QUAKER Quaker Havermout: DE GROOTE KINDER VRIEND Moeders weten het. Quaker is vanouds de groote kindervriend. Quaker Havermout, van de beste zongerPipte haver» thans in Nederland gemaakt, beyat alles wat kin deren noodig bobben. Ze houden ervan en ze groejen ervan! No kost het slechts 22et per pondspak (netto S00 gram), Moeders# geeft ow kinderen het beste, geeft hun Middenstandsbelangen. Uit de Provincie Ingezonden Mededeellng. QUAKER OATS GRAAN PRODUCTEN. N.V. - Rotterdam Na een begroetingswoord van den voor zitter van het huldigingscomité den heer L. G. Bongaards, wiens rede gevolgd werd door het toezingen van „Dat 's Hee- ren zegen op u daal" voerden verschil lende sprekers het woord. Generaal-majoor de Jonge v. d. Halen, adjudant van H. M. de Koningin, bracht de gelukwenschen van Hare Ma jesteit aan den generaal met dezen feest dag over. Mr F. D. C. Egter van Wissekerke te Den Briel, oudste voorzitter van de ge westelijke landstormcommissie, bood na mens deze commissies een schilderij aan, voorstellende de plechtige uitreiking der vaandels op 11 Juli 1932 te Ede door mi nister Deckers. Minister Golijn schetste de verdiensten van den heer Duymaer van Twist inzon derheid voor den vrijwilligen landstorm en deelde mede, dat het H. M. de Konin gin heeft behaagd den generaal te be noemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Verder voerden nog het woord de heer Snoeck Henkemans als oudste lid der Nationale Landstormcommissie en na mens het bureaupersoneel van de N. L. G. de heer W. van Heiningen. Na de plechtigheid in den Dierentuin volgde nog een huldiging in de Witte Brug door het comité onder voorzitter schap van den heer J Schouten. Hier werd het woord gevoerd door den heer Schouten, die een zilveren blad met inschrift aanbood en door Minister de Wilde, die den heer Duymaer teekende als een nationale figuur in ons volks leven. De daarna gevolgde receptie was zeer druk bezocht. VERLANGENS VAN DEN MIDDENSTANDSRAAD. In de laatste vergaderingen van den Middens tandsraad zijn o.m. de navolgen de aangelegenheden behandeld. Verlaging van port voor druk werk in locaal verkeer. De raad heeft den minister van econo mische zaken onlangs verzocht bij zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken de noodige stappen te doen, die kunnen lei den tot een verlaging van het grondhedrag van port voor 'drukwerk in locaal verkeer. Op bedrijven toch, die voor hun reclame veel drukwerk hebben te verspreiden, drukken de huidige tarieven zeer zwaar, hetgeen er toe leidt, dat zij meer en meer geneigd zijn gebruik te maken van parti culiere diensten, die goedkooper zijn dan de post. Zoodoende ontgaan aan de posterijen belangrijke bedragen aan inkomsten en naar het den raad voorkwam, zouden zoo wel de posterijen als de bedrijven, die lo caal drukwerk verspreiden, er mede ge baat zijn, wanneer het grondhedrag voor drukwerken in locaal verkeer tot 1 cent verlaagd werd. De raad heeft hierop bericht ontvangen dat ter tegemoetkoming aan de geopperde bezwaren besloten is, dat voortaan bijl ter postbezorging van partijen van ten min ste twee honderd vijftig stuks, welke bijl abonnement of door middel van een fran keermachine zijn gefrankeerd en be stemd zijn om in de plaats ter postbe stelling te worden besteld, een korting van 30 pet. wordt verleend op het voor die stukken verschuldigde port. Daardoor wordt in vele gevallen het porto van 1.5 cent per 50 gram tot 1.05 cent per 50 gr. teruggebracht, zoodat naar het oordeel van den minister van binnenlandsche zei ken vele van de door den raad bedoelde bedrijven daarmede gebeiat zullen zijn. Beletting van frauduleuzen invoer. De raad heeft den minister van finan cien bericht te vertrouwen, dat, indien aan bet in de Troonrede