Binnenland Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie vermaard door z'n glans I Wederom doen in Genève geruchten de ronde, volgens welke de drie groote petroleum-maatschappijen de AngLo-Iran, de Standard-Oil en de Koninklijke Ne- derlandsche onderling confereeren over de mogelijkheid van een stopzetting van den toevoer van petroleum naar Italië. De Berlijnsche correspondent van de „Intransigeant" deelt mede, dat de spe ciale vertegenwoordiger van Hitler, Von Ribbentrop, omstreeks 20 November naar Parijs komt. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is aan D. F. Brune op zijn verzoek met ingang van 15 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester van Eethen. Rijkswaterstaat Naar wij vernemen zal Ir G. Redeiker, hoofdingenieur-directeur bij den Rjjkisrma- ters-taat in de directie Friesland, Gronin gen en Drenthe werden overgeplaatst van Groningen naar Arnhem en Ir P. J. van Voorst Vader, hoofdingenieur-directeur ti tulair bij den Rijkswaterstaat te Haarlem, naar Groningen. Samenwerkende postale organisaties. Woensdag 6 November kwamen de vier samenwerkende postale organisaties in de personen van baar voorzitters bijeen, ter bespreking vtan bet vraagstuk der werktijdverkorting voor het P.T.T.-perso- neel, met behoud eener werkweek van maximum 48 uur. Op de memorie aan den Minister van Binnenlandsche zaken was nog geen ant woord ontvangen. Vooral met bet oog op de veelvuldig voorkomende zeer slechte diensten van het personeel en de toch ongetwijfeld aanwezige mogelijkheid van een belang rijke werkverruiming achtten de gedele geerden het noodzakelijk verdere stappen te doen inzake deze aangelegenheid. De samenwerkende organisaties zullen zich per gemotiveerd schrijven tot ver schillende Kamerfracties richten met ver zoek in een bespreking haar zienswijze nader te mogen toelichten. Indien het vraagstuk der werkverrui ming proefondervindelijk zal worden ge toetst zal een proef bij bet uitstekend rendeerend bedrijf der P. T. T. een goed resultaat afwerpen en tot een alleszins belangrijke werkverruiming voeren. Het Landbouwfonds. In de vergadering van de Pro-v. Staten van 19 Dec. 1934 vroeg dhr J. A. Domi- nicus inlichtingen met betrekking tot het kapitaal van f 25.500 bestemd ten dienste van den landbouw, waarvan de rente jaarlijks in ontvang en uitgaaf op de Pro vinciale begrootiing voorkomt. Thans hebben Ged. Staten de Prov. Sta ten een z,eer uitvoerig antwoord doen toe komen, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Den 5den Juli 1838 besloten de Staten tot het heffen van 1,5 opcent op de grond lasten van het ongebouwd, provisioneel bij wijze van proefneming gedurende de eerstvolgende jaren, teneinde een fonds daar te stellen tot het verstrekken van premiën voor het invoeren van verbete ringen in den landbouw, het verbeteren van den veestapel, tot het geven van ge legenheid aan de ingezetenen ten platte- lande om eenige kennis der beginselen van landhuishoudkunde te verkrijgen en voor- lal zoodanige verdere maatregelen, als bijzonder zouden kunnen strekken om de uitkomsten van de elders ingevoerde ver beteringen of met voordeel aangewende uitvindingen onder het oog der belang hebbenden te brengen en ben daardoor aan te sporen, om dezelve na te volgen. Op dit besluit werd de Kon. goedkeu ring tvangen. Volgens dit Kon. besluit zotu e fonds gevormd worden dat ware te bes juwen als bet onderling eigendom der f .