DE ZEEUW TWEEDE BLAD Grenswijziging van ge meenten op Zuid-Beveiand Eindelijk vereenigd. Uit de Provincie VAN DINSDAG 15 OCTOBER 1935, Nr 13 UIT ALGEMEEN OOGPUNT GEZIEN. 1 Men schrijft ons van bevoegde zijde: Nu den aanstaanden Vrijdag een open bare vergadering van het College van Ge deputeerde Staten van Zeeland zal plaats hebben, waarin de gemachtigden der be trokken gemeenten in de gelegenheid zul len zijn om hun oordeel over en hun be zwaren tegen de grenswijzigingsvoorstel- len van het college kenbaar te maken, lijkt het gewenseht deze voorstellen nog1 eens nader te bezien. In den loop der laatste maanden zijn in de dagbladen de verslagen van de vergaderingen der ge meenteraden en der commissiën versche nen, waarin de plannen van het Gedepu teerd College werden besproken. Uit den aard der zaak werden in die vergade ringen de plannen bezien uit een oogpunt van specifiek plaatselijk belang en het wil mij voorkomen, dat daarbij al te zeer de algemeene lijn, die de grondslag vormt van de onderhavige voorstellen, uit het oog verloren werd. Ik meen door een objectieve bespreking van de beteekenis dezer plannen en van de wijze waarop zij tot stand zijn gekomen de in vele opzich ten onbillijke en eenzijdige critiek, die daaroo werd uitgeoefend te moeten be strijden, omdat ai hebber: zij. niet in ailo opzictiieu mijn volle instemming 1 bet tot stand komen daarvan door mij voor de streek van groot belang wordt geacht. Tal van omstandigheden hebben tot het ontwerpen van de plannen geleid, on der meer de drang, die door het gemeen tebestuur van Goes werd uitgeoefend om tot uitbreiding 'dier gemeente te geraken. De bebouwing van Goes heeft in den loop der laatste 20 jaren een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Niettegenstaande door het tot stand komen van de bekende bouwplannen I en II geleidelijk in de groote behoefte aan goede arbeiders- en middenstandswoningen werd voorzien bleek bet in 1928 noodig door het ontwer pen van een nieuw bouwplan (bouwplan III) de uitbreiding der stad nog verder in goede banen te leiden. Ten Zuiden van den spoorweg heeft Goes weliswaar nog eenige gelegenheid tot uitbreiding, maar het groenste gedeelte der aldaar gelegen terreinen beeft een te lage ligging voor bouwterrein, terwijl ten Westen van de stad weinig gelegenheid tot expansie ge boden wordt. Op grond van uitvoerige statistische gegevens heeft het gemeentebestuur van Goes betoogd dat in de toekomst, wan neer de uitbreiding der gemeente in de zelfde mate zou voortgaan als in de laat ste periode van twintig jaren is geschied, binnen afzienbaren tijd gebrek aan bouw terrein en expansiemogelijkheid zou ont staan. In verband daarmee beeft bet zich tot de betrokken hoogere autoriteiten, Ge deputeerde Staten en den Minister van Binnenlandscbe Zaken gewend met het verzoek om de mogelijkheid onder de oogen te willen zien of een gedeelte van de gemeente Kloetinge, gelegen ten Oosten van de stad en aansluitende aan Bouw plan UI aan Goes zou kunnen Worden toegevoegd. Het gemeentebestuur van Kloetinge heeft echter deze drang naar uitbreiding van Goes als een bedreiging aangevoeld. D'e angst voor een uiteindelijke algebeele annexatie, die op den duur door Kloetinge werd gevreesd, prikkelde tot een heftig verzet. Het ligt niet in mijn bedoeling om de bijzondere positie van Goes met baar stedelijk karakter en de daaruit voortvloeiende publieke lasten, waarvan de bevolking van Kloetinge profiteert in den breede te beschrijven en over de ver houdingen tussehen de beide gemeenten thans een oordeel uit te spreken. Voor ons doel is het voldoende objectief vast te FEUILLETO IM. Een verbaal uit bet vroegere Rusland. 