Gemengd Mseuws. Telegrammen. Finaotiëela Berichten Officieels tegenspraak van geruch ten betreffende de Nederlandsche Veehouderij-Centrale. Berichten over onze Adverteerders. Burgerlijke Stand. ion% 1947a 159 43% 9'6% 94 27% 127s 2378 67e 18% te veegen, opdat de steun aan den land bouw op eenvoudige leest kan worden geschoeid, met medewerking der land bouworganisaties en den Rijksvoorlich tingsdienst. 'Twee duizend gulden uit tuin ontvreemd. Tot nog toe onbekend gebleven personen hebben ten nadeelo van de weduwe v. O. te Bergen op Zmm, een bedrag van i 2000 aan bank papier, dat in den tuin onder den grond was verborgen, ontvreemd. Be weduwe v. O. ontdekte de diefstal toen zij een be taling moest doen. Een flink bedrag aan baar geld, dat eveneens onder den grond was gestopt, is onaangeroerd gelaten. Berging van de „Kerk plein". Be berging van het onder Eg- mond gestrande s.s. „Kerkplein" is opge dragen aan L. Smit Go.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam, welke firma de werkzaamheden zal uitvoeren in combina tie met W. A. van den Tak's Bergingsbe drijf. Baar bet schip geen lading in beeft en hoog op het strand zit, zal bet zand moe ten worden weggezogen, terwijl ook veel graafwerk zal moeten worden verricht. Be werkzaamheden zullen zeker veel tijd in beslag nemen. Wesr een arrestatie te O s s. Be vloed van arrestaties in Oss blijft nog aldoor aanhouden. Terwijl voor de Bossche rechtbank zware eischen wor den gesteld tegen hen, die reeds terecht staan, blijven de opsporingsambtenaren in Oss nog steeds actief en zetten het zuiveringsproces onvermoeid voort. Gisterenavond hebben zij in zijn worning gearresteerd den 25-jarigen arbeider J. L. Beze wordt ervan verdacht, betrokken te zijn geweest bij een roofoverval. Tragische vergissing. Het is nu uitgekomen dat de verdrinking van een bejaarde vrouw in bet Noord- Ho'llandsch Kanaal, waarvan wij eenige dagen geleden melding maakten, het ge volg is geweest van een noodlottige ver gissing. Het slachtoffer, dat 77 jaar oud is, woonde te Wormerveer en was op bezoek geweest te Zaandam. Baar is zij in een verkeerde bus gestapt, die haar naar Am sterdam bracht. Bij het Noord-Hollandsch kanaal heeft zij waarschijnlijk een steiger voor een brug aangezien en is op deze wijze te water gestapt. Inbreker op heeterdaad betrapt. Gistermiddag is een 56-jarige man, toen hij! bezig was in een r.-k. kerk te Lisse een offerblok te lichten, op hee- terdaad betrapt. Be man is naar het po litiebureau gebracht. Hij1 heeft vermoede lijk nog meer kerkdiefstallen op zijn ge weten. Tram ontspoord. Zondag avond om kwart over tien is een tram trein van de N.Z.H. trams, dienstdoende op de lijn AmsterdamPurmerend, in den Buiksloterpolder, lontspoord, waar door eenige personen zeer licht gekwetst werden. Het ongeval geschiedde op een wissel. Boor den schok kwam de motorwagen dwars over het spoor te staan en even eens ontspoorde de bijwagen. Be G.G.D. verscheen nog ten tooneele, doch behoefde geen hulp te verleenen, daar de kwetsuren alleen bestanden uit builen en schrammen. Be tramtrein ver voerde zeventig reizigers, waarvan er vele hevig geschrokken waren. De directie ontbood bussen waarmede de passagiers, ook van de volgende trams, naar de plaats van hun bestemming wer den gebracht. Slachtoffer van den storm. Op hot Zwet te Wormer is de landbouwer N. met zijn roeibootje in den storm verongelukt. De ongelukkige was gehuwd en vader van elf kinderen. Vechtpartij te Prin ce n h a g e. Zondagavond laat hebben twee mannen, zekere de J. en D. over 'n kleinigheid verschil van meening gekre gen in een café te Princenhage. Bij de daarop volgende woordenwisseling trok de J. plotseling een groot mes en hakte daarmee in het wilde weg op D. in, die drie ernstige verwondingen opliep. De toestand van D. was van dien