wk ROTTERDAM EERSTE BLAD Ik kan niet anders, bier sta ik De Rijksbegrooting 1936. E RING-BANK N.V. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 29 Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. *De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mededcolingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiün Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onwillekeurig gingen in deze dagen veler gedachten terug naar den kerk hervormer Dr Maarten Luther wiens re formatorische arbeid volstrekt niet tot het kerkelijk erf beperkt is gebleven. In herinnering werd gebracht hoe Lu ther op 31 October 1517 door het, naar academisch gebruik aanslaan van zijn stellingen aan de deur van de slotkerk te Wittenberg den strijd aanbond tegen de misbruiken die allengs in de kerk waren ingeslapen en vooral ook zijn op treden in 1521 in den Rijksdag te Worms, waar door hem het fiere woord gesproken werd: Ik kan niet anders, hier sta ik, God helpe miji! Er is in onzen tijd zeker wel bijzon dere aanleiding om dit optreden van Luther in herinnering te brengen omdat velen, die zich in naam naast hem plaat sen, in werkelijkheid lijnrecht tegen zijn belijdenis ingaan en het vaste fundament waarop hij stond pogen te ondergraven. Wij zien het droeve verschijnsel, dat duizenden die misschien met geestdrift het Lutherlied zingen, in den grond dér zaak één lijn trekken met zijn belagers. Inplaats van zich voor Gods Woord te buigen en dat Woord te laten staan is hun geheele leven er op gericht zelf te blijven staan. Hier sta ik! Vooral op dit deel van Luther's uitspraak wordt sterk de na druk gelegd. Hier sta ik! Ik, de dictator of de as pirant-dictator, die het ook zoover hoop te brengen, dat een geheel volk voor mijn machtwoord beeft. Hier sta ik, en ik zal blijven staan, want ik heb de macht om alles en een ieder die zich tegen mij stelt te verpletteren. Hier sta ik, en ik tracht staande te blijven, door het gezag van de Overheid te ondermijnen en hare bedoe lingen verdacht te maken, door te specu- leeren op de hartstochten van de massa, door de fouten die gemaakt worden uit te buiten, door gebruik, of liever mis bruik te maken van de verwarring die er tengevolge van de crisis op menigerlei gebied heerscht. Hier sta ik!, roept een ander, en door den klassenstrijd te prediken en als het noodig' is het revolutonair sentiment te prikkelen zal ik blijven staan. Voor Luther was deze uitspraak niet een uiting van vertrouwen op eigen kracht. Integendeel. Hij kende zijn zwak heid en diepe afhankelijkheid, maar hij stond en bleef staan temidden van alle verschrikkingen omdat hij niet anders kon en niet anders mocht. Ik k a n 'niet anders! Niet omdat hij nu eenmaal niet meer terug kon of om dat zijn positie of prestige op het spel stond, maar omdat hij klein dacht van zichzelf. Omdat hij zich ootmoedig boog voor zijn God en zijn Heiland niet wenschte te verloochenen. Toen eenmaal den discipelen geboden werd niet meer te spreken in den naam van Jezus, verklaarden zij niet te kun nen zwijgen. Zoo was het ook met Luther. Hij kon niet anders omdat hij niet anders mocht. Dé nood was hem opgelegd. Onder hen, die in onzen tijd dit woord tot het hunne maken zijn er velen, die duidelijk laten bemerken dat ze eigen- lijk bedoelen: ik wil niet anders. Men kan mij spreken van de eischen van Gods Woord, van de ordinantiën des Heeren die voor alle terreinen van het leven gelden, maar ik ben niet van plan mij daarvoor te buigen. Dat Woord mag nog eenige waarde hebben voor het geestelijke leven, voor hen die ziek zijn en sterven gaan, maar overigens erken ik niet de macht en de klem van dat Woord. In het staatkundige en maat schappelijke leven zal ik zelf mijn weg banen zooals mij dat goeddunkt: ik w i 1 niet anders hier sta ik! En het spreekt vanzelf, dat in derge lijke omstandigheden aan Gods hulp waardoor Luther zich in staat voelde staande te blijven, geen behoefte bestaat. In allerlei toonaard klinkt meer of minder bedekt de verwaten revolutio- naire leus: geen nood, wij redden 't zon der Hem. Dat is het veronrustende en het be klemmende van onzen tijd. Och, men wil ter verdediging van al lerlei richting en beweging nog wel een beleefde buiging maken voor den gods dienst, mits de godsdienst zich niet met hen bemoeit en niet de eisch gesteld wordt dat zij in de eerste plaats God hebben te dienen en naar Zijn Woord zich hebben te richten. Nu moeten wij er ons voor wachten, dat wij bij dit alles zouden vergeten naar ons zelf te zien en eigen innerlijk leven bloot te leggen, Is het toch niet vaak zóó, dat we in ons optreden op staatkundig en maat schappelijk gebied, in den grond der zaak eigen zin en eer en belang op den voorgrond stellen? Dan is de eerste vraag niet wat God van ons eischt, dan gaat het niet om het recht Gods1, maar dan zoeken we onszelf, al blijkt daarvan dan misschien niets naar buiten. 