Eindelijk vereenigd. XXII. brugge en andere plaatsen van de Belgi sche kust wordt heel goede kwaliteit mos selzaad door Belgische schippers aange bracht. De prijs is f 0.50 minder dan in 1934 en bedraagt f 1 per ton van 100 kg. De aanvoer bedroeg ongeveer 1500 ton. Krabbendijke. Onder groote belangd stelling had Woensdagmiddag de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heeT M. Nieuwenhuyse, in leven hoofd der O.L. school alhier. Onder de aanwezigen merkten we behalve de sprekers o.m. op weth. Haverhoek, dhr van Hekken, hoofd der bijz. school op Geref. grondslag, den gem.-secretaris, den dokter en den burgemeester van Rilland- Bath. Aan de eene zijde der groeve stonden de schoolkinderen geschaard. Het woord werd gevoerd door den burgemeester en daarna door den Inspecteur van het L.O., die beiden den overledene eerden als een uitstekend onderwijzer en goed burger. Mevr. Raaymakers-BaJ sprak als de laatst overgeblevene van het personeel der O. L. school. Zij! eerde haar patroon als een uitstekend schoolhoofd en eerste klas onderwijzer en tegelijk een humaan chef. De schoolstrijd, die de aftakeling der school tot gevolg heeft gehad, heeft hem geknakt. Een drietal leerlingen legde daaröp een krans op het graf, gevolgd door een droevig „Dag Meester" van alle anderen. Dhrn Frelier en Tollenaar, beiden oud onderwijzers der O. L. school, sloten zich in hartelijke bewoordingen bijl mevr. Raaymakers aan, waarbijl de eerste hem tevens prees als secr. van de plaatselijke afd. van het Groene Kruis en de laatste als bestuurslid van het Nut en secr. van het leesgezelschap. Ook de oud-burgemeester Welleman prees de bekwaamheid van den overle dene. De heer Oom sprak namens het N. O. G. een collegiaal woord. Ds de Jonge uit Bergen op Zoom heeft hem gekend als uitstekend onderwijzer en als goed huisvader. Hij! is gevallen als slachtoffer van zijn levensomstandighe den. Ovezand. Gisteren vergaderde de raad. Afwezig de leden Schuerman en Oost- dijk. Een verzoek van St. Deus Dedit, afd. Ovezand, tot het toekennen van toe slagen tijdens de uitkeeringen uit de werkloozenkassen, wordt in hoofdzaak in gewilligd, alsook het verzoek tot het niet- toepassen van grondaftrek tijdens de win termaanden, met dien verstande, dat deze bepaling zal gelden voor de maanden December, Januari en Februari. Een verordening op de heffing van be smettelijke ziektengelden wordt vastge steld. De gemeentebegrooting voor 1936 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 40341,39 met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 1626,12. 's-Gravenpolder. Dhr Th. de Kleik heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeente raad aangenomen. Ellewoutsdijk. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de Gemeenteraad. Af wezig met kennisgeving dhr Goetheer. Betreffende de notulen zegt dhr Meulen- berg, dat deze niet volledig zijn, doordat de stemmingen in de vorige vergadering gehouden over de wethoudersverkiezing niet juist weergeven zooals deze zijn ge schied. Hij zag gaarne, dat de foutieve stemming voor de eerste verkiezing we gens het mede laten stemmen door de betrokken personen bij de herstemming, waardoor een nieuwe verkiezing moest plaats hebben, ook werden vastgelegd in de notulen. Goedgevonden werd, dat in de volgende notulen deze opmerking zal worden opgenomen. Goedgekeurd wordt de rekening van het vleeschkeurings- bedrijf Ovezande 1934, waarvoor door Ellewoutsdijk moest worden betaald f 224,99. Van de P.Z.E.M. is ontvangen als terugbetaling een bedrag van f 124,50 voor ondergrondsch net. Dit is de derde terugbetaling over 