MAANDAG 14 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50e JAARGANG - No. 12 Buitenland De oorlog in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Ocli Wocti Polli Wah Mooli Boeli Hopsasa.... Gloriana zingt een lied. Wat ze zingt versta ik niet, tb een lofzang.want (k hoor als re/rein steeds Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De opmarsch der Italianen aanstaande? Met een lan gen duur der krijgsverrich tingen moet worden gere kend. De berichten van de fronten in Abessy nië blijven zoo verward en tegenstrijdig, dat zelfs de militaire medewerkers der groote internationale bladen zicb niet in staat verklaren zicb een duidelijk beeld van de operaties te vormen. In één ding stemmen zij' echter overeen: dat zicb voor de Italianen bijzondere moeilijkheden, van welken aard dan ook, hebben voorge daan, en dat de zware strijd nog moet ko men. De meeste dier medewerkers hellen over naar de meening, dat de strijd zicb nog in de eerste fase, der voorbereiding, be vindt. Hier en daar botsen de Italianen, waarschijnlijk tot dusverre voornamelijk de koloniale Askaris, met kleine onsa menhangende legergroepen Abessyniërs, maar overigens hebben de Italianen mo menteel werk genoeg om in bet door ben reeds veroverde gebied goede achter- waartscbe verbindingen tot stand te brengen, terwijl de Ethioipiërs een dub bele taak voor zicb hebben: zoowel bet or- ganiseeren van den massa-tegenstand als het voorbereiden van den guerilla-oorlog, al naar de omstandigheden dit vereiscben. Uit de berichten der Italiaansche pers blijkt, dat men in de eerstvolgende dagen een grootscbeepscben opmarsch naar Ma- kalle verwachten kan. Van bet front in Somaliland zijn be richten iontvangen, volgens welke de Ita liaansche troepen reeds tot op 60 mijl van Harrar, de hoofdstad der provincie Oga- den, opgerukt zijin. Aan bet zuidelijk front zouden Italiaan sche bombardementsvliegtuigen Zaterdag morgen gedurende veertig minuten bet Ethiopische fort Dagnerrei en bet ver sterkte dorp Debalank'O aan de Webbe Sjibeli gebombardeerd hebben. Maar ook op de andere fronten worden aanstalten tot groote operaties gemaakt. Zoo wordt van bet Noorderfront gemeld: Het leger van generaal Santini, dat Adigrat innam, beeft den 'Opmarsch her vat en dringt thans verder binnen in O'o'st-Tigre, welks opperhoofd zich heeft overgegeven. Het Italiaansche noorder-front krijlgt zoodoende op het oogenblik den vorm van een tang, die de Ahessynische troepen Omknelt. De Italiaansche troepen, die bij' den aanvang der vijandelijkheden uit Assab zijn opgerukt en waarover in de officieels communiqué's nooit gesproken werd, zou den eveneens hun opmarsch voortzetten en steeds dieper het binnenland indrin gen. Volgens Italiaansche berichten uit Dji- boeti, zoiu in Italiaansche kringen aldaar verzekerd worden, dat deze troepen zich thans reeds op tachtig kilometer van Har rar bevinden. Het Italiaansche hoofdkwartier is naar Adoea verplaatst. Alle teekenen wijben er op, dat in het vlakke land van Zuid-Abessynië een be langrijke, beslissende slag op handen is, waarbijl de Ahessynische troepen tot taak zullen hebben het zacht naar Harrar op- loopende plateau te verdedigen. Hiertoe zijn zij' vast besloten. In het geheele ge- vechtsgebied hangt een uiterst geladen at mosfeer, welke doet voelen, dat belang rijke gebeurtenissen voor de deur staan. Intusschen roept Italië weer nieuwe lichtingen op. Graaf Vinei, de Italiaansche gezant, heeft geweigerd Addis Abeba te verlaten en heeft zich verschanst in den kelder van het gezantschap met den militairen attaché. Hij zal met geweld moeten wor den verwijderd. Het verraad van Goegsa. Een der buitenlandsche corresponden ten vestigt er de aandacht op, dat de Italianen hun krijgsverrichtingen omstan dig hebben voorbereid door politieke actie: Het land zat vol Italiaansche con suls, die daar heusch niet broodnoodig waren, want het handelsverkeer tusschen Italië en de