EERSTE BLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 28 Kosten Lager Onderwijs Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Fostchèque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20, Losse nummers 5 cent. Advcrtontiün 30 cent per regel. Ingezonden mededeolingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De afdeeling Onderwijs van het Cen traal bureau voor de statistiek publiceer de de voorloopige cijfers betreffende de kosten van bet lager onderwijs over 1932. Daaruit blijkt, dat de totale overheids uitgaven ter zake van het lager onder wijs daalden van f 142.2 millioen tot f 139.3 millioen.Nog wel geen daling van groote beteekenis, doch wanneer men be denkt, dat in bet vorig jaar nog een toe neming met f 8.7 millioen moest wor den vastgesteld, dan is bet tooh onmis kenbaar, dat er een kentering is inge treden. Evenals vorige jaren waren ook nu weer de kosten van bet bijzonder onder wijs beduidend lager dan 'die van bet openbaar onderwijs. Een leerling van het openbaar lager onderwijs kostte in 1932 gemiddeld f 125.70. Voor bet bijzonder onderwijs waren de kosten gemiddeld per leerling f 100.10. Een niet onbelangrijk verschil. De beer Lens merkt in verband hier mede in „De School met den Bij bel" op: ,„Een ding blijft volmaakt onverklaard, hoe het, bij financieele gelijkstelling, mo- gelijk is dat de kosten per leerling bij het bijzonder onderwijs zooveel minder zijn dan bij de openbare school: nog f 25 per leerling. En dat terwijl de openbare school wat baar uitgaven betreft, als norm voor de bijzondere wordt gesteld. Als we verder moeten bezuinigen, is het dan niet wenschelijk, dat een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaken van dat versöhil? Als dat weggewerkt werd, dan zouden Staats Gemeentelijke budgets zeker 10 millioen minder behoeven op te brengen. Inplaats dat bet bijzonder onderwijs duur is en bet onderwijsbudget boven matig belast, blijkt uit de cijfers telkens het omgekeerde: de bijzondere school b e s p a ar t de publieke kassen mil- lioenen per jaar. Dat zal blijven zoolang tot de kosten van bet openbaar onderwijs gedaald zijn tot bet peil der bijzondere school." Volkomen juist. Men hoort nog telkens dat bet bijzon der onderwijs de oorzaak is van de booge uitgaven en dat de voorstanders van dat onderwijs maar graaien in de schatkist, maar de officieele cijfers lee- ren bet tegendeel. We zijn in ons land heel wat staats commissies rijk. Misschien zou bet de moeite loonen dat getal nog met één te vermeerderen om te onderzoeken de vraag hoe het te verklaren is dat de kosten van het bij zonder onderwijs zooveel lager zijn dan die van de openbare scholen. 'tGaa.t hier om een bedrag van vele millioenen. Een guerilla door de Abessy- niërs. Aan den vooravond van belangrijke gebeurtenis sen. Eenige gevechten in Ogaden. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat de troepen van Ras Seyoem zich snel verplaatsen om de Italianen op een dwaalspoor te brengen. Van andere zijde wordt vernomen, dat de Abessyniërs in Tigre opdracht heb ben, een voortdurende guerilla te voe ren, vooral des nachts. Zij vallen geregeld in kleine troepen de Italianen aan en laten hun geen oogenblik rust. Zoo kon den zij er in slagen, een aantal patrouil les van de Italiaansche genie, die over al werken aanleggen in het gebied van Adoea, te overvallen. De Italianen wer den gedood en de door hen aangelegde werken vernield. Bevestigd wordt, dat de Italianen ver spreide Abessynische benden, welke wil den pogen de Setit over te steken, om via Eloahin Erytrea binnen te dringen, hebben verdreven. De Abessyniërs moeten zware verlie zen geleden hebben en een aantal hun ner is krijgsgevangen gemaakt. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Offi- ciëele kringen verklaren bericht te heb ben ontvangen, dat de Italianen zich ge reed maken om een verpletterend offen sief voor te bereiden, dat zal uitgaan van een punt ten Noorden van den Berg Moessali. Men deelt hier ten aanzien van den Italiaanschen opmarsch ten N.W. van Moessali mede, dat hier sprake is van een afweringsmanoeuvre. Ondanks de deelname van cavalerie, tanks en sterke infanterieformaties zijn de Italianen teruggedrongen. Nadere of- ficiëele gegevens ontbreken tot dusver nog. De Ital. generaal De Bono telegrafeert van 't Noordelijk front, dat de zwarthem- den van 't eerste legercorps zich gister ochtend meester maakten van de streek der waterputten van Mai Wetsj, tusscben Edage en Makale. Reuter meldt uit Adoea: Naar het schijnt kan de bezetting van Mai Wetsj beschouwd worden ais een voorbereiding met bet oog 'Op den op marsch van bet legercorps van generaal Santini. Bepaalde geruchten zouden erop wijizen, dat, zoo Makale al vrij' gemak kelijk mocht worden ingenomen, bet ge heel anders zal gaan in bet gebied ten Zuiden van deze stad, waar zelfs een be langrijke strijd verwacht kan worden. Er zijn verschillende strategische voorzorgs maatregelen genomen. De datum van vertrek van den Negus naar Dessie is nog niet vastgesteld. De weg van Addis Abeba naar Dessie is over- vuld met Inlandscbe krijgers, die in groe pen van dertig man met bun stamhoofden naar het front trekken. Honderden vrou wen volgen bun eebtgenooten en verloof den naar bet front. „Vooravond van belangrijke ge beurtenissen." Generaal De Bono beeft de Italiaansche en buitenlandscbe journalisten ontvangen, aangezien thans bet tijdstip is aangebro ken, dat beschouwd kan worden als de vooravond van belangrijke gebeurtenis sen. Hij1 verklaarde o.a.: „Wij zijn opge rukt met zooveel kracht en vuur, dat, in dien de tegenstand krachtiger ware ge weest, wij' ook dezen gebroken zouden hebben. Wij! brengen beschaving. Wij1 wil len van bet veroverde gebied maken, wat wij van Italië maakten. Wij achten de sancties ernstig, doch gelooven, dat wij deze ook wel te boven zullen komen." Hevige gevechten in Ogaden. Uit particuliere bron wordt vernomen, dat de laatste dagen op verschillende plaatsen in Ogaden hevige gevechten zou den zijn geleverd, in bet bijzonder in het gebied van Wal-Wai, dat de Ethiopiërs vergeefs zouden hebben aangevallen. De Italianen, die zich reeds sedert langen tijd daar bevinden, zijin solide verschanst en maken gebruik van veldgeschut en tanks Er zouden 3500 man der aanvallers zijn gesneuveld of gewond. De Ethiopiërs zou den grooten moed aan den dag hebben gelegd en zich heldhaftig hebben gedra gen tegenover hun oneindig beter gewa pende vijanden. Van de zijde der Abessynscüe regeering wordt meegedeeld, dat wilde bergstam men uit Danakil, voornamelijk bestaande uit krijgers van de Assai Maira-stam, de oprukkende Italiaansche troepen in bet woestijngebied nabij! Moessa Ali hebben aangevallen en ernstige verliezen hebben toegebracht. Zullen de Italianen Addis Abeba nooit bereiken? De Daily Telegraph meldt dat de Zweed- sohe generaal Virgin, de vroegere mili taire adviseur van den keizer van Abes synië, bij aankomst te Durban in een in terview als zijn meening had uitgespro ken, dat de Italianen nooit Addis Abeba zullen kunnen bereiken, wegens de geo- graphische moeilijkheden en de Abessyn- sche guerilla-tactiek. Hij besloot: „de oor log is nog niet begonnen!!" Engeland houdt voet bij stuk. Sir Eric Drummond, de Britsche am bassadeur te Rome, beeft weer een on derbond gehad met Mussolini over de gerezen moeilijkheden en misverstanden ten opzichte van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en van de sterke Italiaansche troepenmacht in Lybië. De Britsche ambassadeur moet hebben ver klaard, dat het terugtrekken van een divisie troepen uit Lybië een 'bevredi end gebaar was van Italië, maar dat deson danks de bezetting aan de grens van Egypte nog verre boven de normale sterkte was, nog vier maal zoo groot als het totale bedrag van de Britsche troepen in Egypte. De ambassa deur moet tevens openhartig bobben ver klaard, dat de Britsche voorzorgen, die in de Middellandsche Zee zijn genomen, in Engeland worden beschouwd als het minimum, dat Groot-Brittannië daar kan hebben, nu in Italië zulk een verbitterde perscampagne speciaal tegen Groot-Brit- tannië wordt 'gevoerd. Gistermiddag zijn volgens een Reuter- bericht uit Gibraltar, drie oorlogsschepen naar Malta vertrokken. Volgens een Reuter-hericht uit Londen wordt de gedachtenwisseling tusscben Londen en Rome inzake eventueele terug trekking van Britsche vlooteen'heden uit de Middellandsche