42) o XXI. Twee jongemannen, Zotoff, de student conducteur, en zijn vriend Bibleisky, wandelden samen langs de kade van Fon- tanka op den avond na den dag van des keizers terugkomst. Enkele lampions, overblijfsels der groote verlichting, brand den nog aan het einde der straten. „Weet je, dat Voulitch en Sax zijn aan gehouden", vroeg Zotoff aan zijn vriend. „Is het waar, en wanneer?" „Gisteren. Het schijnt, dat Voulitch dwaasheden deed, juist toen de keizer voorbijkwam. Bij zijn bewegelijk karak ter moest dit vroeg of laat geschieden. Wat Sax betreft, tegen hem bestond geen zware beschuldiging, en ik denk, dat men hem weder vrij heeft gelaten." „Arme Voulitch!" zei Bibleisky! „Is er niets voor hem te doen?" „Ik vrees van neen. Was hij maar ge liefd oij de studenten, dan zou men een adres wagen, hij behoort tot de revolu- atellen, dat er nn ttgsastsE-rig be langen is tussehen de beide gemeenten, die verscherpt werd deer de noodzakelijke expansie van de ééne gemeente ten koste van de andere. He hoogere autoriteiten, waarvan ik zoo juist sprak, die geroepen waren zich een oordeel te vormen over de gerezen verschilpunten en daaraan een voor beide partijen redelijke oplossing te geven, kre gen ongeveer terzelfder tijd, waarop de kwestie GoesKloetinge in meerdere mate op den voorgrond begon te tre den ook van andere gemeenten gelegen in het centrum van Zuid-Beveland het ver zoek om grenswijzigingen aan te brengen, die in het belang der gemeenten noodza kelijk werden geacht. Het gemeentebestuur van Kapelle klaagde over een voortdurende uitbrei ding der bebouwing in de gemeente Kat- tendijke langs de wegen, die de grens vor men tussc'hen de beide gemeenten. Aan den achterweg, die ten Noorden van Ka pelle omloopt, officieel de Eliewerveweg genaamd, werden aan de Noordzijde, dus in de gemeente Kattendijke, steeds meer nieuwe woningen gebouwd. D'e bewoners daarvan, grootendeels Kapellenaren, zijn uit den aard der zaak geheel aangewezen op de gemeentelijke- en kerkelijke instel lingen van Kapelle. Bovendien strekt de gemeente Kattendijke zich nog uit ten Zuiden van den straatweg van Kloetinge naar Kapelle en bevindt zich daar, vlak bij Kapelle, éen café, dat wat betreft den sluitingstijd en bet daarop uit te oefenen toezicht onder Kattendijke ressorteert, zonder dat het gemeentebestuur van Ka pelle daarop eenigen invloed kan doen gelden. Herhaaldelijk gaf dit reden tot ernstige klachten en ongewenschte ver houdingen. Maar niet alleen de gemeente Kapelle wenschte haar grenzen gewijzigd te zien. Ook de gemeente Wemeldinge richtte zich tot de bevoegde autoriteiten met een desbetreffend verzoek, J)e twowente Ka- pene sirexi zich namelijk langs zeer gril lig verloop'ende grenzen vér uit in Noord- Oostelijke richting tot kort bij1 de kom der gemeente Wemeldinge. Wanneer te We meldinge het één of ander volksfeest in de buitenlucht gehouden wordt op de daartoe zoo hiji uitstek geschikte en zoo fraaie boomgaard vlak bijl bet dorp, dan ge schiedt zulks op grondgebied van Kapelle. Wanneer de gemeente Wemeldinge zich in deze richting zou willen uitbreiden, stuit zij' speciaal langs den Swaakschen weg steeds op de grens van Kapelle en ook bier werd dringend een wijiziging der grenzen noodig geacht, door afstand van grondgebied van Kapelle