SU/ de prijs van Edelweiss EERSTE BLAD Toepassing van Economi sche sancties. Buitenland De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws E©n beste werkvrouw vofir S cent Binnenland VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 16 b Edelweiss zeeppoeder. Een hulp, die steeds voor U klaar staat Kraakhelder zuinig en gemakkelijk. Edelweiss zeeppoeder per groot pak 5 cent Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ontwerp Sanctiewet 1935 bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingekomen, houdende voorbehoud der bevoegdheid tot het nemen van na dere maatregelen ter bevordering van de internationale samenwerking tot het voorkomen of het beëindigen van vijan delijkheden. Aan de memorie van toelichting, welke is onderteekend door de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Financiën, van Defensie a.i., van Water staat, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Landbouw en Visscherij en van Koloniën, is het volgende ontleend: De vraag of het gewenscht zou zijn, dat de leden van den Volkenbond in hun nationale wetgeving van te voren maat regelen zouden treffen om in voorkomen de gevallen uitvoering te kunnen geven aan art. 16 van het Volkenbondsverdrag, heeft zoowel te Genève als hier te lande punt van overweging uitgemaakt. Algemeen heeft men zich op het stand punt gesteld, dat het niet mogelijk zou zijn de nationale wetgeving op dit punt aan te vullen, zoolang internationaal geen nadere uitwerking zou zijn gegeven aan de voorschriften van art. 16 van het Volkenbondsverdrag voorzoover betreft het optreden van den Volkenbond ter zake. Nu in verband met het geschil tusschen Ethiopië en Italië het oogenblik geko men is, waarop voor het eerst aan art. 16 practische toepassing zal worden ge geven, hebben de ministers gemeend ten spoedigste een wetsvoorstel te moeten in- ~dienen, opdat de Nederlandsche Regee ring ter zake over de noodige bevoegd heden zal kunnen beschikken. Terwijl men bij het indienen van het ontwerp der uitvoerverbodenwet nog kon denken, dat bij eventueele toepassing van sancties allereerst volstaan zou kunnen worden met het leggen van uitvoerver boden, is bij de thans te Genève met be trekking tot het conflict tusschen Ethio pië en Italië gevoerde besprekingen vol doende gebleken, dat de in art. 16 van het Volkenbondsverdrag bedoelde econo mische sancties ook andere punten zul len moeten omvatten. Tot dusver zijn als zoodanig ter sprake gekomen: le. het ver bieden van invoer van producten afkom stig uit den Staat, waartegen de sancties worden gericht; 2e. het tegengaan van het verstrekken van credieten aan dien Staat; 3e. het beletten van de scheep vaart met dien Staat; 4e. het verbieden van het overdragen van schepen aan dien Staat. In art. 1 van het onderhavige wets ontwerp wordt voorgesteld aan de Kroon de bevoegdheid te verleenen tot het nemen van maatregelen ter zake van deze vier punten. De bevoegdheid, welke in het onder havige wetsontwerp voor de Kroon wordt gevraagd, zal zich niet moeten beperken tot het Rijk in Europa: het zal ook mo gelijk moeten zijn, maatregelen als be doeld in art. 1 te nemen voor het geheele grondgebied des Koninklijks. Wegens den grondgebied des Koninkrijks. Aangezien in deze materie een spoedig optreden van de verschillende Bondsleden uiteraard gewenscht is, zullen de minis ters het bijzonder op prijs stellen, indien dit wetsontwerp binnen den kortst moge lijken tijd het Staatsblad zal bereiken. De Abessyniërs willen een guerilla. Kunnen de Italianen niet verder? Incidenten met Britsche troepen. Addis Abeba gelijkt één 'groot leger kamp. Tachtigduizend man geregelde en 120.000 man Ongeregelde troepen oefe nen zidh. De geestdrift onder de krijgers is geweldig. Waarschijnlijk zal het leger zich van daag op weg naar !het Noordelijk front begeven. De negus 'heeft het défilé