EERSTE BLAD Waarschuwingen uit Duitschland. Conferentie A. R. partij. Buitenla d De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Binnenland DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 31 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20, Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vanuit Duitschland kwamen weer ern stige waarschuwingen tot ons met betrek king tot de gevaren die van nationaal- socialistische zijde dreigen. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: „Nadat door de tactische maatregelen van den Rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden en door de verzoenende houding van de beide kerkelijke commis sies, op kerkelijk terrein een zekere ont spanning was ingetreden, is de situatie plotseling weer verscherpt, doordat de geheime staatspolitie eew godsdienstoefe ning, welke te Dahlem ter gelegenheid van de aanstaande oprichting van een theologische hoogeschool der belijdende kerk zou worden gehouden, zonder opgaaf van redenen verboden heeft. Zooals bekend, was de belijdende kerk van plein te Berlijn en te Bielefeld in Westfalen 'n eigen hoogeschool met theo- logische faculeit in het leven te roepen. De uitvoering van dit plan achtte zij noodzakelijk, omdat de meeste hoogleera ren van de theologische faculteiten gesus pendeerd of ontslagen waren. De dienst, welke in de Berlijnsche voor stad Dahlem (het kerkelijk terrein van den bekenden oppoisitioneelen predikant Niemoeller) plaats vond, was bedoeld als een ceremonie ter eere van de eerste zelfstandige hoogeschool der belijdende kerk. Het onverwachte verbod heeft na tuurlijk in oppoisitioneele kringen groote ontsteltenis en ontevredenheid teweegge bracht en de eenigszins optimistische stemming is weer geheel verdwenen. Men wil bij minister Kerrl en bijl de commissie voor de evangelische kerk der oud-Pruisische unie tegen het optreden der geheime staatspolitie protesteeren, doch vreest anderzijds dat het verbod der godsdienstige plechtigheid een voorbode is van een verbod tot oprichting van eigen hoogescbolen." En dan was er nog dit bericht: Rijksjeugdleider Baldur von Schirach heeft te Oldenburg op de eerste groote rijksconferentie van de Hitier jeugd een groote redevoering gehouden, waarin hij er o.m. op wees, dat in het vervolg de N.S. D.A.P. alleen zou worden aangevuld uit de Hitlerjeugd en den Bond van Duitsche meisjes en dus een selectief karakter zal hebben. In het vervolg zal iedere jonge Duiit- scher van zijn tiende jaar af op een be paalde wijze worden opgevoed, zoodat zijn leven gevormd zal worden naar de erva ringen en wetten van de nationaal-socia listische beweging. Spr. zette uiteen op welke wijze de toe komstige jeugdleider zou worden opge leid en welke stadia hij zal moeten door maken. Aan het slot van zijn rede keerde hij zich nog tegen het volkomen ongemoi- tiveerde verwijt, dat de Hitlerjeugd anti religieus zou zijn. „Eén volk te zijn, dat is de religie van onzen tijd." Veel commentaar is hierbij! niet noodig. Wij1 kunnen er ons toe bepalen, enkele punten te 'onderstrepen. Zlonder opgaaf van redenen worden godsdienstoefeningen door de geheime staatspolitie verboden. I e vrije opleiding van predikanten dreigt onmogelijk te worden gemaakt. onder rekening te houden met de rechten en de plichten van de ouders, trekt de staat de opvoeding van de kin deren aan zich. En tenslotte wordt het: één volk te zijn, officieel aangeduid als de religie van Onzen tijd. Dit o 'treden is niet toevallig. We hebben hier' niet te doen met zekere excessen, maar met logische consequen ties van de nationaal-socialistische be ginselen.' En het fatale is daarbij' voor ons, dat dezelfde beginselen ook door de N.S.B, in ons land worden onderschreven. afgevaardigden bijeen gekomen, niet om te kankeren en uiting te geven aan afbre kende critiek, maar om aandacht te schenken aan vragen van principieelen en practischen aard. Door Prof. Grosheide werd de behan deling van het ook in dezen tijd actueele onderwerp „Natuur en genade" ingeleid. Wij zullen niet zeggen dat men met dit vraagstuk en alles wat daarmee in verband staat