WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 26 Naar een internationale rechtsorde. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 0,20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent por regel. Ingezonden mcdedeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i'0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Niet alleen de Minister van Buiten- landsche Zaken, maar ook de Kamerver slaggevers waren vol lol over de rede door den heer Anema in de Eerste Kamer gehouden bij' de behandeling van het wetsontwerp betreffende de sancties. Minister de Graeff verklaarde met on verdeelde bewondering en hartgrondige sympathie en instemming de rede van Prof. Anema te hebben aangehoord. En daarin stond hij niet alleen. Een klein gedeelte van het gehouden betoog laten wij hier volgen. De heer Anema begon met te constatee- ren dat het bij deze zaak in hoofdzaak gaat over het al of niet nuttige en profi tabele van een internationale samenwer king om den oorlog te beteugelen. Het scepticisme waaraan door sommi gen uiting was gegeven, achtte hij' niet gerechtvaardigd. Wanneer men de veranderingen op in ternationaal gebied van de laatste 20 ja ren beziet, dan blijkt dat er een enorme omwenteling heeft plaats gehad. Tegen over de holle phrases van de Vredes conferenties uit den Transvaaltijd staat nu het feit, dat in Genève 50 staten bij eenkomen om daden te verrichten. Wat nu gedaan wordt is nog ver van volkomen. Er is bdji de Volkenbomdsleden een mengsel van eigenbelang en rechts besef. Het is, gemeten naar wat wij' eigen lijk zonden wenschen, niet bevredigend. Maar wanneer men een billijk oordeel wil vellen, dan moet men tegenover den Volkenbond stellen de ongebonden toe stand dien wijl hebben gebad vóór den Volkenbond. Dat ongebonden naast elkaar leven van de Staten heeft 300 jaren lang kans gehad zijn kracht te toonen en 't is geëindigd in een daverend faillissement. Het geheele stelsel, waarin de Staten naast elkaar leefden met vrije macht, is op alle wijlzen beproefd en dat is, logisch, krachtens haar eigen machtsidée eenvou dig uitgeloopen op den wereldoorlog. Na die mislukking heeft men gepoogd een behoorlijke rechtsorde te maken. En nu is, aan 't ideaal gemeten, de loop van zaken gebrekkig geweest, maar wan neer men de feiten in onderling verband beschouwt, dan kan men zeggen dat die feiten zeer bevredigend zijn. „In dat licht bezien, zoo vervolgde prof. Anema, is er metterdaad reden c*m voor dit wetsontwerp met enthusiasme te stem men), niet met (champagne-enhusiasme, met de gedachte: wat leven wij in een heerlijken toestand, want daarvoor is niet de minste reden. Wij leven in een diep ernstige ontwik keling van den tijd, onder diep ernstige omstandigheden. Zoolang Amerika, Duitschland en Japan er buiten staan, blijft de toestand zeer ernstig en wat vooral ernstig is, is niet zoozeer, dat men telkens weer vervalt in die oude machts politiek wanneer men 300 jaar die po litiek gevoerd heeft, leert men dat niet direct af maar wat zoo diep ernstig is, is, dat die oude opvatting niet bij wijze van een terugvallen in de zcm.de in practijk wordt gebracht, maar van zekere zijde die machtsleer gepredikt wordt als een nieuw evangelie, een failliet evangelie een evangelie is het intusschen nooit geweest dat 300 jaar practijk heeft ge had en de wereld geruineerd heeft. Dat wordt nu verkondigd als een nieu we wijsheid, die de 20ste eeuw geheel zaJ beheersohen. Men gaat nu zeggen: het hoogste sociaal en rechtsverband is de enkele Staat; wat daarbuiten staat, is biologisch verband. Als grondgedachte van alle, ook van de internahtionale politiek, huldigt men de vnend-vijund-ver houding, dat wil zeggen, het recht van den sterkste. Dat zijn de ideeën, die door Staten van cultuur en beteekenis in de wereld worden gebracht. Men kondigt dit aan als de nieuwe leer, die heil zal brengen. Daartegenover hebben wij enkel te stel len de practijk van deze 25 jaar, tegen over hun 300-jarige practijk, om hun te toonen, dat de eenige weg, die er is, de weg is van recht en orde. Ongetwijfeld zal die weg heel