Consequente ontwepenaars. i fiCOVfto/ DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 21 1 tl schijnt voor wie de ellende van den k:rlog schuwt zoo aantrekkelijk en het is rzoo hoogst gevaarlijk. Buitenland Ie oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Het ontwerp-Sanctiewet 1935 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" tor exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraut 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngon f0.20. Losse nummers 5 cent, Advertentiën 00 cent per /egel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Wij hebben gisteren- de aandacht ge- I vestigd op niet-consequente ontwapenaars I als de heeren Van Embden e.a., die het I hebben van een weermacht afkeuren maar I die tegelijkertijd verlangen, dat Nederland aan zijn verplichtingen als lid van den I Volkenbond zal voldoen, ook al kan een I gewapend conflict daarvan het gevolg zijn. Maar er zijn ook consequente ontwape- I naars, die onder geen beding van eenig I militair optreden of wat daartoe leiden I kan willen weten. Hun ideaal is niet: vrede door recht, I maar; vrede ten kóste van het recht. Zij I verkiezen ondergang boven rechtshand- U having wanneer dit laatste met geweld ge- .*4 paard zou moeten gaan. Deze consequente ontwapenaars vindt I men in Kerk en Vrede. Zij staan op het standpunt, dat iedere I oorlog als zonde moet worden beschouwd. De Abessyniërs b.v. mogen duizend- I maal in hun recht staan, tegen den Itali- I aansohen roofoverval mogen zij zich niet I verdedigen. Ook dit verdedigen van vrij- I heid en recht, moet worden aangemerkt als zonde tegen God. En dit niet alleen. De Keizerin van Ahessynië heeft een oproep gericht tot de vrouwen van heel de wereld, om met haar te bidden om het 'behoud van de onafhankelijkheid van haar land. Maar zulk bidden, aldus het orgaan van Kerk en Vrede, is den Iïeere een gruwel, omdat het Abessynische volk van de wapenen gebruik maakt om zijn onafhankelijkheid te verdedigenl Door zich zóó te weer te stellen, lasteren de Abessyniërs den Naam Gods op de schrikkelijkste wijzen, want Hij vloekt het oorlogvoeren. Hieruit vloeit vanzelf voort, dat ook het optreden van den Volkenbond in het Italiaansch-Abessynisch geschil wordt afgekeurd. Tegen een protest van den Volkenbond heeft de leider van Kerk en Vrede, Prof. Heering, geen bezwaar en hij veroordeelt ook niet -het toepassen van economische J$, sancties, mits vaststaat, dat hieruit geen i^PLoorlog kan voortvloeien. Wanneer b.v. Italië zou verklaren, dat het toepassen van economische sancties met geweld zal worden beantwoord, dan Izijn dergelijke sancties veroordeeld, omdat ^apengeweld daarvan het gevolg kan zijn. In dit standpunt is iets, dat aantrekt. |Ien toont in tegenstelling met andere j ontwapenaars de consequenties van zijn theorie aan te durven. I 8 Maar tegelijkertijd gevoelt men ook het gevaarlijke van het streven van een orga nisatie als Kerk en Vrede. Aan het brutale geweld wordt vrij spel gelaten. R De handhaving van het recht wordt onmogelijk gemaakt. Van het bewaren van rust en vrede, van bescherming van de orde en ordelievende burgers kan geen sprake meer zijn. i De revolutionaire horden, die er op uit zijn hun goddelooze theorieën overal in- gang te doen vinden, die pogen den gods- dienst uit te roeien, de welvaart te ver- nietigen en onrecht en geweld te doen ze gevieren, kunnen zonder eenige moeite 1 hun slag slaan Men gevoelt, tot welke ontzettende ge volgen consequente toepassing van deze beginselen zou leiden. Het schijnt zoo zachtmoedig, het stand punt van Kerk en Vrede en 'het is zoo nnzegbaar wreed. Het schijnt zoo vredelievend en het is z^o bij uitstek geschikt om het oorlogs kan te wakkeren. Intusschen, wij zijn Prof, Heering dank baar. dat hij toont de consequenties van het door Kerk en Vrede beleden beginsel aan te durven. TTet is nu voor ieder duidelijk, welk een ontzaglijk gevaar de actie van dergelijke ontwapenaars 'beteekent voor het behoud van den vrede. Van de fronten weinig nieuws. Wil Mussolini uitstel van de sancties 7 Officieel wordt medegedeeld, dat noc'h in bet Noorden noch in het Zuiden een veldslag is geleverd. Slechts wordit mel ding gemaakt van