DE ZEEDW TWEEDE BLAD De Waterstaats' en V erk eer sfondsheu r ootingen. FEUILLETON Eindetijk vereenigd. Staten-Generaal Uit de Provincie VAN VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935, Nr 34, DE VOORLOOPIGE VERSLAGEN VAN DE TWEEDE KAMER. Waterstaat. Aan het voorloopig verslag over de be grooting van Waterstaat is bet volgende ontleend: Eenige leden waren van oordeel, dat op deze begrooting, wanneer buiten beschou wing werd gelaten het overwegend groote bedrag voor dekking van het tekort van de begroeting van het verkeersfonds, be nevens de vermindering, voortvloeiende uit de opheffing van den geüiogischen dienst, weinig was aan te wijzen, dat den naam van besparing verdient. Verscheidene leden vestigden er op nieuw de aandacht op, dat de kwestie of collectieve arbeidsover eenkomsten ook in de bestekken voor rijkswerken bindend zullen worden vehklaard, nog altijd niet is afgedaan, of schoon de Kamer door aanneming van een op dit onderwerp betrekking hebbende motie-Drop, duidelijk te kennen heeft ge geven op afdoening van de aangelegen heid in genoemden zin prijs te stellen. Met instemming hadden zeer vele leden de verklaring van den minister in de Eer ste Kamer vernomen, dat hij zich niet zou neerleggen bij de mislukking van de eerste poging om de lintbebouwing te breidelen en te keeren. Het had teleurstelling gewekt, dat de Minister nog' steeds niet is overgegaan tot reorganisatie van den Electrici- t e i t s a a d. Benige leden wenschten het vraagstuk van de aansluiting' van de kanalen in het westen des lands aan de Belgi sche waterwegen onder de bij zondere aandacht van den minister te brengen en spraken daarbij met nadruk den wensch uit, dat spoedig een zoo goed mogelijke regeling te dezer zake zou tot stand komen. Algemeen was men van oordeel, dat, blijkens het jongste verslag van den hoofd ingenieur voor de mijnen, de toestand van den mijnbouw geenszins is verbeterd. Eenige leden meenden te weten, dat door de Bataafsclie Petroleum Mij' krach tens de wet van 1 November 1933 be voegdheid is verkregen tot het doen van opsporingen, door middel van boringen, naar het voorkomen van olie in econo misch winbare hoeveelheid in verschillen de provinciën. Indien onderzoekingen reeds hebben plaats gehad, zou de minis ter dan willen mededeelen wat de stand der onderzoekingen is en of er uitzicht bestaat op ontginning? Verkeersfonds. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag over de begrooting van het Verkeersfonds: Zeer vele leden waren van oordeel, dat het karakter van deze hegroohno- werd bepaald door de belangrijke tekorten op de exploitatie der spoorwegen Vele hier aan het woord zijnde leden waren overtuigd, dat, indien de spoorwe gen een Overheidsbedrijf waren, du nood zakelijke reorganisatie ongetwijfeld reeds tot stand zou zijn gekomen. Andere leden merkten biertegenover op, dat, bij het voortduren van den verkeers chaos in ons land een gezond spoorweg bedrijf niet mogelijk is. Verscheidene leden betoogden, dat Ie Nederlandsche Spoorwegen, in veruou- ding tot hun rentabiliteit, overbelast zijn met schulden en vroegen of dit niet moet leiden tot i n g r ij p e n d e rente verlaging, opheffing van de divi dend-garantie en mogelijk zelfs tot af schrijving op de hoofdsommen. Verscheidene leden drongen aar op in stelling van een centrale ver- keers-c om missie. Door zeer vele leden werd opgemerkt, Een verhaal uit het vroegere Rusland 57) o— Carl Carlitch had Pavloucha niet her kend. Hij wist, dat de zoon van Iwan Matvéief naar Petersburg was vertrok ken. Dat hij met den zoon van den ad miraal zou zijn teruggekomen, was zoo onmogelijk niet. Daarbij scheen Pavloucha niet aan een aardigheid te denken. Nu hoorde hij stompen op de deur en kreten van