Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. kwartier op de plaats gebleven, maar men heeft van den drenkeling nieta meer gezien. Verplichte landbouw-arbitraoe. Dé minister van Landbouw heeft aan een aantal landbouwers te Nieuw- en Sint Joosland, die georganiseerd zijn bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland, arbitrage opgelegd inzake de vaststelling van de arbeidsvoorwaar den der bij hen werkzame landarbeiders. Tot arbiter is benoemd prof. mr G. W. de Vries te Den Haag. De Middelburgsche Raad van Arbeid wil de premies verlagen. De Raad van Arbeid te Middelburg heeft aan den Minister van Soc. Zaken een nota gezonden inzake de bedrijfsuitkomsten van dezen raad. In deze nota wordt mede gedeeld, dat de totale reserve per 31 Dec. 1935 vrij1 zeker meer dan f 150.000 zal be dragen, terwijl de verplichte reserve ten hoogste f 21.446.40 moest bedragen. Gezien het groote bedrijfsoverschot be sloot de raad, dat aan arbeiders, verze kerd bij de ziekenkas, die den derden dag na dien, waarop de ongeschiktheid tot werken is aangevangen, nog ongeschikt tot werken zijn en van wie deze onge schiktheid is vastgesteld, ziekengeld zal worden uitgekeerd met ingang van den dag na dien,waarop de ongeschiktheid tot werken wegens ziekte is aangevangen. Over de laatste drie jaren zou deze maat regel gemiddeld ongeveer f 2800 per jaar meer hebben gevergd. Gezien het groote bedrijfsoverochot bij de Ziekenkas, verzocht de Raad den Mi nister te willen medewerken om met in gang van 1 Jan. 1936 te komen tot pre mie-verlaging. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Januari 1936 aan J. Janse, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als veldwachter der gemeente Kruiningen, standplaats Hansweert. Rij Kon. besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Middelburg: mr J. G. Veltman Fruin te Middelburg. Bij ministerieele beschikking is de ontvanger der directe belastingen enz. A. H. A. Willems verplaatst van het kantoor Vaals naar het kantoor Middelburg. Goes. Zaterdagavond moesten twee jongens, wonende te Kapelle, een bood schap doen bij den ijzerhandel G. van de Kreeke aan de 's Heer Hendrikskinderen- straat. Terwijl de winkelbediende afwe zig was kaapten ze een drietal zaklan taarns weg. De winkelierster had de jon gens echter in het oog gehouden en den diefstal bemerkt. Bij zijn thuiskomst stelde zij haar echtgenoot van het geval op de hoogte, die dadelijk aangifte deed. De politie wist de daders snel op te spo ren. De jongens, die nog nooit met de po litie in aanraking kwamen kregen een proces-verbaal. De puzzle-wedstrijd. De winkelweek-commissie deelt ons mede, dat bij de opgave van de prijswinnaars van den puzzle-wedstrijd een vergissing is begaan. Bij de prijzen van f 5,moet in de plaats van Mej. Rottier te Borsselen gelezen worden Joh. v. Eysden te Goes. Borssele. Stoomschip op een zandbank. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag strandde het Finsche stoom schip „Boramsund", op de Kaloot, op ongeveer 1000 M. afstand van den Noord nol. Het vaartuig, dat in België was ge kocht om te worden gesloopt, zou naar Gent gesleept worden door de sleepboot „Goliath". De machines waren gede- monteerd. Nadat de tros was gebroken, dreef het stuurloos rond en geraakte het spoedig omhoog op bovengenoemde zand bank. Zondag is eerst met twee, later met vier sleepbooten getracht de „Bo ramsund" los te krijgen, doch het wei- ren vergeefsche pogingen. Maandagmor gen hebben daarop zeven sleepbooten haar krachten beproefd. Het stoomschip kwam wel in beweging, doch na het invallen der eb, bleek het nog verder van de laagwaterlijn dan voor dien tijd te zitten. Er is misschien kans dat na eenige dagen, als het gierstroom is, het schip zal kunnen worden vlotgesleept. Bij laag water kan men op de bank om het schip heen wandelen. (Midd. Gt.) Wolfaartsdijk. J.l. Maandagavond was lin het Vereenigingsgebouw alhier een avond belegd, iwaarin de heer M. J. Leen- dertse, secr. der Oranjefederatie boven het IJ te Uitdam (N.