is gereed gekomen. Er blijven nog tal van vragen te beantwoor den en als straks het referaat van Prof. Grosheide in druk is verschenen, dan zal daaraan ongetwijfeld opnieuw aan dacht worden geschonken. Het feit echter dat urenlang over een dergelijk onderwerp kon worden gehan deld en dat bij het debat en de daarna gevolgde onderlinge besprekingen de cri- sisvragen geheel uit het gezichtsveld schenen verdwenen, is op zichzelf reeds van moedgevenden aard. Een bewijs dat er toch ook nog wel belangstelling is voor vraagstukken die ver uitgaan boven de eigen belangen, dat de groote beteeke- nis van de beginselen waaruit ge leefd moet worden nog gevoeld wordt. Door den heer Schouten werd gerefe reerd over den tegenwoordigen politieken toestand en de taak van de A.R. partij. Hier ging (het in hoofdzaak om vragen van practischen aard. Het spreekt vanzelf dat bij het debat de critiek op het optreden van de Re geering niet achteiwege bleef. Maar men ging daarbij niet onder in kleine critiek. Wie b.v. naast elkaar legt een redevoe ring van den leider der N.S.B. waar in alles van den kleinen kant wordt ge zien en de besprekingen hier gehouden die kan tot geen andere conclusie komen dan dat 'de conferentie op een hoog peil werd gehouden. Bezwaren van verschillenden aard wer den ook door den inleider naar voren gebracht maar er was ook het zich in denken in de ontzaglijke moeilijkheden waarmee de Regeering heeft te worste len, er was ook de waardeering voor wat bereikt werd en de dankbaarheid voor de voorrechten die God ons volk nog schenkt. En er was ook en daaraan mag wel zeer bijzondere aandacht worden ge schonken het met nadruk wijzen op de eigen taak en de eigen verantwoorde lijkheid. Het is zoo langzamerhand ge woonte geworden alles van de Regeering te verwachten. Als er ergens iets niet in eigen taak primair is en dat het ingrijp pen. En vergeten wordt dan, dat de eigen taak primair is endat het ingrij pen van de Overheid van weinig betee- kenis is. wanneer zij' daarbij niet steunt op de volksovertuiging. Hetgeen werd opgemerkt omtrent de taak van de A.R. partij in de verwar ring van dezen tijd moge in breeden kring weerklank vinden. Menschen, aldus de heer Schouten, die bij hun politiek optreden ten diepste be lijden dat ze strijden voor de eer en de zaak van den levenden God moeten eiken dag staan in het offensief en waken dat ze niet komen in het defensief. Sociale en economische tegenstellin gen in eigen kring moeten door de tucht van Gods Woord worden overwon nen. Kerkelijke scheidingen en onderschei dingen moeten de eenheid der' A.R. par tij niet schaden. Renteniers kunnen we in de politieke organisatie niet blijvend gebruiken. Slap heid en nalatigheid blijve verre van ons! Allen rondom het A.R. vaandel opdat de kracht van het A.R. beginsel onweder- standelijk zij' en ons geloof blijke. Wanneer zóó gehandeld wordt dan kan er ook van een betrekkelijk kleine groep als de A.R. partij nog grooten invloed uitgaan tot heil van land en volk. De conferentie vanwege de A.R. partij de vorige week te 's Gravenhage gehou den. kan in alle opzichten geslaagd wor den genoemd. De opkomst was uitstekend. Uit alle oorden van het land waren de De opmarsch der Italianen. Hausien bezet. De regen weer begonnen. Reuter meldde gisteren uit Asmara: Bevestigd wordt thans, dat Hausien he denmorgen vroeg veroverd is. Twee der legercorpsen, die het Italiaan- sche effectief in Tigre uitmaken, rukken direct nlaar Makale op en hebben zich bij elkaar gevoegd; op de uiterste linkerflank worden zij gesteund door Danakil-elemen- ten, die naar Dolo op weg zijn. Het derde legercorps aan de rechterzijde trekt ten Zuiden van Aksoem in de richting der Takaze-rivier. Het Italiaansche plan schijnt te zijn om den weg Mak'ale-D'es'sie te volgen. Tot nog toe is de Italiaansche opmarsch op geenerlei verzet gestuit, maar het punt dat de Italianen de grootste moeilijk heden zal opleveren, is het gebied van Imba Alagi, ten Zuiden van Makale, be- heerscht door een bergtop van meer dan 3000 M. en waar de Abessijnsche troepen samengetrokken schijnen te zijn. Volgens de