-amenlijke landeigenaren en zoo veel gelijk zou bet gebezigd worden voor aanmoediging en verbetering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De com missie van Landbouw zou, onder goedkeu ring-en met autorisatie van Ged. Staten, over het fonds kunnen beschikken. De gel den van het fonds zouden nimmer anders besteed kunnen warden dan aan het bo vengenoemde doel. Toen in 1845 het 7-jarig tijdvak afliep werd de beffing verminderd met een hal- ven opcent en slechts voor één jaar Kon. goedgekeurd. In 1846 besliste de Koning, dat geen speciale belasting meer tot in standhouding van het fonds kon worden geheven, als niet vallende in de bij art. 148 en 217 der toenmalige Grondwet, be doelde werken. Het ging hier om de Grondwet na de herziening van 1840. De Staten voteerden over 1847 en volgende jaren een subsidie van f 0000 voor het fonds, in 1851 was het f3000. Dit zou wel zoo gebleven zijn behalve dan wellicht het bedrag van het subsidie, als niet met ingang van 31 Deo. 1850 de Prov. Gom- missiën van Landbouw als Rijksinstellin gen waren ontbonden, Het Prov. bestuur stond nu voor de beantwoording van de vraag, wie nu met het beheer van het fonds zotu worden belast. Gedep. Staten waren, volgens een rap port van 1851, van oordeel, dat de Com missie van Landbouw als Provinciale in stelling moest worden behouden, De Prov. Staten verwierpen bet desbetreffend voor stel en de Commissie van Landbouw was mitsdien van de baan. Zij had volgens de meerderheid der Staten haar tijd gehad en deze meerderheid meende, dat de taak der Commissie evengoed en wellicht zelfs be ter overgelaten kon warden aan de in middels opgerichte Maatschappij tot Be vordering van den Landbouw. Inzake bun meening omtrent bet karakter van bet Landbouwfonds wonnen Ged. Staten bet advies in van de Commissie van Land bouw, die tot de conclusie kwam, dat noch de Provincie, noch de grondeigenaren in Zeeland op het Fonds eenige aanspraak kunnen hebben, als alléén voor zooveel deze laatsten betreft, dat ze deelen in de voordeelen, die, bij een te geven bestem ming aan deze fondsen, daaruit kunnen voortspruiten, welke bestemming geheel overgelaten bleef aan Ged. Staten. Zander reeds een bepaalde bedoeling omtrent de eindbestemming te kunnen aanwijzen, meende de Commissie genoegzaam te heb ben aangetoond, dat dezelve tot geen an dere doeleinden kan worden aangevraagd, dan tob bevordering van het algemeen belang van den landbouw. Ged. Staten konden zich geenszins ver eenigen met het advies der Commissie, in zooverre dit zich althans uitsprak over den eigendom van het fonds. Zij1 kwamen tot het voorstel om het fonds te beschou wen als den eigendom der Provincie, mits de bezittingen en de inkomsten van dien steeds blijven aangewend in het belang van de bevordering en verbetering van den landbouw en veeteelt in Zeeland. Verder iotm het afzonderlijk beheer van het fonds met 1 Jan. 1852 op te heffen en van dat tijdstip af aan onder de ge westelijke huishouding en comptabiliteit op te nemen en de inkomsten van het fonds voortaan in ontvang onder de in komsten, en de lasten van het fonds onder de uitgaven van de begrooting der enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven aan te wijlzen. Dit voorstel werd aangenomen. Een later verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken om het bepaalde inzake den eigendom terug te nemen, kon noch bij Ged. Staten, noch bij de Prov. Staten inwilliging verkrijgen en de regee ring beeft zich blijkbaar daar toen bij, neergelegd. In 1852 werd besloten de hengsten, stie ren, de bibliotheek en andere