ongeduld. „Hoort ge", zeide Pavloucha, „geef den sleutel, mijn meester is daar." Dit liet hij zich geen tweemaal zeg gen. Tegelijk beval hij zijn vrouw en kinderen, die achter hem stonden: Blaas het licht uit. In dien tusschentijd liep de vader zoo hard de sneeuw het hem vergunde, met den sleutel naar de voordeur. Paxloucha volgde. Nu de lichten uit waren en de denne- boom ter zijde gezet, bracht de moeder haar drie jongsten te bed. Karl, de oudste, moest opblijven, om de kamer in orde te brengen, en Serge te ontvangen. d'at duidelijk blijkt, dat een deel van de ontvangsten ter zake van de 1 a n d w e - gen wordt aangewend tot dekking van het tekort op de middelen van vervoer. Deze leden hadden hiertegen ernstig be zwaar. Verscheidene leden klaagden over de heffingen, waaraan de scheepvaart op de waterwegen, ressorteerende onder het Departement van Waterstaat, zijn on derworpen. Dëze lasten zijn voor de schip perij niet te dragen. Voorts bepleitten een aantal leden In het belang der schippers de heffing van een vaartbelasting voor schippers, waartegenover dezen dan van alle belastingen, met het verkeer in ver band staande, vrijgesteld zouden worden. Verscheidene leden wezen erop, dat de toestand der Rotterdamsche Tramweg-Mij blijkens de faillissementsaanvrage zeer slecht is. Door verscheidene leden werd opge merkt, dat nog zoo weinig geheel nieuwe en te verbeteren wegen over de volle leng te gereed zijn. Enkele leden bepleitten den aanleg van speciale, vrijliggende autowe gen. Vele leden bepleitten het bouwen van een brug over den IJssel bij Deventer. Vele leden, die vol lof en 'bewondering waren voor de prestaties van de K o n. Luchtvaart Maatschappij, zoowel van haar leiding als van haar pi loten, drongen, gelet op de ernstige onge lukken, die te betreuren zijn, aan op zeer scherp toezicht van rijkswege, vooral op het niet overschrijden van het uithou dingsvermogen van de bemanning der vliegtuigen. De vrees werd uitgesproken, dat de veiligheid van het verkeer wordt opgeofferd aan de snelheid. TWEEDE KAMER, VOORTZETTING VAN HET ALGEMEEN BEGROOTINGSDEBAT. De besprekingen dragen een ge matigd karakter. De heer De Geer ziet enkele lichtpunten. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met het algemeen be- grootingsdebat, hetwelk, dank zij de rant- soeneering van den spreektijd, niet veel tijd inbesiag zal nemen. Na den heer Albarda voerde allereerst de heer D s Kersten (S. G. P.) het woord. Spr. zegt, dat zijn fractie principieels bezwaren heeft tegen het Regeeringshe- leid, omdat het zich niet op den. grondslag van Gods Woord stelt. Rechten en vrijhe den van het volk worden verwaarloosd, het Kabinet voert ons tot staatssocialisme. Het geeft voortdurend voedsel aan de re volutie en aan Home. De Minister-Presi dent heeft er zelfs niet voor gewaakt, hij de begrafenis van den pauselijken nun tius als slippendrager te fungeeren. De heer D s Lingheek acht zich eveneens geroepen tegen het Roomsohe gevaar te waarschuwen. De heer W esterman (Nat. Herst.) zegt geen vertrouwen te kunnen hebben in een beleid, waarvan niemand weet waarheen het voert. De heer A a 1 b e r s e (R. K.) betreurt dat sinds jaren de vorming van een par lementair kabinet niet mogelijk is geble ken. Het misverstand in Juli is ontstaan, omdat de regeering meende te kunnen steunen op een meerderheid in de Kamer, als er alleen bij een parlementair kabinet bestaat. D'at er, toen de kabinetscrisis eenmaal uitgebroken was, geen parlementair 'kabi net tot. stand gekomen is, moet worden ge- Ingezonden Mededeeling. Naast de alom bekende z.o.Genever, thans een nieuw ty (extra pzo-freesi£ U e&ns! Daar treedt hij! binnen, gevolgd door Pavloucha, door den rentmeester, die vele verontschuldigingen maakt, en door Ta- tiana, die