4 4 <f\ INIAANDAQ 4 NOVEMBER 1935 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAAR3AN0 No. 30 Opcenten voor het Werk loosheidsfonds. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Erg jammer er geen briefje weer heelemaal hier ook slecht en je nog klaar 1 Nog hartelijk >r n'n jaardag, ettig hé, als je je wel dat het u maar blijlven m fijbo, idee van m echte verras- eet nog iemand, jij. et was ook een moest springen k). Vond je het r komt er mis- „Mappie". Dat orden. Kennen e raadsels kwa- Ja, op de wat doen. Wat STu weet ik nog d. m lNTE dollie. T BOSCHHUIS gaan kijken?" heen, „komen schpaadje door, leven dan wel." der, „dacht je en nog in het oor, die hebben de voeten ge- vertelde Bou- het tuinhuisje sschien ontdek- s gaan kijken", rol, „misschien oor, en als we het aan de po- sn we nog be- portret in de tag maar of je laten maken." hebben er nog ir in den tuin wat goed op." ir wij met z'n eel mooier." lan jij er zeker doen moet ik ingetje", lachte ioet lachje, kwaad", jullie weer niet uit te nu nog maar id moeder, die righeid van de dief nog niet vinden", hield besloten toch Huis te gaan. Han wachten 'n tweelingzus liet. Hen, ze is met n, en zal wel sn." m halen, maar iad er nu toch streek om je ik dien vent ik hem", viel tegen, dat er vas, de politie ïgesteld, maar zelfs de glas- md. is toch niets om zich heen, bijzonders te i dat ik nu toch gemeenert." blijven" vond jolitie nog wel en Boudewijn ir nu aan. d kwaad. „Nu iet, alleen om- anders hadden i ziag Boude'- m je daar nu zoo, jullie zijn >est en nu mag sertje m'n zin niet de heele de politie ook in schopte een die verschrikt u maar gaan." 'en ihoor, maar Luiteloos staan, alleen geweest plezier gehad, ook onzin om est mee gaan, „gaan we nog o flauw" pro- aaar Dik wou ie maar hoor, toch niets." weg. Hen was de Dik ook al- t eens gewoon ordt vervolgd.) Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen if 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel, Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. De hooge werkloosheidsuitgaven maken nieuwe heffingen noodzakelijk. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de inkomsten van het Werkloosheidssub- sidiefonds. De meening, dat hier een belastingver zwaring ten bate der algemeene middelen, wordt voorgesteld onder den schijn dat dit geschiedt ten bate van het werklöos- heidssubsidiefonds, gaat er van uit, dat het rijk verplicht zou zijn voor de kosten der werkloosheidsvoorziening f 53 mil- lioen bij te dragen. Dit uitgangspunt is echter, naar mi nister Oud uitvoerig betoogt, onjuist. Het lenigen van de gevolgen der werkloos heid is primair de taak der gemeenten. Het zou echter met een juiste verdeeling dier lasten naar draagkracht in strijd zijin, en het is bovendien onmogelijk geble ken, dat iedere gemeente haar eigen uit gaven te dezer zake ook volledig draagt. Er moest derhalve naar een weg gezocht worden, waardoor ook de belastingplich tigen in andere gemeenten in deze kosten zouden bijdragen. De werkloosheidsuitgaven waren zoo danig gestegen, dat een groot aantal ge meenten niet meer in staat was die te dekken zonder een hoogere bijdrage dan de post van f 46 millioen, welke op de Rijksbegrooting voor 1934 was uitgetrok ken, veroorloofde te verleenen. De minister wijst er op, dat er geen sprake van is, dat tusschen de voorgestel de nieuwe heffingen en de werkloosheids uitgaven geen enkel verband bestaat. Het is de hoogte der werkloosheidsuit gaven, die de heffingen noodig maakt. Zou men zonder mewwe