EERSTE BLAD DINSDAG 29 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 25 Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Buitenland De oorlog in Abessynië. Uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: IN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 41455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes en Vlissinpa f 0.20, Losse nummers 5 csafc Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. We leven in den tijd van jubilea op onderwijsgebied. Christelijke scholen berdenken bun 75- of 50-jarig bestaan en datzelfde is ook bet geval met verschillende vereenigingen op bet gebied van het Christelijk onder wijs. Zoo mag in den loop van deze week die Vereeniiging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs 'haar 75-jarig bestaan vieren. Deze jubilea spreken van gebed en ar beid, van strijd en zegen. Daar is in de tweede 'helft van de vorige eeuw walt gebeurd in ons vader land. Het was de tijd van de liberale over- 'beersohing. De tijd, dat de minderheid, die verlangde dat in het publieke leven met de eischen van Go'ds Woord rekening zou worden gehouden, op hardhandige wijize onderdrukt werd. Met de meenirtg van de ouders, die hunne kinderen wenschten te zien onder wezen naar Gods Woord, werd geen reke ning gehouden. Maar toen is op heerlijke wijze de kracht van het beginsel openbaar gewor den. Er is gebeden om uitkomst, maar er is ook gearbeid. Er werden, hoe groot de moeilijkheden ook mochten zijn, Christe lijke scholen gesticht, op hoop, tegen hoop. Odh, wij spreken nu soms ook van zware tijden en van groote offers, die gebracht moeten worden terwille van het beginsel. Maar als we lezen de geschiede nis van het Christelijk onderwijs, van de moeite en de zorgen waarmede men in de vurige eeuw te worstelen 'had, dan ko men we tot de overtuiging, dat we nu nog wonen in het land van belofte. Aan de groote moeilijkheden aan het stichten en' onderhouden van scholen met den Bijbel verbonden, dankt ook de Ver- eeniginig voor Christelijk Naitioaal School onderwijs haar ontstaan. Haar bedoeling was niet de stichting van Christelijke scholen te forceeren, maar om daar waar de behoefte aan Cbr. onderwijs in het brengen van offers open baar werd, hnlp en steun te verleenen. Aanvankelijk bewoog zij zich in hoofd zaak op financieel gebied. Later heeft zij ook haar aandacht geschonken aan de eigen opleiding van onderwijzers en aan bet toezicht op het onderwijs, opdat het eigen karakter van de school met den Bijbel zou bewaard blijven. De historie van „Christelijk Nationaal" spreekt van strijd, maar meer nog van zegen. Zij is niet alleen voor hef onderwijs, maar voor heel ons volksleven van on berekenbare foetieekenis geweest. En dies is er aanleiding om dankbaar te gedenken den zegen, die God 'heeft willen schenken. REGEN BELEMMERT DEN OPMARSCH DER ITALIANEN. Naar de Italiaansche bladen berichten, is het aan het Somalifront in Ogaden we der hevig beginnen te regenen, waardoor de opmarsch der Italianen ernstig wordt bemoeilijkt. In koloniale kringen gelooft men, dat de opmarsch langs de Webbe Sbi'beli een afleidingsmanoeuvre is en dat de werke lijke stoot zal worden gegeven in de rich ting van Sasa Baneb en Jijiga. Indien deze opmarsch slaagt, zou de post Gorahai, waar de Abessyniërs zich ooncentreeren om den Italiaanschen op marsch langs de rivier Fafan te beletten, alle waarde te verliezen. D'eze plaats zou moeten worden opgegeven, aangezien de Ethiopiërs hier tusschen twee vuren zou den komen. Intusschen duren, naar Stefani uit Na pels meldt, de Italiaansche troepenver schepingen naar Oost-Afrika nog steeds voort. Dé Italianen hebben gisteren den op marsch aan bet Noordelijk front voort gezet, zonder noemenswaardigen tegen stand te ontmoeten. Naar vernomen wordt, heeft bet leger corps van generaal Biroli sedert Zater dag een strook van 12 K.M. diepte bezet. Practisch is de gebeele Farasmi-vallei in banden van de Italianen en men hoopt binnenkort Makale binnen te rukken. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Een of ficieel® Abessynische mededeeling zegt, dat de Italianen bun actie aan bet Noor delijk front volkomen hebben gestaakt. De Italiaansche berichten over vrijwillige on derwerping van stamhoofden in de pro vincie Tigre worden naar 't rijk der fabe len verwezen. De namen, die in de Itali aansche berichten worden genoemd, zijn te Addis Abeba onbekend. Naar verder van Abessynische zijde ge meld wordt, hebben de Italiaansche vlieg tuigen bet werpen met bommen aan beide fronten gestaakt en bepalen zij zich er toe in de nederzettingen der inboorlingen on rust te verwekken door machinegeweer- vuur. De Abessynische opmarsch naar bet Noordelijk front wordt voortgezet, hoofd zakelijk in nacbtmarschen. Een kleine troepenafdeeling is gisteren uit Addis Abeba vertrokken in de richting van het Zuidelijk front. Men meent overigens in de hoofdstad, dat Makale bet eerstvolgend doel van de Italianen is. Een officieel communiqué uit Addis Abeba meldt: Van bet gebeele front valt niets bijzonders te vermelden. De Italiaan sche troepen ondernemen niets. De Abessynische troepen voltooien bun concentratie onder gunstige omstandig heden. Duizenden vrijwilligers belegeren dage lijks het keizerlijk paleis, doch de regee ring kan ben, wegens gebrek aan wape nen, niet in dienst nemen. Het zou, aldus meldt de correspondent van Reuter, geenszins verwonderlijk zijn, indien de Italianen op een goeden dag rustig, zonder dat van offensief sprake is, Makale binnenwandelden. De Italianen hebben uit Makale ver scheidene verzoeken ontvangen, om toch den opmarsch te verhaasten. Deze verzoe ken zijn zonder twijfel ingegeven door de bedreiging der Abessynische strijdkrach ten, die in bet Westen en Zuid-Westen geconcentreerd zijn. Gezien deze troepen concentraties zullen de Italianen echter niet overhaast te werk gaan en geen on- noodige risico's nemen. De correspondent van de „Daily Tel." te D'jiboeti meldt, dat de Italiaansche op marsch in Zuid-West Abessynië lang zaam geschiedt in de richting van Har- rar. Er wordt geen ernstige tegenstand geboden en de Abessynische troepenafdee- lingen welke niet talrijk zijn, trekken zich I steeds terug zoodra het op een slag aan komt. Het Italiaansche front strekt zich uit over een front van 400 mijl. Sasahbaneh en D'aggaboer staan gere geld aan bombardementen bloot. Het leger van Nassiboe is in de stre ken van Jijiga geconcentreerd. Uit Adoea wordt vernomen, dat in bet Noorden de opmarsch op overeenkomsti ge wijze is georganiseerd. Vliegtuigen wij zen den weg naar Adinefas. De Italianen zijn van meening, dat Ras Seyoem ernstig tegenstand zal bieden. Op ongeveer 50 mijl ten Zuiden van Makale, dat niet zal wor den verdedigd, wordt de burgerbevolking geëvacueerd. Volgens officieels berichten zouden de Italianen wederom een vliegtuig hebben verloren, dat door de Abessyniërs zou zijn neergeschoten. De vredesonderhandelingen op het doode punt? De ontwikkeling van de diplomatie rond 't Italiaanscb-Abessyniscb geschil schijnt op bet 'doode punt te zijn gekomen. De Parijeche correspondent van de „Times" schrijft ten aanzien van de be wering in de Fransehe pers, dat Enge land de 'voorstellen van Mussolini van de hand 'heeft 'gewezen, dat het niet waar schijnlijk is, dat Engeland zóó overhaast heeft gehandeld. De voorstellen van Mussolini zijn ze- j ker in den huidigen vorm voor Engeland onaannemelijk, doch de correspondent j vermoedt, dat thans een tijd van loven i en bieden komt. De Eransc'be en de Britsc'he regeering zullen 'zeker tegenvoorstellen doen, doch dit zal tijd vorderen. De staven van 'beide landen werken nauw samen. De toepassing der sancties. Het volkenb'on'dssecretardaat heeft ook gisteren weder tal van mededeelingen ont vangen over toepassing der sanctiemaat regelen tegen Italië door verschillende regeeringen. De belangrijkste mededeeling was een telegram van Laval, dat aankondigde, dat de