EERSTE BLAD Buitenland. Van het Abessynsche oorlogsfront. Belangrijkste Nieuws Binnenland DINSDAG 15 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 13 Verantwoordelijke gemeente-politiek. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een vergadering van. A. R. gemeen tebestuurders in Zuid-Holland heeft de heer J. Schouten een rede gehouden over „Verantwoordelijke Gemeentepolitiek". Een belangrijk onderwerp vooral in de zen tijd, nu aan de eene zijde de zelfwerk zaamheid van de gemeentebestuurders aan 'banden wordt gelegd en ook moet worden gelegd, terwijl aan den anderen kant meermalen een vlucht uit de ver antwoordelijkheid valt waar te nemen. De heer Schouten betoogde, blijkens de verslagen, dat bij de behandeling van dit onderwerp twee dingen in het oog moeten gehouden worden: 1. dat de gemeenteraad als overheid het gezag heeft te handhaven over het gebied dat 'binnen zijn werkingssfeer ligt en daarnaast het hooger bestuur moet söhra- gen en gehoorzamen als dit krachtens wet en verordening gezag uitoefent; 2. dat de autonomie voor locale orga nen niet is een onveranderlijke grootheid, maar verband houdt met de ontwikkeling der organisatie binnen het staatsverband. In zekeren zin is autonomie een be trekkelijk begrip. Natuurlijk houdt dit niet in, dat men haar maar naar willekeur tot nihil zou mogen reduceeren. Maar wie de autonomie niet ziet als een formeel be grip, maar als êen levende, geestkrachtige functie, die kan ook begrijpen, dat onze tijd met zijn geestelijke en stoffelijke cri sis heeft meegebracht, dat de autonomie hier en daar moest worden ingeperkt. D'at was noodig, omdat de verantwoor delijkheid hier en daar ging ontbreken en verantwoordelijke 'bestuursleiding tot formeel beheer dreigde te verworden. Reeds voor de intrede van de crisis was in sommige gemeenten het autonome bestuur vastgeloopen en waren de belas tingen zoo hoog opgevoerd, dat het Rijk moest ingrijpen. Thans verkeeren vele ge meenten ondanks de wet-De Geer en het werkloosheids-subsidiebesluit in groote moeilijkheden. Wat moet nu, ook voor deze gemeenten worden verstaan onder verantwoordelijke gemeentepolitiek? Negatief allereerst dit, dat afgewezen wordt de stelling: wij kunnen niets doen, wij kunnen niets hesparen, wij kunnen niet bezuinigen, bij ons kan er niets af, het Rijk moet het doen! Ook A. R. gemeentebestuurders kunnen in de verzoeking komen moeilijke en pijn lijke maatregelen maar van Den Haag uit te laten opleggen, om dan de verantwoor delijkheid daarvoor van zichzelf te kunnen afschuiven naar de „heeren in Den Haag" Wij moeten ons daar niet aan overgeven. Het is onze plicht als Anti-Revolutio nairen alle 'krachten in te spannen om de financieels politiek der Regeering te doen slagen. Zijn daarin gebreken, het recht op zakelijke critdek is in ons land vrij, maar men wake er voor tegenstellin gen te gaan scheppen tusschen het rijk en de gemeenten, want eisoh van zelfbe houd is, dat de gemeenten ook het staats organisme in stand helpen houden.' Onze harde tijd vraagt wel eens harde maatregelen, welke nog niet eens vermo gen den achterstand in te halen, maar alleen door samenwerking van rijk en ge meenten zal het mogelijk zijn 'het gat in de publieke financiën te dichten en als de gezondheid van de financiën is terug ge keerd, dan eerst zal het mogelijk 'zijn, dat de gemeenten hun taak weer op betere wijze kunnen behartigen. Voortzetting van den versoberingsar- beid is ook in de gemeentehuishouding plicht. Ook wie de meest optimistische ver wachtingen heeft