geuite voornemen om voor tal van goederen de invoerrechten te verhoogen, gevolg wordt gegeven, tevens de noodige maatregelen genomen zullen word' die er toe kunnen strekken om frauc mzen invoer tegen te gaan. Zulks is nie Heen van beteekenis voor den fis- cuss, er belang bij beeft, dat de ver sohui', de invoerrechten worden betaald, maar ook voor den middenstand die in go- val van het niet betalen der verschuldig de rechten, vaak aan een wel zeer onge- wenschte concurrentie bloot staat. Belasting naar dezelfde normen. De achterstelling van den eigenaar-on dernemer bij de naamlooze vennootschap en de coöperatieve onderneming op het stuk van belasting heeft opnieuw in den raad een punt van bespreking uitgemaakt. In verband hiermede heeft de raad den minister van financiën verzocht wel te willen overwegen om in de belastingwet geving die wijzigingen aan te 'brengen, waardoor natuurlijke personen en ven nootschappen onder firma, bij redelijke reserveering ten behoeve van hun bedrijf fiscaal in dezelfde positie worden ge bracht als in het Naamlooze Vennoot schap of coöperatieven vorm gevoerde be drijf. Verkoop van gas- en electrlcl- teltsapparaten door overheidsbe drijven. Da vertegenwoordiger van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart in de vergaderingen van den Raad, heeft aan dezen medegedeeld, dat met betreikking tot deze aangelegenheid voornoemde minister en de minister van binnenlandsche za ken het met elkaar eens zijn geworden, dat het aanbeveling verdient deze zoo in gewikkelde aangelegenheid in handen eener commissie ad' hoc te stellen. Distributie goedkoope groenten. Naar aanleiding van de besprekingen in den raad met dien regeeringscommissa- ris der Groente- en Fruitcentrale omtrent inschakeling van den Middenstand bij de distributie van goedkoope groenten, heeft de Bond van Groentehandelaren 'n nieuw systeem ontworpen, dat met een tweetal heeren der groente- en fruitcentrale is besproken. Het resultaat was, dat bedoel de heeren zich in beginsel bereid hebben verklaard met het ontworpen stelsel een proef te nemen. De regeling zal in over leg met den Bond van Kleinhandelaren nader worden uitgewerkt. Afdeeling Zeeland van den A. N. W. B. Dezer dagen heeft de afdeeling Zee land van den Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. te Middelburg baar vergade ring gehouden. Het jaarverslag van den afdeelings- oonsul, Jhr P. J. Boogaert, brengt eer biedige hulde aan de nagedachtenis van den overleden consul Jac. N. Metz te Sluis die gedurende een lange reeks van jaren op voorbeeldige wijze de belangen van den bond beeft 'behartigd. In de bezetting van het corps consuls hadden verschillende mutaties plaats. De wegwijzers, riohtingsborden, waar schuwingsborden, plaatsnaamborden en voetpompen verkeeren over het algemeen in goeden staat; waar noodig zullen deze in het aanstaande voorjaar worden her- sohilderd of hersteld. Het aantal geplaats te bondswegwijzers in de afdeeling nam belangrijk toe. Er zijn thans in Zeeland 202 wegwijzers (verleden jaar 186), 12 waarschuwingsborden, 32 richtingsborden 329 plaatsnaamborden, 8 paddestoelen. Het getal bondsinstellingen bedraagt: 51 bondshotels, 20 café's, 39 rijwielherstel lers, 12 motorherstellers, 9 garages, 14 henzinedepots, 2 oliedepots, 1 rijwielbe waarplaats, 1 donkere kamer. D'e afdeeling telt 3067 leden; er zijn 20 bondsconsuls en bovendien 2 consuls voor het ruitertoerisme, 7 voor het watertoe risme, 2 voor het luchttoerisme. Ten be hoeve van het ruitertoerisme zijn aange steld 1 bondspaardenarts en 1 hoefsmid; voor het watertoerisme zijn 8 bondslood- sen, 2 bootmotorherstellers, 3 bootwach ters en 1 bondsaanlegplaats. De werken bij station Woens'drecht vor deren goed, zoodat verwacht mag wor