EERSTE BLAD De Regeering moest Leerzame cijfers. Buitenland. De oorlog in Abessynië. VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 34 Binnenland Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Yüssingen 10,20. Losse nummers 5 coni. Advert,entiën 00 cent per regel Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bij de 'beoordeeling van wat de Regee ring doet en van de critiek, die op haar optreden wordt uitgeoefend, is 'het vóór alles noodig rekening te houden xnet de werkelijkheid. Dit wordit al te zeer uit het oog ver loren. Het is ontstellend met hoeveel lucht hartigheid vaak over de meest ingewik kelde vraagstukken wordt geoordeeld. Niet alleen in de soheersalons, in de trei nen en op booten, maar ook in politieke vergaderingen en in 'groote bladen, die toch op terzake kundige medewerkers kunnen bogen. Het schijnt dan alles zoo uiterst ge makkelijk. De Re'geering moest... en dan komt het. Ja, wat moest de Regeering al niet Zij moest om te beginnen de belastin gen verlagen, zij moest het bedrijfsleven op 'gang brengen, zij' moest maatregelen nemen voor werkverruiming en werkver schaffing op groote schaal enz. En men begrijpt maar niet, dat de Regeering nu eindelijk niet eens ingrijpt en aan een groot deel van de misère een einde maakt. Al dat „gepraat", want meer beteeke- nis heeft het niet, is alleen te verklaren uit hét feit, dat men al of niet opzettelijk, met 'de werkelijkheid geen rekening houdt. Enkele cijfers mogen een pogen in die richting steunen. Nog slechts kort geleden is meegedeeld, dat 'de Rijksdienst over 1931 een tekort opleverde van 45.6 millioen, over 1932 een tekort van 76 millioen, over 1933 een tekort van 55.9 millioen en over 1934 een tekort van 37.2 millioen. Voor 1935 is 'het tekort vo'orloopig geraamd op plm. 90 millioen, terwijl voor 1936 een tekort is geraamd van rond 109 millioen. Dat zijn cijfers, die itoch wel iets te zeggen hebben. Ook wie van financieele zaken heele- maal geen verstand 'heeft, kan toc'h wel begrijpen, dat onder dergelijke omstandig heden groote voorzichtigheid op finan cieel gebied geboden is. Maar er is meer. In de memorie van antwoord inzake de Rijkebegroolting is er de aandacht op gevestigd, dat van overheidswege inde laajst'e 15 jaren een bedrag van ongeveer 1500 millioen gulden voor openbare werken is uitgegeven. Het is dus niet waar, dat er niets gedaan wordt, zooals vele critici met de grootste ernst beweren. Maar bet is w e 1 waar, dat het aantal werken dat nog op uitvoering wacht, zeer sterk is verminderd. Nog een ander cijfer werd in de aan gehaalde memorie genoemd. Sinds 1909 is door het R ij'k aan voorschotten voor wo ningbouw verstrekt een be drag van ongeveer 500 mil lioen. Er zijn landen waar op dat gebied nog zoo goed als niets is gedaan. En wanneer daar dan een aantal millioenen voor „krotopruiming" beschikbaar worden ge steld, dan zijn er wel die daarheen als navolgenswaardige voorbeelden verwij zen. Maar vergeten wordt, dat wat men daar begint, hier reeds sinds jaren en dan nog wel op groote schaal gedaan is. Wie de hier tgegeven cijfers eens ern stig bekijkt, zal het met ons eens zijn dat de moeilijkheden waarmee de Regeering eeft te worstelen toch wel heel wat groo'- er zijn, dan de oppervlakkige critici het 'Hen 'doen gelooven. Makalle nog niet bezet. Het regent weer. De Abessyniërs te Harrar actief. De berichten van gisteren, dat Makalle door de Italianen zou zijn bezet (de no tabelen der stad kwamen hen met bran dende fakkels en witte vlaggen tege moet!) blijken voorbarig te zijn geweest. Misschien kunnen de fakkels vanavond branden, want het is wèl zeker, dat de bezetting van Makalle aanstaande is. Er zijn nog wat Abessynsche troepen in de stad, die echter bevel gekregen hebben zich terug te trekken. De stad is dan ook nauwelijks verdedigbaar, nu de Italianen alle strategische punten om de stad bezet hebben. De kring om Ma kalle wordt steeds nauwer getrokken. Er hebben nog wel schermutselingen