EERSTE BLAD Sterk slinkende inkomens en vermogens. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws MAANDAG 21 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 18 Voe\i Nasi Poema Kwee, Loesi Cjloriana Vee Deze schoone kent U niet r xls voor 'teerst dat U h aar ziet Zii stelde zich juist aan U voor Qloriana van de Sneeuwwitgloor. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllssingon f 0.20. Losse nummers 5 cont. Advcrtcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. SPREKENDE CIJFERS. Er zijn er, die over de mogelijkheid van de uitvoering van plannen als door de S.D.A.P. in uitzicht gesteld (zie ons nummer van j.l. Zaterdag), tamelijk op timistisch denken. Het geld is er wel, zoo redeneeren zij. Als men 't maar haalt waar 'tzit. Voor hen, die zoo gemakkelijk praten kan het goed zijn kennis te nemen van de volgende cijfers: „Volgens de statistiek van inkomen en vermogen te Rotterdam is het zui ver inkomen, dat van f 130.9 millioen in 1914 geleidelijk steeg tot 419.6 millioen in 1921/22, daarna weer terugliep tot 350 millioen in 1926/27, om vervolgens weer te stijgen tot 394.8 millioen in 1930/31, in 1934/35 gedaald tot 240.9 millioen. In vier jaren tijds is het inkomen dus achteruit geloopen met 154 millioen gul den of mot bijna 39 terwijl het in komen in het geheele rijk met 30.28 daalde. Het aantal aangeslagenen boven f 100 duizend, in 1930/31 108 bedragende, be draagt over 1934/35 dertig. De inkomens boven f 5000 liepen alle maal gevoelig achteruit. Bij de groep van f50.000 en daarboven is in vier jaren tijds het inkomen met 70 verminderd. Het totaal aantal aanslagen in 1930/31 159.996 bedragende, was in 1934/35 ge daald tot 108.858. Het te Rotterdam belaste vermogen dat sedert 1925/26 weder een stijgende lijn vertoonde, is na 1930/31 gedaald met achtereenvolgens 61, 158, 38 en 30 mil lioen gulden, zoedat het in vier jaar tijds is "teruggevallen met 287 millioen en thans is gedaald tot 667 millioen. Vergeleken met 1929/30 is het vermo gen te Rotterdam verminderd met 260 millioen of met ruim 28 terwijl dit in het geheele rijk is gedaald met 25.94 Dit zijn sprekende cijfers, die zeker wel tot eenige voorzichtigheid kunnen stemmen. Weinig nieuws van de fronten Van het oorlogsfront is er weinig nieuws. Uit Asmara meldt Reuter, dat de op- marsch der Italianen naar Makallé niet zonder strijd zal verloopen, daar Ras Kas sa aanzienlijke strijdkrachten in die om geving verzamelt. De Italianen doen hel kalm aan, geleidelijk worden de bergen en ravijnen rond Adigrat bezet. Kleine Abessynsche troepen gaan voort met het den Italiaanschen voortrekkers die zich nog langzaam in de richting van Makallé voortbewegen, lastig te maken Naar verluidt zouden de Italianen hier door gisteren weer eenige verliezen ge leden hebben. De toestand aan het Zuiderfront blijft kalm. De Ethiopiërs hebben besloten Daggha pur te versterken en met alle kracht de Italiaanscbe opmarsch naar bier tegen te houden. Versterkingen zijn hierheen gezonden Onder de Abessynische troepen te Har- rar moet scheurbuik beerschen en van uit Berbera zijn medicamenten bierbeen gezonden. De correspondent van Reuter-N.N.P in de Suez Kanaal-zóne meldt nog, dat, behalve dat de Italianen moeilijkheden ondervinden met de watervoorziening, on der de Italiaansche troepen een vorm van elephantiasis is uitgebroken. Deze ziekte wordt gekenmerkt door waterzucht onder in de beenen, maar kan gemakkelijk ge nezen worden. Ook komen talrijke geval len van longontsteking voor en nieraan- doeningen, hoewel bet uiteraard de mala ria is, die vooral overheersebt. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft ge neraal de Bono een proclamatie uitge vaardigd, waarin een einde wordt ge maakt aan de slavernij op het door Ita lianen bezette gebied en alle slaven in vriji- beid worden gesteld. ADDIS ABEBA. Generaal-majoor Tem- perley schrijft in de „Daily Telegraph", dat de Italianen indien zij hun opmarsch in het tegenwoordige tempo voortzetten, waarschijnlijk minstens drie jaar noodig zullen hebben om Addis Abeba te berei ken, daar hun van elk jaar slechts de 7 droge maanden ter beschikking staan. Het schijnt, dat de Italiaansche gene rale staf maanden geleden er Mussolini voor gewaarschuwd beeft, dat het min stens drie jaar zou duren voor de Abes synsche hoofdstad bereikt zou zijn en dat de volledige onderwerping van de rechten van het land opnieuw minstens drie tot vier jaar in beslag zou nemen. AD'OEA. Van Italiaanscbe zijde wordt meegedeeld, dat de geestelijkheid van 200 kerken in het gebied van Aksoem en van 15 moskeën in Tigre gezamenlijk bun on derwerping en trouw hebben aangebo den. Ook Kagnasraak Haile Marian, de zoon van Degiak, die bet bevel voert bij Essaha heeft zijn onderwerping aangeboden. Te Aksoem vinden nog steeds graanuit- deelingen ten behoeve van de bevolking plaats op last der Italiaanscbe autoritei ten. Uit Aksoem wordt gemeld, dat de ge zondheidstoestand in het bezette gebied energiek wordt verbeterd. DE SANCTIES TE GENEVE AANGENOMEN. De coördinatie-commissie heeft Zater dagavond haar belangrijke taak inzake de organisatie der financiëele en econo mische sanctiemaatregelen tegen Italië ten einde gebracht en zich tot 31 October verdaagd, om dan weder bijeen te komen voor de vaststelling van den datum, waarop de economische sanctiebepalingen van kracht zullen worden. De coördinatie-commissie heeft op voor stel van de commissie van achttien het volgende besloten: Dat alle invoeren van Italiaansche wa ren behooren verboden te worden. Dat de uitvoeren van een aantal met name genoemde grondstoffen en produc ten naar Italië eveneens behooren ver boden te worden. Dat de staten, die aan de sanctiemaat regelen deelnemen elkander wederkeeri- gen steun moeten verleenen, voornamelijk door de vermeerdering van elkanders in voeren. Dat de commissie van achttien te Ge- nève in permanente zitting zal bij een- blij ven. Dat de coördinatie-commissie op 31 October weder bijeen zal komen. De gedelegeerden van Albanië, Honga rije en Oostenrijk hebben herhaald, dat zij aan de sanctiemaatregelen niet zullen deelnemen. De gedelegeerden van Zwitserland en Polen hebben hun voorbehouden over het verbod van invoer van Italiaansche waren herhaald. DE ONTSPANNING TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIË. Het officieele communiqué, dat Zater dag, in den loop van den avond, te Rome en Londen is gepubliceerd, luidt als volgt: De Rritscbe gezant te Rome heeft op 18 October j.l. een bezoek gebracht aan den chef van de Italiaansche regeering. Drummond beeft Mussolini opnieuw de verzekering gegeven, dat de Britscbe re geering allerminst van plan is in verband met bet geschil Italië Abessynië eenige actie te ondernemen, die verder gaat dan haar collectieve verplichtingen als trouw lid van den Volkenbond met zich mee brengen, of verder dan de maatregelen waartoe de Volkenbondsstaten in overeen stemming met bet Volkenbondspact heb ben besloten. Drummond beeft verder uitgelegd, dat de houding van de Britsche regeering in dit geschil op geenerlei wijze door egoïs tische motieven werd geïnfluenceerd. Alle verklaringen, die hierop doelden, zijin van iedere waarheid ontbloot en kunnen slechts verspreid zijn door mencshen die slecht op de hoogte waren van den stand van zaken of onheil wenschen te stich ten. Eén nader bericht van Reuter meldde, dat ten gevolge van de ontspanning der betrekkingen met Italië, Engeland twee slagschepen uit Gibraltar zal terugroepen. Er bestaat op het oogenblik geen mo gelijkheid om de strijdkrachten in de Middellandsche Zee tot het normale peil terug te brengen. De publieke Opinie te Rome is aanmer kelijk gekalmeerd. Ook in diplomatieke kringen is de stemming een weinig ver beterd. De stap van Eric Drummond heeft de atmosfeer, die langzamerhand