BROCHES Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtszaken 50^ Auto's met Ingebouwd radio-toestel. De K.N.A.C. verzocht ons mede te doe len, dat automobilisten, die een inge bouwd radio-toestel in bun auto mede voeren, dit op hun nationalitoitsbewijs moeten laten inschrijven, aangezien zij anders, terugkomende van een buiten- landsche reis, bij de Nederlandsche douane moeilijkheden kunnen krijgen. Indien het toestel niet op het nationa- liteitsbewija is ingeschreven, dan kunnen invoerrechten worden geëisöht. Centrale voor werkloozenzorg. De Centrale voor Werkloozenzorg heeft Woensdag en Donderdag op „Woud-scho ten" te Zeist haar jaarlijiksdhe conferentie gehouden, onder presidium van den heer W. J. Hemmes. Deze gaf een overzicht van hetgeen de Centrale heeft verricht sedert de vorige conferentie. De 'heer T. Elsinga, secretaris van het Prov. Comité voor Zuid-Holland, hield vervolgens een beschouwing over de vraag: „Wat ge schiedt er en kan er voor de volwassen werkloozen worden gedaan?" In de avondbijeenkomst sprak de heer N. H. de Graaf, rijkscontroleur voor de cuitureele werkloozenzorg, over 'het on derwerp: „Het contact tusschen het plaatselijk werk en het kampwerk voor jeugdige werkloozen." Met het kampwerk worden de jongens, aldus spr., slechts acht weken geholpen. Bovendien wordt hun vakkennis daar niet vergroot. Om dit bezwaar op te heffen kunnen bijv. des avonds schriftelijke cursussen gevolgd worden. Onder leiding van een plaaitse- lijiken leider kan die cursus dan thuis voortgezet worden. Voorts moet de kamp leiding contact houden met de plaatselijke arbeidsbemiddeling, om de kans tot plaat sing in het bedrijfsleven voor de werk loozen te vergrooten. Voorloopifl overzicht van het weer in October, meegedeeld door het K. N. I. te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur Ya gr. boven normaal; in de eerste decade was de tem peratuur Vs gr. en in de tweede 1^ gr. boven normaal; in de derde decade 1 gT. beneden normaal; de grootste afwijkin gen kwamen voor op den lOden en den 24sten resp. 6 gr. boven en 6 gr. beneden normaal. D'e gemiddelde maximumtem peratuur was V« gr. beneden en het ge middelde minimum 1 gr. boven normaal. Het aantal dagen met een minimum tem peratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 3 tegen 3 normaal. De neerslag was over het gebeele land boven normaal, in het midden van het land en in Over- ijsel en Gelderland 10 tot 15 pet. en overi gens 1540 pet. boven normaal. Te De Bilt werden 100 uren zonneschijn waar genomen tegen 103 normaal. Hei saneeringswerk in de Nederlandsche bakkerij. Op 28 October werd te 's Gravenhage verleden de opriohtings-acte van de Ne derlandsche Bakkerij-Stichting. Als oprichters traden op alle landelijke bakkerspatroons-organisaties (particulie re en coöperatieve). De Stichting heeft tot doel, leiding te geven aan het saneeringswerk in -de Ne derlandsche bakkerij. Buitengewone ministerraad. Gistermorgen is een buitengewone mi nisterraad gehouden. Waarschijnlijk houdt deze zitting verband met bespre kingen over de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I van de rijksbegrooting. Eilewoutsdijk. Gemeenteraad. Donderdagmiddag vergaderde de raad. Afwezig de heeren van de Velde en Meu- lenberg. De voorzitter deelt aan den heer v. d. Hage, naar aanleiding van diens ver zoek in de vorige vergadering, mede, dat hem bijl informatie gebleken is, dat naast bet ventverbod geen verbod uitgevaardigd kan worden voor besteldiensten, wijl een dergelijke bepaling niet door boogere autoriteiten wordt goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de behan deling van.de gemeentebegrooting 1936. Name de commissie van onderzoek wordt Jor den heer Bakker verslag uit gebracht. Deze deelt mede, dat het de commissie opgevallen is, dat het salaris van den secr.