t! 10NGEN IJST t i j d e jiden illen dboer •BOUW- IANGARS winter T RG DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 15 E IIDDAGTAFEL R Buitenland. De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie Uitg.: KV. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. jesteld zullen er daags een raad, want lbouwer opgelegd, die nTel eegaat Bij slecht weer moei staken. een K LOOS-hangar ïo 1 dan kunt U bij elke -weert* jrwerken. Dit is alleen mcgsr (schutting, welke het groote pn KLOOS-hangar U biedt 1 Ijxgrconstructit. N#d*rl» Fabrikaat V. F. KLOOS 8. ZONEN. 1 N D E R D U IC enberke, Tel. 2. iapelle. ihaartsdijk, TeL 34. 3 totterdamsche eier- 1-aat 37—39, werden berd. |f 3f4,90, Eendeie- fEERBERICHT. avond van 17 Oct.: |W. tot Z.W. wind, lelijke opklaringen, 1, aanvankelijk iets liddag 8 u liddag 3 U'.: 770. Ir fietsen: min. Landbouw. Het optreden van den heer Deckers als Minister van Landbouw is in breede krin gen met ingenomenheid begroet. De heer Deckers is krachtens zijn vroe gere positie met de belangen van den landbouw uitnemend bekend en boven dien heeft hij getoond te zijn een krach tig bewindsman die weet te regeeren En dat is in verband met de vele en inge wikkelde crisisorganisaties noodig als brood. Er is aan Landbouw een man noo dig die leiding weet te geven, maar die ook als 't moet den bezem weet te han- teeren. Bij de behandeling van de begrooting van het Landhouwcrisisfonds de vorige week in de Eerste Kamer zal hier en daar misschien de vrees zijn opgekomen, dat de minister ten opzichte van de klachten over diverse crisisorganisates het „af- maaksysteem" zou toepassen. Toen ter sprake gebracht werden de ergerlijke feiten die onlangs uit Zegwaar! werden gemeld van kaartende en vis- schende ambtenaren, maakte hij zich daar met een grapje af. Zoo scheen het althans. En dat wekte bevreemding. Intusschen is wel gebleken dat dit grapje alleen voor het debat bedoeld was, maar dat Minister Deckers in werke lijkheid tegen de uitwassen die zich op dit gebied gevormd hebben, krachtig op treedt. Dat hij een. zoo ingewikkelde organisa tie fouten werden gemaakt wekt geen ver wondering. Dat kon wel 'haast niet an ders. Maar het stemt tot voldoening dat nu een man aan het hoofd staat ter zake kundig, en in staat leiding te geven. Moge het hem gelukken al het overbo dige af te snijden, al de parasieten af te schudden en de crisisorganisaties volko men aan hun doel te doen beantwoorden. Regen op het Zuidelijk front. Van het Noordelijk front geen nieuws. Het is ook vandaag weer moeilijk wijs te worden uit de elkaar tegensprekende berichten. Als het waar is, dat de Italia nen in de toekomst de buitenlandsche journalisten uit een deel van het oorlogs terrein willen weren, (wat nu niet be paald gunstig doet oordeelen over de sterkte van Italië's positie) zal het nog moeilijker worden betrouwbaar nieuws te verkrijlgen. Kort gezegd, is het nieuws vandaag: Op het Ogaden-front is de opmarsch der Italianen naar Harrar tengevolge van den regen tot stilstand gekomen, terwijl van het Noordelijk front geen nieuwe krijgsverrichtingen werden gemeld. Uit Addis Abeba werd gemeld: De mi nister van oorlog Ras Moeloephetta, zal zich vermoedelijk vandaag met 70.000 man op weg begeven naar het Noordelijk front. Volgens berichten uit het Noorden en uit het Zuiden is het op beide fronten rustig. Alleen de Italiaansche vliegers zijhi in actie. De berichten, dat op het Zuidelijk front een tegenoffensief zou zijn geopend, zijn niet juist. Men rekent er op, dat de Ahessyniërs eerst einde dezer maand tot een aanval zullen loivergaan. De opmarsch der Italiaansche trdepen op het Somalifrcmt tegen Harrar is ten gevolge van hevigen regenval tot stilstand gekomen. Het is niet uitgesloten, dat deze regenval tot einde November aanhoudt. De Italiaansche regeering heeft beslo ten, alle buitenlandsche journalisten uit het gevechtsgebied op het Somalifront uit te wij'zen. In het besluit, waaraan geen motiveering is toegevoegd, ziet men een maatregel van generaal Graziani, die eer lang een