Quaker Havermout: 'ÊÊm» MSr/j ZOO VERSCH EN GEURIG ALS OP DEN DAG VAN DEN OOGST MiHR Uit de Provincie Kerknieuws Gemengd Nieuws QUAKER HAVERMDUT Jhr dB Graeff, Ingezonden Mededeeling. Zóó komt Quaker Havermout op uw tafel. Al meer dan 50 {aar is Quaker Havermout het voortreffelijkste voedsel dat U zich denken kunt, rijk aan vita minen en met een heerlijken nootach- tigen smaak. Thans kost Quaker, doordat het In Nederland gemaakt wordt, slechts 22'/, ct. per pondspak netto SOO gram), zoodat het onder ieders bereik valt. Moedersl Koopt dit kostelijk voedsel, het komt uw gezin ten goede. QUAKER OATS GRAANPRODUCTEN N.V. - Rotterda De Minister van Binnenlandsche Zaken Jhr Mr de Graeff, die terug gekeerd is uit Genève, heeft hedenochtend ten depar- temente zijn werkzaamheden hervat. Benoeming lid Tweede Kamer. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature Snoeck Hen- kemans tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer Tj. Krol te Haren, lid van Ged. Staten van Gronin gen. Voorzitter Chr. Nat. Vakverbond. In de hedenmorgen gehouden vergade ring van het Dag. Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond is tot voorzitter in de plaats van den heer K. Kruithof gekozen de heer A. Stapelkamp, thans secretaris. Voor een vrijgezellenbelasting. Het 'hoofdbestuur, van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan den Ministerraad een adres gericht waarin het schrijft met leedwezen vernomen te hebben, dat de Regeering zich gedwongen ziet ter sluiting van het budget voor 1930 verhoogde belastingen op te leggen, maar in het bijzonder betreurt het bestuur, dat bijna de helft van de 26.200.000 gulden, die de Regeering uit de verhoogde belas tingen hoopt te vinden, zal worden ver- kiegen uit verhooging der Omzetbelas ting. Het bestuur is van meening, dat het herstel van billijke verhoudingen in den belastingdruk tusschen gehuwden en on- gehuwden, de invoering van een vrijge zellenbelasting thans redelijk en wensche- lijk maakt ter vervanging van maatrege len, welke den belastingdruk voor de ge zinnen in het bijzonder hebben verzwaard DE LANDBOUWCRISISWETGEVING. Een commissie, die zal onderzoeken, of, en zoo ja, welke wijzigingen gewenscht zijn. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij, een commissie in te stellen, die zal onderzoe ken, of, en zoo ja, welke wijzigingen naar haar meening gebracht moeten worden in de landbouwcrisisinstellingen, de land bouwcrisismaatregelen, de uitvoering en de controle, om te bereiken: a. dat het aantal administratie-maatre gelen tot een minimum wordt beperkt; b. dat op zoo goed mogelijke wijze wordt samengewerkt met de landbouw organisaties en den rijksvoorliehtings- dienst. Aan de drie centrale landbouworganisa ties is verzocht, vier leden voor deze com missie voor te dragen, met dien verstande, dat een hunner goed op de hoogte moet zijn van de omstandigheden, waarin de kleine boeren leven en werken; terwijl een tweede als vertegenwoordiger van den tuinbouw in overleg met den Nederland- schen Tuinbouwraad moet worden voor gedragen. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond is uitgenoodigd, een voordracht voor één lid uit den zuivel te doen. Voorts zullen in de commissie zitting nemen de directeur-generaal van den landbouw en van het college van regee- ringscommissarissen, de regeeringscom missaris voor den akkerbouw en de vee houderij en de regeeringscommissaris voor den tuinbouw. Als voorzitter zal worden aangezocht een hoogstaand persoon, die niet direct bij den landbouw en den tuinbouw is be trokken, maar die door zijn kennis van bet bedrijfsleven en oeconomisch inzicht het onderzoek kan leiden. Aan de commissie zal een jurist als secretaris worden toegevoegd. Ir. MUSSERT IN DE VAL De 'heer Mussert, de leider van de N. S. B., is een groot staatsmanin zijn partij, waar alles zwijgt als 'hij spreekt. Maar bij zijn bezoek aan Indië is de groote leider toen hij onvoorzichtig genoeg aan sommige persvertegenwoordigers toe stond hem vragen te stellen, er leelijk in- geloopen. Men kwam o.a. te spreken over de rechtspraak in Nederland, naar aanlei ding waarvan een der aanwezigen op merkte, dat deze rechtspraak toch zekere waarborgen biedt, dat de rechters zich van de politieke verhouding niets behoe ven aan te trekken. „Niet?" repliceerde de heer Mussert. i „Begint u maar bij den Hoogen Raad, die wordt gekozen door de Tweede Kamer"; waarop de ander her nam: „Ja, maar op voordracht van den Raad van State". Dit werd blijkbaar gezegd om den heer Mussert er in te laten loopen en dat lukte, want hij ging door op dit dwaalspoor en antwoordde: „D'at" die leden van den Raad van State „zijn toch immers ook voor een groot deel personen, die in de politiek groot zijn geworden." Hier bleek dus, dat de leider eener be weging, die den wettigen gang van zaken van ons openbare leven nu eens grondig wil gaan hervormen, niet eens weet 'hoe deze t'hans wettelijk geregeld is, en beweert dat de leden van den Hoogen Raad door de Tweede Kamer gekozen worden. De waarheid is, dat zij door de Koningin be noemd worden, slechts op een voordracht van de Tweede Kamer, die voor deze voordracht wel een aanbeveling krijgt, echter niet van den Raad van State, maar van den Hoogen Raad zeiven, die toch niet „in de politiek groot geworden" is. Telkens weer blijkt, dat de Indische reis van den heer Mussert nu niet bepaald in alle opzichten geslaagd is. Goes. "Wij herinneren, onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie aan de op Vrijdag 25 October a.s. bepaalde Qhr. Winterlezing. Het on derwerp, dat Ds L. D. T. Poot zal behan delen is aangekondigd als Mystiek of Ver zoening?, doch is juister aangeduid door: „Mythe of Openbarin g?" Zijn Eerw. zal spreken naar aanleiding van Alfred Rosenberg's boek: „De Mythe der 20ste eeuw" No. 2 op de officieele Duitsche regeeringslijst van boeken, die in alle staatsinstellingen moeten aanwezig zijn en waarvan reeds de 49ste druk ver scheen. Dat velen zich mogen opmaken om den bekenden redenaar te gaan hooren. i De collecte voor het crisis-comité bracht vorige week f 70,31 op. Serooskerke (W.). Donderdagavond 1.1. hield de Ring Serooskerke (W.) en om streken van Jongelingsvereenigingen op G.G. in de Chr. school haar eerste win tervergadering, onder leiding van zijn voorz. L. Bosselaar. Er was veel bezoek. Dhr L. Wondergem van Oostkapelle leverde een inleiding over „Souvereiniteit in eigen kring". Varia werd geleverd door C. Joosse van Vrouwepolder, over de Ita- liaansche en Abessijnsche kwestie. Tweede inleider was P. van Sighem van Westkapelle, over: „Onze houding tegenover sport en ontspanning". Westkapelle. Vrijdagavond hield de Kantklosvereeniging „Het Molenwiekje" onder voorzitterschap van Ds Reus een openbare vergadering. Mede aanwezig waren 22 kantklossters. Uit het fin. ver slag, uitgebracht door de penningmeeste res, Mevr. de Casembroot, bleek, dat de inkomsten over 1 April 1934/35 met het batig saldo van 1933/34 bedroegen f 2005 en de uitgaven f1894. Aan loonen is uitgekeerd een bedrag van f1633. Bij