De Regeering en de lagere organen. Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Telegrammen. Rechtszaken Binnenland Bloemen verwelken WITKAM'S GESCHENKENHUIS. DE EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. Een waarschuwing. De Stichting Landverhuizing „Neder land" en de Ned. Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging vestigen er de aandacht op, dat ondanks alle geruchten van het tegendeel ieder, die izich in Zuid-Afrika wil vesti gen er op moet rekenen, dat van hem gevraagd kan worden een garantie of een deposito van 200 tot 2ö0 alvorens toe stemming tot landen wordt verleend. Voor hen, 'die met bemiddeling van de Ned. Zuid-AfrikaaniSöhe Vereeniging vertrek ken, is 'dit (bedrag volgens de opgedane ervaring 100. Dit geldt ook voor vrouwen en 'kinde ren, die hun echtgenoot en vader volgen. Het is dus niet juist, dat deze onvoor waardelijk worden toegelaten. Ln een recent geval is het onhoudbare van deze opvatting gebleken. Alleen wanneer het gezinshoofd ten minste drie jaar domicilie heeft in de Unie, worden de 'leden van zijn gezin zon der meer toegelaten. Niemand vertrekke naar Zuid-Afrika zonder eerst inlichtingen te hebben in gewonnen bij de Stichting Landverhuizing „Nederland", Bezuidenlhoutscheweg 97, Den Haag, of bij de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam. Oud-strijders bij het Christelijk onderwijs De commissie voor de oud-strijders bij het Christelijk onderwijs, gevormd dooi den Schoolraad, de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, de Vereeni ging van Christelijke Onderwijzers en de Unie van Christelijke Onderwijzers, heeft haar verslag over 1934/35 gegeven. Ex- werden 29 weduwen, 4 gepensionneerde onderwijzeressen, 3 gepensoinneerde hoofden en 2 gepensionneerde onderwij zers, die tengevolge van den schoolstrijd geen of een uiterst gering pensioen ge nieten, gesteund met f 7332. Aan giften en bijdragen werd ontvangen f 7887.65. MINISTER DE WILDE VERDEDIGT ZIJN BELEID TEN OPZICHTE VAN DE GEMEENTEN. Aan de memorie van antwoord betref fende de begrooting van Binnenlandsche Zaken ontleenen wij nog het volgende: Meer dan ooit is de Regeering door drongen van de noodzakelijkheid, om in verband met den bitteren ernst der tijden te streven naar inperking van de open bare uitgaven. Uit den aard der zaak geldt dit niet slechts voor de uitgaven van het Rijk, doch in niet mindere mate ook voor die der lagere publiekrechtelijke organen. Hef verwondert den ondergeteekende niet, dat 'in het Voorloopig Verslag stem men opgaan, die klagen over te ver gaan de inmenging van boven af in de zaken der gemeenten. Begrijpelijk is deze klacht, omdat zij haar ontstaan vindt in een ge- dachtengang, die van de gemeente uitgaat. Een staatsrechtelijke eenheid heeft uit haren aard een gezonden drang naar zelf standigheid en verlangen naar het leven volgens eigen richtsnoer. D'eze vitaliteit in de Staatsorganen is een kostbaar goed en een postulaat voor bet functionneeren van het openbare leven. In zekeren zin rekent ons Staatsbestel op de aanwezig- beid daarvan. Door een oorzaak van buiten wordt dit min of meer vrije uitleven beperkt en de instantie, die deze beperking in concrete voelbaar maakt, is de Rijksoverheid. De ondergeteekende acht het een menschelijk begrijpelijke ged'achtenfout, dat men bet instrument, in casu de regeering, aanziet voor de oorzaak en zijn klachten daarte gen richt. Men k a n en naar de ondergeteeken de met de andere leden, wier pleidooi vóór het noodzakelijk Regeeringsingrijpen met erkendijkheid wordt onderschreven, meen - men moet deze zaak echter 'be zien T het standpunt der Regeering uit, die xc hare financiën hier en ginds bdj- sprin. a moet om de gemeenten de ver vulling van hare taak mogelijk te maken. Deze hulp met Rijksgeld is alleen dan ten opziohte van de belastingbetalers verant woord, wanneer onoanstootelijk vaststaat, dat zij wordt besteed voor behoeften, die niet Jcunnen worden veronachtzaamd. Om zich deze