wat moei lijkheden opleveren, teleurstellingen ook, maar er is geen andere weg. Het andere deel van het alternatief is uitgeleefd. Wij moeten en kunnen dien weg op. Dien weg kunnen wij' opgaan, nie-t met op pervlakkige geestdrift aarvoor is geen aanleiding, en zal nog in geen 100 jaar aanleiding zdjin maar met de heilige en grondige geestdrift, die hem bezielt, die zijn gedragslijn steunt niet op leuzen, maar op de ervaring der feiten, en die tevens weet, dat hij op den weg is van recht en gerechtigheid." Makale wordt ontruimd. Meer Zuidelijk zal verzet worden ge boden. Naar aanleiding van de berichten over een nieuw Italiaansch offensief, ver klaarde een hooge regeeringsbeamtte te genover een vertegenwoordiger van de „United Press" te Addis Abeba, dat de Ahessynische legerleiding er niet meer aan denkt Makale, in bet Noorden, te verdedigen. „Het is ons", aldus verklaarde de be ambte, „volkomen onmogelijk bij Makale weerstand te bieden, wijl onze troepen daar nog niet zijn geconcentreerd. Aan gezien de concentratie van onze Noorde lijke legerafdeelingen nog niet kon wor den voitooid, hebben wij Makale door de burgerbevolking doen ontruimen." De Abessyniërs conGentreeren hun troepenmassa's in Dessie en andere ver zamelpunten ten Zuiden van Makale in stellingen op den eersten bergtop, welke slechts weinige kilometers ten Zuiden van Makale ligt. Hier zal, volgens ver klaringen van de militaire deskundigen, den Italianen heftige tegenstand worden geboden. Steile berghellingen bemoeilij ken hier zeer de operaties der gemotori seerde afdeelingen der Italianen. D'e Abessynsche troepenconcentraties bij D'essié nemen inmiddels een zoo groo- ten vorm aan, dat het waarschijnlijk lijkt, dat hier binnenkort tot een actie zal worden overgegaan. De Abessyniërs zouden de Italianen dan verder laten trekken, tot zij, in samenwerking met bet woeste gebergte in staat zouden zijn den verderen opmarsch te stuiten en de Italianen zoodanig te verzwakken, dat zij tot een tegenoffensief zouden kunnen overgaan. De Keizer wordt nu spoedig te D'essié verwacht en na zijn aankomst aldaar, zullen de daar verzamelde troepen in Noordelijke richting optrekken. Ras Kwettasjoe heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de Abessyniërs in November tot den aanval gereed zullen zijn. Hij schat het aantal dergenen, die onder de wapenen zijn, op meer dan een millioen. Hij verklaarde met nadruk: „Wij zul len geen duimbreed van ons grondge bied afstaan en den vijand tot over de grenzen terugdringen. Binnen twee maanden zal er geen enkele Italiaan meer in het land z ij n." Van het Zuidelijk front. Van het zuidelijk front komen alleen berichten van verkenningsvluchten en eenige luchtaanvallen op afdeelingen Abessynsche troepen. De troepen die thans te Addis Abeba aankomen worden voor bet grootste ge deelte naar het Zuidelijk front gediri geerd. Over het algemeen trekken er meer troe pen naar Ogaden dan naar het Noorde lijk front. Uit Mogadiscio wordt gemeld, dat een eskadrille Caproni bombardementsvlieg tuigen gister de versterkte Ahessynische stad in het Z. O. van Abessynië, Magalo, heeft gebombardeerd en in brand gesto ken. De vliegtuigen wisten het vuur van bet afweer geschut te ontwijken en kruis ten voortdurend boven de stad, waarop zij een ware bommenregen lieten vallen, totdat de in de versterking gelegerde Ahessynische strijdkrachten uit de stad vluchtten, de bergen in. Tijdens een luchtaanval op Gabron Dar- re vloog een munitiedepot in de lucht. Nadat de loopgraven rondom Magalo waren gebombardeerd en de Ahessynische soldaten waren gedwongen hun dekking te verlaten, vlogen de Italiaansche ma chines laag over de vluchtenden heen, die door machinegeweervuur uit de vliegtui gen bestookt werden. Een afdeeling Doebats uit Italiaansch Somaliland heeft tusschen Scialave en Gorrahei een Ahessynische afdeeling ver slagen en 732 geweren buitgemaakt. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK. Nieuwe voorstellen van Italië. In de „Paris Soir" zegt Jules Sauer- wein, dat Engeland en Frankrijk het eens zijn geworden over de nieuwe voorstellen, die aan Italië zullen worden voorgelegd. Hij zegt, datzich iets nieuws zal voordoen en dat Frankrijk en Engeland hebben samengewerkt in een actie om het terrein voor een verzoening voor te bereiden. Volgens een Reuterbericht uit Home had Mussolini gisteravond met den Britschen gezant een onderhoud, dat meer dan een uur heeft geduurd. Nader wordt gemeld: De thans door Frankrijk en Engeland onderzochte Italiaansche voorstellen zou den gebaseerd zijn op een onderscheid tusschen het Amharische en het niet Am- harisch'e gedeelte van Abessynië. Het eer ste zou onder Volkenbondscontrole gesteld moeten worden. De voorstellen zouden de volgende pun ten behelzen. 1. Bestuur. Een Italiaansch adviseur bij den Negus. Italiaansche gouverneurs en Italiaansche adviseurs in de randpro- vincies en in het bijzonder ten westen van Addis Abeba. 2. Leger. Instelling van een norm voor een vreemdelingenlegioen, waardoor het in dienst nemen van Italiaansche eenhe den en gedeeltelijk Italiaansche troepen- de'elen mogelijk wordt. 3. Territoriale bepalingen. Harrar blijft bij Abessynië, Ogaden wordt Italiaansch, in Tigre en Danakil worden de grenzen zoodanig gewijzigd, dat de Italiaansche veroveringen bevestigd worden. 4. Ahessynische toegang tot de zee. Het systeem van een vrije haven wordt ver vangen door dat van een corridor. Het schijnt echter nog niet vast te staan of deze door Italiaansch, Fransch of En- gelsch gebied zal loopen. ITALIË VERZET ZICH TEGEN DE SANCTIES. Met ingang van 5 November zal het vleesch in Italië worden gerantsoeneerd, voorloopig voor den tijd van zes maan den, in verband met de toepassing van de sancties van den volkenbond. Op bepaalde dagen zullen de slagerswinkels gesloten zijn. Syndicaten zullen de visscherij en de jacht meer intens organiseeren. Tevens zal gestreefd worden naar ver mindering der kosten van de staatsbedrij ven, alsook van de scholen. Tot dit doel zal in het parlement een speciale machti gingswet worden ingediend. Tot besparing van papier worden alle staatspublicaties kot een minimum be perkt. Alle officieele telegrammen en telefoon gesprekken zullen bekort moeten worden. Tenslotte moet ter besparing van kolen de kantoortijd in principe beperkt blijven van 8 uur 's morgens tot 6 uur 's mid dags, waardoor het verbruik van brand stof en electrisch licht zoo laag mogelijk wordt gehouden. Het denkbeeld, de consumptie door een kaartensysteem te rantsoeneeren, heeft Mussolini van de hand gewezen, daarbij uitgaande van het standpunt, dat op de beproefde zelfbeheersching van het Itali aansche volk gerekend kan worden. Met name zal geen wijziging intreden in den verkoop van brood en meel, daar de oogst van dit jaar, die 7.7 millioen ton bedraagt, voldoende is om het binnenlandscb ver bruik te dekken. Italië zal principieel weigeren waren te betrekken van die landen, welke sancties uitvoeren, resp. den handel in niet onder de sancties vallende producten beperken tot een volkomen evenwichtig clearingver- keer. Tegenover het wegvallen van de steenkooltransporten uit Engeland hoopt men de steenkoolaankoopen in andere lan den te kunnen opvoeren. Voor suiker is het binnenlandsch ver bruik, naar gezegd wordt, volkomen veilig gesteld en blijft zelfs een overschot ter beschikking. Zonder de in de laatste dagen tot stand gekomen contracten over groote leveran ties van bevroren vleesch door Argentinië en Brazilië zouden voor de rantsoenee ring van de vleeschconsumptie reeds thans ingrijpende maatregelen hebben moeten worden genomen. Er is echter pas te Rome een contract onderteekend, waar bij Brazilië 35.000 ton bevroren vleesch naar Italië zal zenden, terwijl dit land zich reeds in Juni verplichtte tot levering van 22.000 ton bevroren vleesch. Het nieuwe Spaansche Kabinet. De nieuwe Spaansche regeering ver schilt slechts zeer weinig van de voor gaande. De samenstelling van het kabinet, wat de verhouding der partijen betreft, is de zelfde gebleven. De door een speelscbandaal gecompro- mitterde radicale ministers Lerroux en Rocha zijn vervangen door twee leden der zelfde partij. De