Verhooging Omzetbelasting. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG Nn. 32 Buitenland. De oorlog in Abessynië. De strijd tegen de onzichtbare vijanden. Belangrijkste Nieuws Binnenland CJitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10,20, Loses nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel Ingezonden mededeclingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is niet in de laatste plaats voor de Regeering een ernstige teleurstelling, dat opnieuw belastingverhooging nood zakelijk blijkt. Vóór alles is in dezen tijd noodig, dat de lasten worden verlaagd opdat de zoo gewenschte aanpassing aan lager levens niveau kan worden verkregen. Dat de Regeering daarvan ook zelf overtuigd is, blijkt wel uit wat zij het vorig jaar in de Millioenennota schreef, n.l., dat de talrijke en dikwijls zeer zwaar drukkende belastingen een zeer ernstige belemmering vormen voor het Nederland- sche volk in zijn thans zoo moeilijken strijd om het bestaan. Zelfs werd hieraan toegevoegd, dat de Regeering een verdere verzwaring van lasten zonder den druk op het economi sche leven geheel ondragelijk te maken, niet mogelijk acht. En nu kwam de teleurstellende mede- deeling, dat, wil men een sluitende be grooting verkrijgen, aan verzwaring van lasten niet zal zijn te ontkomen. Dat een reisbelasting wordt ingevoerd is op zichzelf niet zoo erg. Ook al was geen verhooging van be lasting noodig, dan zou toch een hef fing in dezen geest aanbeveling verdie nen, om andere zwaar drukkende lasten te verlagen. Er is niet het minste bezwaar tegen, dat zij, die zich in dezen benarden tijd buitenlandsche vacantiereizen kunnen veroorloven, daarvoor een extra-bijdrage voor de berooide schatkist leveren. Anders staat het met de in uitzicht gestelde opcenten op de omzetbelasting. Verzwaring van den druk op het eco nomische leven is wel het laatste waar aan wij behoefte hebben. lief is trouwens ook zeer de vraag of op deze wijze het gewenschte doel zal wo: den bereikt. Docr de Regeering is verlaging van den accijns op bier en op gedistilleerd in uitzicht gesteld, niet in de eerste plaats om op dit terrein vermindering van druk te verkrijgen, maar meer, omdat gebleken is, dat wanneer deze accijnsen boven een zekere grens komen, de opbrengst vermindert. Eenzelfde verschijnsel kan zich ook bij de omzetbelasting voordoen. De opbrengst van deze heffing blijft nu reeds ver be neden de raming. En het is volstrekt niet onmogelijk, dat naarmate het be lastingpercentage hooger wordt, de op brengst zal verminderen. Maar hoe dit ook zij, verhooging van een belasting, die de tendenz heeft het economische leven te bemoeilijken, en de kosten voor levensonderhoud te verhoo- gen, is in hooge mate ongewenscht. Wij koesteren dan ook de hoop, dat het overleg tusschen Regeering en volks vertegenwoordiging er toe zal leiden, dat het betreffende voorstel wordt terug genomen. De oorlog aan de fronten. De Italiaansche opmarsch ver traagd. Makale zal verdedigd worden. De opmarsch der Italianen schijnt, on danks het feit, dat de Ahessyniërs nog niet in 'den eigenlijken zin des woords slag hebben geleverd, bijzonder moeilijk te gaan. Zooals wij' gisteren reeds meld den, is al spoedig een pauze van 48 uur ingetreden. Deze stilstand zal worden gebruikt om levensmiddelen en munitie naar bet front te vervoeren. Het schijnt dat de Italianen vlak voor bet staken van den opmarsch met bijzon der slechte weersomstandigheden te kam pen hebben gehad. De voortdurende regen en