heffingen het budget sluitend willen maken, dan is aan een zeer ingrijpende besnoeiing der werk loosheidsuitgaven die dan zeker het peil daarvan niet onaangetast zou laten, niet te ontkomen. Juist omdat de Regeering dit wil voorkomen is zij over haar eigen groote bezwaren tegen verdere belasting- verhooging heengestapt. Iedere gedachte om een pil te vergul den is aan het onderhavige voorstel vreemd geweest. Het heffen van opcenten is zeker in het algemeen niet het meest ideale middel om belastingverhooging te bewerkstelligen. Voor het treffen van tijdelijke regelingen op dit punt is echter het systeem van op centen in het algemeen het meest doel matig. Hjet sedert een jaar in werking zijnde tarief van invoerrechten is na zeer zorg vuldige voorbereiding tot stand gekomen. Dat tarief om louter fiscale redenen na zoo korten tijd opnieuw te wijzigen komt den minister weinig aanbevelenswaardig voor. De minister zou niet gaarne iets afdin gen op de bezwaren die aan een verhoo ging der successierechten verbonden zijn. Dat hij dit voorstel heeft gedaan, betee- kent dan ook allerminst een terugkomen op hetgeen door hem nog niet zoo heel lang geleden daaromtrent is gezegd. Hij ziet echter voor het oogehblik geen min der ongunstigen uitweg en is daarom ge noodzaakt deze nadeelen.te aanvaarden ten einde ernstiger gevaren te ontgaan. Wat. de opheffing van opcenten op het zegelrecht van buitenlandsche effecten aangaat, heeft nadere overweging geleerd dat hier een eenigszins eenvoudiger rege ling kan worden getroffen dan aanvanke lijk in het ontwerp is opgenomen. Op deze effecten worden reeds opcenten geheven, n.l. 80 op aandeelen in buitenlandsche maatschappijlen en 100 op andere buiten landsche effecten. De eenvoudigste wijlze van heffing der nieuwe opcenten is daar om om deze getallen te verhoogen tot 100 en 120 opcenten. De bezwaren, verbonden aan de heffing van opcenten op de omzetbelasting wor den door den minister allerminst onder schat. Hij meent echter, nu de belasting- verzwaring onvermijdelijk was, dat het de voorkeur verdiende deze te doen drukken op een zoo groot mogelijk aantal artike len, omdat dan de last over een zoo breed mogelijk vlak zou worden verdeeld. D'e omzetbelasting was voor dit doel 't meest geschikt. Inderdaad zou een heffing van 25 op centen tot een iets eenvoudiger berekening leiden. De minister wenscht echter de be lastingverhooging tot het volstrekt onver mijdelijke te beperken en geeft daarom aan eon aantal van 20 opcenten de voor keur. Het offensief gisteren begonnen. Nog weinig tegenstand. Het officieele Italiaansche legerbericht luidt: Den 3en November om zes uur hebben onze troepen het offensief op alle fron ten hervat. Colonnes rukken op naar Dolo en Ma- kale. Op het iSomalifront ontwikkelden onze colonnes activiteit in Ogaden. Er worden door vliegtuigen tal van verken ningsvluchten uitgevoerd. De opmarsch der Italiaansche troepen naar Makale is in volle ontwikkeling. Generaal De Bono heeft Zaterdag de laatste orders gegeven voor deze operatie, die door de uitgebreidheid van het ter rein, waar zij zich afspeelt, de indrukwek kende hoeveelheid materiaal en de vele effectieven, veel belangrijker is dan de voorgaande. De hoofdactie gaat uit van Adigr&t. Het front van Adoea zal evenwel niet werk loos blijven. De eigenlijke opmarsch is toevertrouwd aan het inheemsche legercorps onder ge neraal Biroli en de troepen onder generaal Santini, waarvan ook Ras Koeksa en zijn troepen deel uitmaken. Asmara gelijkt weer een legerkamp. Een