i Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw 9 Staten. Medegedeeld wordt, dat weliswaar slechts eenmaal de eed is afgelegd, doch dat dit voor beide formules was van art. 45 gemeentewet. In de toekomst zal ge handeld worden in overeenstemming met genoemd artikel. Hansweert. Bij nader onderzoek is ge bleken, dat de driewielige bakfiets welke in het kanaal dreef, door kwaadwilligen er is ingereden. Ze is het eigendom van een vischhandelaar uit Scheveningen, die naar huis was. De heer J. R. van Wattum, assistent bij de Directe Belastingen enz. te IJzen- dijke, wordt met ingang van 1 Nov. a.s. overgeplaatst naar hier. Arnemuiden. Zaterdagmiddag toen de landbouwersknecht de R., werkzaam in den Oranjepolder, met een met suiker bieten beladen wegen den overweg bij het voormalige Wachtpost 58 wilde over steken, werd deze overweg juist gesloten, waardoor de afsluitboom tusschen de paarden en den wagen kwa mte vallen. De voerman kreeg den boom op zijn handen en liep eenige verwondingen op. Ook de paarden schrokken erg, doch sloe gen gelukkig niet op hol. De afsluitboom was zoover uit zijn oorspronkelijken stand verschoven en verwrongen, dat hij aan de binnenzijde over den overweg hing. Door personeel van den dienst van trac tie is de afsluitboom thans weer in zijn goeden staat teruggebracht. Het nummer van de auto, die hier Zaterdagavond in een sloot terecht kwam, is niet H 8697 maar H 18697. DE INNING VAN KLEINE VORDERINGEN. Voorkomen ook hier beter dan genezen. De Regeering heeft een wets-ontwerp ingediend betreffende de inning van kleine vorderingen. Tot dusver had men om den crediteur tot betalen te dwingen, het ge wone langdurige en kostbare verloop te volgen. Wanneer het (kleine bedragen gold, deed men derhalve geen stappen in deze richting, omdat de kosten dan menigmaal belangrijk meer zouden bedragen dan het geheele bedrag der vordering. Hierin zal nu wijziging komen. De procedure zal, indien het wetsontwerp wordt aangeno men, kort en weinig kostbaar worden, zoo dat de debiteur niet mieer zal kunnen trachten misbruik te maken van de prac- tische onmogelijkheid om langs legalen weg, die kleine vorderingen binnen te krij gen. Dit wetsontwerp voldoet derhalve in een lang gevoelde behoefte bij den midden stand. Deze zit vol met oninbare kleine vorderingen op onwillige debiteuren en hierdoor zijn velen zélf in bevroren toe stand geraakt. Over eenigen tijd zal dit dus uit zijn. Dan zal men zich niet meer achter de hooge kosten kunnen verschui len en de onwillige loopt de kans in 'kort geding te moeten betalen plus de kosten, die ai zijn ze klein, toch altijd onnut be steed geld beteefcenen. Het -zwaartepunt is derhalve van den crediteur naar den debi teur verplaatst. Dit is een preventieve werking. Het is eöbter jammer, dat de midden standers zélf niet waken voor het geven van crediet aan hen, die dit crediet niet verdienen. Natuurlijk zijn er gevallen van overmadht. Het kan tegenloopen; iemand, die crediet genomen heeft en altijd prompt betaald beeft, kan op een gegeven moment door allerlei onvoorziene omstandigheden vastgeloopen -zijn. Dan is de eenige weg voor den schuldeisoher om te wachten. Im mers een goedwillende debiteur zal zijn verplichtingen nakomen, al wordt hem een min of meer langen «tijd van uitstel ge geven. Doch er zijn ongetwijfeld een groot aan tal -mensChen, die maar raak 'koopen en betalen (of niet betalen), wanneer dit in bun kraam te pas -komt. Het 'behoeft hier no-g niet altijd oneer lijkheid te zijn, maar nonchalance en het niet hes-effen, dat een winkelier ook een menseh is met verplichtingen, welke ver plichtingen weer samenhangen met zijn omzet en dus meit zijn -debiteurencijfer. Het is voor den winkelier moeilijk een goede, maar nonchalante cliënt te gaan manen. Dit doet hij slechts in het uiterste geval. Een aanmaning is ten slotte een persoonlijk iets, dat vrijwel algemeen als een onheuschheid wordt beschouwd. Dit is een feit mét of zonder een gemakkelijke procedure over het innen van kleinere vor deringen. Het nieuwe wetsontwerp is der