den, dat in het aanstaande toerseizoen deze belangrijke verbetering in de verbin ding tusschen Zeeland en Noord Brabant zal zijn gereed gekomen. Het viaduct bij 's-Heer Arendskerke voorziet in een groote verkeersbehoefte. De weg Vlissin- gen-Koudekerke zal door de provincie worden verbreed en verbeterd, terwijl de Noord weg tusschen St Laurens en Seroos- kerke van een tegelrijwielpad wordt voor zien en de bocht hiji Serooskerke wordt verbeterd. Al deze werken zijn reeds aan besteed. De verbetering van den weg van Domburg naar Westkapelle zal nog dit jaar worden aanbesteed. De plannen voor een brugverbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland hebben vasteren vorm aan genomen; komt deze tot stand, dan zou ook het interessante, maar nu nog ge- isoleerde Noord-Beveland voor het toe ristisch verkeer zijn ontsloten. Geklaagd werd over de regeling van het verkeer bij de brug over het kanaal te Middelburg, die bij het publiek den bij naam van „de brug der zuchten" heeft gekregen. Medegedeeld werd, dat bij den rijkswaterstaat de mogelijkheid van elec- trificatie in overweging is. Na een bespreking van de plaatsing van wegwijzers werd gevraagd om steun voor het houden van de 'Zeeuwsohe Schelde- vlucht en werd aangedrongen op het orga- niseeren van een toeristisehen rondrit door Zeeland. Een en ander zal nader door het bestuur worden overwogen. Wordt de Goesche of de Bredasche Keuringsdienst opgeheven? Het Dagbl. v. Zeel. vernam dat het in het voornemen der Regeering ligt om van de 21 keuringsdiensten er 8 op te heffen. Men is 'ter nog niet geheel over eens, welke diensten vervallen of, beter gezegd, welke er bij anderen zullen ondergebracht worden. Zoo kom men nog niet zeggen of de keuringsdienst te Goes, die geheel Zee land bestrijkt, zal blijven. Dit staat in ver band met de eventueele opheffing van Keuringsdiensten in Brabant. Die te Den Bosch wordt in ieder geval niet opgehe ven en die te Eindhoven wel, maar men staat nog in aarzeling over den keurings dienst te Breda. Van de beslissing over dezen laatstgenoemden keuringsdienst hangt het lot van den Goeschen af. Be sluit men tot oyheffing van den Breda- schen, dan blijft die te Goes bestaan. In het tegenovergestelde geval verdwijnt de Goesche en mal Zeeland van Breda uit ge controleerd moeten worden. Verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. Woensdag 4 December a.s. zal de aan besteding plaats hebben van de verbree ding van het kanaal door Zuid-Beveland over een lengte van bijna 4 K.M. tusschen K.M. 7.7 te Wemeldinge en K.M. 3.74 te Söhore met bijkomende werken. De gehee- le lengte tusschen de sluizen te Hansweert en Wemeldinge is ongeveer 7.5 K.M., zoo dat deze aanbesteding niet de geheele ver breeding van het kanaal omvat. De kosten zijn geraamd op f293.500. De rekening der provincie over 1933. Ged. Staten doen te weten, dat de reke ning der provincie over 1933 als volgt is vastgesteld: Ontvangsten f 9.430.251,59, uitgaven f 9.550.903,82, kwaad slot f 120.652,23. Gesloten voor Hjwlelverkeer. Ged. Staten hebben besloten om den weg van het Zaamslagscheveer tot den voormaligen Rapenburgsohen tol gesloten te verklaren voor het rijwielverkeer. Middelburg. Het colporteeren. De laatste weken zijn enkele jeugdige N. S. B.