der troepen gadegeslagen. „Indien wij zoo lang gewacht hebben met op de vijandelijkheden van Italië ite antwoorden, aldus sprak de negus tot de troepen, dan is dit, omdat wij verplichtin gen tegenover den volkenbond hadden. Thans beeft de Italiaansche aanval ons gedeeltelijk hiervan ontheven. Trekt thans ten strijde en vecht dapper." „Ge moet niet in groote menigten bij el kaar blijven, doch een guerilla-tactiek toe passen. Zijt geduldigd en verspreidt u, 'tel kens, wanneer ge een vijandelijk vliegtuig ziet. Verwisselt uw witte kleederen voor khaki, opdat ge minder zichtbaar zijn zult." Het blijkt dus daiti een 'groot offensief der Abessyniërs niet in overeenstemming is met de strategische plannen van de legerleiding. Bij een eventueelen luchtaanval zullen de Abessynisohe troepen zich in een dunne linie moeten verspreiden en zich daarbij zoo goed mogelijk in de wildernis trachten te verbergen, terwijl zij, die van goede ge weren zijn voorzien, de aviateurs moeten beschieten. Uit de Noordelijke provincies aangeko men vluchtelingen melden, dat de Italia nen in de bezette gebieden de bevolking te werk gesteld hebben bij' den aanleg van wegen, en al bet vee en alle levensmidde len in beslag genomen hebben, om hun eigen troepen te verzolrgen. Men vreest dat onder de bevolking in de veroverde gebieden hongersnood zal uitbreken. E'r is gebrek aan water. De Abbessynische 'minister van oorlog Ras Moeloeghetita heeft, naar Un. Press meldt, de hoofdstad verlaten. Het doel van zijn reis is niet nader bekend. Men ver moedt eChter, dat hij zich naar Dessie zal begeven, om den kroonprins bij' te staan. Dr Hoekman, 'de Amerikaansche leider van den Abessynisohen ambulancedienst bevestigde tegenover Un. Press, dat de Italianen bij' hun bombarde menten op 't Zuid front voort durend chloorgas gebruiken. Ook zeide hij, dat de Italianen gebruik m'aJken van dum-dum-kogels. De Abessyniërs hebben momenteel een millioen manschappen aan het Ogaden- front geconcentreerd. De troepen zijn ech ter over zulk een groote oppervlakte ver deeld, dat het onmogelijk is, ze van vlieg tuigen uit in zicht te krijgen. Naar het oordeel van Dr 'Hoekman 'zul len de Italianen onmogelijk op het Oga- denfront 'kunnen doorbreken, niettegen staande hun (bomaanvallen en gebruik van machinegeweren. 'Het moreel van de Abessynisohe sol daten is uitstekend. De Italianen zullen volgens hem erva ren, dat het bijna onmogelijk is voorwaarts te 'komen niettegenstaande infanterie en tanks. Bet 21ste Italiaansche legerfoericht meldt, dat generaal de Bono Ras Koeksa uit naam van den Koning van Italië tot Ras van de provincie Tigré heeft be noemd. Vliegtuigen hebben de gebruikelijke ver kenningsvluchten gemaakt in de omgeving van Makalé, waar aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten zijn geconcentreerd. De vliegtuigen vertoonden de sporen van een hevig geweervuur, dat evenwel geen scha de heeft aangericht. Overigens is van dit front en van dat van Somaliland niets te vermelden. De Italianen zijn in haastig tempo doen de, om de haven Masawa aan de R'oode Zee gereed te maken voor verdediging. Gisternacht hebben er groote transporten van kanonnen plaats, gehad naar de eilan den, die voor de baai van Massawa ge legen zijn. Men schat het aantal Italiaan sche vliegtuigen, dat te Assab aan de Roede Zee geconcentreerd is, op 500. Oneenigheid tusschen Mussolini en de Bono? Volgens het DuitsChe Nieuwsbureau, dat dit bericht met alle voorbehoud geeft, heeft men te Addis Abeba berichten ontvangen, die melding maakten van groote verliezen, die de Italiaansche troepen door het op treden van ziekten zouden hebben geleden. Ook heeft men daar een merkwaardig be richt ontvangen over een ernstig verschil van meening, dat er tusschen Mussolini, de Italiaansche generale staf en generaal de Bono zou 'heerschen in verhand met de