EERSTE BLAD VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 22 Begrooting Binnenlandsche Zaken 1936. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws LJitg.N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Ëmergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0,20. Losse nummers 5 cent, Advcrtcntiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn 60 cent per regel. Kieine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER. Het optreden tegenover de lagere organen. Krachtiger optreden te gen de zedenverwildering. Verschenen is het voorloopig verslag over de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1936, waaraan het volgende wordt ontleend: Enkele leden wezen er op, dat bij deze begrooting meer dan één geval is aan te wijzen van naar hun meening te optimis tische raming. Als voorbeeld wezen zij op het bedrag van f 3.450.000, uitgetrokken voor steun aan noodlijdende gemeenten, op grond van de uit komsten, die zich voor het loopende jaar doen voorzien. Men moet toch wel zeer optimistisch zijn gestemd om niet te verwachten, dat de uitgaven te dezer zake het volgende jaar hooger zullen zijn. Eenige leden spraken als hun meening uit, dat de Zondagswet beter be hoort te worden nageleefd. Deze leden drongen er voorts hij den Minister op aan te bevorderen, dat de kermis, welke jaarlijks in den Dierentuin te 's Graven- hage wordt gehouden, des Zondags ge sloten wordt. Vele leden waren van meening, dat ten aanzien van bevordering der goede z e d e n te weinig door de gemeentebe sturen wordt verricht. Zij wezen op aller hande misstanden en verklaarden scher pere bepalingen ten aanzien van onwel- voegelijke kleeding en zonnebaden noodig te achten. De hoop werd uitgesproken, dat de minister de gemeenten ernstig zou aansporen met meer kracht de zedenver wildering tegen te gaan. Er waren leden, die het gewenscht achtten er bij de gemeentebesturen op aan te dringen mede te werken tot beperking van het spelen en zingen van ons volkslied. Deze leden acht ten het in het belang van het kweeken van eerbied voor ons. volkslied, dat dit niet bij allerhande openbare en feestelijke gelegenheden, vaak van onbeduidenden aard, wordt ten gehoore gébracht. Door enkele leden werd geklaagd over ongelijke behandeling door burgemeesters van hen, die wegens gewetensbe zwaren niet ter stembus kwamen. Ge vraagd werd, of de Minister bereid is maatregelen te nemen, die een einde kun nen maken aan de vervolging van hen, die gewetensbezwaren tegen opkomst plicht hebben. Naar aanleiding van de ongere geldheden bij' colportages werd er van verschillende zijden op aan gedrongen dat de overheid ten deze tegen elke terreur zal waken. Niemand dan de overheid heeft het recht maatregelen te gen bepaalde colportage te nemen, als daartoe reden bestaat. Eenige andere leden drongen er op aan, dat van rijkswege een colportage- verbod in het leven zou worden ge roepen, zoomede, dat een wettelijke be paling zou worden tot stand gebracht ter zake van het houden van optochten en demonstraties op den open baren weg. Zij voerden aan, dat de open- Ie straat bestemd is voor het verkeer biet moet kunnen worden gebruikt tot 'teweegbrengen van onrust. Van verschillende zijden werd gevraagd of de regeering nauwkeurige gegevens be zit omtrent de z.g. weerorganisa- i es van de N. S. B. en of daaruit blijkt, dat deze willen treden op het ter rein der overheid, die als een van haar eerste plichten heeft handhaving van de openbare orde en dat bij uitsluiting zelf heeft te doen. De verlaging van de posten, betrekking hebbende op de vrijwillige burg e r - w a c h t e n en den hijzonderen vrijwil ligen landstorm, werd door verschei dene leden toegejuicht. Zij bleven zich evenwel principieel verzetten tegen het in stand houden van deze gewapende corp sen. Daarenboven was gedurende 17 jaren nooit van de burgerwachten en den bij zonderen vrijwilligen landstorm gebruik gemaakt, wat hun overbodigheid bewijst. Deze leden waren er verder niet gerust op, dat de besproken instellingen geheel van fascistische elementen zijn gezuiverd. Vele andere leden pleitten met kracht voor handhaving van de instituten van burgerwacht en vrijwilligen landstorm, welke