aan Wemel dinge. Beide gemeenten waren bet er boven dien over eens, dat de wig, waarmede de gemeente Kattendijke tussehen baar bei den binnendringt, behoorde te verdwij nen. Het is moteilijk can zonder kaart de gril lige begrenzing, waarmee de gemeente Kattendijke van haar buren Kapelle en Wemeldinge gescheiden is, te schetsen. Toch wend ik daartoe een poging aan door aan te geven in welke gemeente men zich bevindt wanneer men van Kloetinge naar Wemeldinge rijdt. Den Rijksstraat weg volgende overschrijdt men bijl de Groote Waterleiding van de Breede Wate ring de grens van Kloetinge en komt men niet op grondgebied van de gemeente Ka pelle, zooals men verwachten zou, maar van Kattendijke. Volgt men den reeds ge noemden Eliewerveweg, dan rijdt men op grondgebied van Kapelle, maar heeft aan zij'n linkerhand het grondgebied van Kat tendijke. Daarna den Wemeldingschen Zandweg inslaande rijdt men over koTten alstand in Kattendijke met rechts het grondgebied van Kapelle totdat na eeni gen lijd de grens tussehen de beide ge meenten linksaf de landerijen inslaat. Dan heeft de weg dus aan weerszijden grondgebied van Kapelle, totdat men het door de gemeente Wemeldinge verbeterde tionairen, en het zou toch vergeefs zijn. Reeds lang liep hij in het oog; in Sep tember heeft hij aanhang willen hebben, namelijk revolutionairen, en propaganda gemaakt in de provincie Tver; hij ont snapte als door een wonder." „Het spijt mij voor hemzelf en voor de akademie." „Jammer, dat hij moest voortkomen uit de onzen; zou de straf zwaar zijn?" „Siberië!" antwoordde Zotoff kortaf. Na een oogenblik zwijgens, zeide Zo toff: „Weet je, dat ik zonder jou waar schijnlijk denzelfden weg zou gaan?" „Hoe dat?" „Wèl, er is een tijd geweest, dat Vou litch mij had overtuigd. Ik was arm, eenzaam en door den druk verbitterd; in het diepst van mijn hart haatte ik de meer bedeelden dan ik, in één woord, ik bezat alles, wat communisten vormt. Voulitch begreep dit, en met de warmte, die gij kent, stelde hij zijn idealistisch communisme voor als bet geneesmiddel van alle kwalen; dit bekoorde mij en ik liet mij overreden, zooals zoovelen doen. Ik werd in hun geheime bijeenkomsten ingeleid, en zou mij geheel daaraan heb ben overgegeven, had ik jou niet op mijn weg ontmoet. Jij hebt mij achting en liefde bewezen; jij boodt mij de hand, juist toen ik mij in die netten zou heb- gedeelte van den weg bereikt. Men ver wacht in Wemeldinge te zijn aangeko men, maar vergist zich andermaal. We meldinge heeft wel den onderhoudsplicht van dezen weg, die echter niet gelegen is op grondgebied van Wemeldinge, even min op dat van Kapelle, maar wederom op grondgebied van Kattendijke, totdat men kort bijl Wemeldinge eindelijk de grens van deze gemeente overschrijdt. Uit bet bovenstaande zal het den aan- dacbtigen lezer duidelijk geworden zijn, dat door de billijke verlangens van de ge meenten Goes, Kapelle en Wemeldinge een zeer moeilijk vraagstuk aan de orde was gesteld. Bij1 de oplossing daarvan kon men zich niet beperken tot kleine en in- cidenteele wijzigingen van de plaatselijke grenzen, maar moesten belangrijke ge bieden van meerdere gemeenten aan an dere gemeenten worden afgestaan, Te genover dezen afstand van grondgebied zou weer een compensatie gegeven moeten warden en het is wel te begrijpen dat men daarbij op tallooze en bijkans onoplos bare moeilijkheden stuiten moest. Dit bleek Ook het geval te zijn. Kloe tinge stond geheel afwijzend tegenover gebiedsafstand