drukkend werd, als vóór het uitbreken van een oor log, doen veranderen. Men meent te weten, dat de oplossing van bet geschil met Abessynië althans geen wezenlijk bestanddeel uitmaakte van het gesprek tusscben Mussolini en Drum mond. De grootte van het Italiaansche leger. Naar officieel te Rome wordt medege deeld is bet onder wapenen brengen van de dienstplichtigen van de jaarklassen 1911, '12, '13 en '14 met verkorten dienst tijd in volkomen orde geschied. Het is thans mogelijk geworden de divisies op oorlogssterkte te brengen. Van een spoe dig afzwaaien van de jaarklassen '11, 13 en '14 is geen sprake, integendeel, de jaarklasse 1915 is reeds opgeroepen. Aan deze officieele mededeeling ver bindt de Giornale d'Italia een commen taar, waarin er op wordt gewezen, dat 1.200.000 man onder de wapenen zijn, waarvan zich ongeveer een millioen in Italië zelf bevindt. Den laatsten tijd wordt de Italiaansche vliegtuigbouw dermate bespoedigd, dat de fabrieken gemiddeld zeven machines per dag afleveren. Wanneer dit tempo zal worden volge houden zal, volgens de schattingen van militaire deskundigen, Italië met Kerst mis bijna 3500 vliegtuigen bezitten. Grieksche communisten worden verbannen. De Grieksche minister van Binnen- landsche Zaken zal driehonderd commu nisten naar het eiland Hagios Avstratios verbannen. De minister verklaarde, dat alle communisten zonder uitzondering naar eilanden zullen worden verbannen. De staat zal geen communisten meer bin nen zijn grenzen dulden. Arthur Henderson, f In den afgeloopen nacht is Arthur Henderson, de voorzitter van de ontwape ningsconferentie, die sedert geruimen tijd ziek was, op 72-jarigen leeftijd te Londen overleden. Opzienbarende arrestaties. Dë Japanscbe politie beeft te Moekden 60 aanzienlijke Chineezen van Christe lijke religie gearresteerd, onder voorwend sel dat zij zich aan communistische actie zouden hebben schuldig gemaakt. Onder de gearresteerden bevinden zich artsen, verpleegsters en studenten van de Presbiteriaansche zending. Italianen mogen geen buitenlandsche bladen meer lezen. Op bevel van de fascistische partij zul len alle krantenverkoopers in Italië hun abonnementen op buitenlandsche bladen opzeggen en deze niet meer verkoopen. Zaterdagmorgen waren in Milaan en ge heel Lombardye reeds geen buitenland sche bladen meer te krijgen. Door bet verbod worden vooral de Fransche bladen getroffen. Storm in Engeland. Ook Engeland is door den feilen Oos- terstorm geteisterd; heel wat schepen verkeerden in gevaar en tal van telefoon palen hebben het op het land moeten ontgelden. Te Liverpool is een man op straat gedood door een vallenden dak pan, te Glasgow een ander door een van een dak gewaaid reclamebord. Op vele we gen zijn zooveel boomen ontworteld, dat 't autoverkeer groote stagnatie beeft onder vonden. Telefonische verbindingen waren gestoord. De storm was een der hevigste geweest der laatste jaren en van heinde en ver kwamen berichten over niet on aanzienlijke schade. Nader wordt gemeld, dat tengevolge van den bevigen orkaan die bet noorden van de Britsche eilanden geteisterd heeft, tien menschen gedood zijn, terwijl er twaalf ernstig gewonden zouden zijn. De scheepvaart is geheel en al in de war geraakt. De werkloosheid In de Ver. Staten. Er zal een groote telling worden ge houden om na te gaan, 'hoeveel werkloo- zen in de Vereenigde Staten er zijn. De kosten zullen 14 millioen bedragen, ter wijl 25.000 menschen aan de telling zul len deelnemen. Aardbeving in Amerika. Een aardbeving, die haar oorsprong vond in bet rotsgebergte, beeft de steden Helena (Montana) en Spokane (Was hington) geteisterd. Dë twee steden zijn door de inwoners verlaten. De aardschokken in den staat Montana, die zeer hevig zijn, en met een onweer achtig gerommel gepaard gaan, duren reeds zes dagen. Naar tot dusver gemeld, is een persoon gedood; bet aantal gewonden is taliijk. Het middelpunt van