voorwerpen, welke uit bet opgeheven fonds van den landbouw waren aangekocht, aan de Z.L.M. in gebruik af te staan, en een subsidie uit het fonds van f 1000 per jaar te verleenen.Het lag in de lijn der gere leveerde beslissingen, dat Ged. Staten de bun toegekende bevoegdheid, om over het op de begrooting uitgetrokken bedrag te beschikken, aldus uitoefenden, dat zjj het subsidie betaalbaar stelden ten name van de Z.L.M. Het huidige college meent met bet bo venstaande de gevraagde inlichtingen zoo volledig mogelijk te hebben verstrekt. In de met ingang van 1 Jan. 1852 in werking getreden regeling is sindsdien geen we zenlijke verandering gebracht. Gebleken zal zijn, dat bet fonds van den landbouw, ■om deze aloude benaming nog eens te ge bruiken, beschouwd moet worden als het eigendom van de Provincie en dat Ged. Staten met het beheer der inkomsten uit het fonds zijn belast. Met betrekking tot de wijze, waarop die inkomsten, behoo- ren te worden besteed, zijn zij1 slechts ge bonden door het in 1851 gevallen besluit der Staten, dat die inkomsten steeds moe ten blijven aangewend in 't belang van de bevordering en verbetering van den land bouw en veeteelt in deze Provincie. En kel e-en besluit van de Prov. Staten zou hen van die gebondenheid kunnen ont slaan. Zij' stellen voor deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Opnemen kasgeld. Gedep. Staten stellen aan de Prov. Sta ten voor hen voor het opnemen van kas geld in 1936 een zelfde machtiging te ver- leenen als voor 1985, alzoo tot een maximum van f2.000.000 en een rente koers van ten hoogste 2 pet. boven bet promessen-disconto van de Nederland- scbe Bank. Aanslag van het gebouwd in hef dijkgeschot. Gedep. Staten wijzen er de Prov Sta ten op, dat voor de geldelijke behoeften van een polder de heffing van dijkge schot van de schotbare landen moet en van de gebouwde eigendommen mag ge schieden; of deze laatste belasting gevor derd wtordt hangt af van het inzicht daaromtrent van de ingelandenvergade ring; haar karakter is facultatief. De overweging van de invoering is ge weest, dat het gebouwd zoo goed belaDg heeft als het ongebouwd bij een volstrekt veilige zeewering, bijl goede wegen, bij voldoende waterloozing enz. en dat het dus alleszins billijk is, wanneer van dat gebouwd, tot erkenning en uitdrukking van dat belang een bijdrage voor de pol derkas wordt gevraagd, mits niet die bij drage wegens haar omvang de beteekenia krijlgt van een ongeoorloofde afschuiving van lasten van het ongebouwd op het gebouwd. Daarom werd gelijktijdig in het reglement de bepaling opgenomen, dat do heffing de goedkeuring behoeft van Ged, Staten, opdat die zouden waken voor on- jiuiste verhoudingen. Natuurlijk werd geen onderscheid ge maakt tusschen polders met waterkee ren de werken belast en polders zonder zoo danige werken, omdat de aard der wer ken waarvoor een bijdrage mag worden gevraagd, niet ter zaxe doet, de eenige vraag welke in aanmerking komt is deze: worden gelden voor een po-lderbelang ge vraagd; zijn daar dan de eigenaren van het gebouwd niet evenzeer bij betrokken als -die van het ongebouwd? Naar aanleiding nu van een door het waterschap Krabbendijke voor het dienst jaar 19351936, evenals voor 1934'35, gevraagde bijdrage van het gebouwd (3 pet over een belastbare opbrengst vol gens de grondbelasting ad f 50.000), welke door Ged. Staten is goedgekeurd, verzoekt „een commissie, benoemd uit en door de 292 aangeslagenen" in die beffing van het genoemde waterschap, om bet Alg. Regle ment