-penningm. van het burg. armbestuur f 250 per jaar bedraagt, het welk te hoog wordt geacht in verband met de werkzaamheden aan deze betrekking verbanden. De commissie stelt voor, met het oog op den financieelen toestand de zer gemeentelijke instelling, alsmede uit billijkheid tegenover den armen-genees- heer, wiens jaarwedde in tegenstelling met die van den secr.-penningm. nimmer werd verhoogd, den Raad voor te stellen, een verzoek tot het burg. armbestuur te richten tot verlaging dezer jaarwedde, zoo mogelijk reeds nog met ingang van 1 Jan. 1936 iover te gaan. Dit voorstel werd met de stem van den heer Zoeter tegen, aan genomen. Verder dringt de commissie erop aan, het verstraten der Lange Viele in het ko mende jaar aan een vakman op te dragen en dit niet, zooals gewoonlijk door den ge meentewerkman te laten verrichten. De overige leden blijken er eohter niets voor te gevoelen Omdat zulks minstens f 100 aan arbeidsloon zal kosten, terwijl slechts f300 voor onvoorziene uitgaven beschik baar Is. Dhr Goetheer vraagt of onder de f 3500 die zij!n uitgetrokken voor steun aan werk loozen ook de brandstoffentoeslag is be grepen. De voorz. geeft daarop een beves tigend antwoord, doch zegt dat het nog niet vaststaat of deze toeslag verleend zal worden. Op verzoek van ditzelfde lid zullen B. en W. den Raad in zijn eerstvolgende ver gadering van advies dienen omtrent het verleenen van een bijslag -op de uitkeering der werkloozenkassen, gelijk aan het ver schil tusschen uitkeerings- en steun bedrag. De begrooting wordt daarna met alg. stemmen ongewijzigd vastgesteld. Eilewoutsdijk. Loop der bevolking. Vertrokken: P. E. W. Mulder naar Dén Haag. 't Zandt. De vlagjesverkoop voor de Ghr. actie in de weermacht bracht f 16,25 op. Breskens. Een vliegveld. Naar de „VI. Crt. verneemt, zal in de onmiddel lijke nabijheid van Breskens een vliegveld worden ingericht, speciaal bestemd voor het vliegtuig van de firma Van Melle. Het terrein, dat rond wordt met een mid dellijn van 350 M., zal in het begin van 1936 gereed zijn. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Lage Vuursche, L. Blok te Brandwijk (Z.-H.) De kerk in Duitschland. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" neemt zijn bericht terug, dat het ministerie voor Propaganda een preven tieve censuur zou hebben ingesteld. De staatsautoriteiten treden, zoo schrijft hij verder, onder het kerkbestuur van minister Kerrl, wat hiervoor hun motie ven ook mogen zijn, in sommige opzich ten krachtiger op dan zij ooit hebben gedaan onder het bestuur van bisschop Müller en de „Duitsche Christenen". Overigens weigert de rijksbisschop, die door minister Kerri's kerkelijke besturen genegeerd wordt, hardnekkig af te tre den; datzelfde doen de door hem geko zen bisschoppen der „Duitsche Christe nen". Zoo zijn er drie kerkbesturen: het voorloopige kerkbestuur van de Belijdenis beweging, de besturen van minister Kerrl, en hetgeen er is overgebleven van de organisatie van rijksbisschop Müller. Er is derhalve, zoo schrijft de correspondent tenslotte, nooit zulk een dood punt in de geschiedenis van den kerkstrijd ge weest, als er thans is. Benoemd tot hoofd der Geref. School te Scharnegoutum 'dhr E. Hoge- weg te Nieuwdorp. Krabbendijke. Geslaagd aan het Insti tuut A.S.S.O. te Arnhem voor het diplo ma Electrotechniek de heer G. F. West- strate, alhier. 'Zeedijk ernstig 'bescha digd. Wederom heeft de storm gisteren den zeedijk van het waterschap Nes-Bu ren op Ameland ernstig beschadigd. Men doet thans pogingen de gaten te dichten. Hiervoor zijn 500 zakken zand en een hoeveelheid ander materiaal aangerukt. De toestand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm een doorbraak niet uitgesloten geacht moet worden. 