plaats in de onmiddellijke nabijheid van Ma kalle, doch dit zijn gevechten tusschen soldaten van Ras Gugsa en ongeregelde Abessynsche troepen. Men verwacht, dat de Italiaansche troepen hedenmorgen de stad zullen binnen rukken. De operaties der Italianen worden voortdurend door het weer belemmerd. In de buurt van Makalle blijven de zware regenbuien gepaard gaande met onweders, aanhouden. De omsingeling van Makalle is reeds zoover gevorderd, dat den Abessynschen troepen nog slechts één uitweg is geble ven en wel naar Amba Alagi, waar, naar het schijnt, sterke Abessynsche troepen eenheden zijn samengetrokken. De laatste verkenningsvluchten, die boven Makalle zijn uitgevoerd, hebben uit gewezen, dat de stad thans vrij is van Abessynsche krijgers. Het is evenwel zeker, dat troepenafdeelingen van Ras Seyoem zich nog in de omgeving ver borgen houden. Vandaar, dat de Italianen uiterst voor zichtig te werk gaan. Het bloedig treffen, dat gisteren op den berg Goendi plaats had, bewijst, dat de vijand thans de guerilla-tactiek be gint toe te passen. De Abessyniërs heb ben namelijk de colonne van Biroli aan gevallen, toen het grootste deel der Ita liaansche troepen reeds was gepasseerd. Het weer is ook in het Noorden weer slechter geworden. Van het Tigré-front worden nog verschillende verwoede ge vechten gemeld, die de Italianen daar te voeren hebben met kleine benden Abessynsche desperado's. Deze benden bezorgen de Italianen veel last. Hun lot tusschen de linies van een over- machtigen vijand schijnt nochtans be zegeld te zijn. Een bericht uit Rome meldt, dat de Italiaansche troepen, die de grens van Erythrea langs de Setit bewaken, deze rivier zijn overgestoken en optrekken naar het Zuiden. Na de inneming van Makale wordt als nieuw doel van den Italiaanschen op marsch genoemd Alagi, dat op 65 kilo meter afstand van Makale is gelegen. D'e inneming van Alagi wordt door de Italianen van bijzondere strategische be- teekenis geacht, omdat van daaruit een betrekkelijk goede weg naar Dessie leidt. In buitenlandsche militaire kringen wordt beweerd, dat de Abessyniërs Alagi sterk verdedigen. Niet alleen loopgraven, •doch ook bomvrije schuilplaatsen zijn in Alagi aangelegd, terwijl een aantal ka nonnen eveneens in de stad verdekt is opgesteld. Als eerstvolgende belangrijke gebeurte nis op het Zuidelijk front wordt de inneming van Gorahai verwacht. Aan het Zuidelijk front is het gisteren wat de Italianen betreft rustig geweest. Te Harrar heeft echter den geheelen dag een groote bedrijvigheid geheerscht en o.a. zijn vandaar 40.000 Abessynsche sol daten naar het Zuiden vertrokken om langs de rivier Juba op te trekken in de richting van D'olo. Uit Harrar meldt Reuter, dat de auto riteiten bevestigen, dat de Italiaansche troepen hun opmarsch in Ogaden niet voortzetten. Het aan Ras Seyoem gege ven bevel zich tot nader order aan elk ernstig treffen te onttrekken, zal waar schijnlijk gehandhaafd blijven tot de definitieve concentratie der Ethiopische troepen is voltooid. De reis van den negus. Omtrent de reis van den negus naar het front wordt gemeld, dat hij zich per vliegtuig naar Harrar zal begeven van waar hij per auto een inspectietocht van 4 of 5 dagen langs het Zuidelijk front zal maken alvorens zijn hoofdkwartier te Dessie te vestigen. Dé kroonprins van Abessynië is per vliegtuig uit D'essie te Addis Abeba aan gekomen;. Naar men zegt, zal hij tot militair gou verneur van de hoofdstad benoemd wor den. Een Abessynsch offensief In voorbereiding? Aan het Zuidelijk front concentreeren zich Abessynsche troepen, hetgeen doet gelooven, dat ondanks de verzekering van den generalen staf een offensief wordt voorbereid. 