3 jaar. Schrijven van het B. A. met aanbeve lingen van namen bij de periodieke af tredingen van dhrn A. v. d. Velde, J. Spruit, A. van der Hage en Joh. Verheijke. Circulaire Minister van Binnenl. Zaken met berekening en een andere regeling inzake kosten werkloosheidszorg. Alsnog een schrijven van den Minister voornoemd, dat volgens art. 45 der ge meentewet voortaan de beide eeden af zonderlijk moeten worden afgelegd. Mededeeling, dat bij afwezigheid van den burgemeester is aangewezen als plaatsvervanger dhr C. v. d. Velde, wet houder. Verzoek der beide caféhouders om ver laging van personeele belasting voor bil jarten. Op voorstel van B. en W. wordt aan genomen deze verlaging met 50 pet. toe te passen, waarvoor dan een bedrag h f 30 moet worden betaald. Dhr van der Hage zegt, dat het nog te veel is wat moet worden betaald. Dhr Meulenberg acht het in het belang der aanvragers dan de biljarten op te ruimen. Wijziging der verordening op de hef fing van leges ventvergunning, naar aan leiding van een Ministeriëele circulaire. Besloten wordt overeenkomstig dit advies te wijzigen. Dhr v. d. Hage maakt be zwaar, dat groote firma's geen legesgel- den moeten betalen en wel de kleine kooplui. De voorz. zal deze zaak nader onderzoeken. De rente over de leeningen 1924—1932 wordt van 5 pet. op 4 pet. gebracht. Vrijstelling zal gevraagd worden voor 1936 van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening op de lagere school. Voorstel-B. en W. onderhandsch ver huren van het huis van den wegwerker op dezelfde voorwaarden als voorheen. Goedgekeurd. Nadere vaststelling der verordening inzake den gem.-veldwachter Koppenol, geschiedt op verzoek van Ged. Staten. Ingekomen is de begrooting 1936 van de Vleeschkeuringsdienst (Ovezand) in totaal bedrag van f3200 in ontvang en uitgaaf, waarvan Ellewoutsdijk moet be talen f227,65. Goedgekeurd. Nadere vaststelling der nog niet goed gekeurde gemeentebegrooting 1935 in ver band met een mindere uitbetaling aan werkverschaffing en steun. Goedgekeurd. Aanbieding der gemeente-begrooting 1936 met een eindbedrag in ontvang en uitgaaf van f 27916,98 met een post van onvoorzien van f296,85. Daarna sluiting. Kruiningen. Woensdagavond hield de G. J. V. „Ora et Labora" haar 17e jaar vergadering onder leiding van haar voor zitter Ds Mortier. De secretaris, dhr H. v. d. Velde, gaf een opgewekt jaarverslag, terwijl de penningmeester Leys zijn reke ning op rijm weergaf. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Na de pauze, waarin thee werd gepre senteerd, behandelde burgemeester Domi- nicus van Rilland het onderwerp: „De Christen-jongeman in de maatschappij". Spr. schetste achtereenvolgens hoe een jongeman niet, en hoe hij wèl moet zijn en gaf menige goede wenk en waarschu wing. Een aandachtig gehoor en den dank van den voorzitter viel den spreker ten deel. Grijpskerke. De Gemeenteraad besloot met 4 tegen 3 st. afwijzend te beschikken op een verzoek van Joh. de Wolf te Me- liskerke om ontheffing schoolgeld. Bij de behandeling der begrooting voor 1936 werd met 4 tegen 3 st. verworpen een voorstel van den heer Cevaal om 200 gld. uit te trekken voor schrijfloon voor den volontair ter secretarie. Morgen hopen wij het verslag dezer vergadering op te nemen. Koudekerke. Gemeenteraad. (Ver volg.) Dhr de Rijke (A.