de hevige stormen zouden het terrein vrijwel onbegaanbaar hebben gemaakt. Sommige afdeelingen hebben het onder ling contact verloren. Hiervan hebben kleine afdeelingen Ahessynische troepen gebruik gemaakt om de Italianen lastig te vallen. Hetzelfde schijnt het geval te zijn meer in het Noorden waar Ahessyni sche troepen kans hebben gezien achter de Italiaansche linies te komen. De onderbreking der ope raties kan wellicht eenige dagen duren. Deze tijd is echter niet verloren, want patrouilles en vlieg tuigen blijven het gebied verkennen. Binnenkort zullen pogingen gedaan worden om de troepen door middel van valschermen uit vliegtuigen van voedsel te voorzien. 'De versterking van Harrar in het Zui den gaat voort. De Italianen trekken hier nog steeds op, doch men heeft %og met groote moeilijkheden in het terrein te kampen. De groote vraag voor de Ahes syniërs in het Zuiden is, of de Italianen zoo lang door het weer, het terrein en door de ongeregelde troepen opgehouden zullen worden, dat de wapenvoorziening van hun hoofdmacht bij Harrar en Dzjid- zjiga voortgang kan hebben, tot zij een «enigszins gelijkwaardig bewapende maoht tegen de Italianen zullen kunnen stellen. Deze is op het oogenblik nog ge heel onvoldoende. De Italiaansche vliegtuigen hobben gis teren een groote activiteit getoond. Naar het schijnt hebben Ahessynische troepen op tal van plaatsen groote hoe veelheden witte lappen op den grond ge legd die uit de lucht den indruk van ten tenkampen maken om hier bombardemen ten op uit te lokken. In Ogaden voeren de Abessyniërs groo te troepentransporten uit. D'e Italiaansche luchtmacht bombar deert de voorposten van Gorahai. De zware bombardementen aan 't front van Ogaden doen voorzien, dat belang rijke operaties op til zijn. De Abessyniërs zeggen, dat de meeste Italiaansche bom- mien niet ontploffen wegens de zandige gesteldheid van den bodem. De bevolking van Addis Abeba heeft haar zelfbeheersching teruggevonden. Men denkt over het algemeen, dat het gevaar voor luchtbombardementen, ten minste des nachts, voorgoed geweken is. De regeering gaat niettemin voort voor zorgsmaatregelen te nemen en laat schuil plaatsen aanleggen. Een zeer belangrijke schuilplaats is ongeveer in het centrum der stad gegraven. De verdediging van Makale. Naar verluidt zou de Keizer hebben toegegeven aan den wensch van eenige zijner aanvoerders in het Noorden en zou hij! (bevel hebben gegeven voorbereidingen te treffen voor de verdediging van Makale dat men aanvankelijk voornemens was voor de komst der Italianen zonder ver zet van grooten omvang te ontruimen. Een hooge Abessynsche regeering's- ambtenaar bevestigde dit en verklaarde dat de Ahessynische troepen zich er op hebben voorbereid, om waarschijnlijk iets ten noorden van Makale een defensieve stelling te betrekken. Mogelijk zullen de Abessyniërs ook op een ander gunstig strategisch punt den Italianen weerstand bieden. Het besluit van de Ahessynische leger leiding, om Makale te verdedigen, wordt beschouwd als een concessie aan het steeds vuriger wordend verlangen der stamhoofden, om een open gevecht te le veren. Indische bewoners van Addis Abeba hebben gisteren meegedeeld, dat zij in onderhandeling zijn met verschillende patriottische organisaties in Indië, over de mogelijkheid een groot bewapend front bijeen te brengen voor de verdedi ging van Abessynië. De pauze in de Italiaansche op marsch wordt verlengd. Nader wordt nog gemeld: Volgens de berichten van het front in Italiaansche