overal om zich heen verbaasde blikken werpt. „Vergeef miji," herhaalde Garl Carlitch met kruipende manieren, „ik was op die terugkomst niet voorbereid. Vergeef mij1 dat de kamer in gebruik is; dat geschiedt anders nooit. Ik dacht, dat dewijl onze ka mer zoo klein is, de denneboom der kinde ren hier mocht staan." „Zoo," bromde Tatiana binnensmonds, „als de meester weg is, dansen de be dienden." Serge deed alsof hij dat niet hoorde. „Gij! hebt wel gedaan, Carl Carlitch, de kamer zal er te warmer om zijn, en zoo- dra ik eenigszins op mijn gemak zal zijn, wensch ik dat ge den boom aansteekt. Ik heb er dit jaar nog geen gezien." Deze wij'ze van spreken geleek niet op die van den admiraal; de rentmeester werd er verlegen van. Het bevel werd herhaald en gehoor zaamd. Serge was te bedroefd om aan het spel der kinderen deel te nemen; hij' wilde echter de vreugde niet storen, en keek naar de vroolij'ke groep, die om den den neboom heen en weer liep. Toen het laatste lichtje uit was, en Ser ge zich alleen bevond in de slotzaal, was hij' diep terneergeslagen. De loipgewonden- weten aan de partijen, die hun medewer king daartoe weigerden. Er is geen krachtige aaneensluitende economische politiek ook niet bij het vorige kabinet. Men ziet het terugdringen van het principieel politieke door het eco nomische. De jongste politieke crisis werd geheel beheersoht door hetgeen er ten beurze voorviel. Ware dat niet het geval geweest, had niet elke dag ons verder gebracht tot een devaluatie van de ergste soort, dan zou een andere oplossing wellicht zijn te bereiken geweest. Somber is ook de economische toestand van ons land bij die van andere landen vergeleken. Alle catagoriën der bevolking lijden daaronder. De verklaring welke het kabinet ervan geeft, dat er geen herstel intreedt, is niet houdbaar. Wellicht voert men in andere landen een betere, effi ciënte politiek. Misschien is ook de mone taire politiek elders beter. Onze, productiekosten moeten omlaag door verlaging der levensmiddelenprijzen, en verlaging der belastingen. Doch de maatregelen der regeering beoogen 't te gendeel, zij! gewaagt van dualisme, doch 't is een dualisme van tegenstrijdigheid, waarmee niet het doel kan worden be reikt. Men mist alle perspectief, men is alleen zeker van verderen teruggang. Spr. 'betuigt warme instemming met de voornemens der regeering ten aanzien van de werkverruiming. Ook wij erkennen, dat er financieele grenzen daarbij zijn, waar die grenzen worden bepaald door de ont wikkeling op de kapitaalmarkt. De ordening in het bedrijfsleven late men zooveel mogelijk over aan de uit dit bedrijfsleven opgekomen organisaties zei- ven. Wat wij willen, is geen staat,skapita- lisme, geen staatssocialisme, maar een organisatie van het bedrijfsleven met pu bliekrechtelijken inslag. Ook ter wille van de staatsfinanciën is noodig het voeren van een breedu, welbe wuste economische politiek. D'aarmede echter is niet in overeenstemming de ver zwaring van de belasting, waartoe de re- g'eering voornemens is over te gaan. D'e verzwaarde heffingen baten, naar te vree zen is, niet, gaan het bedrijfsleven nog meer drukken en «doen de werkloosheid toenemen. De regeering bereidt een wijziging voor van art. 194 Grondwet. Wij, begroeten dit met instemming. Hierbij, worde overwo gen de mogelijkheid van invoering, naast het algemeen 'kiesrecht voor de volksver tegenwoordiging, van het organisch kies recht. Voor s>pr. althans staat dit in het nauwste verband met de kwestie van art. 194. De heer De Geer (G. H.) zegt, dat er lichtpunten zijn aan te wijeen met be trekking tot den staatkundigen toestand. Hij herinnert aan de ver klaring van een der Kamerleden, namens zijn geheels fractie, korten tijd geleden af gelegd, waarin een. salarismotie