groot offensief op het Somali front wil openen. Dit offensief zal bestaan uit een con- centrischen aanval mt drie of meer stel lingen op het Abessynische verdedigings centrum Harrar. Men verwacht verwoede gevechten. De Ahessyniërs hebben reeds voor Har rar bijizonder sterke gedeeltelijk uitste kend verschanste troepen geconcentreerd, teneinde den Italiaanschen opmarsch in elk geval tot staan te brengen. Volgens sommige berichten zou er geen sprake van zijtn, dat de Ahessynische troe pen uit de omgeving van Harrar Zuid waarts den vijand tegemoet zouden trek ken, dwars door de waterlooze, door koorts geteisterde woestijnstreken. Het P'lan schijnt veeleer te zijn, dat eerstge noemde troepenafdeelingen langs de Web- be Sjebeli zullen oprukken over een be trekkelijk laag liggend en gemakkelijk ter rein, waarbij' zijl er zorg voor willen dra gen alle voedsel en water weg te halen, hetgeen een verderen opmarsch der Ita lianen langs dezen weg zeer veel moeilij ker zou maken. Volgens de berichten gaan de Ahessy niërs door met het cencentreeren van troepen aan 't Noordelijk front. Te Addis Abeba vestigt men nog eens de aandacht op de politiek van den Negus, die de Ita liaansche troepen eerst zoo ver mogelijk het land binnen wil laten trekken, om hen pas aan te tasten als er lange, kwetsbare verbindingslinies ontstaan zijn en de troe pen ver van hun basis verwijderd zijn. De correspondent van Reuter te Rome verneemt, dat men in Eritrea het vermoe den heeft, dat de Negus aan Ras Seyoem bevel heeft gegeven Aksoem te heroveren Volgens een officieel Ahessynisch be richt wil Italië niet afzien van een bom bardement van open steden, doch wel heeft het zich bereid verklaard, de Euro peanen te ontzien. In verband hiermede wordt te Dire- dawa, het station van de spoorlijn Dji- boeti-Addis Abeba een neutraal gebied ge schapen. Hedenmorgen vernamen wij! mag: De Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba dat Abessynië op geen enkel front is verslagen, aangezien nog geen beslis sende strijd is geleverd en niet geleverd zal worden aleer de Italianen de bergach tige streken zullen hebben bereikt, waar de verdedigingsstellingen zijn ingericht. De Negus heeft het bevel van een offen sief in Ogaden belachelijk genoemd en verklaarde dat dit in strijd is met alle plannen, aangezien Abessynië geen mu nitie kan verspillen in de woestijn of in lage landen. Te Rome is uit Aksoem bericht ont vangen, dat Ras Seyoem het gebied aan de Guingura-rivier heeft verlaten om een omtrekkende beweging te maken langs den rechtervleugel van het Italiaansche leger, om aldus Aksoem te heroveren. Uit Adoiea wordt gemeld, dat men daar heeft vernomen dat Ras Seyoem en zijn naaste bloedverwanten groote oneenigheid met elkaar zouden hebben. Zijn familie zou hem hebben aangera den zijn tegenstand tegen de Italianen op te geven en zich te onderwerpen. Woensdagavond verluidde te Alexan- drië dat een Italiaansche luchtmacht mn ilmgeveer 200 vliegtuigen bi} de grens tusschen Egypte en Libië is geconcen treerd. Wat dit beteekent, is nog niet geheel duidelijk, evenmin als het transport van nieuwe Ialiaansche troepen daarheen, waarvan wij gisteren melding maakten. Engeland zal nu wel dubbel op zijn hoe de zijn. DE SANCTIES EN DE BEMIDDELINGSPOGINGEN. Laval in de klem? Te Genève worden ononderbroken de besprekingen in de verschillende commis sies voortgezet over de te treffen sanctie- maatregelen. In Italië is men voorbereid op ernstige en ingrijpende maatregelen van den Vol kenbond. In 'haar hoofdartikel van Woensdag spoort de „Giornale. d'Italia" heel Italië aan tot eensgezindheid. Het blad verheelt zijn lezers niet, dat er Engelsöhe plannen bestaan, om in de eerste week slechts ge matigde economische en financieele sanc ties toe te passen, in de tweede week te besluiten tot ernstige economische dwang maatregelen en in de derde week over te gaan tot economische blokkade. Dteze laatste maatregelen noemt het blad echter een „onmiskenbaar militairen maatregel van aanvallend karakter". Het 'blad maakt vooral Laval