ochtendbladen zal de pauze in de Italiaansche opmarsch aan het Noordelijk front, waarschijnlijk met één dag verlengd worden. D'e Abessyniërs le veren zoo goed als geen tegenstand en ontwijken elk gevecht, wat aan Italiaan sche zijde groote ongerustheid wekt ten aanzien van de vijandelijke bedoelingen. Ondanks de pauze die gebruikt wordt voor den aanvoer van nieuw oorlogsma teriaal heerscht in de nabijheid van Ma kale een groote activiteit. Deze patrouil les die door vliegtuigen van levensmid delen en munitie worden voorzien schij nen nog niet in vijandelijkheden gewik keld te zijn. Van den rechtervleugel wordt mede- deeling gedaan van een Abessynsche aanval bij verrassing die men echter zou hebben kunnen terugslaan Benzineschaarschte. Uit Aden wordt gemeld, dat in de haven van Massoea, vanwaar uit de levering voor 'het Italiaansche leger in N.-Afrika geschiedt de benzine zelfs nog schaar- scher is geworden dan 'het slechts in geringe hoeveelheden beschikbare water. De ItaMaansche autoriteiten vreezen, dat de sancties zullen leiden tot stagnatie in 'de levering van materiaal, 'dat voor het onderhoud der troepen onontbeerlijk is. Wel zijn in Asmara en in nog verder verwijderde steunpunten groote hoeveel heden benzine opgeslagen, doch men ge looft, dat deze voor een meer dan 6 we ken durende krachtige campagne zonder aanvulling onvoldoende zullen zijn. De Italiaansche transportvrac'btauto's, waarvan 'het bezettende leger afhankelijk is, gebruiken 'groote 'hoeveelheden, en 'hoe langer de verbindingswegen naar het leger worden, des te grooter ook het dage- lijksiChverbruik. De benzine- en olieprijzen in Italië stijgen. De verkoopsprijs1 van benzine en andere mineralen in Italië is weer verhoogd. Voor ruwe petroleum is 'hij gestegen tot 85 lire per dubbele centenaar; de petro- leumprijs is gestegen van 150290 lire en de benzine van 201861 lire. Amerika levert olie aan Italië. De uitvoer van petroleum en van pro ducten uit de Vereen. Staten naar Italië is gestegen. Daaruit blijkt, dat de Ameri- kaansGhe petroleumindustrie ondanks de waarschuwing van President Roosevelt van de gelegenheid gebruik maakt om za ken te doen. Uit de havens van de Golf van Mexico wordt een activiteit gemeld, zooals men sedert jaren niet gekend iheeft. De Abessijnen zijn sterk in verstoppertje spelen. Onze V. P. B.-correspondent aan het Italiaansche front, Sven Olafson, schrijft ons Aan het front, 5 Nov. 1935. (V.P.B.) Wij gaan gestadig vooruit in de richting van Makale. De vliegers kruisen boven de stad, die geheel door de troepen ver laten schijnt te zijn. Men is vol goeden moed. Achter ons wordt 'hard gewerkt aan de verbindingswegen, de aderen, die bet bloed uit het hart de basis der militaire operaties doen vloeien naar het (hoofd de linies aan het front. De bevolking is volstrekt niet vijandig gezind; 'dikwijls veeleer het tegendeel. Zij onderwerpt zich zonder morren aan het nieuwe gezag. Of 'dit ook het geval zal zijn met de stammen, die het Italiaansche leger ach ter Makale zal aantreffen, is op het oogenblik nog een open vraag, al beant woordt men 'die hier vrij algemeen in be vestigenden zin, 'hetgeen wellicht wat te optimistisch isi Bedoeld gebied wordt be woond door negerstammen van gemengd bloed, 'de Asboe 'Galia en de Reya Galla. Het schijnt wel vast te staan, dat zij, met den Negus niet op goeden voet staan; men onderhandelt met hen door bemid deling van Ras Goeksa. Naar het heet, hebben deze onderhandelingen itot dus verre een niet ongunstig