Abessijnsche binnenlanden was slechts op enkele plaatsen van be- teekenis. Dan zwierven er nog tal van politieke agenten rond. De Italiaan speculeerde op de binnen- landsche spanning, op de cneenigheid tus schen den Negus en zijn gouverneurs. Die gouverneurs zijn geen ambtenaren, althans niet in het Noorden en Midden des lands. Zij zijn daar kleine koningen, alleenheerschers in hun gebied en alleen schatplichtig aan den „Koning der ko ningen" te Addis Abeba. Die regionale heerschers, de Ras, hebben hun eigen leger, dat zij zelf onderhouden. Is de Ras zijn „Negus negesti" trouw, dan is heel de landstreek onderworpen aan de hoofdstad. Doch komt de Ras in verzet, dan moet de Negus een heel gebied op nieuw aan zijn gezag onderworpen. Het was tot voor kort niet mogelijk uit te maken, of de Italianen met hun stillen voorbereidenden arbeid succes zou den hebben. Nu weten we, dat zij geslaagd zijn in hun ondermij ningswerk Ras Goegsa heeft geen vinger uitgestoken om den Negus bij te staan. Hij deed, alsof hij met den Negus zou strijden, ontving geweren en munitie en liep, toen de Italianen zijn gebied bin nentrokken, met leger en al naar den vijand over. Men moet dit verraad van Goegsa niet onderschatten. Een groot gebied ligt nu open voor de Italianen. Goegsa zal met zijn troepen strijden aan de zijde der in dringers. Alles wijst er op, dat de Ita lianen hem als troonpretendent naar voren zullen schuiven. De Itahanen hebben door het overloo- pen van Goegsa een belangrijk polihek en militair voordeel behaald. Men begrijpt nu mei, waarom de Italianen na Adoea geen halt maakten en te Genève of elders be gonnen te onderhandelen. In het Zuiden zijn de toestanden heel anders. Daar regeeren geen inheemsche vorsten. Dat gebied is door de Abessijnen ver overd, er regeeren stadhouders van den Negus, zoons van adelijke Abessijnsche heeren, die er bevel voeren over een uit Addis Abeba gezonden leger. De Italianen trachten daar niet de bevelhebbers tot verraad over te halen. Zijl werken daar met een groote luchtmacht, die buiten schot der troepen, de versterkte en onver sterkte plaatsen met bommen bestrooit. Het zou dwaas zijn uit al deze dingen te concludeeren, dat de Italianen weldra in heel Abessinië den baas zullen zijln. Inte gendeel. In het eigenlijke Abessynië, in Amhara, Sjoa en het gebied van Harrar zullen zij op geweldigen tegenstand stui ten. Daarom moet men zich voorbereiden op een langen duur van de krijgsverrioh- De chef der Somalis naar Abessynië overgeloopen? Als tegenwicht voor het verraad van Goegsa wordt van Abessynischen kant het overloiopen van den chef der Somalis naar de strijders van den Negus gemeld. Reuter meldt n.l. uit Addis Abeba: Uit Harrar wordt gemeld, dat volgens beweringen van Ethiopische kringen de chef der Somalis, Samatarri, met 2000 aanhangers naar Abessynië is overgeloo pen. Ook zouden talrijke inlandsche sol daten uit Somaliland uit de Italiaansche gelederen zijn gedeserteerd. Het luchtafweergeschut in Harrar, dat het hoofdkwartier is van het Zuidelijk front der Abessyniërs, zal versterkt wor den met een groot aantal kanonnen, die geplaatst worden op gecamoufleerde plek ken in de heuvels. Men hoopt met dit ge schut van korten afstand op de Italiaan sche vliegtuigen, wanneer deze laag vlie gen, te kunnen schieten. DE SANCTIES TEGEN ITALIË. Geen eenstemmigheid omtrent te nemen maatregelen. Genève blijkt haast te maken met de sancties tegenover Italië. D'e commissie van zeventien vergaderde Zaterdag en zelfs gisteren. De financieels commissie is het reeds eens geworden over veel-omvattende ver boden van leeningen en credieten aan den Italiaanschen staat en aan Italiaansche particuliere ondernemingen en personen. Men hoopt, dat vanavond nog de uil vijftig staten bestaande geheele coördina tiecommissie haar tweede besluit over de sancties zal kunnen nemen in vervolge op het eerste besluit, met betrekking tot de wapenleveringen. Dé