ZEEUW THEE YSENDYK JAVA heeHJn KARAVANEN TWEEDE BLAD J Plan tot bestrijding der werkloosheid r de qoed en toch, qóecJkoop Staten-Generaal Eindelijk vereenigd. Uit de Provincie V IS LEG- RH. ISL. at E 178, KOOP: •.GEN, de n mooie proef ge worden gdamme ï-wagens een rol- vagentje. Smederij, Middel- KOOP: e KRUI- FLINK Toosland. E, A 73, m. ban- itb., car- ;ebr. en 7, 32X6, tr. Smed. burg. N, d. Goes- of later iTER, Oost- KHUIJS, VAN VRIJDAG 25 OCTOBER 1935, Nr 22. TWEEDE KAMER. DE SANCTIE-WET '35 AANGENOMEN. Bij de gisteren voortgezette behandeling van het sanctie-ontwerp, dat aan de Re- geering bevoegdheid verleent nadere maatregelen te nemen, onder meer ter be vordering der internationale samenwer king, betoogde de heer Westerman (i\ at. Berst.;, dat üe Begeering met dit ontwerp op den verkeerden weg is. De heer De Geer (G. H.) verdedigde het ontwerp. Bet gaat hier om wegne ming van de ongerechtigheid in het in ternationale leven. Ben oorlog als recht- scheppende factor is een absurditeit. Wij moeten niet terugkeer en tot het lugubere dobbelspel van een oorlog, maar ons hou den bij de internationale rechtsorganisatie al staat deze nog in haar kinderschoenen. Er is nu een stap gedaan als nimmer te voren. Wij moeten dezen toestand zien als de barensweeën van een nieuwen tijd en herdenken, welke opofferingen onze voor vaderen zich voor ons getroost hebben. Men zegt, dat de Volkenbond ook bij vorige gelegenheden het recht niet heeft gehandhaafd, maar is dit een reden, het aantal verkeerde precedenten met één te vermeerderen? De heeren Boon (Lib.), Roest am (Gom.), Bongaerts(R. K.) en R u t- g e r s (A. R.) betuigden eveneens hun in stemming met dit voorstel. Laatstgenoemde uitte zijn medegevoel met de duizenden menschen, die de ellen de van den oorlog thans weer aan den lijve gevoelen. Dit medegevoel moet in ons trillen, al spreekt men hier verstandelijk, ja, al spreken sommigen zelfs commerci eel over het wetsontwerp. Men beoordeele deze zaak niet materialistisch. Nederland zal zijn verplichting ten volle nakomen, al moet het daarvoor offers brengen Minister De Graeff had niet veel woorden noodig om het ontwerp te ver dedigen. Een algemeene toezegging voor schadevergoeding aan wie ernstig schade lijden door te heffen sancties kan niet ge geven worden. Overwogen zal worden of in zeer exceptioneele gevallen iets kan worden gedaan. Het ontwerp werd daarna goedgekeurd met 68 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Wester man (Nat. Herst.), Sneevliet (Rev. Soc.) enVan D i s (S. G. P.). OPCENTEN OP DE BELASTINGEN. VcorlGopig verslag der Tweede Kamér. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: Heffing van opcenten op enkele belastingen ter ver sterking van de inkomsten van het Werk- loosheidssubsidiefonds, ontleenen wijl. Van verschillende zijden werd de op merking gemaakt, dat hier een belasting verzwaring ten bate van de algemeene middelen wordt voorgesteld onder den schijn, dat dit geschiedt ten bate van het Werkloosheidssubsidiefonds. De leden, die deze opmerkingen maak ten, zouden er daarom de voorkeur aan geven, de voorgestelde belastingverhoo- gingen rechtstreeks aan de algemeene middelen ten goede te laten komen en de Rijksuitkeering aan het Werkloosheids subsidiefonds op f 33 millioen uit te trek ken. Verscheidene leden wilden er met na druk tegen waarschuwen, het fonds voor zijn inkomsten afhankelijk te maken van de opbrengst van bepaalde heffingen, wel ke bovendien slechts een tijdelijk karakter dragen. Door een aantal leden werd in over- FEUILLETON. J Een verhaal uit het vroegereRusland 48) o- „Ik rekende op uw raad", zeide hij. „Raadgevingen beletten ons dikwijls de zaken in het rechte licht te zien. Vraag God u den weg te wijzen. Hij zal het ze ker doen." Maar Serge verlangde tot eiken prijs raad. Aan den eenen kant teleurgesteld richtte hij zich tot zijn jonge vrienden, deelde hen zijn verlegenheid mede en vroeg hun wat zij in zijn plaats doen zouden. Bibleisky wilde