bet gebied der aardbevingen is de stad Helena, waar reeds een week geleden 60 aardschokken van meer of minder groote sterkte wer den gevoeld. Een bijzonder zware schok beeft daa: de lichtleiding vernield, zoodat de ge heele stad in volslagen duisternis werd gebuid. Van de bevolking maakte zich een. verschrikkelijke opwinding meester en vooral in de theaters en bioscopen speelden zich ware paniekscènes af. Onder de puinhoopen van de ingestor te buizen liggen vermoedelijk nog talrijke menschen bedolven. De boterschaarschte in Duitschland duurt voort. Dë boterschaarschte op de Duitsche markten duurt nog steeds voort. Dë toe voer van boter is zelfs vorige week nog verder gedaald en in betrokken kringeD rekent men ermee, dat deze ontwikke ling nog tot eind November zal duren. Pas dan zal de Duitsche boterproductie baar laagtepunt hebben bereikt. Door bet ter beschikking stellen van grootere hoeveelheden margarine en een zeker kwantum reuzel heeft men vergeefs gepoogd de schaarschte aan boter in de centra zooveel mogelijk te beperken. Een andere maatregel, om de situatie op de botermarkt zooveel mogelijk te ver beteren, betreft, zooals reeds kort gemeld een beperking van de roombereiding. Dë Duitsche Vereeniging van Zuivelbedrijven heeft verordend, dat voortaan nog slechts 60 procent van de hoeveelheden slagroom en koffieroom mogen worden bereid en verkocht, welke in de tweede Octoberweek nog werden omgezet. Van de zijde der regeering wordt alles gedaan, om den invoer van buitenland sche boter te bevorderen. Deze pogingen hebben evenwel slechts weinig succes, aangezien ook het buitenlandsche aan bod beperkt is (o.a. in verband met den inkoop van boter door Engeland). Bovendien stuiten de Duitsche pogin gen op de groote mooeilijkheid, dat geen deviezen ter beschikking staan en dat de invoer van boter langs compensatie-weg zeer gering is. De berooide Italiaansche schatkist. Volgens de jongste mededeelingen van bet Italiaanscbe ministerie van Financi en bad de schatkist eind September de 'beschikking over 950 millioen lire aan liquide middelen. De uitgaven in September overschreden de schatting met 131 millioen, terwijl de uitgaven van 'bet eerste kwartaal van het begrootingsjaar 1935'36 de raming met 424 millioen overschreden. Als 'buitengewone uitgaven voor de ex peditie naar Oost-Afrika vermelden de mededeelingen van het ministerie voor de maand September 633 millioen lire en voor de drie maanden Juli, Augustus en September 1.354 millioen lire. De kerkstrijd in Duitschland. Het schijnt, dat een overeenkomst zal worden bereikt in bet Kerk-dispuut in Duitschland. Minister Kerrl heeft gelast, dat alle dis ciplinaire maatregelen tegen de predikan ten moeten worden opgeschort en de lei ders van de confessioneele Synode hebben in een proclamatie aan hun kerkleden medegedeeld, dat, hoewel de nieuwe com missie onder Kerrl geen wettige macht heeft, zij deze toch erkennen, aangezien haar benoeming klaarblijkelijk beteekent, dat een einde wordt gemaakt aan het ge bruik van geweld in kerkelijke zaken. Alle predikanten, die in Saksische con centratiekampen waren opgesloten, zijn op last van Kerrl in vrijheid gesteld. Graote drukte in Engeland's wapenfabrieken. De „Daily Herald" meldt, dat de wa penfabrieken te Sheffield^ onder een sedert den wereldoorlog ongekend hoogen druk werken. In verscheidene fabrieken wordt dagelijks met drie ploegen gewerkt. SENAATSVERKIEZING IN FRANKRIJK. Blijkens een ambtelijk bericht van bet ministerie van binnenlandscbe zaken zijn de volgende resultaten bij de Senaatsver kiezingen in Frankrijk behaald: Uiterst rechts 1 (thans 3 zetels); rep. democraten 16 (20); kath. democraten 5 (2); links republikeinen 18 (16); onafhan kelijk radicalen 7 (7); rad. socialisten 39 (43)soc. rep. 1 (1)onafbankelijken links 4 (3); nieuw soc. 4 (5); oud soc. 10 (6); onafh. comm. 1 (1); comm. 1 0). Korte Berichten. Het aantal