De toekomst van het bouwbedrijf. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Verlaging vaste lasten. Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. in het dagel. bestuur opgenomen. Spr. noemde dit onbegrijpelijk. Dat de heeren van hun handeling niet veel plezier zullen beleven, staat nu reeds onomstootelijk vast. Slechts anderhalf uur in functie, meen de dhr A. Meertens het Hitler-principe in toepassing te moeten brengen en ver plaatste hij de arbeidsbemiddeling naar mijn scheersalcn, waar hij nu aan het „ge knoei" van het vorig College eens paal en perk zoiu stellen. De man die het maar steeds heeft over knoeien van het vorig college inzake de arbeidsbemiddeling dient, n|u hijl zelf aan het bewind is, ne- geerend het overige deel van het college van B. en W., niet in de eerste plaats het gemeentebelang, maar voert een lieve- vriendj es-politiek. Spr. durft met gerustheid na vier jaar ieder onder de oogen zien en tegenover iedereen zijn gevoerd beleid verdedigen. Zoolang echter het huis van P. en zoo veel meer hier nog staan als de stille ge tuigen van het gevoerd beleid van A. Meertens, doen we goed verder over 't andere te zwijgen. Dat de antipathie van links tegenover rechts groot is, heeft men ook bewezen door reeds vóór het begin der eerste zit ting het ambtsgebed af te schaffen. Spr. verdedigt dit gebed; dat bedoelt den zegen Gods over ons werk in te roepen. Blijk baar heeft de heer A. Meertens dien zegen niet noodig. Het grondbeginsel der A.R. politiek is de aanvaarding van de ordinantiën Gods ook voor bet staatkundig leven. Dat dit door het liberalisme is bestre den is niet nieuw, maar oud. De antithese zit diepi. We voeren geen politiek die God en den mensch beide zoekt. Over de begroeting kan Spr. heel kort zijn. Zij, die hebben verwacht, dat nu voor Hoek een tijd van welvaait zou aan breken, zijin wel bitter teleurgesteld. Ook het nieuwe college is tot de conclusie mote ten komen, dat over bezuiniging praten iets anders is dan bezuiniging tot stand brengen. Dhr A. Meertens weet niets beter te doen. dan in een scheldpartij op de Anti revolutionairen los te breken.. Hierna behandeling der begrooting, die zonder hoofdelijke stemming wordt vast gesteld. Bij de rondvraag stelt dhr den Hamer (SJD'.A.P.) voor om de raadsverslagen voortaan stenografisch te doen opnemen. Dit wordt aangenomen met zes tegen één stem. Dhr Scheele zou graag zien dat de ge^ meentegebouwen niet meer beschikbaar werden gesteld tot het houden van film voorstellingen. Dit wordt aangenomen met 6 tegen 1 st. Vergadering samenwerkende werkgevers- vereenigingen, Terug naar het bedrijf. In de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage is gistermiddag een zeer druk bezochte landelijke vergadering ge houden van de samenwerkende vereeni- gingen van werkgevers in het bouwbe drijf. Dte vergadering stond onder leiding van ir W. M. T. Thijssen uit Amsterdam, die in zijn openingswoord constateerde, dat de belangstelling voor deze vergade ring uit alle deelen dee lands zóó gToot was, dat de groote zaal van den Dieren tuin (inclusief de gaanderijen) lang niet allen een plaats kon verschaffen, zoodat een tweede zaal, en wel in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen moest worden afgehuurd. Als aanleiding tot deze massale verga dering noemde spr. de groote ontstem ming, welke over den gang van zaken met betrekking tot de uitvoering van werken in eigen beheer en werken in werkverschaffing tot uiting is gekomen, waarbij een toenemende ongerustheid voor de toekomst van het bouwbedrijf aan den dag trad. D'e nood in ons bedrijf, zoo ging spr. voort, .is veel grooter dan menigeen denkt. In 1930 vertoonden circa 500 bij Cen traal Beheer aangesloten ondernemers voor circa f 16 millioen; in 1933 waren de cijfers teruggeloopen op circa 400 aangeslotenen en f 8.5 millioen loon. In betzelfde jaar 1933 werd door de Ned. Heide Mij. in werkverschaffing f 22 millioen verloond. In 