-ers weder des Zaterdags aan het colporteeren met „Volk en Vaderland". Dit is op zichzelf niet verboden. Ver boden is echter wel het luidkeels aankon digen van een drukwerk en het bekend maken van den inhoud. Althans te Mid delburg is zulk een verbod in de politie verordening vastgelegd. Desondanks werd in de Langedelft luidkeels gevent en dit veroorzaakte wel eenige wederwoorden van hen, die zich op een ander stand punt dan de colporteurs stelden. Een agent van politie heeft j.l. Zater dag één der jongelieden, de 18-jarige H. E. verzocht mede naar de politiewacht op de Markt te gaan en heeft daar proces verbaal van de overtreding opgemaakt. Goes. Zondag j.l. vertoefde de Justitie uit Middelburg alhier in 'bijzijn van Dr Hulst uit Leiden, teneinde in het zieken huis sectie te verrichten op het lijkje van het slachtoffer, dat in den loop der vorige week bij een aanrijding ouder de gemeente Krabbendijkeom het leven is ge komen. Zooals men weet is de bestuur der van de auto na het ongeval doorge reden en 'heeft hij zich niet over 't slacht offer bekommerd. Onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, vesti gen wij gaarne de aandacht op de aange kondigde lezing van Dis DL Ringnalda Jr. te Weesp over „Dertig Psalmen uit 1934", te houden voor de Vereeniging voor Christelijke Winterlezingen. Zij, die zich de mooie lezing over Jacqueline van der Waals herinneren, zullen zeker ook verlangend zijn deze veelbelovende lezing bij te wonen. In Juni van dit jaar verloor een dochtertje van dhr Haasdonk uit Katten- dijke te Goes haar zilveren horloge. Het verlorene kwam niet terecht. Dezer dagen bevond de vader van het meisje zich weer te Goes en bezocht den horloger de J. om eens te informeeren naar den prijs van een tweedehandsch dameshorloge. De winkelier liet er een zienen dit was zoowaar het verloren uurwerk. De horloger deelde mee, het gekocht te hebben van een te Goes vertoevenden Düitsoher, een zekeren S. D'e politie heeft terstond het geval uitgezocht en nu bleek, dat S. het horloge gekocht had voor een kwartje van een Mej. P., die het gevon den had. Mej. P. zal nu vervolgd worden wegens verduistering en S. wegens heling. Loos alarm. Gisteravond meen de men, dat inlrekers aan het werk wa ren in een woning bij de Oude Singel. Men zag zelfs licht branden, terwijl men wist, dat de bewoners niet thuis waren. De politie kon echter geen geboefte in arrest stellen, want de onrust bleek ver oorzaakt te zijn door het maantje, dat vriendelijk scheen en welks licht door een raam teruggekaatst werd. iDe havenwerken. Er is veel kans dat met het groote werkobjeot, het graven van een nieuwe zwaaihaven, in het 'begin van het volgende jaar zal kun nen worden 'begonnen. Wolfaartsdijk. Hoe gevaarlijk het is, dat kinderen achter geladen bietenwagens aanloopten om eventueele afgevallen bie ten te bemachtigen 'bleek Zaterdag, toen het 10-jarig zoontje van D. v. d. Weele van een ander jongetje een duw-kreeg en daardoor onder een der wielen terecht kwam. Geneeskundige hulp moost dadelijk worden ingeroepen daar het knaapje zich ernstig bezeerd had. Vrouwepolder. Vrijdagavond had in de Herv. Kerk een samenkomst plaats, wel ke belegd was door het bestuur van het ziekenhuis Bethesda, en ten doel had tot oprichting te 'komen van een afdeeling. Nadat Ds v. Duyne 'geopend had verkreeg de voorzitter van Bethesda, Ds Vossers, het woord, waarna een film vertoond werd. Hierna sprak de vice-voorzitter, Ds G. Smeenk, waarna Ds J. W. Tunderman deze zeer druk bezochte bijeenkomst sloot. In de consistorie had daarna een ver gadering plaats, waarin men 'besloot tot oprichting van een afdeeling over te gaan. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Ds J. W. Tunderman, voorzitter; Ds H. M. J. v. Duyne, secretaris; dhr P. Duve- 'kot, penningm. De contributie bedraagt f0.25 per per soon per jaar. Het geld blijft eigendom van de afdeeling en kan b.v. gebruikt worden voor suppletie van extra koeten van vervoer naar het 'ziekenhuis enz. Ritthem. Rijwielpad Walche ren. Vrijdagavond werd in de zaal van Wted. Wesdorp een openbare vergadering gehouden ten einde een afdeeling Ritthem op te richten van de Vereenigimg Rijwiel pad Walcheren. Na met een kort woord ingeleid te zijn door