fS!M 1 SIS1 1 Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Land- en Tuinbouw ta 88888888 s Hooger schoolgeld. Onder de eischen, welke worden verbon den aan goedkeuring der gemeente-bo- grooting voor het dienstjaar 1935, behoort o. m. belangrijke verhoo ging van het sohoolgeld voor het gewoon lager en het U. L. 0.- onderwijs. Het schoolgeld zal dan bedragen per leerling: •3 SPS 8 il •s »-s 05 tS 3 *2 b A - £3 M oo o 8 C^lOOdv-^COVOON'-^Tf ■ggoggggo l l l l l l l i i l rt^CT)t}-lO\ONOOChOr-1 Indien een school of scholen van de zelfde soort worden bezocht door meer dan één leerling uit hetzelfde gezin, is slechts voor één dezer leerlingen het volle schoolgeld verschuldigd en wordt dit voor de overige verminderd met 20 pet. Geen schoolgeld wordt geheven van hen te wier aanzien de belastbare som is ge steld op minder dan f 700. Subsidieering der bijzondere bewaarscholen. Blijkens mededeeling van Gedeputeerde Staten, moet nieit alleen het bedrag van het gemeentelijk subsidie aan de bijzon dere bewaarscholen worden verlaagd op de wijze, als door dit college aangegeven, doch tevens de subsidieregeling zoodanig worden herzien, dat daaruit verdwijnt al hetgeen de financiën der gemeente nadee- lig kan beïnvloeden. Te dien einde hebben B. en W. een nieuwe verordening ontworpen. Gelijk vanzelf spreekt, moesten verval len nagenoeg alle bepalingen betrekking hebbende op de inrichting en het onder houd der gebouwen. B. en W. hebben evenwei gemeend te moeten handhaven de bestaande eischen betreffende verwarming en privaatgelegenheid. Ook moesiten vervallen de eischen be treffende bevoegdheid en leeftijden van het personeel zoomede 'die tot stichting en instandhouding van een pensioenfonds. Verder 'dienden er controle-bepalingen te worden opgenomen, opdat worde voor komen, dat de gemeente subsidie betaalt voor leerlingen, jonger dan *4 jaar. Van het stellen van den eisch, dat geen leer lingen jonger' dan 4 jaar mogen worden toegelaten, hebben B. en W. na rijp be raad, gemeend te moeten afzien. De schoolbesturen dienen hierin te worden vrijgelaten. Het resultaat van de gewijzigde regeling zal zijn, dat, op de basis van het aantal leerlingen oorspronkelijk in de begroeting vermeld, het subsidie over 1935 wordt ge raamd voor de Ghr. Bewaarschool op f3032, R.-K. Bewaarschool op f2460, zijnde voor de eerstgenoemde f21.20 en voor de laatstgenoemde f 28.271/. per kind. Dit resultaat is bereikt na zeer veel moeite, omdat men van hoogerhand aan vankelijk alle subsidieering van bewaar- schoolo<nderwijs wenschte te zien afge schaft. Tenslotte is men gezwicht voor het argument, dat de gemeente zich in dezen bezwaarlijk kon terugtrekken, daar de aan de subsidieering verbonden voorwaarden de schoolbesturen tot het dom van uitga- ven hadden gebracht. B. en W. zijn er ten stelligste van over tuigd, d-at een mildere regeling thans niet bereikbaar is, reden, waarom zij moeten adviseeren, tot afwijzing van het inge diende verzoekschrift der beide schoolbe sturen. 'De 'bijdrage bedraagt per jaar a. per leerling, ouder dan 4 jaar, ten hoogste f 10 b. 'ten hoogste f 750 per jaar in de kos ten van aflossing der op 1 Januari van het betrekkelijk 'dienstjaar ten laste der school zijnde schulden; c. ten hoogste 4 pet. van de sub b be doelde schulden. De instelling of vereeniging, die de school beheert, is verplicht van de ouders of verzorgers der leerlingen schoolgeld te heffen. Dit schoolgeld mag niet lager zijn dan dat, hetwelk wordt geheven van de ouders of verzorgers der leerlingen van de open bare bewaarschool. De salarissen van het onderwijzend per soneel mogen in de begroeting tot geen hooger bedrag worden opgenomen dan tot dat hetwelk dit personeel zou genieten, wanneer het aan de