voor de toekomst moet toegeven, dat het totale volksinkomen zoo danig is gedaald, dat een te groot deel van dit inkomen voor publieke uitgaven wordt besteed. Slechts indien men er in slaagt deze terug te dringen zal het mo gelijk zijn een grooter deel van het volks inkomen beschikbaar te houden voor de maatschappij zelf. J Het is goed, dat een onderwerp als dit aan de orde werd gesteld, omdat het meermalen den schijn heeft alsof hoogere besturen er op uit zouden zijn de autono mie der gemeenten zooveel mogelijk in te perken. Nu zouden wij niet willen beweren, dat hierin wel niet eens te ver is gegaan. Men krijgt weieens den indruk, dat er is een ongemotiveerde drang om te egaliseeren en te nivelleeren. Ontworpen regelingen worden dan ge steld boven het leven Aan het regelmatige, maar doode kunst gebit wordt dan, om met Dr Kuyper te spreken, de voorkeur gegeven boven het min of meer onregelmatige, maar sterke en levende natuurlijke gebit. Maar aan den anderen kant moet ook worden toegegeven, dat in vele gevallen ingrijpen noodzakelijk was omdat onver antwoordelijke gemeentebestuurders, die meer waarde hechten aan het oordeel van hun kiezers dan aan het algemeen belang, nalieten te doen wat in het belang der gemeente noodzakelijk was. Bij de beoordeeling van het optreden van de Regeering en andere autoriteiten wordt al te gemakkelijk uit het oog ver loren, dat de belangen van Rijk en ge meenten geen tegenstelling vormen, maar dat hier is een gemeenschappelijk belang. Als het met de staatsfinanciën verkeerd gaat, dan loopt het ook mis met de ge meenten en omgekeerd. Ook moet rekening worden gehouden met het feit, dat vele gemeenten noodlij dend zijn geworden of op het punt staan zoover te komen. Een beroep op 'het Rijk is dan noodig, maar het spreekt vanzelf, dat met het verleenen van hulp gepaard gaat een onderzoek naar de oorzaken van de noodlijdendheid en een scherp toezicht op de wijze waarop de beschikbaar ge stelde gelden worden besteed. Tenslotte is de Regeering verantwoor delijk voor de wijze waarop de Rijksgel- den worden gebruikt. Toc'h is het noodig dat ook bij dit toe zicht en bij het geven van voorschriften niet verder wordt gegaan dan strikt noo dig is. Want in het steeds verder inperken van de gemeentelijke autonomie, ook al geschiedt dit op goede gronden, schuilt een zeer ernstig gevaar. Dit gevaar, dat het verantwoordelijk heidsbesef wordt ondermijnd en een ze kere onverschilligheid gekweekt. Telkens weer kan men van personen, die steeds met groote ambitie de gemeen tebelangen behartigden, hooren: de aar digheid is er af, het geeft toch niet wat we doen, er wordt ten slotte toch over ons en zonder ons beslist. Hierin schuilt overdrijving. Maar het waarheids-element ontbreekt ook niet. Daarop moet worden gelet. Want ook van deze zijde dreigt het ge vaar, dat verantwoordelijke bestuurslei ding gaat verworden tot formeel beheer. De bezetting van Aksoem door de Itali- aansöhe troepen schijnt zeker te zijn, of schoon zij' nog niet officieel is bevestigd. De stad, die sedert verscheidene dagen omsingeld werd, zou zich 'zonder strijd hebben overgegeven. Generaal de Bono heeft volgens een nader bericht het huldebetoon in ontvangst genomen van den Aboena van Aksoem, die hem de sleutels der Heilige Stad kwam aanbieden. Naar uit Rome wordt vernomen, zou den de Italiaansobe troepen de stad bin nengetrokken zijn zonder eenig gevecht aan de ingangen van de stad. De kerken en administratiegebouwen moeten geen schade gekregen hebben. Van een verove ring zou geen