Het Poolsche voorbeeld. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 22 OCTOBER 1935 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG No. 19 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllssingon f 0.20. Losse nummers 5 cont. Advortcntiün 30 cent por regel. Ingozondon mcdcdcolingcn GO cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. UITNEMENDE VRUCHTEN VAN DE AANPASSINGSPOLITIEK. België heeft om uit de crisis te geraken den weg der devaluatie gekozen. Maar het resultaat was evenals in vele andere lan den teleurstellend. Polen daarentegen heeft den weg geko zen die voerde naar een verlaging van het peil der geheele volkshuishouding. En naar gemeld wordt met goede resultaten. Aan het Alg. Hdbl. wordt hieromtrent van Poolsche zijde o.m. gemeld: Reeds in het jaar 1930 heeft het land een energieke deflatie-politiek toegepast, een politiek die zich aanpaste aan de ver anderde economische toestanden, de oogen sluitend voor hetgeen geweest is en slechts in de toekomst ziende. Deze politiek eischte groote offers der gemeenschap; de levensstandaard toch moest verlaagd worden, evenals de inkom sten der burgers en verder was een ver mindering der uitgaven noodzakelijk. Van 1930 af is de Poolsche regeering er to© over gegaan alle buitensporige uit gaven te schrappen en zich economisch aan te passen aan de eischen des tijds. In de eerste plaats werd overgegaan tot een verlaging van het rijksbudget. Alle budget-uitgaven werden tot de uiterste grens verlaagd, met uitzondering van de uitgaven voor de landsverdediging, pen sioenen en betalingen uit hoofde van de buitenlandsche verplichtingen van het rijik. Bovendien streefde de regeering er naar om de goederenprijizen en de produc tiekosten zoo spoedig mogelijk te verlagen en deze aan te passen aan de vermin derde inkomsten en aan het prijsniveau der landbouwproducten. Indien men in aanmerking neemt dat 65 pet. der Pool sche bevolking in den landbouw werk zaam is, dan valt het gemakkelijk te be grijpen, dat slechts een verlaging van den prijs derindustrieels producten de koop- j^fran den landbouwer kan doen oitigên" en den goederenruil in het bin nenland kan doen opleven. De actie der prijsverlaging had ook be trekking op de gemonopoliseerde goede ren, alsmede op andere producten vooi algemeen gebruik. Aansluitend aan deze actie ontwikkelde zich bet algemeen index-cijfer voor den groothandel. Indien wij voor het jaar 1928 100 aannemen, dan zien wiji dat dit cijfer in 1930 85,5 was, in 1932 65,5, in 1934 55,8 en in April van dit jaar 55,2. Het doel van prijsverlaging is een ver snelling van het proces, hetwelk zonder den administratieven druk langen tijd zou kunnen duren, teneinde verlichting aan de gemeenschap te brengen. Het Rijk heeft tevens de spoorwegtarie ven verlaagd teneinde het handelsverkeer tegemoet te komen; verder zijn de post en telegraaftarieven verlaagd. Bovendien is het kostbare systeem der sociale verzekeringen herzien en aange past aan de nieuwe omstandigheden. En aangezien de budgetten der plaat selijke besturen meermalen de draag kracht der burgers overschreden, is ook in die richting het noodige door de regee ring gedaan. De grondslag van de economische pol- litiek van Polen was, naast een versneld aanpassingsproces, het handhaven der valuta. Dit kon gebeuren dank zij een in krimping van het budget en een voorzich tige credietpolitiek als mede door het in evenwicht houden der betalingsbalans. Door de ingevoerde prijsverlaging kunnen de Poolsche goederen op de buitenland- sche markt concurreeren en een gunstige handelsbalans verzekeren. Zooals uit deze korte schets blijkt, was het streven der Poolsche economische po litiek in de afgeloopen jaren den levens standaard in elk opzicht te verlagen en te beginnen met den opbouw van het econo mische leven op nieuwe, aan de omstan digheden van het oogenblik aangepaste grondslagen. Deze politiek heeft goede vruchten af geworpen. In tegenstelling met verschillende an dere landen kan Polen heden aan al zijn verplichtingen voldoen. De Poolsche valuta is een van de meest hechte van Europa. In den zomer 1933 heeft Palen met Frankrijk, Nederland, Italië en Zwitserland de overeenkomst