voorpostengevechten en kleinere schermutselingen. De berichten, dat de Abessynische troe pen ten Zuiden van Adoea tengevolge van een niet-bevolen aanval op de Italiaan- 'Stellingen zware verliezen zouden hebben geleden, worden te Addis Abeba tegengesproken. Ras Seyoem beeft gisteren den negus verzocht opdracht te willen geven om het Italiaansche leger in zijn opmarsch naar MaJkalle slag te leveren. Ras Seyoem voegde hieraan toe, dat hij de strijdlust zijner soldaten niet langer kon bedwingen. Wederom is aangekondigd, dat de negus binnen tien dagen zal vertrekken naar 'het hoofdkwartier van bet Abessynische leger in 'het Noorden. Talrijke Abessynische troepenformaties zijn reeds te Dessie gearriveerd of der waarts onderweg. Dessie wordt de groote legerbasis van 'het Noorden. Deze plaats ligt op 'grooten afstand van bet Noorde lijke front en zal vermoedelijk een steun punt worden, bijaldien de Abessyniërs zou den moeten terugtrekken, wanneer de Ita lianen hun offensief in Tigre hervatten. De wapenleveranties en de munitiezen dingen komen nog steeds in grootere hoe veelheden in Abessynië aan, maar zijn nog verre van voldoende om alle Abessynisohë krijgslieden van een voldoende uitrusting te voorzien. De tijd werkt echter in dit op zicht ten gunste van Abessynië, zoolang de Italianen er nog niet in geslaagd zijn, alle verbindingen tusschen Abessynië en de zee af te snijden. Italië erkent thans, dait er in het Noor den een 'guerilla wordt gevoerd. Een be richt uit Rome meldt n.l.: Op het oogenblik wordt een voortduren de 'guerilla gevoerd in het gebied van Tes- senei, aan 'de uitersite Westgrens van Eri trea, op een honderdtal kilometers ten Noorden van de rivier de Setit. Het op rukken in colonneformatie zou in dit ge bied onmogelijk zijn. Van het Noorderfront komen voortdu rend te Addis Abeba berichten binnen, dat bewoners van de door de Italianen bezette gebieden zich voegen bij de Abes synische strijdmacht te Makale. Naar verluidt heeft Dedzjamatsj Nas- siboe gisteren aan alle troepen, die op het district van Harrar waren achtergebleven, bevel gegeven zich onmiddellijk naar het front te begeven. Langs de geheele voorste linies worden voorbereidende maatregelen voor een be slissende slag getroffen. Het Zuidelijke Abessynische leger, on der bevel van Ras Desta, 'heeft order ge kregen, Gorahai tot eiken prijs te ver dedigen, betgeen er op zou wijzen, dat de eerste groote veldslag aan het front, dat zich van Gorahai itot Jijiga uitstrekt, ge kenmerkt zal worden d'oor uiterst feilen tegenstand. 300.000 Abessyniërs zullen hier tegenover onge veer 140.000 Italianen staan. De trategische belangrijkheid van Go rahai is zeer groot, want het 'beheerscht de voornaamste bronnen. Het is als een ster, die het middelpunt vormt van een stralenkrans van wegen, die naar uiterst belangrijke punten leiden. Hoewel de laatste dagen reeds herhaal delijk gebleken is, dat men groote veldsla gen, zoowel in het Noorden als in het Zuiden binnen zeer afzienbaren tijd ver wacht, is 'het toch moeilijk, zoo niet on doenlijk, aan gegevens te 'komen over 'de eigenlijke voorbereidingen, die door de Abessijnsche legerleiding worden getrof fen. Het is duidelijk, dat den autoriteiten strengste geheimhouding is opgelegd ten opzichte van de troepenbewegingen. Dit geldt vooral voor het gebied van Ogaden. Toch heeft men den indruk, dat met kracht gewerkt wordt aan de voorbereiding van grooten tegenstand in het Zuiden, waar van het doel voornamelijk moet zijn den in het Noorden uitgeoefenden druk te ver minderen. Uit Addis Abeba meldde Reuter gisteren nogVolgens een onbevestigd bericht zou tussohen de troepen van Ras Desta op den rechtervleugel van het Webbe-Sjebelifront en de Italiaansche troepen een hevige strijd zijn ontbrand. Aanvalsplan verschoven Un. Press meldt uit Rome Naar uit welingelichte brem vernomen wordt, heeft Mussolmi aan de Fransche en Engelsche regeeringen verzocht, den datum, waarop de sancties m werking zul len treden, uit te stellen, om daardoor de diplomatieke onderhandelingen, welke op het oogenblik gevoerd worden, te verge makkelijken,. Neutrale waarnemers hebben den in druk, dat Italië in verband met de diplo matieke onderhandelingen der