halve een uitkomst, zoo-dra de winkelier besloten heeft om zijn cliënt aan te pakken. Doch juist het aanpakken is hier, om de hierboven uitgestippelde rede nen, -de hoofdzaak. Zal men -een ko-oper aanpakken "Welke gevolgen ontstaan hierdoor Voorkomen is in dit verhand verstandi ger. Men kan -dit doen door ten eerste een selectie te houden onder -degenen, die zich als klant op rekening aanmelden. Men moet hiervoor een wijkbureau hebben, door de gezamenlijke middenstanders op gericht. Elke aangeslotene geeft zijn er varingen vertrouwelijk aan het -gemeen schappelijke informatiebureau en wanneer men -dus zich wil overtuigen van de boni- teit van een nieuwe relatie, welnu men kan dan bij het informatie-bureau terecht. Een, -zij! het ook niet afdoend, middel is het voegen bij de factuur van een onder ling vastgestelde circulaire, waarin de aandacht gevesti-gd wordt op de nadeelen, die -de middenstanders loopen, wanneer men slof is met zijn betalingen. Een der gelijke circulaire kan in pakkende en toch niet storende bewoordingen worden ge steld. Dit is dan -geen persoonlijk feit: de circulaire is. algemeen, terwijl een aanma ning zich direct tot den nalatige wendt. Tal van argumenten kunnen in -die cir culaire naar voren worden gebracht. Een vlotte afdoening van financieele zaken kan zelfs tot prijsverlaging leiden. Wamt het nidt vlot binnenkomen van uitstaande be dragen vertraagt de omzetsnelheid, dus vermindert den omzet en boe grooter omzet, hoe lager de kostprijs per eenheid wordt. Het traag binnen -komen van gel den maakt, dat de middenstander, indien hij bedrijfscred-ieten heeft opgenomen, rente heeft te betalen, die zijn kostprijs doen stijgen. Zoo kunnen veel argumenten worden aangevoerd om de door ons be doelde circulaire bij -de weldenkende men- soben als practisch opvoedend middel te benutten. De circulaire kan dan tevens worden benut om andere problemen naar voren te brengen, o.a. dat het doen thuis bezorgen, zelfs op ongelegen tijden van Heanigheden, voor alle consumenten prijsverhoogend werkt. Want ook deze ser vice kost handen vol ge-ld. Noodlottig ongeval. Gis teravond heeft op den Nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Rotterdam onder de ge meente Pijnakker een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij1 een do-ode te betreu ren valt en een ander ernstig werd ge wond. Langs den niet verlichten weg stond ter rechterzijde een vrachtauto stil met een lekken band. Eenige personen waren bezig den band te repareeren teen uit de richting Rotterdam een personenauto naderde. De bestuurder werd verblind door 'n tegenligger en bemerkte eerst op twee meter afstand voor zijn wagen twee personen, welke op den grond lagen en bezig waren met het herstellen van de vrachtauto. De bestuurder schrok hevig en trachtte tevergeefs te remmen. Hiji kon niet voorkomen, dat beide personen, een jongeman en een oudere, resp. 10 en 20 meter werden meegesleurd. Onmiddellijk werd de Delftsche politie gealarmeerd. Daar de oudere man nog teekenen van teven gaf werd hiji het eerst naar het gasthuis te Delft overgebracht. Waar hij is overleden. Met een dokter keerde men daarna terug en op den weg constateerde de dokter den dood van den jongeman, den ongeveer 20-jari- gen U. uit Voorburg. Terwijl men bezig was hulp te verlee- nen aan de slachtoffers van het eerste ongeval, botsten in de nabijheid wederom twee auto's tegen elkaar. Een dame werd over den weg geslingerd en klaagde over inwendige pijnen. Zij1, de 24-jarige A. uit Rijswijk, werd eveneens naar het zieken huis te Delft overgebracht. Haar toestand is niet ernstig. Botsing tusschen twee vrachtauto's. Eén doode. Gister middag heeft te Hillegom een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto, be laden met groente en een vrachtauto, met steenen beladen. Een man, die op de vrachtauto met groente meereed, werd van den wagen ge slingerd en bijna op slag gedood. De chauffeur van den wagen bekwam snijwonden aan de handen. Geheime distilleerde- r ij! in een woonschuit. In den nacht van Zondag op- Maandag is door Rijks- en Gemeentepolitie, in samenwer king met commiezen der belastingen en accijnzen een inval gedaan in de woon schuit van den werkloozen landarbeider M. onder de gemeente Leimuiden. Men verdacht er M. reeds gerudmen tijld van, dat hiji zich bezig hield met bet clan destien vervaardigen van sterken drank. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want in de woonschuit vond men o.m. een distil leerketel en andere voorwerpen, welke be wezen, dat men hier te doen had met een geheime distilleerderij-. Een en ander is in beslag genomen, ter wijl tegen den woonschuitbewoner proces verbaal is opgemaakt. Veevoederfabriek af gebrand. Gistermiddag is brand uitge broken in de Pluimveevoederfabriek van W. van den Broek te Gouda. Hjet gebouw is volkomen uitgebrand, slechts de muren staan nog. De aanwe zige grondstoffen en baten veevoeder zijn nagenoeg geheel een prooi der vlammen geworden, terwijl ook de in het gebouw aanwezige machines en inventaris door het vuur werden verteerd. Gebouw en inboedel waren verzekerd. DE TOCHT VAN DE DRAGONS NAAR INDIE. Gevaarlijke oogenblikken in Achter-lndiö De drie D. H. Dragons welke bestuurd door capt. Cox, capt. Fulford en kapt. Koppen van Amsterdam naar Batavia vlogen en die bestemd zijn om te dienen bij de karteering van een groot stuk van Nieuw-Guinea, zijn thans te Makassar, vanwaar zij per boot naar Nieuw-Guinea zullen worden gebracht. Thans brengt de luchtmail ons eenige bijzonderheden, die wij, zegt het Hdbl., onzen lezers niet mogen onthouden. In de eerste plaats dan uit een par ticulieren brief eenige ontboezemingen over de vlucht van Akyab naar Rangoon, op welk stuk, men weet het, capt. Ful ford zijn noodlanding maakte, die zoo veel angst veroorzaakte. De schrijver, een der „opvarenden" van de escadrille, vertelt dan van het slechte weer, den storm en de lage bewolking. Van den wind, die de machines heen en weer smeet met geweld. Van den regen, die door de open ruiten anders had de vlieger geen zicht naar binnen gutste. En hij gaat dan voort: „Vlogen op dertig meter boven de ko kende zee. Daarin vallen beteekende de dood „sans phrase". Vóór ons dook een scherpe rots op, De vlieger gooide zijn toestel in een bocht... rakelings er langs... radio onmogelijk, geen verbinding. Onder ons aan de kust; hier en daar gladde stukjes zand, best geschikt om te landen... later blijkt dat Fulford zulk een stukje heeft uitgekozen. Maar onze vlieger wil door. Angst. Ik zit uit te kijken en te be rekenen aan welken kant er uit te jum- pen als het soms noodig wordt... de kust is overal vlak en zanderig, dus diep is het daar ook niet... waarom niet ge land?... het is toch beter een kist in dö poeier en de menschen heel dan met kist en a.l te verongelukken? Het wordt wat handzamer. We komen iets hooger te zitten en krijgen nu weer radioberichten door... kunnen zelf ook weer zenden. Cox is met zijn toestel het eerst aan in Rangoon, een half uur later komt Koppen. Fulford blijft weg. Wat een nacht. Niet slapen. Stemming onder nul. Je begiijpt hoe we ons voelden toen Fulford en Vonk en Cope terecht waren. Van alle verhalen, die ze in de krant gedaan hebben, is geen steek waar: de inboorlingen hebben prachtig geholpen, ze hebben Vonk zelfs van hun geconden seerde melk gegeven om in de eerste be hoeften te voorzien. En levensmiddelen. En die wildedierengeschiedenissen, nou ja, ze moeten wat hebben om op voort te borduren. Anders is het niet sensatio neel genoeg!" De Ossche misdrijven voor de Bossche Rechtbank. Na de pauze werd in de voortgezette eerste zit ting van de Rechtbank te 's-Hertogen- bosch ter berechting van de Ossche mis dadigheid aangevangen met de strafzaak tegen den '22-jarigen Osschen landbouwer A. J. van der Wielen, bijgenaamd Slappe Toon van Mineke de Soep. Hem is in de eerste plaats medeplich tigheid ten laste gelegd aan een inbraak. In de tweede plaats wordt hij beschul digd van heling. Eisch: één jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorloopige hechtenis. De verdediger vraagt de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. De