40.000 Fannoys, wilde krijgszuchtige troepen, trekken langs de rivier Joeba, naar Dolo op. De arken naar het oorlogsterrein. Onder groote plechtigheid zijn giste ren, naar Un. Press meldt, de vier arken van Sint Joris, Maria, Sint Stephanus en Sint Michaël, de vier beschermheili gen van Abessynië, haar tocht naar het front begonnen Ze zullen eerst naar Dessie worden overgebracht en vervolgens naar de af zonderlijke concentratiepunten der Abes- synische troepen. Ze zullen aan de Abes- synische krijgers worden getoond, om hen in den strijd aan te moedigen. Talrijke Abessynische priesters hebben Addis Abeba veriaten om zich naar het front te begeven. Zij zijn gekleed in het tiaditioneele gewaad: een lang wit kleed met zwarten mantel en witte tulband. Zij zijn ongewapend, doch dragen een ge weldig kruis mede, dat zij niet verlaten, zelfs niet aan het front. De bewapening van de Abessynen. Omtrent de bewapening der Abessyn sche troepen wordt gemeld, dat deze troe pen die ruim 200.000 moderne geweren en meer dan een millioen andere model len bezaten, thans ongetwijfeld in het bezit van veel meer moderne wapenen zijn. Men leidt dit o.a. af uit het feit, dat te Adoea verscheidene karabijnen van zeer goed fabrikaat zijn gevonden. Bovendien zouden zij thans beschikken over meer dan 250 millioen patronen, 200 kanonnen, eenige honderden stukken te rugslag geschut en 35 stukken luchtaf weergeschut. DE OPMARSCH VOORLOOPIG ONDERBROKEN. Regen en modder als spelbrekers. Aan het front, 7 Nov. 1935. (V.P.B.) Bewolkte lucht en regenbuien onge kend verschijnsel in Abessynië om dezen tijd van Ihet jaar, naar de bevolking ons verzekert. De opmarsdh is voer het oogenblik tot staan 'gekomen, want onder deize onge wone omstandigheden kan van een ver der oprukken geen sprake zijn, al ware het alleen omdat de overvloedig geval len regens niét ten goede zijn gekomen aan de reeds aangelegde en nog in aan leg zijnde verbindingswegen. Het marcheeren in de gloeiende Afri- kaansdhe zon, volledig bepakt en bewa pend, is geen pretje voor de troepen; maar men gééft er toch nog de voorkeur aan boven deze heftige regens, die mod- derbeekjes van de bergen doen vloeien en alles do'orweeken. Men vertrouwt evenwel, 'dat diit ongewone weder een voorbijgaand verschijnsel zal blijken te zijn. 'Ontegenzeggelijk haalt deze tegenvaller in zeker opzicht een streep door dé reke ning van. den generalen staf, daar de be zetting van Makalle er door wordt ver traagd. Het eenige, wat zekere zorg baart is, dat de regen langer zou kunnen aanhou den dan men hoopt en voorziet. In een onderhoud, dat ik met een officier van de intendance had, gaf deze onomwonden als zijn meening !te kennen, dat de pas aangelegde wegen, die uit den aard der zaak nog niet volmaakt zijn, zoodanig zouden kunnen lijden onder de zware regens, dat de geregelde verbinding met het achterland hiervan de nadeelige ge volgen zou kunnen ondervinden. Er kan, volgens hem, geen twijfel aan bestaan of de opmarsch zal niet worden hervat, voordat men in dat opzicht de noodige maatregelen heeft getroffen, aan gezien hiervan voor een groot deel het welslagen der expeditie aan dit front af hangt. De vliegers berichten, dait de bergpaden onbegaanbaar zijn geworden door de 'laag modder, die van de berghellingen is gevloeid. Het terrein rondom Makalle moet, volgens hen, zijn herschapen in een ware modderpoel, waar geen doorko men aan is. Het front aan deze zijde vertoont een niet onbelangrijke boéht in het midden, welke inzinking veroorzaakt is door het buitengewoon moeilijlke (terrein, dat de troepen te doorworstelen hebben en de omstandigheid, dat de Abessijhen daar van gebruik maken om zich overal in 'hinderlaag te leggen en aldus den op marsdh vertragen. 