tusschen de landen van het goudblok ge- teekend, op grond waarvan het zich ver plicht heeft aan de huidige valutapariteit vast te houden. Intusschen heeft België de devaluatie van haar munt doorgevoerd, terwijl Italië een deviezenbeperking heeft ingevoerd. Polen echter houdt onveranderlijk vast aan de tegenwoordige pariteit. Vandaag behoort Polen, evenals Neder land, tot een dier weinige landbouwstaten in Eüropa, waarin het kapitaalverkeer niet aan banden is gelegd, waar een hon derd procent valuta-vrijheid heerscht. De voorzichtige credlet-politiek heeft de banken voor ineenstorting behoed. Thans is het credietapparaat in staat aan haar doel beantwoorden en elke gezonde eco nomische instelling te steunen. En ondanks het feit, dat de crisis nog steeds voortduurt en in Polen niets onder nomen is, om, met behulp van buiten- landsch of eigen kapitaal, kunstmatig „de conjunctuur te doen opleven" geeft de toegepaste deflatiepolitiek, een vasten grondslag voor het economische leven. Er valt een langzame, doch steeds toenemen de opleving in dit economische leven te zien. Resumeerende kan men zeggen, dat de consequent doorgevoerde aanpassingspo litiek de gewenschte resultaten heeft af geworpen. Laten wij hopen, dat in ons land een zelfde resultaat bereikt wordt. Maar dan zal het noodig zijn dat zeer energiek gestreefd wordt, niet alleen naar verlaging van de openbare uitgaven, maar niet minder naar verlaging van de prijzen der levensbehoeften. Wat we op dit gebied den laatsten tijd hebben hunnen waarnemen, stemt weinig moedgevend. Verandering wat dit betreft is dringend noodzakelijk Aanval der Italianen in het Zuiden. In het Noorden heerscht nog rust. Het ministerie van pers en propagan da publiceert het volgende legerbericht: 18 October hebben tien toestellen van de Italiaansehe luchtmacht in Somali- land gedurende een uur de Ethiopische garnizoensplaatsi Dagheri gebombardeerd. Na bet bombardement, gedurende het welk vijf toestellen werden getroffen door geweerkogels gingen de troepen tot den aanval over en verdreven den vijand uit zijn versterkte stellingen. De vijand werd nagezet en verstrooid, met achterlating van 50 dooden, vele gewonden en eenige dozijnen gevangenen. De Italiaansehe inlandsche strijdmacht heeft hierbij 14 dooden en 40 gewonden verloren. D'e vijand liet twee kanonnen, twee mitrailleurs, twee vrachtauto's, eenige honderden geweren en een aantal kisten munitie achter. De inname van D'agheri is een groot militair en strategisch succes voor de Italiaansehe troepen. Ddgheri ligt 200 meter boven den zeespiegel en is de sleu tel van den weg naar Harrar en een voornaam punt in het verdedigings systeem van de Abessyniërs in dit ge bied. Naar thans bekend wordt, had het ge vecht plaats tijdens een storm in hevigen regen. De vliegtuigen namen actief deel aan den strijd door van geringe hoogte mitrailleurvuur op den vijand te openen. Men verklaart te Rome, dat de inname van Dagheri van des te meer beteekenis is, aangezien het een vruchtbare oase is temidden van een gebied, arm aan water en bijna onbewoond. Aan het Noordelijk front is Ras Seyoem er in geslaagd de telefonische ver binding met Addis Abeba, die Ras Koeksa had verbroken, te herstellen. Hij heeft een telefonisch onderhoud gehad met den negus. Verder is het gisteren aan het Noordelijk front rustig geweest. Alleen hebben de Italiaansehe vliegtuigen voort durend nieuwe verkenningsvluchten ge daan boven het gebied om Makallé. Het schijnt dat de Italiaansehe voortrek kers, die Makalié reeds vrij dicht gena derd waren en die voortdurend last on dervonden van kleine Abessynsche troe pen, zich teruggetrokken hebben naar de Italiaansehe hoofdmacht, iets ten Zuiden van de lijn Aksoem en Adigrat. Dedsjata Kassa Sehbat is benoemd tot opvolger van Ras Koeksa, als bevelhebber van de Ethiopische troepen in de pro vincie Agame, waar de Italianen tot Eda- ghamoes zijn opgerukt. Deze benoeming van een nieuwen be velhebber wordt als een bewijs beschouwd dat de Abessyniërs ernstig willen pogen, den Italiaanschen opmarsch te stuiten. Zij schijnen de strategische gewichtige stellingen, welke de mogelijkheid voor operaties in grooten stijl bieden, in .edor geval in