openbare bewaar school werkzaam ware. Deze verordening treedt in werking 1 November 1935. Over bet tijdvak van 1 Januari tolt en met 31 October 1935 blijft het subsidie be paald op het bij de vaststelling der ge- meente-begTOoting voor 1935 vastgestelde bedrag van f30 per leerling, ouder dan 4 jaar. Schoolgeld bewaarschool. B. en W. bieden 'n nieuwe verordening op de 'heffing van schoolgeld voor de open bare bewaarschool aan, daar die, welke bij besluit van 15 Febr. 1935 werd vastge steld, de Koninklijke goedkeuring niet mocht erlangen. Het sohoolgeld bedraagt per maand M-l I I I I I I I I I I I I I I I I i -oooooooooooooooop i i ..li »tJ OtOOlO I IflOiOQUlOtoO^OlOQ q rj-iotxoo öööö»H*Hf-H*-4»-i»H*Ho4cQo4csic^osi r-4 M-« I I I I I I I I I I I I I I I p ili§i|S|pi88Si88 5 0 »<M I I I I I I I I I I -2 g888888c I I I I I I ggggggggg -Jcgoioo^oino I I I I I I I I I 6 q 4> V G 53 THCVJrOT}-iOvONCOChO'HMCO,tlGvON t—t t-H HHrt T—I rlrlH Van hen, wier belastbaar inkomen min der dan f 700 per jaar bedraagt, wordt geen schoolgeld geheven. 'ZooaJs men ziet, worden de schoolgelden zoowel voor bewaarschool als lager onder wijs belangrijk verhoogd. Brand in Dextrinefabriek. Zondagmorgen werd een felle brand ont dekt in de fabriek van de Fa. A. van Linge Ezn, N.V., Handel-Mij Dextrine en Houtwaren te Veendam. Het vuur bleek te woeden in de afdee- ling machinerieën, die door een brand vrije muur, welks deuren bij het uitbre ken van brand automatisch sluiten, is afgescheiden. De deuren werkten uitste kend, zoodat het vuur beperkt bleef tot de afdeeling machinerieën. De brandweercorpsen van Veendam en Wildervank, bestreden de vlammen met vele stralen. De vleugel van het machine gebouw, bestaande uit twee verdiepingen, is totaal uitgebrand. In het voorjaar van 1933 werd deze fabriek eveneens door brand vernield. Groote pakhuisbrand te Bjiotterdam. Zaterdagmorgen te vijf uur is een zware pakhuisbrand ontstaan in eenige panden aan de Wijnhaven en de Scheepmakershaven te Rotterdam. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Met motor- en drijvende spuiten werd het vluur aangetast. Groote partben tabak, erwten en meel gingen verloren of hebben groote waterschade gekregen. Aanvankelijk was het zeer moeilijk vast te stellen, waar het vuur woedde. Het bleek weldra, dat het vuur was ontstaan op den zolder van pand nr 12 aan de Wijnhaven. Dit pand behoort aan de fir ma D. van Schelven, die er partijen erw ten had opgeslagen. Zoowel dit pakhuis als de beide andere panden, die door bet vuur waren aangetast, bestonden uit een benedenverdieping en vier groote zolders. De brand in het pakhuis van de firma Van Schelven wist men vriji spoedig te blusschen. Toen bleek, dat vandaar het vuur reeds was overgeslagen naar pak huis nr 10 aan de Wijnhaven, waar de firma Muller groote partijen tabak heeft opgeslagen en bovendien naar pand nr 6 aan de Scheepmakershaven, waar de firma Koot groote partijen meel had op geslagen. De brand bij de firma Koot woedde aan den achterkant van het pand en ook hier was men dezen na eenigen tijid meester. De grootste moeilijkheid leverde de blussching op in het pakhuis met ta bak. Telkens weer sloegen de vlammen naar buiten en door de enorme rookont wikkeling was het werken voor de brand weer uiterst moeilijk. Eerst te acht uur had men hier den brand onder de knie. De nablussching heeft nog geruimen tijd ge vergd. De brandweer heeft met twintig strei len gewerkt. De firma's, wier panden en partijen goederen door den brand groote waterschade kregen, zijn verzekerd. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vastgesteld. Inbraak in melkinrich ting. Vrijdagnacht is ingebroken in het perceel van de N.V. Hygiënische meikin richting te Hilversum. De inbrekers heb ben zich toegang verschaft door het for- ceeren van een achterdeur en hebben op deskundige wijze in het kantoorlokaal de brandkast opengescheurd. Er wordt een bedrag van f 500 vermist. 1 Schoen en fabriek afge brand. Zaterdagmorgen ongeveer half zes is de brandweer van Waalwijk ge waarschuwd, dat in de fabriek van kin derschoenen van de firma Gebr. Slaats brand was ontstaan. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen was de fabriek van binnen één geweldige vuurzee, zoodat aan redden niet meer viel te denken. De talrijke en kostbare machinerieën waarbij er veel waren, die pas de vorige week waren opgesteld, zijn geheel ver nield. Groote partijen over- en zooileder benevens een belangrijke partij half afge werkte producten zijn 'door het vuur ver nield. Ook het kantoor en het magazijn zijn voor een groot deel afgebrand en hier kon evenmin iets worden gered. Zelfs zijn de boeken en bescheiden verbrand. D'e firma is slechts laag tegen brand schade verzekerd, en aangezien ze ook niet tegen bedrijfsschade is verzekerd zijn ongeveer vijfendertig arbeiders broode- loos geworden. De schade wordt op ruim f35.000 geschat. i Brand in papierfabriek. Zaterdagmorgen te omstreeks zes uur brak vermoedelijk tengevolge van kort sluiting in de liftschacht brand uit bij de N.V. Export papierfabriek te Nijmegen. Binnen een kwartier stonden zoowel het magazijn, als de daaraan grenzende machinale papierverwerkingsinriohting in lichter laaie. De brandweer kon het magazijn even wel niet behouden. Een groote voorraad papier en tien wikkelmachines gingen verloren. Op het gelijkvloersche gedeelte, dat door een zwaren betonnen vloer van de eerste verdieping gescheiden is, werd door de groote hoeveelheid bluschwater nogal schade aangericht. Vier machines voor papierbereiding, welke gelijkvloers staan, hebben eveneens schade gekregen. Omstreeks half acht was gevaar voor verdere uitbreiding van den brand gewe ken. D'e bovenverdieping der fabriek is evenwel geheel uitgebrand. De schade, welke zeer groot is, wordt door verzeke ring gedekt. Het personeel van de N.V., omvatten de 250 man, kon Zaterdag niet werken. Men hoopt evenwel vandaag reeds weer een deel van het personeel den arbeid te kunnen doen hervatten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Raadsverslag van Grijpskerke. Hooggeachte Redactie, In verband met de ingezonden stukken ten aanzien van bet Grijpskerksche raads verslag wil ik nog het volgende opmerken. Op het laatste stuk van 23 dezer zal ik niet ingaan. Het zakelijke is hierin zóó ver te zoeken, ja zelfs in het geheel niet te bespeuren, zoodat hierop ook niet za kelijk kan worden geantwoord. De inhoud daarvan is van zoo'n laag gehalte, dat ik het niet waardig keur om ook maar met één woord hierop te reageeren. Waarom niet Dij de zaak als zaak geble ven en de dingen bij den naam genoemd? Waarom niet met feiten voor den dag ge komen, maar de fiolen van haat uitgestort op den persoon van den verslaggever? Ge tuigt dit minderwaardig gedoe soms van zwakheid in dezen? Het ligt voor de hand zulks te denken. Van ridderlijkheid ge tuigt bet in ieder geval niet. Wel wensch ik thans nog iets nader op de ZAAK in te gaan. In bet eerste ingezonden stuk, dus dat van 19 dezer, wordt beweerd: le. dat hij (weth. Louwer.sebedoeld raadslid zelfs in bet geheel niet voor de vergadering heeft ontmoet; geen rugge spraak heeft gehouden; 2e. dat bedoeld raadslid zijn naam (die van weth. Louwerse) heeft genoemd in verband met wat hijzelf (weth. Louwerse) ten opzichte van het punt van bespreking op de vergadering heeft gezegd. Feit is echter, dat na ingewonnen in formaties is gebleken: le. dat den avond tevoren (vóór de raadsvergadering) op de fractie-vergade- ring der a.