-H.) een rede hield Over het onderwerp „Wat Oranje voor ons volk was en is". De vergadering werd geopend door Ds G. F. A. van Dijk met gebed. Hijl heette de aanwezigen welkom. De heer Leendertse begon met te zeg gen, dat de geschiedenis van het Huis van Oranje Nassau een wondere geschie denis is. Aan de hand van deze gedachte doorliep hijl de historie en schetste de groote Oranjevorsten en -vorstinnen in hun zegenrijk werk voor land en volk. Met klem bepleitte Spr. het bestudeeren van wat God ons in Oranje gegeven heeft, opdat we in dezen donkeren tijd niet zouden vertwijfelen. Het schenkt vertrou wen en rust het Opperbestuur over Neder land en zijn Overzeesche Gewesten te we ten liggen in zulke ervaren vroede handen als die van onze Koningin. Met een gebed voor het Vorstenhuis be sloot de heer Leendertse zijn met de groot ste aandacht aangehoorde rede. Staande werden tot slot twee verzen van het Wil helmus gezongen. lerseke. D'e jeugdherberg ,,'tThol®- einde" alhier, is dit jaar niet zoo druk bezocht als in 1934. Slechts 575 personen hebben daar gelogeerd. Men wijt het min dere bezoek aan den trek naar België. Donderdag zal de raad onzer ge meente vergaderen. Belangrijke punten van de agenda zijn o.a. de verbetering van de Vierstraat en Langeviele, waar van de totale kosten worden begroot op f2450. Voorts zal worden overgegaan tot benoeming van een controleur voor steun- verleening en werkverschaffing. Zoo mo gelijk zal de aanstelling reeds 1 Nov. a.s. ingaan. Salaris f 40 per maand. Een ander interessant punt is de begrooting 1936 van het Burg. Armbestuur. Dit bestuur had op haar begrooting een post ge meente-subsidie f 6000 gebracht. De ge meente zal, gezien haar financiëelen toestand, niet meer dan f5000 kunnen bijdragen. B. en W. meenen, dat het wenschelijk zal zijn voor het Armbestuur de winst, die destijds is gemaakt met den verkoop van bouwgrond, aan te spreken. Daar deze winst wel is gekapitaliseerd, is het de vraag of dit wel door den beu gel kan. B. en W. stellen daarom voor de begrooting niet goed te keuren. De uitgelegde gekalkte dakpannen voor de oestercultuur vallen dit jaar niet mee. Waren in 1934 pannen met 100 of meer oestertjes regel, dit jaar houden ze door elkander niet meer dan 30 40. Voor de oesterkweekers en werkloozen, die veel pannen hebben uitgelegd, is dit een groote tegenslag. Driewegen. De Raad vergaderde Maan dag. Aanwezig dhr de Dreu met kennis geving. De gemeentebegrooting voor 1936 wordt vastgesteld op f24012,56 in ont vang en uitgaaf met een post voor on voorziene uitgaven van f 1386,25. De terugontvangen verordening rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeenteveld wachter, wordt gewijzigd vastgesteld. Ook wordt een verordening op de hef fing van besmettelijke ziektengelden vastgesteld. Een tweetal verzoeken, n.l. het beschik baar stellen van buizen voor het dempen van een sloot, alsmede het plaatsen van een lantaarn in den Zandweg, worden beiden afgewezen. Daar sommige boomen op Schoondijke gevaar opleveren voor de omwonenden, zal aan den eigenaar worden verzocht deze te doen snoeien of rooien. Omtrent het verzoek tot het beschik baar stellen van een lokaal voor het geven van een tuinbouwcursus, wordt be sloten dit onder zekere voorwaarden toe te staan. Souburg. A.s. Vrijdag 2 u. n.m. verga dert de Gemeenteraad. Punten van behandeling zijn: Eervol ontslag gemeente-opzichter, wijziging in structie en bepaling jaarwedde. Wijziging gasconcessie. Verordening Winkelslui tingswet. Verzoek Roode Kruis om be schikbaarstelling lokaliteit. Aanbieding begrootingen 1936. Rekening Burg. Arm bestuur 1934. Verlaging huren gem. Wo ningbedrijf. Wijziging begrooting 1935. Aanleg begraafplaats. Verhuur grond Zaaihoekweg. Verbouw gemeentehuis. Roeibootveer. Verbouw gemeentehuis. De