arbeiders, aangesloten bij de Engelscbe vakvereenigingen is in 1935 met 4 pet. van het aantal van eind 1934 gestegen. Het aantal leden bedraagt thans 4.567.000. Bij een tusschentijdsche verkiezing in Camberwell, een voorstad van Londen, heeft de conservatief Robinson een zetel gewonnen, welke vacant was geworden door den dood van een socialistisch af gevaardigde. De conservatief behaalde 1100 stemmen, zijn tegenstander 1027. VERPLAATSING NEDERLANDSCHE INDUSTRIE NAAR BELGIE7 Voor het behoud van haar Belgischen afzet. De Maastrichtsohe glas- en aardewerk fabriek de Spinx, voorheen Petrus Re- gout Co., heeft in de laatste jaren haar outillage zooveel mogelijk gemoderniseerd en geperfectioneerd. Zij vindt door de contingenteering in het buitenland een belangrijke markt voor haar aardewerk en tegels, doch niet voldoende voor baar j sanitaire artikelen.Het was al lang geen geheim, dat de leiding plannen had vooi vestiging in het buitenland. Ongeveer acht jaren geleden reeds wa I ren stappen in die richting gedaan en Binnenland. De storm van de laatste dagen. Verschil lende schipbreuken. De bezuiniging op onderwijs. Minister Oud in Zeeland. Onderzoek naar de landbouwcrisisinstel lingen. Buitenland. Stilte aan het Abessynsche front. Tot sancties te Genève besloten. De verhou ding tusscben Engeland en Italië ver beterd. Henderson overleden. Ingezonden Mededeeling. werd in enkele landen het terrein ver kend. Nu hebben in den laatsten tijd be sprekingen in België plaats gehad. Bij de malaise, die er in de Nederlandscbe bouwwereld begint te beerschen, ligt bet voor de hand, dat deze fabriek tracht een minimum van capaciteit te behouden en daar de Maastrichtsche aardewerkin dustrie toenemende moeilijkbeden onder vindt bij den afzet naar België, waar zij een oude belangrijke cliënèle bezit, ziet zij naar middelen uit om deze althans niet verder te verliezen. HET ONTSLAG BIJ HET LANDBOUW CRISISBUREAU. Onderzoek door dr C. J. H. Schepel. Zooals men uit het antwoord van mi nister Deckers op de vragen van het TWeede Kamerlid Boon met betrekking tot de ontslagneming van een viertal ju ridische ambtenaren bij het Landbouw crisisbureau, heeft kunnen lezen, heeft de minister opdracht gegeven een ernstig onderzoek in te stellen naar deze aange legenheid. Naar wij in aansluiting hierop kunnen meedeelen, zal dit onderzoek geschieden door dr G. J. H. Schepel, raadsheer bij den Hoogen Raad. Koningin en Prinses te Leiden. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana 'hebben Zaterdagmiddag op den doortocht van den Ruij'genhoek naar Het Loo een bezoek gebracht aan bet aca demiegebouw te Leiden. Dit bezoek stond in verband met het gobelin, dat de Ko ningin aan de universiteit zal schenken. De aankomst van de vorstelijke perso nen geschiedde bijna ongemerkt. Van het vertrek i bet bezoek duurde ongeveer een uur was vrij veel publiek getuige, dat de Koningin en de Prinses hartelijk toejuichte. Voorafgegaan door de motor politie, zetten de bezoeksters via Kaiser- straat, "Witten Singel en Zoeterwoudschen Singel tegen drie uur de reis naar Het Loo voort. Bezuiniging bij de Spoorwegen. Het „Weekblad van de Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel" bericht, dat de directie van de Ned. Spoorwegen aan den Personeelraad heeft medegedeeld, dat zij met bet oog op 'het overcompleet van personeel bijl den Dienst van Tractie en Materieel besloten heeft, personeel, gebo ren vóór 1 Jan. 1877, voor zoover het ge mist of door verschuiving vervangen kan worden, op wachtgeld te stellen. In verband hiermede worden binnenkort 30 wagenmeesters, poetsers erna. op wacht geld gesteld. De Nederlandsche ambulance naar Abessynië. In de afgeloopen week zijn de bijdragen voor de eventueele uitzending van een Nederlandscbe ambulance met ongeveer f 10.000 vermeerderd en is de f 20.000 reeds overschreden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1