De begrooting posterijen 1936. MAANDAG 11 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Ne. 36 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws CJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vüssingen f 0,70, Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel Ingezonden mcdedcclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Memorie van Antwoord. Telefoon ten plattelande. Geen verlaging van briefport. Post en telegraaf op Zondag. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de Posterijenbe- grooting voor 1936 merkt de regeering op, dat het voortdurende zorg vereischt, de gunstige financieele resultaten van het bedrijf te behouden. Door de tariefsverlaging, voortgaande automatiseering en acquisitie wordt het mogelijke gedaan om het telefoongebruik ook ten plattelande te bevorderen. Daar ten plattelande de aaneengesloten bebouwing in het algemeen van beperk ten omvang is, moet ook de kring voor de Icostdooze bestelling van telegrammen en expressestukken enger worden getrokken. Buiten dit gebied wordt die bestelling aan afzonderlijke hulpkrachten opgedragen. De minister acht het niet onredelijk, dat de P.T.T.-dienst de hierdoor niet te ver mijden vermeerdering van kosten tot ze kere hoogte op de belanghebbenden ver- haait. Indien aan den wensoh tot kosteloo- ze uitreiking werd voldaan, zou dit vol gens een globale berekening een extra uit gave vorderen van ongeveer f 56.000 per jaar. Hoeveel aantrekkelijks een verlaging van het briefport in het bimienlandsch verkeer van 6 op 5 cent ook zou hebben, hiervan moet vooralsnog wiorden afgezien, omdat zulk een verlaging mede door de noodzakelijkheid andere daarmede ver band houdende tarieven te verlagen, een derving van eenige millioenen guldens aan inkomsten met zich zou brengen, het geen met het oog op den tegenwoordigen stand van 's Rijks financiën niet verant woord kan worden geacht. Tot vermindering van den werktijd van het lagere personeel tot 48 uur per week in gevallen, dat deze dien duur thans overtreft, moet niet worden overgegaan. De bedrijfslasten kunnen niet door werk tijdverkorting warden vergroot. De diensten bij! het P.T.T.-bedrijf zdjtn noch te lang, noch te intensief. Voortaan zal een grooter aantal com miezen biji den P.T.T.-dienst worden be noemd dan bij! den T.T.-dienst. Bdj' den laatsten dienst is er in de toekomst een geringere behoefte aan ambtenaren van dien rang. De bedrijfsleiding is erop wit om niet meer Zondagsdienst te laten verrichten, dan strikt noodig is. Alleen in de vijf grootste steden vindt des Zondags van de daarvoor in aanmer king komende stukken bestelling plaats. Het postvervoer is op dien dag tot het uiterste ingekrompen. Verdere inkrimping zou niet belangrijk de Zondagsdiensten kunnen verminderen, omdat dan toch cor respondentie moet worden afgehaald. Be perking van den telegraafdienst op Zon dag heeft de volle aandacht van den minister. De regeling ten aanzien van de radio uitzendingen cp hoogtijdagen voor de ar beidersbeweging en op nationale feestda gen maakt eenerzijids een einde aan een toestand, die een der omroepvereenigin- gen een bevoorrechte positie gaf ten aan zien van uitzendingen, voor haar van be lang zijnde gebeurtenissen en breekt an derzijds met een onbillijke bepaling in het zendtijdenbesluit, waarbij' aan omroepver- eenigingen, die niet wenschen deel te ne men aan de verzorging van de program ma's op feestdagen met betrekking tot het Koninklijk Huis, en dus op zulke dagen haar zendtijd aan anderen moesten af staan, voor dien afgestanen zendtijd op andere dagen gelijkwaaidigen zendtijd te rug ontvingen. De radio-omroepcontrole-commissie die haar moeilijke taak naar beste weten ver vult, kan vooral in deze tijiden van inter nationale spanning niet voorzichtig ge noeg zijn bij de beoordeeling van uitin gen die (zij' het in voorzichtigen vorm ge goten) niettemin critiek bevatten op toe standen of opvattingen elders. Inzake de verhouding tussohen