een heilzame preventieve werking hebben. Opnieuw werd van verschillende zijden het beleid van den Minis ter te-renover de lagere o r g a n e n, in het bijzonder de gemeen ten, ter sprake gebracht. Vele leden, die overigens niet wilden betwisten, dat de financieele moeilijkheden onvermijdelijk invloed moesten oefenen op de verhou ding tusschen de regeering en de gemeen tebesturen, bleven van oordeel, dat de regeering te ver gaat met haar ingrijpen in het beleid van de gemeenten, zoowel bij het geven van algemeene voorschriften als van beslissingen, waarbij zij aan bepaalde gemeenten haar wil oplegt. De gemeenten komen door het optreden van de regeering in een positie van onaf hankelijkheid van het Rijk, waarvan on der meer het gevolg is, dat het verant woordelijkheidsgevoel van de gemeente besturen wordt verzwakt of weggenomen, wat tot bedenkelijke gevolgen moet leiden en ook financieel verkeerd moet werken. Hiertegenover merkten andere leden op, dat de tijdsomstandigheden wel noopten tot dieper ingrijpen in de gemeentelijke sfeer door hooger gezag dan anders noo dig was. Vele leden brachten bezwaren in tegen de wijze, waarop in een aantal gevallen door Rijksaccountants toezicht wordt uit geoefend op gemeenten, die noodlijdend zijn of voor bijzondere bijdragen in aan merking komen. Zij' waren van oordeel, dat dit toezicht herhaaldelijk het karakter krijgt van vaststelling der gemeentebe- grootingen, wel is waar niet formeel, maar feitelijk door de Rijksaccountants. In de plaats van het verstrekken van bijdragen naar objectieve normen treedt dan het verleenen van hulp na subjectieve beoordeeling van elk onderdeel van de gemeentelijke gestie. Dit moet leiden tot het besturen van honderden gemeenten van bovenaf. Door verscheidene leden werd bezwaar gemaakt tegen de circulaire van 4 Sep tember j.l. door den Minister aan 200 ge meentebesturen verzonden, waarin op nieuwe salaris- en loonsverlagingen werd aangedrongen. Het werd door deze leden dringend noodig geacht indien voortge gaan wordt met de centrale beïnvloeding van de arbeidsvoorwaarden van het per soneel der lagere organen, over te gaan tot instelling van centraal overleg. Als voorbeeld van een niet juiste toe passing van art. 126 der ambtenarenwet wezen enkele leden op den uitgeoefenden drang om de gemeenten te nopen de hu wende ambtenares niet-kostwinster te ontslaan. Gevraagd werd, hoe het thans met deze kwestie staat in die gemeenten, welke daartegen bezwaar hebben, zooals de gemeente Groningen. Andere leden achtten de bezwaren, in gebracht tegen de regeeringsbemoeiingen inzake de arbeidsvoorwaarden van het personeel der lagere organen niet redelijk. Opnieuw werd door verscheidene leden aangedrongen op bevordering van samen voeging van gemeenten. Sommige leden merkten op, dat de schippers ernstig klagen over het feit, dat tal van gemeentebesturen zich trachten te onttrekken aan hun verplich ting hen financieel te steunen ingeval het hun aan de noodzakelijke levensbehoef ten gaat ontbreken. Gevraagd werd of de minister bereid is, het tot stand komen te bevorderen van een regeling, waarbij het Rijk een gedeelte van de kosten voor zijn rekening neemt. Vele leden zouden gaarne vernemen, wat de regeering voornemens is te doen wanneer in het volgende jaar het Nati onaal Crisiscomité zal zijb opgeheven. Abessynsche aanvallen afgeslagen. De troepen van Ras Seyoem hebben in het noorden van Tigre getracht een om singelende beweging te maken. Deze po ging is echter mislukt, daar de ftaliaan- sche voorhoede den ^bessynischen aanval direct heeft afgeslagen. Verschil lende afdeelingen van het leger van den Italiaanschen generaal Graziani in Ogaden zijn in Noord-Westelijke rich ting opgetrokken. Hun doel is Sasa Ba- neh, een belangrijk centrum aan de rivier Tafan. Men verwacht dat deze opmarsch Ras Desta uit zijn reeds ingenomen stel lingen aan de Sjebeli zal lokken. Kleinere afdeelingen van de Abessijh- sche troepen die ten Noorden van Wal- Wa.l stand hielden, hebben zich terugge trokken aangezien hun positie onhoud baar geworden was. Vier Italiaansche vliegtuigen hebben Gabradare gebombardeerd en mee- dan 2"'0 hemmen laten vallen, waarbijl 7 sol daten gewond