Kerknieuws Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Ten onrechte ontvangen presentiegeld Finantiëele Berichten ters van poldergTonden een reductie op de pacht to© te staan varieerende tuisschen 35 en 50 pet., al naar gelang de gebruiks waarde der gronden en de hoogte der pachtsommen. Axel. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de Gemeenteraad. In behandeling kwam het adres, waarin verzocht werd het besluit tot toetreding bij de Z.-Vl. Waterleiding in te trekken of daaraan althans de restrictie te ver binden, dat de verplichte aansluiting t.o.v. van Axel zal vervallen. Door den voorzitter werd er op gewe zen, dat de eerste wensch niet kan inge willigd worden, daar het raadsbesluit reeds goedkeuring had verkregen van Ged. Staten, terwijl de verplichte aan sluiting niet kan vervallen, daar dit ver zoek in dit stadium door geen enkel bestuursorgaan kan worden ingewilligd. B. en W. stelden voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met 9 tegen 3 stemmen besloten werd. (Tegen de heeren 't Gilde, wethouder van Bende- gem en de Jonge.) Bij de circulaire omtrent de salaris verlaging der hoogere gemeente-ambte naren vond het college van B. en W. het jammer, dat niet verder gegaan werd dan 2.5 pet. Weth. van Bendegem wilde een verlaging van 25 pet. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 11 tegen 1 stem. Ingezonden werd een adres van ver schillende inwoners van deze gemeente houdende verzoek: le. om op de a.s. jaarmarkt, eersten Nieuwjaarsdag en tweeden Paaschdag den caféhouders vergunning te verlee- nen tot het houden van dansmuziek en het geven van gelegenheid tot dansen, dit telkens tot des nachts 12 uur; 2e. om op den tweeden en derden Pink sterdag a.s. dezelfde vergunning te ver- leenen, alsmede gelegenheid te geven aan de houders van amusementsbedrijven om zich met mallemolens, kramen, enz. enz. op 't marktplein op te stellen; 3e. om het onder 1 en 2 verzochte ook voor volgende jaren toe te staan. B. en W. deelden mede, dat de beant woording van de onder 1 gestelde vraag niet tot de taak van den Raad behoort, doch tot de bevoegdheid van den burge meester, hoofd der politie. Wat vraag 2 betreft achtten B. en W. geen termen aanwezig om de kermis op nieuw in het leven te roepen. Bij de stemming over het voorstel om op het verzoek der neringdoenden afwij zend te beschikken, staakten de stemmen. Daarna werd de begrooting voor 1936 behandeld. Terneuzen. Op uitnoodiging van 't Alg. Ned. Verbond, af deeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, sprak Dinsdagavond dhr Mr P. D'ielem'an van Middelburg, over: „Zeeuwsch-Vlaanderen, verleden en toe komst". Allereerst heeft spreker den alouden toestand van dit gebied geteekend, den tijd toien de Romeinen hun heirwegen aanleg den; toen de Noormannen in de kuststre ken arriveeren; in het thans ondergeloo- pen land van Saeftinge is nog een Kel tisch kerkhof aangetroffen. Over den toestand van dit land in de Middeleeuwen werden tal van bizonder- heden naar voren gebracht. Ook over den vrijheidsoorlog onder de Oranjes, die in Terneuzen een eerste plaats van vestiging hadden in het Noorden van Vlaanderen. Van Prins Willem I verkreeg het zijn stadsrechten, en met Axel en Biervliet (met de polders die tot dit gebied behoor den) kwam het rechtstreeks onder de sta ten van Zeeland. Zoo is dit middenstuk van het huidige Zeeuwsch-Vlaanderen wel ten volle dezen naam waard; immers de overige deelen zouden rechtstreeks door de Generale Staten uit Den Haag worden bestuurd 'ais Generaliteitslanden. Toen voor de Nederlanden de „gouden eeuw" een hoogtepunt van welvaart was, heeft Zeeuwsch-Vlaanderen daarvan wei nig geprofiteerd. Wel werden de bedij- kingswerken voortgezet en werden groote gebieden, die in den tachtigjarigen oorlog geïnundeerd waren, wederom herdijkt. De Napoleontische tijd bracht ook voor Zeeuwsoh-Vlaanderen allerlei wisseling. De heerlijke rechten werden afgeschaft, en zijin