indeeling van het gemeentehuis is van dien aard, dat het niet meer voldoet aan de eischen door den tegenwoordigen tijd aan het gebouw gesteld. Voor het houden van Raadsvergaderin gen en het voltrekken van huwelijken is de z.g. raadszaal, welke als secretarie dienst doet, te klein geworden, doordat door de steeds uitbreidende administra tie o.a. de berging van het archief steeds meer plaatsruimte vraagt. De onverzwakt voortdurende werkloosheid in deze ge meente maakt het noodzakelijk, dat voort durend vele menschen ter secretarie ko men, waar ook de werkloozenzorg is ondergebracht, wat voor het personeel, niet met dien tak van dienst belast, zeer hinderlijk is. B. en W. willen het lokaal der voor malige bewaarschool, achter de raadszaal gelegen bij het gemeentehuis trekken. Dit lokaal kan dan gebezigd worden voor berging van verschillende zaken, ter wijl ook de werkloozenzorg daarin kan worden ondergebracht. De kosten worden geraamd op f 150. Roeibootveer. Evenals vorige ja ren stellen B. en W. voor met Rijkswater staat een overeenkomst aan te gaan be treffende de bediening van het roeiboot veer te Abeele. De Minister van Water staat is bereid wederom voor één jaar een overeenkomst te sluiten onder dezelf de voorwaarden en met toekenning van een bijdrage van f750. Begraafplaats. In een der vo rige vergaderingen werd het ontwerp der aan te leggen begraafplaats terug verwezen naar B. en W. met verzoek om nadere gegevens te verstrekken. Er moes ten cijfers worden overgelegd betreffen de het onderhoud dier begraafplaats. Het is B. en W. niet wel mogelijk van de kosten van het onderhoud der begraafplaats een raming over te leggen. Bij een onderhoud met Ged. Staten werd de vraag gesteld of het onderhoud van het terrein niet te hoog zou worden en de opbrengst van de begraafplaats wel licht zou overtreffen. Dit nu kunnen B. en W. zich niet voor stellen. Ze zijn zelfs van meening, dat in de eerste jaren het onderhoud van het terrein zeer weinig zal vorderen. Mocht echter later blijken, dat het onderhoud van het geheele terrein te duur wordt, dan kan de Raad zeker een voor stel verwachten een deel van het terrein buiten de exploitatie te houden. Wat den aanleg der begraafplaats be treft kunnen B. en W. mededeelen, dat de Minister van Sociale Zaken bereid ge vonden is een rijksbijdrage te verleenen in de aan jeugdige werkloozen te ver strekken vergoeding, in welke kosten 90 pet. subsidie wordt verleend. B. en. W. hebben zich ook nog tot den Minister gewend met het verzoek om subsidie in de materiaalkosten. Woningwetwoningen. Over eenkomstig het ingewonnen advies der woningcommissie stellen B. en W. voor de huur der woningen van het gemeente lijk woningbedrijf te verlagen met f 0,50 per week per woning. De huur bedraagt thans f3,98 per week, plus 2 cent per week per woning voor de electrische installatie, is tezamen f 4, vermeerderd met de kosten der water leiding voor de aangesloten woningen. Na de voorgestelde verlaging wordt de huur dan f 3,48 vermeerderd met de kos ten der electrificatie is f 3,50 en water leiding voor de aangeslotenen. Door de renteverlaging der verleende rijksvoorschotten is deze huurverlaging mogelijk. Winkelsluitingswet. Aan den Nieuwen Vlissingschenweg ter hoogte van de tramhalte Souburg is staanplaats ver leend voor een patates frites-wagen. Daar nevens is nog een verkoopgelegenheid. Aanvankelijk viel de verkoop van pata tes frites niet onder de bepalingen der winkelsluitingswet, doch thans valt die verkoop daar wel onder en moeten die inrichtingen thans om 8 uur 's avonds sluiten en 's Zaterdags om 10 uur, ten- wijl die inrichtingen des Zondags ge sloten moeten zijn. Daar de verkoop voor namelijk in de avonduren plaats heeft, zijn B. en W. bereid voor te stellen een verordening in het leven te roepen in zake de openstelling dier inrichtingen (op Zaterdag tot 11.30 en op andere werk dagen tot 10.30 