Binnenland Uit de Provincie Kerknieuws. SURINAME'S POSITIE LANGZAAM VOORUIT. Begrootina voor 1936 raamt kleiner regeeringsbljdrage. Aan de begrooting van Suriname over 1936 ia het volgende ontleend: De na 1925 begonnen geregelde daling van de opbrengst der middelen, welke in 1930 even werd onderbroken door eenige stijging, doch zich daarna weer in sterke mate voortzette, schijnt in 1934 tot staan gekomen te zijn, welk jaar zelfs weer een stijging in de opbrengst te zien gaf. Noch tans bleef deze nog belangrijk achter bij de raming en de opbrengst voor 1936 ia dan ook in totaal weer lager moeten ge steld worden dan die voor het loopende jaar. Hiertegenover is 'het gelukt, het to taal der uitgaven eveneens en tot een grooter bedrag lager te ramen, zoodat ten slotte nog op een eenigszins kleinere rijksbijdrage dan voor 1935 was geraaml, gerekend wordt. In de huidige omstandigheden mag dit ongetwijfeld tot voldoening stemmen. Min der wordt geraamd aan uitgaven f 63423, minder aan ontvangsten f 36.644, minder aan Rijksbijdrage f 26.779. De Rijksbij drage wordt thans geraamd op f 2.661.411 Een crediet van f 10.000 is opgenomen voor het onderzoek naar de mogelijkheid van afzet van Surinaamsche landbouw producten in het buitenland en de bevor dering van den afzet op de markten der daarvoor in aanmerking komende landen. DE VERLAGING VAN DE LOODS GELDEN. Bij Kon. besluit van 18 October is be paald, dat de verlaging van de loodsgel den zal ingaan met 1 November a.s. De taxieven komen op 11 pet. van die welke golden op 1 Januari 1934. EEN ONVINDBAAR RAPPORT. Inzake toestanden op het Landbouwcrisisbureau. Naar het Hbld verneemt, is een rap port, dat in den afgeloopen zomer van dit jaar is opgemaakt, door den heer Sirks, oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam en thans hoofd van den Gentralen Crisis Controledienst, en be helzende de resultaten van een onderzoek inzake de gedragingen en het verledeD van twee 'hooge ambtenaren van 't Land bouwcrisisbureau, thans onvindbaar. Het spoorloos verdwijnen van dit rap port uit het archief is voor minister Deckers, zoo meent het Hbld te weten, de feitelijke aanleiding geweest, om zoo als reeds eerder gemeld Mr Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad en presi dent van het Hoog Militair Gerechtshof, te verzoeken zich met het geheele onder zoek inzake de toestanden en verhoudin gen op het Landbouwcrisisbureau te wil len belasten. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat het een noch het ander juist is. Elr is geen enkel rapport zoek noch zoek ge weest. De origineelen van alle rapporten be rusten bij den Dienst. Meisje verdronken. Zondagavond keerde de 19-jarige M. Vinck uit St. J a n s t e e n van haar Ouderlijke woning per fiets terug naar St. Nicolaas (België), waar zij dienstbode was bij een tandarts aldaar. Zondag avond kwam zdji niet te St. Nicolaas aan; haar fiets en een handtaschje werden ge vonden aan een kreek in de buurtschap De Trompe aan de Nederlandsch-Belgi- sche grens. Kort daarna is haar lijk uit het water opgehaald. Eenige weken geleden vond een jong meisje uit Stekene (België) op dezelfde plaats den verdrinkingsdood, terwijl ook haar lijk werd opgehaald, nadat men haar fiets aan den kant had gevonden. Zware tocht van een Letsch stoomschip. Gistermiddag om vier uur arriveerde te Vlissingen het Letsche stoomschip „Skandava" op weg van Riga naar Ant werpen. Het schip heeft een buitengewoon zwaren tocht gehad. Bij den heftigen storm, die Zaterdagnacht op de Noordzee woedde, is de geheele deklast over boord geslagen. De kracht van de golven, die Over het dek sloegen, was zóó sterk, dat het stuurstel werd gebroken en het anker spil over boord sloeg. Om de maat vol te maken brak ten slotte brand uit in het matrozenverblijf, dat geheel uitbrandde. Met groote moeite heeft de vermoeide bemanning het schip dat zeer slecht bestuurbaar was, naar de reede van Vlissingen kunnen brengen. Middelburg. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een in woner, die onbevoegd een geweer in zijn huis had. Geweer en munitie zijn in be slag genomen. Vlissingen. De Duitsohe Kerk- s t r ij d. Voor een goed bezet kerkgebouw sprak gisteravond Da G. F. Nolte over het onderwerp: „De Duitsohe Kerkstrijd". In zijn voorwoord wees Spr. er op, dat slechts enkele grepen gedaan kunnen wor den uit de stijd om de geestelijke goede ren, omdat de worsteling nog niet aan het einde is en wij er feitelijk nog midden in staan. Nadat Spr een uiteenzetting had gege ven van het kerkelijk leven in Duitsch- land vóór het Hitler-regiem, zegt Spr. dat ook het Führerprincipe in de kerk door gewerkt heeft. Er werd een wenk gegeven aan de landskerken om één geheel te vor men. In de Evangelische kerken is toen de groep van de Duitsohe Christenen naar voren getreden. Hun naam zegt reeds wat zij bedoelen: een christendom voor Duitschland. Maar het Christendom is niet aan een bepaalden kring gebonden, het is internationaal. Momenteel zien we nu de Duitsche Christenen tegenover de belijdenisbewe ging. Zij vallen beiden uiteen in een radi cale en een gematigde groep. Het oog der Evangelische kerk is open gegaan voor de dwaalleer van de 'Duitsche Christenen. Het Nat. socialisme stelde zich in het begin sympathiek tegenover het Christen dom. Het verschijnsel 'heeft zich dan ook voorgedaan, dat velen weer tot de kerk terug keerden. Doch later is de strijd ont brand tusschen von Bodenschwing en Müller. In den zomer van 1933 vonden de ker kelijke verkiezingen plaats met aan den eenen kant de belijdenisbeweging en aan de andere zijde de Duitsche christenen Spr. kan wel zeggen, dat Hitier toen een domme daad beging om een radio-speech te houden, die ten gunste van de Duitsche Christenen uitviel. Het gevolg is dan ook geweest, dat deze een groote meerder heid behaalden. Müller werd inderdaad rijksbisschop en in September 1934 is hij dan ook officieel tot hoofd van de Duit sche kerk. in zijn ambt gesteld. Toen ont stond een groote oppositie, waarbij vele vooraanstaande predikanten uit de Duit sche Evangelische kerk zich aansloten. De houding van Müller werd zoo dras tisch, dat dit indruiste tegen het rechts gevoel van hen, die toch vurige aanhan gers waren van 'het nat. socialisme. Men wil het voorstellen, dat de 'belijde nisbeweging zich richt tegen de regeering, maar Spr. moet dit ten sterkste ontken nen. Toch zijn er reeds verschillende pre dikanten in concentratiekampen gebracht. Maar voorlichting geven kan men niet, daar het den Duitschen bladen verboden is over den kerkstrijd te schrijven. De si tuatie wordt dus buitengewoon verward. Wat zal de afloop van dezen kerkstrijd zijn? Bij alle droefheid mogen we toch vasthouden dat de overwinning aan Christus zijn zal. Goes. Gisteravond hield onder voorzit terschap van den heer A. de Lange de af- deeling van Patrimonium in de melksalon Bustraan haar eerste vergadering in dit seizoen, die goed was bezocht. Nadat de heer G. J. Hollestelle verslag had uitge bracht van de Verbondsvergadering en de voorzitter eenige mededeelingen had ge daan over den arbeid en de plannen der gewestelijke