sprake zijn doch wel van een vrijwillige overgave. Van dezelfde Itali- aansche zijde wordt gemeld, dat het aan tal overloopers in de provincie Tigré steeds 'grooter wordt. Het Italiaansche oppercommando over weegt op het ooigenblik om de troepen van Ras Koek'sa en van de tegelijk met hem overgeloopen aanvoerders, waarvan het aantal tezamen thans als 12.000 wordt opgegeven, overeenkomstig den wensch van Ras Koeksa te organiseeren als een inboorlingen-corps onder Italiaansch com mando en later tegen Abessynië in het veld te brengen. Hetzelfde bericht vermeldt, dat bij de 'gevechten in den omtrek van Aa- doewa niet minder dan 3500 Abessyniërs gevangen zijn genomen, 'die in bijzondere kampen zijn ondergebracht. Naar 'de correspondent van Reuter te Adoewa meldt, vermeerdert het aantal af valligen op binnenlandsch gebied in Abes synië voortdurend, en weigeren tal van stamhoofden de centrale regeering nog langer te steunen. Een bepaald aantal officieren van het Abessijnsche leger, 'die tot de strijdkrach ten van Ras 'Seyoem behoorden, hebben zich eveneens aan de Italianen overgege ven. Makale is thans volgens Abessijnsche deserteurs van elke verbinding met Addis A'beba verstoken. Uit Addis Abeba wordt gemeldHet valt niet te loochenen, dat de indruk, die te Addis Abeba gewekt is door het verraad van Ras Koeksa, groot is. Niettemin zegt men in officieele kringen nog niet in staaJt te zijln 't verraad officieel te bevestigen, of te ontkennen, zoodat men ook weigert eenig commentaar te leveren. Van welin gelichte zijde verklaart men echter, dat in deze aangelegenheid met drie mogelijkhe den rekening moet worden gehoudende eerste is, dat Ras Koeksa inderdaad ge deserteerd is, de tweede, dat hij gevangen genomen is en de derde, dat hij: zich om strategische redenen bij de Italianen beeft gevoegd, met bedoelingen, waarover men zich verder niet wil uitlaten. Dat Ras 1 Koeksa gevangen genomen zou zijn, acht men in hooge mate onwaarschijnlijk. Dat bij gedeserteerd zou zijn vindt men onge loofwaardig, tenzij de oorzaak gezocht zou moeten worden in jaloezie ten opzichte van Ras Kassa en 'n oude 'grief over het geven van een deel van zijn gebied aan Ras Seyoem, na den dood van zijn vader. Daartegenover staat echter, dat Ras Koek sa de schoonzoon is van 'den keizer. Over de mogelijkheid, dat Koeksa hoog spel zou spelen, wil men, zooals reeds gezegd, niets naders verklaren. De groote schaarschte aan nieuws van het Noordelijk front kan volgens hier h'eersohende opvatting slechte ten deele worden verklaard uit een storing in de communicatiemiddelen. Men is er van overtuigd, dat de regeering wel degelijk over veel meer gedetailleerde gegevens be schikt, dan zij tegenover de buitenlandsche correspondenten wil loslaten. Van be trouwbare zijde word't in 'dit verband bet vermoeden geuit, dat de officieele commu niqué's zoo onbevredigend zijn, omdat de regeering er van overtuigd is, dat zij' de Italianen slechts tot nog scherper optre den zou prikkelen en zou aanzetten tot gebruikmaken van nog fellere strijdmid delen, wanneer zij' publiciteit zou verlee nen aan de vele, voor de Italianen ver nederende berichten, waarover zij wel de gelijk de beschikking heeft. Van dezelfde zijde wordt het aantal dooden, dat aan Italiaanschen kant bij Adoea is gevallen geraamd op omstreeks 4000. Dat 'dit getal zoo hoog is wordlt verklaard, doordat er op gewezen wordt, dat de strijdkrachten van Ras Seyoem de hoogten rondom Adoea hebben bezet en van hier af voort durend en op de meest onverwachte oogen- blikken