hierop op merkzaam, die steeds verklaard heeft, een tegenstander van militaire maatregelen te zijn. Omtrent de bemiddelingspogingen van Laval loopen nog steeds tegenstrijdige be richten. Laval 'heeft nu weer ontkend, bemidde lingsvoorstellen inzake Abessynië aan den Italiaanschen gezant te Parijis te 'heb ben voorgelegd. Wel is daar de Britsche vlootconcentratie in de Middellandsche Zee en de kwestie der Italiaansche strijd macht in Lybië ter sprake gekomen. De Britsche regeering heeft duidelijk laten weten, dat zij geen afzonderlijke on derhandelingen met Frankrijk en Italië kan voeren over vredesvoorstellen. Deze moeten naar Genève worden opgezonden. En wat 'haar vloot in de Middellandsche Zee betreft, ia zij van oordeel, dat de toestand niet is verbeterd door het zenden van nieuwe contingenten Italiaansche troepen naar Lybië, hetgeen de laatste dagen is geschied. Reuter meent nog te weten, dat 'het En gelsche kabinet niet is ingegaan op het voorstel van een gedeeltelijke terugtrek king van de Engelsöhe vlootstrijdkrach- ten uit de Middellandsche Zee en van de troepen aan de grens van Lybië. In politieke kringen te Londen zegt men, dat de verzoeningspogingen van Laval aantoonen, dat hij op zijn laatste beenen loopt en dat zijn kabinet op het punt staat te vallen. Hij kan niet langer ontkomen aan het conflict van zijn persoonlijke be loften aan Mussolini en de steun die Frankrijk later mogelijk van Engeland noodig heeft. De Engelsche vloot in de Middellandsche Zee versterkt. De Britsche oorlogsschepen Renown, Hood, Achilles, Neptune en Leander, en tien torpedojagers zijn naar de Middel- landsdhe Zee vertrokken, waar zij nachte lijke oefeningen zullen maken. D'e oefeningen omvatten o.a. een geca- moufleerden aanval op de rota van Gi braltar. Al deze schepen behooren tot de z.g. tbuisvloot, d.w.z. dat zij in normale om standigheden in de Engelsche wateren, thuis behooren. Amerika en de sancties. In regeeringskringen te Washington wordt verklaard, dat de regeering vast be sloten is haar standpunt ten aanzien van de sancties van den Volkenbond niet te bepalen voor de landen die daarbij on middellijk zijn betrokken een vast omlijnd programma hebben uitgewerkt. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat noch Engeland noch Frankrijk zich tot de Vereen. Staten heb ben gewend in verband met de mogelijk heid van een internationale boycot van Italiaansche goederen De uitbreiding der Engelsche luchtmacht. D'e „D'aily Mail" meldt, dat in verband met 'het jongste luchtmachtprogramma het Ministerie van luchtvaart 18 verschil lende typen militaire vliegtuigen heeft uit gezocht en besteld. In het najaar van 1937 zullen 2000 vliegtuigen zijn gebouwd en de vliegtuigenfahrieken in geheel Enge land 'hebben speciale maatregelen geno men om aan dezen enormen order te kun nen voldoen. Het aantal hestellingen is zoo groot, aat de fabrikanten van zekere vliegtuig typen onder toezicht van het ministerie van luchtvaart een deel van hun werk aan andere ondernemingen hebben opge dragen. Nieuwe aardbeving in Tadjikistan. Naar uit Moskou wordt geseind, is eergisteren het gebied van To vil dor a in Tadjikistan door een tweede aardbeving geteisterd. Twee dorpen werden geheel verwoest. Sedert de eerste aardbeving zijn thans in het geheel 112 lijken uit de ruïnes te voorschijn gehaald; 407 per sonen zijn gewond. In totaal zijn twaalf dorpen verwoest. Amerika heeft groote tekorten. Woensdag is te Washington bekend ge worden, dat het tekort op de begrooting van het loopende begrootingsjaar reeds een milliard dollar is gepasseerd. Volgens de laatste cijfers waren de uitgaven eens zoo groot als de ontvangsten. Korte Berichten. Gedurende September is het aantal werkloozen in Zwitserland met 2467 ge stegen, terwijl in September 1934 een da- lig met 760 viel te boeken. Het aantal werkloozen bedroeg in de maand September 69.123 tegen 66.656 einde Augustus en 51.387 einde Septem ber 1934. KONINGIN EN PRINSES TE HOOGMADE. Gisterenmorgen 11 uur heeft H. M. de Koningin vergezeld van Prinses