organisatie, vertelden de hee- ren J. Eckhardt en A. Vingerling achter eenvolgens van 'hun ervaringen in de kampen voor de jeugdige werkloozen resp. te West'hove en Bergen op Zoom. Met be langstelling werd daarnaar geluisterd. Het bleek wel, dat ook in Zeeland de mo- reele en geestelijke gevolgen der werk loosheid onder de jonge menschen veel ernstiger zijn dan velen vermoeden. Maar ook kwam de vergadering onder den in druk van den grooten zegen, dun de kam pen, georganiseerd door de Centrale voor Werkloozenzorg, en die onder goede lei ding staan, aan de jeugdige werkloozen brengen. Beide sprekers wekten op alles te doen, wat mogelijk is, om dezen arbeid ook in het volgend jaar weer mogelijk te maken. Bij de geanimeerde bespreking, die nu volgde, werd het bejammerd, dat men er nog niet in is geslaagd, in Zeeland of West-Brabant een werk te vinden, dat wat langer duurt en waar de Zeeuwsche jongelui, evenals die in het centrum des lands, acht weken kunnen werken. Maar ook werd het betreurd, dat de animo, om aan deze kampen deel te nemen, in Zee land nog veel te gering is. De heer Vin gerling sloot deze vergadering met dank gebed. Uitslag Puzzle-wedstrijd. Voor den in verband met de Winkelweek gehouden Puzzle-wedstrijd werden de volgende prijzen toegekend: W. J. van Doeselaar f 25; J. P. de Dreu f20; Tonny Verbeek f 15; T. C Hagenaar f 15; J. Rossier f 10; M. Belois f 10; A. de Bruijne f10; Jer. Nolet, Ierseke f 10; C. J. van Beugen f 5; Mej. E. v. Driel—Stolk, Kloetinge f5; M. de Regt, Wolfaartsdijk f5; J. Lepoeter f5; I. de LaatWessel f5; M. C. de Witte f5; C. Verburg f5; J. M. Traas f 5; Joh. Schrijver f 5; J. M. Noordhoek f 5; Mejuffr. E. Rottier te Borsselen f 10. (Zij, bij wie geen woonplaats is ver meld, wonen te Goes.) Verder werden nog 40 prijzen van f2,50 en 75 prijzen van fl toegekend. De prijzen kunnen in waardebonnen bij den heer Steketee (Opril) worden af gehaald. 's Heer Arendskerke. Gemeente raad. Gistermorgen vergaderde de raad. Medegedeeld werd allereerst dat bij afwe zigheid van den burgemeester hij vervan gen zal worden door wethouder J. Hom mes (secundus weth. G. Philipse), en dat door Gedep. Staten is goedgekeurd het uitbreidingsplan dezer gemeente, Zuid- Westelijk gelegen van de bestaande dorps kom te 's H. Arendskerke en in den 's H. Arendskerkepolder. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere sohool te Nieuwdorp wordt ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van mejuffrouw A. F. Appel, be noemd mej. M. C. de Handt, nr 1 van de voordracht, wachtgeldster te Groede, en thans aan voornoemde school als tijdelijk onderwijzeres werkzaam. Nr. 2 van de voordracht, mej. M. D. W. Rijsterborgh te N. en St. Joosland bekwam 1 st. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten om, nu de rekening van het Burg. Armbestuur van 's H. Arendskerke over het jaar 1934 is goedgekeurd, de destijds door den heer G. de Jager als secretaris- penningmeester ten behoeve van voor noemd armbestuur gestelde 'borgtocht op te heffen. Vervolgens komt aan de orde de verre kening van de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der L.O.