Rechtbank vindt geen aanleiding den verdachte in vrijheid te stelten. De 43-jarige assuradeur Abraham S. uit Nijmegen is de laatste verdachte op deze zitting. Hem zijn drie feiten ten laste gelegd en wel: ten eerste dat hij de daders van de in den nacht van 16 op 17 Mei 1933 in het gemeentehuis te Gassel gepleegde inbraak eenigen tijd tevoren opzettelijk inlichtingen heeft verschaft; ten tweede, dat hij hun opzettelijk behulpzaam is geweest bij het plegen van een inbraak, en in de derde plaats heling van een gestolen bedrag van f 375. De President vindt dit een schandelijk bedrij f. De Officier van Justitie noemt de mis drijven, door verdachte gepleegd, buiten gewoon ernstig. Hij eischte acht jaren ge vangenisstraf. Verdachte: Acht jaren! Ik ben toch geen moordenaar! Een der rechters: Wel een moreele moordenaar! De verdediger drong op de uiterste cle mentie aan. BRUGGENBOUW EN VERHOOGING VAN BENZINEBELASTING. Nieuwe druk voor de autobusbedrijven. Het N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg-Maatschappij heeft naar aan leiding van het wetsontwerp ter finan ciering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzondere invoerrecht op benzine een adres gezonden aan de ministers van financiën en waterstaat. Adr. vestigt de aandacht van de be windslieden op den onbillijken druk, die bij ongewijzigde aanneming van dat wets ontwerp opnieuw op haar bedrijf zou wor den gelegd. Bij de groote hoeveelheden benzine, die de autobusbedrijven verbruiken, wor den de bedragen, die deze belastingver- hooging op die bedrijven zal leggen, zeer belangrijk. Zoo zou dit voor deze Ven nootschap met een j aarlij ksch verbruik van 1.4 millioen liter benzine een extra belasting van f7000 per jaar beteekenen. In 1927 bedroeg het totale bedrag aan door adr. op te brengen belastingen, rond f 49.500, daarin begrepen ruim f 16.500 dividend-belasting. Dit was in de periode dat deze Vennootschap winst maakte. Sindsdien verkeerde de winst in een steeds toenemend verlies, welk verlies over 1934 reeds f937.000 bedroeg. Tege lijkertijd stegen alle belastingen schrik barend met uitzondering alleen van de door het verlies verdwenen dividend belasting. De overige f33.000 belastingen van het jaar 1927 waren in 1934 reeds gestegen tot niet minder dan f 167.000, dus meer dan vervijfvoudigd! In dit bedrag van f167.000 was voor wegenbelasting inbegrepen f33.000, d.w.z. voor wegen, die niet door de Vennoot schap bereden konden worden, en aan invoerrechten op benzine f 103.000. Sedert dien is de wegenbelasting al weer met f 15.000 verhoogd, zoodat deze van de Vennootschap thans reeds f 48.000 per jaar vergt. Adr. verzoekt het wetsontwerp in dien zin aan te vullen, dat restitutie zal wor den verleend van de extrabelasting op de benzine, die gebezigd is geworden ten behoeve van de exploitatie van die door communale of intercommunale openbare vervoerbedrijven bediende trajecten, die geen nieuwe rijksbruggen bevatten of zul ten bevatten. Wat aan de veilingen onverkocht bleef. Gedurende het eerste halfjaar 1935 ble ven aan de Nederlandsche groenten- en fruitveilingen de volgende producten on verkocht: Andijvie 587.000 stuks, andijvie 57.000 K.G., bloemkool 2.629.000 stuks, doperwten 6000 K.G., knolselderij 225.000 stuks, kom kommers (kas) 83.000 stuks, komkommers (glas) 3,353.000 stuks, roode kool 187.000 K.G., gele kool 2.421.000 K.G., groene kool 8000 K.G., Deensche witte kool 4.122.000 K.G., kroten 2.302.000 K.G., kruisbessen 97.000 K.G., bospeen 79.000 stuks, breek- peen 529.000 K.G., peuten 52.000 K.G., pe terselie bos 2000 K.G., postelein 167.000 K.G., prei 68.000 K.G., raapstelen bos 156.000 K.G., rabarber 49.000 K.G., radijs 309.000 Kg. Schorseneeren 210.000 Sel derij 279.000 Kg., sla 5.528.000 stuks, spi nazie 707.000 K.G., spitskool 353.000 K.G., spruitkool 59.000 K.G., tomaten 4000 K.G., uien 13.000 K.G. Uit dit overzicht blijkt wel heel duide lijk, hoe wisselvallig de uitkomsten in het tuinbouwbedrijf zijn. Van verschei dene producten als vroege aardappe len, roode