zekerheid te verschaffen is de Regeering genoodzaakt, zich van de on vermijdelijkheid der uitgaven te overtui gen en eveneens om. te vragen om steun voor niet onvermijdelijke uitgaven af te wijzen. De grens tusschen het al of niet onver mijdelijk is niet in het algemeen aan te geven bij wijze van norm. Wat in de eene gemeente hoogst onontbeerlijk is, kan voor de andere luxe zijn. Een eenigszins individualistische behandeling kan dan ook slechts de noodige zekerheid ten deze brengen. Intusschen groeit op dit punt geleidelijk een zekere jurisprudentie, waarmee een vooruitziend gemeentebe stuur rekening kan 'houden. In wdt genoemd wordt het „besturen van Den Haag uit" - waarbij de schakel van Gedeputeerde Staten niet mag worden vergeten is, gelijk boven bereids werd aangegeven, zeer goed een vaste lijln te onderkennen, die gemeentebesturen in verschillende gevallen kunnen volgen om zich voor een weigerend antwoord te be hoeden. D'e ondergeteekende zal de inmen ging van boven af niet uitbreiden ten kos te van het eigen initiatief der gemeenten, omdat hij overtuigd is, dat dit laatste van de grootste beteekenis is, met name voor de toekomst. Hieruit volgt, dat de bemoei ing van Rijkswege er op gericht is, het eigen verantwoordelijkheidsbesef der plaatselijke besturen zooveel mogelijk aan te wakkeren en levendig te houden. Intus schen men verwarre dit streven niet met het geven van de vrijheid, veroorzaakt door de beschikbaarstelling van méér geld! Met dit laatste toch zouden de be trokken gemeenten opgroeien in een s o h ij n van eigen bestuur, die geen werkelijkheid is. Wat nu betreft de bemoeiing met ge meenten, die geheel uit eigen middelen kunnen rondkomen, de ondergeteekende is van oordeel, dat deze thans niet ach terwege kan blijven. Vooropgesteld, dat een gemeente met ruime middelen in be ginsel eigen baas moet blijven hieraan wordt ook niet getornd moet toch wor den opgemerkt, dat de gemeenschappelijke financieele nood van Rijk en gemeenten op dit vraagstuk een ander licht werpt, dan in normale omstandigheden het ge val is. Meer dan anders toch moet op het oogenblik de totaliteit van fi nancieele kracht der ge meenten worden bezien en moet ge poogd worden de aanspraken op 's Rijks kas ook voor de toekomst zoo gering mo gelijk te maken. Zulks kan meebrengen, dat tijdige bemoeiing met een overigens financieel zelfstandige gemeente helpt voorkomen, dat eerlang ook daan een noodtoestand ontstaat, waarin het Rijk, welks middelen ook begrensd zijn, zou moeten bijspringen. Deze voorzorg mag niet worden verwaarloosd, niet in de laat ste plaats om de zelfstandigheid der ge meenten te bewaren. Aangezien het zéér moeilijk is, buiten geval van noodzaak de hand in eigen boezem te stekien, kan niet dan in het algemeen belang - bet geven van wenken en aanwijzingen aan financieel gezonde gemeenten heilzame gevolgen hebben. Te veel en te spoedig wordt hier gedacht aan bemoeizucht van de zijde van het centraal gezag, terwijl de werkelijkheid is dat 'dit laatste niets liever zag dan lou ter normale zelfstandige gemeenten. Vlissingen. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde van 972 tot 956, van wie 59 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Een aanrijding. Hedenmorgen is de gemeente-havenmeester, de heer C. H. Willemse, toen hij den Prins Hendrik- weg per rijwiel wilde oversteken, door een achter hem komende auto aange reden. Met inwendige kneuzingen is W. naar „Bethesda" overgebracht. De poli tie stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. Hoedekenskerke. De Raad vergaderde Maandagmiddag. Met kennisgeving was afwezig dhr L. Lous. De voorzitter deelt mede dat de benoemde onderwijzeres mej. de Hullu die benoeming heeft aangeno men. Door den Minister is goedgekeurd het plan voor werkverschaffing in den a.s. winter, bestaande in delven van sloo- ten. Volgt behandeling gemeentebegrooting 1936. Zijl geeft aanleiding tot weinig dis cussie, zoodat de behandeling spoedig is