W.) bestedingen DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 60e JAARGANG No. 37 Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Gemeenteraad van Goes i half acht In over Blleam. i f'l. g om de oprui- EN KLEINE REN. FIRMA W. DE Q 10-11, M'burg INSCHRIJVING BURGERLIJK Joes: JOOMGAARD IT", te Kloetinge, wheen in {jacht Jr te Goes, et bij vooruit- laan. elijks van 10— den ingewacht aris v. DISSEL a.s., 3 uur. Jt. hier publiek den 's Heer 2.21.86 H.A. ;e c.s. te Goes et erfpachts- de Mattheus 1 A. 37 c.A. voor f 1241. aap zijn gis- kocht: met tuin al- no. 29, groot rijver dhr G. r dhr P. van daar aan de c.A. Perc. 3. laarop staan- Idaar, achter A (144 Roe), rond aldaar, mde aan de 30 c.A. (228 br J. Joosse BERICHT. van 31 Oct.: ruimend, be delij k opkla- temperatuur. g s d i en s t uur aan alle ;orm uit het ig 3 u Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen fO-20- Lcee-e nummers 5 csui Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. 3 u.: 757. en: Italiaansche opmarsch gaat langzaam voort. Willen de Abessyniërs een tegenaanval ondernemen? In de laatste berichten van het front in Eritrea brengen de Romeinsche avond bladen uitvoerige mededeelingen aan gaande de laatste troepenbewegingen. Zoo werden aan het geheele front langs de lijn Adigrat—Adoea—Aksoem de ver naar voren geschoven posten verder uit gebreid en met aanvullende troepen ver sterkt. Verder trekken in de geheele streek lange munitiecolonnes op, worden nieuwe kampementen opgeslagen en het geschut in nieuwe, verder naar voren geschoven stellingen gebracht. Nadat de Italiaansche troepen aan het klimaat op de Abessinische hoogvlakte gewend waren geraakt, is thans een aanvang gemaakt met groote troepen bewegingen. Volgens van het front ontvangen be richten moet worden aangenomen, dat de drie Italiaansche legercorpsen bezig zijn hun linies tot ver in de provincie Tigré te doen doordringen. De systematisch doorgevoerde verken ning van het terrein, gepaard gaande met een naar voren brengen der Italiaansche linies, stuitte in de afgeloopen dagen ner gens op noemenswaardigen tegenstand. Echter moet met de mogelijkheid reke ning worden gehouden, dat de Abessyni- sche troepen bij een verrassing een aan val zouden kunnen doen, en dat zij zich daarom op den weg naar Makalé in de bergen verscholen houden om hun op marsch niet door het optreden van Ita liaansche vliegtuigen te doen verhinderen. De teekenen voor een sterke actie aan het noordelijk, en misschien ook het zui delijk front, doen zich steeds duidelijker voor. Het is zeer wel mogelijk, dat men tege lijk in het Noorden en het Zuiden een be slissing tracht door te zetten. Er wordt melding gemaakt van een levendigen Abessynisehen aanval op de beide Italiaansche flanken, die vooral tegen den Italiaanschen rechtervleugel is gericht. Er is iets huiveringwekkends in den langzamen opmarsch van de Italianen op het noordelijk front door de woeste berg achtige streek, in achtervolging van een onzichtbaren vijand. Snel bewegend in kleine afzonderlijke benden voeren de Abessyniërs een gue rilla, waartegen de Italiaansche artillerie weinig vermag. In het weinig bekende deel van Abes synië, waar de Setit-rivier de grens vormt tusschen de vijandelijke legers, duren de vijandelijkheden thans reeds een maand. In dit gebied is een overvloed van groot wild en het oerwoud wordt onderbroken door koffie- en bananen-plantages. De Italiaansche ongeregelde troepen houden hier een front ter lengte van 80 K.M. bezet tegen kleinere Ethiopische benden. Aan beide zijden ratelen dagelijks de mitrailleurs. Op 2 November zal de laatste audiën tie bij den Negus plaats