reusachtig aantal vrachtauto's voert troe pen naar het front. Alle teekenen wijzer er op, dat de Ita liaansche opmarsch niet alleen de rich ting van Makale zal nemen, doch op een breeder front wordt uitgevoerd. Door de verovering van Makale zullen de Italianen in het bezit komen van den ouden karavaanweg, die naar het binnen land van Abessynië. Makale is een goed ontwikkeld gebied, met een belang rijken zouthandel. Groote moeilijkheden hebben de uit Danakil komende klamieel- ruiters te overwinnen, die in gloeiende hitte groote marschen moeten maken om op tijd te kunnen zijn. Vóór het midden dezer week wordt de val van Makiale ver wacht. Bondgenooten voor de Abessyniërs. De Ethiopiër» rekenen op drie bondge nooten bij hun pogingen om den verwach ten opmarsch der Italianen in het Afdem- gebied af te slaan, nl. dorst, ziekte en het woestijngebied. De Italianen zullen een dorre woestijn moeten doortrekken en de weinige bron nen, die daar nog gevonden worden, zijn door de Danakils met zout en vergif on bruikbaar gemaakt. De Italianen zijn dus verplicht hun water over de moerassen van Imini heen te transporteeren. Die watervoorraden zullen echter spoe- die uitgeput zijn, doordat de machines, tanks en vrachtwagens1, die door de woes tijn moeten trekken, enorme hoeveelheden noodig hebben. Men meent daarom, dat de Italianen gebruik zullen maken van vliegtuigen, maar zij zullen er veel noodig hebben, om het water voor een colonne van 15.000 man te vervoeren. Wat betreft de rivier Zouache, welke de Italianen zouden kunnen bereiken, deze is zeer snel verdroogd. In den winter wemelt het er bovendien van krokodillen. Dysenterie en malaria heerschen voorts in 'alle streken. Het terrein, dat overwonnen moet wor den, is volgens de eensluidende berichten der vliegeniers, die het geëxploreerd heb ben, aanzienlijk moeilijker dan het eenige weken geleden bezette gebied van Tigre. D'e nieuwe actie zal daarom in uiterst langzame etappes voortgang vinden. De aanvoer van oorlogsmateriaal en levens middelen is, aldus wordt verzekerd, tot in alle onderdeelen georganiseerd en voor bereid. Om de loyaliteitsbetuigingen van Ras Koeksa op de proef te stellen, zal de Ras opdracht krijgen, met duizend van zijn mannen de vijandelijke stellingen vóór en rond Makale te verkennen. Dit is een zeer gevaarlijke opdracht, daar op het hoofd van Ras Koeksa een prijs van 50.000 tha- lers is gesteld. Niemand twijfelt er aan, dat Koeksa, indien hij gevangen genomen zou worden, levend zal worden verbrand. Hedenmorgen werd uit Asmara gemeld: De Italiaansche troepen in het Noorden, welke in een front van 100 rnij'l breedte in de richting van Makale oprukken ont moeten weinig tegenstand. Behalve kleine schermutselingen was de voornaamste hinder gelegen in de moeilijkheid van het terrein. De troepen zouden bij hun opmarsch door de nog niet bezette dorpen met ge juich worden begroet. In de omgeving van de Setit schijnen de Italianen een afwachtende houding aan te nemen. Er zouden zich hier Abessynische af- deelingen hebben geconcentreerd. In bet gebied van Om Ager hebben de Italianen duizenden, kameelen waargeno men. Té Addis Abeba heerscht ongerustheid over Ras Kassa, de legeraanvoerder aan het Noordelijk front .Gruchten doen de ronde, dat hij zou zijn gevangen genomen, gedood of gedeserteerd. Do Abessynische strijdkrachten schijnen zich ten Zuiden van Makale te verzame len, waar zij! waarschijnlijk weerstand zullen bieden. Het inboorlngencorps aan het Noorde lijk front bevond zich gister nabij Haoe- sien. Abessyniërs doodgegeeseld. Ik ben getuige geweest van een afgrij selijk schouwspel, aldus meldt de U.P.