nadien hier niet meer hersteld; wegen werden aangelegd en verschillende hervormingen, ook in de wetgeving, kwa men tot starnd. Volgt daarop de tijd', waarin Noord en Zuid één waren. Waarin Willem I zijn steun verleende tot aanleg van het kanaal naar Terneuzen, dat Gent met de zee ver bindt. Het jaar van de scheiding 1830 volgde, maar Zeeuwsch-Vlaanderen bleef bij het Noorden, hoezeer het ook is Verwant met het Zuiden, waaraan het, de eeuwen door, zijn beste krachten ontleen de. Over het heden van Zeeuwsch-Vlaan deren werd binnen het kader van het on derwerp niet gesproken. Wel wilde Spr. een blik op de toekomst werpen. Wat daarvan te zeggen? Het is niet gemakke lijk daarvoor richtlijnen te wijzen. Toch noemt Spr. er enkele: Zeeuwsch-Vlaande ren moet een nog beter wegennet krijlgen, vooral ook in de afgelegen polders; het moet goede verbindingen 'hebben met de hoofdplaatsen in het Zuiden, Gent, Ant werpen, Brussel; uitstekende veerdien sten, die communicatie geven met het hart Van Zeeland, ook met het hart van Nederland; er moet meer ontwikkeling ge zocht worden door de Zeeuwsch-Vlaam- sche bevolking, een betere kennis op aller lei gebied; de landbouw die eens aan de spits stond van heel ons land 1 moet in Zeeuwsch-Vlaanderen weer oqphoog ge voerd, wijl hij nu door conservatisme in zijn voortgang geremd werd; er moet ook Nederlandsche industrie gevestigd worden, is dit zoo bdj uitstek gunstig ge legen gebied. Rijk is de geschiedenis van Zeeuwsch- Vlaanderen, schoon is zijn lichtende toe komst. Niet in somber pessimisme, niet in sterk doorgevoerd individualisme moet de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking zich opsluiten; met een ideaal in het oog, met een vast geloof in het hart moet zij bou wen aan haar plaats en aan haar toe komst. 'Die toekomst kan schoon zijn, die toe komst bal schoon zijn, als de Z.-Vla- ming, bij behoud van eigen geaardheid, zijn geloof en zijn idealen niet loslaat, maar stelt in den dienst van dit kleine, maar kostbare land. Met een krachtige opwekking om zóó voor Zeeuwsch-Vlaan deren in eendrachtige samenwerking den strijd te voeren, besloot Mr Diedeman zijin bezielende rede, die door een warmen gloed van geloof en liefde was overstraald. Ir H. G. G. Cohen Stuart heeft den spre ker dank gezegd voor zijn bereidwillig heid om dit beeld van Zeeuwsch-Vlaan deren den hoorders voor oogen te stellen. Geref. Kerken. Tweetallen te Groningen (vac. ds Mie- dema), W. H. van Andel te Katendreoht en W. H. v. d. Vegt te Goes. (Vac. ds Gis pen), G. G. Berkouwer te Watergraafs meer en J. Wijminga te Scheveningen. Te De Krim, H. J. Riphagen te Schoonebeek en D. Veenhuizen te Valthermond. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Sneek. A. Zwiep te Zeist. Ds W. Bosch t- Te Amersfoort is op 76-jarigen leeftijd overleden ds W. Bosch, em.-pred. der Geref. Kerk van Almkerk. D'e overledene stond achtereenvolgens te Zuidwolde (Dr.). Andijk, Vrijhoeve- Gapelle en Almkerk. Brand aan boord van de Tapanoeli. Reuter seint uit Mar seille: In de ruimen van het Nederlandsche vrachtschip Tapanoeli van den Rotter- damschen Lloyd is brand ontstaan. Een aantal balen jute werd een prooi der vlammen. Men is thans het vuur meester. Omtrent dezen brand kon de Rotter- damsche Lloyd gisteravond n'Oig geen ver dere inlichtingen verstrekken. Men neemt aan, dat de brand van weinig beteekenis is geweest. Het schip was op 27 Sept. van Batavia vertrokken en wordt omstreeks 17 November te Rotterdam verwacht. 