radio en pers meent de minister zich, gezien de nog durende onderhandelingen tusschen de omroepvereeniging, het bestuur van de Nederl. Dagbladpers en het A. N. P., van een ingrijpen vooralsnog te moeten onthouden, daar een oplossing, voortge komen uit den kring van belanghebbenden zelf, naar zijn oordeel de voorkeur ver dient boven een van bovenaf opgelegde regeling. Met betrekking tot de opmerking, dat de postcheque- en girodienst rekening houdt met een verlaagden rentevoet, ter wijl de jongste mededeelingen van den Minister van Financiën juist wijzen op verhooging van den rentevoet in het alge meen, vestigt de regeering er de aandacht op, dat ten tijde van het samenstellen van de ontwerp-begrooting het verschijnsel van een verhoogden rentevoet zioh nog niet had afgeteekend, zoodat rekening moest warden gehouden met de mogelijk heid dat de daling, welke voor dien was waargenomen, zou aanhouden en haar invloed in het jaar 1936 zou doen gevoe len. Wanneer de verhooging van den rente voet, die sedert eenige maanden valt waar te nemen, blijvend zou zijn, hetgeen moei lijk valt te voorspellen, zou er thans aan leiding kunnen bestaan de inkomsten van den postchèque- en girodienst eenigszins hooger te ramen, ware het niet, dat vriji- wel gelijktijdig, met die verhooging een niet onaanzienlijke daling van het alge meen saldo-tegoed van de postrekenin gen was gepaard gegaan. De val van Gorahai. Gevaar voor Harrar. Aloisi te Mün- chen. „Ik ben ooggetuige geweest van den Italiaanschen aanval op Gorahai, aldus schrijft men aan het Un. Press. De be zetting dezer sleutelpositie van het Oga- dengebied bood aan de regimenten van generaal Maletti geenerlei tegenstand. De Italianen trokken dan ook gemakke lijk de stad binnen, nadat bovendien het meerendeel der Abessyniërs den avond te voren hun stellingen reeds hadden ver laten. Waarschijnlijk waren de Abessy niërs reeds door de bombardementen mo reel zoodanig verzwakt, dat ze voor den laatsten stormaanval der Italianen de wijk namen. De commandant der vesting, generaal Aisewerk, was den dag vóór de bezetting der stad ernstig gewond door granaat scherven der Italianen. Als een soort voorhoede drong een af- deelingl pantserwagens in de verdedi gingslinies van Gorahai binnen, doch ze behoefde geen enkel schot te lossen. Op een tocht door de stad bleek mij', dat de bombardementsvliegtuigen de Abessinische versterkingen en de loopgra ven bijna volkomen hadden verwoest. De vrees voor deze vliegtuigen moet wel bui tengewoon groot geweest zijn, want niet tegenstaande het uitdrukkelijk bevel van den negus, dit strategisch belangrijke punt tot eiken prijs te verdedigen, waag den de Abessyniërs bet niet, den strijd met de Italiaanen aan te binden. Gorahai bleek een goed verdedigde stel ling, Asewerk had zijn troepen wekenlang laten werken ram de stad door drie loop- gravenlinies, hier en daar versterkt met speciaal ingerichte machinegeweernesten, voor de verdediging gereed te maken. De vrees bestaat, dat de Italianen thans luchtaanvallen zullen ondernemen op Harrar en Jijiga. Over het algemeen acht men den toe stand weinig geruststellend. Men weet in het geheel niet, of het den Abessyniërs zal gelukken hun terugtocht te staken, teneinde den Italianen tegenstand te bie den. In ieder geval zal zoowel de terug tocht der Abessyniërs als de opmarsch der Italianen langzaam vorderen, lamdat het weer in O'gaden uiterst slecht is. De vrachtwagens en affuiten zakken tot de assen in de modder. Het Ahessynisch legerbericht besluit met op te merken, dat de Abessynische troepen zioh in goede orde naar het Noorden begeven. In het Noorden heeft Ras Kassa zijn kamp een paar K.M. ten-Zuiden van Ma- kalle opgeslagen. Dat het hem niet gelukt is de opmarsch bij! Makalle te stuiten of zelfs de verkenningstroepen aan te vallen wordt toegeschreven aan het gebrek aan samenwerking tusschen hem en Ras Sey- oem, wat deels te wijten is aan de Itali- aansche bezetting van Tokule