Romeinsche avondbladen beeft de Italiaanscbe voorhoede gisteren middag Abbi Addi, 90 K.M. ten Zuiden van Hausien en 4£) K.M. ten Westen van Makale, bereikt. Ten Noord-Oosten van Makale is de voorhoede gevorderd tot Agoe'la, dart 35 K.M. van Makale verwij derd ligt. Het gebeele landschap Geralta ia practisch reeds in Italiaanscbe han den, voornamelijk door de bezetting van den 'berg Magab. Do Abessynische achterhoede schijint den terugtocht te dekken. Deze terugtocht wordt overigens vergemakkelijkt door de nauwkeurige terreinkennis, terwijl de Ita liaanscbe officieren bij den opmarseh voortdurend moeten vaststellen, dat de kaarten verouderd zijn. De rechtervleugel tusschen Aksoem en de Setit schijnt belemmerd te worden door talrijke ongeregelde gevechten aan de grens. Verscheidene Vliegtuigen zijn ver voor bij Makale doorgedrongen en zij hebben daarbij vastgesteld, dart Abessynische af- deelingen oprukken. Naar de Un. Press meldt, is het aan bet noordelijk front plotseling weer hevig beginnen te regenen. Do uitgedroogde ri vierbeddingen zijn thans weer in wilde stroomen veranderd. Dit kan voor de Ita lianen een streep door de rekening wor den. Van het Zuidfront. Gorahai is gisteren door 25 Italiaan scbe vliegtuigen gebombardeerd, waarbij ongeveer 1000 bommen werden geworpen. Hierbij werd een 30-tal vrouwen en 15 kinderen 'gedood, die levensmiddelen aan de Abessynische solarten, die in de omge ving liggen. Ook in het Zuiden gaat de opmarsch langzaam verder, doch men heeft hier in verhand met de vochtigheid van het ter rein zoo groote moeilijkheden te overwin nen, dat het nog wel dagen kan duren voor men weer ©en tastbaar resultaat be reikt. EEN OORLOG VAN LANGEN DUUR. Nachtelijke overvallen in de Abessynische bergen. „Voor Abessynië is de oorlog nog niet begonnen". Do 'situatie aan de verschillende fron ten is nog altijd dezelfde. Het heeft er allen schijn Van, dat men rekening zal moeten houden met een oorlog van lan gen duur. D'e berichten over groote slagen met beslissende resultaten komen in geen enkel opzicht met de waarheid overeen. Vooral aan het gerucht van een vernieti gende nederlaag door de Abeissyniërs aan het Ogadenfront geleden ontbreekt ei ken grond Van Waarheid. De Abessyniërs brengen telkens slechts kleine troepenaf- deeMngen in bet vuur, die ten doel heb ben den Italiaanschen opmarsch zoo veel mogelijk te remmen. Op deze wijze gelukt bet den Italianen slechts voetje voor voet je vooruit te 'komen. Aan bet Noordelijk front rukken de Ita lianen langs den weg Adigrat-Makale en op den linkervleugel, door de D'anakil- woeistijn langzaam op in de richting van Bessie en Mogalle. In de rotsachtige omgeving van Makale en Abi Addi worden de oprukkende Itali anen steeds weer verontrust door de over vallen van Abessynische patrouilles, die zich in de kloven verborgen houden. Voortdurend hebben er kleine gevechten plaats, d'ie speciaal aan Italiaansche zijde veel verlies aan menschen en materiaal met zich mede brengen. (Daar de Italiaansche vliegers de goed verborgen Abesyniscbe strijdkrachten niet ontdekken kunnen, moeten de Italianen in de eerste plaats voor een goede dekking in den rug zorgen. Het weerklinken van een luid geschreeuw, dat door de bergen vele malen herhaald wordt, wijst den Ita lianen op de aanwezigheid van Abessyni- ers. De Abessynische patrouilles, die des nachts hun zoo gevreesde aanvallen op de Italianen ondernemen, zijtn dikwijls 500- 1000 man sterk. Geen nacht gaat er zonder een derge- lijken verrassenden aanval voorbij. En zelfs des morgens, wanneer de zon over dj bergen opgaat duiken plotseling Abes syniërs op. Geheel onverwacht barst er rechts of links van de Italianen geweer vuur los. De verschrikkingen van de Danakil-woestijn. Met de grootste moeilijkheden hebben echter de in de Danakilwoestijn opruk kende Italianen te kampen. Niet alleen, dat er 'n groot gebrek aan water beersebt, maar de in deze streken voorkomende tropische ziekten richten groote verwoes tingen in de Italiaanscbe gelederen aan. Daarbij komt, dat de proviandeering der troepen door gebrek aan water buitenge woon bemoeilijkt