uur). Zij wenschen die inrichtingen des Zondags gesloten te houden. Gasconcessie. In de vergadering van 30 Nov. 1934 werd aan de Zeeuwsche Gasmaatschappij (Z.E.G.A.M.) een con cessie verleend. De Directie van deze Mij heeft echter eenige bezwaren tegen enkele bepalingen der verleende concessie. Het komt B. en W. voor, dat tegen tegemoetkoming aan die bezwaren geen bedenkingen bestaan. Wat de qualiteit enz. van het gas be treft verzoekt de Z.E.G.A.M. alleen te be palen, dat het te leveren gas moet zijn als dat aan de gemeente Vlissingen te leve ren. Daar B. en W. er van overtuigd zijn, dat Vlissingen zelf wel steeds zal zorg dragen voor goed gas, zoo meenen zij ook aan dit bezwaar van de Z.E.G.A.M. te kunnen tegemoetkomen. Verloven A. Naar aanleiding van het voorstel van den Raad om het ma ximum aantal verloven A vast te stel len op 1, schrijft de Minister van Sociale Zaken: Aangezien het aantal verloven A op 1 Mei 1931 in uw gemeente 3 bedroeg, mag ingevolge artikel 74, vijfde lid, der Drank wet het maximum aantal thans niet lager gesteld worden dan 3. Arbeid voor jeugdigewerk- 1 o o z e n. Aan jeugdige werkloozen, waar onder worden verstaan personen van 18 tot 24 jaar, wordt in deze gemeente gelegenheid geboden zich onledig te hou den met het verrichten van eenigen ar beid, bestaande o.a. uit licht grondwerk, timmerwerk en het planten van boompjes en heesters. De werktijd is gesteld op 30 uren per week, waarvoor de tewerkgestelden f 2 vergoeding zal worden uitgekeerd. Vrouwenpolder. Bij Kon. besluit is op nieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente, de heer J. Louwerse. N.- en St. Joosland. Gemeente raad. Maandag vergaderde de Raad. De voorz. deelt mede, dat er een onderzoek is ingesteld naar den waterafvoer op het Oudedorp, waaruit bleek dat verbetering noodzakelijk is, hetgeen hij dan ook toe zegt. Vervolgens is aan de orde de begroeting 1936. De voorz. deelt mede dat biji het opmar ken dezer begrooting groote zuinigheid is betracht, doch dat er voor gewaakt is dat de zuinigheid de wij'sheid niet be driegt. Dhr Verlare zegt, dat de zelfwerkzaam heid van den Raad aan banden wordt ge legd, doch dat men daarom niet de stel ling moet innemen, dat wij: toch niets kunnen doen. Versobering van de gemeen- tehuishouding is plicht. Hiji wijst er op, dat onze gemeente nog steeds voor nood- lijdendheid is gespaard, dank zij mede het goede dagelijksche bestuur. Het werk- loozenvraagstuk stelt aan deze gemeente nog steeds zware eischen. Hiji roept aller medewerking in om de gemeentelijke uit gaven dusdanig te besnoeien, dat belas tingverlaging kan worden overwogen. De voorz. wijst er op dat ook voor de goede samenwerking tusschen werkgevers en werknemers in deze gemeente de werk loosheidskosten kunnen worden gedrukt. Naar aanleiding van het batig saldo over 1934, vraagt de heer Verlare of dit geen aanleiding kan zijn tot belastingver laging. De voorz. merkt op, dat het batig saldo f 100 lager is dan in 1933 en dat door de nieuwe financieele verhoudingswetten de gemeente veel belasting-opbrengsten ver loren heeft, zoodat van verlaging voorloo- pig niets kan komen. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie woirdt verhoogd met f 25. Dhr de Goffau stemde tegen. Biji den post „afkoop van den brand weerdienst" antwoordt de voorzitter den heer Verlare dat het bedrag geheel ten goede komt aan de gemeente. Dhr de Goffau vindt het een onbillijke regeling, waarop de voorz. zegt, dat de verordening zloo luidt. De post „kleeding voor den veldwach ter" acht dhr de Goffau te hoog. De voorz. zegt, dat hij de bewijzen in handen heeft, dat de veldwachter in het afgeloo- pen jaar meer heeft uitgegeven, dan hij aan vergoeding voor kleeding heeft ont vangen Op verzoek van dhr Verlare deelt de voorz. mede, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar mogelijke bezuiniging bij den Vee- en Vleeschkeuringsdienst. Dhr