geringe vorderingen van de Italiaansche troepen. Mussolini zou hierover zeer verstoord zijn, doch de Bono' zou verklaard hebben, dat de opmarsdh door de geweldige ter- reinmoeilijkheden die men had te over winnen, niet sneller kon geschieden en dat hij voor een anderen gang van zaken moei lijk de verantwoordelijkheid op zich kon nemen. Naar te Rome officieel werd medege deeld, hebben de Italiaansche vliegtuigen in Abessynië 'het bevel gekregen Addis Abeba en Diredawa niet te bombardeeren. Men maakt het voorbehoud, dat deze ste den dan ook niet mogen dienen om er troe pen te concentreeren. Tevens worden alle (berichten over het gebruik van gasbommen beslist tegenge sproken. Incidenten aan de grens van Britsch-Somaliland. Italiaansche troepen zouden eenige on derdanen van 'Britsoh Somaliland hebben gedood in de nabijheid van de grens van Abessynië. Tot de slachtoffers zouden hehooren leden van het koloniale legercorps. Men gelooft in Italiaansche en in Britsche krin gen, dat bovengenoemde berichten op fan tasie berusten. Het Italiaansche Ministerie van oorlog acht het noodzakelijk, daA het Italiaansche leger in Z.-Abessynië oprukt naar Dsjid- sjiga en Harrar en wel zoo spoedig mo gelijk. De 'grens van Britsch-Somaliland is toot militaire vluchtelingen gesloten. DE SANCTIES TE GENEVE. Engeland wil opschieten. Gistermiddag is er weinig belangrijks op de conferentie der volkenbondsstaten voor de sanctiemaatregelen tegen Italië voorgevallen. In Engelsche kringen is men niet ge heel tevreden over het tempo van de on derhandelingen. Men houdt er aan vast, dat deze eerste étappe der sanctieconfe rentie, d.w.z. het nemen van besluiten over de economische en financieele maat regelen deze week moet worden beëindigd. Het voornemen bestaat vanavond de ple naire conferentie bijeen te roepen en eventueel in een nachtzitting het geheele problemencomplex aan te nemen. D'e Nation Beige verklaart in een bui tengewoon heftig artikel, dat het „een daad van waanzin" is, wanneer België zich aansluit bij het Engelsche voorstel tot verbod van allen Italiaanschen in voer. Het blad schrijft: België, dat niet in staat is zijn 8 millioen inwoners uit eigen middelen te voeden en leeft van den uit voer en van den internationalen handel, dat meer dan 300.000 werkloozen heeft, stort zich luchthartig in een economi- schen oorlog, want het is een economische oorlog, waartoe men zich te Genève op het dictaat van Engeland gereed maakt. De correspondent van de D'aily Express te Gaïro meldt, dat men zich in Egypte zich ongerust maakt in het vooruitzicht van economische sancties. Italië is Egyp- tes derde klant op de wereldmarkt. Het is mogelijk, dat Egypte Engeland kan be wegen dit jaar de heele katoenoogst te koopen, maar men kan niet verwachten, dat Engeland steeds een aankoop zal ga- randeeren, welke met de vraag van Ita lië gelijk staat. Brazilië heeft getoond zich niet aan te sluiten bij de economische sancties tegen Italië, daar het een contract heeft gesloten om aan Italië 32.000 ton bevroren vleeseh te leveren. (Voor zoover wij weten zijn er nog geen economische sancties vastge steld, laat staan in werking getreden.) Die Temps verneemt uit Rome, dat heel stipt toezicht gehouden wordt op de prij zen in den kleinhandel om elke onge rechtvaardigde opdrijving tegen te gaan en elke speculatie den kop in te drukken. D'e eerste levensbehoeften zijn reeds duur der dan twee maanden geleden en deze beweging zal zeker in Italië aanhouden. Bepaald artikelen beginnen te ontbre ken, steenkool b.v. wordt schaarsch. D'e bevolking wordt uitgenoodigd zoo mogelijk geen buitenlandsche goederen te koopen. Vooral dringt de overheid erop aan, allo gouden voorwerpen en medaljes aan de Bank van Italië te verkoopen. Tot dus ver geschiedde deze verkoop vrijwillig en zelfs spontaan, later kan dit verplicht ge steld