'De verzeker ingsmaat- schappiji Patri a. Men meldt uit Rotterdam: Omtrent de malversaties, die gepleegd zouden zijn ten kantore van de Verzeke ringsmaatschappijl Patria, waarnaar op het ©ogenblik de justitie een onderzoek instelt, wordt vernomen, dat het feit, dat aan den directeur, den heer J. H., ten laste wordt gelegd, betreft een verduiste ring van f 1100. Deze hoofddirecteur zou dit bedrag uit de kas der Patria hebben genomen en het aan dr R. L., zijn mede directeur, ter hand hebben gesteld. Voorts bestaat nog de verdenking tegen de di rectie, dat gelden van verkochte aandeelen niet in de kas van de vennootschap zijin terechtgekomen, doch ten eigen bate zijn aangewend. Bovendien wordt door de ju stitie een onderzoek ingesteld of bij de plaats gehad hebbende transacties sprake kan zijn geweest van oplichting, terwijl tevens wordt onderzocht of er geen ba- lansvervalsching heeft plaats gehad. In beurskringen weet men te vertellen, dat de heer H. er zich op beriep een dubbele functie te vervullen, namelijk die van directeur van de Patria en van direc teur van H.'s Assurantie-Maatschappij, Waarbij hij moest zorgen, dat de goede klanten bij H. terecht kwamen en de du bieuze bij' de Patria. Visscher vangt 85 rijks- m a r ik. Een man zat aan den Rijn te Keulen te hengelen, toen hij op een gege ven oogenblik „beet" kreeg. Hij haalde op en zag, dat een zwaar bruin pak in den vischhaak was blijven hangen. 'D'e VisSchesr was zoo gelukkig in plaats van een snoek van 25 pond, 85 mark te hebben gevangen. Zooals een eerlijk visscher betaamt, 'bracht hij de geldstukken direct naar een politiebureau, waar men constateerde, dajt het valsche markstukken waren. Een ingesteld onderzoek had tot Resul taat, dat vijf personen kouden worden ge arresteerd, terwijl de politie korten tijd later! de hand kon leggen op drie personen die tot taak hadden het valsche geld in omloop te brengen. Verklaard wordt, dat het pakje in het water was geworpen, toen de politie een der handlangers op de hielen zat. i Teleurgestelde minnaar pleegt aanslag. Ten huize van den heer Van M. te Rijswijk (Gld.) is een aan slag gepleegd <op het zestien-jarig meisje P., die met den 21-jarigen Van S. uit Maurik omgang had. Die omgang was verbroken, waarover Van S. in woede ontstoken was. Hij sloop ongemerkt het huis van den heer Van M. binnen en verborg zich op de deel. Het meisje begaf zich na eenigen tijd naar de deel en werd toen onverwachts aangevallen. De 'over valler bracht haar een dertiental steken aan hoofd en armen toe. De ongelukkige, die hevig bloedde, werd na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig. De minnaar, die reeds bekend heeft, is gearresteerd, (Tel.) Door een tractor overre-i den en gedood. Te Arnhem is gister middag een 10-jarig jongetje, dat juist de school had verlaten, tegen een tractor met aanhangwagen geloopen. Het ventje, dat onder den zwaren wagen terecht kwam, werd op slag gedood. Afgrijselijk ongeval op een schip. Maandagnamiddag trof de 16- jarige dochter van schipper Steenbergen, van Zwartsluis, varende met het schip „Trio" in het Merwedekanaal nabij de gemeente Vianen, een ernstig ongeval. Het meisje kwam met 'het hoofdhaar in aanraking met de as van een motor, die haar in een ommezien het haar van het hoofd rukte, de kleeren van het lichaam scheurde, waarna zij nog een klap van den motor opliep tegen een barer beenen. Toen werd zij in het kanaal geslingerd, waar zij door haar broer uitgehaald werd. In deerniswaardigen toestand is zij naar een der Utrechtsche ziekenhui zen overgebracht. i Deviezensmokkel of be lastingontduiking? Verleden week is door eenige beambten der D'evi- sen-überwachungstelle, samen met enkele belastingambtenaren, een inval gedaan in de kantoren en magazijnen van de in Dortmund gevestigde groenten-import zaak der fa. B. uit Venlo. Gelijktijdig werden de aanwezige fir manten B. B., wonende te Venlo en J. B., wonende te Dortmund, gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Van de beide andere firmanten vertoeft H. B. te Venlo, terwijl de firmant N. B. onmiddellijk, na dat hij over de arrestatie zijner compag nons was ingelicht, de wijk heeft geno men naar Polen. Een zending van enkele wagonladin gen appelen, welke j.l. Woensdag uit Venlo aan het adres der firma was afge zonden, werd door de Duitsche autoritei ten in beslag genomen. Inbreker op heeterdaad betrapt. In 'het holst van den