Abessynsche handen te willen houden. De negus weer voor de radio. Gisteravond sprak de Negus weer voor de radio. Hij sprak vloeiend Fransch. O.a. legde keizer Haile Selassie er den nadruk op, dat in weerwil van de ir, ver houding groote zwakte van het Abes- synische volk, dit het land zal weteu te verdedigen. Want, aldus de negus, wij strijden voor onze vrijheid. Daarna gaf de keizer uiting aan zijn vaste hoop op de rechtvaardige bespre kingen van den volkenbond en aan zijn vreugde, dat in Europa zulk een leven dige belangstelling en deelneming voor zijn land en het lot van zijn volk bestaat. De DJIboetl-spoorweg. De Abessynische regeering houdt zich op het oogenblik intensief bezig met on derhandelingen over een compromis tus schen Italië en Abessynië inzake het ge bruik van den Djiboeti-spoorweg. In de voorgenomen overeenkomst zou Abessynië zich ertoe verplichten, geen wapens uit het buitenland langs dezen spoorweg te vervoeren. Wapens, die zich thans reeds in het land bevinden en ook troepen zouden echter evenals voorheen langs deze lijn getransporteerd mogen worden. Anderzijds zou Italië zich dan ertoe verbinden, den spoorweg niet te bombar deeren. Naar verluidt, speelt Frankrijk, dat uiteraard het grootste belang heeft bij het behoud van den spoorweg, een zeer voorname rol als bemiddelaar in deze aangelegenheid. Journalisten verlaten Addis Abeba. Naar de oorlogscorrespondent van „II Messagero", Francesco Maratea, meldt, arriveeren met iedere boot, die te Mas- saua (Eritrea) aankomt nog steeds bui tenlandsche journalisten, onder wie er zich ook verscheidenen bevinden, die kortgeleden nog te Addis Abeba en Har rar vertoefden. Allen, die uit Abessynië terugkeeren, zegt Maratea, verklaren eenstemmig, dat zij het land verlaten hebben omdat zij er geen betrouwbare inlichtingen meer kun nen krijgen. 't Abessynsche volk staat op den laag- sten trap van de maatschappelijke lad der. Alle buitenlanders1 zonder onder scheid worden in de hoofdstad van het keizerrijk gehaat. Wat mij echter het meest tijdens mijn verblijf aldaar ge frappeerd heeft, is de grenzelooze afkeer, dien de Abessyniërs hebben van een fo totoestel. Het eenige, wat ik eigenlijk kan zeg gen, zoo besloot de correspondent van het Madrileensche blad, is, dat een journa list, die dien naam waardig is, in Addis Abeba eigenlijk niets goeds kan uitvoe ren. De sancties. De regeeringen van Bulgarije, Estland en Noorwegen hebben den secretaris van den Volkenbond medegedeeld, dat zij het sanctievoorstel no. 1 betreffende het uit voerverbod van wapenen naar Italië en opheffing van het wapenembargo voor Abessynië in werking hebben gesteld. Het aantal staten dat het sanctievoorstel thans ten uitvoer legt, is gestegen tot 22. Uit Genève wordt gemeld: Het is nog lang niet zeker, dat de werk- commissie van de sanctie-conferentie op den Sisten October weer bijeen zal ko men. (Ingeval een ontspanning intreedt tusschen Italië en den Volkenbond en aan den anderen kant een voldoend aantal staten voor SI October toestemming heb ben gegeven, zal 5 November worden be paald als aanvangsdatum voor de in- en uitvoersancties. De Abessynische regeering heeft een verklaring afgelegd, volgens welke naar haar meening, de toepassing van econo mische sancties tegen Italië dit land niet zal 'beletten de vijandelijkheden voort te zetten. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN ENGELAND, FRANKRIJK EN ITALIË. Verzoeningspogingen? In Engelsche regeeringskringen is men thans tot de overtuiging gekomen, dat de politieke atmosfeer door de politieke be sprekingen tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië veel is verbeterd en dat Laval hierdoor is aangemoedigd zijn pogingen om den oorlog in Abessynië tot een eind te brengen, voort te zetten. Men geeft te Londen officieel toe, dat bij wijze van proef tusschen Rome en Pa rijs voorstellen zijn uitgewisseld, met het doel, een einde te maken aan de vijande lijkheden in Abessynië. Men wijst er evenwel op, dat deze voor stellen nog in een informeel beginstadium verkeeren, en eerder het karakter hebben van sondeeringen, terwijl het nog wel eenigen tijd kan duren voor zij vasten vorm aannemen, want de drie betrokken