'Vrachtauto door den trein gegrepen. Vanmorgen is op den onbewaakten overweg te Medem- blik een vrachtauto door den motortrein gegrepen, een eind meegesleurd en zwaar beschadigd. D'e beide inzittenden bleven ongedeerd. Bij het appels plukken doodgevallen. Te Lienden (bij Tiel) is de 22-jarige ongehuwde appelplukker K. uit 'Ommeren bij het appels plukken van een ladder naar beneden gestort, waarbij hij den halswervel brak en verder inwendige kneuzingen opliep. Hij is aan de gevolgen overleden. Rechtbankzitting in de openlucht. De justitie te Kleef was gisteren naar de 'grens van Beek gekomen om een getuige te hooren in een geval van Deviezensmokkel. De Nederlandsche getuige wilde wel gehoord worden, maar verkoos niet op Duitsch gebied te komen. Een uitnoodiging van de Duitsche auto riteiten aan den Nederlander om in hotel de Muissehenberg, welke op Duitsch ge bied gelegen is, te 'komen, werd afgesla gen, zoodat de getuige zijn verklaringen in de open lucht aan de grens aflegde, zonder Duitsch gebied te betreden. --Landbouwer onderauto geraakt. Gisteravond is te Vollen- hove de 21-jarige gehuwde landbouwer A., die den weg wilde oversteken, door een auto uit Zwolle gegrepen en gedood. MOET DAARVOOR DE LANDBOUW STEUN DIENEN? Het „Drukkers-Weekblad" schrijft: In het landbouwbedrijf is een rigoureu ze ordening ingevoerd. Wij zullen de laat- sten zijn om den boeren den steun te mis gunnen. Wij zijn ervan overtuigd, dat het ingrijpen der overheid nuttig en noodig is geweest. Wel verwachten we, dat de regeering onaangenaam zal zijn getroffen als ze ervan kennis neemt, dat verschei dene boeren den regeeringssteun gebrui ken om andere bedrijfstakken, die ook in grooten nood verkeeren, schade toe te brengen. Wij bedoelen het volgende: In het noorden van ons land worden de boeren opgewekt om geld bij te dragen aan de N. V. „De Agrarische Pers". De landbouwstand aldaar wil zelf beschikken over een groot grafisch bedrijf. Een ge bouw wordt ingericht, dure persen zijn reeds gekocht. Terwijl ongeveer één derde van de Ne derlandsche grafische machinecapaciteit op dit oogenblik geen emplooi meer heeft, wordt die capaciteit geheel nutteloos nog eens weer uitgebreid met een door de landbouwers aangeschafte grafische in stallatie, die dus tienduizenden guldens Nederlandsch kapitaal nutteloos naar het buitenland doet wegvloeien. Doch er is meer. Tengevolge van deze plannen wordt er reeds één bestaande drukkerij te Meppel in de kern getroffen en zullen in de toe komst, wanneer de N. V. „De Agrarische Pers" ook andere periodieken tot zich gaat trekken, tien a twintig drukkerijen in het Noorden met geheele of gedeeltelijke ondergang worden bedreigd. En dat alles, terwijl er geen enkele klacht is over de wijze, waarop die perio dieken tot op dit oogenblik werden ver vaardigd. Men klaagde er niet over, dat ze te duur zijn of niet behoorlijk werden afgeleverd. Iedere kostprijsdeskundigo kan nagaan, dat de vervaardiging van die pe riodieken in een eigen bedrijf duurder moet uitkomen dan bij' de particuliere on dernemingen, die naast die periodieken ook nog ander werk vervaardigen en mits dien minder improductiviteit hebben. Dit alles verhindert de landbouwers niet om zich de luxe te permitteeren, een eigen grafisch bedrijf op te zetten. Z ij heb ben blijkbaar geld te veel. Thans gaan zij hun gelden, direct of indirect verkregen uit den landbouwsteun, besteden aan de toespitsing van den nood toestand in het grafische vak. Er is nóg meer. De 'landbouwers, die voor zichzelf roe pen om organisatie en ordening, die door de regeering zijn geholpen met een ingrij pende prijszetting en productieregeling, verklaren zich reeds bij voorbaat tegen de ordening in het boekdrukkersbedrijf. Zelf roepen ze om een ordening direct van de overheid. Een ordening in anderen kring echter, op meer harmonische