afge- loopen nacht betrapte de concierge van het kantoor van de Handelsvereen. Victor van de Reis aan de Heerengracht te Am sterdam een inbreker. De vrouw van den concierge wer'd te gen half 2 wakker en waarschuwde haar man, samen stelde het echtpaar een on derzoek in, in de keuiken trof men den inbreker aan, 'die zich trachtte te ver schuilen. Een hevige worsteling volgde, waarbij de concierge gewond werd. De vrouw opende de buitendeur en riep om hulp. De inbreker wist zich los te rukken en vluchtte naar buiten. Verschillende mensöhen waren toege sneld doch niemand durfde den inbreker te -grijpen. Hij werd echter gevolgd en later door 2 agenten gearresteerd. De man was in het bezit van gummi- handschoenen en inbrekerswerktui'gen. Rumoerige vergadering. Maandagavond hadden de N.S.B.'ers in het Verkooplokaal te Rotterdam een ver gadering belegd, die geheel gewijd was aan het conflict ItaliëAbessinië. Deze bijeenkomst was openbaar. Hoewel Ir Mussert op den Landdag de houding van Italië heeft trachten goed te praten en o.a. verklaarde, dat Italië slechts te kiezen had tusschen abortus en Abessinië, zeide de spreker van dezen avond, de heer Vlekke, tot groote ver bazing ook van zijn fascistische toehoor ders, dat de overval van Italië evenmin was goed te praten als de vroegere libera- listisch-imperialistische roof van naties. Het is op deze vergadering zeer storm achtig toegegaan. Kort na den aanvang werd er uit de vergadering gevraagd of er gelegenheid was tot debat. Toen hier op geen bevredigend antwoord kwam, verliet bijna de helft van de bezoekers onder hevig tumult de zaal. Eerst tegen tien voor negen kon de heer Vlekke aan het woord komen. Spoedig regende het opnieuw interrupties. Nu ontstond er in de zaal een hevig gevecht, waaraan een groot aantal rechercheurs een einde maakte. Geheime distilleerderij. AALSMEER. Door de Rijkspolitie is in samenwerking met belasting-ambtenaren bij 'den landbouwer J. V. te Aalsmeer een volledig distilleertoestel in beslag geno men. Bij het toestel, dat op een verbor gen plaats boven een hooischuur was aan gebracht bevonden zich zekere D. en F. R„ beide mannen zijn aan een verhoor on derworpen, waarna zij op vrije voeten ge steld werden. D'e geheale installatie, benevens eenige vaten sterke drank zijn naar Amsterdam vervoerd. Tegen de drie personen is pro ces-verbaal opgemaakt. Minister Deckers. D'EN HAAG. De Minister van Land bouw en Visscherij, Mr D'r Deckers, beeft zidh heden naar Rotterdam begeven ten einde de Pi'imavera-tentoonstelling te openen. IN 1939 WERELDTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM? DEN HAAG. Met 'het oog op 'de daarbij betrokken industrieele belangen heeft de Nijvehheidsraad besloten, nadere inlich tingen in te winnen omtrent de plannen, 'die zouden bestaan om in 1939 te Am sterdam een wereldtentoonstelling te hou den. DEN HAAG. Bij de behandeling van de begrooting van het landbouw-crisis- fonds voor 1935 in de Tweede Kamer, heeft de Minister van landbouw en vis- ischerij meegedeeld, dat hij naar aanlei ding van de indertijd plaats gehad heb bende schorsing van de coöperatieve han- delsvereewging van den N. Brab. Chr. Boerenbond te Veghel, als georganiseerde van de Ned. Akkerbouwcentrale, welke Vereen. later door de commissie voor de crisis-tuchtrec'htspraak te Tilburg, is ver oordeeld zonder oplegging van boete, een commissie van onderzoek zou instellen. D'e heeren Mr R. W. J. G. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, Mr H. E. Gositbudde, raads heer in het gerechtshof te Ben Haag, Jhr Mr P. J. M. van Meeuwen, rechter in de arrondissementsrechtbank te Den Bosch, zijn bereid gevonden resp. als lid-voor zitter, lid en lid-secretaris in deze com missie zitting te nemen. De commissie is o. m. verzocht een onderzoek in te stellen naar de feiten, die tot voormelde schorsing hebben geleid en naar de grieven, die dienaangaande door de C. H. V. zijn ingebracht, en den Minis ter daarover rapport uit te brengen. Regeeringscommissarissen. DEN HAAG. Gelijk wij destijds mee deelden heeft Mr Dr A. A. van Rijn in verband met het feit, dat hij het secre- taris-generaJalsohap van 2 departementen heeft aanvaard, den Minister van Land bouw en Vissc'herij verzocht 'hem van zijn functie van regeeringscommissaris van de turf- en pluimveehouderij en vissc'herij te willen ontheffen. In verband hiermede ligt 'het in het voornemen van den Minister van Land bouw en Visscherij' den regeeringscom missaris van de industrie Dr W. L. Groenevel'd Meyer te benoemen tot regee ringscommissaris van de turf. De pluim veezaken zullen worden behartigd door den heer Ir J. G. Tukker, directeur der Ned. Centrale voor eieren en pluimvee. Deze zal worden benoemd tot practi- seerend lid van de pluimveehouderij van het college van regeeringscommissarissen, opdat voldoende contact tusschen de cen trale en 'het college aanwezig is. De regeling van 'het regeeringscommis- sariaat voor de vissc'herij is nog in nadere overweging. Alle sanctie-kwesties opgelost. GENEVE. Men heefit hier 'heden over eenstemming bereikt in alle nog niet op geloste sanctie-kwesties. De Italianen reeds in Makalle? ADDIS ABEBA. Naar gemeld wordt, zouden Italiaansche troepen Makalle zijn binnengedrongen, maar daaruit weer zijn verdreven door een tegenaanval der Abes- syniërs. De stad zou thans weer in het bezit der Abessyniërs zijn. De verliezen aan beide zijden zijn onbeteekenend. Laval blijft. PARIJS. In strijd met de geruchten over een aftreden van Laval wordt ge meld, dat hij met kracht wil optreden tegen de aanvallen, die op hem worden ondernomen. De Abessyniërs zijn van plan Makale te houden. ADDIS ABEBA. Van officieels zijde wordt vernomen, dat de Abessyniërs voor nemens zijn Makale te behouden ten kos te van alles. Men verwacht echter van Italiaansche zijde, dat Makale zonder strijd zal vallen. De Italiaansche opmarsch wordt morgen hervat. ASMARA. De Italiaansche opmarsch zal morgenochtend worden hervat langs het geheele front. Modehuis geeft z'n toiletten namen van het front. ROME. Een van de grootste modehui zen van Rome, dat tot nu toe zijn mo dellen Fransche namen placht te geven, noemt thans zijn toiletten naar namen van het front, Asmara, Takasse, Harrar en dergelijke. Het warmste wollen kleed wordt genoemd naar het woestijnland God jan. Een Koninklijk huwelijk. LONDEN. Een ontzaglijke menigte was vanochtend samengekomen, toen lady Alice Scott in gezelschap van haar broer in een glazen koets naar het Bucking- hampalace reed, waar in de particuliere kapel haar huwelijk met den derden zoon van den Koning in tegenwoordig heid van ongeveer 120 gasten werd vol trokken. GOES, 6 Nov. 1935. Blauwe druiven: Black Alicante 18, Tomaten 3-6, Dtihb. Princesseboonen 23, Spruiten 10-15, Spi nazie 2-13, Witlof 8-14, Wortelen 1-4, Wijnpeen 1,70-1,80, Aardappelen 2.50-2.70 Poters 1,10-2,10, Knolselderij 4-8, alle® per 100 K.G. Bloemkool 7-12, id. II 1,50-6, Roode kool 3,70-6.80, Witte kool 5,20, Groene Savoye kooi 3,50-7,90, BreedMad Andij vie 0,60-1,40, Krulandijvie 1,50-1,80, alles per 100 stuks. Bloemen 10-15 per 100 pot. Rammenas 3, Rapen 8, Kroten 1-3, Wortelen 2, Prei 1-7, Selderij 2, alles per 100 bos. Dr Polak verdedigt zich tegen aanvallen van de N. S. B. Boontje komt om zijn loontje. In „Volk en Vaderland" is onlangs veel misbaar gemaakt over het feit, dat de heer Polak, lid van de Eerste Kamer, eenige weken geleden wel de presentie lijst teekende, maar niet de vergadering bijwoonde, zoodat hij dus ten onrechte presentiegeld zou hebben genoten. Dr Polak deelt nu in „Het Volk" mede, dat hij tijdens een fractievergadering vlak voor de openbare zitting, toen hij reeds de presentielijst had geteekend, on gesteld werd en zich naar huis moest begeven. De Maasbode teekent hierbij aan: „Onze eenvoudige vraag, na Dr Polak's toelichting is: Waarom liet hij den voor zitter niet even weten, zich wegens plot selinge