het besduit -om slechts een -deel van de melk te s-teunen, teneinde -den boeren een sterk-en prikkel tot in krimping van 'de melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den beperkten melksteun is thans to-t in de details voorbereid. Intus-schen i-s een nieuwe ernsti ge complicatie ingetreden, -doordat -de minister van landbouw en visscherij van de drie Centrale Landbouworganisa ties -en den Alg. Nederl. Zuivelbo-nd een brief heeft ontvangen, waarin zij me-de- deelen, -dat -zij, zich o-p dit o-o-genbli-k niet uitsprekende over de al -dan niet juist heid van de beslissing der regeering om die melkproductie te- beperken, ter kennis van den minister meen-en 'te moeten bren gen, dat 'de genomen maatregel om tot melksteunbep-e-rking te komen onuitvoerbaar moet worden geacht en in ieder geval niet tot het beoogde doel zal leiden. De minister 'heeft met teleurstelling van dit bericht kennis -genomen, omdat de minister, evenals het college van regee- rinigscommissarissen, -de voorgestelde re geling wenschelijk en uitvoerbaar acht. Door de m-ededee-ling van de- 'drie land bouworganisaties en den Alg. Ned. Zui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1