partijen, t.w. Italië, Abessynië en de vol kenbond moeten bevredigd worden. Engeland stelt op den voorgrond, dat de Volkenbond aan een eventueele schik king zijn goedkeuring moet hechten, even als de keizer van Abessynië. Alle voorstellen inzake gebiedsafstand die reeds vóór het uitbreken der vijande lijkheden aan Italië gedaan zijn, vormen waarschijnlijk de basis voor de thans ge dane voorstellen en men kan aannemen, dat Mussolini zijn oorspronkelijken eisch van een mandaat over geheel Abessynië heeft gewijzigd. Het is vrijwel zeker, dat Minister Hoare morgen aan het Lagerhuis eenige voor zichtige mededeelingen over de gevoerde besprekingen zal c^oen. Hij zal zeer waarsohijnlijk de gelegen heid ook aangrijpen, om te trachten Lloyd Georges beschuldiging te weerleggen, dat Groot-Brittannië niets heeft gedaan om bet conflict te voorkomen. De te Rome gevoerde diplomatieke be sprekingen zijn Maandag voortgezet met een bespreking tusschen den Engelschen ambassadeur Drummond en den staats secretaris Suvich. Bepaalde resultaten zijn nog niet be reikt. Er is nog niet uitgemaakt hoeveel schepen Engeland uit de Middellandsche Zee zal terug trekken en in hoever Italië daartegenover zijn troepen in Lybië zal verminderen. Bij de terugtrekking van Italiaansehe troepen uit Lybië moet ech ter onvoorwaardelijk de voor de veiligheid vereischte minimumsterkte behouden blij ven. De Romeinsche correspondent der Pa- rij'sche editie van de „New York Herald" te Parijs meent te weten, dat den Fran- schen Minister-President van Italiaansehe zijde voorstellen tot bijlegging van het Oost-Afrikaansche conflict zijn gedaan, die hij thans voorlegt aan de Britsche re geering. Als minimale eisch zou Italië een man daat willen hebben over de districten Tigre, Aoesa, Hanar en Ogaden. Het zou verder de organisatie van het Abessynische rijk willen doen geschieden door Italiaansehe, Engelsche en Fransche ambtenaren die met de Abessynische auto riteiten zouden moeten samenwerken op de basis van het rapport van de commis sie van Vijf. Indien Londen tot tegemoetkoming be reid zou zijn, zou Mussolini wellicht ook van dezen eisch nog iets laten vallen. Zweedsche Roode Kruis-ambulance naar Abessynië. D'e geldinzameling, die op initiatief van Prins Karei, welke voorzitter is van het Zweedsche Roode Kruis, worden gehou den teneinde de uitzending van een afdee- ling van het Roode Kruis naar Abessynië mogelijk te kunnen maken, heeft tot dus ver 205.000 kronen opgebracht. Het is thans zeker, dat de uitzending kan plaats vinden. WAT WIL JAPAN? Een nieuwe verdeeling van koloniën en grondstoffen? Reuter meldt uit Tokio: ■In commentaar op het bericht in een Japansch blad, waarin wordt gezegd, dat in antwoord op het Britsche voorstel in zake het vlootprobleem, Hirota de moge lijkheid van een nieuwe verdeeling van de koloniën en hun bronnen aan grond stoffen zou opperen, deelt de woordvoer der van het ministerie van buitenlandsche zaken mede, dat hij niet gelooft, dat Hi rota zich op een dergelijk definitieve ma nier zou hebben uitgelaten. Evenwel is de Japansche regeering van oordeel, dat een handhaven van den vrede, welke het doel is van de vlootconferentie een diepgaand onderzoek naar de vitale behoeften van elk land eischt. Vliegramp in den staat New-York. De bekende Amerikaansche aviatrice, Ruth Nichols, maakte gisteren boven Troy in den staat New-York met een groot vliegtuig passagiersvluchten. Het toestel kon 20 passagiers vervoeren. Bij een landing is het toestel, vermoe delijk door het weigeren van de motoren omlaag gestort en in brand geraakt. De aviatrice, de gids, twee mecaniciens en twee passagiers werden met ernstige brandwonden geborgen. Het meubilair van de Tsjechische legatie te Berlijn vernield. Op de Tsjecho Slowaakscbe legatie te Berlijn heeft zich gisteren een ernstig incident voorgedaan. Drie jongelieden vervoegden zich aan 'het gezantschap en vroegen den gezant te spreken. Zij ontvingen hierop ten ant woord, dat de gezant afwezig was. De drie jongelui begonnen daarop uiting te geven aan hun misnoegen en beleedigingen te uiten aan het adres van Tjeöho Slowakije, in verband met de on derdrukking, waaronder, naar zij be weerden, de