O Samenvoeging van Gemeenten. KERING-BANK N.V. I ROTTERDAM EERSTE BLAD Arbeidsbemiddeling voor jeugdige werkloozen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 23 GING LEESCH. elsche slachters onderhoud met ouw op aange- varkensvleeach stede van var- evende varkens op deze wijze slachtersgezel- en worden. Minister daar- de regeerings- de prijsstijging >p de Belgische en verhinderen, afleiden, dat er e exporteurs en iren een ge- komst tot an de hoo- a t. DERS EN IBS. •r Vervoorn be- maatregelen van van de tuinders nde verhooging 1de ophoud- en t bijzonder van le minister van antwoord: uit, fruit in blik 3 niet gecontin- aan monopolie- m gevolge van er van verschil- 3 op en; van een oer dezer arti gesproken, van de binnen- buitenlandsche ^an de instelling d gekomen. Be- irden, of aan de cers groote scha- or den met hef- m buitenlandsch ondergeteekende e Nederlandsche haft door de in- e, welke zeer ze en genoemd. In rkttoestand zijn n in de hef fin ten aanzien van beoogde effect, ïheemsche fruit- verhooging der lijn of een con- trgeteekende niet vastgestelde op- zen voor appelen ng niet wensche- ken. Het gedeel- its voor fabriek- hikt is, kan in geringen prijs dingsprijzen zijn uwproducten ge- ten. De veilings- oopen echter in en en sorteerin- t het als gevolg niet zal voorko- pachter of teler afzet van fruit periode plaats elijke uitkomsten iggen. (G VAN NZ. TE GOES. voor Drank- ïbond. B. B. ssvereeniging. ub. Werkm. Bond. Verbond, esturenbond. M. Chr. Landarb. EERBERICHT. 'ond van 26 Oct.: •t N. wind, in het olkt of betrokken en, in het W. ge- veinig of geen re- g in temperatuur. niddag 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergrt" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 4-1455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7) e Zeeuw Abonnementsprijs i2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentie» 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Idag 3 u.: 761. fietsen: Op Noord-Beveland is eenige deining ontstaan, door de pogingen die wo-rden aangewend om tot samenvoeging van de gemeenten Colijnsplaat, Kortgene en Kats te geraken. Zelfs blijkt er volgens het verslag van de jongste raadsvergade ring te Wissenkerke ook sprake van te zijn o-m te komen tot samenvoeging van alle gemeenten van het eiland. In Kortgene waar de stoot tot deze ac tie schijnt te zijn gegeven is men sterk voor dit plan geporteerd, waarbij men blijkbaar de hoop koestert dat bij samen voeging, in d i e plaats het centraal punt van het eiland zal worden gevestigd. In de andere betrokken gemeenten is men over een eventueele samenvoeging' minder goed te spreken en het is- dan ook te verwachten dat de aan Gedeputeerde Staten uit te brengen adviezen een niet onduidelijk afwijzend geluid zullen laten hoeren. Wanneer wij aan deze kwestie eenige aandacht schenken, dan spreekt het wel vanzelf, dat wij de zaak bezien uit alge meen oogpunt. Wij kunnen niet b'eoordeelen of het gemeentebestuur van Kortgene hier in de eerste plaats het eigen plaatselijk be lang op het oog heeft en evenmin of in dit bepaalde geval het algemeen belang bi ter kan worden gediend wanneer drie of vier gemeenten tot één gemeente wor den samengevoegd, -dan wanneer ze afzon derlijk blijven bestaan. Wij bepalen ons daarom tot eenige op merkingen van meer algemeenen aard, die echter ook bij deze plannen niet uit het oog kunnen worden verloren. Een bezwaar dat bijna steeds tegen samenvoeging kan worden aangevoerd, is van histarischen aard. D'e gemeente lijke zelfstandigheid dankt niet haar ont staan aan de wet zonder meer, doch is het resultaat van een historisch proces. In dat historisch verloop kan en moet een hoo-ger bestel worden geëerbiedigd en daarom moet die zelfstandigheid niet worden teniet gedaan tenzij zeer bijzon dere omstandigheden dit noodzakelijk maken. Natuurlijk is de zaak met een beroep