Britsche minister Eden stelde voor den invoer uit Italië te verbieden. Men gelooft, dat wanneer alle leden van den Volkenbond aan de actie zullen deelne men, ongeveer 70 pet. van den uitvoer uxt Italië zal kunnen worden stilgelegd. Ten aanzien van een eventueel verbod van den invoer in Italië is voorloopig slechts het oog gericht op zekere produc ten. Dit tweede punt is veel moeilijker. Wel werd in overweging genomen, dat de volkenbondsstaten den uitvoer van be paalde grondstoffen, vooral van steen kool, petroleum en smeerolie, naar Italië zouden verbieden. Ofschoon men in beginsel het eens was, dat beide soorten van sanctiemaatregelen zoowel in- als uitvoer dus, zouden moe ten worden toegepast, kon men het toch niet eens worden over de uitvoering dezer gedachte. Er zijn in dit opzicht meeningsverschil- len tusschen Engeland en Frankrijk. Met groote belangstelling zag men ook het Zwitsersohe standpunt tegemoet. De verklaringen van Motta bevestig den, dat Zwitserland loyaal aan de sanc ties zal medewerken, voor zoover de bui tengewone omstandigheden van Zwitser land tegenover Italië dit eenigszins mo gelijk zullen maken. Motta verklaarde, dat de Zwitsersche regeering met het oog op het groot aantal Italianen, die in Zwitserland en bijzonder in het Zuidelijkste kanton leven, onmo gelijk den volledigen invoer van Italiaan sche waren zal kunnen verbieden, doch de Zwitsersche regeering zal bereid zijn, door een contingenteering van Italiaan sche waren haar aandeel in deze sanctie maatregelen op zich te nemen. Zwitserland zal vermoedelijk ook bereid zijn, door middel van contingenteeringen den doorvoer van Italiaansche waren naar Duitschland te belemmeren. Litwinoff zal vandaag te Genève aan komen. Men vermoedt, dat hij in de ver gadering van de commissie van zeventien de verklaring zal afleggen, dat de sovjet- regeering bereid is iederen benzine-uit- voer naar Italië stop te zetten, mits waar borgen worden gegeven, dat Italië dan niet via Oostenrijk of Zwitserland petro leum uit Roemenië of andere landen zal kunnen verkrijgen. Naar uit Genève wordt gemeld, heeft Italië aan den Volkenbond een nota ge zonden, waarin het protest tegen de be slissing over het leggen van een embargo voor wapenuitvoer naar Italië. Duitschland betaalt Volkenbonds contributie. De Duitsehe regeering heeft de achter stallige Volkenbondscontributie ten bedra ge van 5 millioen Zwitsersche francs aan het Volkenbondssecretariaat doen toeko men. Dit beteekent, dat Duitschland zijn ver plichtingen jegens den Volkenbond heeft vervuld, zoodat het op 21 October a.s., den dag waarop het twee jaar geleden voor het lidmaatschap bedankte, inder daad ophoudt lid van den Bond te zijn. Belgische troepen aan de Nederlandsche grens. Volgens de Brusselsche „Standaard" zou Turnhout, gelegen bij de Nederland sche grens aan een voorloopig garnizoen op oorlogsvoet, in totaal vier honderd manschappen en honderd paarden on derdak moeten geven. Ook te Beerse, Retie en Westmalle zou den troepen worden gekazerneerd. Strenge straffen in Italië tegen smokkelaars. Het opkoopen van levensmiddelen en het smokkelen van Italiaansche deviezen worden streng bestraft. Zoo wordt uit Reggio, in Galabrië, de airestatie gemeld van handelaren, die voorraden van goederen hadden aange legd. Te Vintimiglia heeft men bij een devie- zensmokkelaar een bedrag van 162.000 lire in beslag genomen. De smokkelaar is tevens tot een boete van gelijke hoogte veroordeeld. België dreigt met represailles. Dé Belgische regeering heeft besloten represaillemaatregelen tegen de in België werkende Fransche arbeiders te nemen, indien de Fransche regeering niet terug komt op haar decreet betreffende de Bel gische grensarbeiders. Door de maatrege len van de Fransche regeering worden 15.000 dezer grensarbeiders met werkloos heid bedreigd. Mocht Parijs niet bereid zijn deze maatregelen te herroepen, dan zal de Bel gische regeering niet aarzelen voor iede ren werkloos geworden Belgischen arbei der een in België werkend Fransch arbei der over de grens te zetten, meldt de „Tel." Uitbreiding vloot en leger in Amerika. Het Amerikaansche Ministerie voor Marine heeft het vlootbouwplan bekend gemaakt, dat zal gelden voor het op 1 Juni 1936 beginnende begrootingsjaar. Op 1 Januari 1937 zal waarschijnlijk warden begonnen met den bouw va' een slagschip van 35.000 ton, het eerste van deze soort sedert 18 jaar. Verder zuller. 