evenals de heer Istinef zijn meening niet uitspreken. D'e anderen aarzelden. „Men kan den Heer in elke betrekking dienen", zeide de een. „Er waren ten tijde der apostelen zelfs dienstknechten van Jezus Christus in hei. huis des keizers", zeide een ander. „Generaal N. heeft verkeerd gedaan den grootvorst t9 willen misleiden aan gaande uw leeftijd", hernam de eerste, „maar dat is te herstellen." „De hoofdzaak is voor de waarheid pal te staan, in welke betrekking God ons ook moge geplaatst hebben", zeide nog iemand. „Maar", waagde Dimitri Bronitzky er bescheiden bij te voegen, „wijt moetor. ze ker zijn dat het God is, die ons de ar in geplaatst heeft." W6ging gegeven, alle in dit ontwerp voor gestelde heffingen te vervangen door een heffing van 25 opcenten op de invoerrech ten. Andere leden deden het denkbeeld aan de hand, naast een heffing van opcenten op de dividend- en tantième-belasting, 15 opcenten te heffen op de invoerrechten, de inkomstenbelasting en de vermogens belasting, met schrapping van alle overige in dit ontwerp gedane voorstellen. Tegen de voorgestelde verhooging der successier echten als middel tot dekking van consumptieve uitgaven, nog kort geleden door den Minister van Fi nanciën als uiterst bedenkelijk geschotst, hadden vele leden ernstig bezwaar. Wij leven thans in een periode van zeer ster ke intering. Het is nu minder dan ooit de tijd, zoo betoogden zij, de restanten van ons nationaal vermogen nog verder aan te spreken ter financiering van onze da- gelijksohe 'behoeften. Bij de algemeene beschouwingen over hoofdstuk I der Rijksbegrooting bleek al reeds, dat vele leden tegen een verhoo ging der zegel- en registra tierechten bezwaar 'hadden, omdat deze rechtstreeks op het zwaar getroffen Nederlandsche bedrijfsleven zal drukken. Ook is reeds uiteengezet, dat zeer vele leden tegen de heffing van opcenten op de omzetbelasting ernstig bezwaar hadden, zoowel met het oog op de moeilijkheden van het bedrijfsleven als in verband met de stijging van de kosten van het levensonderhoud, welke daaruit zou voortvloeien. Bespreking op het Departement van Sociale Zaken. Uiteenzetting van Minister Slingenberg. Onder leiding van den minister van Sociale Zaken, mr M. Slingenberg, voor zitter van de Rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd, is op het departement van Sociale Zaken de reeds aangekondig de bespreking met de vertegenwoordigers van de provinciale besturen gehouden om trent de mogelijkheid, om een nieuwe ac tie te ontplooien inzake het opnemen van werklooze jongeren in het bedrijfsleven. Alle elf provinciale besturen hadden een vertegenwoordiger afgevaardigd, terwijl in de vergadering tevens aanwezig waren de heer Meyer de Vries, algemeen secre taris van de hierbovengenoemde Rijks commissie, en de heer mr Diepenhorst, adj.-secretaris. De minister heeft uiteengezet hoe de be moeiingen van de Overheid, ten aanzien van de werkloosheid onder de jeugd zich geleidelijk hebben ontwikkeld. Naarmate de moeilijkheden grooter werden, moesten Rijk en gemeenten op dit terrein meer doen. Een en ander heeft er toe geleid, dat een coördinatie van verschillende bemoei ingen moest komen, hetgeen tot uiting is gebracht in de Rijkscommissie van advies voor de jeugdwerkloosheid. Die 'commissie, zoo zeide de minister, heeft een plan voorgelegd, dat beoogt plaatselijk en provinciaal alle krachten te ontwikkelen om jonge menschen geplaatst te krijgen bij1 werkzaamheden, die door allerlei omstandigheden thans niet op normale wij'ze ter hand worden genomen. De algemeene gedachte is, dat deze plaat selijke commissies, daarbij voorgelicht door het provinciaal bestuur en het de partement van Sociale Zaken, werkgevers bewegen, arbeid, die wel voor het bedrijf nuttig is, doch tot nu toe bleef liggen, door jongeren te laten aanpakken. Aan de Naast de alom bekende z.o.Genever^ thans een nieuw type_ (extra droog) ZWART MERK jongeren zal, waar voor hen voorop staat vakbekwaamheid te verkrijgen en zich