afgeloopen. Eenige discussie beeft plaats over de door B. en W. voorgestelde verbetering van den waterafvoer langs de Kerkdreef te Kwadendamme, zijnde eigendom van de R.K. Kerk aldaar. Er wordt toegezegd, dat het initiatief in deze daarvan zal uit gaan en de gemeente zal subsidieeren. De toestand aldaar is onhoudbaar. De post wordt goedgekeurd. Dhr Hoek van Dijke stelt voor de jaar wedde van den havenmeester op f 600 te behouden. B. en W. hadden voorgesteld die met f 100 te verlagen, op grond van de zoo veel mindere opbrengt der haven rechten. Na eenige discussie in stemming gebracht wordt het voorstel van dhr Hoek van Dijke verworpen met 2 tegen 3 st., 1 blanco. De begrooting wordt daarna goedge keurd in ontvang en uitgaaf op f 47.109,80 met een post voor onvoorzien van f 336.25. De voorst, wijst er op, dat de financieele toestand zoodanig is, dat voor 1936 be halve een extra bijdrage uit het Werkloos- heddssubsidiefonds tot de volle 99 pet. v de kosten der werkloosheidsuitgaven, nog f 800 reductie van belastingen op die be grooting voorkomt. De gemeente komt hiermee „onder censuur" en de leden zul len wel begrijpen, dat de Regeering, die het tekort uit 's Rijks kas moet bijpassen, al heel weinig bewegingsvrijheid zal laten. Het doen van bijzondere uitgaven, die niet in de begrooting zijb opgenomen, zal wel niet kunnen plaats hebben. Het is te hoi- pen, dat voor 1937 de begrooting een min der somber beeld zal geven. Daar de verordening tot bet heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting slechts is goedgekeurd tot 1 Mei 1936 wordt deze onveranderd opnieuw vastge steld. De voorzitter van het burg. armbestuur dhr M. Steijn Sr., bedankt tegen 1 Jan. a.s. als zoodanig wegens hoogen leeftijd. De voorzitter spreekt een woord van har- telijiken dank en waardeering voor al het geen door den heer Steijn als zoodanig in de laatste jaren is verricht. Het Armbestuur geeft ter voorziening in de vacature als lid de volgende aanbe veling: 1. Martinus Steijn, 2. Jan Raas. Benoemd wordt de eerstaanbevolene met 3 st., tegen 1 op Raas, 1 blanco en 1 van onwaarde. De afdeelingen van den landarbeiders- bond St. Deus Dedit en van den Chr. Landarbeidersbond vragen bijslag boven hetgeen uit de Werkloozenkassen wordt getrokken tot aan het steunbedrag, dat anders zou worden getrokken, en kolen- toeslag. Hierbij wordt voorgelezen de ministerieel® circulaire betreffende den kolentoeslag, waaruit blijkt dat in geen geval, uit welken hoofde ook, meer kan worden getrokken dan 95 pet. van het standaardloon ad f 12, alzoo f 11.40 per week. B. en W. stellen voor de kolentoe slag te geven van 1 Dec. tot 28 Maart en dan alleen aan die gezinnen, die uit 5 of meer personen bestaan. De voorz. licht een en ander toe; er moet rekening gehouden worden met het feit, dat er zich gevallen kunnen voor doen dat er meer dan 1 kastrekker in een gezin is. Voor de georganiseerden wordt dan de kolentoeslag berekend op f 1 per week, voor ongeorganiseerden op f 0.60 per week. Dhr Beulens zou de kolentoeslag nog willen uitbreiden ook tot kleinere gezin nen. De voorz. zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de groote gezinnen een voor sprong moeten hebben. Zij hebben meer behoeften. Nadat de voorz. nog er aan heeft her innerd dat de beide vorige jaren de Raad eenzelfde besluit genomen beeft (alleen ging de kolentoeslag toen met 1 Jan. in) en de Raad toen B. en W. de macht gaf in bijzonder ongunstige omstandigheden de toeslag ook tijdelijk aan kleinere ge zinnen te geven, welke machtiging nu ook wordt gevraagd, wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de commissie voor de Jeugd werk loozen wordt voor haar cursus in motor kennis te Hoedekenskerke op verzoek een bijdrage uit de gemeentekas gegeven tot de helft van de rijkssubsidie. Bij de rondvraag brengt de heer Boone nog het verleden week gebeurde ongeluk bij de schietoefeningen in de school ter sprake en krijgt de heer Beulens op ver zoek, van den voorz. eenige