werden. Abessynische desert eurs deel en mede, dat op instructie van den generalen staf van den Negus bij alle bronnen in de om geving van Gorahai zakken arsenicum geplaatst zijn, die in het water zuller worden geworpen, zoodra de Abessyni sche bezetting tot de overtuiging komt haar positie niet meer te kunnen handha ven. In officieele kringen te Addis Abeba hoort men thans telkens zeggen: „De tijd voor de diplomatie is voorbij1, alleen daden gelden thans nog." „Thans zullen we oor log voeren, het heeft geen nut van onder handelingen te spreken zoolang de Ita liaansche troepen op onzen bodem staan. De regeering gaat voort met een groote actie voor te bereiden; de gevechten, wel ke tot nu toe hebben plaats gehad be schouwt men als schermutselingen. Commissies hebben de jongensscholen bezocht en jongens van 14 tot 16 jaar ge vraagd of zij dienst wilden nemen in het leger en velen hebben hier met enthou siasme gevolg aan gegeven. Vrouwen en kinderen spelen in dezen tijd een rol van beteekenis in het leven van Ethiopië. De vrouwen maken voor raden levensmiddelen en medicamenten gereed; kinderen nemen veelal de plaats in van de mannen, die naar het front zijn vertrokken. Voorstellen van Mussolini? De Daily Telegr. meldt, dat naar men gelooft, de eerste definitieve voorwaarden van Mussolini om tot vrede met Abessynië te komen, vandaag door de bladen te Pa rijs en Rome zijn onthuld. Ziji zijn door den Italiaanschen Am bassadeur het eerst overhandigd aan La- val, met, naar verluidt, het verzoek ze aan de Britsche regeering te willen doorgeven. De publiciteit in Rome heeft in diplo matieke kringen verrassing gebaard en de opvallende overeenkomst met de be richten uit Parijs doet de geloofwaardig heid der berichten toenemen. De drie belangrijkste punten zijn: Ontwapening van Abessynië en interna tionale controle over het eigenlijke Abes- sinië, dat verschilt van de provincie en er ook wat het ras der bevolking betreft niet mee overeenkomt. Bezetting van Tigre door de Italianen. Abessynië zal een haven krijgen aan de kust van Eritrea. Neutrale waarnemers zijn van meening dat de keizer geen haven zal accepteeren op Italiaansch grondgebied, welke andere voorwaarden hij ook moge accepteeren, doch dat hij waarschijnlijk Zeila in Britsch Somaliland zal vragen. Van gezaghebbende zijde te Rome wordt vernomen dat de voorstellen niet als de definitieve eisch van Italië moeten wor den beschouwd. In welingelichte kringen te Landen is men thans geneigd niet al te veel ver wachtingen te koesteren ten aanzien van het welslagen van de jongste diplomatieke peilingen, welke te Rome zijn verricht. De Londensche bladen zijn van meening dat de berichten ve-lgens welke de Itali aansche regeering contact zoekt voor het openen van vredesonderhandelingen, juist zijh, doch dat de besprekingen voorloopig nog niet tot een vast omlijnd plan heb ben geleid. De sancties. Donderdag a.s. komen de commissies bijeen. De voorzitter van de conferentie der Volkenbondsstaten voor de sanctiebepa lingen heeft de Gom missie van Achttien bijeengeroepen tegen Donderdagochtend 31 October en de geheele coördinatie te gen Donderdag 31 October, des namiddags om 5 uur. Zooals bekend, zal de coördinatiecom missie den datum van de inwerkingstel ling van de economische sanctiemaatrege len moeten vaststellen. Het wapenuitvoerverbod wordt thans door 28 staten reeds toegepast, terwijl zes staten hebben verklaard er voor te zullen zorg dragen, dat op 31 October de finan cieele sanctiemaatregelen tegen Italië in hun land van kracht zullen worden. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft bovendien medegedeeld, dat de economi sche sanctiemaatregelen door Zuid-Afrika zullen worden toegepast op den door de coördinatiecommissie de volgende week vast te stellen datum. Het Engelsche Ministerie van Handel deelt mede, dat 't de licenties voor den uit voer van wapenen en munitie naar Italië heeft ingetrokken. Het besluit wordt on middellijk van kracht. De vlootconferentie begint 2 December te Londen. In antwoord op een in het Engelsche Lagerhuis gestelde vraag bevestigde de minister van marine, dat Engeland aan Frankrijk, Italië, de V. S. en Japan een nota heeft gezonden, waarin