worden. ENGELAND—FRANKRIJK—ITALIË. Engeland wil een duidelijk ant woord. De houding van Laval. Laval beeft den Britschen ambassadeur medegedeeld, dat hij over een dag of twee definitief zal antwoorden op de vraag, of Frankrijk, ingeval de Britsche vloot door Italië mocht worden aangevallen, bijstand zal verleenen. Toen de ambassadeur Maandag aan La- val andermaal de vraag stelde, of de Brit sche regeering, ingeval van een Italiaan- sdhen aanval in de Middellandsche Zee op de medewerking van de Fransche vloot zou kunnen rekenen, antwoordde Laval, dat het hem gemakkelijker zou zijn beves tigend te beantwoorden, indien Engeland zijh Middellandsche Zeevloot tot normale proporties terugbracht. Men gelooft in Engelsche politieke krin gen, dat de Britsche regeering bereid zou zijn, het aantal vlooteenheden in de Mid dellandsche Zee te verminderen, indien Frankrijk zioh zou bereid verklaren, zich in geval van een aanval van de Italiaan sche vloot aan de zijde van Engeland te scharen. Het spreekt vanzelf, dat Italië zijn troe pen, die in Lybië, aan de Egyptische grens geconcentreerd zijn, zou moeten te rugtrekken. Tenslotte zouden ook de heftige aanval len van de Italiaansche pers tegen En geland moeten verminderen, om een der- gelijken verzoeningsmaatregel te recht vaardigen. De Britsche regeering heeft een defini tieve verzekering gevraagd inzake de Fransche medewerking in de Middelland sche Zee. De Britsche regeering verlangt een duidelijk ant woord: ja, of neen. Nu de Italiaansche pers zijn anti-Brit- söhe aanvallen voortzet en de Italiaan sche troepen in Lybië worden versterkt, zullen de Britsche vloot-versterkingen in de Middellandsche Zee blijven. Er is een abnormaal sterke Italiaansche krijgsmacht samengetrokken in Lybië op de grens van Egypte. Er zijn daar meer troepen dan Groot-Brittannië in Egypte 'heeft; men spreekt van 15.000 tot 20.000 man. D'e krijgsmacht - in Lybië moet in de laatste zes weken nog zijn vergroot. De troepen aldaar aan de westelijke grens van Egypte moeten voorzien zijn van ka nonnen, tanks, vliegtuigen, gepantserde auto's en chemische bommen. Hedenmorgen vernamen wij: Het onderhoud, dat Laval Donderdag avond beeft gehad met den Engelschen ambassadeur schijnt te hebben geleid tot een vrij belangrijke vermindering van de spanning tusschen de beide mogendheden. Desniettemin verheelt men zich niet, dat de practische resultaten van een e.v. over eenstemming in belangrijke mate afhan kelijk zouden zijn van de houding van Italië. Men verklaart, dat de Britsche ambas sadeur er nogmaals met nadruk op heeft gewezen, dat Frankrijk in geval van oen aanval op de Engelsche vloot in de Mid dellandsche Zee, tot steunverleening be reid zou moeten zijn. Hij heeft zelfs laten doorschemeren dat zijn regeering zich anders niet meer aan het Locarnopact gebonden zou achten. Laval zal zich in verbind'ng stellen met Rome om te trachten de opheffing van de militaire maatregelen aan de grens van Lybië, die noodig is voor een algemee- ne ontspanning, te verkrijgen. Men gelooft echter niet, dat de kans daarop bijzonder gunstig is. OOSTENRIJKSCHE REGEERING AFGETREDEN. Openbare gebouwen te Weenen bewaakt. Bondskanselier Schuschnigg heeft staatspresident Miklas het ontslag van het kabinet aangeboden. Miklas belastte hem met de vorming van een nieuwe regeering. Schuschnigg blijft kanselier met prins Starhemberg als vice-kanselier en Ber- ger-Waldenegg als minister van buiten landsche zaken. De ministers Fey, Neustadter-Stürmer en Reither zullen in het nieuwe kabinet geen zitting hebben. Daar men naar aanleiding van de wij ziging in het kabinet, met name wegens het heengaan van minister Fey vreesde voor ongeregeldheden in de hoofdstad, werden de openbare gebouwen onder scherpe bewaking gesteld. Het was sedert langen tijd een publiek geheim, dat het tusschen Fey en Star hemberg niet boterde. Fey