en vroeg, indien daar toe slechts ini beperkte ma,te zou worden overgegaan, een zoo groote jen om haar bewoning zoo belang rijke compensatie, dat al spoedig bleek dat de voor Goes zoo noodzakelijke gebiedsuitbreiding niet tot stand zou ko men indien het vraagstuk niet in bree der verband zou worden bezien. Evenzoo gevoelde de gemeente Kapelle weinig voor de inwilliging van de verlangens van We meldinge, dat niet in staat was aan Ka pelle iets aan te bieden als tegenprestatie voor het af te stane gebied, wanneer de verlangens van Kapelle ten aanzien van het grondgebied van Kattendijke niet op andere wijze zouden kunnen worden be vredigd. Het gevolg van één en ander is dan ook geweest, «at, zooals reeds spoedig bekend werd, Gedeputeerde Staten bij; de bestu deering van het vraagstuk tot de conclu sie zijln gekomen, dat een goede oplossing alleen dan verkregen zou kunnen worden, indien tot opheffing van de gemeente Kat tendijke zou kunnen worden besloten. Het is te begrijpen dat toen dit voornemen werd mee-degedeeld in voorloopige be sprekingen te Middelburg een heftig ver zet tegen deze plannen gerezen is van de zijde der inwoners van Kattendijke, waar bijl men zich beriep op de gunstige finan cieel© positie der gemeente, op de histo risch gegroeide eenheid en zelfstandig- beid der gemeente en op de gevolgen voor bet kerkelijk leven, indien de burgerlijke gemeente haar zelfstandigheid zou ver liezen en tot verdeeling zou geraken. Dat er voor de inwoners van Katten dijke bezwaren bestaan tegen de ophef fing der gemeente valt niet te ontkennen; dat is trouwens steeds bet geval wanneer tot combinatie van gemeenten besloten wordt. Hier in dit geval gaat het echteT om de vraag of in breeder verband bezien de bezwaren van zoo groote beteekenis zijn dat zij' het te behalen voordeel zou den overtreffen. En dat is hier, ook naar onze meening, niet het geval. Da gemeente Kattendijke verkeert in derdaad in een zeer gunstige financieele positie. Haar belastingen zijn laag, schul den beeft zijl niet. Wanneer ziji, zooals wordt voorgesteld, voor het overgrootste deel van haar bevolking bij' de gemeente Kloetinge wordt gevoegd, zullen haar in- wotaers een iets hooger bedrag aan belas ting moeten opbrengen. Maar o-ok Kloe tinge is een gemeente, wier financieele positie gunstig is, terwijl men bovendien verwachten kan, dat het tot stand komen der nieuwe groote gemeente tot een bespa ring in bet beheer zal leiden: bet gevolg zal wellicht zijn dat de belastingen der ge combineerde gemeente lager zullen zijn dan thans die van Kloetinge. Eén groote stijlging der belasting voor de inwoners van Kattendijke is dan ook niet te ver wachten. Is het nu werkelijk zoo onover komelijk dat een kleine groep Nederlan ders, die tot dusver door de bijzondere omstandigheden waarin de gemeente Kat tendijke verkeerde, zeer weinig belasting betaalden een weinig' meer zullen moeten gaan opbrengen, maar toch nog steeds veel minder dan de gemiddelde Neder lander? Wijl kunnen hierin geen onover komelijk bezwaar zien, al erkennen wij gaarne dat persoonlijk voor ieder inwo- ben verward. Ik begreep, dat bij rijken en aanzienlijken edele harten kunnen gevonden worden, en ik dacht na. Het gevolg was, dat ik mij dwaas vond en ook Voulitch en zijn vrienden. En dat heb ik aan jou te danken." Zotoff was geroerd, en Bibleisky legde gaarne de hand in de zijne. „Dank God, indien ik iets heb mogen bijdragen je van een verkeerden weg te doen terugkeeren." Twee