-wet 1920 van de bijzondere lagere school te Nieuwdorp over de jaren 1931, 1932 en 1933. Besloten werd de vergoeding over die jaren vast te stellen op f 3562.30. Daar reeds een som van f 3679.61 aan voor noemde school is uitgekeerd zal alsnog een bedrag van f 117.31 door haar aan de gemeente moeten worden terugbetaald. Verder wordt op voorstel van B. en W. beslaten de door den raad in zijn vergade ring van 29 Aug. 1935 vastgestelde ver ordening tot verlaging van de personeels belasting van den grondslag „biljarten" in te trekken, aangezien blijkens ingekomen schrijven van Gedep. Staten de Minister van Binnen! Zaken bezwaar maakt te gen deze verlaging, wijl aan de caféhou ders in deze gemeente reeds een tegemoet koming in de personeels belasting wordt verleend, doordat bij' verordening is be paald, dat de café's en dergelijke inrich tingen in deze gemeente, worden gelijk gesteld met gemeubeld verhuurde kamers. Wederom komt ter tafel het verzoek van mej. de wed. M. Rouw-de Bokx e.a. te Goes en te 's H. Hendrikskinderen om op het dorp 'sH. Hendrikskinderen twee boomen te rooien. De voorz. zegt, dat B. en W. nog op het zelfde standpunt staan als vroeger, wes halve zij voorstellen, daar de klachten van adressanten hen vrij overdreven voorko men, het verzoek van de hand te wijlzen. Z.h.st. wordt daartoe besloten. Op een verzoek van het Dames-Comité Bazar „Excelsior" alhier om gratis be schikbaarstelling van het Verenigingsge bouw op 13, 14 en 16 November a.s. tot het houden van een bazar ten bate van het muziekgezelschap „Excelsior", wordt gunstig beschikt. Eveneens wordt ingewilligd een verzoek van gelijke strekking van den heer G. Philipse alhier, om gratis gebruik te mo gen maken van het Verenigingsgebouw gedurende den a.s. winter op Zaterdag avond voor het houden van schietoefenin gen door den Bijz. Vrijw. Landstorm al hier. Tevens werd toegestaan een verzoek van den heer C. Vos, hoofd der openbare lagere school te Nieuwdorp om voor een te houden tuinbouwcursus te mogen be schikken over een der lokalen der open bare lagere school te 's H. Arendskerke op Maandag, Woensdag en Donderdag van elke week des namiddags van 79.30 u. In verband met het feit, dat het meer malen voorkomt, dat verzoeken als hier boven bedoeld inkomen, stellen B. en W. voor hun college te machtigen om bij voorkomende gelegenheden op dergelijke verzoeken zelf een beslissing te nemen. M.a.st. goedgevonden. De gemeentebegrooting voor 1936 wordt nu behandeld. Naar aanleiding hiervan vraagt dht Lindenbergh de volgende inlichtingen: of de kosten van de telefoon in de woning van den burgemeester ten laste der ge meente komen, waarop de voorzitter ant woordt, dat daartoe reeds vroeger door den raad is besloten; of de bedragen, waarvoor de verschillende gemeente-eigen dommen tegen brandschade zijn verzekerd niet te hoog zijin. De voorz. zegt, dat deze bedragen nog dateeren uit de dure tijden en maatregelen zullen worden genomen deze te verlagen; wat betreft de coupon- belasting voor verschillende geldleeningen deelt de voorzitter mee, dat op het be roep tegen den aanslag in die belasting nog geen beslissing is gevallen. Welke plannen voor 1936 bestaan er voor verbetering van wegen in deze ge meente? De voorz. zegt, dat hiervoor wel licht in aanmerking zullen komen de weg naar het Eindewege, Achterweg door 's H. Arendskerke en enkele wegen te Nieuw dorp. Mag voor te verleenen bijdrage van het Burg. Armbestuur te 'sH. Arendskerke aan deze gemeente voor tegemoetkoming in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen gebruik worden gemaakt van gelden van den kapitaaldienst van dat Armbestuur? De voorz. geeft een toestem mend antwoord. De heer Lindenbergh spreekt de wen- schelijkheid uit, dat, aangezien van het B. A. te 's H. Arendskerke een bijdrage vöor 1936 gevraagd wordt van f 1500 in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen, ook door het Groot Arm bestuur te 's H. Hendrikskinderen hierin een tegemoetkoming wordt verleend. De