op de historie niet afgedaan. Onaantast baarheid van het historisch gewordene kan moeilijk op goede gronden worden verdedigd, maar wel zal de lijn der histo rische ontwikkeling in het oog gehouden moeten worden. Zoo bestaat b.v. de mogelijkheid dat in bepaalde gevallen samenvoeging van gemeenten of annexatie van gedeelten eener gemeente meer in de lijn van de historische ontwikkeling ligt dan het met kracht en geweld tegenhouden van vei- eeniging van wat in -den natuurlijken weg is samengegroeid. Een ander .punt dat ook gewicht in de schaal kan leggen is dit, dat door de sa menvoeging van verschillende gemeenten volstrekt niet altijd een nieuwe een heid wordt gevormd. Het is toch vaak zóó, dat verschil lende gemeentén ook al hebben ze meer dere punten van overeenstemming toch een sterk uitgesproken eigen karakter vertoonen. Er is meermalen tusschen twee gemeenten ook al liggen ze vlak naast elkaar een duidelijk waarneembaar -1 verschil in volksaard en plaatselijke .^eigenaardigheden. 'y De eene gemeente zal b.v. een sterk uit gesproken vrijzinnig karakter dragen, terwijl de andere de trekken van een streng godsdienstig type vertoont. Het behoeft geen betoog, dat dit bij sa menvoeging wij denken hier aan ker- kermisvermakelijkheden, volksvermaken, Zondagsrust, dansgelegenheden enz. tot groote onaangenaamheden aanleiding kan geven. Eén bezwaar kan voorfs ook zijn, dat er tusschen de verschillende dorpen in een gemeente allicht eenige rivaliteit ont staat. Bijt de Raadsverkiezingen zal ieder dorp vechten voor zijm eigen belang, ter wijl de raadsleden zich in vele gevallen meer vertegenwoordigers van het eigen dorp, dan van de gemeente in haar geheel zullen welen. Als een der argumenten vóór samen voeging wordt meestal in de eerste plaats genoemd de te verwachten bezuiniging. Komt men tot samensmelting van drie gemeenten tot één gemeente, dan bespaart men de uitgaven van twee burgemeesters, twee secretarissen en ontvangers, twee gemeenteraden en twee gemeentebesturen enz. Men heeft minder onkosten voor raadsvergaderingen, en voor presentie gelden van -diverse commissiën. Eënige bezuiniging zal op deze wij'ze in vele gevallen mogelijk zijh, al staat hier tegenover dat de salarissen van de func tionarissen in een gecombineerde ge meente hooger zullen zijn dan in kleinere gemeenten; dat alles meer gnaotscheepsch moet worden ingericht en dat verschil lende ambtenaren moeten worden aange steld, terwijl cumulatie van functiën die in kleinere gemeenten een beduidende he sparing kan geven, niet meer mogelijk is. Het is echter zeer de vraag of de op deze wijze te verkrijgen bezuiniging op weegt tegen het ongerief voor de ingezete nen en de vaak niet geringe kosten die zij zich zullen hebben te getroosten in ver band met aangiften voor den burgerlijL ken stand enz. Een bezoek aan de secre tarie voor de meest onbeduidende zaken beteekent dan verlies van tijd en het bren gen van financieele offers. Ontkend kan niet worden dat een groo- tere gemeente in sommige opzichten beter in staat is belangen van algemeenen aard te behartigen dan b.v. drie kleinere ge meenten. Wij' denken hier aan wegenaanleg, bouw- en woningtoezicht, volkshuisves ting enz. Eén niet al te kleine gemeente zal b.v. een werkelijk deskundige gemeen- teop'zicbter kunnen aanstellen, terwijl kleine gemeenten het ieder voor zich met een dorpstimmerman moeten zien te stel len, die voor het geringe bedrag dat hij ontvangt ook zeer weinig in het algemeen belang kan verrichten. Ook hier kan gelden dat één alleen toch eigenlijk maar verdrietig is, en dat door samenwerking veel meer bereikt zal kun nen warden. Voorwaarde voor een behoorlijke sa menwerking is echter volstrekt niet altijd samenvoeging. Vooral door de jongste wij ziging van de Gemeentewet is de moge lijkheid van een vruchtbare samenwer king in niet geringe mate bevorderd. Samenwerking