Eikenhout vraagt of de post „On dersteuning aan behoeftigen" niet te laag geraamd ia. De voorz. antwoordt dat elk geval op zichzelf bekeken wordt en dat rekening wordt gehouden met andere inkomsten van het gezin. De post is geraamd naar den thans bestaanden toestand. De heer Eikenhout vraagt naar aanlei ding van den post „Werkverschaffing aan werkloozen" of er rekening wordt gehou den met de groote gezinnen. Hij zou de werkverschaffing in ruimer mate willen uitvoeren en dezen post verhoogen, om dat hij verwacht dat de werkloosheid eer der nog grooter zal worden dan in de af- geloopen jaren. De voorz. merkt op, dat' de plaatsing bij de werkverschaffing geschiedt volgens de voorschriften, die door de regeering gegeven warden en dat biji de bepaling van 'den duur der tewerkstelling alles nauwkeurig overwogen wordt. Hij acht de raming voldoende, mede met het oog op het feit, dat dit jaar minder uitgege ven zal worden, hetgeen hij' toeschrijft aan de goede medewerking van landbou wers en arbeiders. Daarna wordt de begrooting vastgesteld op een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f43370, met een onvoorzien van f 1031. Veere. Gemeenteraad. Een wethouder ineen moeilijke positie. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Ingekomen was een dankbe tuiging van den particulieren secretaris namens H. M. de Koningin voor het tele gram van de gemeente Veere op haar ge boortedag. De begrooting voor 1935 is door Ged. Staten goedgekeurd. De meest mogelijke bezuiniging wordt aanbevolen. Ook is ingekomen van Ged. Staten het besluit tot vaststelling van het quotiënt voor berekening der uitkeering ingevolge de financieele verhoudingswet. Ingekomen is een schrijven van dhr Jac. v. Leur, pachter van den Campveer- schen Toren, om hem weer voor den tijd van drie jaar op dezelfde voorwaarden de toren te verpachten. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. Aldus be sloten. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. contact hebben gehad met de gemeente Middelburg over den Vee- en Vleeschkeu ringsdienst. Door B. en W. werden een paar vragen gesteld, die ook hij andere gemeenten naar voren waren gekomen. Deze zullen nader onder de oogen worden gezien. Naar aanleiding van een circu laire van den Minister van Economische Zaken over den wachtgelder van de meel fabriek te Middelburg, 'hier woonachtig, werd besloten het vorig besluit voorloopig te handhaven. Een schrijven van dhr W. de Wolff over den lijkwagen zal eerst in B. en W. behandeld worden. De rekening en begrooting van 't Burg. Armbestuur werd goedgekeurd. Ook de begrooting van het Godshuis op een en kel punt na, waarover met het bestuur zal worden gesproken. De voorzitter deelt mede, dat als plaats vervangend burgemeester is benoemd dhr F. J. Gastel. De voorzitter spreekt over de garnalen- zeeftmolen, die we in het pakhuis noodig hebben zooals op andere plaatsen en vraagt of het niet nuttig is, dat we er ook een huren of koopen. Besloten werd om er een te huren voor f 1 per week. De voorzitter deelt mede, dat vermoede lijk ontslag zal worden gevraagd door Mej. Franke, die al zoovele jaren is werk zaam geweest in de voorbereidingsschool. Mocht dit zoo zijn, dat stellen B. en W. voor uit bezuinigingsoogpunt die school op te heffen. De voorzitter deelt mede, dat dhr Ba ron van Tuyl van Serooskerken gaarne op de secretarie als ambtenaar werkzaam zou willen zijn. B. en W. hebben dit ver zoek ingewilligd. Dhr Van Tuyl komt in Veere wonen. De gemeenterekening 1934 werd voor loopig vastgesteld. Gewone dienst: inkomsten f 38.454,54 uitg. f 32.473,75, batig saldo f 5980,49 Va. Kapitaaldienst: inkomsten f 41.664,02 uitgaven f 41.711.10V2, nadeelig saldo f 47,08. Ook werd vergoeding Bijz. L. O. vast gesteld voor 1933 en 1934. Vergoeding per leerling f 10,99 voor 1933 op f 892,94 en voor 1934 f 898,80. De voorzitter kon tot zijn 'blijdschap mededeelen, dat de