hebben, waarna deze naar het front vertrekt. Volgens berichten van het Noordelijk front schijnen de legergroepen van Ras Kassa en Ras Seyoem een tegenaanval voor te bereiden op de naar Makale op rukkende Italiaansche divisies. Verken ningsvliegtuigen, die gisteren gedurende acht uur boven de vijandelijke stellingen hebben gecirkeld, zouden sterke concen traties van Abessynische troepen op bei de flanken van het Italiaansche leger hebben opgemerkt. Het doel van de Abessynische leger leiding schijnt te zijn, de divisie Ascaris, die als voorhoede in het Italiaansche leger marcheert, af te scheiden en in een onherbergzaam oord te drijven. Het einddoel der Abessyniërs is waar schijnlijk de verovering van het door Italië bezette gebied van Tigre. In een toespraak tot de kooplieden, die hem zakken met geld voor de voeten legden, zeide de negus: „Nooit zal Addis Abeba onder Italiaansch bestuur komen". De kooplieden verzochten hem het geld te gebruiken voor den aankoop van wa penen en munitie en verzekerden hem, dat er nog meer geld zou komen. Uit Djiboeti wordt nog gemeld, dat de Abessynische strijdkrachten onder bevel van Nassiboe geconcentreerd worden en zich voorbereiden op een grooten aanval in het Zuiden, waardoor men den lang zamen Italiaanschen opmarsch in het Zuiden hoopt te onderbreken en de Ita liaansche troepen hoopt te demoralisee- ren. Meer dan 350.000 Abessynische krij gers zijn in Ogaden geconcentreerd en staan gereed om zich op de troepen van generaal Graziani te werpen. Men verwacht een aanval zoodra de regen ophoudt. Van Italiaansche zijde wordt uit Adoea gemeld, dat het Noordelijk leger der Ita lianen onder maarschalk de Bono, ge heel gereed is voor den aanval van Makale. DE SANCTIEMAATREGELEN. De volkenbond heeft thans de ge- wenschte regeeringsmededeeling verkre gen van 41 staten met betrekking tot het verbod van wapenuitvoer, van 34 staten met betrekking tot de financieele sanctie maatregelen en van 33 staten met betrek king tot de economische sanctiemaatrege len. Bovendien hebben 18 regeeringen ver klaard, dat zij> in beginsel bereid zijn, on der voorwaarde van wederkeerigheid, de aanbevelingen van de coördinatiecommis sie inzake de wederkeerige hulpverleening in verband met de schade, die volken- bondsstaten door de sanctiemaatregelen zouden lijiden, na te komen. De delegaties zullen waarschijnlijk nog tot het einde van deze week te Genève bijeen blijven voor beraadslagingen over de houding die zal moeten worden aange nomen tegenover Albanië, Hongarije en Oostenrijk, de landen, die de medewerking aan de sanctiemaatregelen van de hand wijlzen en voor besprekingen over een na der overleg, dat gepleegd zal worden met n i e t-volkenbondsstaten. Volgens de correspondent van de Daily Telegraph te Rome, organiseeren de fas cisten hun tegenstand tegen de sancties. Moeders en weduwen van soldaten die in den wereldoorlog zijn gevallen, hebben opdracht gekregen huisbezoek af te leg gen om op te wekken tot den boycott van alle buitenlandsche producten, in het bij zonder Britsche, Fransche, Belgische en Nederlandsche artikelen. De vrees voor prijsstijging heeft aan leiding gegeven tot inkoop van levensmid delen en dergelijke, Op groote schaal, vooral van geconserveerde levensmid delen. Duitsch protest tegen Churchill. Het DOitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat Winston Churchill in het „Strand Magazine" een artikel heeft gepubliceerd, dat op buitengewoon hatelijke wijze het nationaal-soeialisme en zijn Leider aan valt. Het tijdschrift is voor onbepaalden tijd voor het Duitsche Rijksgebied verbo den. Met het oog op 'de in de uiteenzet tingen