aard, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Bre da noodzakelijk was. Zijn toestand is zeer ernstig. De J. nam de vlucht en kou nog niet worden opgespoord. Schipbreuken. Vele zee lieden verdronken. Tijdens den kracbtigen storm, die heeft gewoed, is Zondagmiddag aan de "Westkust van Est land het Zweedsche stoomschip „Steils.", dat 700 ton meet, gestrand. Van de uit 13 koppen bestaande bemanning kcm. men slechts twee leden redden. Gisteren is met vliegmachines en door schepen gezocht naar de Vandulia, die Zondag noodseinen had gegeven en van welke men sinds niets meer had ver nomen. Op de aangegeven plaats hebben 2 schepen eenige uren gekruist, doch niets meer aangetroffen, zccdat het schip in elk geval vergaan is. De readers wilden echter de hoop nog niet opgeven, dat de S7 leden van de bemanning door een of andere treiler opgepikt konden zijn, die geen radio aan boord heeft, maar deze hoop wordt steeds geringer en het waar schijnlijkst is, dat het schip met mart en muis vergaan is. Verkeer song a val te Bre~ d a. Gistermiddag had te Breda een bot sing tusschen een auto en een motorrij wiel plaats, waarbij de 40-jarige motor rijder J. Wildschut, korporaal-kok bij de school voor verlofsofficieren te Breda, zeer ernstig werd gewond. W. werd van zijn motor geslingerd en kwam tegen een boom terecht. Zwaar gewond bleef hij liggen. Na voorloopig verhonden te zijn, is hij naar het militair hospitaal vervoerd. Zijtn toestand is hoogst zorgelijk. Ernstig tramöngeluk in Bnitschland. Brie doe- den, 9 gewonden. Zondagavond is een tram door de gladheid van de rails, tusschen Neukirchen en Spiesen, in een bocht uit zijn baan geloopen en tegen een tuinmuur terecht gekomen, waarin een gat van 75 o.M. werd geslagen. De wagen viel om en groote stukken van den muur kwamen op den wagen en de passagiers terecht. De bestuurder en twee passagiers werden gedood, drie passagiers zijn zwaar en zes licht gewond naar een ziekenhuis vervoerd. Hot hooge w a t 8 r. De storm van Zaterdag, die vooral in bet Noorden des lands gepaard is gegaan met hoog water en schade aan dijken en duinen, heeft voor Den Oever een waterstand van 2.49 M. N.A.P. en bij Kornwerderzand van 2.7770 N.A.P. meegebracht. Deze standen waren nog niet eerder bereikt. Aan den afsluitdijk is geen schade toe gebracht, betgeen te danken is aan de windrichting, die evenwijdig met den dijk liep. Toen de waterstand het hoogst was, nam de windsterkte af. Aan de Wadden-eilanden is wel schade toegebracht. Hier stond de wind loodrecht op de eilanden. i Koude en sneeuw. Het is gis teren in geheel Engeland zeer koud ge weest. In het N. van Wales en in som mige deelen van Ierland en Schotland hebben zelfs de eerste sneeuwstormen gewoed. Ook in Saivoye en andere deelen van Frankrijk is in den afgeloopen nacht, nadat de temperatuur zeer sterk was ge daald, de eerste sneeuw gevallen, die de bergen tot op 1600 M. bedekt. VERVALSCHTE BERICHTGEVING? In het uittreksel van de redevoeringen, welke gehouden zijn op den Landdag der N.S.B. te 's-Graveiihage, en welk uittrek sel aan de bladen verstrekt was door het persbureau der N.S.B., kwam een zin voor in de rede van Ir Mussert, die de opvattingen van dezen ten aanzien van het conflict ItaliëAbessinië het felst be licht en dan ook algemeen de aandacht heeft getrokken, n.l. deze: Italië heeft te kiezen tusschen abor tus of Abessinië. Welnu, in de woordelijke publicatie van Musserts rede in „Volk en Vader land" ontbreekt deze zin. Van tweeën één, zegt het „Vaderland": O f de heer Mussert heeft den zin uit gesproken, maar de redactie van „Volk en Vaderland" heeft hem, al of niet in overleg met den spreker, geschrapt. O f het persbureau der N.S.B. heeft den zin in het uittreksel der redevoeringen er op eigen houtje bij gezet. Dat de couran ten dan een onjuist