Fransobe regeering, ondanks de be middelingspogingen van Laval, bereid blijft tot een spoedige inwerkingtreding van de financieele en economische sanc- tiemaatregelen. Ter uitvoering van het besluit op 14 October door de coördinatie-commissie te Genève genomen, is in Frankrijk gepubli ceerd, dat de financieele sanctie-maat regelen tegen Iatlië van 'kracht zijn ge worden. Zwitserland" schaart zidh, wat betreft de toepassing der sancties tegen Italië, aan de zijde van de andere landen. De regeering heeft bes-loten tot het ver bieden van den uitvoer van wapens naar Italië en Abessynië en tot toepassing van financieele sancties. Walt de economische sancties betreft, zal de re-geering den uitvoer van de aller noodzakelijkste grondstoffen, zooals alu minium, verbieden. Deze maatregel is ge nomen, omdat Italië niet in staat is, zijn aankoopen -direct te 'betalen. In 'het schrijven van den bondsraad aan het volkenbondssecretariaat inzake de sancties -wordt er intusschen qp -gewezen, dat een algeheel© stopzetting van het -goe derenverkeer met Italië niet mogelijk is, daar dit het economische leven van Zwit serland in dergelijke mate nadeel zou be rokkenen, -als door 'de regeering niet ver antwoord wordt geacht. Nooit zal Engeland aan een blokkade deelnemen zonder steun van Amerika, Duitschland en Japan. Baldwin heeft een rede gehouden te Wolverhampton en daarbij- critiëk uitge oefend op degenen, die Italië wenschen te isoleeren. Zinspelend op het risico van een blok kade, die weliswaar thans niet wordt in gesteld, maar als gevolg van de sancties in de toekomst zou kunnen worden in gevoerd, verklaarde Baldwin, nooit te zul len toestaan, dat Engeland deelneemt aan een blokkade, tenzij' het verzeikerd is van -den steun en de sympathie van de V-er- eenigd© Staten, Duitschland en Japan. De regeeringsmeerderheid in Zwitserland gehandhaafd, maar verzwakt. Behoudens wijzigingen, die bij de na rekening nog noodzakelijk mochten blij ken, zal de uit 187 leden bestaande Zwit- serscbe Kamer voor de eerstvolgende vier jaar -de volgende samenstelling heb ben: Sociaal-democraten: 50 (vroeger 49). Vrijzinnigen: 48 (vroeger 52). Katholieken: 42 (vroeger 44). Boerenpartij: 21 (vroeger 29). Jongboeren: 4 (vroeger 1). Onafhankelijke lijst Duttweiler: 7 (vroe ger nul). Liberalen: 6 (evenals vroeger). Sociaal-politieke partij: 3 (vroeger 2). Communisten: 2 (vroeger 3). Evangelische Volkspartij': 1 (vroe- ger 1). Nationaal front: 1 (vroeger 0). Partijloozen: 2 (vroeger O). De socialisten zijn dus de sterkste frac tie geworden, doch zij hebben dit niet te danken aan eigen successen op de vrijzin nigen behaald, doch aan den bekenden zakenman Dhttweiler, die met zijn onaf hankelijke lijst zeven zetels behaald heeft, waarvan de vrijzinnigen zeker voor de grootste helft de kosten te dra gen hebben. D'e drie partijen, uit wier midden de Zwitsersche regeering gevormd is, name lijk de vrijzinnigen, de katholieken en de boerenpartij, hebben nog steeds een groote parlementaire meerderheid. D'e regeeringspartijen hebben thans 111 van de 187 stemmen in de Kamer, tegen 125 in de vorige Kamer. De oorlog in den Chako beëindigd. D'e vredesconferentie die te Buenos Aires bijeen is heeft in plechtigen vorm een officieele mededeeling uitgevaardigd volgens welke de oorlog tusschen Bolivia en Paraguay als beëindigd moet worden beschouwd. De stormramp op Haiti. Uit Port au Prince wordt o-ver den stormramp op Haiti nog gemeld, dat be halve 2000 personen, die naar schatting het leven verloren hebben, omstreeks 3000 anderen dakloos zijn geworden. Het is voorloopig nog onmogelijk een overzicht te krijgen over de enorme ma terieels schade en de vernieling, die aan den te velde staanden oogst is toege bracht. Een rede van den Paus tegen schending van de Zondagsrust. Met het oog op de herdenking van den Marsch naar Rome, die gisteren gevierd I werd, werden Zondag de Italiaansche winkels en kantoren open gehouden, ter wijl gisteren alles