de demonstraties op tentoonstellin gen is door de kantklossters aan kant verkocht voor een bedrag van f414, door de hoofdvereen. De Ned. Kantklosvereen., voor een waarde van ongeveer f1200. De voorz. deelde nog mede, dat de ge houden tentoonstellingen, o.a. te Gronin gen, Haarlem, Breda, Zwolle, voor de plaatselijke vereeniging een negatief resultaat gehad hebben. De jaarlijksche uitloting van rentelooze aandeelen zal eerst plaats hebben in Dec. a.s., daar op het oogenblik geen kasgeld aanwezig is. Daarna gaf de voorz. verslag van de in September gehouden algem. verg. van de hoofdvereen. in Enkhuizen. Spr. deel de daarbij mede, dat door de afgevaar digden op die vergadering verschillende bezwaren zijn te berde gebracht. In overweging wordt genomen, bij be stendiging van dezen toestand, dat de Vereeniging na 1 Januari a.s. zelfstandig zal worden. Daarna werd als bestuurslid herkozen de heer P. Huijbregsen. De voorz. bracht daarop mevr. de Casembroot een hartelijk woord van dank voor het vele werk, dat zij, als penningmeesters, voor de Vereeniging doet, alsook voor het organiseeren van tentoonstellingen in de omgeving. Domburg. Dezen winter hopen voor de Christelijke Winterlezingen op te treden: Ds R. E. van Arkel te Utrecht op 7 Nov. met het onderwerp „Biliam", 'op 12 Dec. Dr J. D. Schmidt te Kapelle (Z.-B.) on derwerp „Bunjans Ghristenreis"; 9 Jan 1936 Ds J. W. Tunderman te Vrouwepal- der, onderwerp „Job" en 13 Febr. Ds J. W. Groot Enzerink te Leiden met het on derwerp „De profeet Jesaja" O.- en W.-Souburg. Vrijdagavond vier de de Geref. Knapenvereen. „Timotheus" haar 25-jarig bestaan. Na opening dei vergadering door den voorz. der ouder- vereen. dhr B. Koole, gaf de secr. dei Oudervereen. dhr D. J. de Visser een 25- jarig overzicht. De leider J. Suurmond nam daarna de leiding over. De secr. der Knapenverga- dering bracht allereerst zijn jaarverslag uit. De vereen, telt nu 21 leden. Uit het verslag van den penningm. bleek dat de ontvangsten waren f 104,75, de uitgaven f 95.1714, alzoo een saldo van f 9.57V2. De bibliotheek telt 130 boeken. Fèlicitatiiewoorden werden gesproken door Ds G. B. Bavinck namens den ker- keraad, den voorz. der Jeugdcentrale dhr A. Tissink namens deze centrale en na mens enkele zustervereenigingen. Op duidelijke wij'ze werd door een ta bleau een voorstelling gegeven van de kop van het Knapenblad. Verder werd de vergadering afgewisseld door het houden van opstellen, voordrachten en zingen. Als bijlzondere attractie werd een serie licht beelden gegeven. Voetbal. Wemeldlnfle. Voetbaluitslag van Zater dag. Wemeldinge Combinatie-Hansweert II 1—3. 's Gravenpolder. Alhier had Zaterdag middag een voetbalmatch plaats tusschen 's Gravenpolder en Olympia uit Goes. Eerstgenoemde leed een 7—1 nederlaag. Souburg. Vrijdagmiddag speelde S.V.S. I haar eerste wedstrijd van deze winter competitie van de Walcherschen voetbal bond tegen O.K.B. van Koudekerke. De uitslag was 51 voor S.V.S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Velsen, G. van Veldhuizen te Hantum. Te Bruinisse, W. H. Wal- vaart te Doesburg. Aangenomen naar Middelburg, W. H. Kelder Jr. te Breskens. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Haarlem-Noord, M. W. Nieuwenhuyze te Franeker. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd bij de Geref. Kerk te Grijpskerke dhr J. Plomp, theol. cand. overgekomen uit Rijswijk tot zijn dienst werk ingeleid door Ds H. Pestman te Rijswijk met een predikatie over Rom. 19 14b en 15. Des namiddags verbond Ds Plomp zich aan zijn gemeente met een predikatie over 1 Gor. 3 16 en 17. Na de predikatie richtte Zijn Eerw. zich met een persoonlijk woord tot zijn bevestiger, Ds Pestman, den afgevaar digde der Classis Middelburg, Ds Brem- mer, de afgevaardigden der genabuurde kerken, den Kerkeraad en de gemeente. Namens Kerkeraad en gemeente werd Ds Plomp toegesproken door ouderling W. de Wolf, op wiens verzoek gezongen werd Psalm 119:9 (gewijzigd). Namens de Classis Middelburg werd het woord gevoerd door Ds Bremmer. Met emeritaat. Door de Classis Tiel der Geref. Kerken is aan Ds W. v. Gelder, predikant te Tiel, op zijn verzoek, wegens langdurige ongesteldheid eervol emeritaat verleend. Ds van Gelder werd op 27 Juli 1919 bevestigd als predikant van de Geref. Kerk te Langeslag. Sinds 27 Sept. 1925 dient hij de Geref. Kerk te Tiel. Op 41-ja- rigen leeftijd moet 'hij nu den arbeid neer leggen. Ds P. H. Kapteyn Sr, Ned. Herv. pred. te Eenrum heeft om gezondheids redenen tegen 1 December emeritaat na 39 dienstjaren aangevraagd. Beroepingswerk. Op Maan dag 28 October zal de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam een drietal for- meeren in de vacature H. G. W. Briedé. De commissie van advies stelt bet navol gende drietal: J. L. G. Gregory te Wage- ningen; C. M. Luteyn te Groningen en Dr K. H. Miskotte te Haarlem. Reizend predikant. De Classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerk heeft den heer Joh. Prins, theol. cand. en door de kerk van Haarlem-Gentrum be roepen om als reizend predikant werk zaam te zijn, toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Twee schepen bij onze kust vergaan. Kranige redding. Zaterdagmorgen geraakte 18 mijl ten Noordwesten van IJmuiden het stoom schip „Kerkplein" in nood. De sleepboot „Drente" voer spoedig om hulp uit en kreeg verbinding met de „Kerkplein", maar de tros brak. De „Drente" deed hierna nog verschillende pogingen om weer verbinding te krijgen met de „Kerk plein", waarin men echter niet slaagde. Het schip dreef af en kwam ter hoogte van Egmond te stranden. De „Drente" kreeg de afgebroken tros in haar schroef, hetgeen tot gevolg had, dat ook deze sleep boot, in een gevaarlijke positie kwam te liggen. Het vrachtschip „Kerkplein"zit hoog op het strand en wordt als verloren be schouwd. De Drente" lag 100200 M. uit den wal. Gisternacht omstreeks half één heeft de reddingsboot van Egmond aan Zee 12 leden van de bemanning van de gestrande sleepboot Drente" aan land gebracht. Deze redding ging met de grootste moeite gepaard. Daarna voer de reddingsboot opnieuw uit en heeft ook de kapitein van de „Drente", die nog alleen aan boord was gebleven, gered. Het was een heldhaftige redding. Twaalf dappere kerels hebben hun le ven gewaagd. Ze hebben zich gedragen met de onverschrokkenheid die het volk van de kust siert. In den loop van den nacht zijin verder langs een kabel 13 van de 21 opvarenden van het stoomschip „Kerkplein" gered. De kapitein van de „Kerkplein", de offi cieren en eenige leden der bemanning be vinden zich aan boord. Omstreeks 3 uur gisternacht bedaarde de storm. De „Drente" zakte steeds verder in het zand en moet waarschijnlijk als verloren worden beschouwd. De „Kerkplein", die leeg is en boog zit, zal waarschijnlijk vlot gebracht kunnen worden. Schipbreuk op de Noordzee. Zondagmiddag is op de Noordzee het Engelsche stoomschip „Tendennis" ver gaan, groot 3200 ton. Het schip was op weg naar Hamburg. De bemanning werd gered door 't Noorsche stoomschip „Iris" dat hedenmorgen te Rotterdam is aange komen. De kapitein vertelde het volgende. Vrijdag brak een orkaan los. Zaterdag begon de lading te werken en maakte het schip" slagzij. Zondag werd de positie gevaarlijk, zware golven kwamen over het schip heen. Toen de ruiten waren ingedrukt werden S.O.S.