verslag gegeven heb ben van het gesprokene, zou aan het persbureau der N.S.B. te wijten zijn. De „vervalschte berichtgeving" (die wordt immers de pers vaak door de N.S.B. verweten?) is dus op rekening te stellen èf van „Volk en Vaderland" 6f van het N.S.B. persbureau. DISGONTOVERLAGÏNG BIJ DE NEDERLANDSCHE BANK. Naai" aanleiding van de discontoverla- ging van do Nederl. Bank zegt de T e 1 graaf: Het snelle tempo, waarin de heide dis contoverlagingen elkaar hebben opge volgd, vormt een duidelijk bewijs voor de ontspanning in de binnenlandsche po litieke en speciaal monetair-politieke situatie. Nog altijd blijft het disconto ook op zijn huidige peil aan den hoogen kant, al is thans de abnormale spits ver dwenen. Niettemin is in den tijd van nog geen week de verlaging met 1% van het niveau van 6 tot 4% reeds een zeer belangrijke stap in de richting van een verlaging van den op het bedrijfsleven drukkenden last van een hoogen rente voet. Gezien het terugkeerende vertrouwen en de steeds mindere terughoudendheid op de geldmarkt mag worden verwacht, dat thans ook in de komende weken nog aan de verdere liquidatie der reminis centies van het „onrustniveau" op de geldmarkt zal worden gewerkt. Indien de huidige tendenz aanhoudt, lijdt het dan ook geen twijfel of een verdere verlaging van het officiééls disconto kan eerlang tegemoet gezien worden. Het Handelsblad zegt, dat men er op rekent, dat de nieuwe weekstaat van De Nederlandsche Bank er weder gun stiger zsl uitzien. Deze zal zeer waar schijnlijk weder een stijging van den goudvoorraad te zien geven, die op zich zelf reeds zal hebben bijgedragen, tot de verruiming van de geldmarkt Nu het. publiek ziet, dat de toestand op monetair gebied hier weder meer en meer normaal wordt, neemt het vertrou wen toe er», vloeit het kapitaal weder uit het buitenland terug. Voor de uitgifte van schatkistpapier, die a.s. Woensdag zal plaatsvinden, is deze nieuwe discon to-verlaging natuurlijk eveneens een gun stigs factor. Het blijft intusschon de vraag of nog vóór het einde van deze maand i een verdere verlaging van het disconto J ze? kunnen plaate vinden. Het is moge- lijk, dat De Nodurtandseh® Bank er da voorkeur aan zal geven, hlennede te wachten totdat de ultimogelden na de maandwisseling weder zullen zijn terug gevloeid. BEN HAAG. Naar wij vernemen zijn de geruchten, dat de Nederlandsche Vee- huoderijcentrale varkens in Denemarken gekocht zon hebben tot nakoming van haar verplichtingen in België, niet juist. Deze centrale heeft in verband met het geringe aanbod van varkens dat hier te lande tijdelijk viel te constateeren in de laatste weken de levering van varkens naar België zooveel mogelijk beperkt. Een gedeelte der consenten voor invoer naar België in de maand October, die oor spronkelijk voor invoer van varkens uit Nederland bestemd waren, is daarna door de Belgische importeurs voor invoer uit andere landen, met name Denemarken, gebruikt. "Wel heeft degene, door wiens bemidde ling in den laatsten tijd de verkoop der Nederlandsche varkens in België ge schiedde, daarbij zijn medewerking ver leend, doch zulks is noch in opdracht, noch met voorkennis der N.V.G. geschied. Aangezien bedoelde persoon niet in dienst dezer centrale staal, doch voor eigen rekening werkt, bestemd daartegen geen enkel bezwaar. Van een overdracht ran consenten dolor de N.V.C. is, gelijk uit het bovenstaande blijkt, geen sprake. De consenten voor invoer in België zijn niet aan de N.V.C., doch aan de Belgische importeurs afgegeven. DE DIRECTEUR-GENERAAL DER WERKVERSCHAFFING EN STEUN- VERLEENING OVERLEDEN. DEN HAAG. In den afgeloopen nacht is op 54-jarigen leeftijd te 'sGraven- hage geheel onverwachts overleden, de heer A. van Geelen, directeur-generaal der werkverschaffing en steunverleening aan het departement van sociale zaken. Nadat hij tal van jaren te Utrecht werkzaam was geweest, aanvankelijk bij de spoorwegen, vervolgens als chef der afdeeling sociale zaken ter gemeente secretarie en daarna als directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs aldaar, werd hij met ingang van 1 Juli 1933 be noemd tot directeur-generaal der werk verschaffing en steunverleening. Deze functie was door Minister Slote- maker dé Bruïne, die als eerste Minister van Sociale Zaken optrad, ingesteld. TWEEDE KAMER. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft besloten heden oumiddellijk na de open bare vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken het wetsontwerp voor be houd der bevoegdheid tot het nemen van nadere maatregelen, ter bevordering van de internationale samenwerking, tot hel voorkomen of het beëindigen van vijande lijkheden. Het voornemen is dit ontwerp a.s. Don derdag te 1 uur in openbare vergadering te behandelen tot wanneer de vergadering verdaagd is. Twee bekende inbrekers gearresteerd. AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht zijn twee bekende inbrekers een 52-jarig en een 24-jarig persoon gearres teerd. Een agent, die tegen 3 uur op de Brou wersgracht liep, hoorde in de fabriek van meelproducten van Joh. B. Scholten verdacht gestommel. Hij waarschuwde het posthuis Haarlemmerplein en kort daarna was het pand geheel door de politie omsingeld. Inmiddels was de heer Brouwers ge waarschuwd. Onder geleide verschafte de politie zich toegang tot de fabriek en al dadelijk bleek, dat inbrekers aan het werk waren geweest. Op de zolderver dieping troffen zij twee mannen aan, die zich in een hoek verstopt hadden en zich, toen zij zich ontdekt zagen, zonder verzet overgaven. Het bleken twee bekende inbrekers te zijn, die nog meer op hun kerfstok hebben. Prinses Juliana te Cuietnborg. CULEMBORG. H. K. H. Prinses Ju liana bracht heden een bezoek aan Gis- peu's fabriek voor metaalbewerking in deze gemeente. De Prinses, die vergezeld was van eeni ge Harer vroeger© Leidsche studie-vrien dinnen, werd door de directie rondgeleid en toonde veel belangstelling voor de laat ste ontwerpen van den beer Gispen. Wetsontwerp inzake Industrie financiering. BEN HAAG. Het wetsontwerp betref fende do industrie-financiering heeft den Raad van State gepasseerd, de indiening daarvan bij de Tweede Kamer is binnen kort te verwachten. Van hst oorspronkelijk denkbeeld voor dit dool een stichting in het leven te roe pen ia afgezien. Voorgesteld wordt oen N.V. „Maat schappij voor industrie-financiering" op te richten. Bij het wetsontwerp zullen de statuten van ds op te richten N.V. zijn gavosgd. EINDHOVEN. Verdacht van het plegen van een serf* inbraken in Eindhoven en omgeving in verwittiging mot verschillen de leden vs» d® thans i'Mr' waerdo Oesche iwrêvenfeösdt» vim» Eindhoven aangehouden de beruchte A. Hendriks, bijgenaamd „da Saai". CAIRO. De Britsche militaire autoritei ten hebben het grootste hotel van Alex- anörië, het hotel „San Stefano", gehuurd, om in het gebouw een lazaret in te richten. Officieren gearresteerd. BELGRADO. Volgens hier ontvangen berichten zijn Maandag 5 officieren van het Grieksche leger gearresteerd, die ver dacht worden van een revolutionaire sa menzwering. 44 andere officieren «ouden uit den dienst zijn ontslagen. Een gevangen gehouden Keizer. ABDIS ABEBA. Be Negus heeft den vroegeren keizer Liggjason, die sinds 1916 te Harrar gevangen wordt gehou den naar Galla laten brengen in verband met den opmarsch der Italianen naar Harrar. De Inteekenlng op de Italiaansche oorlogsleening. MILAAN. Door de banken ia tot dus ver op de oorlogsleening ingeteekend voor 427 millioen lire. Maandag j.l. is de inteekening voor het publiek opengesteld. Abessynlë heeft thans de beschikking over een groote voorraad wapenen. BERLIJN. Een speciale correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt uit Addis Abeba, dat sedert de opheffing van het wapenembargo een stroom van wa penen en munitie Abessynië binnenkomt. Indien dit in denzelfden omvang zou voortduren, aldus verklaarde een voor aanstaand militair deskundige, dan zou den de Abessynische troepen binnen drie maanden onoverwinnelijk zijn. De machine-geweren, die vroeger slechts door de commandeerende officieren wer den bediend, worden thans ook onder de gewone soldaten uitgedeeld. De Eurqpeesche militaire adviseurs van den negus, die eenige weken geleden nog somber gestemd waren, hebben thans weer meer vertrouwen in den goeden af loop voor Abessynië. Ook psychologisch heeft de Opheffing van het embargo belangrijke gevolgen. Prijsvraag De Gruyter. Wij' ontvingen van de fa. P. de Gruyter Zn. te 's Hertogenbosch een kleurige prijscourant, waarin alle voordeelen die het klant zijn van de Gruyter met zich brengt, in het licht worden gesteld. Tevens echter bevat deze prijscourant - een prijsvraag, waaraan iedereen zonder i eenige verplichting mee kan doen. 1 Gevraagd wordt in de eerste plaats hoe veel klanten er in het afgeloopen jaar in alle de Gruyter's winkels meer waren dan in het voorafgaande jaar en verder welk van de pakjes op bladz. 5 van de prijscourant verkeerd is geprijsd. Voor de juiste beantwoording van. deze vragen waaromtrent de prijscourant nadere gegevens bevat worden schitte rende prijzen beschikbaar gesteld. Wie er meer van wil weten, doet ver standig zich in het bezit te stellen van een prijscourant. GOES. Geboren: Karei Franciscus, z.v. Karei Johannes van Riet en Jacoba Francisea Elisabeth van Hese. Van 6'12 Oct. VROUWENPOLDER. Ondertrouwd: G. de Visser, 24 j. jm. en G. Geertse, 24 j. jd. (M. G.) Van 1118 Oct. IERSEKE. Ondertrouwd: Joseph Ja cobus Boers, 22 j. jm. en Anthona Bier steker, 18 j jd. (N. B.) WISSENKERKE. Ondertrouwd: Iman Cornelia Flipse, 24 j. jm. en Lena Corne lia Dees, 23 j. jd.; Cornelia Hollestelle, 30 j. jm. te Kloetinge en Lena van Gouds waard, 23 j. jd. Overleden: 12, David Adriaan Bouter- se, 67 j, echtgen. van Lientje Wisse. (I G.) Van 7—14 October. WESTKAPELLE. Getrouwd: Levs. Lie- vense, jm. 26 j. en Joha. Minderhoud, 26 j. (M. C) Van 11—18 Oct. OOSTKAPELLE. Getrouwd: J. Gijsauw wedn. 33 j. en E. Riemens 30 j. jd. Bevallen: J. G. de VisserLouwerse z. (M. Ct.) Over de maand September. ARNEMÜIDEN. Bevallen: J. van Grui- ter geb. Van Ddlen, d.; M. van Belzen gab. Mulder, a.; A. van Belzen geb. De Rid der, d; M. de Meulmeester geb. Koppe- jan, a.; G. Siereveld geb. Caljouw, z.; E. Schroevers geb. Siereveld, d.; K. de Nooijer geb. Van Belzen, a.; J. van de Gruiter geb. Van Belzen, d.; M. Meerman geb. Van Belzen, z. Overleden: S. C. Lokerse, dochter van J. Lokers© en G. Tol hoek. Getrouwd: A la Soe, 27 j. jm. en J. Goverse, 27 j jd. (M. G.) derie S6 ct. beide per chip; peen 2,5— 4,5, rapen 2—4, kroten 2—4, prei 30, selderie 12,5, knolselderie 2,5, radijs 2. rammenas 0,5—3,5 ot. alles per bos; sa. vcye kool 2—3,5, roode kool 2—5, boere- kool 1,5—3, witte kool 3—5, bloemkool 217, andijvie 13, kropsla 1,52,5, komkommers 12 ct., alles per stuk; bloemen: vetplanten 8, chrysanten 1019, Andriantuins 4, primula's 3, begonia's 7, ct. alles per pot. Ghrysanthen 68, dah lia's 6, gladiolen 68 ct. alles per bos. Goes, 22 Oct 1935. Graanmarkt Goudger&t 15, Kook- erwten f 8f 9, Bruine Boonen f 12—f 14, Schokkers f9—f 11, Maanzaad f18. Boter per kilo fl,70, middenprijs per halve kilo 85 ct, winkelprijs 95 ct. Fabrieksboter verkocht a 95 ct Afwij kende boter 60 ct, 2e kwaJiteitsboere- boter 75 ct per pond Eieren per 100 stuks f4,80, middenprijs per 25 stuks fl,20, winkelprijs f5,80. Eendeieren f4,80, Poeleieren 13. Noteering van de boter»- en eierhande- laren: Boter 75 ct per pond. Eieren f 4,80, kleine