van Churchill vervatte beleedi- ging van het Duitsche staatshoofd, is den Duitschen ambassadeur te Londen instructie gegeven op de onbehoorlijke uiteenzettingen van een lid der regee- ringspartij te bevoegder instantie op ge paste wijze opmerkzaam te maken en ten sterkste daartegen te protesteeren. Boterschaarschte in Duiischland duuri voort. De boterschaarschte in Berlijn duurt nog voort. Dientengevolge zijn melkzaken en andere winkels begonnen met de uit gifte van boterkaarten. Door de autoriteiten wordt verzekerd, dat dit geen officieele boterkaarten zijn, zooals tijdens den wereldoorlog werden uitgegeven, maar dat de winkels 'dit op eigen initiatief hebben gedaan, ten be ihoeve van hun klanten, die dan op een bepaalde hoeveelheid kunnen rekenen. Beweerd wordt, dat de overheid wel reeds vet- en vleeschkaarten heeft laten drukken, maar er natuurlijk tegen op ziet om een systeem dat aan den oorlogstijd herinnert weer in te voeren. JUSTITIE TREEDT OP TEGEN „VOLK EN VADERLAND". Tegen drie redacteuren proces-verbaal opgemaakt? Rotatiepers in beslag genomen. De officier van Justitie bij de Arron dissementsrechtbank te Utrecht, Mr A. N. Falbius, 'heeft gistermiddag beslag doen leggen op de rotatiepers der N.V. Druk kerij v.'h. L. E. Bosoh en Zoon aldaar, welke gebruikt wordt voor het drukken van „Volk en Vaderland" weekblad voor de Nationaal-Socialistisehe Beweging in Nederland. De inbeslagneming en ver zegeling van de pers geschiedde door den officier persoonlijk, in tegenwoordigheid van Mr H. P. J. M. Loeff, rec'hter-com- missaris. De vitale deelen en de aandrij- j vingsmdtor werden verzegeld, zoodat deze pers, zoolang de beslaglegging van kracht blijft, niet gebruikt kan worden. Tevens is op de redactie van „Volk en Vaderland" proces-verbaal opgemaakt te gen 'drie redacteuren in verband met een vijftal artikelen in 'het laaJtste nummer van genoemd weekblad. De actie der Justitie 'houdt voorname lijk verband met een in het blad voorko mend entrefilet, waarin in den vorm van een advertentie „Voor spoedige indienst treding" gevraagd wordt „een nette Minister van Defensie enz.", terwijl een aantal andere in helt blad voorkomende beleedigende uitlatingen aan het adres van de Regeering en openbare lidhamen mede aanleiding vormden voor 'het ingrij pen der Justitie. Een en ander wordt in strijd geacht met de laatste wijziging in bet Wetboek van Strafrecht. Voorts wordt nog gemeld, dat het in grijpen der Justitie geschiedde op wenscb van de Regeering. De bedoeling van deze beslaglegging op de pers is 'het openen van een onderzoek van de hiervoor in aanmerking 'komende artikelen. Van een strafvervolging is thans nog geen sprake; wèl zou het on derzoek kunnen leiden tot 't instellen van strafvervolging tegen degenen, die voor die artikelen verantwoordelijk zijn. De handeling van de Justitie moeit ook worden beschouwd als een waarschuwing voor andere drukkers. Het eerstvolgende nummer van V. en V. zal dus niet kunnen verschijnen, tenzij' een andere 'drukker daartoe zijn medewerking zou verleenen. Pogingen van de zijde der N. S. B. om zoodanige medewerking te verkrijgen, zijn reeds dn het werk gesteld, maar tot op dit oogenblik op een weigering gestrand. Het H'dbl. vernam nog, dat proces-ver baal tegen een of meer redacteuren van het weekblad niet is opgemaakt, daar eerst moet worden uitgezocht wie de schrijver van deze annonce en van andere beleedigend geachte artikelen is. Wel ligt het in de bedoeling dezen schrijver te ver volgen. 