-R.) kan kort zijn: De Burgemeester heeft in een bijlage bij de ontwerp-begrooting gevraagd geen de batten te voeren over de Raadsverkie zing en wethoudersbenoeming. Hoewel dit een afwijking van de gewoonte is alhier, kunnen wij daar wel overheen. Eén ding moet ons echter van het hart, n.l., dat het beneden onze waardigheid zou zijn om hier (al zou ons de ge legenheid geboden zijn) de circulaire van „Gemeentebelang", die verspreid is bij de raadsverkiezing, te bestrijden. Wat de begrooting betreft, zegt ook spr. dank voor de heldere en volledige me morie van toelichting. Jarenlang is door ons daarom gevraagd. Het zal zeker de samenwerking veraangenamen en tot een vlotten gang van zaken leiden. Tegen het aanbrengen van tegel trot toirs in de kom der gemeente, waarvoor onderwijs op de scholen, waar het nog niet wordt gegeven. Bij de nu volgende besprekingen bleek dat men niet zeker is, of het verkeers- onderwijs wel op het leerplan mag voor komen, doch anderen meenden, dat men het dan bijv. onder aardrijkskunde kan doen vallen. De heer Huizenga bepleitte het verkeersonderwijs ook op de kweek scholen ingevoerd te krijgen. Men kwam tot de conclusie, dat niet de vereeniging, doch de onderwijzeressen en onderwijzers moeten opwekken deel te nemen aan den cursus. De heeren Mr Besier, Mr Pilaar en Avink zullen worden aangezocht voor de examencommissie. Het examen zal ver moedelijk in Mei 1936 voor het eerst worden afgenomen. Vlissingen. De opdracht aan „de Scheld e". Naar de Vliss. Gt. nader verneemt is het grootste gedeelte van den machine-bouw van de „Prinsendam" op gedragen aan de N.V. Kon. Mij1, „de Schelde", terwijl een klein gedeelte daar van wordt uitgevoerd door „Werkspoor" te Amsterdam. Aan „de Schelde" is eveneens ook een klein gedeelte van de betimmering opge dragen. Aan de „Prinsendam" zal ongeveer twee-en-een-half jaar worden gewerkt, zoodat het schip April 1938 in de vaart zal kottnen. In verband met de belangrijke opdracht aan de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", wap perde gisteren van alle openbare gebou wen de driekleur. Goes. De subsidies aan de be waarscholen. De besturen van de R.K. en Ghr. bewaarscholen hebben aan den gemeenteraad het volgende schrijven gezonden: Bij een schrijven van 28 Sep tember 1934 is aan bovengenoemde ver- eenigingen door B. en W. ter kennis ge bracht dat zij zich genoodzaakt zagen om aan uw college verschillende voorstellen in te dienen, welke voorstellen beoogen een belangrijke wijziging te brengen in de verordening op het bijz. bewaarschool- onderwijs. Voorgesteld wordt om in het vervolg een bepaald bedrag voor aflossing en rente en daarnaast en subsidie te ver- leenen tot een max. van f 10 per kind. (Thans is dit f 30.) Mochten deze voorstellen eventueel door uw college worden aangenomen, dan zul len genoemde vereenigingen zich voor on overkomelijkheden zien geplaatst. De moeilijkheden, die voor onze vereeni gingen uit deze voorstellen bij evetueele aanneming ontstaan zullen, zijn door ons nader uiteengezet in een memorie -van toe lichting, en de daarbij gevoegde begroe tingen, welke zijn opgemaakt op de basis van de nieuwe voorstellen. Hieruit zal u overduidelijk blijken, dat de bestaansmo gelijkheid van onze scholen zeer ernstig in gevaar, komt, ja geheel onmogelijk wordt. Wij dringen dan ook met den meest mogelijken ernst bij u aan om de voor stellen, zooals ze bij u zijn ingediend, niet aan te nemen, vertrouwend, dat u zult willen medewerken tot het instandhouden Van deze zoo nuttige instellingen. Gaarne geven wij in ernstige overwe ging, om met handhaving van het nu voorgestelde bedrag voor aflossing en rentevergoeding, het subsidiebedrag vast te stellen op f 20 per kind met jaarlijk- sche vermindering van f 11 tot een mini mum van f 15. Bij de nu van kracht zijnde regeling, ontvangen de bijzondere bewaarscholen voor elk kind dat de scholen bezoekt