werd af gewezen, omdat de' Kamer niet op den stoel der regeering mocht gaan zitten. Wie zich herinnert, wat op dit punt vroe ger in de Kamer is gebeurd, moet dit als een grooten vooruitgang beschouwen. Verkeerd is de aandrang, dat de minis ter van Buitenlandsche Zaken de Kamer commissie voor buitenlandsche aangele genheden steeds zou moeten raadplegen, alvorens naar Genève te gaan. De aandacht verdient voorts, dat de S. D. A. P. het plan van den Arbeid heeft aanbevolen op een manier, die essentieel verschilt va.n vroegere dergelijke aangele genheden. Thans is de klassenstrijd op den achtergrond gesteld. De S. D. A. P. ver klaarde vroeger, als iemand haar wen- schen bestreed, dat dit kwam, omdat zijn .belang er door geschaad werd. Nu richt de S. D. A. P. zich met een resolutie tot het geheele Nederlandsche volk en hierin worden allen, tot welke klasse ook toe- hoorende, opgewekt om mee te werken aan uitvoering van het Plan van den Arbeid. Dit zijn andere klanken dan de vroegere van de machtsgroepeering der onderlig gende volkslagen tegen de klasse der uit buiters. De tegenwoordige klanken beant woorden meer aan de werkelijkheid. Als degrond wetsherziening beperkt wordt tot de door de regeering voorgenomen©, acht spr. er geen commis sie voor noodig. Tegen wijziging van art. 7 der grondwet heeft hij geen bezwaar. Evenals een Warenwet ons heid van de reis was voorbij', en hijl ge voelde zich krachteloos. Hij wilde bidden, doch kon slechts zuchten. Eindelijk door vermoeienis over mand, legde hij zich op een geleende ma tras van de vrouw van den rentmeester neer en sliep. De nieuwstijdingen hebben vleugels. Terwijl hij nog rustte, wist een ieder, dat de slede inderdaad den zoon van den vroegeren heer had aangebracht. Dat was een groote en belangrijke zaak. Zou het slot na zestien jaren gesloten te zijn geweest, geop,end worden? Pavloucha ontwaakte vroeg; hij wilde haastig naar het dorp gaan. Geheel ge kleed was hij op een mat ingeslapen, en dacht nu aan de vreugde der verrassing voor Trophimitch, en aan het genoegen zijn zusje te omhelzen. Hij moest zich gedurig de strenge bevelen van Tatiana herinneren, om niet vóór dag en dauw uit te gaan. Toen het begon te lichten sloop hij stil de kamer uit. Tatiana vergunde het hem, op voorwaarde dat hij binnen een uur terug zou zijn, wanneer Serge opstond. Hij vloog naar de woning van den starosta; zijn vsieg leidde langs de hut, die hij zoo kort geleden met zijne ouders had verlaten. Zijn gemoed schoot vol; hij zag er een vreemde vrouw spinnen, vlak bij het raam, waar vroeger zijn vader werkte. beschermt naar 't lichaam, moet er ook een bescher ming 23 ij n tegen vergifti ging van den geest, De tegen woordige toestand dienaangaande is on houdbaar. Komende tot den financiëelen toestand zegt spr., dat er iets wee moedigs in is, als wij ons herinneren, hoe het bezuinigingsontwerp werd aangekon digd bij de vorige millioenennota. Nu een belastingverzwaring met 26 millioen en oo'k dan nog geen sluitend budget! In het dekkingsplan zit 33 millioen perspectief besparing, 20 millioen aan boekhoudkun dige besparing en 10 millioen aan stop zetting van reserveering voor bedrijven en afschrijving voor de spoorwegen. Zoo ont breken er aan een reëel Bluiten van het budget 63 millioen. Voeg daarbij de 26 millioen belastingverzwaring. Dan komt men tot 89 millioen. D'it is wel een bittere teleurstelling, als men zich herinnert wat aanvankelijk ge dacht werd, dat het gevolg zou zijn van de bezuinigingswet. Spr. bedoelt hiermede geen verwijt aan de regeering. Verleden jaar is in de Troonrede gezegd dat belastingverhooging niet meer moge lijk was, zonder het gevaar voor ineen storting in het leven te roepen. Kunnen wij nu wel voortgaan met belastingver