-r. raadsleden, ook aanwezig is geweest het bedoelde raadslid, alwaar hij zijn inlichtingen o.a. ook ten aanzien van den post „schrij'floonen", (waarover het hier gaat in het verslag), heeft gekregen: Dit is dus geweest „voordien", vóór de raadsvergadering. Heeft weth. Louwerse bedoeld raadslid dan ontmoet, of niet? Ik zou zoo meenen van wel; 2e. dat bovendien ten aanzien van den post „schrij'floonen", o.a. ook onjuiste in lichtingen zijn verstrekt, aan bedoeld raadslid; 3e. dat bedoeld raadslid allerminst zijn naam (die van weth. Louwerse) heeft ge noemd in verband met betgeen hijzelf (weth. L.) ten opzichte van den post „schrijifloonen" heeft gezegd op de raads vergadering, doch dat hiji wel degelijk be doelde, de inlichtingen, aan hem verstrekt in de fractie-vergadering, door weth. Lou werse. Waarom zou het bedoelde raads lid anders ook spreken van 't „voordien" (dus vóór de raadsvergadering) ontvangen van inlichtingen. Met dank voor de plaatsing, „UW VERSLAGGEVER". Grijpskerke, 26 Oct. '35. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het raadsverslag van Grijpskerke, voorkomend in het nr van 18 October en de opmerkingen van den verslaggever op het ingezonden stuk van Weth. Louwerse (waarin ook mijn naam genoemd is), in verband met de eenzijdige belichting en onjuiste opmer kingen, zij he, mij vergund onderstaand op te merken: 1. Onjuist er in strijd met de waar heid is daarin weergegeven mijn ant woord in het slot van het verslag aan dhr Cevaal. 2. Dat door mij in die vergadering niet gezegd is te zijn ingelicht door Weth. Louwerse. 3. Ook niet door Weth. Louwerse op gedrongen om tegen post 12 van de Be grooting te stemmen, daar ik hierin zelf standig heb gehandeld. Ware het verslag wat uitgebreider ge weest en niet zoo eenzijdig, het had dan ook vermeld mijn pleidooi voor steun aan de werkloozen in tijd van vorstperiode, waarbij mij grievende woorden ten deel vielen. Ook wek ik dhr Cevaal als werkgever op na zijn pleidooi, waarin hij spreekt, dat iemand, die werkt, ook zijn loon waardig Is, met mij samen op te trekken voor de gemeentebelangen. Ook tot heil voor de werknemers en tot hulp voor de werkloozen (die er hier in den winter altijd zijn), want dan kunnen wij samen door dit goed te behartigen, veel druk verlichten. Mocht het echter enkel maar zijn om bij een intellectueel in de gunst te staan, ol hierdoor opening voor oude geschil len te geven, dan veracht zelfs een een voudig werkman nog zoo'n houding. Met dank voor de plaatsing Uw dw. dn., A. VAN SLUIJS, Raadslid Grijpskerke. Grijpskerke, 28 October 1935. DE KAASPRIJZEN. Geen stijging te verwachten. De Alkmaarsche kaasmarkt gaf deze week een nogal stug beeld. De hoogste noteering voor fahrieks-Edammer was f21 tegen f23 de vorige week; deze hoogste noteering betrof slechts een en kelen stapel, de gemiddelde noteering was niet onbelangrijk lager. Vier weken geleden was de hoogste noteering nog f28 per 50 kg. D'e daling in October hield aan en de prijs is onge veer gelijk aan dien in de overeenkom stige week van vorig jaar, toen f 20.50 besteed werd. Het blijkt dus wel, zegt de „Msb.", dat de hausse van eind September aan bij zondere omstandigheden te danken was en niet gebasseerd op de normale markt verhoudingen. Duitschland kon toen plo t seling een extra contingent hebben, er werd geforceerd gekocht met het gevolg belangrijk hooger prijzen. In producen tenkringen heeft men toen waarschijnlijk gemeend met een normale prijsstijging te doen te hebben; men zag meer in de kaasproductie dan in die van boter, zoo- dat de eerste steeg. Toen bet nieuwe kwartaal was begonnen, was er met Duitschland weinig meer te doen en noch de export, noch de binnenlandsche af zet rechtvaardigde een