1934 was bet gezamenlijk loonbe drag van ca. 2400 leden van den N. A. P. B. f28 millioen, in 1935 is voor bet zelfde aantal, naar de gegevens over het eerste halfjaar gerekend, bet loonbedrag te stellen op f 20 millioen. De werkverschaffing speelt hierbij een belangrijke rol, terwijl naast de Ned Heide Mij. nog een Grondmaatschappij zich op dit terrein beweegt, waarvan de cijfers spr. onbekend zijn. D'e gebeele werkverschaffing gaat eigenlijk ten koste van het bouwbedrijf. In vergelijking met normale jaren is de omzet voor de aan nemers teruggeloopen tot gemiddeld 35 pet., blijkens een in 1933 gehouden enquête. Sindsdien is de toestand nog veel slechter geworden. Tal van gemeenten en andere publieke lichamen, die thans subsidie krijgen voor werken in werkverschaffing, moeten er toe gebracht worden, die werken door bet bedrijf te doen uitvoeren. D'e ministerraad, zoo eindigde spr., dient het consigne te geven: „Terug naar bet bedrijf". (Applaus.) Door de heeren Klein Schiphorst, voorz. van den R.K. Bond, J. Swarts, voorz. van den Ghr, Bond en B. van Ees teren, tweede voorz. van den aannemers- patroonsbond, werden vervolgens inlei dingen gehouden. D'e heer Swarts betoogde, dat ver beteringen voor bet bedrijf alleen zijn te verkrijgen, wanneer de regeering, pro vinciale- en gemeentebesturen, water schappen en dergelijke lichamen inzien, dat alle werken, welke daarvoor ook maar eenigszins in aanmerking komen, weer behooren te komen op de markt van bet bedrijfsleven. Dan eerst is er sprake van werkverruiming; zooals het thans in ons vaderland gebeurt, gaat bet niet goed. Niettegenstaande de regeering een open oog beeft voor den nood, waarin vele bedrijven verkeeren, en niettegen staande de voor tal van' bedrijven geno men steunmaatregelen, wordt het bouw bedrijf stiefmoederlijk behandeld. Niet werkverschaffing, maar •werk verruiming is het primaire belang, waarvan bet bedrijfsleven in zijn vollen omvang zal profiteeren. (Applaus.) De beer Van Eesteren 'deed een dringend beroep op de Regeering, Sta- ten-Generaal, overheidslichamen en amb tenaren om te zorgen, dat bet bouwbe drijf niet te gronde gaat. Steun wordt niet gevraagd, wel werk. Ten slotte werd een motie aangeno men, waarin wordt gewezen op den groo- ten nood, welke in het bedrijfsleven is ontstaan, doordat tallooze werken wor den uitgevoerd in eigen beheer of werk verschaffing met uitschakeling van de particuliere werkgevers en er met kracht bij de regeering op wordt aangedrongen onverwijld, liefst in overleg met de orga nisaties, maatregelen te nemen, opdat aan den thans geschapen toestand een einde wordt gemaakt. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Middelburg, F. J. Broeyer te Woerden, A. Donszelmann te Meppel, H. Mondt te Zelbem en G. van Veldhuizen te Hantum. Beroepen te Blijla, K. Strijld, oand. te Rotterdam; te Spannum, D. Bonman te Nieuw-Vennep; te Wanswerd en Jislum, J. H. Kuypers, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Vel sen, G. van Veldhui zen te Hantum. Geref. Kerken. Drietal te Twijizelerheide, G. v. d. Boom, cand. te Overschie, W. B. den Brave, cand. te Zwolle en J. Jansens, oand. te Groningen. Ghr. Geref. Kerk. Tweetal te Noordeloos, W. Bij'leveld te Haarlem en M. Holtrop te Hilversum. Beroepbaar. Door het Prov. Kerkbestuur van Friesland zijn toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk de heeren G. H. v. d. Weerd, theol. cand. te Utrecht, Chr. J. Gall, theol. cand. te Rotterdam en J. H. van Grie ken, theol. cand., Schiekade 121b, Rot terdam. Wordt de openbare school te Krabbend ij! ke op geheven? Naar de Midd. Grt. ver neemt, hebben B. en W. van Krabbendijike bijl een autobusondernemer geïinformeerd naar de kosten van vervoer van een 25- tal schoolkinderen twee maal per dag van Krabbendij'ke naar Kruiningen. Het betreft de kinderen der openbare school, die, zooals reeds gemeld, maar een zeer gering aantal kinderen meer telt, en waar een vacature van hoofd