den Burgemeester P. W. ter Haar, bepleitte de heer J. Louwerse te Vlissin- gen, secretaris van bovengenoemde ver eeniging, het groote nut van rijwielpaden. Niet alleen dat deze, als zij aangelegd zijn naast 'drukke verkeerswegen, een veilig verkeer geven, maar de door de vereeni ging reeds aangelegde rijwielpaden bren gen de wielrijders ook naar streken, die anders op de fiets niet te bereiken zouden zijn. Niet gaarne zouden wij' b.v. het prachtige fietspad langs de duinen meer willen missen. Niet alleen is bovendien door dit pad een gemakkelijke en veilige verbinding verkregen tusschen verschillen de plaatsen, maar ook kunnen wijl nu vol op genieten van de heerlijke natuur, die Zeelands tuin aan den duinkant biedt. Reeds op een 8-tal gemeenten op Wal cheren zijn afdeelingen gesticht. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met een rijwielpad langs den prachtigeü, ouden weg VlissingenMiddelburg. Met medewerking van het comité 'Souburg Ritthem, dat verleden jaar een bazar voor dat doel 'heeft gehouden, zal het rijwiel pad van uit Vlissingen over Oost-Sou burg tot Abeele worden aangelegd, om later te worden verlengd. Behalve Sou burg zal ook Ritthem veel gemak van dit pad hebben. Verder ligt het in de be doeling der vereeniging een rijwielpad aan te leggen over den zeedijk van Vlis singen naar Ritthem. Na de beantwoording van eenige vra gen gaven zich dadelijk reeds een vol doend aantal leden op, n.l. 21 om een afdeeling op te richten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. W. ter Haar, P. Daniëlse, P. J. de Pagter, W. Boogaard, A. Poelman en B. J. de Meij. De eerste zal fungeeren als voorzitter, de tweede als penning meester en de laatste als secretaris. 0.- en W.-Souburg, Voor de op 1 Janu ari a.s. vacant komende betrekking van gemeenteopziobter alhier hebben zich 43 sollicitanten aangemeld. Arnemuiden. Twee boerenwagens, elk met twee paarden bespannen, kwamen Za terdag het dorp inrijden, toen van den tweeden wagen 'de paarden schrokken en het op een loopen zetten, waardoor het de linkerzijde van den weg uit ging. De bei de paarden liepen op den goudvisobvijver van dhr K. aan, doch kwamen door het strak aanhalen der leidsels op den oeveT van den vijver tot stilstand, terwijl de lee- ge wagen op den kant staan bleef. Een der paarden had men vlug op den weg, doch het andere zakte van den oever af en nam een koudwaterbad in den vijver. Met vereende krachten heeft men het dier ten slotte op het droge gebracht. Alles liep gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af. Bij voldoende deelneming zal door D!r de Haas een cursus voor meisjes bo ven 18 jaar in „Eerste Hulp bij Ongeluk ken" worden gegeven. Oostkapelle. Vrijdagavond hield de ko- lenvereen. „Onderling Belang" haar jaar vergadering. Jaarverslagen werden uitge bracht. De aftredende bestuursleden J. Breel, J. Geldof, en Jasp. Jobse werden herkozen. Als commissaris werd herkozen dhr J. Riemens. Gekozen werd tot lid van de commissie van 'onderzoek dhr W. N. van Liere. De bode J. Melse werd weder voor een jaar herbenoemd. Een voorstel van het bestuur om over de geheele lijn een salarisverlaging in te voeren, werd aangenomen met 15 tegen 10 st. Si Philipsland. Het 7-jarig zoontje van dhr van N., dat Donderdagmorgen door een auto werd aangereden en ernstig ge wond, is Vrijdagmorgen aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Oosfburg. Vrijdag werd hier een ver gadering gehouden om te komen tot op richting van een vereeniging van platte landsvrouwen en meisjes van Christelijke levensopvatting. De voorzitter der commissie van voor bereiding, de heer A. Catsman van Aar- denburig, opent de vergadering en spreekt een ikort welkomstwoord. Hierna verkrijgt mej. J. G. Sondern, secretaresse van de Federatie-commissie ter 'behartiging van de belangen op het Platteland, het woord. Spreekster vertelde over het doel en het werk van de commissie voor het Ontwik kelingswerk onder de vrouwen en meisjes op het platteland. In de kringen van den Chr. Boeren en Tuindersbond werd hoe langer hoe meer de behoefte gevoeld, dat er iets voor de meisjes, oud-leerlingen van de landbouw- huishou'dsCholen moest worden gedaan. 