voor de polders of waterschappen „zoodanig te wijzigen, dat geen geschat kan worden geheven op de gebouwde eigendommen, gelegen in polders of wa terschappen, welke niet met het onder houd van een zeewering of oeververdedi ging zijp belast". Ged. Staten hebben zeer overwegende bezwaren tegen de voldoening aan dit ver zoek. Behalve dat de comm., zooals uit de toelichting bij haar adres blijkt, uitsluitend de gebauwde eigendommen in het water schap Krabbendijke op het oog heeft, al is haar verzoek dan van meer alge- meene strekking, en dat nu nog zoo kort geleden de heffingsmogelijkheid werd in gevoerd, het reeds daarom geheel onge- wenscht is, wijziging te overwegen voor zich nog behoorlijk practijk heeft kunnen vormen, zou de gevraagde wijziging een positieve verkrachting zijn van hot door de Staten in 1933 omhelsde beginsel Van Ged. Staten zij'n geenerioi maatregelen of voorstellen die daartoe kunnen leiden te wachten, terwijl zijl met zekerheid meenen te mogen aannemen, dat de Staten even min de wijziging wensehen. Ged. Staten stellen dan ook voor het verzoek af te wij-zen. Oplevende handel in Zeeuwsch-Vlaanderen. De laatste weken valt er meer bedrij vigheid waar te nemen bij den handel in landbouwproducten in Zeeuwacb-Vlaan deren, voornamelijk in aardappelen -en s-troo. Bovendien schijnt de handel in en -de bewerking van vlas ook weer meer loonend te zijn. Geregeld worden no-g groo te vrachten aangevoerd naar -de vlasse- rijën bij de Zee-uwisoh-Vlaamsohe grens. Een en and-er brengt weer wat werkge legenheid mee. in vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg is -de invrijheidstelling bevolen van J. F. de K., kantoorbediende te Goes, die eeni ge dagen geleden door de politie te -Go-es werd aangehouden -en ter beschikking van de Justitie is gesteld, als verdacht vein diefstal. Goes. Natuurhistorische Ver-eeniging. Woensdag hield de afd. Noord- -en Zui-d-Be-veland van de N. N. V. haar eerste wintervergadering. Wegens vertrek uit de provincie van dhrn v. d. Flassche en Nieuw-enhuijsen en wegens verandering van wo-onpiaats v-an Mej. van Ber-s, mo-est voorzien wor den in drie vacatures voor het bestuur. Tot voorzitter werd gekozen Ir B. Bo-sma, rijkstuinbouwoonsulent, terwijl in de ove rige vacatures werd voorzien door de ver kiezing van Mej. F. van -den Bosch en dhr A. A. Nederhan-d. Na -afdoening der huishoudelijke za ken, waarbij om. werd medegedeeld, dat dhr H. Th. Nj^uwenhuij-sen te Gorinohem op 18 Nov. vo-o-r de afdeeling hoopt te spreken ove-r -de -biologie der Noordzee-vis- schen, kreeg dhr E. F. Jacobi, 1 eeraar aan de R. H. B. S. te Go-es be-t woord om te spreken over: „Een en ander over de le vensgewoonten van enkele vlinders". Spr. deed aan de band vein duidelijke lantaarnplaatjes uitkomen, boe sommige rupsen en vlinders zóó gecamoufleerd zijn dat ze bijna nie-t van het voorwerp, waar- op ze zich bevinden zijn te onderscheiden. Eenigszins uitvoerig behandelde bij de copulatie bij de vlinders. Uit -onderzoekingen is komen vast te staan, dat sommige mannelijke exempla ren uitsluitend o-p de reuk de vrouwelijke kunnen o-ntdekken. Dhr Basma bracht den spreker dank voo-r de duidelijke wijze waarop -bij een klein deel van dit zeer omvangrijke -ge bied voor de vereeniging 'heeft willen be handelen. De oudste Goessenaar. Van daag viert de heer Capello, de oudste Goessenaar, zijn 99sten verjaardag. De heer Capello mag zich nog in een uit stekende gezondheid verheugen. Weer een fiets gestolen. Maandagavond heeft een fietsendief wederom zijn slag geslagen en wel ten nadeele van den heer Z., die zijn rijwiel even onbeheerd op de stoep van een winkel in de Piet Heinstraat had neer gezet. Gisteravond vergaderde de A.