f 30 subsidie per jaar. Volgens de nieuwe regeling zal geen subsidie meer worden gegeven voor kin deren beneden de 4 jaar en voor de an deren f 10 per jaar. In aansluiting 'hierop zou door de ge meente voor de bestaande schuld een ver goeding worden gegeven van 4 pet. (voor rentebetaling) en jaarlijks f 750 voor schulddelging. Op het eerste gezicht lijkt het nogal aannemelijk, doch practisch komen deze voorstellen neer op een directe subsidie- vermindering van 40 pet. en op den duur zullen de bijz. schoolbesturen een vijfvou dig verminderde subsidie ontvangen. In de memorie van toelichting op het request wijzen de besturen op het feit, dat zij respect, in 1923 en 1931 gedwon- FEUILLETON. Een verhaal uit het vroegere Rusland. 43) o „Zoo u mij spreken wilt, zeg ik voor af, dat het tevergeefs is. Ik lijd voor een rechtvaardige zaak, en verloochen die niet. Eenmaal zal het Rusland berou wen zijn uitnemendste telgen in Siberië te hebben begraven; zij zijn het, die moe dig opkomen tegen de tirannie en het ware welzijn van het vaderland be doelen." Zijn oogen glinsterden van toorn. „Het eenige ware goed is dit boek, dat er ons van spreekt", zeide Bibleisky ern stig, terwijl hij de hand legde op het Nieuwe Testament. „Het geluk ligt niet in uw hersenschimmen, maar in het ge loof in Christus, den Zaligmaker der wereld." Na lang met hem gesproken te hebben, bemerkte Bibleisky dat hij! hier niets be reikte, en stond op, doch deed nog één vraag, eer hijl den kerker verliet. „Vou- litch", zeide hijl overredend, „zoo gij slechts uw onvoorzichtige woorden wildet intrekken, zou' er wellicht redding zijln. Wij willen een adres indienen, wij willen voor u instaan, maar wij moeten ge- gen zijn geworden door rijk en gemeente tot het bouwen van nieuwe scholen, waar door zij vrij groote leeningen moesten sluiten. Destijds aanvaardde de raad in prin cipe de financieele gelijkstelling voor het bijz. bewaarschoolonderwijs, wat een sub sidie van f70 per kind beteekende. De bewaarschoolbesturen hebben toen, in ruil voor wat meer bewegingsvrijheid, genoegen genomen met een subsidie van f35, die in 1932 teruggebracht werd tot f30. Hieruit blijkt welk een voordeel de gemeente reeds had van de bijz. bewaar scholen. In het request wordt voorts gewezen op de hoogere schoolgeldheffingen bij de bijz. bewaarscholen. In 1934 bedroeg dit voor de Ghr. bewaarschool 3.72 gld. per kind en per jaar, voor de R.K. bewaar school ongeveer fSenvoordeopen- b a r e f 0,85. De schoolgelden zijn daar om bij de bijz. instellingen niet wel te verhoogen. De bezuinigingen die nu worden voor gesteld sluiten iedere mogelijkheid om de financiën in orde te houden, uit. Dat dit geen los daarheen geworpen woord is, blijkt uit de kosten van de openbare be waarschool die per kind en per jaar al tijd nog f 45 bedragen, buiten de rente en aflossing. Daar de Ghr. Bewaarschool een leening heeft loopen tegen 5 pet. en de R.K. be waarschool tegen 4,5, terwijl de gemeente maar 4 pet. vergoedt, zal uit de subsidie van f 10 per kind, ook dit tekort nog moe ten worden betaald. D'e besturen schrijven met zekerheid te kunnen vaststellen, dat door de nieuwe voorstellen de bestaansmogelijkheid van de bijz. scholen ten eenenmale wordt weg genomen. Wemeldinge Gemeenteraad. Dins dagavond vergaderde de raad dezer ge meente voltallig. Een adres van de moder ne arbeidersbeweging, houdende verzoek om een plan voor werkverschaffing te ontwerpen of een steunregeling in wer king te stellen wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelde mede, dat op den datum van ontvangst van dit adres twee werkloozen