laatste da gen het plan, om van Eritrea uit naar Zuid-Abessynië op te rukken, heeft uit gesteld. Daarentegen heersc'ht in kringen van militaire deskundigen de meening, dat de generale staf alleen het verder voortruk ken van generaal Graziani in de richting Harrar wil afwachten, omdat beide Itali aansche armeeën het groote Abessynische leger, dat zich bij Harrar en Dessie heeft geconcentreerd, gelijktijdig zouden kunnen aanvallen. De derde Italiaansche armee, die zich ter hoogte van den Moessali moet bevin den, 'heeft den laatsten tijd weinig van zich laten hooien. Geheimzinnige geruchten luiden, dat deze legergroep door de Abessyniërs van baar achterwaartsche verbindingen is af gesneden en dat haar watervoorraden zijn uitgeput. Het terugtrekken van Italiaansche divisie's uit Lybië. De berichten over een aanbod van Mus solini tot het terugtrekken van een Ita liaansche divisie uit Lybië zijn niet geheel met elkaar in overstemming. Uit Londen wordt bericht, dat de Itali aansche regeering order zou hebben ge geven tot helt terugtrekken van de divisie, zonder dat zij een Britsche tegenprestatie zou eisc'hen. Een Romeinsche correspondent meldt, dat hem van 'toonaangevende Italiaansche zijde verklaard is, dat Italië bereid is tot het terugtrekken van de divisie, indien Engeland een deel van zijn strijdmachten in de Middellandsch© Zee zal terugtrekken. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph verneemt, dat Mussolini heeft aangeboden de divisie's uit Lybië terug te trekken. De divisie's zouden niet naar Italië te- rugkeeren, doch naar Tripoli gedirigeerd worden. Naar uit betrouwbare bron verluidt heeft de Defensie-commissie van het En gelsche Kabinet 'gisteravond de vraag on der de oogen gezien of een terugtrekken van een Italiaansche divisie uit Lybië bet terugroepen van twee Britsche oorlogs schepen uit de Middellandsche Zee zou rechtvaardigen. Teleurstelling te Addis Abeba. De rede van Hoare heeft het vertrou wen van Addis Abeba in den Volkenbond geschokt. Engeland begint zich thans uit de Abessynische aangelegenheden terug te trekken, zoo meenen de Abessyniërs. Het feit, dat Hoare zoo duidelijk verklaard beeft geen oogenblik te hebben gedacht en te denken aan militaire sancties, moet wel een uitnoodiging lijken voor Mussolini den oorlog voort 'te zetten, zonder vrees voor een daadwerkelijk ingrijpen in zijn actie door de leden van den Volkenbond. Toen de eerste berichten over de economische sancties in Abessynië ontvangen werden, dacht men dat deze Italië binnen drie maanden zouden dwingen een einde te ma ken aan het avontuur. Na de rede van Hoare is men te dien opzichte sceptisch geworden. Abessynië beeft niet meer dat vertrouwen in den Volkenbond en zijn actie als voor de rede van Hoare nog het geval was. HET ENGELSCHE LAGERHUISDEBAT. „Engeland is trouw aan den Volkenbond". De debatten over de buitenlandsche po litiek in bet Lagerhuis zijn gisteren voort gezet met een redevoering van minister president Baldwin. Hij begon met te verklaren, dat ieder woord dat de minister van buitenlandsche zaken gisteren had gesproken den volle- digen steun van een eensgezind kabinet heeft. Baldwin ging vervolgens over op de En gelsche Volkenbondspolitiek en sprak in dit verband over hen, die van meening zijn, dat er een achterdeurtje bestaat, dat het Engeland mogelijk zal maken achter den rug van den Volkenbond op te treden. Niets dergelijks ligt in het voornemen. Engeland blijft den Vclkenbond absoluut trouw. Iedere regeling, welke ook, moet een voor alle drie de partijen, Italië, Abes synië en den Volkenbond, gelijkelijk aan vaardbare oplossing vormen. Wanneer een regeling tot stand zou kunnen worden ge bracht, die den duur van den oorlog aan merkelijk zou bekorten, dan wel de we reld bevrijden zou van de vrees voor een mogelijke uitbreiding van den oorlog, maakt dit iedere poging de moeite waard, mits bovengenoemd principe in stand kan worden gehouden. Baldwin herhaalde de verzekering, dat Engeland geen geïsoleerd optreden in den zin beeft en niet van plan is verder te gaan dan de Volkenbond dat in zijn ge heel zal doen. Wat de uitbreiding der bewapening be treft zeide Baldwin, dat het gaat om de versterking van de