uitvallen doen naar Italiaansobe afdeelingen, waarna oogenblikkelijk de te rugtocht wordt aanvaard. Op deze wijze, zoo zegt men, is Ras Seyoem er reeds in geslaagd aan het moreel van de Italiaan sche soldaten schade toe te brengen en de consolidatie van de Italiaansche stellingen te belemmeren, waardoor het verdere op rukken der Italiaansche strijdkrachten ten zeerste wordt geremd. Uit Diredawa wordt verklaard, dat het Italiaansche legercorps onder Graziano langs de grens van BritechJSomaIiland oprukt in de richting van 'Harrar, doch op zijn linkerflank wordt bedreigd door naar schatting 160.000 Abessyniërs, die uit het Z.W. komen. Het leger van Ras Desta is uit Wehbe Shebeli vertrokken. De stammen uit de buurt van 'Gealogarbi hebben zich bij Ras Desta aangesloten. Dit Italiaansche leger bestaat uit 'drie Europeescbe en twee inheemsche devisies. De troepen werden vergezeld van 250 tanks en 20 vliegtuigen. Ze zijin ongeveer 30 mijl opgerukt in de richting van de linie ©ohetle-Beridaleh. 'Het totaal aantal dooden en gewonden aan de Abessijnsche zijde bedraagt 10.000. Damat, 'dat ten zuiden van de Britech- Somalilandsche 'grens ligt, bekend om zijn 7 moskeeën, is door luchtbombardemen ten geheel verwoest. 200.000 man Abessynische troepen zijn geconcentreerd bij Jijigden Sasabaneh. Plotselinge stortregens. De Romeinsehe bladen uit Mogadiscio, de hoofdstad van Italiaansch Somaliland, berichten, dat de opmarsch vein het Ita liaansohe leger bij Oeal Oeal en Gerlogoebi door plotselinge stortregens wordlt belem merd. Vooral de gemotoriseerde legerafdeelin gen ondervinden groeten hinder, wijl de bodem doorweekt is van den regen. FINANCIEELE SANCTIES TEGEN ITALIË AANGENOMEN. De coördinatiecommissie heeft gister avond de voorstellen betreffende crediet- en leeningboycot van Italië aangenomen. De Hongaarsche gedelegeerde legde de verklaring af, dat voor Hongarije, welk land geen geldschieter of schuldenaar isi, er geen sprake kan zijn van deelnemen aan deze maatregelen. D'e Oostenrijksche gedelegeerde sloot zich bij deze opvatting aan. Overigens bestond onder de leden der conferentie eensgezindheid erover, dat de boycotmaatregelen onmiddellijk va.'1 kracht moeten worden. De tekst van het aangenomen finan- cieele voorstel luidt als volgt: „Ten einde den regeeringen van do volkenbondsstaten de uitvoering van hun verplichtingen onder artikel 16 van het Volkenbondsverdrag te vergemakkelijken is bet wenschelijk, dat onmiddellijk de volgende maatregelen zullen worden ge nomen: D'e regeeringen van de volkenbonds- staten zullen onmiddellijk alle noodzake lijke maatregelen treffen ten einde de vol gende financieele operaties onmogelijk te maken: 1. Alle directe of indirecte leeningen aan de Italiaansche regeering en alle in schrijvingen aan in Italië of elders direct of indirect door de Italiaansche regeering uit te geven leeningen. 2. Alle bankcredieten of andere cre- dieten, die direct of indirect bestemd zijn voor de Italiaansche regeering, evenals de verdere uitvoering door middel van voorschotten, door versterking van onge dekte gelden of door ieder ander procédé van leeningscontracten, 'die direct of in direct aan de Italiaansche regeering zijn toegekend. 3. Alle leeningen, die direct of indi rect bestemd zijn voor openbare licha men of voor natuurlijke of rechtsperso nen, die op Italiaansch gebied gevestigd zijn, evenals alle inschrijvingen op derge lijke leeningen, die in Italië of elders zijn uitgegeven. 