kool, sla en spinazie waar van in het eerste halfjaar van 1934 zeer belangrijke hoeveelheden doordraaiden, bleef in 1935 niets of veel minder on verkocht. Van verscheidene andere arti kelen als glaskomkommers, witte kool, gele kool, kroten en breekpeen waar van verleden jaar de aangevoerde hoe veelheden bijna geheel geplaatst konden worden, bleken thans aanzienlijke kwan ta geen kooper te kunnen vinden. Slechts een klein gedeelte der doorge draaide groenten kon bij de distributie onder de werkloozen worden geplaatst; gedurende het tweede kwartaal in totaal namelijk slechts 1.332.000 K.G. Gedurende de laatste weken van Juni was de afzet zoodanig toegenomen, dat ongeveer 150.000 K.G. groenten per week aan 58 verschillende gemeenten werden afgezonden. Praktisch werden alle toege zonden partijen op dat tijdstip geleverd uit het z.g. doorgedraaide product. Werkzaamheden In den herfst. De zorg voor jonge en oude hennen. Nu de herfst nadert wordt het tijd om weer eens te-zien wat er voor den kip penhouder zooal te doen valt. Het weer ondergaat thans groote veranderingen en ook in het pluimveebedrijf treden nu groote veranderingen op. De jonge hen nen, die op tijd gebroed zijn en van goede afstamming zijn gaan nu in September en October aan den leg en de oude hennen, die al een geheele legperiode achter zich hebben, gaan aan den rui. Bij beide groe pen van kippen dus een heele omkeer in de lichaamsfuncties en dat gebeurt juist in den tijd, dat het weer veel on gunstiger wordt. We zitten dus met kip pen, die veel gevoeliger zijn en met weer, dat sterker op hen inwerkt, een dubbel gevaarlijke tijd en ik hoop, dat de pluim veehouders bijtijds mijn raad hebben op gevolgd en de jonge dieren in Juli en Augustus tegen diphtherie hebben laten inenten. Maar nu moet ook de oogst voor den pluimveehouder binnenkomen! Vanaf het voorjaar is er geld in de kippen gesto ken, eerst broedeieren, broedmachines, broedloon, kunstmoeders, kuikenvoer, enz. enz. en -dat moeten de jonge dieren vergoeden door een flink aantal herfst- en wintereieren te leggen. Ze moeten nu toonen wat ze waard zijn, want als ze nu niet gaan leggen, ligt het aan het voer of aan de hennen zelf. Er moet dus om te beginnen voldaan worden aan drie eischen: goede dieren, goed voer, goede huisvesting. Of we goede dieren van aanleg hebben kan alleen de fokker ons vertellen, maar ook van den besten fokker zijn niet alle jonge hennen gelijk en we moeten voor al oppassen, dat we thans geen zwakke dieren, achterblijvers, enz. aan houden. Dergelijke dieren produceeren nooit ge noeg om hun kosten te betalen en leve ren een gevaar op voor de anderen, om dat ze vaak smetstofdragers zijn. Een eerste vereischte voor we den winter in gaan, is, dat alle jonge dieren grondig worden geïnspecteerd en dat zonder ge nade alles wordt verwijderd wat niet flink, sterk en levenslustig is. Alles wat naar de leghokken gaat moet prima zijn, veel beter kunnen we een kleineren stapel van sterke kippen overhouden dan een grootere stapel met zwakkelingen. Alvo rens we de kippen naar de leghokken overbrengen doen we ook goed ze nog eens een ontluizingskuur te laten onder gaan en als er geconstateerd is, dat de dieren wormen hebben, moeten ze ook ontwormd worden. Het ontluizen gaat betrekkelijk gemak kelijk, 's avonds ongeveer een half uur voor het op stok gaan, worden de zit- stokken bestreken met een oplossing van nicotinesulfaat (deze stoffen zijn onder verschillende namen in den handel) en als de kippen op de stokken gaan zitten, stijgen de nicotinedampen tusschen hun veeren en verdooven of dooden de lui zen. Vooraf heeft men op de mestplan ken oude couranten gelegd, die dan 's morgens vol met luizen zitten en ver brand kunnen worden. Tegen de bloedmijten is niet zoo ge makkelijk op te treden. Het beste is over dag, als de mijten in de spleten en kie ren van het hok zitten, alles goed te rei nigen en dan als de kippen er uit zijn, het geheele hok goed te sluiten en uit te zwavelen. Een paar reepjes zwavel bij den drogist gekocht, hangt men op in het hok