weer een plaats in het productie-proces te verzekeren, geen loon worden uitgekeerd, doch een zekere vergoeding. Het desbe treffend bedrijf, dat door den arbeid van den jongeman eenigermate gebaat wordt, vergoedt in elk voorkomend geval weke lijks een vast te stellen bedrag aan het plaatselijk comité. Naar aanleiding van deze uiteenzetting werden verschillende inlichtingen ge vraagd, waarhij bleek, dat de moeilijkhe den die aan dit algemeen toegejuichte plan ongetwijfeld ook kleven, niet worden onderschat. De vergadering was evenwel van den grooten nood waarvoor men staat zoodanig overtuigd, dat aan den Mi nister de verzekering werd gegeven, dat van de zij'de der provinciale besturen al het mogelijke zal worden gedaan om het slagen van het plan te verzekeren. Het ligt nu in de bedoeling, dat zeer binnenkort de Gedep. Staten zich tot de provinciale besturen zullen wenden om deze op te wekken plaatselijk de zaak ter hand te nemen. Er wordt nog de aandacht op gevestigd, dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat door de instelling van de nieuwe plaatse lijke commissies ook maar op eenigerlei wijze het vele werk dat in tal van plaat sen op zoo uitnemende wijze door allerlei commissies ten behoeve van de jonge werkloozen geschiedt gedacht is hierbij aan het cursorisch- en vakonderwijs, de centrale werkplaatsen, de plaatselijke werkverschaffingen, enz. ten ongunste zal worden beïnvloed. Integendeel, het is de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken, dat deze ar beid, die niet te missen is, met groote voortvarendheid wordt voortgezet. Wel zal er nauwe samenwerking tot stand moeten kooien tusschen de nieuwe plaatselijke co- mité's en het bestaande werk voor jonge werkloozen. Het ligt verder in de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken, om binnen kort een aanschrijving te richten tot alle organisaties van werkgevers en werkne mers, middenstandsorganisaties, vereeni- gingen op het gebied van den landbouw, coöperaties, enz. teneinde de medewerking van al deze organen te verkrijgen voor het welslagen van het plan. „Dat is juist de vraag", prevelde Serge, „wij zouden daarvan zeker moeten zijn". Bibleisky, die nog niets gezegd had, na derde de groep jongelieden. „Ik geloof", zeide hij, „dat wij zekerheid hebben kun nen." „Eh onze vriend K. beeft ons getoond", zeide een derde, „dat men een getrouw getuige van den Meester zijn kan temid den van de grootheid van het hof." „Hoe dan?" vroegen eenige stemmen. „Door Gods wil te vragen met een een voudig oog." „Wat meent giji?" vroeg Serge. „Slechts éen ding te zien, éen ding ten doel hebben." Bibleisky opende zijn Nieuw Testament en las: „De kaars des lichaam» ia liet oog; indien dan uw oog eenvoudig is, zoo zal uw geheele lichaam verlicht wezen." „Het komt mij1 voor", vervolgde hij, „dat wij een voorbeeld aan den apostel Paulus hebben, toen hij tot de Filippen sen zeide: „Een ding doe ik, vergetende hetgeen achter is, en strekkende mij1 tot 'hetgeen vóór is, jaag ik naar het wit." Serge zat met de kin op de hand ge leund en scheen na te denken. Bibleisky sloeg nog eenige bladen van zijn boek om, en las het 5de, 6de, 7 de en 8ste vers van het eerste hoofdstuk van Jakobus: „In dien iemand van u wijsheid ontbreekt, dat hij ze van God begeere, 'die een iegelijk mildelijk geeft, en niet verwijt, en zij' zal hem gegeven worden. Maar dat hij ze begeere in geloof, niet twijfelende; want die twijfelt, is een baar der zee gelijk, die van den wind gedreven en op en neder Is uw spatbord werkelijk wit? Men maakt er ons op attent, dat vele spatborden van rijwielen wel met witte lak bewerkt zijn, maar daarom nog niet voldoen aau het bepaalde, dat zij* „helder wit" moeten zijn. Bij! velen komt de zwarte ondergrond reeds weer door bet wit heen. Bouw van onderzeeërs. D'e werf van Wilton-Feijenoord te Rot terdam beeft thans van bet departement van defensie opdracht ontvangen tot den bouw van de onderzeebooten de K XIX en K XX, die bestemd zijn voor den dienst in Ned. Indië. Zooals bekend, worden de motoren van deze schepen vervaardigd bij de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. Het geldt hier, wat de werkgelegen heid betreft, een belangrijke opdracht. D'e onderzeeërs zullen over 2 jaar in dienst worden gesteld. De K XIX en K XX wor den van een ander type dan de K XVH en de K XVIII. Zij' zullen n.l. mede wor den ingericht voor het leggen van mijnen. Uitlevering gevraagd. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van R. D. Ch. V,, makelaar te Terneuzen, terzake van een vonnis der Rechtbank te Gent, wegens valschheid in geschrift. Wegenverbetering enz. te Vlake. Enkele dagen geleden zijn de twee dee- len van den Rijksweg langs de oostzijde van het kanaal door Zuid-Beveland, welke zijn ontstaan doordat het oostelijk deel van de nieuwe brug over genoemd kanaal bij1 het spoorwegstation Vlake over dien weg is gebouwd, en welke dee- len tijdens den brugbouw met elkaar wa ren verbonden door een om de brug heen geworpen wordt. Want die mensch meene niet, dat hij iets ontvangen zal van den Heer. Een dubbelhartig man is ongesta dig in al zijn wegen." Serge had de oogen neergeslagen; toen hij weer opkeek ontmoette hij den blik van Bibleisky, die hem met teedere be zorgdheid aanzag. „Ik dank u", zeide Serge half luid, hem de hand reikende. Zij hadden elkander begrepen. Schijn baar 'had de beraadslaging met zijn vrienden Serge geen licht bezorgd over het voor hem zoo gewichtig onderwerp. Hij had van geen hunner rechtstreeks raad gekregen. Eh toch was zijn besluit genomen. Hij moest alles met een een voudig oog bezien, met eigen gezichtspunt ter zijde stellen, en de zaak alleen uit het goddelijk oogpunt beschouwen. Die waarheid was Serge duidelijk geworden. Hij voelde dat zijn besluiteloosheid uit dubbelhartigheid voortkwam. Wanneer hij de zaak met een eenvoudig oog be schouwde werd alles 'hem helder. Hij zou weigeren. Terwijl Serge bij de Istinefs was, zat Tatiana tevergeefs te wachten, vol her senschimmige angsten. Het nachtelijk uit gaan van den jongen man moest, dacht zij, in verband staan met den grooten brief met roode zegels, dien zij in zijn hand gezien had. Na de onwaarschijn lijkste gissingen gemaakt te hebben, was zij tot het besluit gekomen, dat het een tweegevecht gold. Zij snelde dus met een hevig kloppend hart naar het venster, toen het gerinkel van schellen haar aan- gelegden hulpweg, weer in rechte lijn met elkander verbonden door het aanleggen van een verbindingsweg onder door het oostelijk brugdeel. Gebleken is echter, dat het wegdek van het nieuwe weggedeelte nog niet voldoende weerstand biedt. Kort na de ingebruikneming zakte reeds een auto door de verharding heen, terwijl in den nacht van Dinsdag op Woensdag een vrachtauto eerst na drie uren hard werken van het begin tot het einde van dit enkele tientallen meters lange wegge deelte was gevorderd. Bedoelde weg iB dus nog niet heelemaal in orde. Vlissingen. Een afscheids avond bij1 de Marine. In de cantino dgr Marine had gisteravond een afscheidsavond plaats, aangeboden door de matrozen der oudste afdeeling, welke zeer binnenkort Vlissingen gaan verlaten. Tegen acht uur was het ruime cantine- gebouw geheel gevuld met heeren officie ren, onderofficieren met hun dames en verdere marineschepelingen en genoodig- den. D'e zaal was keurig versierd. Nadat de oudste commandant der Ma rine, overste Sonnenberg en de overige officieren met hun dames waren gearri veerd, speelde een ensemble het Wilhel mus, hetwelk door alle aanwezigen staan de werd aangehoord. Hierna nam de luitenant ter zee 2e kl. dhr A. P. Smitt, het woord, die zeide, dat zij nu wederom staan aan het einde van een opleidingsjaar. De schuchtere jonge tjes van een jaar geleden, gaan nu als jonge matrozen Vlissingen verlaten om te gaan dienen op Hr Ms „Gelderland". Spr. heette vervolgens alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de autoriteiten. Hierna werd een zeer geanimeerd pro gramma afgewerkt, hetwelk bij de aan wezigen zeer in den smaak viel. Goes. Alg. Wetensch. Belan gen. De Vereen, voor Alg. Wetensch. Be langen heeft dit seizoen voor haar ieden ingezet met een interessante lezing van den bekenden folklorist D. J. v. d, Ven te Oosterbeek. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden uit binnen- en bui tenland zette Spr. uiteen, hoe noodig het is, dat we in Nederland komen tot de samenstelling van een atlas der Neder landsche volkskunde. Vergeleken met sommige landen hebben wij' hier een ach terstand in te halen en dat, terwijl er toch hier te lande ook genoeg levende folk lore is. Om tot bedoelden atlas te komen, is veel voorbereidend werk noodig. Een groot aantal medewerkers over het ge heele land verspreid, moet daartoe gere geld elk jaar gelijkluidende vragenlijsten invullen, om op de hoogte te blijven. Deze vragenlijsten moeten centraal worden on derzocht en gerangschikt. Ook Zeeland zal hiertoe worden aange spoord. Vragen over gewestelijke kleeder drachten, oogstgebruiken, woningbouw; gebruiken bij' trouwen zoowel als bijl be grafenissen, enz. dienen beantwoord te worden. Spr. besloot met een woord tot opwekking tot steunen van dien arbeid, als Zeeland aan de beurt komen zal. Wameidinge. Gisteravond is de Duit- sche matroos K. L. van het sleepschip „D'amco 24", schipper Geffer, gedomici lieerd te Rotterdam, tijdens het meeren in de buitenhaven alhier, terwijl hij' aan het stuurrad stond op het moment dat het schip door een ander schip aangevaren werd, met het stuurrad in het rond ge slingerd. Hij is met gebroken arm en kneuzingen aan het bovenlichaam opge nomen. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen, welke werd verleend door Dr Gnirrep van hier en D'r Ffeiffer van Kapelle, op wier advies de getroffene per ziekenauto naar 'het ziekenhuis te Goes is vervoerd. Ierseke. Gemeenteraad. Demeer- derheid wil niet bezuinigen. Donderdag vergaderde de Raad. Medege deeld wordt, dat blijkens een circulaire van den Minister van Sociale Zaken vanaf 27 Oct. 1935 tot 28 Maart 1936 een brand- stoffenbijslag aan de werkloozen mag worden verleend van maximum f 1 per week; dat met het schoonmaken van oesterperceelen met steun van het Rijk op 21 October wederom een aanvang is gemaakt; dat de 18 woningen In de Emmastraat thans alle zijn verhuurd, Dr Gerritsen vraagt een schoollokaal aan tot het houden van een cursus vooi eerste hulp bij ongelukken, hetwelk hem wordt toegestaan. Voor het huis aan den Steeweg is het hoogst ingeschreven voor f 1855 door den heer P. Hoogstrate, De raad besluit met alg. stemmen tot verkoop. Verbetering Vierstraat en Langeviele. B. en W. stellen voor de overige kei bestrating in het dorp te vervangen door klinkerbestrating, daar de dienst 1035 eenige meevallers heeft en om daar dit jaar reeds mee aan te vangen. Zij stellen daarom voor hen te machtigen om in gemeentebeheer to verbeteren de Vier straat, de Langeviele vanaf de Vierstraat tot de Wed, Rijk en een klein gedeelte van de Oude Torenstraat, aansluitende aan de Vierstraat. De totale kosten hier van worden begroot op f2450. Dhr J. C. Cornelisse kan zich met dit plan niet vereenigen. Hij wil dat geld op een andere manier gebruiken of anders, gelijk de heer Mol opmerkt, de 10 pet, fondsbelasting niet innen, Dit wordt door de heeren Hirdes en Bom nog eens onder schreven. Zij achten deze uitgave vooral met het oog op don zworen tijd voor Ierseke, niet gewenscht. Bezuiniging is eerste eisch. De voorz. bepleit het voor stel van B. en W. Het is nu nog moge lijk om het geld te vinden. Dit zal wel licht in jaren niet kunnen gebeuren. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen rnet 6 at. voor en 5 tegen. (Tegen de heeren Hirdes, Mol, Bom, Cornelisse en Daane.) Voorgesteld wordt om door B. en W. te benoemen een controleur voor de steunverleening en werkverschaffing, Voorgesteld wordt hem met ƒ40 per maand te salariëeren. De heer Cornelisse wil, dat de raad hem benoemt. Besloten wordt zulks aan B. en W. op te dragen. Begrooting 1936 Burg. Armbestuur. Voorgesteld wordt om deze begrooting niet goed te keuren, maar de oude win sten op den verkochten bouwgrond eens te gaan aanspreken. Dhr Hirdes vraagt of het geringe ver schil (f 522) nu wel de moeite waard is om daarvoor een begrooting niet goed t9 keuren. Dhr Ossewaarde vindt een prin cipieel krachtig Burg. Armbestuur zeer gewenscht. Daarom zou hij de begrooting maar willen goedkeuren. Ook dhr Bom is geen bewonderaar van het voorstel van B. en W. Dhr Mol is bang, dat de begrooting van het Burg. of Alg. Armbestuur wel gewijzigd kan worden, maar meest ten koste van de bedeeling der armen en dit wenscht hij niet. Dhr Kooman is een groot voorstander van het reserve's aan spreken. Een werklooze moet ook zijn spaarcenten eerst opeten. Uitvoerig licht de voorz. nog eenmaal dezen post toe. De winst op de bouwgrondexploitatie van het Armbestuur bedraagt plm. f 13000. Wat is nu meer wenschelijk, dat van dezen post wat wordt afgenomen of dat >de belastingcenten der burgerij worden aan gesproken? In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 7 tegen 4 stemmen, voor de heeren Kooman, de Koeijer, Scheele en de Jager. Ingezonden Mededeeling. fi kondigde, dat er een slede voor de deur stilhield. Zij verwachtte haar Benjamin bloedend en verminkt terug te zien bren gen, maar welk een geluk! een vlugge tred klonk op de trap, en Serge trad ge zond en wel de kamer in. „Tatiana", zeide hij verwijtend, toen hij het betrokken gelaat der oude vrouw zag, „welk een dwaasheid zoolang op te blijven! Ik ben geen kind meert" „Vergeef mij', mijnheer", zeide de oude vrouw, met een van aandoening bevende stem. „Sedert God u teruggebracht heeft, vrees ik altijd u weer te verliezen. Ik was bang dat gij in de een of andere slechte zaak betrokken waartwie weeteen tweegevecht „Wees gerust, moedertje", zeide Serge glimlachende, „mijn nieuwe denkwijze vergunt mij evenmin te duelleeren als den nacht in losbandigheid door te brengen." „Goddank!" prevelde Tatiana een kruis slaande. In zijn kamer gekomen, wierp Serge zich in een leuningstoel. Eenige oogen- blikken bleef hij nog onbewegelijk zitten. Zijn besluit was nu genomen, hij zou den generaal een weigering zenden, doch nu bleef hem nog de moeilijke taak over 'die o>p te stellen. Hij' ging voor zijn lessenaar zitten. Na lang nadenken ge lukte het hem een begin te maken: „Zeer geachte Generaal! Ik ben u ten hoogste verplicht voor al de moeite, die gij' u voor mij gegeven hebt, en betuig u daarvoor mijn oprech ten dank. Een maand geleden zou ik den voordeeligen post, die mij door uw toe doen aangeboden wordt, gretig hebben aangenomen, doch thans staat mijn gods dienstige overtuiging mij niet to13 er ge bruik van te maken." De eerste stap is altijd de moeilijkste. Eenmaal zoover gekomen, zag Serge met verbazing, dat zijn pen als vanzelf over het papier vloog.. Hij schreef verder; „Ik zou niet ten koste van eenig bedrog, hoe onschuldig u het ook moge toeschijnen, een betrekking willen machtig worden, waarop anderen meer aanspraak hebben dan ik. Sedert de Heer mij de genade bewezen heeft, mij zijn liefde en zijn heerlijkheid te openbaren, acht ik de eer dezer wereld gering. Het is mijn wensch mij voortaan geheel te wijden aan den dienst van mijn g'oddelijken Meester, dat zal mij gemakkelijk vallen in de nederige betrekking, die ik thans bekleed. Wil mij dus niet ten kwade duiden, dat ik uw welwillend voorstel van de hand wijs; en ontvang nogmaals de verzekering mijner achting en dankbaarheid." Toen hij zijn brief geëindigd had, las Serge hem hardop. Hij was eenvoudig en beleefd. Serge noemde openhartig de be weegredenen, die 'hem zoo deden hande len. Waarschijnlijk zou de generaal die niet begrijpen, en er zelfs den spot mee drijven. Maar wat nood! Serge voelde dat hij volgens zijn geweten gehandeld had, en sliep met een verruimd hart in. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5