voorz.jzegt, dat het voornemen is, van het Groot Armbestuur te 'sH. Hendriks kinderen een bijdrage te vragen voor een ander doel. Daar thans niemand meer het woord over deze begrooting verlangt, wordt ze met alg. st. vastgesteld in ontvang en uit gaaf voor den gewonen dienst op f 124.453,31, met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 3637,64 en voor den kapitaal dienst op' f 253,12. Dhr Lindenbergh vraagt of de verorde ning tot het tegengaan van radiostoringen in deze gemeente reeds in werking is, aangezien nog veel storingen worden on dervonden. De voorz. zegt, dat nogmaals bijl de Ra diocontroledienst te 's Gravenhage op deze storingen zal worden gewezen. Hierna sluiting. Driewegen. Ernstig ongeluk Gis- terennamiddag had dhr M. alhier het ongeluk van de trap te vallen. Langs die trap bracht hij een mandje met peren naar den zolder. De trap stond op een betonvloer in de schuur. Toen hij bijna boven was, schoof de trap onderuit. M. kwam te vallen op een rijwiel, een stoel en vandaar op den vloer. In bewusteloos- zen toestand bleef hij liggen. Dr Folmer verleende de eerste hulp en constateerde een onderschedelfrectuur. De toestand is ernstig. Arnemuiden. Deze winterperiode zal er voor werklooze arbeiders en gedeeltelijk werklooze visschers gelegenheid worden geboden tot het volgen van een cursus in praktische motorenkennis. Men kan ter secretarie hierover ingelicht worden. Koudekerks. Loop der bevolking van 115 Oct. Ingekomen: W. G. Burggraaf met gezin, E 7 uit Rij'ssen; mej. wed. A. J. de Vries, geb. van Zweden E 221 uit Vlissingen; R. Haaks E 221 uit Vlis singen; G. de Bree, B 226 uit Middelburg; A. de Potter, B 235 uit Biggekerke; mej. J. Izeboud, B 170 uit Vlissingen; J. Mi- davaine B 219, uit Biggekerke; J. Polder man met gezin, E 130 uit Biggekerke; P. Faas met gezin, B 318 c uit Vlissingen; mej. J. Midavaine, D 241 uit Ritthem; G. de Vries met gezin, B 242 q, uit Heem stede; G. M. W. Acda met gezin, E 223 o uit Middelburg; G. J. Wisse met gezin, E 196 uit Middelburg; G. L. A. en L. Faber, D 41 uit Apeldoorn; mej .P. Roelse B 156 uit Biggekerke. Vertrokken: mej. L. M. Verhage, van D 73 naar Goes; G. J. de Koning met gezin, van D 1 naar Vlissingen; M. van den Driest, van B 219 naar Serooskerke; P. Bakker met gezin, van D 225, naar Mid delburg; J. de Witte, van B 142 naar Big gekerke; P. Izeboud van B 170 naar Rot terdam; mej. D. Meijers, van B 221 naar Serooskerke; mej. N. Schout van G 26 naar O. en W. Souburg; J„ D. P. de Smit met gezin van D 49 naar O. en W. Souburg; J. W. H. Baan met gezin, van D 90 naar Middelburg; mej. A. de Kam van G 11, naar Middelburg. (V. C.) Stavenisse. De vernieuwingswerken aan de haven alhier zijn beëindigd. De voormalige houten beschoeiing is vervan gen door een beschoeiing van gewapend betonnen damwanden. Doordat men een vroegere schuine helling veranderd heeft in een loodrechte is het havenplateau eenigszins vergroot. Door verhoogen en opnieuw bestraten van het terrein zijn de hinderlijke hellingen grootendeels wegge werkt. Het werk, dat door dhr A. Wes- dorp alhier voor f 15.000 was aangeno men, is bijna uitsluitend met werkkrach ten uit onze gemeente voltooid. St. Maartensdijk. Gemeenteraad. In de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergade ring werd ingetrokken het raadsbesluit van 21 Mei 1935, waarbij' het vervoer van werkloozen bij toerbeurt aan werklooze schippers werd opgedragen. Besloten werd tot wederopzegging het vervoer op te dragen aan schipper Eversdijk. Hier na worden de begrootingen voor 1936 be handeld. De