op den uit- looper van het Shiregebergte, waardoor beide legers gescheiden zijn, deels ook aan de geschillen welke tusschen beide Rassen bestaan omtrent bet bezit van het opper commando. Als een bijlzonderheid omtrent de ge vechten aan het Noordelijk front wordt gemeld, dat het wilde, onbegaanbare ge bied van Adi Aho, dat zich uitstrekt van het Taka-meer tot ten Westen van Ak- soem, noch door de Itaalianen, noch door de Abessijnen kon worden bezet, aange zien de streek geteisterd wordt door een bepaald soort vlieg, waarvan de steken den onvermijdelijken dood van alle last dieren veroorzaakt. Naar verluidt, heeft de Abessijnsche re geering bij' een bekende Britsohe wapen firma een groote order geplaatst voor de levering van munitie en de modernste in fanterie- en machinegeweren. Soortgelijke orders zijln in België en in Cechoslowakijè geplaatst. In Cechoslowakije is o.a. veld geschut besteld. Eenige Belgische wapen- zendingen zijn reeds te Djibouti aangeko men. Er beginnen thans voor de Italianen moeilijkheden te ontstaan om de verbin dingslijnen in stand te houden. Men geeft toe, dat de weg van Massawa naar As mara overbelast is met verkeer en er is sprake niet slechts van een nieuwen weg voor motorverkeer, maar ook van een spoorweg, welke Adigrat zou bereiken van de laagst liggende aostvlakte uit en zich vandaar naar Makalle zou voortzetten en naar de andere zijde naar Adoea-Aksoem. Gedurende tien maanden hebben 10.000 Italiaansche arbeiders met 2000 Erytrea- nen en 1000 Arabieren en Lybiërs den graatsten weg geconstrueerd, welke op de Roode Zee uitloopt. De weg loopt van Massoea naar Deca- mere en Asmara, over een lengte van 130 K.M., en zal binnenkort officieel in ge bruik warden genomen. De weg is voornamelijk gemaakt door de Italiaansche arbeiders; de inlanders verdroegen wel de warmte, doch niet de vermoeienis. Tijdens den aanleg hebben zich tragi sche tooneelen afgespeeld: meermalen vie len de werklieden neer door de hitte be vangen. De warmte bedroeg dikwijls 60 graden in de schaduw. Deze weg is een soort laopende band waarlangs 250.000 man in Tigre worden gevoed. Tusschen 1 en 7 November passeerden 11.373 man troepen en 23.477 ton aar- logsmateriaal, kamende van Italië, het Suez-kanaal in de richting van Eritrea. Uit Afrika keerden terug 2.252 arbei ders en stratenmakers, benevens 407 man troepen. Aloisi te Munchen. Naar gemeld wordt is de Italiaansche volkenbondsgedelegeerde, baron Aloisi, uit Genêve Zaterdagmorgen plotseling te München gearriveerd, om met den Ita- liaaanscben gezant te Berlij'n alhier be sprekingen te voeren. Aloisi reisde geheel incognito. Zelfs de Italiaansche consul te München zou van de komst van den voikenbondsgedelegeer- de niets hebben afgeweten. Men is tot dusver nog niet te weten kunnen komen over welke kwestie wordt beraadslaagd. Herdenking van den negenden November Het was Zaterdag 12 jaar geleden, dat Hitier te Munchen zijn mislukten Putch waagde. Dezen dag berdenken de nat.- socialisten telken jare en nu zij de macht hebben gekregen maken zij er een der grootste herinneringsdagen van het Dór de Rijk van. Zaterdagavond zijn de lijken der zes tien nationaal-socialisten, die bij den Putch zijn gedood, in de Feldherrnhalle bijgezet. De kisten, die op de affuiten waren geplaatst, werden met groot eerbetoon door de geheel in donker gehulde straten naar de laatste rustplaats overgebracht. De tamboers, die voorop liepen roerden de trom en bij de door zes paarden ge trokken affuiten liepen zes der mannen, die aan den putch hadden deelgenomen, op ziij, op een ouderlingen afstand van tien meter S.A.