hooging? Spr. zondert uit de voorgestelde reisbelasting en een voorgencmen belas ting op uitwonende Nederlanders. Maar wij kunnen voor het overige niet steeds met belastingverhooging doorgaan. Spr. geeft aan de regeering in overweging om met uitzondering van de reisbelasting, aan haar belastingvoorstellen niet al te zeer vast te houden en liever eens na te Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0.75 per flacon. Het huisgezin van den starosta ontving hem met open armen; maar de verrassing mislukte, daar zij zijn terugkomst tegelijk hadden vernomen met die van zijn heer. Iets anders was hun nieuw: de dood van Iwan; die tijding had hen nog niet be reikt. Macha alleen was er volstrekt niet door gedrukt; haar was het genoeg dat Pavloucha terug was. Pavloucha had veel te vertellen. Hij zou er wel een dag mede hebben kunnen vullen, en hij had maar een uur; hij ont rukte zich daarom aan de omhelzing van Macha, om met haast zijn dienst te her vatten. Het heele dorp was nieuwsgierig naar de reden, waarvoor Serge voor herstelling teruggekeerd was. Tatiana had het raadsel kunnen uit leggen, voor zoover zij het namelijk had begrepen; maar zij bleef zwijgen. De boeren bleven gissen, en daar men gaarne geloofde wus men hoopte, bedach ten zij het volgende: De admiraal Batou- rine zou ontstemd zijn over de wijze, waarop Carl Carlitch het goed beheerde, en zijn zoon onverwacht hebben gezon den, opdat hij met eigen oogen zou kun nen onderzoeken. Van die gedachte lieten zij zich niet afbrengen; zij werd voor hen de volle waarheid. Men moest van de gelegenheid gebruik maken. zijn geheele leven proza bod gesproken, zonder het te weten. (Gelach). Spr. wensoht der regeering succes bdj haar zware taak. Er is een verhaal, dat Zoo ook moge de zware taak, die op de schouders legde, die het dier erg drukte, totdat het bemerkte, dat de last uit vleu gels bestond, waarmee het vliegen kon, Zoo ook moge de zware taak, die op de regeering is gelegd in deze moeilijke dagen tenslotte blijken, haar in staat te stellen tot hoogere vlucht. De vergadering wordt om zes uur ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. Ingezonden Mededeeling. In den storm verdronken. Goes. Bevolking. Ingekomen: Wed. L. van Liere, zonder beroep, van Ierseke, 's H. Hendrikskin de renstraat 16; A. H. C. Jagt geb. de Pauw, Toen door den invloed van den Duit- schen rentmeester de nieuwe stoomwerk tuigen kwamen, voor het maaien en dor- schen, was er een roep van verontwaar diging; een doodelijke haat ontstond en werkte tusschen rentmeester en burgers. De langdurige dienstbaarheid heeft den Russischen landman uiterst voorzichtig en achterdochtig gemaakt. Hij verklaart zelden opzettelijk den oorlog aan zijn meerderen; lijdelijk en toch doorzettend, is de list zijn wapen. Hierbij voegt zich bedrog. Dit nu juist ontmoette Carl Car litch bij de boeren. De oorlog was te vreeselijker naarmate hij meer bedekte- lijk werd gevoerd. Vader Wassili stond natuurlijk aan de zijde der boeren. Hoe zou hij partij heb ben kunnen kiezen voor een ketterschen Duitscher, die geen cent aan de armen gaf, nooit in de kerk kwam en zelfs eenmaal met den stok iemand, die col lecteerde, gedreigd had! Op zekeren dag, dat de rentmeester afwezig was, hield men een vergadering, en besloot, dat niemand voor den rent meester zou arbeiden, zoolang hij die vreemde machines gebruikte. Deze bemerkte de overeenkomst eerst, toen hij in den oogsttijd geen enkelen arbeider kon vinden. Dreigingen en be loften werkten niets uit. (Wordt vervolgd.) gaan, hoe zij1 de 24 millioen op een andere wijze zou kunnen vinden. De regeering breke niet af, wat zij zelve heeft opge bouwd. Zij zal spr.'s waarschuwing! slechts op prijs kunnen stellen. Wat onzen economise'hen toe