gevraagd wordt, of deze landen bereid zijn verte genwoordigers te zenden naar de vloot conferentie, die op 2 December te Lon den zal beginnen. De minister voegde hieraan toe, dat het doel der conferentie zal zijn de totstandkoming van een inter nationaal verdrag te bewerkstelligen, ter vervanging van de twee vlootverdragen, die eind 1936 afloopen en dat de meest mogelijke gezichtspunten van een vloot- beperking omvat. Wanneer een accoord tusschen de vijf mogendheden mogelijk schijnt, hoopt men de conferentie ook tot de andere zeemogendheden uit te brei den. Zelfs de dooden niet met rust laten. De Duitsche minister van Propaganda, Dr Göbbels heeft, naar „United Press" meldt, een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk de namen van Joden, die in den wereldoorlog voor hun Duitsche vaderland zijn gesneuveld, niet meer geplaatst mo gen worden op de herdenkingsborden en monumenten. Op bestaande borden be hoeven de namen echter niet te worden uitgewischt of weggekapt. Het „Neue Wiener Tageblatt" schrijft in verband met dit decreet, dat reeds op 21 October van kracht blijkt te zijn ge worden, onder het opschrift „Oorlog tegen de dooden": Na stelselmatig den onder gang te hebben bewerkt van 500.000 Joden, die nog in Duitschland leven, door hen langzaam van honger te doen sterven, valt de Duitsche regeering thans ook de dooden aan. Commentaar is hier overbodig". Korte Berichten. i In Protestantsche kringen in Duitschland verwacht men, dat Rijksbis schop Müller binnenkort zal aftreden. Evenwel schijnt het, dat Müller dit niet vrijwillig zal doen. Het Italiaansche ministerie van pers en propaganda heeft de dagbladdi recties verzocht van vijf November af de dagbladen uit niet meer dan zes pagina's te laten bestaan. Donderdag is het heel België door vrij koud gebleven. D'e thermometer wees in de vroege ochtenduren te Brussel 2 a 3 graden beneden het vriespunt. Op de hooge plateaux van de Ardennen en te Eïsenborn is Donderdag de eerste sneeuw gevallen. i Do schade die is aangericht door den boschbrand in Zuid-Californië wordt op 8 millioen dollar geschat. Een woudgebied van 12.000 H.A. is in vlammen opgegaan. Er bestaat gevaar voor overstrooming, doordat de van zijn hout beroofde grond de winterregen niet kan opnemen. PRIJSOPDRIJVING VAN ARTIKELEN VAN LEVENSONDERHOUD. Minister Gelissen zal met beslistheid tegen prijsopdrijving optreden. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Sneevliet betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege tot het beletten van prijsopdrijving van allerlei artikelen van levensonderhoud, heeft de minister van handel, nijver heid en scheepvaart geantwoord; Inderdaad hebben zich hier en daar plaatselijke verschijnselen voorgedaan, die op „hamsteren" wijzen; dat daarbij in het algemeen toeleg tot prijsopdrijving van de zijde der winkeliers in het spel zou zijn, is evenwel nog niet komen vast te staan. Mocht zich een algemeene opdrijving der prijzen afteekenen, dan zal daartegen onverwijld en met beslistheid worden op getreden. De regeering schenkt van dag tot dag aandacht aan de verschijnselen, die zich op dit gebied voordoen. Besprekingen met Polen en Duitschland. Naar het A. N. P. verneemt zullen bin nenkort in Den Haag besprekingen aan vangen met vertegenwoordigers van de Duitsche en Poolsche regeering betref fende het handelsverkeer van ons land met beide genoemde landen. Notariaat. In den ouderdom van 49 jaren is te Haastrecht overleden de heer J. Koe man, in leven notaris aldaar. Industrieels belangen bij de landbouwcrisismaatregelen. Naar wij vernemen hebben de Ministers van Landbouw en Visscherij' en van Han del, Nijverheid en Scheepvaart besloten het college van Regeeringscommissaris- sen uit te breiden met één lid, dat belast zal worden met de behartiging van de industrieele belangen bij de Landbouw crisismaatregelen. Aangewezen voor bedoelde functie werd Dr W. L. Groeneveld Meyer, administra teur bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De K. I M. naar Manilla? De heer Nieuwenhuis, de vertegenwoor diger van de K.L.M., kwam Donderdag te Manilla aan. Naar hij verklaarde, zou hij1 van de re geering der Philippijnen toestemming zien te verkrijgen tot