6 duikbooten en 12 torpedojagers worden gebouwd. De sterkte van het personeel word' op 100.000 man gebracht. Tegelijkertijd kon digt het Ministerie vein Oorlog den bouw aan van 800 vliegtuigen, alsmede een grootscheepsche motoriseering en mecha niseering van het leger. Korte Berichten. Tengevolge van de boterschaarschte in Engeland is het verbruik van mar garine in Engeland de laatste maanden met 20 pet gestegen. Het aantal werkloozen in België is in de week van 30 September tot 5 Octo ber met drieduizend verminderd. Te Ravensberg in Wurtemberg is een epidemie van kinderverlamming uit gebroken. Reeds wordt melding gemaakt van 21 gevallen, waarvan twee met doo- delijken afloop. UITVOER VAN CONSERVEN? Loopende geruchten onwaar. Naar aanleiding van loopende geruch ten, dat zeer groote hoeveelheden conser ven door Nederlandsche fabrieken naar Duitschland zouden zijn uitgevoerd, met als gevolg een prijsstijging hebben we ons om informaties gewend tot een der groot ste conservenfabrieken in ons land. Daar deelde men ons mede, dat er geen sprake is van een uitvoer naar Duitschland door de fabrieken. "Wel hebben de fabrieken dit jaar om dezen tijd grootere voorraden verkocht dan in andere jaren. D'it wordt toege schreven aan het opslaan van geconser veerde groenten door menschen, die zich onnoodig beangst maken. Van een te verwachten tekort, alweer volgens de loopende geruchten, is geen sprake. De fabrieken zelf hebben de prij zen niet opgeslagen, zoodat een prijsstij ging, welke hier en daar misschien ge constateerd wordt, niet haar oorzaak vindt bij de fabrieken. DE INDIE-ROUTE VAN DE K. L. M. Mersa Matruh voor landing verboden. De K.L.M. heeft er reeds eenigen tijd rekening mede gehouden, dat de Indië- route in verband met het Italiaansch- Abessinisch conflict gewijzigd zou moeten worden. Thans is het definitief, dat het volgende Indië-vliegtuig niet meer te Mersa Matruh kan landen, daar het vlieg veld voor landingen is verboden. De ruk Athene—Cairo kan slechts gaan ten koste van gewicht aan passagiers en lading, weshalve getracht zal worden een tus- schenlanding te Solloem te maken. Solloem ligt dicht aan de grens van Tripolis. Het is evenwel niet zeker of de Douglassen geschikt op het veld van Solloem kunnen landen. Frijns zal kijken of 'tniet te klein is. Mocht dit het geval zijn, dan zit er niets anders op dan Athene—Cairo v.v. in één sprong af te leggen. Van het Hof. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses zullen zich Dinsdag 15 October naar den Ruigenhoek begeven voor een verblijf van eenige dagen in de Residen tie. Salarisverlaging der ambtenaren. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken be sloot, in haar vergadering van 8 October, aangaande het Regeeringisvoorstel tot 5 pet. salarisverlaging zich tegen dit voor stel uit te spreken, doch tevens der Re geering aan te bevelen om, indien zij niet temin den voorgenomen maatregel tot uitvoering zou brengen, het bedrag van ruim 1 millioen, hetwelk naar de meening der Commissie de voorgestelde verlaging meer dan de in het Bezuinigingsontwerp vermelde 10 millioen zal opbrengen, te bezigen tot vermindering van deze 5 pet. salarisverlaging, dan wel te doen strekken tot verzachting der volgens de Millioe- nennota van dit jaar nog in overweging zijnde verdere salarisversleohtingen. Voorts gaf de Commissie in overweging de 5 pet. salarisverlaging niet ten volle te doen gelden voor de ambtenaren op maand- en weekloon