4. Alle bank- of andere credieten, die direct of indirect bestemd zijn voor open bare lichamen of natuurlijke of rechts personen, die op Italiaansch gebied ge vestigd zijn, evenals de verdere uitvoering door middel van voorschotten door het verstrekken van ongedekte gelden of door ieder ander procédé van alle leeningscon tracten, die direct of indirect te hunnen bate zijn toegekend. Alle uitgifte van aandeelen of andere kapitaalsaanvragen ten bate van open bare instellingen of natuurlijke of rechts personen, die op Italiaansch gebied ge vestigd zijn, evenais alle inschrijvingen op dergelijke uitgiften van aandeelen of op kapitaalsaanvragen in Italië of elders. De regeeringen worden uitgenoodigd onmiddellijk de aanbevolen maatregelen in werking te stellen, die toegepast kun nen worden zonder dat een nieuwe wet biervoor noodig is en om iederen practi- schen maatregel te nemen opdat van 31 October af de toepassing van de voorge stelde maatregelen verzekerd zal zijn. Den regeeringen, die zich in den onmoge lijkheid bevinden om binnen deze ijds- grens de noodige bepalingen van wetgo- venden arbeid te doen aannemen, wordt verzocht door middel van den secretaris generaal van den Volkenbond aan de co ördinatiecommissie den datum mee te deelen, waarop zij denken dit te kunnen doen. Bemiddelingspogingen van Laval Uit Parijs werd gisteren gemeld: Laval heeft Maandagmiddag den apos- tolischen nuntius, evenals den Italiaan schen en 'den Engelscben ambassadeur ontvangen. In verband met de besprekin gen met deze beide laateten verluidt, dat zij van groot belang zijn geweest en ge wijd waren aan den toestand, die ont staan is door bet Italiaansch-Abessynsch geschil. In politieke kringen wordt er op gewe zen, dat Laval vóór zijn vertrek naar Ge- nève verklaard heeft, op het geschikte oogenblik voorstellen voor een overeen komst te willen doen. Men verklaart, dat het er allen schijn van heeft, dat het on derhoud van meer dan een uur met den Italiaanschen gezant en dat van bijna 2 uur met den Britschen, de strekking heb ben gehad, mogelijkheden voor een over eenkomst te vinden en een einde aan den strijd in Abessynië te maken. Er wordt verder op gewezen, dat Frank rijk zijn internationale verplichtingen na komen zal en dat financieele en econo mische sanctiemaatregelen in voorberei ding zijn. De Fransche premier heeft zij nerzijds echter desondanks de hoop op een vriendschappelijke regeling niet opge geven en zijn bemoeiingen zijn blijkbaar verder op een dergelijke oplossing gericht. Uitvoerverboden van wapenen naar Abessynië opgeheven. D'e opheffing van het wapenembargo voor Abessynië door Groot-Brittannië is stilzwijgend geschied; bet werd niet noo dig geoordeeld, dit formeel bekend te ma ken. Indien Britsche exporteurs vergunning aanvragen voor uitvoer naar Abessynië, zullen deze aanvragen door bet ministe rie van handel worden overwogen. Dë „Evening Standard" meldt, dat de regeering van Abessynië onlangs bij de Bank van Egypte een bedrag van 600.000 pd. at. heeft gedeponeerd voor den aan koop van wapenen. In een officieuze mededeeling wordt medegedeeld, dat ook Zweden, overeen komstig de aanbeveling van den Volken bond het uitvoerverbod van wapenen naar Abessynië zal opheffen. Naar het herstel der monarchie in Griekenland. De Grieksche regeering zal, met het oog op de volksstemming buitengewone maatregelen nemen. De deelneming aan Binnenland. Nieuwe pensioenkorting in Indië uitge steld. Wat aan de veilingen onverkocht bleef. De tweede Statendam wordt in Neder land gebouwd. Buitenland. Nieuwe sancties tegenover Italië. Aksoem door de Italianen