is. INDUSTRIEELE BELANGEN BIJ DE LANDBOU W-CRISISMAATREGELEN. Eigenaardige benoeming. Ontstemming in de landbouwwereld. D'e uitbreiding, van bet college van re- geeringscommissarissen met dr Groene- veld Meyer aan wien de behartiging van de industrieele belangen bij de landbouw crisismaatregelen is opgedragen, is, naar gemeld wordt, niet in goede aarde geval len. Dit is bet eerste besluit van minis ter Deckers, dat in landbouwkringen niet wordt gewaardeerd. Het „Hollandsche Landbouwblad", or gaan van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw schrijft over deze benoe ming o.m. bet volgende: „Ons college van regeeringscommissa- rissen heeft al als voorzitter dr Van Rhijn, nu krijgt bet een tweeden hoofd ambtenaar niet landbouwdeskundige i erbij. Dut kan naar onze meening niet anders dan vertragend werken, daar de zaken, 'die behandeld worden, overwe gend van dien aard zijn, dat dr Groene- veld Meyer daarvan geen verstand beeft. Het motief schijnt te zijn om langs dien weg bet contact met handel en industrie te versterken. Erg vriendelijk;, maar is de beer Zwanenberg geen industrieel en handelsman en zit de handel en industrie niet reeds in allerlei adviescolleges en crisisorganisaties, waar bun belangen aan de orde en ook wel eens niet aan de orde kunnen komen? Is bet niet vernederend voor den land bouw in bet hoogste college, waar over de levensbelangen van de boeren wordt beslist, drie van de vijf leden gekozen te zien, die niet landbouwdeskundig zijn. En was dat nu noodig, nu we een minis ter van Landbouw hebben, die zelf de touwtjes in handen wil houden, die zelfs den tijd schijnt te hebben zich met aan stelling en ontslag der duizenden crisis ambtenaren in te laten? Het wordt ons vreemd te moede." Goede vangst van de re cherche te Utrecht. In een ga rage te Utrecht hebben rechercheurs een goeden slag geslagen. Reeds lang be stond het vermoeden, dat hier een en ander te vinden was op het gebied van smokkelen van sigarettenpapier. En de rechercheurs hebben na dagen lang naar stig speuren, succes gehad. In twee auto's vond men tienduizend boekjes sigarettenpapier, die den fiscus een bedrag van plus minus f 2000 zouden hebben onthouden. Het meest voor de hand liggend is, dat de boekjes uit Bel gië zijn binnengesmokkeld. Vijf-en-zeventig-honderd gulden gestolen. Te Amersfoort is gisteren gearresteerd de 20-j. dienstb. A. de R. uit Utrecht afkomstig, die in dienst betrekking bij den heer v. B. te Amers foort iii het tijdvak van 25 Juni tot en met 5 November j.l. een bedrag van f7500 heeft ontvreemd. Toen men het geld miste, dacht men aanvankelijk, dat er een fout school in de boekhouding. Bij verder onderzoek bleek deze echter in orde en ontdekte men, dat de dienst bode het geld had ontvreemd. Het meis je eigende zich bedragen van eenige hon derden guldens tegelijk toe, waarbij zij vooral een geldkistje plunderde. Zij beeft den diefstal bekend, doch weigert te zeg gen wat zij met het geld heeft gedaan. Inbraak in 'n Geref. Kerk. Den vorigen nacht is ingebroken in de Geref. Kerk te Giesendam. De inbrekers hebben een vaste ijzeren geldkast uitge broken en meegenomen. De inhoud be droeg ongeveer f 60. Van de daders is tot nu toe geen spoor ontdekt. Verduistering ten nadeele van een verkoopkantoor. Bij de Haagsche politie is door een verkoop kantoor aangifte gedaan van verduiste ring van f 1300, welke gepleegd zou zijn door een bediende, die dit geld van een bank moest halen, dit inderdaad gedaan heeft, maar met het bedrag niet op zijn kantoor is teruggekeerd. Meisje door vrachtauto gedood. Te Apeldoorn is gisteravond een 14-jarig meisje door een noodlottig oligeval om het leven gekomen. Bij het uitwijken van een rechts van den weg staande bakfiets viel zij met haar rijwiel en werd door een achter haar rijdende vrachtauto gegrepen. Zij kwam met het hoofd onder de wielen van de zwaar be laden vrachtauto en werd vrijwel op slag gedood. Door autobus overreden en