in de 4e klasse ge meenten, dan wel deze voor dit person- neel, dat reeds door de herclassificatie van 1 Juli j.l. een extra-salarisverlaging van pl.m. 6 pet. had ondergaan, eerst te doen ingaan met 1 Juli 1936. Dé vertegenwoordigers van 3 der 6 in de Commissie zitting hebbende organisa ties zijn tevens voorstanders van het niet onder deze 5 pet. verlaging doen vallen van het minimumbedrag der kindertoe lage. De vertegenwoordigers vein twee or ganisaties zouden ook van de verlaging uitgesloten willen zien het bedrag van f 180 der huwelijkstoelage en de voor deze toelage gestelde limiet van f 1800. Geen vrees voor een tekort aan spek. Van bevoegde zijde verneemt men, dat indien mocht blijken, dat in weerwil van de verhooging van de heffing op varkens- vleesch de prijsstijging op de binnenland- sche varkensmarkt nog verderen voort gang vindt, bevroren spek van de Neder landsche Veehouderij Centrale op de markt zal worden gebracht tegen een prijs van omstreeks 60 cent per Kg. (voor kwa liteit A). De Nederlandsche Veehouderij Centrale beschikt over voldoende voorraden, zoo dat voor een tekort aan spek niet de min ste vrees behoeft te bestaan. Binnenland. D'e Indië-route van de K. L. M. Dispensatieverbod uitvoer van benzine. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De sancties te Genève. Vlootuitbreiding in Amerika. Ingezonden Mededeeling. $neeuww(tgloon Landdag van de N. S. B. Vanwege de N.S.B. is Zaterdagavond onder Loosduinen een groote landdag ge bonden, die door ongeveer 40.000 perso nen bezocht werd. De landdag werd ge bonden in een reusachtige voor dit doel opgerichte tent, waarvan de kosten, mede in verband met de kostbare lichtinstallatie op meer dan f 100.000 worden geraamd. In die kringen is er dus aan geld nog geen gebrek. Verschillende sprekers voerden bet wioird. Hierbij' trok bet de aandacht dat de heer graaf de Marchant et d'Ansembourg bet optreden van de Nationaal-Socialisten in Duitschland tegen de kerken trachtte goed te praten. Hiji ging wel niet in alles, wat men daar tegen de kerken durft be staan, accoord, maar de vervolgingen die daar plaats hebben zijn natuurlijk de schuld van de kerken. In ons land zal tegenover de kerken een meer gematigde houding worden aangenomen. Deze zaak is thans in studie. Kerk en staat moeten samenwerken, maar dan zoo, dat de ker ken prijzen wat de staat gelieft te wijzen. Ir Mussert bad, zooals vanzelf spreekt, niets dan critiek op ons land en op onze regeering. Neen, dan Italië welks optre- den tegen Abessynië verheerlijkt werd. In dit verband werd ook critiek geoefend op den Volkenbond, die het Communisme in de band werkt. In zijh ijver om Nederland te kleineeren en Italië omhoog te steken, vergat de lei der dat Nederland bezwaar maakte tegen de toelating van Rusland tot den Volken bond, maar dat Italië daartegen geen be zwaren opperde. D© landdag had een vlot verloop'. Inci denten deden zicb, ook op straat niet, voor. Het was reeds Zondagmorgen (de N. S. B. heet te ijveren voor de Ghris» telijlke beginselen) toen de laatste treinen met bezoekers uit de Residentie vertrok ken. Naar Ir Mussert meedeelde telt de N. S. B. thans 54.000 leden. Het vaste-lastenontwerp. De Regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van berichten over wijzigingen in bet vaste lastenontwerp, wordt van officieele zijde medegedeeld, dat omtrent eventueele veranderingen, welke bij! nota van wijziging in dat ontwerp zullen wor den gebracht, nog niets vaststaat. De re geering heeft haar standpunt dienaan gaande nog niet bepaald. Ned.-lndië en de sancties tegen Italië. „Aneta" heeft in verband met de hui dige situatie naar den export naar Ned.- lndië naar Italië geïnformeerd en ver nam, dat deze thans vrijlwel stilstaat, zoo- dat een eventueele toepassing van econo mische sancties voor Ned.Indië geen ver andering in den bestaanden toestand zal veroorzaken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1