'tls goed, als in deze dagen de ge dachten verwijlen bij een Luther, mits daarbij gedacht wordt aan het werk Gods dat in en door hem openbaar werd en mits er ook de begeerte is om Luther in zijn geloof en gehoorzaamheid na te volgen. Dan kunnen we, ook al drukt het leed en dreigt het lot, toch volhouden en vast houden. Dan zeggen we met een Luther: Ik kan niet anders, hier sta ik, God helpe mij! Algemeene regeeringspolitiek. De grenzelooze ongebondenheid in woord en geschrift zal meer worden tegengegaan. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting. Wijl laten uit dit zeer uitvoerige staats stuk hier enkele grepen volgen: De regeering kan gereedelijk instemmen met de in het voorloopig verslag uitge drukte vrij algemeene meening, dat het weinig zin zou hebben thans opnieuw in een uitvoerige gedachtenwisseling te tre den over de jongste kabinets crisis. In hoeverre er grond is voor de vrees, dat de in Juli gebleken tegenstel lingen zich opnieuw zouden gaan open baren, zal eerst de ervaring kunnen aan- toonen. De doelstelling van dit kabinet is gelijk aan die van het vorige, doch de middelen tot betrekking van het doel wis selen met de veranderde omstandigheden, zoodat voor een vergelijking met dit pro gram, buiten de algemeene doelstelling, nauwelijks sprake kan zijn, daar immers de omstandigheden, waaronder gewerkt moet worden, telkens andere aspecten ver- toonen. Het kabinet kan in den uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemeenteraden geen enkele aanleiding vinden, de Kroon te adviseeren tot Ka merontbinding over te gaan, en wijist eveneens terug het verwijt, dat de regeering den grondslag van Gods Woord verwerpt, de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt en ons naar het staatssocialisme voert. Dat de overheid in dit tijdsgewricht aan het maatschappelijk leven velerlei beper king oplegt is juist, maar even juist is het dat nog niemand een weg heeft gewezen waardoor het verleenen van steun aan het bedrijfsleven mogelijk wordt zonder zoo danige vrijheidsbeperking. De regeering is er verre van, staatssocialis me te begeeren, en zal integendeel den dag zegenen, waarop de tegenwoordige noodmaatregelen kunnen worden opgehe ven. Voor een verwijt, dat de regeering indien zij1 althans de bevoegdheden bezat om anders te handelen te veel gedoogt, te ruime vrijheid laat, zou meer grond aanwezig zijn dan voor de opvatting, dat de regeering de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt. In plaats van op dit stuk beterschap te beloven, kan worden medegedeeld, dat bij de komende voorstellen tot herziening van enkele grondwettelijke bepalingen, de regeering integendeel ruimere bevoegd heden vragen zal om de grenzelooze ongebonden heid in woord en geschrift te kunnen inperken. D'e meening, dat de regeering zich niet stelt op den grondslag van Gods Woord kan slechts beteekenis 'hebben voor hen, die van meening zijn, dat hun persoonlijk oordeel omtrent hetgeen Gods Woord van de overheid eischt, beslissend is voor alle andere Nederlanders. GRONDWETSHERZIENING. De publicaties van de N. S. B. De voorgenomen grondwetsherziening zal een partieel karakter dragen. De re geering geeft er, mede met het oog iop den te betrachten spoed, de voorkeur aan, deze herziening zelf rechtstreeks voor te bereiden. De indiening van een wetsontwerp ter vo'orkcming van particuliere machtsvor ming op het terrein van de Overheidstaak zal binnen afzienbaren tijd kunnen plaats hebben. Inderdaad meent de regeering, dat de wending welke in den laatsten tijd de zaken genomen hebben, het gewenscht maakt, dat naast het z.g. uniformverbod mitsgaders de bestaande bepalingen op het stuk van vuur- en andere wapenen en munitie, voorschriften worden vastge steld als thans ontworpen. Met betrekking