heeft tenslotte dit voor, boven samenvoeging, dat de volkskracht die openhaar wordt in het optreden van raadsleden en wethouders, die vaak met groote ambitie het gemeentebelang dienen, gesterkt wordt. Concentratie kan beteekenen verminde ring van de volkskracht. Aan de nog op te richten plaatselijke comité's zal zoo groot mogelijke vrijheid worden gelaten. Over het door de rijkscommissie ter verlichting van de jeugdwerkloosheid in gediende en door den minister van So ciale Zaken overgenomen plan, vernam 'de parlementaire redacteur van het H d b 1. nog de volgende details. De jeugdige werkloozen, die hier aan arbeid geholpen zullen worden, moeteD tusschen 14 en 24 jaar oud zijn om voor dè bemiddeling in aanmerking te komen. Verder is uitdrukkelijk vooropgesteld, dat de arbeid, welke hun in de particuliere bedrijven zal worden opgedragen, werk moet zijn, dat anders niet gedaan zou worden, dat in normale omstandigheden zou blijven liggen, maar dat toch voor den werkgever eenige waarde heeft. De door hem te betalen vergoeding zal in de kas gestort worden van het plaatselijk co mité, dat er voor zal zorgdragen, dat de jeugdige arbeider een zakgeld ontvangt. Nauwlettend zal moeten worden toege zien, dat niet oudere arbeiders door de tewerkstelling der jongeren, zullen war den ontslagen. Wat controle en andere onderdeelen der regeling betreft, is het de bedoeling een zoo groot mogelijke vrij heid te laten aan de nog op te richten plaatselijke comité's. Activiteit der Italianen. Steeds nieuwe troepen te Addis Abeba. De actie der Italiaansche vliegeniers aan het zuidelijke front is gisteren tegen de verwachting der Abessyners hervat. Talrijke plaatsen werden met bommen bestookt. Het 28ste Italiaansche legerbericht meldt: „Op het Somalifront wordt de actie in het Sjibelligebied voortgezet. Na de inname van de versterkte plaats D'agnerei wordt de opmarsch voortgezet langs de rivier om de verschillende dor pen langs de oevers te bezetten. D'e luchtvaart voerde een aantal ver kenningsvluchten uit tot aan Sasa Baneh in het Joube-gebied en bombardeerde met succes een aantal militaire objecten. Van het Erytrea-front is niets nieuws te melden. De voorhoeden hebben in Tigre verdere gebieden bezet. Verder wordt gemeld: De Italianen hebben aan het Zuidelijk front de belangrijkste strategische pun ten rondom Gorrahei bezet. Het oprukken naar die stad wordt ieder oogehblik ver wacht. D'e Abessyniërs schijnen hier aan merkelijke verliezen geleden te hebben. Men verwacht dat de Italiaansche troe pen in het Noorden Maandag verder zul len trekken. Doel van dezen opmarsch is voorloopig Makallé. Te Addis Abeba komen steeds nieuwe troepen aan. Sedert Donderdag marcheeren onop houdelijk troepen door de hoofdstad. Het zijn 50.000 man uit de provincies Kaffa en Wollega, die zich naar het front bege ven. Ingezonden Mededeeling. NATIONALE Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Nationale Levensverzekering-Bank N. V. te Rotterdam ol tot een van haar Vertegen woordigers. VOORBEELD Een 30-jarige verzekert een kapitaal van f10.000,- bij in leven zijn na 35 jaren aan hem zelf uit te betalen. Bij eerder overlijden wordt aan de zijnen uitgekeerd een rente van: 25 f2500,— in het 1ste jaar na overlijden, 20 f 2000, in het 2de jaar na overlijden, 15 f 1 500, in het 3de jaar na overlijden, 10% f 1000, in de volgende jaren bovendien ontvangen de nabestaanden, 35 jaren na ingang van de verzekering, een kapitaal van f10.000, waarna geen rente-uitkee- ringen meer plaats vinden. Deze volmaakte verzekering vereischt een jaarlijksche premie van f300, Komt de verzekerde na b.v. 4 jaren te over lijden hij zal dan aan premie hebben betaald 4 X 1300, - f 1200,— - dan zal aan de zijnen worden uitgekeerd f 2500,- f2000,- f1500,- -f 28 X f1000,|-I10.000,-, in totaal uitmakende (44.000,-. Binnenland. Heffing op varkensvleesch