begrooting 1936 was klaar gekomen en dat we een sluitende be grooting hebben gekregen. Hij 'hoopt te vens, dat de Raad ook zooveel mogelijk wil meewerken om zuinigheid te betrach ten. Dhr F. J. Castel zegt: Zooeven is mee gedeeld, dat ik tot plaatsvervangend bur gemeester ben benoemd. Ik ben nu al vele jaren in het belang der gemeente werk zaam geweest. Maar het moet me van 't hart, In de maand Augustus is er ge sproken over het wethouderschap. Ik heb gesproken met dhrn Dek'ker en Van Be- veren en met de A. R. fractie. Had ik dat niet gedaan en was ik in mijn woning ge bleven, dan zou ik misschien toch wel wethouder zijn geworden. Nu 'heb ik als Chr. Hist, met de A. R. fractie een werk program geteekend enz., o.a. ook, om de Raadsvergaderingen met gebed te openen, i Nu is het voor mij een moeilijke tijd en als er geen gunstige wending komt, dan ben ik van plan op 1 December mijn ont slag te nemen als wethouder. Een zeer breede discussie volgde, waar aan alle Raadsleden deelnamen. De gi ond- toon was, dat dhr F. J. Castel zichzelf in een lastig parket had gestoken en zelf hieraan sohuldig was. De linksche partij ging bij monde van dhr Dekker zelfs zoo ver, dat 'het de schuld was van de A. R.; die hadden een zwakkere partij er toe aangezet. Dit werd door de A. R. leden ten zeerste tegengesproken, want de Chr. Hist, partij is geen zwakke partij. Daarop zijn 118 stemmen uitgebracht. Ook heeft dhr Castel zichzelf in deze moeilijkheid gébracht door naar twee kanten beloften te doen. Na breede discussie zeide de voorzitter, daar ieder nu zijn hart gelucht heeft, dat allen moeten trachten na dit incident de 'handen ineen te slaan om op de beste wijze bet gemeentebelang te dienen. Hier na sluiting. Kats. Gemeenteraad. Samen voeging van gemeenten. De ge meentebegrooting 1936 werd behandeld. Dhr M. W. van Arenthals vraagt over zes posten toelichtingen, welke hij te hoog acht. Na hierover ingelicht te zijn wordt de begrooting met alg. stemmen goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven f24612, met een post van onvoorzien van f 1403. Nu volgt bespreking van samenvoeging der gemeenten Kortgene, Colijnsplaat en Kats. De heer M. W. van Arenthals is tegen samenvoeging, welke meening door de overige raadsleden wordt gedeeld. Door het gemeentebestuur zal een schrijven in dezen geest aan Ged. Staten gericht worden. Een verzoek van het Comité van de Ned. Herv. Gemeente te Kats om gratis gebruik van het gemeentelokaal voor het houden van een bazar, wordt togestaan. Weth. E. C. Priester vraagt naar den steun voor de werkloozen en hoe het komt, dat de gemeente niets van het Rijk krijgt. De secretaris licht nader toe en zegt, dat de gemeente Kats niet in aan merking komt voor rijkssteun. Dhr M. H. Noordhoek vraagt om des nachts in plaats van één lamp, drie lam pen te laten branden. Daar hij geen steun van de Raadsleden krijgt, wordt afwijzend beschikt. Hierna sluiting. De heeren M. de Regt, D. Priester, F. Maas, C. v. d. Maas, G. J. de Graag, H. de Jonge en G. de Back zijn benoemd in de commissie, welke aan Ged. Staten advies moet geven inzake de samenvoe ging van de gemeenten. Vragen van een Statenlid over een aanbesteding. Gedep. Staten hebben aan de Provin ciale Staten toegezonden een aantal vra gen van den heer J. A. Dekker, lid der Staten, nopens de aanbesteding van de verbetering van den weg KijkuitHulst en hunne antwoorden daarop. Aan een en ander ontleenen wij het volgende: De eerste vraag luidde of het juist is, dat in bestek en voorwaarden voor deze aanbesteding stond onder het hoofd „Gar- pave, Schröder-asfalt, asfaltlak", dat dit was voorgeschreven en dat dit alleen mocht worden geleverd door de N.V. Koudasfalt te Utrecht en de N.V. Key's Asphaltfabriek te Rotterdam. In het antwoord staat, dat dit bestek is goedgekeurd door den Minister van Waterstaat en, dat de reden, dat deze leveranciers in bet bestek met name zijn