Juliana per auto een bezoek gebracht aan de buurtschap Ofwegen te Hoogmade. De Koningin heeft daar een molen ge schilderd en de Prinses een schets van het landschap gemaakt. Met eenige onderwijzeressen der R.K. school, die voorbij wandelden, heeft H. M. zich onderhouden. Treinontsporing. Vannacht om 2.40 uur zijn van een goe derentrein komende uit de richting Amersfoort zeven wagons ontspoord, toen de trein binnenkwam op het rangeerter rein Watergraafsmeer hij de Zuiderring- vaart. Bij het ongeluk kwamen geen per soonlijke ongelukken voor, de materieele schade is echter zeer groot. Het verkeer naar en van het Gooi ondervindt groote vertraging, daar de treinen komende van Weesp over verkeerd spoor moeten wor den geleid. Maatregelen zijn genomen om het ver- De heer J. Ehrhardt, directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Goes, die gisteren zijn 40-jarig jubileum bij het P.T.T.-bedrijf vierde. keer op de groote afstanden en naar het buitenland zoo min mogelijk vertraging te doen ondervinden. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend. De stagnatie was vanmorgen 10 u. opge heven. Rijkswaterstaat. Naar de „Zutphensche Crt." bericht, is bij den rijkswaterstaat tot opvolger van wijlen ir G. J. v. d. Broek benoemd tot hoofd van de directie wegenverbetering, dr ir L. R. Wentholt, hoofdingenieur-di recteur van den rijkswaterstaat te Arnhem, wonende te Zutphen. De voorgestelde verhooging van de omzetbelasting. De indiening door de regeering van een ontwerp van wet tot heffing van opcen ten op enkele belastingen ter versterking van de inkomsten van het werkloosheids- subsidiefouds is voor het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond aanleiding geweest, zich tot de Tweede Kamer te wenden met een adres, waarin het zijn bezwaren ten aanzien van dit voorstel te kennen geeft. De bond is van meening, dat in de hui dige omstandigheden elke verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven, hoe gering ook, tot het uiterste moet wo'rden ver meden. Hij meent dan ook te moeten aan dringen iolpi het niet-aanvaarden van de voorgestelde verzwaring van lasten. Groote meeting van de S. D. A. P. De te 's-Gravenhage gehouden landdag van de N. S. B. is gisteren beantwoord met een groote meeting van de S. D. A. P. die door plm. 40.000 bezoekers bezocht werd. Had de N. S. B. ruim een ton uitgege ven om den landdag voor te bereiden, de S. D. A. P. heeft het anders ingepikt. Zij hield een betooging in de H. T. M.-garage, die aan 18.000 personen een staanplaats kon bieden. Na een toespraak van den voorzitter der S. D. A. P., den heer Vorrink, ver trok de menigte om plaats te maken voor de volgende groep. Omdat ook toen nog niet alle bezoekers een plaats konden krij gen, werd daarna een derde vergadering gehouden, die weer zeer druk bezocht was De heer Vorrink keerde zich in scherpe bewoordingen tegen de N. S. B„ die het optreden van Mussolini in Abessynië ver heerlijkt, terwijl Spr. 't optreden van Mi nister de Graeff, die te Genève verklaarde, dat Nederland bereid was zijn vrijwillig aangegane Volkenbondsverpliohtingen volledig na te komen, toejuichte. „Wij zijn bereid om voor de uitvoe ring der sancties den krachtigsten steun te verleenen en offers te brengen op het altaar van den vrede". Leder-contingenteering. D'aar de Nederlandsche lederindustrie op het gebied van contingenteering, voor al door Frankrijk, stiefmoederlijk wordt behandeld en de door dit land te verstrek ken consenten maar willekeurig worden gewijzigd, heeft het bestuur van de Fede ratie van vereenigingen van Nederland sche lederfabrikanten besloten, om een deputatie te zenden naar de regeering, ter bespreking van deze belangrijke aangele genheid. De korting op Indische pensioenen. Via Indië is bekend geworden, dat de Nederlandsche regeering besloten heeft, voorloopig de nieuwe korting op de Indi sche pensioenen, welke 1 Januari 1936 zou ingaan, uit te stellen. Bij de wet is de korting laatstelijk be paald op 17 pet., doch deze loopt ultimo December van dit jaar af, zoodat