verlaagd. Arbeidsbemiddeling voor jeugdige werk loozen. Het spellingvraagstuk. Instelling van een boter export-mono polie? Buitenland. De oorlog in Abessynië. Meer activiteit aan Italiaansche zijde. De slavernij in Tigre afgeschaft. De financieele toestand in België. Te Asmara uit het binnenland van Abessynië aangekomen vreemdelingen deelen mede, dat de concentratie van de troepen van Ras Kassa rondom Gouda* geschat kan worden op 60.000 man, be wapend met Russische en andere gewe ren. D'e hoeveelheid beschikbare munitie wordt geschat op 60 patronen per man. Volgens dezelfde vreemdelingen zou den de troepen over levensmiddelenvoor- raden beschikken die toereikend zijn voor vier maanden. Derhalve zou men een versnelden aan val moeten verwachten. Abessynië's „hoofdwaarzegger" heeft, na de voorteeienen te hebben geraad pleegd, den keizer gewaarschuwd, dat er wanneer hij zich vóór den jaardag der kroning (2 November) naar Dessie be geeft, onheil over bet land zal komen, doch dat, wanneer hij n a dezen datum vertrekt, de strijd van Abessynië tegen Italië stellig met succes bekroond wordt. Als gevolg van deze waarschuwing heeft naar de „D'aily Telegraph" verneemt, de keizer besloten de plechtigheden ter her denking van de kroning in de hoofdstad mee te maken en eerst daarna naar Des sie te vertrekken. Tigre zonder slaven. De opperbevelhebber der Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika, generaal De Bono, heeft ongeveer een week geleden een decreet uitgevaardigd, waarbij! in alle door de Italianen bezette gebieden in N.- Abessynië, met name in de provincie Tigre, de slavernij' werd afgeschaft. Van hoe groote beteekenis dit decreet voor deze gebieden is, blijkt o.a. uit de volgende mededeelingen van „D Messa- geroi" te Asmara. Van de bevolking van Tigre die op on geveer twintig duizend zielen kan worden geschat, leefde tot dusver twintig procent in slavernij. De paria's der Abessynische gemeen schap verkeerden in de grootste ellende. Zonder ook maar het geringste loon te ontvangen, moesten zijl op het veld den zwaarsten arbeid verrichten, zoolang hun meester dit verlangde. Een begrensde werktijd bestond er voor hen niet. Het eenige wat zij' ontvingen, was een beetje voedsel en een vierkante meter grond in den donkersten hoek van een vuile hut om op te slapen. Verder kregen zijl één keer per jaar een z,g. nieuwe sjamma. Hun gratificaties be stonden in lichaamsstraffen en andere kastijdingen, die hun meesters hun naar willekeur toedienden. Thans is deze barbaarsche instelling, die zich beroemde op een eeuwenoude traditie en die in Ethiopië onuitroeibaar scheen, met één slag in de provincie Tigre verdwenen. Geen opstand op Kreta Het Grieksche Telegraaf Agentschap ontkent, dait er onlusten 'hebben plaats gehad op Kreta, overal heerscht rust en kalmte. Ondanks deze tegenspraak houdt toch bet 'gerucht aan, dat op Kreta een opstand is uitgebroken. Turkije telt thans 16.188.767 inwoners. Uit de Zondag j.l. 'gehouden volkstel ling is gebleken, dat Turkije op het oogen- blik 16.188.767 inwoners telt, waarvan 7.974.925 mannen. In 1927 bedroeg het aantal inwoners 13.648.273. Sedertdien is de 'bevolking dus met 2.540.494 personen toegenomen, of met 23.2 procent, waarin begrepen zijn de immigranten en zij die in dat jaar nog niet waren ingeschreven. Vreeselijke ontploffing in China. Naar eerst thans bekend: wordt, heeft op 20 October in Lan'tsjau (provincie Kan- soe) een verschrikkelijke ontploffing plaats gehad. Een munitiedepot, bevattende groote voorraden munitie tot bestrijding van de communistische troepen, is in de lucht ge vlogen. Daarbij zouden eenige honderden soldaten en burgers zijn gedood en ge wond. De ontploffing, vermoedelijk door on achtzaamheid ontstaan, veroorzaakte een grooten brand, die eenige honderden hui zen volkomen vernielde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1