stand betreft, onze positie in het inter nationale ruilverkeer maakt ons meer kwetsbaar dan andere landen. Dit bedenke men, als men geneigd mocht zijn de schuld van den slechten economi- schen toestand aan de regeering te geven. Spr. brengt hulde aan de werkkracht, besteed aan het Plan van den Arbeid van S. D. A. P. en N. V. V., maar heeft er met den besten wil geen nieuwe gedachte in kunnen ontdekken. Er wordt veel gespro- ken over bedrijfsschappen enz., maar ter verlichting van den nood van dit oogen- hli'k hebben wij hieraan niets. En wat be treft om de middelen van dien nood wel te verlichten, werden aangeraden indu strialisatie en uitvoering van openbare werken. De regeering is daarmee bezig. Zij heeft een uiteenzetting gegeven omtrent de mo gelijkheden en wensohelijkheden van in dustrialisatie en aangegeven, binnen wel ke grenzen het moet worden beperkt. Voorts onderneemt de regeerjng reeds openbare werken op twee voorwaarden: productiviteit en rentabiliteit. De regee ring erkent het belang van openbare wer ken volmondig, maar kan men zich niet binden aan een leening van 200 millioen per jaar, als de voorstanders van het Plan van Arbeid meenen, dat mogelijk is. De heer Albarda heeft gezegd, dat 'wiji al 15 jaar lang gemiddeld 100 millioen per jaar hebben uitgegeven voor open bare werken. Wij hebben dus al jaren lang een Plan van den Arbeid voor de helft uitgevoerd. Dit doet denken aan den man, die tot de ontdekking kwam, dat hij ingezonden Mededeeling. Jecovïto! levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Aan boord van 'het te Terneuzen binnengekomen stoomschip Ruurlo be vond zich het lijk van den derden machi nist, den heer H. Peters, afkomstig uit Amsterdam, die in Wakslat'hi (Finland), waar het schip een lading hout innam, was verdronken. Na een bezoek gebracht te hebben aan den wal, keerde 'hij' met een Finsc'b bootje, waarin behalve de Finsclhe schipper ook een Arabische stoker was gezeten, terug na.ar 'boord. Zij' werden overvallen door stormweer met het gevolg, dat 'het bootje kapseisde en de drie inzittenden verdron ken. Eerst na vier dagen werd het lijk van P. gevonden. 'Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning te Amsterdam vervoerd. P. was 36 jaar oud, ongehuwd en kost winner. Provinciale vereen. Het Groene Kruis Donderdagmiddag vergaderde het be stuur van d'e Prov. Zeeuwsche Vereen. „Het Groene Kruis" in zijn nieuwe sa menstelling te Middelburg. Het bestuur koos uit zijn midden tot voorzitter dr C. Orbaan te Middelburg; tot secretaris dhr G. Dieleman te Tholen, terwijl dhr P. L. Abrahams© te Vlissin- gen bereid was voorloopig het penning meesterschap op zich te nemen. Tot afgevaardigde bij de Algemeen© Ne derlandsche Vereeniging het Groene Kruis wees de vergadering aan dhr C. Dieleman en tot zijn plaatsvervanger Dr C. Orbaan. In de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland en in het bestuur van de Provinciale vereeniging tot bestrijding der tuberculose zal do plaats van wijlen dhr P'lugge worden ingenomen door Mr R. M. van D'usseldorp, die met dhr C. Die leman de vereeniging vertegenwoordigen zal in de Commissie tot bestrijding van geslachtsziekten. In de commissie voor de ontsmetting zal D'r G. Orbaan zitting nemen. Het bestuur der Prov. Vereen, bestaat nu uit de heeren: Dr C. Orbaan, voorzit ter; C. Dieleman, secretaris; P. L. A'bra- hamse, voorloopig penningmeester; S. Hage te Bruinisse, Dr L. G. Gelderman te Kortgene, Z. de Ruiter te 's-Heer Arends- kerke, Jhr R. J. H. Q. Roëll te Haamste de, Mr R. M. van Dusseldorp te Goes en F. E. Pas te Groede. Bovendien is er nog een vacature als vertegenwoordiger van de Provinciale Vereen, tot bestrijding der tuberculose.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5