Düitschers in Tsjecho Slo wakije gebukt gingen. Zij vernielden het meubilair in de wachtkamer en in een aangrenzend ver trek sloegen zij de ruiten in. De politie werd onmiddelijk gewaar schuwd en arresteerde de daders. Zij wei gerden echter hun identiteit op te geven. Naar zij verklaarden, waren zij Tsjecho Slowaaksche staatsburgers van Duitsche nationaliteit. De legatie kent de jongelieden niet en weet ook niet of het inderdaad Tsjecho Slowaaksche staatsburgers zijn. Von Papen moet rapport uitbrengen. D'e „Daily Telegraph" meldt uit Lon den, dat de Duitsche gezant te Weenen Von Papen opdracht had ontvangen on- middellijk naar Berlijn terug te keeren om Binnenland. Tegenspraak van geruchten over de Vee houderij-Centrale. De verlaging van de loodsgelden. Steun aan pluimveehouders. De noodtoestand van onzen tuinbouw. Buitenland. Aanval der Italianen op het Zuidelijk Abessynische front. Verzoeningspogingen van Laval. De vlootconferentie dit jaar bij!een? De koloniale plannen van Japan. Hitier rapport uit te brengen over de recente reconstructie van het Oostenrijk- sche kabinet. Het verluidt, dat Von Papen nieuwe instructies zal ontvangen voor de tegen over de nieuwe regeering te volgen poli tiek. Komt de vlootconferentie dit jaar nog bijeen? De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" meldt, dat van officieele zijde verluidt, dat nog voor het einde van het loopende jaar te Londen een vloot conferentie zal worden gehouden. Daaraan zou worden deelgenomen door Engeland, de Vereen. Staten, Japan, Frankrijk en Italië. Arthur Henderson, f Zooals wij reeds meldden, is Hender son, de voorzitter van de ontwapening» conferentie, overleden. Arthur Henderson, een der leiders van de Engelsche arbeidersbeweging, voorzit ter der ontwapeningsconferentie, meer nog: idealist door zijn groot geloof is niet meer. In de laatste weken is hem een laat ste bittere ontgoocheling bespaard ge bleven; daar hij te zwak was om de bla den te kunnen lezen, heeft men hem in volkomen onwetendheid kunnen laten over het feit, dat de oorlog in Abes synië was uitgebroken; en zoo heeft hij tot het oogenblik, dat hij door God op geroepen werd, het optimisme kunnen bewaren, dat de ontwapeningsconferen tie, welke hij alsi zijn groote levenswerk beschouwde, straks haar arbeid zou kun nen hervatten. Arbeidersleider, stichter der labour- partij en pacifist van gezonde opvattin gen. Dat zullen eeretitels zijn, waarmede de naam van Arthur Henderson in de ge schiedenis van zijn land, in die van het georganiseerde internationale leven zal opgeteekend staan. Er is nog een andere, een hoogere eeretitel, hij was een geloovig, een vurig Christen. Zijn redenaarstalent was in de Zon dagsscholen gevormd. Hij wilde aldus het Christendom, zijn Christendom, vooral aan de massa in de fabrieken brengen. Hij was een geloovig Christen, een dis zijn overtuiging beleefde in het particu lier en in het openbare leven. De Turken hadden Zondag huisarrest. Zondag vond in Turkije een volkstelling plaats, die onder leiding van een Zwit- serschen deskundige zeer zorgvuldig werd voorbereid en uitgevoerd. Vanaf des mor gens vijf uur af lag het geheele verkeer in Turkije stil met uitzondering van en kele internationale trein- en scheepvaart verbindingen. Talrijke militaire en politie-patrouilles zorgden er voor dat de bevolking niet op straat kwam vóór des avonds om zes uur door een kanonschot het einde werd aan gekondigd der telling. De van hun huisarrest verloste men- schen vulden toen al hee1 snel straten en pleinen. Zoowel regeering als volk zien met spanning het resultaat der volkstelling te gemoet. De bevolkings-getallen voor Turkije be- 'rusten de afgeloopen jaren slechts op min of meer betrouwbare schattingen, die zich meestentijds om en nabij' de 16 millioen bewogen, doch een enkelen keer ook de achttien millioen bereikten. Korte Berichten. De Italiaansehe delegatie te Genève ontkent formeel, dat het bericht, ver schenen in een deel van de buitenlandsche pers, dat alle buitenlandsche dagbladen of periodieken in Italië zijn verboden, juist is. De handelsonderhandelingen tus schen Polen en Duitschland zijn hervat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1