nadere in lichtingen over het door den Minister goedgekeurde plan voor werkverschaffing in den aanstaanden winter. Daarna sluiting. Herkozen werden de (heeren M. Heijetek en A. Oele. In de plaats van dhr M. Baar- dolif, 1 'die tniet meer in aanmerking wenschte te komen werd gekozen dhr E. A. Bloem. Ingezonden Mededeeling. Aardige, passende cadeautjes die blijven, vindt U in de buitengewoon verzorgde collectie van Oudeiande. Der Zeeuwsdhe gewoonte getrouw zal de installatie van den burge meester met eenige feestelijkheden ge paard gaan. Ben feestcommissie is geko zen door de burgerij, bestaande uit de heeren: A. J. Mol, voorzitter; W. Dane, secretaris; A. Lous, penningmeester; P. Meertens, J. v. d. Poel, M. van Schaik, A. Oele, P. van Hekken en P. Mol A. Jz., welke een lijst ter inteekening laten cir- culeeren om de kosten te bestrijden voor tractatie schoolkinderen, dorpsversierin- gen, volksspelen enz. De datum der in stallatie staat nog niet vast, doch ver wacht wordt, dat het in het laatst dezer week zal zijn. Kruiningen. Uitslag damwedstrijd tus- schen Kruiningen I en Goes I: J. Pasman M. Jerimiasse 11, E'. WestveerF. den Hertog 02, S. KromheenJ. van Kalmthout 02, A. DekA. J. Hendrikse afgebroken; M. v. d. ParelJ. J. Snoodijk 20; M. J. Ie ClercqH. Slabbekoorn 11, Joh. KromheenM. de Jonge af gebroken, J. KrijgerG. Hoogesteger 2 0, Ph. MeijiaardL. Dekker 02, A. v. d. San deT. v. d. Loo afgebroken. To taal voor Kruiningen 6, voor Goes 8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (vac. ds Brie- dé), J. L. G. Gregory te Wageningen. Geref. Kerken. Beroepen te Twijizelerheide, W. B. den Brave, cand. te Zwolle. Te De Krim, D. Veenhuizen te Valthermond. EVang. Luth. Kerk. Bieroepen te Eïdam, I. v. d. Woude, prop. te Harlingen. Opleiding tuinbouwvak- onderwijzers. Volgens een mededee ling van het ministerie van landbouw en visscherij, hebben zich voor het toela tingsexamen ter opleiding voor tuinbouw- vakjonderwijzer, 321 candidaten aange meld en wel 204 voor fruitteelt, 161 voor groententeelt en 101 voor de teelt van siergewassen. Verschillende personen hebben zich voor meer dan één richting opgegeven, zooals trouwens ook uit het totaal der hier meegedeelde getallen blijkt. Vier jaar geleden hadden zich voor het toen gehouden toelatingsexamen veel minder candidaten aangemeld, n.l. 223. Benoemd in vasten dienst tot direc teur van en leeraar aan de Rijks H. B. S. te O1 o s t b u r g, A. J. S. van Dam, ouder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Mid- delharnis. MAATREGELEN TEGEN ONGEWENSCHTE ONDERWIJZERS. Een adres van Nationaal Herstel gevraagd. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een adres aan den minister van onderwijs gericht, met het verzoek zooda nige maatregelen te nemen, dat onder wijzers, 'die buiten de school niet voldoen aan de eischen, gesteld in artikel 42 lid 2 van de wet op het lager onderwijs en/of zich schuldig maken aan de in artikel 10 lid 1 vermelde feiten niet voor benoe ming bij het openbaar lager onderwijs in aanmerking worden gebracht en dat der gelijke reeds in functie zijnde onderwij zers hun bevoegdheid tot het geven van onderwijs verliezen, geschorst of ontsla gen worden, op grond van art. 42 lid 3 en/of artikel 10 lid I van de Wet op het lager onderwijs en zoo veel mogelijk ver vangen worden door thans werkloos zijn de onderwijzers, die wel voldoen aan de in artikel 42 lid 2 gestelde eischen en zich niet schuldig maken aan de in arti kel 10 lid 1 vermelde feiten. (Art. 42 lid 2 schrijft die onderwijzers eerbied voor ten aanzien van de gods dienstige gezindheid van andersdenken den; art. 10 lid 1 verbiedt hem handelin gen die in strijd zijn met de goede zeden en ongehoorzaamheid aan de wetten des lands.) 