-mannen met fakkels in de hand. Het liep reeds tegen middernacht, toen de stoet bij de Halle aankwam. Even la ter kwam Hitler, die voor elke kist stil hield, om met uitgestrekte hand zijn doode kameraden te groeten. Vervolgens defileerden alle aanwezigen langs de kisten. Voor de overbrenging waren in ver schillende lokalen bijeenkomsten gehou den, waarvan de voornaamste was die in den Bürgerbraukeller, de plaats waar Hit- Ier op November 1923 het sein voor den putch had gegeven. Nieuwe spanning tusschen Japan en China. Tijdens een relletje te Sjanghai loste een Ghineesch burger een schot op een jongen Japansdhen marinier, die gedood werd. De Japansche autoriteiten beschouwen het incident als ernstig, vragen een gron dig onderzoek en verzoeken de Chinee- sche autoriteiten om maatregelen te tref fen oim „de sombere wolken, die boven de Japanseh-Chineesche betrekkingen hangen" te verdrijven. 'Onmiddellijk hebben Japansche lan dingstroepen eenige punten van de stad bezet. Indien 'het resultaat onbevredigend mocht zijn, dan zal het Japansche deta chement op eigen gelegenheid optreden. In het Noordelijk deel van Shanghai is een beperkte staat van beleg afgekondigd. Korte Berichten. Twee Engelsche militaire vliegtui gen zijtn boven het vliegveld van Abingdon met elkaar in botsing gekomen. Drie on der-officieren werden daarbij gedood. De vulkaan Asama in Japan is plot seling weer in actie gekomen. Het uitbar sten van den vulkaan ging met een gewel digen aschregen gepaard. De op bet land aangerichte sohade is aanzienlijk. Of ook menschenlevens te betreuren zijn, is nog niet bekend. i Het aantal ingeschreven werkloozen in Duitschland is in October met 114.000 tot 1.828.000 gestegen. Vergeleken met eind October 1934 beteekent dit een verminde ring van 440.000 i De Italiaansche gezant te Cairo heeft een nota aan bet ministerie van Buitenlandsche Zaken overhandigd, waarbij de Italiaansche reg'eering protesi- teert tegen de beslissing van de Egyp tische regeering om aan de sancties te gen Italië deel te nemen. De gezant maak te ook een voorbehoud met betrekking tot de toekomstige houding van Italië tegen over Egypte. In de laatste editie van Der Stür- mer wordt het volgende geopperd: Tot ons leedwezen moeten wij consta te eren, dat het den Joodschen confectie zaken thans nog steeds is toegestaan, de étalagepoppen met niet-Joodsche gezich ten te sderen. Ik stel daarom voor, dat de N.S.-Hago er zorg voor zal dragen, dat in de Joodsche confectiezaken de éta lagepoppen ook Joodsche gezichten moe ten hebben i D.N.B. meldde gisteren uit Berlijn: De aanvoer van boter is vandaag en gisteren nog iets minder geweest dan in het begin der week en een zekere schaarschte valt niet te ontkennen. De maatregelen der regeering zullen echter spoedig tot een verbetering van den toestand leiden. Eir is boter uit het buitenland onderweg. DE OEVERZWALUW HEEFT PECH. De Kieviet vliegt naar Nederland. „Aeeta" seinde Zaterdag uit Batavia: Nadat vanmorgen aanvankelijk een de fect aan de verwarmingsinstallatie een oponthoud van een half uur veroorzaakte, vertrok de Oeverzwaluw, met als gezag voerder de heer Geyssendorfer, om 11.30 naar Nederland. Aan boord van 't toestel was 107 kg post en 74 kg goederen. Een passagier had geboekt van Batavia naar Amsterdam, terwijl nog vijf passagiers ge boekt zijn voor tusscbentrajecten. De eer ste landingshaven was Palembang. Kort na het vertrek van Palembang deed zich een storing voor in de rechtermagneet van den linkermotor, waarop de heer Geyssen dorfer besloot naar Palembang terug te keeren. Na kennisneming van dezen tweeden tegenslag besloot men te Bandoeng de Kieviet in te leggen, die daarop in gereed heid werd gebracht om vervolgens naar Falembang te vertrekken. Tegen het invallen van de duisternis (te 17.30 uur) passeerde de Kievit Bata via. Het toestel zal te Palembang door de bemanning van de Oeverzwaluw worden overgenomen, waarna morgen de reis zal worden voortgezet. Wijziging der IJkwet. Naar gemeld wordt koestert de regee- ring het voornemen het wetsontwerp tot wijziging van de IJkwet, dat op 16 Oc tober 1934 door den toenmaligen minis ter van Economische Zaken is terugge nomen, weer aan de orde te stellen, door aan den voorzitter van de Tweede Kamer te verzoeken het wetsontwerp opnieuw aan de agenda toe te voegen. Distributie van varkensgehakt. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij meedeelt, dat, in plaats van het gehakt in blik, dat tot nu toe door de Nederl. Veehouderij centrale ter beschikking werd gesteld, voor de helft bestaande uit rund- en voor de helft uit varkensgehakt, na 11 Novem ber a.s. zuiver varkensgehakt geleverd zal worden. De voorwaarden voor distri butie en de prijzen blijven hetzelfde. De lage prijzen der eendeneieren. De heer Vervoorn heeft aan den Minis ter van Landbouw en Visscberij de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat met name de eendenhouders door de lage prijzen der eieren practisch geruïneerd zijn? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat aan deze categorie van menschen resti tutie behoort te worden verleend van de op voederartikelen geheven rechten? 3. Zou de Minister in overweging wil len nemen zoo spoedig mogelijk aan de eendenhouders bonnen voor belasting vrije mais en vischmeel te verstrekken? Smokkelarij aan de Zuidelijke grenzen. Men schrijft uit Tilburg: Er wordt in de Zuidelijke provinciën herhaaldelijk ge klaagd, dat er bij het vangen van smok kelaars, van de zijde der beilasting-aimbte- Binnenland. Dó begrooting der posterijen voor 1936. Huldiging generaal Duymaer van Twist. De Oeverzwaluw heeft pech. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Aloisi confereert te München. Nieuwe spanning tusschen Japan en China. Ingezonden Mededeeling. naren met zelden gevaarlijke schietpar tijen worden gehouden. In dit verhand heeft ziclh thans een 'groep Tilburgsche raadsleden tot 'den minister van justitie gewend met een adres, waarin zij onder de aandacht van den minister brengt, dat de openbare meening in de grensstreken van Brabant, Limburg en Zeeuwseh- Vlaanderen zich ongerust begint te maken over het opitreden van sommige ambtenaren (grenskommiezen), die in den laatsten tijd de bevolking herhaaldelijk alarmeeren door in de 'bebouwde kom van steden en dorpen soms ver van de grens, gebruik te maken van hun vuurwapenen, aldus op ernstige wij'ze en vaak onnoodig de openbare veiligheid in gevaar bren gend. Naar aanleiding van dergelijke 'geval len, die bier in de grensstreek zich voor deden, verzoeken adressanten den minis ter te willen doen onderzoeken of op de bie trokken ambtenaren te Maastricht en Til burg niet van toepassing is het in de wet opgenomen z.g.n. bevoegdheidsartikel. Herinnerd wordt, dat nu nog slechts enkele dagen geleden melding werd ge maakt van een smokkelaars-achtervolging waarbiji in een volkrijke buurt in het cen trum van Tilburg op klaarlichten dag de vuurwapenen lustig knetterden! Zij het dan zonder doodelijke gevolgen. Helden gehuldigd. De N. en Z.-Hollandsche redding Mij. bestaat heden 111 jaar. Sedert de op richting wierden 5762 schipbreukelingen, vaak onder moeilijke omstandigheden, gered. Vandaag zijn aan de bemanningen, die zich tijdens de zware herfststormen bijzonder hebben onderscheiden, onder scheidingen uitgereikt. HULDIGING GENERAAL DUYMAER VAN TWIST. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, Van verschillende zijden heeft men Zaterdag, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, luit.-generaal titulair L. T. Duymaer v. Twist een huldiging bereid. Hij is voorzitter van de Nationale Land- stormcommissie en zoo was allereerst de Landstorm aan de beurt, die aan zijn voorzitter gxoote dank verschuldigd is. Deze huldiging heeft Zaterdagmiddag plaats gehad in de groote zaal van den Dierentuin namens alle vrijwilligers van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. De belangstelling voor deze bijeen komst was zóó groot, dat de uitnoodigin- gen beperkt moesten blijven tot de leden der Gewestelijke Landstormcommissies:, de vertegenwoordigers der B.V.L.-afdee- lingen en de reserve-officieren, bij den B.V.L. aangesloten. Naast al deze verte genwoordigers waren talrijke autoritei ten aanwezig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1