-seinen uitgezon den, hierop kwam antwoord; zoo wist men, dat de „Iris" niet ver meer af was. De kapitein gaf last het schip te ver laten, daar groot gevaar voor kapseizen bestond. Met veel moeite werd de redding boot neergelaten en stapte de bemanning in. Een half uur heeft zij in de open boot op de wilde golven rondgedobberd. Toen vond de „Iris" de reddingboot. De Engelsche boot dreef nog rond, maar moest als verloren worden be schouwd. De geredden verkeerden in uit- geputten toestand. Zeilschip vraagt om hulp. Tijdens den storm is het zeilschip van schipper Joost de Haan, afkomstig van Werkendam, geladen met pulp en op weg van Puttershoek naar Ouddorp, op de Grevelingen aan lager wal vast- geloopen, doordat het zeil tengevolge van den hevigen wind was stukgewaaid. Brand gesticht met een t ij d k 1 o k. Het is, naar de „Tel." meldt den marachaussee te Papendrecht gelukt klaarheid te brengen in de oorzaak van den brand, die in den nacht van 7 op 8 Augustus j.l. te Alblasserdam heeft ge woed en waaiibij één der landbouwers- schuren van de boerderij van den heer G. v. d H. tot den grond is afgebrand. De juiste oorzaak kon niet worden vast gesteld. Aangenomen werd, dat kortslui ting op het electrisch lichtnet het vuur had gemaakt en dat bij gevolg aan toeval moest worden gedacht. Uitbetaling van de assurantiepenningen volgde en weldra was die brand weer geheel vergeten. Na de arrestatie van den heer G. v. d. H., die, op heeterdaad, eind September door de marechaussee werd betrapt met het posten van een dreigbrief gericht aan den heer S., ter zake waarvan 'hij werd aangehouden en aan de Rotterdamsche justitie werd voorgesteld, kreeg de mare chaussee gegevens, die op kwaadwillig heid van dien brand wezen. Zij werkte de gegevens uit en kwam weldra tot de over tuiging, dat van opzettelijke brandstich ting sprake was. De puinhoopen van den brand werden onder hun toezicht, bijge staan door de plaatselijke politie, omge woeld en nagezocht, waarbij overblijfselen werden gevonden van een apparaat, dat tot het stichten van den brand 'had ge diend. C. v. d. H. werd wederom te Papen- dreöht ter beschikking van de marechaus see gesteld. Naar wij vernemen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft bij het stichten van den brand ge bruik gemaakt van een tijdklok, die hij op een bepaald uur in den nacht had in geschakeld, waardoor het door hem ge bezigde apparaat ging gloeien en de brand veroorzaakte. Vier kinderen uit een bran dend huis gered. Zondagavond is een felle binnenbrand uitgebroken in een perceel te Groningen. Op den zolder van de woning sliepen vier kinderen; de ouders waren op visite. Het oudste dochtertje werd wakker door den dichten rook, die zich over den zolder verspreidde. Ook de buren hadden rook gezien welke uit 'het pand naar bui ten kwam. Zij trapten de deur in en slaagden er in de vier kinderen uit het brandende perceel te redden. On geluk in een steengroe veIn een steengroeve bij Bouillac, op 40 K.M. ten N.W. van Toulouse gelegen, is een ernstig ongeluk gebeurd. Zestien leerlingen van de landbouwschool moes ten voor straf Zondagmiddag in de steen groeve, die achter de school ligt, werken. Door een aardverschuiving werden de jongens bedolven. Vijf van hen kwamen om het leven, twee