defensieve diensten binnen bet kader van G e - n v e voor de zaak van den internatio nalen vrede en niet om egoïstische doel einden. De les, welke uit de huidige crisis moet worden getrokken, aldus Baldwin, toont, dat 'het in het belang van den wereldvre de noodig is dat de Britsche verdedigingso middelen sterker zijn dan tot nu toe bet geval was. Spr. behandelde vervolgens bet bin- nenlandsche vraagstuk van de ontbinding van het parlement en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen. Baldwin bepaalde, dat Vrijdag a.s. het parlement ontbonden zal worden, dat de candidaatstelling op 4 November moet ge schieden, dat 14 November de verkiezin gen zullen worden gehouden, dat het Huis den 26sten November bijeen zal komen om zijn voorzitter te kiezen en de leden den eed af te laten leggen en dat de plechtige opening van het parlement den 2den De cember zal geschieden. Wat het plan der Labour-oppositie be treft een motie van wantrouwen in te die nen tegen de regeering op grond van de werkloosheidspoliliek, betreurde spr. het geen tijd ter beschikking te kunnen stellen voor een bespreking daarvan. Het Lager huis is op verzoek van de oppositie in verband met den internationalen toestand een week vroeger bijeen geroepen. Ernstige onlusten in Britsch West-lndië. Volgens een door bet Engelsche minis terie van Koloniën ontvangen bericht hebben te Camdenpark, nabij Kingstown, nieuwe ongeregeldheden plaats gehad. Een der oproerlingen werd gedood. Ver scheidene vrijwillige politie-agenten wer den gewond. In officieele kringen gelooft men, dat de oorzaak van de onlusten gelegen is in de daling van de suikerprijzen en bepaal de plaatselijke belastingen. Volgens een mededeeling van den En- gelschen gouverneur hebben de oproer lingen de telefoondraden doorgesneden, een brug vernield en verscheidene win kels geplunderd. Voorts hebben zij een vrachtauto met vrijwilligers en politie mannen aangevallen en daarbij twee agenten van politie gewond. De politie opende daarop het vuur en doodde een aanvaller en verwondde er vier. Korte Berichten. D'e zware onweders, die de laatste dagen boven een groot deel van Europa woedden, hebben ook Italië ernstig ge teisterd. Hevige stormen en aanhouden de regenval hebben dagenlang in geheel Italië geheerseht. Bij Kaap Miseum bij Napels is een zoutschip van 100 ton ver gaan. Vier leden van de uit vijf koppen bestaande bemanning kwamen in de golven om. Op de publieke Italiaansche oorlogs- leening is tot een bedrag van 34.120 mil- lioen lire ingeschreven. Uit Napels zijn weer twee stoom schepen met soldaten en oorlogsmateriaal naar O.-Afrika vertrokken. DE STIJGING VAN DE LEVENS MIDDELEN PR IJZEN. Het N.V.V. vraagt de regeering om maatregelen. Het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen beeft een brief aan den voorzitter van den ministeraad gezonden, waarin wordt aangedrongen op maatregelen welke tot verlaging van de prijzen der voornaamste levensmiddelen kunnen lei den. Men doelt hiermede op verschillen de andere regeerïngsmaatregelen die deze prijsstijging in de hand werken, een prijsstijging waarvan men vreest dat zij zich in de komende maanden nog zal voortzetten. In het bijzonder heeft het N.V.V. bij den genomen stap bij de regee ring de belangen van de minstdraag- kiacbtigen, werkloozen, maar ook nog werkenden, op het oog, voor wie de ko mende wintermaanden toch al groote moeilijkheden zullen brengen DE MAATREGELEN TEGEN VREEMDE WERKKRACHTEN. Een averechtsch effect in Twenthe. Men schrijft uit Twenthe aan de „N. R. Crt.": Twenthe beeft van de maatregelen, die genomen zijn tot wering van buitenland sche arbeidskrachten, tot dusver niet bui tengewoon veel nut gehad. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat Duitschers waar van er een flink aantal in Twenthe werk zaam waren, voelden aankomen, dat in verband met bovenbedoelde maatregelen ontslag op komst was. In die gevallen waren zij hun werkgevers voor, namen zelf ontslag en stichtten een eigen be drijf. De vroegere werkgevers ondervin den daarvan natuurlijk schade en naar men verneemt worden dan ook reeds maatregelen overwogen om dit euvel te gen te gaan. Of daarmede succes zal wor den verkregen, dient natuurlijk afge wacht. DE CRISIS-AMBTENAREN. Minister Deckers ontslag en aanstelling aan zich getrokken. Naar men verneemt beeft minister Deckers ontslag en aanstelling van alle onder de crisisdienst ressorteerende amb- tena/ren en arbeids'contractanten, wier ge tal over bet geheele land ongev. 