verloop. Op deze hoogte zijn de nachten vrij koud. Slechts sporadisch stuit men op kleine .groepen Abessijnen, 'die echter na de eerste schoten verdwijnen. Verdwijnen schijnt de sterkste eigenschap te zijn van die zwarte kerels. Men vraagt zich dan ook voortdurend af, waar de Abessijmsche troepen .eigenlijk zitten. Dit is de eenige bezorgdheid, 'die ik wel eens kan waar nemen. Het is dan ook inderdaad wel erg „unheimisch", door vijandelijk land te trekken zonder den tegenstander te zien te krijgen. Alleen des nachts geeft hij van tijd tot tijd toeken van leven door een plotselin- •gen 'aanval, die echter zonder eenige moeite af te slaan is. Zij hebben natuur lijk nu reeds lang de ondervinding op gedaan, dat de vliegers, die ihet bun over dag zoo lastig maken, hun des avonds en des nachts niet kunnen ontdekken. Hier van maken zij' dan ook een dankbaar ge bruik; doch resultaten van «enig 'belang behalen zij daar niet mede. In de onmiddellijke nabijheid van Ma kale worden in het geheel geen Abessijn- sdhe troepen gesignaleerd. Op ©enigen af stand gelukte het een vlieger, de aanwe zigheid vast te stellen van een afdeeling, die naar schatting uit een paar duizend man bestond. Overigens schijnt de geheele Abessijnsche legermacht wel in den grond te zijn verzonken. Het gebied, liggende tus schen het huidige front en Ma kale, is bezaaid met hinder palen en men zal dan ook niet trachten vlugger vooruit te komen dan met de veiligheid is overeen te brengen. Men geeft 'zich er ten volle rekenschap van dat, al blijven de Abessijnen voors hands onzichtbaar, zij toch wel eens op het meest ongewensdhte oogenblik zouden kunnen opdagen. Vandaar de behoed zaamheid, die men in adbt neemt. Wanneer men de kaart voor zich neemt, kan men zich er moeilijk een voorstelling van maken, hoe ver 'het front reeds van de kust is verwijderd. Van de haven van Massoea bedraagt de afstand 500 kilo meter. In een 'beschaafd land, met een goed verzorgd wegennet, heeft dit niets te heteekenen; doch hier is dit een heel an dere zaak. Elke kilometer meer of minder telt. Al wordt er hard en onophoudelijk gewerkt aan de verbindingen, toch moeit men niet vergeten, dat 'het terrein zich al bijzonder slecht leent voor wegenaanleg; wat de Italianen op dat gebied dan ook al hebben gepresteerd, verdient de groot ste bewondering. Niet minder dan 5000 vrachtauto's zijn voortdurend op den weg tussc'hen Massoea en heit front, voor het vervoeren van levensmiddelen, water, amunitie enz. Onmiddellijk achter het front heeft men groote magazijnen ingericht, waar alle aangevoerde levensmiddelen en amunitie worden opgeslagen. De verzorging laat dan ook niets te wensohen over. Het vraagstuk der verzorging van mensch en dier aan 'het front weegt op het oogenblik zwaarder dan het gevaar, dat men loopt, vandaag of morgen te worden 'bestookt door een onzichtharen vijand. Men vergete niet, dat er, behalve de soldaten, tienduizenden muildieren, paarden, ezels en kameelen aan de opera ties deelnemen, die eveneens hun verzor ging eisohen. Behalve 'hooi en strooi 'heeft men, naar ik verneem, dagelijks 30.000 kilo gerst of 'haver voor hen noodig. lederen dag gaan er 200.000 brood rants oenen naar het front, om maar iets te noe men. Hoe verder 'het front vooruit wordt gebracht, hoe bezwaarlijker dit zal wor den. Doch de technische 'dienst is vol goeden moed. Een nieuw onderhoud tusschen Mussolini en Drummond. Dinsdagmiddag heeft een onderhoud plaats gehad tusschen Mussolini en den Britsohen