'Voorts 'hoorde het blad, dat de verzege ling zoo lang is uitgesteld om de Druk kerij-Bosch, waar ook het „Utrechtsc'h Dagblad" wordt gedrukt, gelegenheid te 'geven een scheiding te 'brengen tusschen "'het -drukken van laatstgenoemd orgaan en „Volk en Vaderland" Tet voor tien dagen nl. werden heide organen op dezelfde pers gedrukt. Zaterdag voor een week is een nieuwe pers in gebruik genomen voor het „U. D.", zoo-dat de pers voor „Volk en Vaderland" vrij kwam. De Regeering heeft dus blijkbaar het verschijnen van het „U'trechtsch Dagblad" niet willen te genhouden en gewacht tot de nieuwe outillage van de drukkerij zich had vol trokken. CHRISTELIJK NATIONAAL SCHOOL ONDERWIJS. Het 75-jarig bestaan. Gisteren herdacht „Christelijk Natio naal Schoolonderwijs" zijn 75-jarig be staan. Te Utrecht vond in verband hiermede een door tal van autoriteiten bijgewoonde hlordenkingssamenkomst plaats, waarin de voorz., ds M. van Grieken van Rotter dam, een herdenkingsrede hield. Spr. wees er op dat de tijdsomstandig heden voor feestviering niet geschikt zijn, maar in moeilijke dagen zullen we toch gedenken de weldaden des Heeren. In verband biermede werd een histo risch overzicht gegeven, aan het slot waarvan Spr. verklaarde: Wij gedenken voortrekkers. Maar zien de op ionize vereeniging, die onder Gods zegen bloeien mag en voor scholen, ge zinnen en kerken tot zoo rijken zegen is geweest, is alle oorzaak voor klagen en zuchten weg en danken wij' God met blij gemoed. Zeshonderd scholen met den Bijbel mag onze Vereeniging tellen. Voor schoolstich ting mocht veel worden gedaan. Voor de opleiding mocht grootelijks hulp verleend worden. Een eigen inspectie mogen we bezitten, een keur van mannen uit de practijk door God met vele goede gaven tcebedeeld, deelend in het vertrouwen van besturen en onderwijzers. Financieel zijn we rijk gezegend; daarom past groote dankbaarheid. En wijl vernieuwen bijl dit jubileum onze belofte, dat wij het werk, ons van God en menschen toebetrouwd, nog met méér liefde en ijver willen die nen; met grooter trouw en kracht. 's Middags hield de Hoofdcommissie een drukbezochte receptie. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door den Minister van Onderwijs Prof. Slotemaker, die mededeelde dat het H. M. de Koningin had behaagd Ds van Grie ken. te bevorderen tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. DE VERVANGING VAN DE WARENWET. Keuringsdiensten blijven gehandhaafd. Versohenen is de memiotrie van ant woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over heit wetsontwerp tot vervanging van de Warenwet door een andere wet, betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren. De regeering zegt daarin, dat zij door den nood van dezen tijd moet vasthouden aan de noodzakelijkheid der bezuiniging. De overweging, boe de belangrijke be zwaren tegen het wetsontwerp zouden kunnen worden ondervangen, heeft geleid tot de conclusie, dat het mogelijk is om een belangrijke besparing van kosten te verkrijgen, om voor behoud van toezicht op waren, ter wille van de volksvoeding, in het geheele land keuringsdiensten te laten blijven werken, evenwel met deze vooraanstaande behoefte: er moet zooveel mogelijk bezuinigd worden, hoewel er in de laatste jaren reeds een paar ton op de kosten is bespaard. Daarom wordt mede ter willé van den eenvoud en bespoediging van behandeling een nota van wijziging aangeboden en een gewijzigd ontwerp, dat in hoofdzaak overeenstemt met de geldende Warenwet, zoodat dus keuringsdiensten blijven ge handhaafd. Evenwel zal, zoo dit gewijzigd ontwerp wet wordt, worden gestreefd naar eew sterke beperking van het aantal keurings diensten en naar beperking van het per soneel van de diensten tot hetgeen vol strekt noodzakelijk is. Ook zal worden on derzocht, of de