handhaving van de hooge prijzen van eind September. Bovendien had de handel in de pakhui zen kaas opgelegd te duur voor het hui dige prijsniveau, hetgeen mede oorzaak is van de dalende marktprijzen. Het laat zich dan ook aanzien, dat dit prijsniveau als normaal beschouwd kan worden, tenzij onvoorziene omstandighe den zich voordoen. Werkzaamheden in den herfst. III. De voeding en het hennen-materiaal. We hebhen nut gezonde hennen en goe de hokken en moeten nu nog even over het voer praten, want zonder goed voer heb ben we neig niets. Voor vastzittende kip pen is de verandering van zomer op win ter zoo groot niet, zulke kippen moeten we toch feitelijk alle benoodigde stoffen met het voer verstrekken. Voor losloo- pende kippen wordt het echter heel wat anders. Het leven in de vrije natuur be reidt zich voor op den winterslaap, insec ten, wormen, slakken en al. dat lekkers voor kippen meer, verdwijnt en de kip pen die gewend zijn met deze eiwitrijke dieren hun rantsoen te volmaken, komen nu al gauw te kort aan eiwit. Maar ook aan andere zeer noodige stoffen komen ze te kort, n.l. de vitamine en de mineralen. Het groenvoer bevat in het voorjaar veel vitaminen en mineralen, in den zo mer wordt dat al minder en in herfst en winter is het wat dat betreft weinig meer waard. En juist onze zoo onnatuurlijk ge houden kippen moeten nu veel producee- ren en hebben dus veel van die onont beerlijke stoffen noodig. Men kan wel in den ziamer, voor zoover men gelegenheid heeft, groenvoer aanplanten en dat werkt in den winter ook wel zeer gunstig op de spijsvertering, doch reken nu maar niet te veel oip een hooge vitaminewaarde daarvan. Bovendien moet men kippen er niet te veel van geven want dan stoppen ze hun krop er mee vol en er blijft wei nig ruimte over voor krachtvoer. Meer dan 15 gram groenvoer moet men een kip per dag niet geven. Alleen met veel vita minen en mineralen kan een kip produ- ceeren en gezond blijven. Bij te kort of ge brek daaraan houdt de leg op en ver zwakken de kippen geducht. Zoo is het b.v. bekend, dat bijl een tekort (of wat er ger is) een gebrek aan vitamine A het weerstandsvermogen der kippen tegen al lerlei smetstoffen sterk daalt en vooral snot en diphtherie veel vat op de dieren krijgen. Ik ben dan ook bij legkippen veel banger voor een tekort aan vitaminen en mineralen dan voor een te kort aan eiwitten en steeds meer geven de moderne onderzoekingen ons in dit opzicht gelijk. Niet alleen dat de kip bijl een gebrek aan die stoffen zich zelf uitput, maar ook de eieren worden steeds zwakker en gaan een tekort krijgen aan vitaminen en mine ralen. Als het te erg wordt komen er dun- schalige en windeieren, doch lang voor dat men het van buiten aan de eieren ziet, deugen ze van binnen niet meer als eerste klas voedingsmiddelen en als broedeieren. "Wie goede broedeieren wil hebben moet daar den geheelen winter al op werken door de kippen die stoffen te geven die ze noodig hebben. Tot de beste vitaminebronnen beboeren levertraan en gist en deze behooren dan ook in het wintervoer absoluut thuis. Voor legkippen zijn natuurlijk kalkzouten zeer noodig, vandaar dat we moeten zor gen dat de gritbakkon steedB goed gevuld zijn. Neem als grit maar gowone onge- reinigde zeeschelpen, die zijn best en be vatten naast kalk nog eon massa stoffen die de kip best gebruiken kan. Een aparte toevoeging van mineralen in bet voer is vooral in dezen tijd ook aan te bevelen. Biji grit is het ook nog van belang te we ten dat de kip met grit haar voedsel veel beter benut dan zonder grit. Onze jonge hennen, die pas aan den leg zijn, staan eigenlijk voor een dub bele taak; ze moeten leggen en bovendien mag in gewicht toenemen. Goed gefokte hennen zijn n.l. eerder legrijp dan