'Ook zijn we het er allen over eens, dat in den toestand voor de vrouw in de laatste jaren veel is veranderd. Nu hebben verschillende vereenigingen als De Ned. Ver. ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, 'het Jonge Vrouwen Gilde, de Vrouwen-Zendings- bond, enz. zich samen verbonden tot de Federatie van Chr. Ver. van en voor Vrouwen en 'Meisjes. Deze Federatie 'heeft tot 'doel er toe mede te werken, dat in de vrouwenwe reld Jezus Christus als Heiland en Heer gekend en gediend worde. Zij tradht dit doel o.a. te bereiken door het in het leven roepen van landelijke en plaatselijke vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes, enz. ook door het aanvatten van nieuw werk, dat nog niet door een bestaande vereeniging wordt ge daan. Voor dat nieuwe werk zijn ver schillende commissies ingesteld en nu is er ook één ingesteld voor het ontwikke lingswerk op 'het Platteland. Ieder is er wel van overtuigd, dat men tegenwoordig niet met de kennis van de lagere school toe kan. In geen geval mag de vrouw en het meisje in den moeilijken strijd van tegenwoordig achterblijven. Ze moet warenkennis hebben, weten van zui- gelingenverzorging, ziekenzorg, en zooveel meer. De commissie wekt dan ook op tot het houden van cursussen, waar vak- en huislhoudbelangen worden besproken, enz. De commissie wil 'dus helpen, maar laat de verschillende vereenigingen vrij in bet uitvoeren van haar plannen, in bet kiezen van een doel. Wel wekt de spreekster op, dat men zich moet wachten voor verwarring en niet in een vereeniging samenbrengen, wat niet bij eikaar voor dat soort werk hoort. Bij de discussie bleek, dat hier vooral behoefte is aan een LanidbouWhuishoud- school, maar evengoed aan een gewone huis hou'dsch o ol. Hierna werd besloten tot oprichting eener vereeniging over te gaan. Een voor- loopig bestuur werd uit de vergadering gekozen. Het slotwoord werd 'gesproken door Ds Vrijlandt van 'Biervliet. Het koningschap van Jezus was hoofdgedachte van spre kers toespraak. 'Geen gedeelde levens, aldus spr., maar één leven, ongedeeld, gewijd aan Hem, ook voor 't maatschappelijk leven. Ds Vrijlandt sloot met dankgebed. De vergadering was bezocht door 73 per sonen. Bruinisse. In de Donderdagnamiddag gehouden Raadsvergadering werd vast gesteld een wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1935. De voorzitter zegt dat op deze begrooting, die door Gedep. Staten nog niet is goedgekeurd voor steunverleening en werkverschaffing is uitgetrokken een som van f 30000, doch daar het zich laat aanzien, dat de werk verschaffing te Anna Jacoba Polder dit jaar niet zal zijn beëindigd, tengevolge waarvan de kosten vermoedelijk zullen be dragen f 40000, 'dient de begrooting daar mede in onvereenstemming te worden ge- bradht, vooral ook met het oog op de sub sidie van het Rijk, die voorloopig is ge raamd op 90 pot. en aanvankelijk was bepaald op 74.4 pet. Naar aanleiding van ingekomen adres sen van de besturen der alhier gevestigde afdeelingen van de Landarbeidersbonden, wordt besloten niet over te gaan tot op richting van een crisis-comité, geen kin dertoeslag aan de tewerkgestelden bij de werkverschaffing te verstrekken, toeslag op de (kasuitlkeeringen te verleenen, en met ingang van 1 Dec. 1935 tot 28 Maaxt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2