wijze verkregen, n.l. door historische ontwik keling van organisatiezin en zelftucht wordt door hen versmaad. De eenige die hier lachen kan is een buitenlandsche machinefabriek. Teeltregeling sla en spinazie. In verband met de tuinbouwteeltrege ling voor het jaar 1936, kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas, het volgende worden medegedeeld: De teelt van kropsla en spinazie in kassen, serres en warenhuizen, beplant met druivenboomen met een schot van 4 jaar of meer is verboden. Verder zal de teelt van kropsla onder glas zoowel warm als koud slechts zijn toegestaan onder de volgende voor waarden. A. voor plat glas: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam al dan niet bij ten hoogste 2 bloemkool per raam; 2. op 6 per raam bij ten hoogste 5 bloemkool per raam; 3. op 16 per raam in peenrijen zonder bloemkool; 4. op 12 per raam in peen- rijen met ten hoogste 5 bloemkool. Deze getallen gelden voor elk raam afzonderlijk en voor elke teeltwijze, ter wijl de teelt van elk ander warmoezerij- gewas in elk der bovenomschreven teelt wijzen is verboden, ook al zouden de omschreven kroppen sla niet meer ten volle aanwezig zijn. In de periode van 1 Jan.30 Juni 1936 mogen de ramen slechts éénmaal voor de teelt van kropsla worden gebruikt en is het overleggen van kropsla op kropsla verboden. De grootte van het raam wordt vast gesteld op 150 c.M. bij 80 c.M., voor groo- tere of kleinere ramen gelden de voor geschreven getallen in evenredigheid. B. voor warenhuizen, kassen en ser res: Het aantal kroppen sla wordt be paald als volgt: 1. op 20 per raam of 16 per vierk. M. bij uitsluitend sla; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 2 bloemkool per raam; 3. op 12 per vierk. M. bij ten hoogste 2 bloemkool per vierk. M. Deze getallen gelden voor elk raam of elke vierk. M. afzonderlijk en voor elke teeltwijze. Met uitzondering van tomaten en boo- nen, zal de teelt van elk ander warmoe- zerij gewas in elk der onder 1, 2 en 3 be doelde teeltwijzen zijn verboden, ook al zou hier het omschreven aantal krop pen sla niet meer ten volle aanwezig zijn. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 1 Nov. 1935. Ontucht met minderjarige: A. v. S., 29 jaar, werkman te Vlissingen, thans in voorarrest, 1 jaar gevangenisstraf met af trek voorarrest. Diefstal met inbraak: J. A., 28 jaar, werkman 'te Middelburg, thans in voor arrest, 0 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. L. V., 25 jaar, werkman te Middel burg. Vrijspraak. Oplichting: F. J. P., 27 jaar, koopman te Middelburg, bekrachtiging van 'het von nis, waartegen verzet. 6 maanden gevan genisstraf. Overtreding Octrooiwet: F. A. K. Jr., 20 jaar, electricien te Middelburg, f40 b. Ingezonden Mededeeling. WAT EEN GEWELDIGE C1GARET DIE NIEUWE ct ao cigarette hi of 20 d. 'h., met verbeurdverklaring van een radiotoestel. Ontucht met minderjarige: P. S., 58 jaar, arbeider te OosterlancL, 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en f 40 b. of 20 d. h. Diefstal van mossels: J. J. de J., 26 jaar, schipper en G. J. de J., 24 jaar, schippersknecht, beiden te Bruinisse. Be krachtiging van het vonnis waartegen verzet, voor ieder 2 maanden gevangenis straf. Doen van valsche aangifte, M. A. 57 j., werkman te Schore, 1 maand gev. straf. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijlwiel niet behoorlijk uitwij ken naar links bij het inhalen van een voertuig: H. M. O. te Middelburg f2 of 2d, h. Als bestuurder van een motorrijtuig of rijwiel niet tijdig verandering van rich ting aangeven: M. G. A. M. te Delft f 3 of 3 d.; P. B. te Middelburg f 2 of 2 d. Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: Ga. Fa. v. H. te Goes f 1 of 1 d.; J. P. te Koudekerke f 3 of 3 d. Met een rijwiel of motorrijtuig een weg in verboden richting berijden: F. P. W. te O. en W. Souburg f 1 of 1 d.; Da. V. te Woilfaartsdijk f2 of 2d. h.; H. J. de J. te Goes f2 of 2 d.; L. J. te N. en St. Joosland f 3 of 3 d. h.; J. W. te Ka/pelle f3 of 3 d. Te Zoutelande in het openbaar deelne men aan eenig spel met kaarten: J. D. te Zoutelande; J. L. te Zoutelande; P. A. R te Zoutelande f 1 of 1 d. 's Avonds rijden met een motorrijtuig zander licht en (of) achterlicht: J. v. L. te Kruiningen f 5 of 3 d.;H. B. te Amster dam f 1 of 1 d.; J. P. te Goes f 5 of 5 d.; J. B. te Kloetinge f5 of 3 d.; P. R. te Middelburg f3 of 3 d.; G. v. d. L. te Zwijlndrecht f 10 of 10 d. Een motorrijtuig zonder voldoend toe zicht op een weg laten staan anders dan met in rust gebrachten motor: J. A. B. te Goes f2 of 2 d. Rijden met een ingeschreven motorrij tuig over een weg met grooter wielbelas- ting dan in het inschrijvingsbiljet is ver meld: A. L. te Breda f 5 of 3 d. b. Rijden met een ingeschreven motorrij tuig terwijl het motorrijtuig niet in goeden staat verkeert: J. G. te Goes f 5 of 5 d. Met een niet ingeschreven motorrijtuig rijden: J. J. te Vlissingen f 5 of 5 d. Fietsen zonder bel: P. N. te Middelburg f 3 of 3 d. 's Avonds fietsen zonder rood achter licht of reflector: J. de K. te Goes, D. J. de R. te "Wblfaartsdijk ieder f 2 of 2 d. Met een rijwiel op meer dan twee wie len over een rijwielpad rijden: G. J. Gh. v. H. te Middelburg f 1 of 1 d. h. Rijden op een rijwiel op meer dan twee wielen zonder rem: H. A .v. S. te Middel burg f 3 of 1 w. t.sch. Met een rijwiel buiten noodzaak het voor hem links liggend rijwielpad berij den: N. R. te Schore f 3 of 3 d. Op een rijwielpad bij' het inhalen niet behoorlijk uitwijken: S. D. te 0. en W. Souburg f 0.50 of 1 d. Op een rijwielpad naast een anderen bestuurder van een rijwiel rijdende bij het ingehaald worden zich niet achter den naast hem rijdenden bestuurder begeven: G. de W. te Wolf aartsdijk f 3 of 3 d. Als bestuurder van een motorrijtuig op een kruispunt niet voorrang geven aan verkeer van rechts: J. M. te Leiden f 25 of 10 d. h. 's Avonds rijden met een motorrijtuig zander dat nummer met Ietter behoorlijk zichtbaar en verlicht zijn: F. J. H. v. d. B., Middelburg f 5 of 5 d.; M. J. H. te Wol- faartsdijk f 3 of 3 d. Rijden met een motorrijtuig zonder gel dig rijbewijs: G. B. te Haarlem f 5 of 5 d.; ED. D. te Brugge (B.) f 3 of 3 d. Rijden met een rijwiel op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: H. B. te Vlis singen f 5 of 5 d. Straatschenderij': J. L. K. te Ierseke f15 of 15 d. In staat van dronkenschap verkeerende de orde 'verstaren: M. G. te Middelburg: 3 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg bij herhaling: J. K. te Middelburg gedom. f 15 of 10 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijta vee laten loopen op eenigen grond die beplant is: D. R. te Heinkenszand f 10 of 10 d. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo pen op eenigen grond die beplant is: A. B. te Kruiningen f 5 of 5 d. Verwerping cassatiebe roep. Door den Hoogen Raad der Ne derlanden is op 28 October j.l. afgewezen het cassatieberoep door L. J. D., mole naar, wonende te Nieu werk eik, ingesteld, tegen het vonnis van de Rechtbank te Middelburg van 3 Juli 1.1., waarbij' hij in hooger beroep met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Zierik- zee van 1 Mei 1.1. wegens overtreding van de Tarwewet 1931, werd veroordeeld tot 2 maal f50 boete te vervangen door 2 maal 10 d. h. Het witte spatbord. De rechtbank te Groningen heeft in hooger beroep uitspraak gedaan inzake de witte spatbordkwestie. Naar men weet 'had een ambtenaar van het kantongerecht zich laten verbali seeren, omdat hij overdag aan zijn rijwiel geen wit spatbord had. De kantonrechter had volgens den eisch van den ambtenaar van het O. M. den verdachte