wordt, zoodat de moraal van de Italianen op een barden proef ge steld wordt. De Italianen, die in deze woestijn op rukken, stooten dag en nacht op ongere gelde troepen krijgslieden, 'die er een gru welijke strijdwijze op na houden. In het grootste gedeelte van bet door koortsen en malaria vergiftigde Danakiilgebied heb ben zij bet bronwater bedorven, zoodat juist bet gebrek aan water de grootste vij and van de Italianen dreigt te worden. "Welke uitwerking de hernieuwde acti viteit der Italianen op alle fronten op het verdedigingsplan van den negus zal heb ben, iis moeilijk te zeggen. De Abessynische minister Blatingeta Heroui deelde slechts mede, dat voor Abessynië de oorlog nog in bet geheel niet begonnen was. Naar Bessie. In de hoofdstad zelf pakken eenige correspondenten op het oo'genblik bun zaken bijeen om naar Dtes- sie te vertrekken, na daartoe toestemming van den negus te hebben gekregen. D'e keizer zal waarschijnlijk eerst aan het einde dezer week vertrekken, misi- schien zelfs nog later. DE SANCTIES. Van officieele zijde verluidde gisteren te Rome, dat de Italiaanscbe regeering voornemens, is de landen die sancties' te gen Italië toepassen niet toe te staan militaire waarnemers te detacheeren bij de Italiaansche troepen in Abessynië. D'e Times meldt uit Cairo, dat de Ita liaansche gezant Cbigi in een onderhoud met den Egyptischen Minister-President krachtig beeft geprotesteerd tegen /het besluit der Egyptische regeering in prin cipe de sanctiemaatregelen tegen Italië te steunen. Hij zou gewezen hebben op de vroegere altijd goede betrekkingen tus schen Egypte en Italië en beeft herin nerd aan de steun die Italië Egypte beeft verleend bij de kwestie der Egyptische openbare schulden. Tenslotte verklaarde bij, dat Italië zich in de toekomst de tegenwoordige hou ding van Egypte zou herinneren. D'e Italiaansche consul-generaal te Alexandrië beeft gisteren in een verga dering van Italianen verklaard, dat het hun plicht was een krachtige boycot te gen Engelscbe waren toe te passen. Be teekenen van deze boycot zouden reeds zichtbaar zijn. Të Londen wordt uit Rome gemeld, dat een aantal Engelscbe gezinnen uit ang'st voor een boycot en voor gebrek aan levensmiddelen in verband met de sanctiemaatregelen, zich genoodzaakt hebben gezien Italië te verlaten. De Brusselsche wereldtentoonstelling onder den sloopershamer. Op het tentoonstellingsterrein te Brus sel zijn gistermorgen vroeg eenige dui zenden arbeiders begonnen met bet sloo- pingswerk, waarmee men hoopt in Janu ari 1936 gereed te zijn. In een interview beeft beden de 'direc teur-generaal der tentoonstelling, de beer Charles Fonck, zijn tevredenheid betuigd met de bereikte resultaten. „Het aantal bezoekers bedraagt slechts weinig minder dan 20 millioen en in onze moest optimistische buien hebben wij, vóór den aanvang der tentoonstelling niet veel meer dan 10 millioen durven ver wachten. D'e ontvangsten uit de entree gelden loop en tusschen de 35-40 millioen, een niet onaardig bedrag, waarbij men echter in bet oog moet houden, dat de totale kosten 230 millioen francs bedra gen, 'die uit andere middelen moeten ge dekt worden. Op een vraag, of de heer Fonck het ze ker achtte, dat er in 1940 een wereldten toonstelling m Nederland zal worden ge- hemden, verklaarde deze, dat hij daarom trent nog niets met zekerheid had vernc'- men, doch dat hij uit verschillende om standigheden afleidde, dat de plannen bij de bevoegde instanties in Nederland reeds zeer vasten vorm moeten hebben aange nomen. Omtrent de economische voordeelen van de wereldtentoonstelling deelde de heer Fonck mede, dat door de vreemdelingen millioenien francs zijn uitgegeven, niet al leen te Brussel, maar ook in het overige België. Van de Noordzeebadplaatsen tot de top pen der Ardennen, heeft men nog nooit een toeristenseizoen als het huidige ge kend. Tal van bedrijven zijn er door op geleefd 'en hebben duizenden werk ver schaft. Bovendien heeft de tentoonstelling zelf gedurende een half jaar aan 15.000 personen direct werk verschaft, terwijl het sloopingswerk tot in de eerste maanden van 1936 werk zal verschaffen aan 10000 arbeiders, die den grond voor nieuwe be bouwing geschikt zullen maken. Aldus bleek de wereldtentoonstelling een prach tig werkverschaffingsobject. Bovendien hebben tienduizenden vreem delingen, die België niet kenden, kennis gemaakt met Belgische producten, met de lage prijzen, de goede hotels en de schoone landstreken. Dit zal in de toekomst eco,- nomiscbe voordeelen afwerpen, die thans nog niet met cijfers zijn uit te 'drukken. Binnenland. Memorie van antwoord inzake de be grooting van Binnenlandsche Zaken. Do Regeering en de gemeenten. D'r Rutgers over de intern, positie van N.