'Emeritaat. Het provinciaal kerk bestuur van Noord-Brabant en Limburg •heeft wegens gezondheidsredenen met in gang van 1 Januari 1936 eervol emeritaat verleend aan ds Joh. Kloots, Ned. Her vormd predikant te Heusden. Beroepba-ar. In de Ned. HerV. Kerk zijn beroepbaar verklaard de hee ren G. J. de Geus, theol. cand., Morsch- weg 30, Leiden; J. G. Hooykaas, theol. cand., Wassenaar; J. P. Honnaf, theol. cand., Lage Vuursche; L. Lagerweij, theol. cand., Seinpoststraat 6, Scheveningen; J. Swijnenburg, theol. cand., Julianalaan 16, Zeist; G. J. de Geus, theol. cand. te Gro ningen, en Ds F. L. van Duykeren, hulp- pred. te Leeuwarden, pred. bij de Zwit- sersch-Holandsohe kerk. In de Geref. Kerken is beroepbaar ver klaard de heer G. van Dooren, theol. cand. te Kampen. Krabbendljke. Bij de 'gehouden stem ming voor 3 Notabelen in de Ned. Herv. Kerk werd herkozen de heer P. Engelse en gekozen de heeren G. Kok en H. Schouwenaar. Wissekerke. Zaterdag had stemming plaats voor Notabelen der Ned. Herv. Kerk wegens periodieke aftreding. Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 12 Nov. De volgende personen waren gedag vaard: J. G., 19 j. landbouwerskn. te Arnemui- den wegens mishandeling van Jan Kraa- mer te Middelburg. Eisch en uitspraak f 20 of 10 d. b. en toewijzing civiele vordering van f 11. J. B., 58 j. arbeider te Bergen op Zoom wegens het niet voldoen aan de vordering van den rijksveldwachter de Jonge om met zijh motorrijtuig, waarmede hij na zonsondergang op den openbaren weg te Rilland reed, stil te houden. Hij is hard doorgereden. Eisch f 25 of 10 d. h., uitspr. f 20 of 10 d. h. Ma. La. D., echtgenoote van J. B. F. 50 j., zonder beroep te St. Jansteen, we gens beleediging van een kommies der belastingen. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. Ja. Ja. L., wed. A. v. B., 58 j., zonder beroep te Zierikzee, wegens beschadiging van een rijwielband, toebehoorende aan Pieternella de Kok, door er met een mes in te snijden. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. M. v. W., 28 j., zonder beroep te Oude iande, wegens vernieling van een glas ruit in de woning van G. Meijaard te Oudeiande. Efsoh en uitspT. f 15 of 10 d. h. H. D. B., 25 j., kellner te Goes, wegens mishandeling van Hendrik van Loo te Goes. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. h. J. K., huisvr. van S. P., 24 j. zonder beroep, te Ierseke, wegens mishandeling van Jacoba Smit. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d. h. F. J. v. L. 40 j., stoker te Vlissingen wegens invoer van 9 Hectogram (ons) bo ter uit het buitenland. Eisch en uitspr. f 25 of 20 d. h. W. L., 19 jaar, zonder beroep te Vlis singen, wegens wederrechtelijke toeëige- ning van 15 K.G. aardappelen, toebehoo rende aan Pieter Janse. Eisch: f20 b. of 10 d. h. Uitspraak: f 15 b. of 10 d. h. M. C., 40 jaar, logementhouder, wo nende te Middelburg, wegens vernieling van een achttal ruiten in de woning van J. F. Dlrioel. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. J. J., 24 jaar, bakkersnecht te Zoute- lande, wegens beleediging van den ge meente-veldwachter Nieuwenhuize, toen deze surveillancediensten verrichte. Eisch en uitspT. f 15 of 10 d. h. H. van M., 21 jaar, werkman, te 's-Her- togenbosch, wegens mishandeling van Geertruida de Witte te Goes. E'isoh en uitspT. f 15 of 10 d. h. P. van G.( 27 jaar, stoelenmatter te Gorinchem, wegens beleediging van Rijks veldwachters te 's-Heer Arendskerke. Eisch en uitspraak: f 15 b. of 5 d. h. TWEEDE KAMER. Voortzetting van het begrootingsdebat. Minister Colijn aan het woord. DEN HAAG. Voortgezet worden de al- gemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting 1936. Minister G o 1 ij n gaat ten 'opzichte van de beschuldiging dat ons volk zou worden overgegeven aan Rome over tot de orde van den dag. De reeds herhaaldelijk genoemde be zwaren tegen erkenning van Sovjet Rus land bstaan nog. Wat betreft de houding der Regeering jegens de N.S.B., de leden biervan toonen een soort vaderlandsliefde, die tegen de historische ontwikkeling van ons volk in gaat. Spr. kan niet voldoen aan den wensch van den heer Westerman betreffende het terugkamen op het uitsluiten van N.S.B.