dagen later hield een slede met twee kleine bruine paarden bespannen 's morgens stil te Chapalernaïa voor de staatsgevangenis. Het was een groot som ber gebouw, de schildwacht aan de zware ijzeren deur geplaatst, opende die en men reed den voorhof in. Bijna tegelijkertijd kwam een andere slede in volle vaart aan. Het was de jonge Bibleisky, die er juist op tijd uit sprong om de gravin P. te helpen uit stijgen. „Je bent mooi op tijd", zeide zij met vriendelijken glimlach. De portier ontving de dame met blij ken van eerbied, en tegelijk als een be kende. Sedert jaren kwam zij er bijna dagelijks, en liet zich door zwakheid en ouderdom niet terughouden. In een zwart fluweelen tasch droeg zij haar Bijbel en bezocht zoowel de eenzame cel als de ner op zioh zelf, deze belasting-verhoo ging onaangenaam moet zijn. Het tweede bezwaar, bestaande in bet verloren gaan van de eenheid en zelfstan digheid der gemeente Kattendijke, voelen wij' niet ernstig aan. De gemeente Katten dijke vormt noch economisch, noch ker kelijk een historisch gegroeid geheel. De oude kern der gemeente ligt met haar grillige grenzen eng opgesloten tussehen haar buren. Door toevallige omstandighe den kreeg zij! een groote uitbreiding, toen de bedijking van den Wilbelminapolder tot stand kwam. Het nieuwe deel groeide niet samen met bet oude; economisch bleef bet zelfstandig. Strijd over de plaats waar het gemeentebestuur gevestigd zou zijn bleef niet uit. Al weer door toevallige omstandigheden kwam het besluit tot stand dat het bestuur in Wilhelminadorp gevestigd zou worden. Waar is hier de eenheid te zoeken? Men behoeft slechts de kaart te bezien om te kunnen vaststel len dat hier in het begin der 19e eeuw in den woeligen tijd der Fransche over heersching een wonderlijke samenvoeging van gebiedsdeelen beeft plaats gehad, waaruit moeilijk een argument van een- beid en saamböorigheid der bewoners kan worden geput. Ook kerkelijk is er een scherpe schei ding. Wilhelminadorp behoort kerkelijk bijl Goes, Kattendijke is zelfstandig. In hoeverre deze kerkelijke zelfstandigheid bedreigd zal worden door bet overgaan van een deel der inwoners naar de bur- gelijke gemeente Kapelle, waarvo'or men schijnt te vreezen, waag ik niet te beoor- deelen, maar toch heb ik mijl afgevraagd of de bezwaren die in dit verband wor den geopperd, niet schromelijk overdreven zijn. Uit bet bovenstaande blijkt, dat tegen de opheffing van de gemeente Kattendijke niet die klemmende bezwaren kunnen worden aangevoerd, die soms in andere gevallen gelden. Wel mag als voorwaarde worden gesteld dat bij! die opheffing zoo veel mogelijk met de belangen van da in woners rekening zal worden gehouden, terwijl de wijziging der gemeentegrenzen die door de opheffing mogelijk wordt, ook werkelijk zal moeten leiden tot een af doende verbetering, waardoor nieuwe grensmo'eilijkheden in de toekomst uitge sloten moeten worden geacht. In hoeverre de voorstellen van Gedeputeerde Staten aan deze eischen voldoen zal in een vol gend artikel worden nagegaan. Twee nieuwe onderzeebooten. Wij lezen in de „N. R. Gt.": Bij de Kon. Maatschappij D'e Schelde te Vlissingen zullen twee nieuwe onder- zeebooten, de K XIX en de K XX worden gebouwd, die bestemd zijn voor den dienst in Oost-Indië en ter vervanging komen van twee onderzeebooten, welke aldaar thans in dienst zijn. (Naar ons wordt gemeld, is dit bericht helaas niet juist. Ze zullen dooi- een an dere werf worden gebouwd. Red.) De onregelmatigheden bij