nu de nieuwe korting van 22 pet. althans voor het volgend jaar van de baan is, weder een wetsontwerp moet worden ingevoerd om voor 1936 opnieuw een korting van 17 pet. toe te passen. Doorslag voor dit uitstel, dat blijkbaar geen afstel beteekent, heeft gegeven de overweging, dat het onbillijk zou zijn den Indischen gepensionneerden een Binnenland. D'e opbrengst der Rijksmiddelen. De korting op de Indische pensioenen. Buitenland. De oorlog in Abessynië. Geen berichten van het Noordelijk front. Regen aan het Zuidelijk front. Tekorten in Amerika. nieuwe korting op te leggen, zoolang de aftrek op de Nederlandsche pensioenen niet was doorgevoerd. Na raadpleging van den Raad van State is de regeering nu tot het besluit gekomen, deze verhooging der verlaging met 5 pet. uit te stellen tot 1 Jan. 1937, in de verwachting, dat inmiddels de ni- velleering van de Nederlandsche pen sioenen zal zijn ingevoerd. Beide verlagingen zijn dus niet terug genomen, doch slechts uitgesteld. „VOLK EN VADERLAND" IN IND1E VERBODEN. Wegens de critiek op onze Regeering inzake het !taliaansch-Abess>nsch conflict. Aneta seint uit Batavia: D'e versprei ding in Ned.-Indië van het blad „Volk en Vaderland" van 28 September j.l. is op last van den Procureur-Generaal verbo den wegens scherpe en onwaardige critiek op het buitenlandsche beleid van de Ne derlandsche Regeering inzake het Ita- liaansch-Abessynscli conflict. De „Java-Bode" schrijft in een hoofd artikel omtrent de rede van ir. Mussert, welke hij op den Landdag van de N.S.B. te 'sGravenhage hield, dat zij op grond van de uit die rede naar Indië geseinde passages betreffende het standpunt van ir Mussert ten aanzien van het Ita- liaanseh Ahessynsch conflict, de positie welke de leider van de N.S.B. in het hui dig conflict heeft ingenomen, betreurt. Inpoldering van Saaftingen. Het Dagbl. van Zeel. meldt, dat Gedep. Staten van Zeeland in verband met de actie voor de inpoldering van 't onderge- loopen Land van Saaftingen een bezoek zullen brengen aan de streek. Dit bezoek zou plaats vinden in de tweede helft van October. Middelburg. Verkeersonderwijs aan de jeugd. Gisterenavond hield het bestuur der Vereeniging voor Veilig Verkeer alhier een bijeenkomst met velen uit de onderwijskringen. De voorzitter, Jhr F. Beelaertsvan Blokland, heette allen hartelijk wel kom en deelde mede, dat de inspecteur van het L.O., de heer C. Wit, zijn groote ingenomenheid met het bevorderen van het verkeersonderwijs aan de jeugd, heeft uitgesproken. Er moet iets gebeuren, om het aantal verkeersongelukken en de slachtoffers daarvan te verminderen. Men moet be ginnen met de jeugd de regels van het verkeer bij te brengen. De secretaris, de heer R. A. A v i n k, waarnemend commissaris van politie, zette de plannen van het bestuur nader uiteen. Volgens spr. moet de school het begin zijn ook van dit onderwijs, en waar noo dig moet de politie voor het practisch onderwijs hulp verleenen. De meeste scholen elders nemen het verkeersonderwijs in het leerplan op, en het is het beste, dat de klasse- of vak onderwijzer het onderwijs geeft, waarna een verkeersagent zoo nu en dan prak tisch werk komt doen zien. Het is naar de meening van spr. het beste, dat ge regeld onderwijs wordt gegeven. Men moet dit aan het persoonlijk inzicht van de onderwijzers overlaten. Men kan ook occasioneel het verkeer behandelen, als er een bijzondere aanleiding toe is, door een voorgekomen ongeluk bijv. en ook bij het begin der vacanties. Maar ook bij de meeste gewone vakken als lezen, schrijven, nederlandsche taal, aardrijks kunde, geschiedenis en teekenen, is het mogelijk het verkeer te pas te brengen. Een goed hulpmiddel is een verkeers- maquette. Verder denkt het bestuur aan een cur sus van één of twee avonden of mid dagen, te geven aan de onderwijskrach ten. Ten slotte komen dan de verkeers- examens. Voor het volgen van een cursus zal men zich met den heer Avink moeten verstaan. Zoo mogelijk wil men half November beginnen met het verkeers-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1