-Indië. D'e voorgenomen grondwetsherziening. Buitenland. DO opmarsch der Italianen in Abessynië. Het weer werkt niet meo. Rust gecom mandeerd. Afbraak Brusselsche wereldtentoonstel ling. Korte Berichten. In de stad Helena (staat Montana) is gisteren opnieuw een heftige aardschok gevoeld,, die drie seconden duurde, doch geen aanzienlijke schade aanrichtte. Vele inwoners hebben bun buizen ontruimd uit vrees voor nieuwe schokken. De in nood- kwartieren ondergebrachte personen heb ben van de koude te lijden, daar de tem peratuur tot 15 graden Celsius onder nul is gedaald. D'e Turksche regeering heeft beslo ten de sanctiemaatregelen tegen Italië toe te passen. DO orkaan die gisteren boven Flo rida beeft gewoed, beeft langs de kust groote schade aangericht, terwijl ook eenige personen om bet leven zijn geko men. Minister Colijn in Amersfoort. DO Minister van Defensie ad interim, dr Colijn, beeft gisteren, vergezeld van zijn adjudant kapitein Tielens, een be zoek gebracht aan de school voor re- serve-officieren der cavalerie te Amers foort. Abr Staalman, f Gisteravond is te Amsterdam overle den de beer Abr. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer, bekende en vooraan staande figuur in het organisatieleven van bet Nederiandscbe koffiehuis- en restaurantbedrijf. Geraas op spoorbruggen. Naar wij' vernemen worden bij' de Ned. Spoorwegen proeven genomen om bet hinderlijk geraas te voorkomen dat men boort bij bet rijden over bruggen. Met de verbooging der snelheid is n.l. dat geraas in sterkte toegenomen. Voor de bruggen warden rails van groo- ter afmetingen gebezigd, terwijl tusschen de dwarsliggers en de ijzeren stoelen rub berplaten worden gelegd, die bet geluid dempen. Met een en ander heeft men reeds goede resultaten bereikt. Dr L. Lietaert Peerbolte. Met ingang van 1 Jan. a.s. is, naar de „Staatscourant" meldt, aan dr L. Lie taert Peerbolte op zijn verzoek eervol ont slag verleend als directeur-generaal, chef der af deeling Volksgezondheid van bet departement van Sociale Zaken, met dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Mr Lietaert Peerbolte was de eerste di recteur-generaal van de Volksgezondheid en als zoodanig beeft bij' verschillende commentaren geschreven, op de Huurwet ten, de Woningwet, Warenwet, Vleesch- keuringswet en de Besmettelijke Ziekten- wet. Wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd is den directeur-generaal thans eervol ontslag verleend. Vervroegd ontslag bij de Spoorwegen. De directie der Nederiandscbe Spoor wegen beeft besloten, in verband met overcompleet van personeel bij den dienst van vervoer en handelszaken, het perso neel van dien dienst met ingang van den eersten van de maand, volgendu op dien, waarin de betrokkene den 60-jarigen leef tijd heeft 'bereikt, te ontslaan, onder toe kenning van wachtgeld of van vervroegd ouderdomspensioen en wel te beginnen met ingaing van 1 Februari 1936 en voor- loopig tot 1 Juli 1936. Mr B. C. J. Loder f Na een langdurige ongesteldheid is gis teren 'in den ouderdom van 86 jaar ont slapen Mr B. 'G. J. Loder, oud-president van bet Permanente Hof van Internatio nale Justitie en een der meest bekende Nederlanders op het terrein van bet in ternationale recht. Moeilijkheden in de N. S. B. te IJmuiden. Te IJmuiden, waar de vroegere gewes telijke commissaris voor Noord-Holland, de heer K. H. Tusenius, thans als lid der N. S. B. geschorst is, werd een vergade ring gehouden, waarin de moeilijkheden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1