buitengewoon snelle oplossing van de kabinetscrisis beeft overal verbazing gewekt, daar het de eerste maal is, dat in Spanje aan een dergelijke crisis in het verloop van' weinige uren een einde is gekomen. Het Suez-kanaal maakt goede zaken. Het zeer drukke verkeer Van Italiaan sche oorlogsschepen door het kanaal van Suez in beide richtingen beteekent voor de betreffende maatschappijl een gewel dige vermeerdering van inkomsten. Volgens berichten uit vertrouwbare bron moet vanaf 1 Febr. tot 1 Oct. j.l„ dus over acht maanden, door de Italiaan sche regeering aan de kanaalmaatschap pij1 reeds een bedrag van 750.000 pond sterling zijn betaald voor den doortocht van deze oorlogstransporten. Voor een schip van normale afmetingen ontvangt de maatschappijl tusschen 2000 en 3000 pond, voor een boot als de Sa- turnia, waarmede meer dan vierduizend manschappen vervoerd kunnen worden, stijlgt genoemd bedrag tot boven de 9000 pond. De kosten per man bedragen 7,5 shillingen, voor de goederen 15 shilling per ton. Toit nu toe hebben de Italianen gemiddeld per maand honderd en twintig troepenverschepingen gehad, die via het kanaal hun bestemming moesten berei ken. Men kan er gerust op rekenen, dat de aandeelen der maatschappij, alsmede het (eerstvolgend dividend, een groote stijl- ging zullen te zien geven. De plek, waar Koningin Astrld den dood vond. Na overleg tusschen den. consul van België en twee grondeigenaren te Kiiss- nacht, is een strook gronds van 7 M. breedte en 10 M. lengte, zich uitstrekken de van den weg tot het meer, eigendom geworden van het Belgisch koninklijk huis dat er een steenen kruis zal doen plaat sen, omringd door een muur en een ket ting. Aan den anderen kant van den weg zal een kapel gebouwd worden. Korte Berichten. Door den sterken regenval is in ver schillende streken van Zwitserland het water zeer hoog gestegen. Bij Roegemont in het "Waadlaender Oberland is een boe renhoeve door bergstroomen weggespoeld, waarbij een man, vrouw en twee kinderen om het leven kwamen. In Los Angeles brak brand uit in een tram. Onder de passagiers brak een paniek uit, zij sloegen de ruiten in en 40 van hen liepen brand- en snijwon- den op. Ten gevolge van den grooten regen val der laatste dagen is de Vesdre in België op verschillende plaatsen buiten baar oevers getreden. Te Dolhain is een wolspinnerij onder water geloopen. Zoo lang deze toestand voortduurt, zullen de 130 arbeiders der fabriek hun werk niet kunnen hervatten. Te Verviers en te Pe- pinster zijn de kelders van verscheidene huizen ondergeloopen. Gisterochtend is te Amblième het terrein bij de electrische centrale overstroomd. JACHTPARTIJEN OP HET LOO. Voor het eerst sedert het overlijden van Prins Hendrik. Voor het eerst sedert den dood van Z. K. H. Prins Hendrik zijn dezer dagen weer jachten in het Koninklijk park Het Loo en omgeving gehouden. H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana had den daarvoor genoodigden ten paleize Het Loo geïnviteerd, onder wie ook en kelen, die de vorstinnen tijdens Haar jongste verblijf in Schotland hadden ont moet. In het Koninklijk park Het Loo en de houtvesterijen Hoog-Soeren en Gortel be vond zich thans buitengewoon veel wild, mede als gevolg van de nagelaten jachten in de vorige seizoenen. De meeste gasten van Het Loo, die bijna allen de vorige week waren aange komen, zijn hedenmiddag vertrokken, na behalve van de jacht en de vischsport, die in de vijvers in het Koninklijke park be oefend was, ook van de ongemeen schoone herfsttinten, die op bet oogenblik bos- schen en velden kleuren, genoten te heb ben. DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN WATERSTAAT. In de plaats van Dk Ir J. A. Ringers zal worden benoemd tot Directeur-Gene raal van den "Waterstaat, de beer Ir J. P. van Vlissingen, Hoofdingenieur- Directeur van den Waterstaat te 's Gra- venhage, thans werkzaam als hoofd van de afdeeling nieuwe wegen. HET „GEORGANISEERD OVERLEG" TE AMSTERDAM. De Gemeenteraad mag niet worden uitgeschakeld. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft een uitspraak gedaan, waardoor een einde gemaakt wordt aan het systeem van het Georganiseerd Overleg, zooals dat te Amsterdam tot dusverre bestond. De Centrale Raad (voorzitter dr E. J. Beu- mer) heeft tevens beslist, dat de gemeente raad de bijl de wet opgelegde verplichtin gen niet mag 'overdragen aan bet Geor ganiseerd Overleg. Zooals men weet, bestond bet systeem, dat te Amsterdam gevolgd werd en dat bekend was als „bet Amsterdamsche stel sel", hierin, dat bet Georganiseerd Over leg buiten den Gemeenteraad om, doch in overleg met bet college van B. en W., de Binnenland. De Tweede Kamer over het buitenlandsch beleid onzer regeering. De verhouding tot België. Steun aan de cichorei-teelt. Nederlandsch-Duitsche handelsbesprekin gen begonnen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Makale wordt ont ruimd. Onderhandelingen tusschen Engeland en Frankrijk. Italië neemt maatregelen tegen de gevol gen van de sancties. 1fotsfoppiag? Is Uw gelaatskleur bleek? Geen eetlust? Slechte spijs vertering? Vaak hoofdpijn? Maak dan „Schoon Schip". „Gmo trek" Als de darmen traag werken, blijven daarin afvalstoffen die Uw bloed verontreinigen en Uw organen aantasten. Zorg et dus voor, dat Uw ingewanden zich dagelijks geheel ledigen. De vinding van Apotheker Dumont zal U Zij mei rood, helpen: „Laxeer-Akkertjes". laxeer-Akkertjes. „Laxeer-Akkertjes" zullen Uw geheele gestel verbeteren en hebben 'n blijvend gunstige werking op Uw ingewanden. r Ze bevatten plantaardige laxeerende L itoffen en bovendien: gal-extracïen voor de lever, melkzuur-fermenten tegen de gisting, chlorophylle voor den bloeddruk en den bloedsomloop. v -Ze werken zacht, veroorzaken géén ^Verjongd krampen, géén overmatige ontlasting. *fUxXJ2QfrClkkert$es 77laJóesL Schoon. Schip Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. NEDEPLANDSCH PRODUCT arbeidsvoorwaarden voor bet personeel vaststelde. Dit .stelsel, dat destijds door wijlen wethouder Fred. Wierdels is tot stand gebracht, heeft in den loop der ja ren behalve veel instemming ook veel cri- tiek ondervonden, vooral omdat tal van vraagstukken welke men buiten den Raad wilde bonden, toch in den Raad kwamen. De Kroon heeft bet Amsterdamsche stel sel nimmer uitdrukkelijk goed gekeurd, doch evenmin vernietigd. Van de uitspraak van den Centralen Raad is geen beroep mogelijk. Voor de or ganisaties van het gemeentepersoneel, die aan het Amsterdamsche stelsel groote waarde hechten, is de uitspraak van den Gentr. Raad van Beroep een groote te leurstelling. DE NIEUWE WEG AMSTERDAM- SCHIPHOL. Vrijdag 1 November zal het eerste ge deelte van den nieuwen weg voor snel verkeer tusschen Amsterdam en Den Haag opengesteld worden. Dit eerste gedeelte wordt gevormd door den weg die loopt van den Sloter- weg ten Zuiden van den ringspoorweg om Amsterdam tot den Spaarnwouder- weg in de Haarlemmermeer. Het openen van dezen weg beteekent een groote ver betering in de verbinding tusschen Am sterdam en Schiphol. Het verkeer tus schen de stad en de luchthaven behoeft thans niet meer langs den bochtigen Slo- terweg door het dorp Sloten en over de smalle brug over de Ringvaart te gaan. D'e afstand wordt hierdoor ongeveer 3 K.M. korter. Het Spellingvraagstuk. Naar wij vernemen is de gemengde Nederlandsch-Belgische commissie tot. samenstelling van de officieele woorden lijst volgens de spelling 1934 aan welke commissie destijds op verzoek van de Belgische regeering mede is opgedragen een regeling van de kwestie der prono minale aanduidingen te ontwerpen, met het ontwerp van zoodanige aanduidin gen gereed gekomen en draagt dit ont werp de instemming van alle leden der commissie weg. De door den storm vernielde fruitoogst. De nieuwe Zuidvruchtenhond te Utrecht heeft den minister van H., N. en S. een schrijven gezonden, waarin Z. E'xc. in verband met bet feit, dat ©en groot ge deelte van den Nederlandschen fruitoogst door den storm vernietigd is, wordt ver zocht, d© crisisbeffing op appelen en peren geheel te doen vervallen of indien zulks niet mogelijk mocht zijn, deze te doen verlagen tot 2 cent per k.g.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1