eieren f 2,50, beiden per 100 stuks. GOES V.P.Z., 22 Oct 1935. Aanvoer eieren 2588. Prijs f5 per 100 stuks. GOES, 21 October 1935. Groentenveiling: Blauwe Druiven Black Alicante 1722, Tomaten 29, Dubbele Princesseboonen 17—23, Schorseneeren 4, Uien 2,10—2,40, Aardappelen 3,50, idem poters 1,101,60 gulden, alles per 100 K.G. Wortelen 3—4, Kroten 3—5, Prei 49 gulden, alles per 100 boa Bloemkool 815, idem 2e soort 2—7, Roode kool 4—7, Witte kool 2—3,70, Groene Savoye kool 2,704,30, Kropsla 2e soort 1,20—1,80, Andijvie 1,50—2,50, Witte Komkommers 1 gulden, alles per 100 stuks. Bloemen Chrysanten 1118 gulden per 100 pot KAPELLE. Veiling van 21 Oct. Blauwe druiven 1221, tomaten 5 ct. p. k.g., roode kool 35, witte kool 36, savoye kool 36, bloemkool 815 ct. p. stuk; prei 9.30 p. 100 bos, chrysanten 1920 p. pot. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamscho Effectenbeurs, ona medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. MIDDELBURG. Veiling van 21 Oct. Spi nazie 916, postelein 1315, augurken 610, wa-genaarsboonen 14—19, suiker- boonan IS—SS, stoksnUbronen 40, stam- atijboonen 13, stokpritic,essen 2037, staaatamprinoessen 2225, spruiten 9 22, witlof 2226, schorseneeren 8, kool rapen 1,52, peen 1,5, uien 12, kroten 2—3 ct. alle® per k.g.; petexselia 36, sal- H. V. A. Ned. Hand. Mij. Philipslampen Unilever A. K. U. Amsterdam Rubber Kon. Olie D'eli Mij. Scheepvaart Unie 4 pet. Nederland 1934 4 pet. Ned.-Indië 1934 U. S, Steel Anaconda Copper Beth. Steel Shell Union Intern. Nickel Mij. vorige koers 206 125 254V« 242 1007a 27% 1087a 192% 16lVa 44V2 967s 9478 27 125/s 6 18% heden 2037a 124 ex div 10O 27'Va De winstnemingen welke gisteren laat beurs al in zetten, gingen vandaag nog door, waardoor de koersen vrij algemeen wat terug liepen, met uitzondering van aandeelen Kon. Olie, die onder vrij groote belangstelling een paar procent konden verbeteren. De beleggingsmarkt was on veranderd. Het geld. was ruimer op 41 4% pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 2/2 Oct., 2.30 n. Londen 7.23-7.24%. Berlijn 59.23—59.28. Parijs 9.69iS.74. Brussel 24.7624,85. New-York 1.467a—1.48%. WETTELIJKE REGELING VAN DE PACHT. Het continuaiierechf en de vergoeding voor verbeteringen. Het hoofdbestuur van de Broederschap van candidaat-notarissen heeft in een adres aan de Tweede Kamer in het bij zonder de aandacht gevestigd op twee principieels punten van het wetsontwerp strekkende 'om de pacht opnieuw bij da wet te regelen.. Adressant betoogt, dat in het ontwerp van de contractsvrijheid niets overblijft, en vraagt: Wat zal in het maat schappelijk leven de invloed zijn van een regeling volgend welke men in pacht zaken niets kan overeenkomen zonder rechterlijke machtiging? Welke uitwer king zal een dergelijke gedwongen rech terlijke inmenging in alle pachtovereen komsten hebben op het in de laatste ja ren toch reeds verzwakkende moreele besef, dat overeenkomsten behooren te worden nagekomen? Voorgesteld wordt den pachter een recht op schadeloosstelling toe te kennen hij onredelijke opzegging. Voorts wordt gewenscht, dat in de wet een maximum (b.v. een aantal jaren pachtsom) vast te leggen voor de schade loosatelling, hetgeen te prefereeren zou zijn boven het fixeeren in de wet van oen bepaalde schadeloosstelling (b.v. Va jaar pachtsom) voor alle gevallen, omdat niet alle gevallen gelijk zijn en b.v. een pach ter, die het land 20 jaren lang zeer zorg vuldig bewerkt heeft, een g'rootore scha- dJoosstelling toekomt dan een pachter, die het land gedurende 5 js.ren niet moer dan strikt noodig is heeft bewerkt. In de uitwerking van het vergoe dingsrecht zijn twee «itregtwi dank baar: óf de pachter nut# silo verbetorin- g«a aanbrengen wrote toestemming van dsn tw óf dn pachter mag geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3