gesloten werd. Paus Pius XI beeft hierin aanleiding gevonden in een redevoering krachtig het -handhaven van de heiligheid van den Zondag te bepleiten. Woordelijk zeide hij: „Het is opmer kelijk, maar nog niet voldoende bekend, dat de ontwijding van den rustdag in de Heilige Schrift beschouwd wordt als groote misdaad. Wie den rustdag ont heiligde moet beschouwd worden als godsloochenaar en heimelijk atheïst. In onze tijden wordt deze verloochening van den Zondag volkomen openlijk bedreven. De ontwijding van den Zondag is een der zonden, die den toorn Gods met zich meesleept." Gebrek aan woningruimte te Berlijn. Te Berlijn is gesticht een bureau voor binnenlandscbe migratie tot onmiddel lijke bestrijding van bet gebrek aan wo ningruimte. Dit bureau is ook van groote politieke waarde in den nationaal socialistischen strijd teg'en den trek van het land naar de stad, welke vooral in Oost-Pruisen een gevaarlijken omvang heeft aangenomen, vanwaar de Duitscbe bevolking in groo- ten g'etale naar Berlijn en andere Duit scbe centra verhuist, terwijl hun plaats wordt ingenomen door Poolsche en zelfs door Litausche boeren. 1934 een gezond jaar. Uit een medische statistiek van 1934 blijkt, dat 1934 in Engeland een gezond jaar is geweest. Het geboortecijfer, dat in 1933 met 14.4 bet laagste was, ooit opge- teekend, is gestegen tot 14.8. Het sterfte cijfer was 11.8, d.w.z. 0.5 lager dan in 1933. Ook was het sterftecijfer onder de zuigelingen lager dan in vorige jaren. Het was 59 op de duizend in bet eerste le vensjaar, tegenover 64 in 1933, 65 in 1932, en 128 in de eerste 10 jaar van deze eeuw. Het aantal sterfgevallen tengevolge van infectie- en parasietenziekten bedroeg slechts 1,3 per duizend, hoewel roodvonk en dipbteritis meer slachtoffers vergden dan verleden jaar. Het sterftecijfer aan tuber culozen daalde tot 763 per millioen. Longontsteking eisohe minder levens op dan in eenig vorig jaar, behalve 1930. Het kankercijfer was iets hooger, n.l. 1003 op het millioen, wat wordt toegeschreven aan den langeren levensduur van de men- scben. Het was nog altijd beneden de cij- vers van 1928 en 1929. Korte Berichten. Naar uit Tokio wordt geseind zijn gistermiddag de eerste officieele berich ten over bet noodweer verschenen, dat Zondag in Japan woedde. Volgens deze berichten staan te Tokio 31.577 huizen onder water en in Nagoja 15.000. In bet dorp Tazoeda werden door een aardver schuiving 30 menscben levend begraven. Dégelijks komen Duitscb sprekende groepen Italianen over de Oostenrijksche grens, om beveiligd te zijn voor een inlij ving in het Italiaansche leger. ZONDER VERGUNNING NIET MOGELIJK. Gelijk bekend, is sedert 15 October j.l. vg,n toepassing de Wet inzake uitverkoo pen en opruimen in bet winkelbedrijf. Dit beteekent, dat bet verboden is in het winkelbedrijf zonder vergunning van de Kamer van Koophandel een uitverkoop of een opruiming aan te kondigen. Voor een uitverkoop kan een ver gunning alleen worden verleend, wanneer het betreft een verkoop in verband met het opheffen eener winkelnering of bet staken van den verkoop van één of meer soorten der goederen tot een winkelnering beboerende. Een dergelijke vergunning is drie maanden geldig, terwijl in bijzondere gevallen een verlenging met ten hoogste drie maanden mogelijk is. Voor een opruiming kan een ver gunning alleen worden verleend, wanneer het betreft een verkoop in verband met bijzondere omstandigheden, zooals over dracht, verplaatsing, verbouwing of an derszins. Een dergelijke vergunning is één maand geldig en kan niet verlengd worden. Mits aangekondigd als „Jaarlijksche Opruiming", „Halfjaarlijksche Oprui ming", „Seizoenopruiming", „Balansop ruiming" of „Inventaris Opruiming" is voorts zonder vergunning mogelijk een verkoop in verband met jaars- en seizoen- wisseling tusschen 1 Januari en 1 Febru ari en 15 Juli en 15 Augustus. Nieuwe uitverkoopen en opruimingen anders dan in bovengenoemde tijdvakken zullen dus niet meer mogen worden ge- houden zonder vergunning van de Kamer van Koophandel, welke vergunning 14 dagen tevoren moet zijn aangevraagd. Binnenland. Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de nieuwe pachtregeling". D'e plannen van Minister Slingenberg met de jeugdige werkloozen. D'e sanctiewet treedt vandaag in werking. De Gemeenteraad van Kortgene over de samenvoeging van Noord-Bevelandsche gemeenten. De begrooting voor de Provincie Zeeland. Buitenland. Is de opmarsch der Italianen begonnen? De toepassing der sancties. Het Spaanscbe Kabinet afgetreden. Verkiezingsuitslag in Zwitserland. De Paus over de schending van de Zon dagsrust. SANCTIEWET 1935. Treedt 29 October in werking. In het Staatsblad no. 621 is opgeno men de wet van den 26sten October 1935, bepalende voorbehoud dor bevoegdheid tot bet nemen van nadere maatregelen ter bevordering van de internationale samenwerking tot bet voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden. D'e wet treedt in werking Dinsdag 29 October 1935. BEGROOTINGSDEBAT OP 7 NOVEMBER. Het staat thans vast, dat het beg-roo- tingsdebat in de Tweede Kamer op 7 No vember zal beginnen. De Kamer komt 'dien dag om 1 uur bij een. Vermoedelijk zal dus in den loop der volgende week de Memorie van Ant woord der regeering op het voorloopig verslag verschijnen. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Bij' 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stondJen op 12 October 1935 in 'totaal 385.397 werkzoekenden inge schreven; van deize werkzoekenden wa ren 367.074 werkloos, onder wie 350.064 mannen. Op 28 September 1935 bedroeg helt totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 380.014, onder wie 360.743 werkloozen. Van deze werkloozen waren er blijkens mededeeling van de afdeeling werkverschaffing en steunverleening, van 'het departement van sociale zaken 51.897 personen geplaatst bij' een werkverschaffing, bovendien -wa ren einde September nog 3960 personen met financieelen steun van de Overheid ingevolge de loonbijslagregeling te werk gesteld in het land- en tuinbouwbedrijf. Dit laatste aantal is niet begrepen onder het als werkloos opgegeven aantal perso nen. Het aantal bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkzoekenden is blijkens het bovenstaan de sedert 28 -September 1935 gestegen met 5383, het aantal werkloozen daaronder met 6361. Bij de beoordeeling van deze cijfers moet in aanmerking worden genomen, dat de toeneming van het aantal ingeschreven werkloozen iten deele moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat ca tegorieën van werkzoekenden ook met name van hoofdarbeiders, die vroeger niet of althans in mindere mate van de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling ge bruik maakten, daartoe thans overgaan. Luitenant van Boven dient gratierequest in. Naar wij vernemen beeft luitenant ter zee 1ste klasse van Boven door bemid deling- van zijn raadsman Mr J. de Vrieze een gratie-request ingediend bij H. M. de Koningin. In dit request wordt erop gewezen, dat luitenant van Boven de order van de re geering en de militaire autoriteiten om g'een geweld te gebruiken beeft opge volgd en dat bet militair wetboek van strafrecht door de krijgsraad en bet hoog militair gerechtshof anders en strenger is uitgelegd dan zulks geschiedt door de militaire autoriteiten voor de muiterij. Daarnaast worden verschillende feiten opgesomd die requestrant sterkte in het denkbeeld dat de autoriteiten geen ge welddadig optreden tegen de bemanning wenschten. Er wordt aan H. M. de Koningin ver zocht om de opgelegde gevangenisstraf en de ontzetting uit den militairen dienst ongedaan te maken of eën straf op te leg- gen gelijk aan de ondergane preventieve hechtenis, eveneens zonder ontzetting uit den militairen dienst. Ir H. W. E. Struve. t In den ouderdom van bijna 90 jaar is te 'sGravenhage overleden ir H. W. E. Struve, oud-directeur van de Rijksverze-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1