Zee voortgezet. In Engelsohe diplomatieke kringen doet men opmerken, dat Engeland beeft ge- eisebt, dat de Italiaansche strijdkrachten in Lybië teruggebracht zullen worden tot de sterkte der Engelsdb-Egyptiscbe strijd krachten in Egypte, dat de anti-Engel- scihe propagande in Egypte en zekere Britsche invloedssferen zal ophouden, en dat de aanvallen op Engeland in de Ita liaansche pers gestaakt zullen worden. Het is waarschijnlijk, dat de besprekin gen, die thans nog gevoerd worden, op deze punten betrekking hebben. De Zondagsrust in Italië. Zooals reeds gemeld, bleven Zondag j.l. in verband met den dertienden ver jaardag van den fascistischen opmarsch naar Rome, die daags daarna gevierd werd, in Italië de winkels en kantoren geopend. Toen de Paus, die deze handelwijze reeds scherp veroordeelde, vernam, dat ook a.s. Zondag, die onmiddellijk vooraf gaat aan den zeventienden verjaardag van de Overwinning van 1918, zou wor den gewerkt, heeft hij langs diplomatie- ken weg hiertegen geprotesteerd. Mussolini heeft daarop bepaald, dat de verordening, volgens welke, in ver band met den nationalen feestdag van 4 November a.s. ook op Zondag 3 No vember de kantoren en winkels open moesten blijven, wordt ingetrokken. Nieuwe radicale eischen van Japan aan China. Japan eischt van China: lo. Afschaffing van den militairen raad te Peking. 2o. Ontslag van den burgemeester van Peking. 3o. Verontschuldigingen van de zijde van generaal Sjang-sjen naar aanleiding van den in Juni j.l. gepleegden moord te Lantsjau op een Japanschen gen darme, en schadeloosstelling van de fa milie van het slachtoffer. 4o. Uitbreiding van de gedemilitariseer de zone met vijf nieuwe districten van Hopei, waardoor deze de zone van Peking nadert. 5o. De arrestatie van bepaalde leden van de organisatie der „Blauwhemden", die verantwoordelijk zijn voor de anti- Japansche activiteit; indien de Chinee- zen hen niet arresteeren, zullen de Ja panners het zelf doen. 6o. De Japansche autoriteiten verkla ren ontevreden te zijn over generaal Sjang-sjen. Te Sjanghai heerscht ernstige onge rustheid over deze nota. De steeds ernstiger wordende spanning tusschen China en Japan doet ernstige gebeurtenissen vreezen. Nieuwe aardbeving teistert Helena. Te Helena (Montana) heeft een nieuwe aardbeving plaats gehad, waarbij een persoon is gedood, en een 20-tal werden gewond. Vele huizen zijn beschadigd, en kele verwoest. Dit is de 564ste aardschok, welke bin nen twee weken is waargenomen. De be volking verkeert in grooten angst. De schade wordt op 5 millioen dollar geraamd. Korte Berichten. De plaatsvervangende Amerikaan- sche minister van handel Johnson heeft in verband met het werkverschaffings- programma der regeering medegedeeld, dat een nieuw vlieghavenprogramma voorziet in den bouw van 750 vliegha- vens, waarmede een bedrag van ongeveer 100 millioen dollar is gemoeid. Met den bouw van 250 vlieghavens zal direct een aanvang worden gemaakt. De datum van 15 November wordt genoemd als de mogelijke datum voor het in werking treden der economische sanc ties tegen Italië. De Minister-President van China is op een internationaal congres, toen het bestuur gefotografeerd werd, doodgescho ten. HET OPTREDEN VAN DE JUSTITIE TEGEN ..VOLK EN VADERLAND". Het Utrechtsch Dagblad, op welke druk kerij1 ook Volk en Vaderland gedrukt werd, deelt omtrent bet verloop van de verzegeling en inbeslagneming van de pers, waarop het N.S.B.-orgaan gedrukt werd, nog mede, dat zich Woensdag na middag de commissaris van politie ten redactie-bureau van Volk en Vaderland vervoegde, waar hij! aan de op dit oogen blik aanwezige redactie-leden de vraag stelde, of men bereid was de namen te noemen van de schrijvers van vijf artike len (w.o. een zoogenaamde advertentie) in het laatste nummer van Volk en Vader land, dato Zaterdag 26 Oct. Een soortge lijke vraag was der redactie van Volk en Vaderland wel eens meer gesteld, en dan was op zulk een vraag steeds geantwoord, dat men niet bereid was de namen van de schrijvers te noemen. Dientengevolge werd ook gisteren geantwoord, dat men niet genegen was de stellers van de be wuste artikelen te noemen. De commissa ris van politie is daarop vertrokken. Later in den middag vervoegden zich op betzelfde redactie-bureau de officier van justitie bij! de Utrechtsche arr.