waren ingeschreven. In- tusschen zijn B. en W. bezig met het ont werpen van een werkobject. Als gemachtigde voor de op 18 October a.s. te houden openbare vergadering van Gedep. Staten inzake de grenswijziging wordt de burgemeester aangewezen. De wethouders zullen als plaatsvervangende gemachtigden fungeeren. Uitgebracht wordt het rapport van de commissie voor het nazien der begrooting van het Burg. Armbestuur, dienst 1936. D'hr Joh. Ruissen vraagt, of nu bij het Armbestuur veel in het teeken der bezui niging staat, er ook bezuinigd wordt, op het personeel van het Armbestuur, welke vraag door den voorzitter wordt be antwoord met de mededeeling, dat deze bezuiniging afhankelijk zal zijn van een nieuwe salariskorting voor gemeente-per soneel. De begrooting wordt goedgekeurd. Besloten wordt de verordening op de heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting ook geldig te verklaren voor het dienstjaar 19361937. B. en W. stellen thans voor over te gaan tot verlaging der jaarwedden van het hoofd en van de helpsters van de be waarschool. Spr. zegt, dat Ged. Staten telkens op bezuiniging op de kosten van dit onderwijs aandringen. B. en W. stel len thans voor deze jaarwedden elk met f 50 te verminderen en resp. te bepalen op f 900 en f 400 met ingang van 1 Jan. 1936. De heer de Jonge verklaart hier tegen te zijp. Volgens spr. gaat het niet op te bezuinigen op de lagere loonen. Dhr Smit vindt het ook jammer, dat hiertoe moet worden overgegaan. Spr. wenscht zich echter te schikken naar de hem ver strekte inlichtingen. De voorz. merkt op, dat B. en W. staan voor een voldongen feit. 400 jaarwedde voor een helpster aan de bewaarschool in deze gemeente is inderdaad te hoog, vergeleken met andere gemeenten. De gemiddelde kosten per leerling be dragen plm. f 28, tegen die der openbare lagere school plm. 6. Noode stellen zij dus deze verlaging voor. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen; tegen stem de de heer de Jonge. Besloten wordt tot opschorting van den cursus van het vervolgonderwijs 1935 waarborgd zijln. Denk aan uw moeder. Wie zal haar, zoo gij verbannen wordt, onderhouden? Zij zal van droefheid ster ven." Bibleisky hield op. Bij het noemen van zjjn moeder nam het gelaat van Voulitch een bijzondere uitdrukking aan. „Ja, moeder zal er aan sterven, en dit zal een misdaad te meer zijn, welke den dwingeland wordt toegerekend.... niet ik,, zijl zullen haar hebben vermoord." „Spreek zo'o niet, Voulitch, breek met uw hersenschimmen en wijl zullen alles doen om u te redden." „Opgeven? Dat nooit, ik heb mijP zen ding; ik zal haar ten einde toe volbren gen, al moest dit mijn leven, ja zelfs het leven mijPer moeder kosten. Vertrek nu; ik behoef uw goede diensten niet." Bibleisky vertrok met een bloedend hart, en de zware deur viel dicht. Tweeër lei geestdrift kampte in die cel; commu nisme en Christendom, godsdienst der aarde en godsdienst des hemels I Kerstmis naderde, en iedereen maakte er op zijn manier toebereidselen voor. Mevrouw Krestof deed voor haar weesi- meisjes een voorraad van geschenken op, bestaande uit speelgoed, boeken en kleede ren. De meisjes werkten op haar beurt 1930. In behandeling komt de gemeente begrooting, dienst 1936. Door den heer F. Wabeke Az. wordt namens de commissie van onderzoek rapport uitgebracht. Spr. deelt mede, dat de commissie zich in hoofdzaak met deze begrooting kan ver eenigen. Alleen wenscht de commissie den post kosten van ontwikkeling en ontspan ning van jeugdige werkloozen ad f200 voor memorie uit te trekken en de vrij komende f200 over te brengen naar on voorzien. De