gedood. Te Steenbergen is gister middag een 8-jarig jongetje toen het plot seling den weg overstak door een autobus overreden. Hét kind was op slag dood. Aan kinderverlamming overleden. De 28-jarige echtgenoote van den heer v. d. H. werd eenige dagen geleden in het Ziekenhuis te Almelo op genomen, daar zij aan kinderverlamming leed. De patiënte is thans aan deze ziekte overleden. Inbraak te Schiedam. Dins dag is op klaarlichten dag uit de brand kast van de Firma Visser Co. N.V. Dis tilleerderij de Vink te Schiedam een be drag van f2800 gestolen, bestaande uit f 2400 aan bankpapier en f 400 zilvergeld. Daar de buitendeur tijdens kantoortijd nooit gesloten is en de brandkast waar schijnlijk niet op slot geweest is, heeft de dief gemakkelijk werk gehad. Verduistering te Gronin gen. Bij de politie te Groningen beeft zich aangemeld de 31-jarige B. A., di recteur van bet incassobureau Succes al daar. Reeds eenigen tijd geleden waren bij de politie klachten ingekomen over dit bureau. Een onderzoek werd inge steld. De directeur heeft toen beloofd orde op de zaken te zullen stellen. Hij trachtte het gat met de gelden die hij la ter incasseerde, te stoppen, maar thans heeft hij zich bij de politie aangemeld. Gebleken is dat bij de geïncasseerde gel den te eigen bate beeft aangewend en dat het tekort ongeveer f 2000 bedraagt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. In gloeiend erts gevallen. Gisteren is in de metaalertsfabriek te Lommei de 57-jarigo G. uit Budel in een met gloeiende erts gevulden ketel geval len. Dte man is later aan zijn verwondin gen overleden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van 5 kinderen. Voorloupig Verslag Tweede Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp „Bijzondere maatregelen iter voorko ming van onredelijke terugvordering van onder verband van hypotheek op onroe rend goed uitgeleende gelden", bleken in de Tweede Kamer in hoofdzaak drie stroomingen te zijn. Sommigen der Kamerleden betreurden de indiening van het wetsontwerp, velen konden zich met de strekking er van vereenigen, terwijl een derde categorie het een lapmiddel noemde. De eersten wenschten, dat de regeering de onrust, verwekt door de Vaste-lasten- ontwerpen, den aandrang tot devaluatie en de Kabinetscrisis, welke ten aanzien van beide laatste factoren reeds aan het verdwijnen is, geheel zou doen verdwijnen door intrekking van 'de Vaste-lasten-ont- werpen. De voorstanders van het ontwerp wezen er op, dalt het hypothecaire crediet vol strekt niet zoo geschokt •zal worden als wel beweerd wordt en dat de crediteuren, die redelijkheid wensohen te betrachten, van dit ontwerp niets te vree zen hebben. De derde categorie van leden zag in dezen maatregel niets anders dau uitstel van executie in letterlijken zoowel als figuurlijken zin terwijl b.i. in de eer ste plaats behoefte bestaat aan verlaging van rente voor de toekomst en kwijtschel ding van achterstallige rente. Ook werd een goied woord, gedaan voor de hypotheekbanken en anderen, die ver plicht zijn jaarlijks 34 pet. hunner pandbrieven af te lossen en dus met bet wettelijk minimum van 1 pet. niet zullen uitkomen, en werd de aandacht gevestigd op de moeilijkheden welke voor spaarkas sen uit bet ontwerp kunnen- voortvloeien. Ten slotte werd er aangedrongen, ook de scbeepshypotbeken onder bet ontwerp te doen vallen. Valsche aangifte te Krabbendijke. De advocaat-generaal bijl bet Haagsche Gerechtshof mr J. A. de Visser, concludeerde na een nieuwe behandeling in de zaak tegen den schil der A. J. K. te K r a b b e n d ij. k e, die door de rechtbank te Middelburg was ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf wegens het doen van aangifte van een strafbaar feit, wetende dat dit niet is gepleegd, tot vernietiging van bet vonnis en veroordeeling van K. tot vier maanden gevangenisstraf. K. bad ten behoeve van een neef zich tegenover de Geref. Gemeente te Krab bendijke borg gesteld voor f 2000, doch toen