-recht- bank, mr Fabius, en de rechter-commis- saris belast met de instructie in strafza ken, mr Loeff, en eenige substituut-grif fiers bij' de rechtbank, terwijl ook enkele rechercheurs van politie mede kwamen. De officier van justitie beeft toen aan de redactie-leden van Volk en Vaderland dezelfde vraag gedaan, waarbij! werd op gemerkt, dat wanneer men niet bereid mocht zijn de namen der artikelen-schrijl- vers te noemen, zou worden overgegaan tot inbeslagneming van hetgeen zich op de redactie bevond. De hoofdredacteur, mr S. van Lunteren, heeft den heeren van het parket toen me degedeeld, dat men geen redenen bad de namen der schrijvers geheim te houden, nu deze gevraagd werden door het hoofd van het parket. Daarop zijn door den heer van Lunteren als de schrijvers der vij'f bewuste artikelen in Volk en Vaderland genoemd de heeren mr H. Reydon (re dacteur), J. Hollander en hij zelf, mr van Lunteren. Van justitiewege is daarop pro ces-verbaal tegen deze heeren opgemaakt. Toen de beer Van Lunteren vroeg of hij ook vernemen mocht, welke personen zich door deze artikelen beleedigd zouden kun nen gevoelen, werd geantwoord, dat hem dit later wel zou blijken. Evenzoo werd den heer Van Lunteren op zijn vraag, of hijt ook vernemen mocht, in welk opzicht de artikelen beleedigend konden worden verklaard, geantwoord, dat hem ook hieromtrent later licht zou worden verschaft. Vervolgens hebben de hierboven ge noemde leden van bet parket een bezoek gebracht ter drukkerij1 van de N.V. voor heen L. E. Bosch en Zoon, eveneens ge vestigd aan de Oude Gracht, in welke drukkerij het weekblad Volk en Vaderland wordt gedrukt. De officier van justitie verklaarde hier er toe te moeten overgaan de pers, waar op het weekblad der Nat. Soc. Beweging wordt gedrukt, te verzegelen, ter voorko ming, dat deze pers nog zou worden aan gewend voor het drukken van het N.S.B.- orgaan, althans den eersten tijid. Deze verzegeling is toen uitgevoerd, waarna het parket de drukkerij! weder verliet. Er werd 'Ook hier verder niets in beslag ge nomen, dat betrekking kon hebben op het betrokken weekblad. De N.S.B. vernam nog, dat men ook in drukkerijen te Amsterdam en IJmuiden van justitiewege maatregelen beeft geno men in den zelfden zin als te Utrecht toe gepast. Door de nieuwe strafwetgeving ter be scherming van de openbare orde kan ook beleediging van het 'Openbaar gezag ach terhaald worden, zonder dat er bepaalde personen behoeven te zijn beleedigd. WETSONTWERP INZAKE INDUSTRIEFINANCIERING INGEDIEND. Thans is het wetsontwerp verschenen tot oprichting van een naamlooze ven nootschap „N. V. Maatschappij voor In dustrie-financiering'. De bijzondere crisisomstandigheden noodzaken de regeering er bij voortduring naar te streven voor onze steeds groeien de bevolking nog meer dan voorbeen bet geval was, de voorwaarden voor behoud en zoo mogelijk vermeerdering van werk gelegenheid te scheppen. Onder de maat regelen, die de Regeering daarvoor tot dusver heeft genomen, neemt een zeer be langrijke plaats in de instelling van het Werkfonds 1934. Mede in verband met de omstandigheid dat de gevoteerde gelden voor reeds goed gekeurde plannen voor een belangrijk deel zijn geblokkeerd en nieuwe credieten moe ten worden aangevraagd, beeft de Regee ring zich opnieuw beraden over de wijze, waarop het doel, dat haar voor oogen staat, het best kan worden benaderd. De resultaten der achtereenvolgens ge houden 10-jaarlijksche beroepstelling, zoo wel als de overwegingen van sociaal-eco- nomischen aard leiden er toe, steeds meer aandacht te schenken aan de mogelijkheid om tot vermeerdering van werkgelegen heid in de industrieele takken van volks bestaan te geraken. De regeering zal al het mogelijke moe ten doen om een verdere industrialisatie van ons land, voor zoover deze kan strek ken tot de vermeerdering der werkgele genheid met kracht te bevorderen. Opgericht zal worden een financierings maatschappij, waarvan de groote meer derheid der aandeelen in handen van het Rijk zal zijn en welke in het bijzonder zal werken met geldleeningen uit 's Rijks kas. Het voornaamste doel der op te rich ten „N. V. Maatschappij voor Industrie- Binnenland. De Tweede Kamer over de defensiebe- grooting. De teeltregeling voor sla en spinazie. Een tekort van ruim f 5300 bij de Prov. Zeeuwsche Vereen. „Het Groene Kruis". Wetsontwerp inzake industrie-financie ring. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Langzame op marsch der Italianen in het Noorden. De Zondagsrust in Italië. Aardbeving in Amerika. Japan stelt aan China eischen. financiering" is het verstrekken van cre dieten op langen termijn aan, bet deelne men in het kapitaal van en bet verleenen van bemiddeling voor bet verstrekken van financieelen steun aan bestaande of nieuw op te richten industrieele ondernemingen, voor zoover werkverruiming en behoud van werkgelegenheid iu de Nederlandscbe industrie daardoor zal worden bevorderd, verder bet leggen van een band tusscben bestaande regionale financieringslicha men en bedrijfsbanken eenerzijds en de op te richten centrale financieringsmaat schappij anderzijds. Alle aanvragen voor crediet, kapitaal- verschaffing en andere financieringen zullen aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen worden, waarbij zij aan be paalde normen zullen worden getoetst. Het bestuur der vennootschap zal wor den gevormd door een tweetal hoofdamb tenaren, een van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en een hoofdambtenaar van het departement van financien. Dit bestuur zal zijn werkzaam heden in voortdurende samenwerking ver richten met den Raad van Toezicht, die zal bestaan uit den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en den Minis ter van Financiën. Om het bestuur de uitvoering van zijin taak mogelijk te maken, zal aan bet bu reau Nijverheid van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een Centraal Economisch-technologisch Bu reau worden verbonden. DE REGEERING ALS VLIEGTUIG- FABRIKANT. De Regeering beeft besloten over te gaan tot stichting van een nieuwe vlieg tuigfabriek. Men zal zich herinneren, dat deze kwestie aanhangig gemaakt is bij het Werkfonds door de N.V. Vliegtuigenfa- briek Fokker, daarbij gesteund door de K.L.M. De beer Fokker had om voor schot van het kapitaal gevraagd, noodig voor de stichting van een nieuwe fabriek. Om de onderneming rendabel te maken moesten dan alle orders van de Regee ring en de K.L.M. in deze fabriek wor den geconcentreerd. Het Werkfonds heeft deze vraag om advies gezonden aan de interdeparte mentale commissie van Doorninck, die een gunstig advies heeft uitgebracht. Slechts een minderheid was tegen. D'e Regeering, aldus het „Vad.", heeft wel is waar niet besloten tot een een- heidsfabriek zooals de aanvrager wenschte, maar tot stichting, samen met enkele industrieelen, van een gemengd bedrijf, waaraan de vorm zal worden ge geven van een naamlooze vennootschap. De helft der aandeelen plus één zal de Regeering aan zich houden. Dé overige zullen ter beschikking gesteld worden o.m. van de N.V. Vliegtuigenfabriek Fok ker, maar naar verluidt, zouden ook an deren in het kapitaal kunnen deelnemen. De N.V. zal niet alleen fungeeren als productiebedrijf, maar ook als inkoop centrale, die de orders distribueeren zal over de onafhankelijke industrieën voor zoover aanwezig. Het is n.l. niet aan te ■nemen, dat alle ondernemingen die in ons land en in Indië bestaan, naast het gemengde vliegtuigbedrijf levensmoge lijkheid zullen behouden. Besluiten omtrent plaats en directie van de fabriek zijn nog niet genomen. Wat de plaats betreft wordt Schelling- woude opnieuw genoemd. Oneenigheid in de N. S. B. Naar men verneemt, is de beer K. H. Tusenius te IJmuiden als lid van de N. S. B. geschorst. Van de zijde van de N. S. B. werd dit bericht bevestigd. Dé heer Tusenius heeft Maandag met een aantal leden der N. S. B. een verga dering gehouden en heeft ook voor mor genavond een lokaal te Velsen gehuurd, om met een aantal medestanders te ver gaderen. Uitvoer eieren naar Engeland. Naar het „Ned. Weekblad van Kruide- nietswaren" verneemt is de boeveelheid eieren, die in November naar Engeland zal mogen worden uitgevoerd vastgesteld op het exportcijfer vau November 1934.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1