en steekt zo aan. Door de zwaveldampen worden dan spoedig heel wat parasieten gedood. Ook het ontwormen, voor zoover dit noodig is, moet geschieden voor de jonge hennen naar de leghuizen gaan. Er zijn vele wormmiddelen, wat meestal betee- kent, dat er geen een erg best is. Er wordt veel aangeraden 2 tabaksstof in het meelvoer te mengen. Door de nicotine worden de wormen bedwelmd of vergiftigd. Men moet er om denken bij wormkuren vooral den mest direct weg te halen en diep onder te spitten, daar de wormeieren anders weer bij de kip pen terecht komen en deze weer opnieuw kunnen besmetten. Bij het nazien der jonge (hennen ook vooral letten op snot. Snot en diphtherie zijn in het beginstadium niet van elkaar te onderscheiden en ze gaan bij niet ge- ente kippen ook meestal samen. Zijn ech ter de kippen bijtijds geënt, dan kunnen we met groote waarschijnlijkheid ver wachten, dat we niet met diphtherie te maken hebben. Snot zelf is echter ook besmettelijk en heeft men snot onder de kippen, dan is men er niet gauw af. Jonge hennen met snot houde men dus weg van de anderen. Meestal krijgen de achterblijvers en zwakkere kippen de ziekte het eerst te pakken, vandaar dat het zoo goed is onder de jonge kippen een flinke oprui ming te houden voor ze overgehuisd worden. Dat heeft bovendien het voor deel, dat de overblijvende dieren meer ruimte krijgen. Dieren met beginnende snot zijn te herkennen aan bepaalde verschijnselen zooals niezen, schudden met den kop, gezwollen, tranende oogen, waarin zich vaak een soort schuim vormt. Als men voorzichtig op de neusgaten drukt komt er een paar druppels helder of witgrijs slijm uit en dit slijm trachten de kippen voortdurend aan hun veeren af te vegen. Daardoor worden de veeren vuil en kle ven aan elkaar. Aan de neusgaten kleeft het meelvoer vast en de kippen hebben dus spoedig een zeer onooglijk aanzien. In een meer chronisch stadium hoopt zich het taaie, indrogende slijm op in de holten onder de oogen. Deze zwellen op en het ziet er naar uit of de kip knik kers onder de oogen heeft. Probeer dus deze ziekte uit de leg huizen te houden. Mocht zij onder de kippen zitten, dan wil 2 sulfoliquid in het drinkwater nog wel eens goede diensten bewijzen Het geknoei met ka- liumpermanganaat, een blauw-paars poeder, dat een wijnroode oplossing in Water geeft, heeft geen waarde. Op deze manier houden we dus na een strenge keuring alleen goede jonge hennen over, waar wat van te verwach ten is. Maar ook de oude hennen vereischen toezicht. Deze zijn nu in den rui en een ruiend dier is veel gevoeliger dan een kip met vollen vederdos. Over het alge meen is gebleken, dat laat ruiende kip pen de beste legsters zijn, doch dergelijke kippen laten dan ook opeens al hun vee ren vallen en zijn dan nagenoeg kaal. Past men dan niet op voor kouvatten, dan krijgen de dieren vaak allerlei narig heden en zien we door onoordeelkundige behandeling onze beste kippen voor de toekomst waardeloos worden. Maar er zal wel meer bij de oudere hennen op te merken vallen. Sommige zulten kalkpooten hebben en moeten daar voor behandeld worden. Ook treden op het oogenblik nog al veel voetgebreken op. Deze ontstaan óf door ontsteking van binnen uit (jicht, tuberculose) óf door kneuzing van buitenaf (verwondingen aan glas of steenen enz.). Voetgezwellen kunnen met een scherp mesje geopend worden en na behandeling met jodium- tinctuur verbonden worden tot de voet zool genezen is. Het is beter hiervoor een deskundige in den arm te nemen, daar men in sommige gevallen met de vrijkomende etter veel smetstof kan ver spreiden. Dr B. J. G. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abo-nné's worden gezonden &an Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. (Nadruk verboden.) TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 16 Oct.: Matige tot zwakke Z.W. tot W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Stand van hedenmiddag 3 u. i t h A* Stand van gistermiddag 3 u.: 775. Licht op voor fietsen: Woensdag 5 u. 41 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 6