ongesteldheid te hebben moeten verwijderen? De president zou dit heb ben kunnen meedeelen en elk onbehoor lijk geroddel ware voorkomen geweest. Het gebeurt herhaaldelijk, dat Kamer leden, wegens bezigheden elders, moeten vertrekken. Doch niet zelden deelen zij dit aan den voorzitter mede. Het zou aanbeveling verdienen, dat deze goede traditie bewaard bleef. Wij hebben ons wel eens afgevraagd, of de president van de Eerste Kamer alle opspraak van het college niet ge makkelijk kan voorkomen door de pre sentielijst weer te laten teekenen in het tijdsbestek, dat daarvoor, naar wij mee- nen, vroeger aangenomen was. Dan zou een afwezigheid, die nu terecht ontstem ming wekken kan, veel minder gemak kelijk voorkomen." „Voor ons, zegt de T e 1 e g ris de zaak uitermate simpel. De schatkist be taalt aan de Eerste-Kamerleden presentie gelden maar geen absentie-gelden." De heer Polak had bij zijn verklaring nog opgemerkt, dat het toch eigenlijk een schande is voor ons land en voor ons volk, een schande voor onze journa listiek, dat de Mussertgeest en de Mus- sertmethoden reeds zulke vorderingen hebben gemaakt, dat men na tientallen van jaren openbaren arbeid in dienst van zijn land- en klassegenooten, genood zaakt wordt van intiem-persoonlijke aan gelegenheden publiekelijk tekst en uitleg te geven." Het Fr. D gb 1. vindt hierin aanlei ding tot het maken van de volgende opmerkingen: „Wij denken er niet aan, het voor de Mussertmethoden op te nemen. Maar dit willen we alleen maar opmerken: dat iemand met een staat van dienst van vele jaren genoodzaakt wordt over zijn persoonlijke aangelegenheden tekst en uitleg te geven, dat kwam al voor, eer de heer Mussert nog eenige politieke actie had ontplooid. De man, die vroeger over zijn particuliere zaken tekst en uit leg moest geven, was Dr Colijn. En dat kwam door de methodes van het blad, waarin de heer Polak thans aan zijn schaamte over politieke verwording uiting geeft. In H e t V o 1 k is Dr Colijn op fel persoonlijke, gemeene wijze telkens weer achtervolgd met insinuaties alsof hij belasting ontdook, het petroleumkapi- taal diende enz. Toen was er noch bij den heer Polak, noch bij een zijner partijgenooten eenige behoefte, om daarover schaamte te uiten. Wij zeggen: te uiten. Want dat die schaamte bij hem niet aanwezig was, durven wij niet veronder stellen. Wij zijn niet zoo vergeetachtig, als de roode heeren misschien zouden wenschen. Zij zijn erg in hun wiek geschoten door de wijze, waarop de pers van Mussert tegen hen optreedt. Maar wij denken bij het beschouwen van de Mussertmethoden telkens opnieuw: precies zooals het nog maar kort geleden was in „Het Volk"." BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. Ai. 21472 216 Ned. Hand. Mij. 128 129 Philipslampen 23872 236 Unilever 105)4 104 A. K. U. 26 26 Amsterdam Rubber 109 108)4 Kon. Olie 20872 207)4 Deli Mij. 175 173)4 Scheepvaart Unie 45 47 4 pet, Nederland 1934 96'/e/7 97)4 4 pet. Ned.-Indië 1934 96)4 967» U. S. Steel yi I> CS 27)4 Anaconda Copper 1278 12"/» Beth. Steel 24 24 Shell Union 8 7171B/78 Intern. Nickel Mij. 1915/18 197s D'e beleggingsmarkt was wederom vast en er gingen groote posten van hand tot hand. Op de aandeelenmarkt was er groote beweging in de Scheepvaartaan- deelen, waarbij Scheepvaart-Unies wel de meeste belangstelling hadden. De overige locale markt was goed prijshoudend, ter wijl Amerika bij gebrek aan slotkoersen weinig verandering te zien gaf. Wisselkoersen. Amsterdam, 6 Nov., 2.30 u. Londen 7.247.25V2. Berlijn 59.19—59.23. Parijs 9.689.72. Brussel 24.8324.92. New-York 1.46721.48. DE NEDERLANDSCHE BANK. Weder bijna f18 millioen goud uit het buitenland ontvangen. De nieuwe weekstaat van De Neder landsche Bank draagt nog de sporen van de meerdere credietvraag, die rich bij de maandwissel'ing en vooral per 1 Novem ber pleegt voor te doen. Er bad een uit zetting plaats van de beleeningen en een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3