voorz. geeft in overweging deze post te behouden, doch stelt voor geen uitgaven te doen, dan nadat de Raad hierover vooraf zal zijn geraadpleegd. Met deze toezegging gaat de commissie ac- coord, waarop de begrooting wordt vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 65915.56, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1084.81. Thans leggen B. en W. voor een ontwerp-steunregeling, in hoofdzaak overeenkomende met die voor de afgeloopen steunperiode. De steunnormen voor de georganiseerden worden aangenomen op f 7 per week plus 50 ct. per gezinslid boven de twee per sonen; voor georganiseerde kostgangers f 5.50 p. week, voor reglementair uitge- trokkenen of nog niet rechthebbenden resp. f6.50 per week plus 50 ct. en f5; voor ongeorganiseerden resp. f 5.75, 50 ct. f 3.75. De huurtoeslag bedraagt volgens dat ontwerp f 0.50 boven de f 2.75 huur per week. Aangenomen wordt dat de steuntrek- kenden op 1 Jan. 1935 in de gemeente woonachtig moesten zijn. De grondaftrek wordt voorgesteld op 25 ct. per week voor 1 gemet grond, doch niet meer dan 2 gem., f 0.5O per week voor twee gem. grond, doch niet meer dan 3 gem. Het maximum-steunbedrag zal bedra gen f 10.02. Dhr de Jonge meent, dat het steunbe drag hooger dient gesteld te worden aan de hand van de door den Minister be paalde steunnormen. De voorz. verklaart, dat zulks niet het geval is. Spr. zegt, dat B. en W. zich houden aan de officieele gegevens van den Minister. De heer de Jonge merkt op, dat de loon- norm gemiddeld flip. week is en meent daar de juiste gegevens van te hebben. De voorzitter zegt, dat de heer de Jonge de gegevens van een vakbond verwart met die van den Minister. Dhr de Jonge be treurt den gang van zaken. De steunbe dragen zijln laag en de uitkeeringen van het Burg. Armbestuur onvoldoende om van te leven. De voorzitter zegt zich te moeten houden aan de officieele gegevens en wijst op de belasting-verhooging met 100 pet. Deze mag niet uit het oog wor den verleuren. Bovendien is het aantal werkloozen zeer gering. De agent der ar beidsbemiddeling had dezer dagen veel moeite om de noodige krachten beschik baar te krijgen voor het lossen van een schip. Dhr Ruissen meent eveneens, dat wij gehouden zijn aan de Ministerieele gege vens om niet met de regeering in con flict te komen, ofschoon spr. er voor is om voor de werkloozen goed te zorgen. De voorz. verklaart dat B. en W. den norm van den Minister hebben overgeno<- men. Is deze te laag, dan is dat niet de schuld van het Gemeentebestuur. Dhr de Jonge is in zijn bewering totaal mis. Het voorstel van B. en W. wordt daar na zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Tenslotte wordt besloten de voormalige onderwijzerswoning, bewoond door den heer G. de Koeyer, met ingang van 1936 voor twee jaar te verhuren voor den prijs van f 325 per jaar. De voorz. deelt mede, dat tot le vervanger van den burgemees ter is aangewezen dhr J. A. Dominicus en tot 2e vervanger dhr P. J. J. Dekker. Dhr de Jonge wijst op den slechten wa terafvoer aan den Nieuwendijk. De voorz. zegt voorziening toe. lerseke. Steunvisscherij. De zoo genaamde steunvisscherij', het met hulp van de regeering afvisschen der totaal waardelooze oesterperceelen, kan met in gang van a.s. Maandag gaan beginnen. In tegenstelling met 1934 zal nu de schip per ook worden betaald. De aanvoer van mosselzaad van Walcheren's kust is de eerste dagen van de week zeer groot geweest en bedroeg on geveer 8000 ton. De prijs is iets gedaald en loopt van 6080 ct. Ook van Zee- ijverig aan een verrassing, waarmede zij haar weldoenster wilden verblijden. Bij