5000 be draagt, rechtstreeks aan zich getrokken. Voortaan zal een lagere instantie niet meer kunnen aanstellen of ontslaan; een en ander zou alleen met persoonijke me dewerking van den minister kunnen ge- j schieden Deze regeling is reeds in werking ge- 1 treden Binnenland. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de staatsbegrooting 1936. De begrooting der posterijen. Verlaging der tarieven bij de posterijen. Plan voor bestrijding der werkloosheid onder de jeugd. De akkerbouwteeltregeling 1936. De Koningin op bezoek in bet werkloo- zenkamp te Ede. Buitenland. Weinig nieuws van bet oorlogsfront. Ita lië wil uitstel van de sansties. Vrijle invoer van eieren in België. Ingezonden Mededeeling. I Jprnvitftl Jecovifol levertraan we tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. - Verkrijgbaar bij apojjlfkers en drogisten a r0.75 per flacon. De bouw van de K 19 en K 20. Naar men verneemt is de bouw der onderzeebooten K 19 en K 20 gegund aan Wilton-Fyenoord. Zooals bekend is, worden de motoren voor bovengenoemde booten vervaardigd door de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. De nood in het vischerijbedrijf. In de vergadering der Haarlemscbe Kamer van Koophandel deelde de heer Uitsinger mede, dat de toestand weinig hoopval is en dat nog steeds gewacht wordt op maatregelen van de regeering. Wordt niet binnen zeer korten tijd inge grepen, dan wordt de toestand onhoud baar en is bet ergste te vreezen. Nog nooit zijn de moeilijkheden zoo groot ge weest als op dit oogenblik. Alle hoop is thans op minister Deckers gevestigd. De Kamer besloot in een adres aan de regeering op dezen noodtoestand te wij zen. Behandeling in de afdeelingen. Het antwoord van de Regeering. Verscheen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp: Voorbehoud der bevoegdheid tot het ne men van nadere maatregelen ter bevor dering van de internationale samenwer king tot het voorkomen of het beëindi gen van vijandelijkheden. Dit verslag werd onmiddellijk gevolgd door de Memorie van Antwoord, waaraan het volgende is ontleend: Den tegenstanders van de deelneming aan de voorgestelde sanctiemaatregelen wijst de regeering er op, dat een Staat, die lid van den Volkenbond is, eenmaal erkend hebbende, dat agressie in den zin van art. 16 van het Volkenbondsverdrag aanwezig is, niet vrij is om te beslissen of hij aan de economische sancties al of niet zal meedoen. Art. 16 is ten deze imperatief. De maatregelen in hun geheel zullen zonder eenigen twijfel direct economisch nadeel aan de Staten, die daaraan deel nemen, toebrengen. Maar deze over weging doet de regeering geen oogenblik aarzelen, zich niettemin van haar ver dragsverplichtingen te wijten. Van een Staat als Nederland mag niemand een andere houding verwachten. Het vertrouwen der regeering in de juistheid van de door Nederland tot dus ver gevoerde Volkenbondspolitiek is in allen deele bevestigd. Welke de aard van eventueele volgen de maatregelen zal zijn, kan slechts in gemeenschappelijk nader overleg te Ge neve worden bepaald. Het nadere over leg te Genève zal zich eveneens uitstrek ken over de organisatie van den onder- lingen steun. Het verbod van invoer van Italiaansche waren is algemeen. Uitzonderingen daar op ten behoeve van bepaalde producten voor bepaalde landen zijn niet onder het oog gezien. Aanvaarding van het beginsel van ver goeding door het Rijk van de schade, welke voor particulieren uit toepassing der sancties kan voortvloeien, zou tot onoverkomelijke bezwaren voeren. Het verbod van credietoperaties geldt onverschillig van de vraag, welke de nationaliteit is van den credietgever. De in het ontwerp voorgestelde straf bedreiging is gelijk aan de in de Uitvoei> verbodenwet 1935 voorkomende. Deze overeenstemming wordt naar het oordeel der regeering door den overeenkomstigen aard der bestreden en te bestrijden feiten gewettigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1