begrooting voor het woning bedrijf wordt m.a.st. vastgesteld, gevende aan baten en lasten f 9500 en aan kapi taalsinkomsten en uitgaven f 9201,27. Met 4 tegen 3 st. werd het salaris van den ambtenaar ter secretarie met f 200 verhoogd. Het subsidie voor de Bijz. Vrij willige Landstorm wordt met 5 tegen 2 st. gehandhaafd. Met 5 tegen 1 st. en één onthouding wordt aan het muziekgezel schap weer een subsidie van f 50 toege kend. De post „controleur werkloozen" blijft gehandhaafd ondanks het verzet van de heeren Bont en Op den Brouw. De begrooting, aangevende aan inkom sten en uitgaven f 112.211,05 wordt ten slotte met 5 tegen 2 st. aangenomen. Be- lastingverhooging is niet noodig. Wat de caféhouders betreft, zal hun bedrijf als winkelnering beschouwd worden. De be grooting van het Weezen Armbestuur werd in ontv. en uitg. vastgesteld op f 14.490,25, waarin een gemeentelijke sub sidie van f 1000. Bij de rondvraag bepleit dhr Bout we derinvoering van de steunregeling. Weth. Koopman vermoedt, dat men in conflict met de Rijksinspectie zal komen, als de gemeente steun gaat uitkeeren, als er nog werkgelegenheid is. De voorz. zegt onder zoek toe. Ned. Herv. Kerk. Broepen te Wapserveen, J. Willemsen, cand. te Söhoondijke. Aangenomen naar Bergschenhoek, S. Goverts te Gameren. Geref. Kerken. Aangenomen naar Paesens c.a., J. J. Oranje, cand. te Wieringen. Bedankt voor Leerdam, H. Volten te Bolnes. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Kornhorn, A. H. Hil- bera te Groningen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Borsselen en Leiden, M. Heikoop te Utrecht. Middelburg. Maandagavond werden na gehouden stemming door de leden der gemeente, door den kerkeraad der Geref. Kerk benoemd tot ouderling de heeren K. Davidse, A. van Dijk, B. H. Lavooij, G. Suurmond, F. Winter, J. IJsselstein, en tot diaken de heeren F. Damen, G. P. van Dort, P. Klein, L. J. Lorier. D s L. B o u m a 80 jaar. Op Vrijdag 25 October a.s. hoopt Ds L. Bou- ma, em. predikant van de Geref. Kerk te Middelburg, zijn 80sten verjaardag te vieren. Ds Bouma thans woonachtig te Huizum bij Leeuwarden, is in Zeeland een bekende figuur. Op 12 November 1882 werd hij te Driesum in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in April 1889 naar Terneu- zen, welke gemeente hij diende tot 1896, toen een beroep naar Emlichheim werd aangenomen. Op 5 Juli 1898 deed Ds Douma zijn intrede te Middelburg, waar hij bleef tot hem tegen 6 Jan. 1925 eervol emeritaat werd verleend. Een groot deel van zijn ambtelijk leven heeft Ds Douma dus in Zeeland doorgebracht, waar hij in het kerkelijk leven grooten in vloed heeft uitgeoefend. 'Bevestiging enjntrede. Zondagmorgen werd de heer A. Dronkers, theo! cand., beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Hontenisse, door Ds G. de Ru te Ritthem, tot zijn dienstwerk in geleid met 'n predikatie over Ps. 90 16a. Aan de handoplegging werd met den 'be vestiger deelgenomen door Ds van Dis te Zaamslag, Ds R. ten Kate te Dordrecht en Ds W. Heyboer te Ouwerkerk. Des middags deed Ds Dronkers zijn in trede met een predikatie over 2 Cor 1 24. Na de preek werden toespraken gehou den door den consulent D's Hermanides en den heor Thoden van Velsen namens een studentenkring uit Leiden. DE NOODTOESTAND VAN DEN TUINBOUW. Een pleidooi voor devaluatie. In de Maandag te Arnhem gehouden algemeene vergadering van den R.