zelf ambiëerde het gezantschap te Boedapest, Maar dezen gewiehtigen post vertrouwden de heeren te Weenen hem blijkbaar niet toe. Wat de buitenlandsche politiek betreft is het anti-Duitsche element versterkt en is in het Italiaansch-Engelsche conflict de lichtelijk pro-Engelsche vleugel in de regeering thans vervangen door een zui ver pro-Italiaansche. Een oproep van Roosevelt voor den vrede. President Roosevelt heeft een beroep op de Amerikaansche openbare meening gedaan om hem te steunen in de vredes politiek. D'e taak eener moderne regee ring, zegt hij, is om den oorlog te bezwe ren, veeleer dan de wrakken na de ramp op te zamelen. Ik heb mij verbonden om mijn rol te spelen door de Ver. Staten buiten de verwikkelingen te houden, die tot oorlog leiden. Ik wil steeds het gevoel hebben, dat ik den steun geniet eener ge zonde Amerikaansche meening. Albanië roept 40.000 man onder de wapenen. Gemeld wordt, dat Albanië 40.000 man onder de wapenen roept. Waarschijnlijk om Italië te helpen bij de verdediging van de toegangswegen tot de Adriatische Zee, hoewel Joego-Slavië met nadruk alle be richten over troepenconcentratie aan de grens tegenspreekt. De correspondent van de „D'aily Tele graph" zegt een onbetwistbare bevestiging van het gerucht te hebben ontvangen, volgens hetwelk sinds eenige dagen Alba nië bezig is zeven lichtingen van zijn le ger te mobiliseeren. Deze mobilisatie zou een antwoord moeten beteekenen op een aanzienlijke concentratie van het Joego-Slavisehe le ger nabij de grens van Albanië. D'e Joego-Slavische troepenmacht wordt Binnenland. Wetsontwerp inzake toepassing van eco nomische sancties ingediend. Voorkoming van particuliere militaire organisaties. De actie tegen de verhoogde heffing op varkensvlees'ch. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Stilstand aan de fronten. De sancties tegenover Italië. De bemiddelingspogingen van Laval. Wijziging in de Oostenrijksahe regeering. Albanië roept troepen onder de wapenen. Ingezonden Mededeeling. in ALbaneesche regeering'skringen geschat op ongeveer 60.000 man. Korte Berichten. Men ontkent te Rome formeel, dat Italië aan Frankrijk zou hebben doen we ten, dat het ingeval van oorlog niet meer in staat zou zijn de Brenner-grens te ver dedigen, en Frankrijk zou hebben ver zocht indien gevaar dreigt, militaire hulp te willen verleenen. i Hoewel gedurende eenige dagen de voorraad boter in Berlijn wat grooter was, is er sedert Woensdag bijna geen boter te krijgen. i Naar „Le Peuple" meldt heeft de Fransche minister van arbeid, Frossard, besloten de toepassing van de maatrege len tot contiügenteering van het aantal buitenlandsche arbeidskrachten, die op 18 October in werking zouden treden, uit te stellen tot de besprekingen met België over da quaestie van de Belgische grens arbeiders baar beslag hebben gekregen. Er wordt een onrustige Zondag in Frankrijk verwacht. Fascisten zouden aanslag op Parijs beramen. Henderson's toestand is zeer ern stig. BEZOEK VAN PRINSES JULIANA AAN UTRECHT. Prinses Juliana zal 25 dezer een be zoek brengen aan verschillende instellin gen der Utrechtsche universiteit. Zij' zal verder bijwonen bet in gebruik stellen van het nieuwe laboratorium voor physiologi- sche chemie en tenslotte bet Stads-acade- misch Ziekenhuis bezoeken. VOORKOMING VAN PARTICULIERE MILITAIRE ORGANISATIES. Wetsontwerp spoedig te verwachten. Naar de „Standaard" verneemt, zal binnenkort verschijnen het in de Troon rede aangekondigde wetsontwerp ter voor koming van particuliere machtsvorming op het terrein der Overheidstaak. Verwacht mag worden, concludeert het blad, dat de regeering beoogt biermede een eind te maken aan op militaire leest geschoeide afdeelingen, b.v. de W. A. af- deeling van de N. S. B„ die op den jong- sten landdag te Dén Haag defileerde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1