- correspondent Ekins aan de „Maasbode." Twaalf Abessynische soldaten werden na melijk doodgegeeselt, omdat zij met die Italianen sympathiseerden. De terechtstelling had plaats op het marktplein en een enorm aantal toeschou wers was daar samengestroomd. Ook de Abessynische generaals en officieren uit het hoofdkwartier van generaal Nasiboe waren aanwezig. Uit de opmerkingen, die ik van ver schillende toeschouwers vernam, bleek, dat de Abessyniërs de straf voor deze landverraders volkomen rechtvaardig achtten. MONARCHIE OF REPUBLIEK. Volksstemming In Griekenland. Koning George zal 16 Nov. terugkeeren. Zondag is er in Griekenland een refe rendum gehouden over den terugkeer der monarchie. Er werd overal druk gestemd. Volgens de monarchistische bladen was de deelname aan de stemming aanzienlijk en zijn vrijwel geen onthoudingen geno teerd. Ofschoon de telling in geheel Grieken land nog niet gereed is, kan men toch uit de tot dusver bekende resultaten conclu- deeren, dat de monarchisten ruim 95 pet. der stemmen hebben verworven. Koning George heeft in een proclamatie aan het volk bekend gemaakt, dat hij zijn plicht alls koning van Griekenland weer op zich zal nemen en op den troon terugkee ren. Te Londen, waar hij 'het bericht ver nam, verklaarde hij zeer verrast te zijn over de overweldigende meerderheid waar mee het Grieksche volk zich voor zijn te rugkeer heeft uitgesproken. Hij is van plan 16 November naar Athe ne te vertrekken, om den troon te bestij gen, welke hem door het plebisciet is aan geboden. Leger en vloot zullen 6 November te Athene den eed van trouw aan den koning afleggen. Na afloop van deze plechtigheid zal een groote parade worden gehouden. Waarschijnlijk zal Donderdag een de putatie van de regeering naar Londen vertrekken om met Koning George naar Griekenland terug te keeren. Ook een deputatie van het leger, de ma rine en de luchtvaart, alsmede een ver tegenwoordiger van de stad Athene zullen zich naar Londen begeven. 18 November, de datum der sanctie- toepassing. Te Genève is besloten den datum der inwerking treding der economische sanctie-maatregelen tegen Italië op 18 November vast te stellen. De commissie heeft dezen datum ver kozen boven den oorspronkelijk voorge nomen van 15 November, omdat 18 No vember een Maandag is. China's antwoord aan Japan. Het antwoord van de Chineesche re geering op de jongste Japansche „waar schuwing" staat in principe vast, doch de tekst is nog niet opgesteld. In dit antwoord verzekert China alle onwettige vereenigingen, welke schade lijk zijn voor de vriendschappelijke be trekkingen tusschen China en Japan te ontbinden. Kerkdienst verboden. Nadat in Duitschland op kerkelijk terrein een zekere ontspanning was inge treden, is de situatie plotseling weer ver scherpt. doordat de geheime staatspolitie een godsdienstoefening, welke te D'aihlem ter gelegenheid van de aanstaande op richting van een theologische hooge- school der belijdende kerk zou worden gehouden, zonder opgaaf van redenen verboden heeft. Spionnage in Praag ten gunste van Duitschland. Naar „Un. Press" meldt zijn door de Praagsche politie 28 personen, onder wie verscheidene vrouwen, gearresteerd, die ervan beschuldigd worden een wijdver takte spionnage-organisatie ten gunste van Duitschland in het leven te hebben geroepen. Het hoofdkwartier van de spionnage- groep zou in een gebied nabij de Dhitsche grens gelegen