bij aangemaand werd te betalen, ont kende bij de handteekening zelf te hebben geplaatst. De beide deskundigen, die in eerste in stantie waren gehoord, kwamen inzake de vraag of de handteekening van verdachte was, tot een verschillende conclusie. Daarop deed het Hiof ook dr Dulfer uit Den Haag een onderzoek instellen, en deze was met dr Rulst uit Leiden van meening, dat K. zelf zijn handteekening heeft geplaatst. SOCIALISTISCHE LIEDEREN UIT DEN UTRECHTSCHEN DOM. Minister de Wilde acht het carillonspel hoogst ongewenscht. Zooals men weet, heeft bij gelegenheid van het z.g. Plancongres van N.V.V. en S.D.A.P. bet carillon van den Utrecht- schen Domtoren in opdracht van bet ge meentebestuur van Utrecht socialistische liederen doen booren en terzelfder gele genheid was op het Stationsplein te Utrecht een twaalf meter hooge, met bloemen versierde zuil opgericht. Het Tweede Kamerlid Coops beeft naar aanleiding hiervan zich met schrif telijke vragen gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Deze antwoordt thans, zich ter stond nadat hij uit de dagbladen bad vernomen, dat op Zaterdag 26 October j.l. door*het carillon van den Domtoren te Utrecht socialistische strijdliederen waren ten gehoore gebracht, met den burgemeester in verbinding te hebben gesteld. Hem is toen medegedeeld, dat bij de carillonbespeling, welke des Zater dags plaats vindt, op dezen Zaterdag bij de keuze van bet programma rekening is gehouden met geuite wenscben, om in verband met het bijzonder karakter van bet congres enkele liederen in bet pro gramma op te nemen, welke bij 'het geven van de toestemming niet als strijdliede ren werden beschouwd. Tevens werd me degedeeld, dat ook vroeger in een bijzon der geval tegen het ten gehoore brengen van soortgelijke liederen geen bezwaar was gemaakt. Minister de Wilde is van oordeel, dat bet doen spelen van gemeentewege van de liederen ter gelegenheid van bet con gres hoogst ongewenscht is geweest. Ern stig moet het gebeurde worden betreurd. Met voldoening beeft hij dan ook verno men, dat bet gemeentebestuur van Utrecht dit aanstonds heeft ingezien en besloten heeft muziek, waaraan een po litieke strekking kan worden toegekend, voortaan van het carillon te weren. Het toestemming geven tot het oprich ten van een zuil had. naar de meening van den minister, ook achterwege moe ten blijven. Gezien de houding, door het gemeente bestuur voor de toekomst ten aanzien van de bespeling van het carillon bepaald, is de Minister overtuigd, dat ook bet ver gunning geven tot oprichting van ver sieringen, als bier bedoeld, die aanstoot moeten geven, tot het verleden zal be hooren. VEROORDEELINGEN IN DE OSSCHE STRAFZAKEN. De Bossche Rechtbank deed heden uit spraak in de Ossche strafzaken, die op 24 October j.l. werden behandeld. De rechtbank sprak den 38-jarigen Osschen arbeider P. Wijnen vrij van den doodslag op J. L. Hartogs op 5 Nov. 1925 te Oss. Verdachte werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. De eisch was 8 jaar ge vangenisstraf. Voor brandstichting op 11 Mei j.l. was de 27-jarige wed. J. L. M. van Beunin- gen van Heeswijk voorwaardelijk ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was '1 jaar onvoorwaardelijk. Ver dachte werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Wegens uitlokken van inbraak in zijn eigen woning te Bergum op 30 Mei 1935 gepleegd, werd de 48-jarige H. v. d. Von dervoort overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. De 39-jarige A. H. de Louw uit Oss werd terzake van een inbraak op 7 Mei 1933 veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief; de eisch was 2 jaar en 6 maanden. Terecht stonden de 32-jarige A. J. Hen driks (Dikke Toon de Soep) en de 35-j. L. Vos, hun was inbraak met roofover val tweemaal gepleegd, ten laste gelegd. Tegen Vos werd 12 jaar en tegen Hen driks 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Voorts hadden zich te verantwoorden de Ossche arbeiders M. van Orsouw en M. J. de Reuver, beiden wegens opzette lijk uitlokken van misdrijf. Tegen van Orsouw werd 6 jaar en tegen de Reuver 6 jaar met aftrek voorarrest geëischt. Burgemeester van Oudelande. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Nov. a.s. benoemd tot burgemeester van Oudelande de heer A. W. Nieuwen- huize. De beer Nieuwenbuize, die 27 jaar oud is, was tot voor enkele maanden werk zaam als volontair ter gemeente-secreta rie te Borsselen. In zijn woonplaats Drie wegen was biji secretaris-ontvanger van het Burg. Armbestuur. Toen de toenma lige burgemeester-secretaris van Oudelan de, wijlen de beer Bruggeman, door ziekte zijin werkzaamheden niet kon verrichten, werd de beer Nieuwenbuize tot tijdelijk secretaris dier gemeente benoemd, welke benoeming onlangs in een definitieve werd omgezet. Hij! wordt dan nu, evenals zijin voorganger, burgemeester-secretaris dezer gemeente. De beer Nieuwenbuize is lid der Chr. Hist. Unie en behoort tot de Ned. Herv. Kerk. TWEEDE KAMER. DEN HAAG. Hedemmi'ddag vargaderde de Tweede Kamer. De heer E. Ph. Lockefeer legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af en neemt zitting. Aan de orde zijn 'de algemeene beschou wingen voor 'de Rijksbegrooting van 1936. De heer A 1 b a r d a (S. D.) critiseert de 'houding van den Gouverneur-Generaal jegens de N. S. B. Spr. schetst deze als een gevaar voor de democratische instellingen in Neder land. Spr. critiseert de houding der Haag sche politie ten voordeel© van in Sc'heve- ningen colporteerende N. S. B.-ers. Spr. bepleit instelling van een kleine commissie van voorbereiding inzake de aangehouden voorstellen tot grondwets herziening. Spr. betoogt, dat de economische poli tiek, van de Regeering ondoeltreffend is gebleken en ontkent, dat de opleving in Zweden een gevolg zou zijn van oorlogs omstandigheden. Spr. verdedi'git daarna uitvoerig het plan van den arbeid. Spr. betoogt, dat de industrialisatie in het plan van den arbeid meer kans van slagen beeft dan in 'het systeem van de regeering, 'het is niet eenvoudig 600 mil lioen in dezen tijd Ite leenen, maar er ligt in ons land nog veel 'kapitaal ongebruikt. DEN HAAG. De burgemeester van Haarlem heeft tegen het weekblad „De Haagsche Post" een aanklacht wegens beleediging ingediend. Genoemd blad heeft een artikel gepubliceerd in ver band met de rechtszaak tegen genoem den burgemeester wegens een doodelijke aanrijding te Haarlemmerliede, waarin o.a. gezegd wordt: „Deze burgemeester heeft eenige jaren geleden voor eenzelf de feit terecht gestaan". Dit acht de bur gemeester onjuist en beleedigend. Door trein gegrepen en gedood. GOUDA. Hedenmorgen is op den on- fcewaaJkten overweg onder de gemeente Reeuwijik de 65-jar'ige heer J. H. Kroon uit 'Gouda door den trein gegrepen en gedood. Het Italiaansche legerbericht. ROME. Het 37ste legerbericht van 'ge neraal de Bono luidt: In den ochtend van 7 November is de opmarsch voortgezet over het geheel® front. Tijdens een zuiveringsactie stuitte het inlandsche legercorps op 'tegenstand van verschillende vijandelijke groepen. De Abessyniërs 'hebben verschillende doo'den achtergelaten. Aan onzen kant werden Itwee officieren gewond, twee in- landsche gegradueerden gedood en tien soldaten gewond. Het twetede legercorps heeft het belang rijke centrum van Selaclaca ten Westen van Aksoem bezet. De onderwerpingen blijven voortgaan en de ludhtmacbJt zet haar werk voort. DE STRIJD OM MA-KALE. Een hevige guerilla vindt bij Makale plaats, aldus wordt in officiëele Abes- synsche kringen verklaard. De Italianen bereikten gister de op 20 K.M. van de stad gelegen hoogte, vanwaar zij in den nacht werden verjaagd door Tigresche troepen van de legers van Ras Seyoem. Vanochtend hervatten de Italianen hun opmarsch, de Abessynen trokken zich zonder tegenstand terug. Uit Addis Abeba wordt gemeld: De Abessynsche troepen waren gedurende den nacht nog steeds meester van Ma-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3