de familie Marlini zat men ook niet stil. In het benedenhuis en op de binnenplaats wemelde het van kinderen van eiken leeftijd, allen toebehoorende aan bedien den van den heer Marline. De drie zus ters hadden besloten, op Kerstdag een grooten kerstboom op te richten in de dessertkamer. Mila was blij, dat zij iets voor anderen te doen had, en knipte met vaardige hand vergulde bloemen, slingers en kapellen. En Serge? Voor hem bracht de nadering van het Kerstfeest niet enkel blijdschap en vroolijkheid. Weinige dagen na des keizers terugkomst had hij van zijn vader bevel gekregen, ©ogenblikkelijk thuis te komen. Hij had dus het gastvrije huis moeten verlaten, waar hij genezing had gevonden naar lichaam en ziel bei den. Met een beklemd hart en een onbe stemde vrees verliet hij zijn vrienden Isti- nef met het stellige voornemen, zoo dik wijls mogelijk den weg der Hofkade in le slaan. Sedert den avond, dat het licht in zijn ziel was opgegaan, verlangde hij Mila weer te zien, en haar alles te vertellen, maar daarvoor moest hij haar alleen zien, en dat ging niet gemakkelijk. Hij durfde er niet op hopen vóór de Kerstvacantie; dan zou de terugkeer van Nikolaas het gemakkelijker maken, Eens begaf hij zich naar de Marlines; de dames zaten om een tafel, die beladen was met kleinighe den voor den kerstboom bestemd. Nau welijks was hij binnengekomen, of Ka- tinka bood hem een schaar aan, en dwong hem een uur achtereen reepen rose pa pier te knippen. Deze bezigheid was blijk baar niet het doel van zijn bezoek, des te minder daar Mila aan het andere einde der tafel zat, zoodat zij op zijn best eenige woorden konden wisselen. De gedachten, waarmede hij vervuld was, waren te ern stig om hem te stemmen tot lachen en schertsen, zooals hij vroeger dikwijls met Katinka gedaan had. D'eze kreeg er ge noeg van en riep plotseling met een prui lend gelaat: „Weet je, mijnheer Batourine, dat je vanavond doodeüjk vervelend bent?" Serge bloosde tot achter de ooren, het geen op Mila een gelijke uitwerking had. „Bah!" vervolgde Katinka, „ik dacht wel dat je peet je eindelijk bepraten zou. Je gelaat is al even lang ais dat van Lord R." „Ik ken niemand, die minder een lang gezicht heeft dan Lord R." antwoordde Serge. De komst van den heer Marline maakte een einde aan dezen kleinen twist, en het gesprak nam een andere wending. Voor dat hij heenging, bevond Serge zich evenwel dicht genoeg bij Mila, om haar deze weinige woorden te zeggen, die door haar alleen gehoord werden: „God heeft je verhoord; jou Heiland is ook de mijne geworden." Een straal van vreugde schitterde in Mila's oogen. „Ik had het vermoed", zei ze binnens monds. Zij drukten elkander, zeer innig de hand en scheidden. Ziedaar waarom Mila zoo vroolijk was en zong, wanneer er niemand was, die haar hoorde. Nooit had zij haar hart zoo verlicht gevoeld. Had God niet haar innigsten wensch vervuld? Van den lsten December af had Serge zijn dienst hervat in de kazerne, waar hij alle dagen een troep soldaten moest laten exerceeren, en een tiental der onkundig sten moest leeren lezen en schrijven. Hij was altijd de lieveling van zijn kamera den geweest, en zij hadden hem vroolijk verwelkomd. Hoogeren en lageren had den hem met beleefdheden overladen. Die algemeene gunst zou niet lang duren. Spoedig bemerkten zij,dat Serge niet meer dezelfde was van vroeger. Hoewel hij nog vriendelijk en beleefd jegens allen bleef, hield hij zich op een afstand van zijn oude vrienden, en veroorloofde zich nooit de grappen waarmee hij vroeger zijn mak kers wist te vermaken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2