- ers uit het ambtenaren-corps. Spr. verdedigt het beleid van den Gou verneur-Generaal jegens den heer Mus- sert. De Indische regeering schroomt niet krachtig op te treden tegen de N.S.B. De Haagsche politie is in Duindorp niet opgetreden op een wijze die van sympa thie voor de N.S.B. getuigde. Een algemeen colportageverbod is van de regeering niet te verwachten. Spr. betoogt dat de Grondwetsherzie ning partieel moet blijven en geen com missie noodig is. Die bedoeling is a.m. de sterkking van art. 7 te temperen. Spr. verdedigt het inbeslagnemen van de persen van Volk en Vaderland. Wat art. 194 betreft worde rekening ge houden met de plaats van het bedrijfsle ven in onze samenleving. Wat aangaat den eccmomischen toe stand die is slecht, doch spr. kent geen land, waar de toestand der arbeidende be volking beter is. Vergelijkingen makend met den economi- schen toestand in andere landen, betoogt spr., dat geen land meer is getroffen door de gebeurtenissen in andere landen dan juist Nederland. Dit blijkt uit de werkloosheid te Am sterdam en te Rotterdam. Terecht is gezegd, dat er meer even wicht moet zijn tusschen kost- en goede- renpr ijlzen. Spr. schetst echter de gevolgen van de valuatie, welke vrijwillig van de regee ring niet te verwachten is. Het plan van den arbeid zou slechts verplaatsing van koopkracht veroorzaken en de bijl zetten in den wortel van onzen uitvoer, en alles moet worden gedaan om dien uitvoer te bevorderen. Het aantal werkloozen. DEN HAAG. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 26 October 1935 in totaal 392.579 werk zoekenden ingeschreven, onder wie 369930 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 374.520 werkloos, onder wie 357.054 mannen. Gelukwensch aan Generaal Snijders. DEN HAAG. Dr Colijn heeft zoowel als Minister van Defensie a.i. als in zijn kwa liteit van Minister van Koloniën 'n tele gram met gelukwensch gezonden aan den generaal buiten dienst C. J. Snijders, ter gelegenheid van het feit, dat deze heden den dag herdenkt, waarop hij 60 jaar geleden werd benoemd tot ridder militaire Willemsorde 4e klasse. Handelsbesprekingen met Amerika. DEN HAAG. Naar ons ter core komt, mag verwacht worden, dat de handelsbe sprekingen tusschen Nederland en Ame rika, welke reeds geruimen tijd te Was hington 'gevoerd worden, nog 'deze maand zullen afloopen. Naar men weet staat de NederlantLsche delegatie onder leiding van den heer A. F. Lamping, 'directeur der 'handelsacc oorden. De „Rotterdam" weer terug. ROTTERDAM. Vanmorgen is 't stoom schip „Rotterdam" van de Holland-Ame- rika-lijn, dat nabij Jamaica op een rif heeft 'gezeten, hier teruggekeerd. In een kort onderhoud met den kapitein herin nerde deze er aan, dat het schip op 30 September op een rif liep en op 5 October weer vrij is gekomen. Over de mogelijke oorzaak van het vastloop en zei'de de kapi tein, dat er in die buurt een zeer sterke stroom bestaat. Hierop had men gerekend met het kie zen van den koers. De stroom liep echter anders daar men had 'kunnen verwachten en daardoor is het sohip vermoedelijk op een rif terecht gekomen. Een auto-ongeluk dat nog goed afliep. ZALTBOMMEL. Een uit de richting Utrecht komende auto reed hedenmorgen te half 7 met een vaart van ongeveer 85 km. over de brug hij Zaltbommel. Aan het eind van de brug worden op den nieuwen weg werkzaamheden verricht in wielk verhand ter plaatse horden en roode lampen zijn aangebracht. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de auto door de snelheid, waarmee hij reed deze lampen niet opgemerkt. Toen hij de arbeiders aan het werk zag remde hij ui t alle macht met het gevolg, dat de wagen slipte, van den 10 M. hoogen dijk naar beneden sloeg en tusschen den dijk en die van de spoorbrug geheel vernield bleef liggen. Als door een wonder bleken de vijf inzitten den, ingenieurs en een ambtenaar van Werkspoor, die op weg waren naar de Maaswerken bij Lith, niet noemenswaard gewond te zijn. Slechts één van 'hen had

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2