taak van de diensten be perkt kan worden. In art. 12 van het gewijzigd wetsont werp is ten aanzien van de verdeeling van kosten een nieuwe regeling opgenomen, ter verlichting van de lasten des Rijks en om industrie en handel, die van de keu ringsdiensten veel steun ondervinden en er veel voorlichting van ontvangen, mede eenigermate in de lasten te doen dragen. Het voiorstel is aldus: de gemeenten (de provincie voor provinciale keuringsdien sten) dragen de helft van de verlaagde kosten, het Rijk en de bedrijven die waren voortbrengen of verkoopen, dragen samen de andere helft. Tot dit voorstel is vooral overgegaan omdat van de zijde van bedrij ven bereidverklaring is ontvangen, een re tributie te betalen voor behoud van de diensten. Als grens voor de heffing van de be drijven wordt gesteld f 1 en f 25, te re gelen naar den aard en den omvang van de bedrijven. De bedoeling is, dat het bestuur van iedere gemeente, waarin één of meer be drijnen zijn gevestigd, de heffing int en het totaalbedrag overmaakt aan de cen trale gemeente van den keuringskring, die dan met het Rijk in verrekening treedt. VERLAGING SALARIS OVERHEIDS PERSONEEL. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft de raad van ministers thans beslist ter zake de voorgenomen bezuiniging op de salarissen van het overheidspersoneel. De regeering besloot haar voornemen cm 5 pet. cp de salarissen te korten met ingang van 1 Jan. a.s. uit te voeren. Alleen voor het personeel der vierde klasse standplaatsen zal dit eerst op 1 Juli 1936 ingaan. Het voornemen iom de periodieke ver hooging met een jaar op te schorten en om de twee jaar een dübbele-periodiek toe te kennen, heeft de regeering besloten voorloopig niet tot uitvoering te bren gen. De herziening van het salaris der jeugdigen (ambtenaren, werklieden en onderwijzers) z,al de regeering nader aan de orde stellen. Onaangetast blijft het minimum be drag van den kindertoeslag (f 60 per jaar, f 1.15 per week, f f 5 per maand; van het geen boven dit minimum werd betaald, wordt de 5 pet. korting toegepast. Het geheel dezer bezuiniging bespaart voor de schatkist f 11.500.000, zijnde 1,5 millioen gulden meer dan oorspron kelijk geraamd. Deze 1,5 millioen gulden zullen worden aangewend om bepaalde oneffenheden in het Bezoldigingsbesluit weg te werken. Opleving in de scheepvaart. Van de tien of twaalf vrachtschepen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. welke geruimen tijd opgelegd zijn geweest verleden jaar waren het er nog ongeveei twintig zijn er op het oogenblik een viertal, w.o. de Amsterdam, het grootste vrachtschip van ons land, overgebleven. De andere zijn dank zij' een opleving in de vrachtdiensten naar de havens van de Middellandsche Zee en van Spanje, weer in de vaart gebracht. Een en ander kan echter niet uitsluitend op rekening worden geschreven van een ver betering in den algemeenen economi- schen toestand, doch is meer een gevolg van bijzondere omstandigheden, welke wellicht in de naaste toekomst in ongun- stigen zin kunnen worden gewijzigd. Daartegenover staat, dat een der grootere schepen van de K.N.S.M., de Boskoop, gisteren met een lading van 4000 ton naar Chili is vertrokken. Déze lading is belangrijk grooter dan de gemiddelde la ding per schip in het vorige jaar. Of schoon de vrachtprijzen 1 tengevolge van het groote aanbod aan scheeps- ruimte uiteraard nog laag zijn, zdjn de hoeveelheden lading toegenomen en beteekent dit een kleine, doch waar schijnlijk tijdelijke opleving. Ook met de passagiersvaart op West- Indië is het gunstiger gesteld; zoo is Binnenland. De salarisverlaging voor het overheids personeel. De keuringsdiensten