zijn, dat bewoond wordt door een sterke Duitsche minderheid. Leden dezer organisatie zonden reeds tijdens het eerste verhoor hebben bekend, dat verbindingen werden onderhouden met zoogenaamde Duitsche spionnage- centra in Annaberg, Dresden en andere steden. Een der arrestanten wordt ervan be schuldigd een Tsjecho-Slowaakschen staatsonderdaan onder valsche voorspie gelingen over de grens naar Duitschland gelokt en daar in handen van de Dhit sche staatspolitie te hebben gespeeld. Korte Berichten. Te Berc'hem is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen Vlaamsch Na tionalisten en Communisten. Vijftien per sonen werden gewond onder wie twee ernstig. Na een proces van twee dagen heeft het O.M. tegen zuster Anna Schroers van de orde van Onze Lieve Vrouwe te Mühlhausen aan den Rijn, wegens overtreding van de deviezen- verordeningen, in totaal 12 jaar gevan genisstraf. 10 jaar eerverlies en een boete van 750.000 mark geëischt. In een radio-rede verklaarde Lloyd George, dat de sanctie-politiek der Brit- sche regeering te Genève een fout was. De sanctie-maatregelen tegen Italië wa ren veel te mild en zouden nooit him doel bereiken. UITBREIDING KERNCOMMISSIE VOOR DEN LANDBOUW. Een bedrijfsraad voor het landbouw bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen? De minister van Sociale Zaken beeft aan de vaste leden van de commissie van advies bedoeld in art. 8 der Bedrijfsraden- wet (kern-commissie-landbouw), de na volgende personen als tijdelijke leden toe gevoegd: A. I. Leenhouts te Retranchement, J. W. Scbeele te Boschkapelle, F. van Cam- pen te Graauw, A. H. de Milliano te Wa- terlandkerkje, J. Ramondt te Schoondijke, M. de Regt Lz. te Axel. J. Hilgenga te Utrecht, A. Vingerling te Goes en G. van Unnik te Haarlem. Deze toevoeging is geschied ten behoeve van het uitbrengen door bovengenoemde ootmmissie van een advies omtrent de wenschelijfcheid van bet instellen van een bedrijfsraad. voor het landbouwbedrijf in Z.-Vlaanderen, en omtrent andere daar mede verband houdende onderwerpen, in artikel 8 der bedrijfsradenwet bedoeld. Voorts heeft de minister aan die com missie als tijdelijke leden toegevoegd: M. P. van Nieuwenhuyzen, te Heiningen, ge meente Fijnaart, A. Bax te Zevenberg- schenhoek, C. Moors, te Nieuw-Vosmeer, J. Hilgenga te Utrecht, A. Vingerling te Goes en B. N. Loerakker te Haarlem, ten behoeve van het uitbrengen van een ad vies omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Westelijk Noord-Bra bant, en omtrent andere daarmede ver band houdende onderwerpen, in artikel 8 der bedrijfsradenwet bedoeld. Bezuiniging bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen worden uit over wegingen van bezuiniging met ingang van 1 Mei 1936 de sectie Alkmaar, met ingang van 1 Augustus 1936 de sectie Amersfoort en met ingang van 1 Novem ber 1936 de sectie Zwolle van den dienst van Weg en Werken der Nederl. Spoor wegen, opgeheven. Secretaris van minister Deckers. Zoodra mr dr L. N. Deckers het ambt van minister van Landbouw aanvaardde, voelde hij behoefte aan een secretaris, die het ministerieele werk kon helpen coördineeren. Als zoodanig heeft de mi nister aangezocht den heer ir L. Peters, die landbouwconsulent was te Washington en thang te Brussel aan ons gezantschap d^ze functie waarneemt. Voorloopig zal de heer Peters beide ambten blijven com bineeren en hij blijft te Brussel woon achtig. Het wetsontwerp lager onderwijs. De Bond van besturen van christelijke m.u.l.o.