vrijgesproken. De officier van justitie bij de rechtbank mieende evenwel, dat de wetgever wel on duidelijk was geweest, maar toch de be doeling voorzat in 'bet nieuwe artikel, om het spatbord ook overdag verplicht te stel len. GeëisCht werd f0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank was evenwel een andere meening toegedaan en beeft den verdachte vrijgesproken. Ossche uitspraken. De Bos sche rechtbank beeft de volgende von nissen geveld Inbraak met geweldpleging te Oss 'bij L. v. B. aldaar op 6 Januari 1934: A. J. 0., 23 jaar, arbeider te Oss, tot 3 jaar en de 19-jarige schoenmaker P. A. S. tot 1 jaar, een en ander met aftrek van de voorloopige hechtenis. De officier bad te gen O. 5 jaar en 'tegen S. 2 jaar geëischt, beiden met aftrek. Inzake de brandstichting in het sport park te Oss is de 40-jorige koopman J. F. A. V., bijgenaamd Jan Bol, gewezen directeur van de wielerbaan te Oss, ter zake de brandstichting in di't paviljoen, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloopige 'hechtenis. De eisch was 3 jaar met aftrek. In dezelfde zaak werd de 44-jarige arbeider N. H. Soh. uit Oss veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Het O.M. had hier 4 jaar met aftrek geëischt. Inzake de inbraak te Heeswijk, bij den gepensioneerden veldwachter Weideman werd de 29-jarige arbeider A. H. den B. en de 30-jarige arbeider M. van 0. beiden uit Oss veroordeeld tot zes jaren gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O.M. had tegen ieder 8 j. geëischt. De inbraak was gepleegd in den nacht van 14 op 15 Juli 1934. Verder werd veroordeeld wegens mede plichtigheid aan diefstal en heling de 32- jarige arbeider G. H. den B., betrokken bij dezelfde inbraak tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Het O.M. had tegen deze verdachte 3 jaar ge vorderd. Zaak tegen burgemeester van Haarlem aangehouden. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsehe rechtbank terecht gestaan de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 9 April reed de burgemeester met zijn auto van Amsterdam naar Haarlem en 'kwam onder de gemeente Haarlem- merliede in botsing met een motorrijder, den heer Sweerts uit Haarlem, die vrij wel op slag gedood werd. De officier van justitie 'had vijf dui zend gulden boete, subsidiair vijftig dagen hechtenis en intrekking van ihet rijbewijs voor den tijd van een jaar geëischt. De rechtbank heeft 'gisteren de zaak teruggewezen naar den rechter-commis- sarie, omdat zij' 't onderzoek onvolledig achtte. NIET GEëERD IN ZIJN VADERLAND. De heer Mussert, de leider van de N. S. B., heeft hoog opgegeven van zijn reis naar Indië. Hier vond hij niet de waardeering en toejuiching waarop hij recht meende te hebben, maar in Indië, zoo vertelde de heer Mussert, heb ik weer een Vaderland gevonden. D'at is natuurlijk prettig voor den lei der van de N. S. B. Minder aangenaam prettig voor hem is echter, dat ook hier weer bewaarheid wordt, dat een profeet in zijn vaderland niet geëerd is. Dé Indische pers, waarover de heer M. nog wel zoo goed te spreken was, en die hij aan de pers hier te lande ten voorbeeld stelde, blijkt heelemaal niet onder den indruk te zdjn van bet Hit- leriaansch vertoon. Zoo schrijft b.v. „D'e Indische Cou rant" in een hoofdartikel: „Dé leider der N.S.B. moge in zijn openbare critiek wat voorzichtiger, minder oppervlakkig en vooral wat oorspronkelijker worden. Aan col porteurs in lasterpraat heb ben wij hier geen behoefte. Hun aan tal is reeds gToot genoeg." Naar aanleiding van enkele uitspra ken, door den heer Mussert gedaan, heet het: „Als wij eenmaal zouden beginnen met een taalkundige critiek op deze grenzenloos slordig geredigeerde en wanhopig oppervlakkige uitspraken, dan ware het eind niet te overzien."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2