de Prov. Zeeuwsche Vereen. „Het Groene Kruis". Op Donderdag 31 Oct. a.s. zal te Mid delburg een buitengewone algemeene ver gadering van de Prov. Zeeuwsche ver- eeniging „Het Groene Kruis" worden ge houden, waarin rapport zal worden uit gebracht omtrent den financieelen toe stand der vereeniging en het beheer van den ex-penningmeester. Ook wordt mach tiging gevraagd tot het aangaan van een kasgeld-leening tegen de laagst mogelijke rente. Ten slotte zullen twee hoofdbestuursle den moeten worden benoemd ter voorzie ning in de vacatures-wijlen dr E. G. Plugge voor het district Walcheren en M. Nieuwenhuijse voor het district Zuid-Be veland. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0.75 per flacon. bevolkte werkplaatsen; daar verkondigde zij Gods genade aan hen, die niet meer op aardsche barmhartigheid konden ho pen. D'e cipier bracht haar naar de cel van Voulitch. De deur werd behoedzaam geopend, en de bezoekers bevonden zich in een cel van acht voet in het vierkant. Een klein luik in de zoldering liet slechts flauw het grauwachtig morgenlicht door. Daar zat Voulich; met den rug naar de deur, den elleboog op de tafel geleund, en de han den in het haar, was hij het beeld der wanhoop. Hij bad er reden toe, want hij wisit dat hij die plaats niet zou verlaten. Er was geen ontkomen, geen uitgang mo gelijk, ook geen mededoogende harten, die het ontvluchten zouden bevorderen. Hij' kon geen vrijspraak verwachten, want een zware beschuldiging rustte op hem. Siberie, dwangarbeid was zijn vooruit zicht; onderwerping althans votor 't oog was noodig; daartoe besloot 'hij. Om den tijd te do-oden beraamde Voulitch onmo gelijke wraakplannen. Toen de gravin P. met Bibleisky binnentrad, was bijl juist bezig in zijn hoofd een bende opstande<- lingen te ordenen, welke in Siberië een maatschappij zou vormen; dat was zijn levensdroom. Zoo ging de deur open en dicht zonder Ontsporing van een zandtreln. Gistermorgen ontspoorde vlak bij het station Kruimingen—lerseke een zand- trein. Beide sporen werden versperd; doordat een wagon dwars over beide spo ren kwam te liggen. Met veel personeel was spoedig één lijn vrijgemaakt waar door bet spoorwegverkeer weinig vertra ging ondervond. De materieele schade aan de lijnen en het materiaal is gering. He trein, die te 11.33 van het station Kruiningenlerseke in de richting Vlis singen vertrekt, kon niet verder. Van Goes is toen een motorwagen naar Krui ningen gezonden en deze heeft met een klein uur vertraging de passagiers te Goes, Middelburg en Vlissingen aange bracht. De werkloosheid in Zeelands middengroep Overzicht van den stand der werkloos heid in het district der Districts-Arbeids- beurs te Middelburg, per 30 September j.l. Middelburg 1022; Vlissingen 040; Aagte- kerke 2; Arnemuiden 198; Baarland 5; Biggekerke 7; Borssele Colijnsplaat Domburg 63; Driewegen 1; Ellewouts- dijk 5; Goes 205; 's-Gravenpolder 8; Grijpskerke 1; 's-Heer Abtskerke 3; 's-H. Arendskerke 2; 's-Heerenhoek 36; Hein- kenszand 25; Hoedekenskerke 12; lerseke 182; Kapelle 1; Kats Kattendijke Kloetinge 2; Kortgene Koudekerke 49; Krabbendijke 8; Kruiningen 11; Melis- kerke Nieuwland 1; Nisse 1; Oost- kapelle 12; Oudelande 22; Ovezande 3; Rilland-Bath 1; Ritthem 6; Schare Serooskerke 6; St.-Laurens 3; Souburg 250; Veere 0; Vrouwenpolder Waarde 1; Wemeldinge 2; Westkapelle 191; Wis- senkerke 1; Wolphaartsdijk 4; Zoute- lande 14. Totaal stonden op 30 September 3318 werkzoekenden in dit district inge schreven. Heinkenszand. Gemeenteraad. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter deelt mee, dat door de onderwijzers aan de O.L. school over de jaren 1929, 1930 en 1931 te veel aan jaarwedde 1b ontvangen. Door den heer Luwema 1146,90, door den heer Jan sen Verplanke f 151,33 en door den heer Bil f482,63. Met alg. stemmen wordt be sloten deze bedragen terug te vorderen. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten regelende de productiekosten voor bouwterreinen, stellen B. en W. een concept-verordening in handen van den Raad met het voorstel dit concept niet vast te stellen, omdat het bouwen op terreinen, gelegen buiten de onmiddel lijke nabijheid der openbare straten, prac tisch onmogelijk wordt. Besloten wordt op voorstel van B. en W. zich tot Ged. Staten en den Minister van Sociale Zaken te wenden teneinde nieuwe voor stellen ter dier zake te ontvangen. Na bespreking wordt op voorstel van B. en W. de gemeente-begrooting voor 1936 vastgesteld behoudens nadere goedkeu ring op 63866,08 in ontv. en uitg. met een post voor onvoorzien van f 1467,38. De driejaarlijksche afrekening der bijzon dere scholen wordt vastgesteld. Op voor stel van B. en W. wordt een zoodanige wijziging in de politieverordening vast gesteld, dat het opnemen van bestellin gen en het afleveren daarvan beschouwd wordt als met goederen te venten en een ventvergunning daarvoor noodig zal zijn voor die zaken, die niet in deze gemeente gevestigd zijn. Met alg. stemmen wordt besloten gedurende de afwezigheid van een gemeente-veldwachter een gratifica tie te verleenen aan den hier gestatio- neerden rijksveldwachter wegens het ver richten van bijzondere diensten. Na rondvraag volgt sluiting. Oudelande. Gemeenteraad. De beëediging der Raadsleden. Maandagmiddag vergaderde de gemeente raad. De benoemde secretaris legt in han den van den loco-burgemeester de daar toe strekkende eeden af. Benoemd wordt als gemachtigde tot. het bijwonen van de vergadering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding-Maatschappij de loco- burgemeester P. van Wingen, secundus dhr W. de Jager. De gemeentebegrooting 1936 wordt aan geboden. Ontvangst van f 24032,07, uitgaaf f 22547,54, onvoorzien f 1484,53. Bij de rondvraag merkt dhr C. Douw op, dat naar aanleiding van hot courantenbericht over de onwettige wijze van beëediging der raadsleden door hem en dhr W. de Jager een schrijven is gericht aan Ged. dat hij er op lette. D'e oude dame was er reeds gisteren geweest, en het was 'hem onverschillig of zij ook nu kwam. Hij was echter verwonderd Bibleisky te zien. Dat een student zich den weg tot hem baande was vreemd, maar- veel onnatuurlijker nog was bet, dat bet een student was, dien hij steeds had tegengestaan en ver volgd. Iedere andere kameraad zo-u 'hij met vreugde hebben begroet, maar 'dezen met zijn Bijbel kon hij missen. Was het niet reeds genoeg, dat de oude dame dit boek bracht? D'e gravin liet hen alleen en bezocht 'de vrouwenafdeeling. De ci pier bleef zwijgend en roerloos tegen den wand leunen. „Arme jongen", zeide Bibleisky, Vou litch naderende, „ik 'heb met groote smart de tijding van uw gevangenneming ver nomen," Dé gevangene zag hem trotsch aan. „D'aar geloof ik niets van", antwoordde hij; „zoudt u dan van mijn vernedering komen genieten?" „Ik kwam niet enkel uit medelijden, ook uit vriendschap, en om u tot ver andering te bewegen. Erken schuld, zoo is er wellicht hoop voor u." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 5