'Om den opmarsch met succes te kun nen voortzetten is het absoluut noodzake lijk, dat de lijn van het front wordt ver beterd, 'd.w.z. dat de samenhang tusschen de drie colonnes geheel verzekerd is. Voordat dit het geval is, zal, naar de algemeens opvatting alhier, het voorloo- pige doel: Makalle, niet kunnen worden bereikt. Daartoe acht men het gevaar voor een afzonderlijk te ver opru'kkenden vleugel te groot. De onzichtbare v ij and. Het is buitengewoon moeilijk, een oordeel ite vellen over den strategischen toestand tengevolge van het feit, dat men aan deze zijde nog immer in het duister tast ten aanzien van de sterkte en de posities der Abessijnsóhe strijdkrachten, alsmede ten opzichte van hun bewapening, die onge twijfeld gaandeweg groote verbeteringen heeft ondergaan. De geheimzinnigheid, die den tegen stander omhult, wekt zékere bezorgdheid. Ook door middel van de inlandsche spion nen worden, naar het mij voorkomt, wei nig bijzonderheden bekend. De verdeeling der vijandelijke macht in kleine groepen, met het oog op de te voeren guerilla, maakt het buitengewoon bezwaarlijk voor de vliegers om deze af- deelingen, die uitnemend de kunst ver staan om voordeel te trekken van het ge accidenteerde terrein, te ontdekken en te bestoken. Daar deze benden geheel op eigen ge legenheid opereeren, geen rekening heb ben te houden met achterwaartsdhe ver bindingen en ©ogenschijnlijk ook weinig voeling onderling houden, leggen zij een buitengewone beweeglijkheid aan den dag. Wel is waar bespeurt men in Zuide lijke richting den laatsten (tijd vrij veel rooksignalen, doch het is niet mogen ge lukken, de beteekenis daarvan vast te stellen. De behandeling der ik r ij g s - gevangenen. Ondanks hun lidmaat schap van den Volkenbond hebben de Abessijnen blijkbaar nog niet geleerd, dat de gevangen genomen vijand moet worden gerespecteerd. Volgens berichten, die ik opving uit den mond van een der hoofd officieren, behandelen de Abessijnen de in hun handen vallende Italianen nog steeds op de oude, barbaarsc'he wijze, waarover het beter is, niet uit te weiden. Lk kan daarentegen niet anders dan met lof gewagen van de behandeling, die den 'krijgsgevangenen aan deze zijde ten deel valt. De sancties tegen Italië. Van officiëele Duitsche zijde wordt ont kend, dat er eenige verandering is ge komen in het Duitsche standpunt van neutraliteit en niet deelneming aan de sancties. Indien een buitengewone ver meerdering van den uitvoer invloed heeft op den binnenlandschen oeconomischen toestand zal de regeering maatregelen nemen. De regeering van Brazilië heeft ver klaard, dat zij, geen lid zijnde van den volkenbond, de sancties niet wil toe passen. De vereeniging van industriëelen, land bouwers en kooplieden van Lyon en om geving heeft in een brief aan Laval ge protesteerd tegen de gevolgen van de sancties tegen Italië. Het Fransche economische leven wordt bedreigd, vooral in het gebied van Lyon. Daalt de kans van Roosevelt Uit de uitslagen van de verkiezingen, die in de Vereenigde Staten zijn gehou den en die van groolt belang worden ge acht in verband met de presidentsverkie zingen van het komende jaar, putten zoo wel dé democraten als de republikeinen hoop voor de toekomst. De republikeinen zien in de uitslagen in de Oostelijke StaJten aan de Atlantische kust een verzwakking van 'de New Deal- politiek van Roosevelt, doch de democra ten wijzen weer op de Zuidelijke land- bouwstaten, waar een krachtige steun voor Roosevelt zich openbaarde. Ten aan zien van New York en Pennsylvanië blij ven beide partijen optimistisch. Ook in het Westen gelooft men, dat Roosevelt grooten aanhang zal krij en. De 'gouverneur van New-York, Yerbert H. Lehman, verklaarde gisteren, dat hij in den uitslag van de verkiezingen in den staalt New York niet zoo'n groote over winning voor de republikeinen kon zien, als zij zelf wel beweerden, aangezien de democraten toch nog altijd een 'half mil lioen stemmen hadden 'béhaald. Intusschen zijn de weddenschappen, die reeds voor de presidentsverkiezingen van 1936 in Wallstreet waren gesloten met 101 'door Roosevelt, na de verkiezingen veranderd in een 2—1 verhouding voor Roosevelt. MacDonald het spreken belet en uitgejouwd. De verkiezingsstrijd wordt in Engeland ditmaal met ongekende felheid gevoerd ei in de tallooze verkiezingsvergaderingen gaat het soms heet toe. Woensdagavond sprak Ramsay Mac Donald in zijn eigen kiesdistrict, SeaJham, waar hij1 eens de populairste man onder de arbeidersbevolking was. In twee mijn werkersdorpen, te Shotton en te Deai Binnenland. D'e algemeene beschouwingen over de Staatsbegroting in de Ttveede Kamer. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Onderwijs-, Waterstaats- en V erkeersbegrooting. Zijde-industrie in Nederland? Memorie van Antwoord over het cumu latie-ontwerp. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het werkloosheidssubsidiefonds. Buitenland. Makale door de Italianen bezet. Dé kansen van president Roosevelt. Mac D'onald uitgejouwd. Hill, wilde de vergadering hem prac- tisc'h niet aan het woord laten. Te Stootton begon het publiek onmid dellijk na de opening het socialistische lied „The Red Flag" te zingen, gevolgd door maxschliederen, en twintig minuten lang trachtte MacDonald vergeefs zich verstaanbaar te maken temidden van het gejouw en 'gejoel. Toen vertrok hij naar Deaf Hill. Te Deaf Hill was de ontvangst echter niet veel beter, en MacDonald verklaarde verontwaardigd: „Ik wilde dat hiervan een geluidsfilm gemaakt kon worden, die men de bevolking van -di)t district kon toonen, opdat zij zich kon schamen, dat in 1935 dit het resultaat is van 'bescha ving en een democratisch bewind". Zijn dochter, Ishbel, die hem vergezelde sprak ongeveer vijf minuten, doch werd eveneens herhaaldelijk geïnterrumpeerd. 'MacDonald verklaarde aan het sloit: „Wat hier vanavond gebeurd is, is een belee'diging van de democratie." Vijf dooden bij vliegongeluk. Een militair vliegtuig, dat van Tou louse kwam, is nabij het dorp Mont Ar- naud over den kop geslagen. De piloot en vier inzittenden werden hierbij gedood. De boterschaarschte in Berlijn. Naar de Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt geeft de boter schaarschte het aanzijn aan dagelijks langer wordende „queues" in de straten der hoofdstad. De rijen van gegadigden zijn thans twee- A driemaal zoolang als enkele dagen geleden. In 't westen van Berlijn zijn een 200 vrouwen voor een boterwinkel slaags ge raakt en de leden van het zwakke ge slacht hebben elkaar in het handgemeen flink afgedroogd. Tal van winkels geven nu genummer de kaartjes uit, opdat gedrang in het vervolg zal uitblijven. Op zoo'n kaart kan een klant pond boter krijgen. Ook uit vele andere plaatsen komen berichten over de schaarschte. Te Keu len zijn ook al kloppartijtjes voorgekomen. Korte Berichten. i Tengevolge van den mist en regen is bij Laurenceville (Amerika) een post vliegtuig neergestort, waarbij twee per sonen werden gedood en één gewond. EEN ZIJDE-INDUSTRIE IN NEDERLAND? Rijssen heeft het plan tot zijdeteelt op grootere schaal over te gaan. D'e te Huizen (N.-H.) gevestigde Gooi- sche Zijdeteeltvereeniging maakt den laatsten tijd propaganda voor de teelt van zijdecocons in Nederland. Voor Twente heeft dit tot gevolg gehad, dat naar als vaststaand mag worden aangenomen in het begin van het volgend jaar een proef met het produceeren van zijde op groo tere schaal zal worden genomen. D'e stimulans gaat hier uit van het gemeentebestuur, dat grond beschikbaar heeft gesteld voor den aanplant van ca. 16000 moerbeiplanten, de ingezetenen zullen eitjes laten uitbroeden en zullen cocons kwee-ken. Men hoopt hiermede aan de bewoners een loonende bijverdienste te verschaffen. Er wordt ieder jaar nog voor eenige mil lioenen guldens aan zijde in Nederland ingevoerd en men hoopt 'dit geld in eigen land te kunnen houden. Mocht er in Ne derland geen zijdefabriek worden ge sticht, dan kan men de cocons altijd kwijt aan Frankrijk. Men neemt in Rijssen aan, dat wellicht het Rijk bereid zal wor den gevonden de cocons op te koopen voor een hoogeren prijs, dan wellicht Frankrijk betaalt en ze zal willen bewa ren, totdat een voldoende productie de mogelijkheid van de stichting van een zij defabriek opent. Zelfs acht men het niet onmogelijk, dat het Rijk de stichting van een dergelijke fabriek ook financieel zou willen bevorderen. Men wijst er in dit verband op, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1