-scholen beeft een adres aan de leden der Tweede Kamer gericht, waarin gevraagd wordt, enkele bepalingen in zake het m.u.l.o. uit het ingediende wets ontwerp l.o., inzonderheid die betreffen de de verhoudingsgetallen, waaraan de bezetting der klasse zal moeten voldoen, den invloed der rijks-inspectie op de toe lating der leerlingen en de dertigleerlin- genschaal niet te aanvaarden, omdat an ders een groot aantal der christelijke m.u.l.o.-scholen ten doode zal gedoemd zijn. Lichtverlet bij werkverschaffing. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen doen mededee- len. dat voor de arbeiders in de werk verschaffingen in de maanden Novem ber en December en Januari en Februari een lichtverletregeling zal gelden en wel Binnenland. Opcenten voor het werklooshoidsfonds. Uitbreiding kerncommissie voor den landbouw. Hoe de spoorwegtekorten te dekken. Buitenland. Het offensief der Italianen in Abessynië begonnen. De economische sancties cp 18 Nov. in werking. Duitsche spionnen in Praag. Volksstemming in Griekenland. Groote meerderheid voor de monarchie. Ingezonden Mededeeling. zoodanig, dat wanneer door het ontbre ken van licht de vastgestelde werkweken niet gemaakt kunnen worden, in Novem ber en Februari het loon over ten minste 47 V2 uur zal worden betaald en in De cember en Januari over ten minste 45 uur. De eventueele aanvullende uitkee- ring zal geschieden naar het uur-basis- loon. Vervoerregeling werkverschaffingen. Met ingang van 18 November a.s. zal tot einde Maart 136 weer de z.g. winter- regeling van kracht zijn voor het vervoer van de in de werkverschaffingen tewerk gestelde arbeiders. De arbeiders, die da gelijks meer dan 2 maal 15 K.M. heb ben af te leggen, dienen als regel geheel voor rekening van de overheid vervoerd te worden per autobus, tram of trein. D'e arbeiders, die dagelijks 2 maal een af stand van 1015 K.M. hebben af te leg gen, ontvangen een vergoeding van 50 cent per man en per week. Voor afstan den minder dan 2 maal 10 K.M. wordt geen vergoeding gegeven. De arbeiders, die in kampen zijn gehuisvest en weke lijks meer dan 2 maal 30 K.M. hebben af te leggen, hebben verder gedurende die periode vrij vervoer. SPOORWEGEN EN WEGVERKEER. Middelen om de tekorten te dekken. „De Forens" heeft een onderhoud ge had met den Minister van Waterstaat, Jhr Ir O. G. A. van Lidth de Jeude over spoorweg- en verkeersaangelegenheden. Aan het interview is het volgende ont leend: De minister kon nog geen concrete om- lijhing geven van de voorstellen, die hij in de Kamer bij de behandeling van het verkeersvraagstuk heeft aangekondigd. De strekking van deze voorstellen is, de Spoorwegen in te krimpen indien de eco nomische factoren hiertoe aanleiding zul len geven. Men kan met verliesgevende lijnen drie ■dingen doen: le. intact laten omdat zij niettemin be langrijk zijn voor het verkeer; 2e. het personenvervoer stopzetten; 3e. heelemaal opheffen. „Mijn neiging", aldus de minister, „is te beginnen met het stopzetten van per sonenvervoer; het is bezwaarlijk, het mas- sagoederenvervoer per motortractie te doen geschieden. Het opheffen van lijnen, die verlies opleveren heeft het voordeel, dat het exploitatieverlies over het geheele land wordt verlaagd, waardoor de baten van beter rendeerende lijnen grooter wor den; baten die anders deels de verliezen van de onvoordeelige lijnen moeten dek ken. Een ander middel om de spoorwegtekor ten te verminderen is rationalisatie. Mijn stellingen zijn, dat men streven moet naar; le. grootere snelheid; 2e. meer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1