-R. studie- en propagandaclub, bij ontstente nis van den voorzitter, onder leiding van den heer B. P. Davidse. Door den heer Dalebout werd een inleiding geleverd over Art. 8 van het Beginselprogram der A.-R. partij, welke inleiding door een drukke bespreking werd gevolgd. De heer Davidse gaf daarop een poli tiek maandoverzicht, dat mede tot na dere bespreking aanleiding gaf. lerseke. Gisteravond (Dankdag) gaf de Herv. Zangvere-eniging „Hosanna" haar jaarlijksche uitvoering in -de Ned. Herv. kerk met medewerking van Mej. Nieuw- do-rp (sopraan), Me-j. -de Mul (klavier) en Mej. Willemsen (orgel), onder leading van dhr Jan Kousemaker van Goes. D's Engelsma sprak een kort openings woord, waarin hij uiteenzette den toestand waarin de vereeniging zich bevo-nd. Ingezonden Mededeeling. SCHOENCRÊME Groote doos 10 cis. Extra groote doos 15 ets. Het rijke programma werd vlot afge werkt. Stukken uit Psalkn 95 van Men delssohn en de Cantate „Soli Deo Gloria" van Pijlman, vielen bij bet publiek, -dat in grooten getale was opgekomen, goed in den smaak. Aan -het einde werd 'het woord gevoerd door dhr Ronders, die namens allen een woord van dank sprak voor al hetgeen de zangvereeniging dezen avond had ten ge- boore gebracht, tevens den wensch uit sprekend dat bij een volgende uitvoering de vereeniging meer leden mag tellen. Ellewo-utsdijk. Gisteren vierde bet echt paar Jac. Looy-Zandee alhier zijn dia manten huwelijksfeest. In het dorp werd veel gevlagd. Het ontbrak bun niet aan belangstelling. Krabbendijke. Woensdagavond gaf de zangvereen. Excelsior van Rilland onder leiding van baar directeur dhr Kouse maker, een uitvoering in de Geref. Kerk alhier. Ds Ros opende de samenkomst, waarna e-en rijk programma (dat afge wisseld werd door orgelspel van dhr G. Dieleman) werd afgewerkt. De verschil lende nummers vielen zeer in den smaak. Jammer dat de -opkomst niet grooter was. Gistermiddag omstreeks half drie reed de vrachtauto van den vrachtrijder D'. Kloosterman alhier tengevolge van een verkeerde handeling van den bestuur der G. W., tegen het tuinhek en den muur van de woning van W. Polderman, op den ho-ek van den Noordweg. Hek en mum- werden zwaar beschadigd. Een aanr ijl ding. Gisteravo-nd omstreeks kwart vóór zes bad er op den Rijksweg een verkeersongeval plaats, waarvan -de 11-jarige Car. de Jonge bet slachtoffer werd. Bedoeld meisje liep met baar oudere zuster rechts van den weg en werd van achteren door een auto uit de richting Vlissingen komende, aangereden en mee gesleurd. Ziji is in bewustelo-ozen to-estand naar Dr A. Nieuwenhuij-ze vervoerd. Later is zij-, na verbonden te zijn, naar haar wo ning gebracht. De auto, waarmede bet ongeval plaats vo-nd, is zonder te stoppen do-orgereden en nog onbekend. De politie die spoedig ter plaatse was, stelt een on derzoek in. De uitslag van den competitiewed strijd voor den Zeeuwschen Dambond, ge houden -oip Woensdag 6 Nov. tusschen Krabbendijke I en Goes II is als volgt: 1. K. Wolfert-L. Dekker 20, 2. C. de HamerG. Schrijver 02, 3. M. Nieu- wenhuijiseC. v. d. Zande 11, 4. L. NieuwenhuijiseF. v. Loo 02, 5 M. v. HekkenG. Karelse 02, 6. J. Staal J. A. Hoge-steger 20, 7. H. Haverhoek J. de Jonge 20, 8. A. D. de Kok H. Steynmeyer 20, 9. C. P. Vogelaar Jr. —P. Kauffman 02, 10. J. v. Oosten A. Remeynse 20. Totaal 119 