genoemd, is gelegen in het feit ,dat „car- pave" enkel door de N.V. Koudasfalt ge maakt wordt en „Schröder-asfalt en as faltlak" alleen door de N.V. Key's As- faitfabriek. De tweede vraag was of Ged. Staten niet van meening zijn, dat aan deze twee firma's, aan wie toch bekend is, dat zij de eenige gegadigden mogen zijn, de ge legenheid wordt gegeven, hun prijs mono- polisch vast te stellen en daardoor de Pro vincie beduidend te benadeelen. Ged. Staten beantwoorden die vraag ontkennend, omdat de inschrijving met nog een derde verbardingswijze, n.l. door gebruik van goudalite, verplichtend was voorgeschreven en aldus voldoende con currentie verzekerd was. De derde vraag was of het juist is, dat op deze wijze een bedrag van ongeveer f 20.000 aan de vrije concurrentie onttrok ken wordt. Hierop antwoorden Ged. Sta ten, dat de strekking van de vraag hen niet volkomen duidelijk is. Indien bedoeld wordt, dat de gekozen redactie de vrije ooncurrentie zou belemmeren en aldus ten nadeele van de openbare kassen zou wer ken, moge er op gewezen worden, dat voor elk der drie verhardingswijzen zeer aan zienlijk beneden de ramingen is inge schreven. De vierde vraag was, of het Gedep. Sta ten niet vreemd voorkomt, dat genoemde firma's tevens zijn aannemers en uitvoer ders van werken als in het bestek bedoeld en dus iedere Zeeuwsche aannemer bij Voornoemde, ben beconcurreerende fir ma's prijs moet vragen. Ook deze vraag beantwoorden Gedep. Staten ontkennend. De bedoelde firma's zijn evenzeer leveranciers der genoemde materialen als zelfverwerkers daarvan, terwijl de aanneemster, aan wie het werk gegund is, voor het toe te passen deklaag materiaal (Schröder-asfalt) met ruim f 6000 lager inschreef dan de fabrikante van dat materiaal. Op de vijfde vraag, n.l. of het niet on- gewenscht is, dat aan genoemde firma's tevens bekend is, welke firma's voor be doeld werk gegadigden waren, antwoor- V den Ged. Staten beteekenis is, v gaande kunnen nen kring van 1 werk in aanme warden geoppei die in bet opent geeft, die verm beid te toetsen slechts om een deel van het g De zesde vra dat door de din staat ieder an< gerd en inedeg met alternatief verklaard. Gedep. Statei "Waterstaat aai gedeeld, dat ii niet aan de b onwaarde zijn. meer als die m ten wegdek, da den niet in aan De zevende niet van meeni heel in strijd is ten verstrekte de in het algei Statenzitting, d van asfaltbeton hangen. Gedep. State genstrijdigheid moge er op ge1 aldaar is weei cieele mededeel college, doch sl der leden. Mdg gesprokene nie dat aan het bet de gang van voor den geest is van meet a dien de inschr stek genoemde Staten met hu voorkeur geven den komen bo door de Regee van dezen weg nieuwe aanbesl faltbeton gehoi deze mogelijkh de vergadering zitter medeged asfaltbeton" ii men te vervallc De achtste v bereid waren aan de Staten bestek op te n< Hierop luidt er is geen toe: doeld in de vr digheden waar aanbesteding plaats vinden, daan. De negende Gedep. Staten waar door het PTOcédé's wori Zeeland de ju uitschakelen. Hierop zegg als door het op verschillen wegenprocédé': de omstandigb ken. De onder dien in Zeelai doch dit bedui een bepaald g( met de door h verbardingswi, ook al is deze Ged. Staten Prov. Staten c Reglement op de bepalingen in werking g< kelijk is. Eveneens n sluiting van d dels gewijzigd ving, zoodat i van toepassing motorrijtuigen overweging, d reglement ten standigbeden ben verloren, tot algeheele ment. Bij d standkoming schriften werd provinciale sa werd in 1932 missie van waarin alleen land die met was, niet ve: Deze commiss streven, om v derheid ten a voor alle pre verkrijgen. Van het doe van bare bes werp is door wijze een zoo maakt. Met h< standen en op dende bepalin meen voldoen motor- en riji behoud daan Staten evenw ciale couimis! volgen. Bij de vas besluit is ooi gens Gedep. met opmerki rekening geb

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2