ambassadeur, Sir Eric Drum mond. In een officieele mededeeling wordt ge zegd: D'e Italiaansche regeeringsschef heeft gedurende een uur een onderhoud gehad met den Britsohen ambassadeur. Onderwerp van bespreking was, evenals hij het laatste onderhoud op 29 October de Engeisch-Italiaansche verhouding in de Mid'dellandsche Zee". Omtrent het onderhoud, dat de Britsche ambassadeur te Rome gistermiddag met Mussolini had en dat volgens het korte officieele communiqué betrekking had op den toestand in de Mid'dellandsche Zee, wordt nader uit Rome gemeld, dat dit ge sprek van 1 uur een voortzetting der voor afgaande onderhandelingen was en geen definitief resultaat heeft opgeleverd. De stemming was hier gisteravond iets optimistischer. Mussolini heeft den Britsohen ambas sadeur herinnerd aan de terugtrekking van een Italiaansche divisie uit Libië en de hoop uitgesproken, dat deze geste in Engeland gewaardeerd zal worden. De ambassadeur heeft bevestigd, dat zijn regeering deze maatregel naar waar de wist te schatten en wees er op, dat er nog steeds 60.000 Italiaansche soldaten in Libië waren, of het drievoudige van de gezamenlijke Britsche en Egyptische troe pen in Egypte. Hij heeft te verstaan gegeven, dat de Britsche regeering nog niet gelooft, dat deze verhouding een vermindering der Britsche Marine-strijdkrachten in de Mid- del'landsche Zee toelaat. D'e aanwezigheid daarvan is een zuivere voorzorgsmaatre gel. ge practische weg voor een inval langs de gepractische weg voor een inval langs de kust leidt en dat daarom de meer effec tieve verdediging van Egypte afhangt van de Britsche vloot. De afweer tegen de sancties in Italië. De eerste afweermaatregelen tegen de sancties zijn gisteren in geheel Italië in werking getreden. D'e nieuwe kantoortijd loopt van 8 tot 12 en van 36 uur. Het sluitingsuur voor winkels is met een uur vervroegd. Verder waren gisteren voor 't eerst alle slagerijen gesloten. In restau rants en restauratiewagens mocht slechts één visch- of vleeschgereöht worden op gediend. Het wrak der Lusitania gevonden. Van het wrak, dat de vorige week aan de Iersche kust is ontdekt door het ber gingsvaartuig Orphir, is thans definitief vastgesteld dat het is van de gedurende den wereldoorlog getorpedeerde Lusi tania. Engeland en Egypte. Officieele kringen verklaren, dat de Britsche regeering geenszins vijandig staat tegenover het principe eener wijzi ging van bepaalde artikelen van de Egyp tische grondwet, doch zij acht alleen het oogenblik slecht gekozen voor onderhan delingen. Men wijst er op, dat men van Engel- sche zijde steeds bereid is, de toetreding van Egypte tot den Volkenbond te over wegen, doch is tevens van meening, dat het thans niet de tijd is, om onmiddel lijke stappen in die richting te onderne men. George II op 23 November naar Griekenland terug. Naar in politieke kringen verluidt, zal Koning George II op 24 November naar Griekenland terugkeeren, Kondylis zal den koning na diens aankomst het ont slag van 'het kabinet aanbieden, in de hoop, met de vorming van een nieuwe regeering te worden belast. In dit geval zou Kondylis de Nationale Vergadering ontbinden en tegen D'ecember nieuwe verkiezingen uitschrijven. Binnenland. Voorloopig Verslag over de begrooting van Sociale Zaken. Weer goudtoevoer bij de Nederlandsche Bank. Buitenland. De opmarsch der Italianen in Abessynië tijdelijk gestaakt. Koning George II naar Griekenland terug. Nieuw onderhoud tusschen Mussolini en den Engelschen gezant. Korte Berichten. Met