vo-o-r Krabbendijke I. Domburg. Bijbeltento-onstel- 1 i n g. Vanwege de afdeeling Domburg en omstreken van h-e-t Ned. Bijbelgenoot schap zal in de Ned. Herv. kerk lal-hier op 18 en 19 November a.s. een Bijbeltento-on- stelling worden gehouden. D'e opening zal door den burgemeester geschieden, terwij-l -de beide zangve-reenigingen bun med-ei- werking verleenen. Kortgene. De heer A. P. Blok, alhier, is benoemd tot organist in de Ned. Herv. Kerk. Tholen. Naar wij vernemen zal met 1 Januari a.s. -de functie van gemeente bode worden o-pgebeven wegens bezuini ging. Axel. Behandeling begroo ting. Geen algemeene be schouwingen. Dhr F. Dieleman (A. R.) verklaart dat de A.R. fractie geen al gemeene beschouwingen zal houden. Ze is blij- dat deze begro-oting zonder belasting- verbooging sluitend is gemaakt. Dhr P. de Jonge (C.H.) is ook dankbaar voor deze begrooting, hoewel er enkele •posten zijn waarop de G.H. zouden wil len bezuinigen, o.a. de hooge salarissen en verschillende subsidies. Jaarwedde burgem., secr., ontvanger en ambt. burg. stand. Hierop wil de beer De Jonge (G.H.) een grootere korting toe passen. Hoewel verschillende beeren deze jaarwedden te hoog vinden, zullen ze bier- tegen niet opkomen. Ged. Staten weten de meening van den Axelschen Raad. Toelage kleeding en rijwiel veldwach ters. Een lid van bet dagel. bestuur was genegen eventueele voorstellen om deze toelagen af te schaffen, te steunen. De an dere heeren vinden bet vechten tegen de Bierkaai. Over de belo-oning van opperbrand- meesiter, brandmeester en onderbran-d- mee-ster ontspon zich een lang debat. Dhr v. 't Hoff vindt deze belooning te boog. Hij wenscht de bedragen resp. f 130, f 40 en f 25 terug te brengen tot f 100, f 20 en f 12.50, Het is een vrijwillige brandweer. De vc-orz. is van nabij1 met de brandweer bekend en noemt het een flink corps. Hij wil den raad verzoeken in elk geval niet nog meer te korten, 't Is geen salaris, maar slechts een vergoeding. De beambten hebben meer werk dan de manschappen. Dhr G. Hamelink (S.D.) zegt, dat de manschapp-en, die bij brand bet meeste werk moeten doen, bet minste ontvangen. Dhr Fanoy (A.R.) stelt na eenige dis cussie voor de vergoeding van den opper- brandmeester te laten op f 130. Dit ne men R. en W. over. En verder vergoeding brandmeester te brengen van f 40 op f 20, onderbrandmeester van f 20 op f 12,50, monteur van f 100 op f 75, secretaris van f 30 op f 15. Bij de stemming waren 6 st. voor en 6 st. tegen dit voorstel. Bij -de post subsidie Burgerwacht ver zoeken dhrn A. T. 't Gilde (vrij), B. Ze- gers (R.K.), G. Hamelink en G. van Ben- degem (S.D.) aanteekening dat ze tegen deze subsidie zijn. De wensch was geopperd om verschil lende onderhoudswerken aan te besteden. B. en W. zullen aan dezen wensch ge- boor geven. In 1936 zullen verschillende werken worden gecombineerd en indien m-cigelijk aanbesteed. Dhr G. v. Bendegem (S.D.) sprak no-g over het woonwagenkamo. De toestand zooals hij- nu is, is niet bevredigend. De voorz. zegt dat met ernst naar een an dere oplossing wordt gezocht. Een voorstel van dhr De Ruijter tot het verleenen van een ruimere subsidie aan de bewaarscholen in de gemeente had suc ces. B. en W. hadden voorgesteld de sub sidie, welke was vastgesteld, t.w. f 10 per kind per jaar, ongewijzigd te laten, doch de leeftijdsgrens, waarbij' deze subsidie werd verleend te brengen van 3 o-p 4 jaar. Dhr De Ruijter wist gedaan te krijgen, dat deze leeftijdsgrens op 3 jaar bepaald bleef, hetgeen de gemeente een