tot de gestelde vragen nopens het weren van fascistische invloe den in de burgerwachten, zij medegedeeld, dat de regeering bijl voortduring ernstig aandacht aan dit punt heeft geschonken Ingezonden Mededeeling. NATIONALE Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Nationale Levensverzekering-Bank N. V. te Rotterdam ol tot een van haar Vertegen woordigers. VOORBEELD Een 30-jarige verzekert een kapitaal van f10.000,— bij in leven zijn na 35 jaren aan hem zelf uit te betalen. Bij eerder overlijden wordt aan de zijnen uitgekeerd een rente van: 25 12500, in het 1 ste jaar na overlijden, 20 f2000,— in het 2de jaar na overlijden, 1 5 f 1 500, in het 3de jaar na overlijden, 10 °/o =11000, in de volgende jaren bovendien ontvangen de nabestaanden, 35 jaren na ingang van de verzekering, een kapitaal van f10.000, waarna geen rente-uitkee- ringen meer plaats vinden. Deze volmaakte verzekering vereischt een jaarlijksche premie van f 300, Komt de verzekerde na b.v. 4 jaren te over lijden bij zal dan aan premie hebben betaald 4 X f 300, - f 1200,— - dan zal aan de zijnen worden uitgekeerd: f2500,- 4- f2000,- -f- f1500,- -f 28 X f1000,(-f10.000,-, in totaal uitmakende 144.000,-. Binnenland. Memorie van Antwoord, der regeering in zake de Staatsbegrooting. Het optreden der justitie tegen „Volk en Vaderland". Buitenland. Weinig nieuws van bet oorlogsfront. Turksch scbip vergaan. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar ot coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam en blijft schenken. Aan den inspecteur der burgerwachten werd opgedragen, te on derzoeken, of en iop welke wijlze aan den desbetreffenden door den minister van binnenl. zaken in Maart 1933 gege ven wenk bijl de onderscheidene burger wachten gevolg was gegeven en voorts de stipte nakoming van dien wenk te verzet- keren. De regeering meent, dat bet z.g. uni formverbod al moge het dan niet een volkomen afdoend middel zij'n gebleken zonder twijfel bevredigend beeft gewerkt. De publicaties van de N. S. B. hebben de voortdurende aandacht. Afgezien van de vraag, of een verbod van bepaalde or ganen op het oogenblik gewenscht zou zijn laat de Grondwet zulks niet toe. In- tusschen zullen maatregelen warden ge- traffen, opdat tegen de strafbare uitla tingen in de pers strenger dan tot dus ver worde opgetreden. Gelijk reeds enkele malen is gebleken wördt hierbij zoo noo dig ook tot inbeslagneming van de persen 'overgegaan. De regeering meent, dat er geen reden is, het verbod voor ambtenaren om lid te zdjh van de N. S. B., op te beffen. Van een wijziging in de instelling in die orga nisatie of in haar wijze van optreden, welke de intrekking van het verbod zou mötiveeren, is niets te bespeuren. „PLAN VAN DEN ARBEID." Luchthartigheid, waarmede men zich millioenen wil verschaffen. In de memorie worden ook enkele opmerkingen gewijd aan het socialisti sche „plan van den arbeid". Het voornaamste bezwaar tegen de ge dachten daarin ontwikkeld, is wel de luchthartigheid, waarmede gesproken wordt over de mogelijkheden om zich de honderden millioenen te verschaffen voor de uitvoering van het plan noodig. Wie eenigermate bekend is met de moei ten en zorgen der regeering om haar bestaande vlottende schuld regelmatig te vernieuwen door uitgifte van schatkist biljetten en -promessen, kan niet anders dan afwerend staan tegenover de ge dachte om aan die reeds zoo hooge vlot tende schuld nog eenige honderden mil lioenen toe te voegen. Waarbij dan komt de thans zeer hooge rente. Een tweede bezwaar is ontleend aan de praktische mogelijkheden bij de uit voering van nuttige werken. Zelfs bij de besteding van de 6 mil- lioen uit het Werkfonds heeft men niet kunnen vermijden, af en toe gelden be schikbaar te stellen voor werken, waarbij twijfel aan de oeconomische nuttigheid gerechtvaardigd is. Dit is trouwens niet te verwonderen als men weet, dat in de laatste 15 jaren van overheidswege een bedrag van ongeveer f 1500 millioen voor publieke wer ken is uitgegeven. DE „SCHOBBERDS". Verwekkers van monetaire onrust ten einde zelf voordeel te behalen. De leden der Tweede Kamer, die zich als voorstanders van devaluatie gedis- qualificeerd achtten door de woorden, die minister Coliju heeft gewijd aan hen, wier onvaderlandslievendheid een groot gevaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1