bezet. Bemiddelingspogingen van Laval. de stemming zal verplichtend worden ge steld en thuisblijvers zullen worden ge straft. D'e Grieksche regeering heeft besloten den dienstplicht van 18 tot 24 maanden te verlengen. Deze bepaling zal 1 Maart van kracht worden. Korte Berichten. De Amerikaansche federatie van vakbonden heeft zich eenstemmig uitge sproken voor een werkweek van 34 uur. De president van de federatie, Green, zei- de „niets 'zal ons er van afhouden, te pogen dit te verkrijgen". De Turksche regeering heeft de ont binding gelast van alle vrijmeteelaars- vereeni'gingen in Turkije. Haar bezittingen zullen geconfiskeerd worden. Indien de gevraagd© loonsverhoo- ging ten bedrage van vijf procent niet wordt toegestaan, zullen de Belgische mijnwerkers tegen 4 November a.s. in staking gaan. In de „Nine Miles Poinf'-mijn in Zuid-Wales zijn een aantal mijnwerkers in hongerstaking gegaan. Zij. verklaarden in de mijn te zullen blijven en niet meer naar boven te zullen komen, zoolang de mijndireetie niet ontslag zou hebben ver teend aan een groep mijnwerkers, 'die niet tot den mijnwerkerebond behooren. LIBERALEN EN VRIJZ. DEMOCRATEN Treffende harmonie. Be secretaris van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" zond aan „De Vrijz. Democraat" het volgende schrijven: In het nummer van „De Vrijzinnig De mocraat" van Zaterdag 28 September j.l. komt in het artikel „Liberaal reveil?" een passage voor, waarin gezegd wordt: „dat op de vergadering mede ter sprake is geweest de mogelijkheid van een fusie met de Vrijzinnig Democraten en dat een vereeniging van alle vrijzinnigen van gan- scher harte toegejuicht zal worden". Teneinde alle misverstand te voorko men, deel ik u bij dezen op verzoek van het D'agelijksch Bestuur mede, dat een motie, strekkende om de wenschelijkheid van een fusie tusschen den V. D'. B. en den V. B. uit te spreken was ingediend door de afdeeling Vlissingen onzer Partij en dat deze motie door de Algemeene ver gadering met algemeene stemmen is ver worpen. Het was dus slechts een voorstel van één onzer afdeelingen en vond in de ver gadering hoegenaamd geen weerklank. Er is dus geen sprake van, dat vanwege het Hoofdbestuur der Partij in deze richting eenig voorstel is gedaan of motie aan de orde is gesteld. De „Vrijz. Dem." teekent daarbij o. m. aan: Het verheugt ons, dat er t. a. v. dit on derwerp, zij het in negatieve zin, zo tref fende harmonie blijkt te bestaan tusschen de Liberale Staatspartij! en ons. De Tweede „Statendam" wordt in Nederland gebouwd. Na moeizame en langdurige onderhan delingen onder leiding van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevoerd, met <ie Holland-Ame/ika lijn, de drie Rotterdamsche werven en de M ij. de Schelde alsmede van besprekingen gehouden met de afgevaardigden der be trokken arbeiders, is dank zij den goeden wil die van den aanvang af bij de 5 par- ti.en voorzat, Zaterdag j.l. in de laatste bespreking, gehouden op het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart overeenstemming bereikt. De Ministerraad heeft in zijn zitting van hedenochtend zdjn goedkeuring ge hecht aan het voorstel van den Minister van N., N. en S., zoo dat de bouw vau het schip voot Nederland behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werkver ruiming is moge blijken uit bet feit, dat hierin voor 5 millioen gulden loon is ge calculeerd. Wenschen van den Chr. Nat. Werkmansbond. Het hoofdbestuur van den Gbr. Nat. Werkmansbond heeft een adres gezonden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1