meerdere uitgaaf van f 450 kost. Een aanval op de subsidie van de Chr. Lagere Landbouwschool mislukte Alleen de heeren De Jonge, P. v. Bendegem en 't Gilde toonden, deze subsidie te willen veirlagen. De heeren Hamelink, Essel- brugge 'en 't Gilde betreurden dat deze school een Christelijke was. Dhr Hamelink stelde voor, voor het jaar 1936 over te gaan tot verlaging van de- vermakelijkheidsbelasting met 10 pet. De stemmen bleken hierover te staken. Over een voorstel van dhr Hamelink tot progressieve heffing van opcenten op de Pers-oneele Belasting zullen B. en W. een ernstig onderzoek instellen. Kosten van de gemeentereiniging. Men vraagt: kan er niet een goedkoop-ere op haaldienst komen? De voorz. deelt mede, dat de gemeente zich meer en meer uitbreidt en vrijwel alle buitenbewoners vragen o-m hun huis vuil weg te halen. Dit is niet mogelijk zonder aanschaffing van een paard. Wanneer er twee paarden zijn kan men die in eigen -onderhoud nemen, hetgeen beteekent, dat dan deze twee paarden on geveer hetzelfde bedrag kosten als thans het eene paard. Voorgesteld wordt tot uitbreiding van den ophaaldienst over te gaan en daarom een tweede paard aan te schaffen en ver volgens deze paarden in eigen onderhoud te nemen. Verder om te besluiten tot het bauwen van een bergplaats en daarvo-or een geldleening aan te gaan, groot onge veer f 3500. Dhr Fanoy vraagt hierover besloten vergadering. De Raad gaat o-ver in be sloten zitting. Hoek. Gemeenteraad. Dinsdag ver gaderde de Raad voltallig. De beer Scheele (A.R.) kwam terug op bet besluit dat de vorige vergadering genomen was inzake het ambtsgebed. Dit was verwar- pen vóór de vergadering geopend was. De heer A. Meertens (V.B.) deed het voorstel tot gebedsafschaffing voor het gebed uit gesproken was en dus de vergadering niet officieel was geopend. Dhr A. Meertens zegt, dat hij dan wel een nieuw voor stel zal indienen. Een voorstel van dhr Den Hamer om aan hen die uitkeering ontvangen uit de werkloozenkas een kolenbo-n te verstrek ken wo-rdt verworpen met 4 st. tegen 3 st. vóór. Besloten wo-rdt dat gemeente-ambtena ren o-p 65-jarigen leeftijd gepensioneerd worden. Verzoek van de Muziekvereen. om de subsidie met f 50 te verhoogen wo-rdt toe gestaan met 4 tegen 3 st. (links voor, rechts tegen). E-en verzoek om te trachten het poststa tion 2 uur per dag langer open te do-en zijn, waarvoor de gemeente dan een be drag van f 240 per jaar zou moeten subsi- dieeren, wordt verworp-en met 5 tegen 2 stemmen. Aan de -orde komt de gemeentebegroo- ting. V-ooraf houdt dhr Scheele (A.R.) al gemeene beschouwingen. Nadat Hoek vier jaar een rechtsch be stuur heeft gehad, aldus dhr Scheele, heeft men thans weer gemeend het roer te moeten wenden en het weer met een linksch bestuur te probeeren. Blijkbaar heeft rechts teveel den koers van het voor gaand bestuur gewijzigd. Dat men van links, rechts niet* goed ge zind was, bleek reeds dadelijk bij- de ver kiezing van de Wethouders. Ho-ewel rechts, ge-zien de evenredige vertegen woordiging en de samenstelling van het college van B. en W. recht had op een minderheidszetel in dit college, heeft het dit niet gekregen. In overleg met den af gevaardigde der S. D. A. P. heeft men zijn doel bereikt, en is rechts geheel geweerd. De persoon waarvoor men ook van libe ral e zij-de het noodig achtte gezien zijn gevoerde politiek, Middelburg te moeten raadplegen, is thans weer mede door de stem van dhr Haak en die der S. D, A. P.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2