het verlengen van de Trans-Aziatische luchtlijn zijner maat schappij. naar het Oosten tot Manilla. Op deze wijze zou een verbinding tot stand komen tusschen den bestaanden luchtdienst Java.Europa en de door de Binnenland. De sanctiewet door de Tweede Kamer aangenomen. Plan tot bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Buitenland. Is Mussolini aan het onderhandelen? De vlootconferentie begint 2 Dec. Revolutie in Griekenland? Pan American Airlines ontworpen Trans pacific Luchtlijn. Christelijk Nationaal Vakverbond. Het laatste nummer van „De Gids", or gaan van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland, is in hoofdzaak gewijd aan den heer K. Kruithof, dio op Zaterdag 26 dezer zijn functie als ge salarieerd bestuurder zal neerleggen en als voorzitter van het G.N.V. aftreden. Dit nummer bevat bijdragen van de heeren H. Amelink, Minister Slotemaker de Bruine en G. Smeenk. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 7b cent bij vooruitbetaling. HOE DE SPOORWEGEN BEZUINIGEN. Overcompleet personeel afgevloeid. Op wachtgeld of vervroegd pensioen. Naar de Telegr. van de zijde der Ned. Spoorwegen verneemt, wordt, met 'het oog op de noodig te treffen bezuinigingen, er nog steeds naar gestreefd om zooveel mo gelijk los te komen van het personeel, dat door overplaatsingen van ambtenaren, op heffing van secties en van inspecties en het opschuiven van jongere ambtenaren, het eerst voor afvloeiing in aanmerking komt. Reeds zijn verschillende secties en in specties opgeheven, waardoor personeel over is gekomen; oo.k de invoering van de Kunze Knorr-rem (heeft weer personeel vrij gemaakt. Zoo is het mogelijk gewor den b.v. vervroegd ouderdomspensioen toe te kennen aan arbeiders-remmer, die op 55-jari'gen leeftijd zijn afgevoerd. Ten aan zien van andere personeelleden, die uit höt geheele land door opheffingen e.d. vrij komen, wordt eerst nagegaan welke func tie 'zij bij de maatschappij bekleeden en bij welken 'dienst zij eventueel zouden kunnen worden ondergebracht. Blijkt dat men echter door inschuiving van personeel tot een grootere sterkte van personeel 'komt, dan moet noodwendig worden ingegrepen en wordt den ouderen van den betrokken dienst aangezegd, 'dat zij of op wachtgeld zullen worden gesteld of met vervroegd ouderdomspensioen den dienst bij de Spoorwegen zullen moeiten verlaten. Dat is spijtig het werd ons toegege ven doch de omstandigheden dwingen er toe. Het vervoer wordt steeds minder, ons net wordit kleiner, en daarmee dient rekening te worden gehouden! Hoever de bezuiniging op de personeel- sterkte reeds is doorgevoerd, moge nog blijken uit de volgende cijfers In 1921 waren bijl de Ned. Spoorwegen over 'het geheele land in totaal ruim 51.000 man personeel werkzaam; eind 1934 was dit cijfer reeds tot ongeveer 35.000 ge daald. Ook op het administratief personeel van de spoorwegen, dat uitsluitend te Utrecht in de hoofdadmiinistratiegebou- wen werkzaam is, is sedertdien zéér sterk door de bezuiniging ingegrepen. In 1921 waren in deze gebouwen te Utrecht in totaal werkzaam 2800 man, thans be draagt hun aantal nog slechts 1800. Een bezuiniging derhalve van 1000 mensehen! Begrijpelijkerwijze heeft ook de post personeeluitgaven, speciaal die der 'loonen, een aanmerkelijke vermindering onder gaan. Terwijl in 1921 nog aan loonen voor het géheele personeel werd uitbetaald een bedrag van f 112.199.000, daalden de loon- uibgaven voor 't personeel tot f 67.929.000 op heit einde van 1934. DE REGEERING EN DE N.S.B. Bespreking in de afdeelingen van de Tweede Kamer. Aan het Voorl. Verslag van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting is het volgende ontleend Een aantal leden, van oordeel, dat de toestand op het 'gebied der particuliere machtsvorming ernstiger is dan de regee ring zich blijkbaar voorstelt, verklaarde in het optreden van de N. S. B., zoowel door haar weermiddelen als door haar pu blicaties, een ernstig gevaar voor den staat te zien. Deze leden drongen aan op een verbod van het orgaan Vol'k en Vaderland, waarin de ministers der Kroon op de ergerlijkste wijze worden beleedigd. Andere leden meenden, dat een verbod

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1