vol wassen en men ziet ze dus als ze aan den leg zijn nog steeds in gewicht toenemen. Doch om dat te bereiken moeten ze ook veel en best voer hebben. Wie thans on oordeelkundig op zijn voer spaart zal over een poosje leelijke stroppen beleven. Een goed opgefokte jonge hen van goede af stamming zal in October ongeveer 67 eieren leggen, in November 1011, en in December 1112. Wel zijn de eieren in den beginne klein, maar na een dozijn eieren gelegd te hebben komen deze toch op normale grootte en de jonge hen moet zich dus duchtig inspannen om aan den leg en op peil te blijven. Ze kunnen zich feitelijk niet overeten en hebben veel graan noodig om op gewiobt te blijven. Als graan is thans voor de jonge hennen mais veel waard, voor oudere hennen, die mag niet leggen moet men daarmede voor zichtiger zijn en er wat meer tarwe bij verstrekken. Wordt de leg constant, dan wordt geprobeerd door het meelvoer rul aan te maken met ondermelk of desnoods met water, de kippen er wat meer van te doen opnemen. Hoofdzaak is thans: de kippen flink te doen eten. Men kan bij gewone graanvoedering in het strooisel, zoodat de kippen den geheelen dag moe ten scharrelen om het te vinden, 's mor gens 1/3 deel van het graanvoer geven en 's avonds 2/3 gedeelte. Het avondgraan vult dan de kroppen en houdt de spijsver tering nog een poos aan den gang. De Arabieren, bekende paardenfokkers, zeg gen: „het avondgraan maakt de paarden vet" en wij zouden kunnen zeggen: „het avondgraan doet de kippen in conditie blijven". Bijl de oudere hennen moet men goed op de late ruisters letten. Dat zijn over het algemeen onze beste kippen. Late ruisters laten echter vaak heel snel al de veeren vallen, loopen dan leelijk kaal rond en zijn zeer gevoelig voor koude en nat. Als men deze dieren niet goed ver zorgt en vrijwaart voor tocht krijgen ze een knak die ze niet gemakkelijk te boven komen en daardoor loopen we kans de beste hennen waardeloos te maken. Zorg dus gioed voor de late ruisters. Dtenk er om dat deze vederlooze dieren vaak moeite hebben 's avonds op stok te komen; let daar op en help ze desnoods een handje. Als de nieuwe veeren komen, let dan op veerenpikkers. De kippen zijn zeer verzot op deze jonge, bloedrijke veeren, vooral op de rug hebben ze het gemunt en als eenmaal de kwade gewoonte van veeren- pikken in een hok zit is dat er niet zoo gemakkelijk weer uit te krijgen. De boos doeners moet men direct apart zetten, anders leeren de anderen bet ook. Na een poos kan men de piksters weer bij de andere laten, doch vervallen ze dan weer in de oude fout, tob dan niet langer en pas het afdoende middel toe door ze naar de soeppot te verwijzen. Een aardige methode om zonder val- nesten zoo ongeveer de beste hennen te leeren kennen is, gebruik te maken van het feit, dat beste hennen het vroegst aan den leg gaan (van kuikens die even oud zijh). Geef wat voor 15 Sept. aan den leg is een roode ring, van 15 Sept.10 Oct. een witte en van 1015 Oct. een blauwe ring. enz. Ge zult dan tevens zien dat de vroegste legsters van heden in het vol gend jaar de laatste ruisters zijh. D'enk er om, dat het nu de beste tijd is goede fokhanen voor een matige prijs te koopen van een goed fokker. Dr B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden.) Vragen deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 29 Oct.: Aanvankelijk matige tot zwakke N.W. tot W. wind, opklarend, weinig of geen regen, kouder, later weer toenemende W. tot Z.W. wind, toenemende bewol king met kans op regen, weinig verande ring in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u. Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 768. Licht op voor fietsen: Dinsdag 5 u. 18 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6