werden gewond. Ameland's zeedijk. Wederom zijn langs den geheelen zeedijk van het waterschap NesBuren groote gaten ge slagen tengevolge van den hevigen storm wind. Niet ver van Nes is een gat van ongeveer dertig meter lengte ontstaan. Indien de storm weer mocht opsteken is er reden tot ongerustheid. Het water is in den Zaterdagnacht bijna tot den kruin van de dijk gestegen. Van de duinen aan het Noordzeestrand zijn eveneens stukken weggeslagen. De kermis. De 26-jarige mijn werker W. uit Lutterade, die bij gelegen heid van de kermis te Thorn bij zijn ouders aldaar op bezoek was, werd vorige week Zondag bij een twist met een mes steek in de borst verwond. In levensge vaarlijken toestand werd hij nog denzelf den dag naar het ziekenhuis te Roer mond overgebracht, waar hij aan de ge volgen is overleden. De vermoedelijke dader, de 50-jarige arbeider G. uit Thorn, werd aangehouden. Gezin van 9 personen gered. Op de wadden, zuidelijk van Bal- lum, gaf Zaterdagmorgen een schip nood seinen, Deze bleken afkonmstig te zijn van een met steenen geladen tjalkschip, thuis- behoorende te Groningen. De roei- en zeil- reddingsboot van het station Hollum van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappiji is uitgevaren. De beman ning is erin mogen slagen alle aan boord van het schip verblijvende personen, man, vrouw en 7 kinderen, te redden en be houden te Hollum te brengen. Sigarenfabriek afge brand. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de sogarenfabriek „Archiva" te Horst, tot den grond toe afgebrand. Met groote snelheid breidde het vuur zich uit over de geheele fabriek. De brand weer rukte uit en tastte het vuur energiek aan. Het gelukte haar wel niet meer de fabriek te sparen, doch wel nog de aan grenzende kantfabriek voor aantasting van het vuur te vrijwaren. Tijdens het blusschingswerk had de brandmeester V. het ongeluk door een misstap van een vier meter hoog plat dak te vallen. Hij brak hierbijl een sleutelbeen en een vinger. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht. Op de fabriek werkten circa 30 per sonen. A ti t o blij'ft boven ka naal hangen. Vrijdagmiddag had te Alphen aan de Maas een auto-ongeval plaats, waarbij; twee dames in groot ge vaar hebben verkeerd. Mevr. K. reed met een familielid op den hoogen Maasdijk nabij" het veerhuis „De Schans" den dijkweg af en maakte een scherpen bocht langs het stoomgemaal. Mevr. K., die met een tamelijke snel heid reed, botste tegen een afrastering. Ze schijnt toen de rem te hebben willen aan zetten, maar gaf in plaats vol gas. De auto schoot weer den weg op en reed aan den anderen kant door de afrastering en bleef aan den achterkant aan een ijzeren paal boven het kanaal hangen. Op het gegil der dames schoten bewoners van het veerhuis te hulp en redden de beide dames uit haar gevaarlijke positie. Lij'k opgehaald. De Goudsche politie heeft opgehaald het lijk van den 35-jarigen los-werkman D. uit Waddinx- veen, die dezer dagen in de voorhaven van het nieuwe kanaal IJsel-Gouwe te Gouda door den storm van een bagger- schuit gevallen en verdronken is. Smokkelen aan de zuid grens. De smokkelhandel in boter en suiker gaat zijn gewonen dagelijkschen igang, neemt nog toe rneit de lange nachten. Zoo werd verleden week te Weert door de rijksambtenaren aangehaald een hoe veelheid van 300 kg. Belgische boter en 250 'kg. Belgische suiker benevens een 8- tal rijwielen. In Budel hebben de koinmiezen aange haald 600 kg. Belgische boter en 250 kg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2