toestemming der autoriteiten is een zeker aantal aan de Kurfürstendamm te Berlijn gevestigde koffiehuizen, thans getransformeerd in „ghett'oi-café's", aan gezien zij voor Joodsche bezoekers zijn ge reserveerd, terwijl er uitsluitend Jood sche bedienden zijn. In 21 kolenmijnen in het bassin van Luik is een staking uitgebroken. De mijn werkers eisohen een loonsverhooging, overeenkomend met de verhoogde prijizen van het levensonderhoud. De onverzoenlijke Griekscho repu blikeinen die zullen weigeren de monar chie te erkennen zullen naar verluidt ook in de toekomst naar een der eilanden in de Egeïsche zee gedeporteerd worden. EEN GEVANGEN KAMERLID. Het heeft de aandacht getrokken, dat de vrijzinnig-democraat Kooiman, die vroeger als gedeputeerde bedankte, om dat hij tegen cumulatie van kamerlid en gedeputeerde was, thans opnieuw die functie aanvaardde zonder als kamerlid te bedanken. Waarom? D'e Vrijheid geeft de vol gende verklaring: D'e heer Kooiman had deze benoeming niet mogen aanvaarden. Hij wist. dat hij niet als Kamerlid kan bedanken. Wat toch is het geval? Als de heer Kooiman de Tweede Kamer verlaat, is no. 1 van de vrijzinnig-democratische lijst, mr H. P. Marchrant, 'die indertijd wegens zijn ministerschap bedankte, maar nu zijn .rechten herkrijgt, eerste opvolger. Mr Marchant beschouwt zich als de syn these van den vrijz.-democraat en den roomsch-katholiek. Het is volstrekt niet zeker, dat hij de open gevallen Kamer zetel niet zou bezetten. Om die reden zit de heer Kooiman min of meer gevangen. Jhr Mr H. W. van Asch van Wijck t Zondag is te Alexandrië op 68-jarigen leeftijd overleden Jhr Mr H. W. van Asch van Wijck, rechter in de gemengde recht bank van Egypte. De heer Van Asch van Wijck werd als anti-revolutionair in de Prov. Staten van Gelderland gekozen en in 1901 ook in de Tweede Kamer voor Amersfoort, welk di strict hij tot 1913 heeft vertegenwoordigd. Later is de heer Van Asch van Wijck heno'emd tot raadsheer in het Hof van Justitie van Suriname, waar hij ook voor zitter is geweest van de Koloniale Sta ten. Daarna is hij rechter in de gemengde rechtbank van Egypte geworden. Nieuwe gedeputeerde van Drenthe. In de gehouden buitengewone zitting van de Staten van Drenthe is in de vaca ture van lid van Ged. Staten ontstaan door het overlijden van den heer J. Gor ter gekozen de heer G. J. Willem®, land bouwer te Oud-Scho'onebeek. De leden van de N. S. B., vier in getal, waren nietpresent. De heer Willems is lid van de A. R. partij en voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Drenthe. De omvang der landsdrukkerij. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting der Landsdrukkerij zegt de regeering o.m., dat oo'k zij' van meening isi, dat aan uitbreiding van dit Staatsbedrijf geen behoefte bestaat. Dit neemt niet weg, dat het bestaande be drijf op peil moet worden gehouden. De regeering kent de groote moeilijkheden van het particuliere drukkersbedrijf. Deze moeilijkheden mogen zeker niet worden vergroot do'or systematisch drukwerk van particulieren naar de Alg. Landsdrukkerij over te hevelen. De heer Tusenius geroyeerd. De heer K. H. Tusenius te IJmuiden, oud-kringlei'der aldaar en oud-gewestelijk commissaris voor Noord-Holland van de N.'S.B. is door den algem. leider Ir Mus- sert thans geroyeerd als lid. Of 'de 'groep leden, die met den heer Tusenius meegin gen en van wie meerderen geschorst zijn als lid, ook geroyeerd 'zijn, is nog niet

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1