-K. Boeren- en Tuindersbond, hield de voor zitter, de heer Van Voorst tot Voorst een openingsrede, waarin hij met dankbaar heid gewaagde van de door de Regeering getroffen steunmaatregelen. De grondoorzaak van den noodtoestand, waarin ons land zich bevindt, is volgens spr. gelegen in ons te hooge levenspeil in vergelijking met de landen, waarmede wij handelsrelaties onderhouden en dien tengevolge in de te hooge productiekos ten, waardoor de prijzen van de goederen die wij moeten uitvoeren, te hoog zijn, en onze producten, omdat zij te duur zijn, in het buitenland niet meer wor den gekocht. Nu is het allerminst te ontkennen, dat de afzet van onze exportgoederen in vele landen door beschermende maat regelen wordt belemmerd, maar het is ook waar, dat in meerdere landen van overzee menige order nog zou kunnen worden verkregen, indien ons Neder- landsch kostenpeil niet zoo erbarmelijk hoog was. Immers, wij zijn, in vergelijking tot de landen, die door verlaging der waarde van hun munt het levenspeil en hun productiekosten hebben weten neer te drukken, ongeveer 40 pet. te duur. Willen wij dus weer met onze produc ten op die markten kunnen concurreeren dan moeten wij onze productiekosten ongeveer 40 pet. verlagen en dus aan passen aan die buitenlandsche productie kosten, door verlaging van renten, hu ren, pachten, belastingen, overheidsdien sten, loonen en salarissen, waarbij ook aan verlaging van de schulden niet zal te ontkomen zijn, want het totaal der schulden, zoowel overheids- als particu liere schulden, is voor ons verarmd volk veel te hoog. Spr. is ervan overtuigd, dat een zoo danige konsekwente deflatie, waarbij het mes zoo diep in alle lasten, die de pro ductiekosten beïnvloeden, moet worden gezet, niet door te voeren is, omdat daartegen alle lagen der bevolking zich verzetten, en omdat daardoor de werk loosheid en de verarming zulke afmetin gen zouden aannmen, dat de Staat de kosten der werkverschaffing en steun- verleening niet meer zou kunnen dragen. En toch is het van het grootste be lang voor ons land, dat wij kunnen ex porteeren tegen loonenden prijs. Waar het met den dag duidelijker wordt, dat voldoende aanpassing door verlaging van het kostenpeil niet meer mogelijk is, is het onbegrijpelijk, dat de Regeering zoo hardnekkig gekant blijft tegen aansluiting aan het wereldprijs niveau door muntcorrectie, hetgeen betee- kent verhooging der goederenprijzen in gedepreciëerde valuta, welke laatste methode door nagenoeg de geheele wereld gekozen is om uit de misère te komen. Spr. wil geenszins beweren, dat met een verandering in onze monetaire poli tiek alle moeilijkheden in één slag zou den zijn opgeheven. Maar indien door aanpassing van ons muntstelsel aan dollar en pond ons prijs niveau zich heeft aangepast aan dat in het buitenland, zullen tal van moeilijk heden welke zich thans, zoowel in be trekking tot den import als tot den ex port voordoen, komen te vervallen. Een geheele reeks van handelspolitieke maat regelen, die tot nu toe moesten worden genomen om den import te remmen en den export mogelijk te maken, kunnen herzien worden o.a. die contingenteerin- gen die slechts als maatregel tegen de z.g. valuta-concurrentie dienen. Eveneens zullen verschillende maatregelen tot steun aan den landbouw aan een nieuw onderzoek moeten worden onderworpen. Nationaal economisch bezien, zijn wij met onzen export op de tegenwoordige basis, bezig ons zoo snel mogelijk te ver armen. In scherpe bewoordingen hekelde spr. wat hij noemde de terreur van den crisisopsporingsdienst. Maar met minister, Mr Deckers, zijn we op den goeden weg, want het ligt in zijn voornemen den Augiasstal der crisis- en controlemaatregelen grondig uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2