blijven. De Justitie treedt op tegen „Volk en Vaderland". Verbetering in de zeevaart Buitenland. Meer activiteit aan het Abessynische front? De sanctiemaatregelen en Italië's verweer. Nog steeds boterschaarschte in Duitsch- land. het mailschip Costa Rica verleden week wat passagiers en lading betreft, volge boekt van Amsterdam vertrokken. Mede bij den Kon. Holl. Lloyd, welke nog een geregelden 14-daagschen vracht- dienst op Zuid-Amerika onderhoudt, als mede bij de Stoomvaart Mij. Nederland, zijn de toestanden, wat de lading betreft, eenigermate verbeterd. Niettemin is de algemeene situatie voor de Nederland sche vrachtvaart nog allerminst roos kleurig. Nieuwe militaire vliegtuigen. Werd dezer dagen gemeld, dat de Ne derlandsche vliegtuigenfabriek den snel sten jager ter woreld op stapel had staan, zoo vernemen wij nu, dat in de Koolhoven-fabrieken een in overleg met de regeering ontworpen twee-persoons jager-verkenner gebouwd wordt. Dit nieuwe Koolhoven-toestel zal, in dien het aan de verwachtingen van zijn constructeur voldoet, het snelst en best bewapende twee-persoons gevechtsvlieg tuig zijn, dat in de wereld verkrijgbaar is! Dit geeft dus wederom hoop op een nieuw succes van den Nederlandschen vliegtuigbouw op de wereldmarkt. Jubileum C. Tabak. Op 1 November a.s. hoopt de beer C. Tabak, algemeen-secretaris van het Ned. Jongelings Verbond, den dag te herdenken waarop bij, vijf en twintig jaar 'geleden, tot Bondsagent van deze organisatie werd benoemd. Bedankt als lid van de N. S. B. Naar wij vernemen 'hebben de heeren Prof. J. Hessing, Dén Haag (voorzitter), Ir B. Wigersma, Haarlem (onder-voorz.) en Mr J. A. P. C. 'ten Bokkel, Haarlem (penningm.), leden van het bestuur van de Ned. Vereen, tot studie van het fas cisme, bedankt als leden van de N. S. B. (algemeen leider A. A. Mussert). Als reden werd opgegeven, dat een op bouwen met de in de N. S. B. leidende krachten, zooveel moeilijkheden oplevert, dat de uittredenden zich niet verantwoord achten, om lid van de N. S. B. te blijven. De landbouwcrisispolitiek. Het ligt in het voornemen van den Minister van Landbouw en Visscherij aan den bond „Landbouw en Maatschappij" de gelegenheid te geven een lid ter benoe ming in de commissie, die de landbouw crisis apolitiek zal bestudeeren, voor te dragen. Teboekstelling van de geschiedenis der crisis-wetgeving. De regeeringscommissaris voor den zuivelsteun, de heer L. Bückmann, 'die naar men weet op 1 December a.s. als zoodanig zal aftreden, zal o.m. worden belast met ide teboekstelling van de 'ge schiedenis der crisis^wetgeving. Daar de teer Bückmann van het begin af de crisis maatregelen 'heeft helpen ophouwen, mag verwacht worden, dat een samenvatting zal worden verkregen, 'die groote waarde zal blijken te bezitten. Ingrijpende financieele maatregelen. Gisteravond vergaderde de Gemeente raad voltallig. Tot voorzitter van het Gasthuisbestuur wordt herbenoemd dhr A. Vermaire met 9 tegen 4 st. op dhr Thomassen. Verztotek van Gedep. Staten om advies betreffende wijziging der salarisregeling voor burgemeesters, wethouders, secreta rissen, ontvangers en ambtenaren van den burg. stand in de gemeenten van 5000 zielen en daarboven. B. en W. stellen voor daarin te be rusten. Dhr Goeman gaat niet accoord met de bewering, dat de kosten van levens onderhoud thans dalen. Spr. gelooft, dat deze hooger zijn dan b.v. vorig jaar. Dé voorzitter zegt, dat B. en W. hun voorstel toch handhaven. Het wordt aangenomen met alg. st. Wijziging begrooting voor 1935. Allereerst komt de salarieering van het gemeent e-p ersoneel aan de orde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1