de prijs van Edelweiss EERSTE BLAD VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 10 Buitenland. De oorlog in Abessynië. Belangrijkste Nieuws we redden ons best Zuinig ben ik altijd ge weest, wij wonen nu ook wat goedkooper en de wasch doe ik ook altijd zelf. Natuur lijk met Edelweiss, die is goed en billijk. .CENT. O.Zeepfabriek v/b. De Haas v.Brero, Apeldoorn Uitg.: IN.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", öureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postclièquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE BESLUITEN VAN DEN VOLKENBOND. Italië stemt tegen. Oostenrijk en Hongarije onthouden zich. D[e zestiende Volkenhonds vergadering heeft gistermiddag nog een heele reeks gedelegeerden aangehoord. Achtereenvolgens betuigden de gedele geerden van Chili, Venezuela, Zuid-Slavië (namens de geheele Kleine Entente), Uru guay, Griekenland (namens de geheele Balkan-Entente), Ecuador, Peru, Bolivia hun instemming met de verklaring van de veertien raadsleden, en hun gewilligheid de Volkenbondsverplichtingen, die uit art. 16 van het Volkenhonds ver drag voort vloeien, na te komen. De laatste redevoering werd gehouden door den gedelegeerde van Ahessynië, Hawariate, die begon met de mededeeling van zijn groote verontwaardiging, die 'hem overvallen was bij het aanhooren van de aanvallen die Aloisi tegen Ahessynië ge richt had. Hij wilde het peil van dit hoog staand debat niet verlagen door harts tochtelijke polemieken tegen den Italiaan- sohen gedelegeerde en wilde daarom vol staan met de verzekering, dat de negus de woorden van haat en roofzucht, die de Italiaansche gedelegeerde den Abessyni- sc'hen keizer in den mond had gelegd, nimmer uitgesproken had. Hawariate dankte alle gedelegeerden, die erkend hadden dat de oorlog aan Ahessynië is opgedrongen. Hij betoogde verder, dat Ahessynië thans gerechtigheid van den Volkenbond verwacht, en ver trouwt, dat na de vrijwel eenstemmige uitspraak van de Volkenbondsvergadering en van den Raad over de schuld van Ita lië ieder Volkenbondslid zijn plicht zal vervullen. Iedere vertraging in de te tref fen sanctiemaatregelen zal een verlenging van het bloedvergieten met zich brengen en zal maken, dat Italië nog langer kan doorgaan met het uitgeven van oorlogs bulletins over de overwinningen, die al leen te danken zijn aan het gebruik van de modernste moordwapenen. Hawariate deed een dringend beroep op de Volken'bondsstaten, om aan deze ellende een eind te maken. Daarvoor zal echter n om dig zijn een onmiddellijk met groote energie doorgevoer de actie Nadat de gedelegeerden van Hongarije en Oostenrijk verklaard 'hadden zich op de gisteren aangegeven gronden van stem ming te zullen onthouden, vroeg Benesj, of nog een andere gedelegeerde bezwaren wilde opperen, of zijn stemonthouding te kennen geven. Toen niemand zich hierop aanmeldde, 'kon de voorzitter het voor stel van het bureau met algemeene stem men tegen één, en twee onthoudingen, aangenomen verklaren. D'it voorstel luidt: „De Valkenhondsvergadering, kennis genomen hebbende van de oor deelvelling, uitgesproken door de leden van den Volkenbondsraad in de vergade ring van 7 October, in overweging nemende de verplichtin gen, die uit artikel 16 van het Volken bondsverdrag voor de Volkenbondsstaten voortvloeien, en de doelmatigheid om co^- ordinatie te verzekeren ten opzichte van de maatregelen, die ieder hunner voor nemens 'zou zijn te treffen. noodigt de Volkenbondsstaten, met uit zondering van de strijdende partijen uit, om een organisatie in het leven te roe pen, die samengesteld zal zijn uit één ge delegeerde per staat, door deskundigen bij te staan en de coördinatie dier maat regelen te bestudeeren en te vergemakke lijken, en om eventueel de aandacht van den Vo'lkenbondsraad en -vergadering op iederten toestand te vestigen, die door hen onderzocht zal behooren te worden. D'e Parijsche bladen zijn, vooral in ver band met de verklaringen van Oostenrijk en Hongarije te Genève van meening, dat de oeconomiscbe en financieele sancties tegen Italië slechts geringe practische waarde zullen hebben, te meer daar mien nog niet weet wat de houding van Dhitsohiand zal zijn. Het nieuws van de fronten. De strijd nu in vollen gang. Het Noordfront. Gemeld wordt, dat de strijd ten Zuiden van Adoea nu Pas goed aan den gang is. Tot nu toe heeft echter geen van beide partijen eenig voordeel behaald. De Abessyners bieden heldhaftigen tegenstand. Men bevestigt, dat de Italianen den berg Edagahamoes bezet hebben ten Zuidoos ten van Adigrat. Een belangrijke bergketen is daarmee in hun handen gevallen, waardoor zij de vlakte beheerschen. Vólgens Reuter be- heerschen de Italianen thans de Kara vaanweg van Addis Abeba naar de zee. (Daar deze weg in de kuststreek door Eritrea loopt, is hij echter voor de Abes- synen thans van weinig belang.) De beklimming van den berg, die 's nachts werd ondernomen, kostte den Italianen een groote krachtsinspanning, daar zij onder een ijzigen wind een hoog te van bijna 3000 M. moesten bestijgen. D'e ontoegankelijkheid van bet terrein maakte het onmogelijk tanks te gebrui ken. Naar Reuter uit Londen meldt, hebben Italiaansche vliegtuigen over het gebied tusschen Adoea, Adigrat en Makkale ge vlogen en duizenden pamfletten gestrooid, waarin de bevolking met den dood be dreigd werd voor het geval ze zich tegen de Italiaansche troepen mocht verzet ten. In diplomatieke kringen doen geruch ten de ronde volgens welke bet in de om geving van Adoea tot nieuwe bloedige ge vechten is gekomen. Uit Abessynsche tegenaanvallen zou zich een groote slag hebben ontwikkeld. D'e speciale correspondent van de In- transigeant meldt uit Addis Abeba, dat gisterochtend twee compagnieën Askaris uit Erythrea met wapens en bagage naar de Abessyniërs zijn overgeloopen. De Abessynen in Addis Abeba hebben instructie ontvangen de heilige stad Ak- soem te ontruimen, teneinde een bombar dement van oude monumenten te voor komen. Voorts is bericht ontvangen, dat Ad dis Abeba in staat van verdediging wordt gebracht. Meer dan 100.000 man worden hier geconcentreerd, zij zullen uitstekend worden uitgerust. De negus zou zijn heele vermogen be schikbaar hebben gesteld om de hoofd stad tegen buitenlandsche indringers *e verdedigen. De onder-generaal Santini van de lin kervleugel der Italianen rukt van Enda- gamoes op naar Magale, waar Ras Koek- sa met zijn troepen werkeloos staat. Men is van meening, dat de aarzelende houding van dezen Abessynschen veld heer een politieke achtergrond beeft. Ras Koeksa is vijandig gezind jegens Ras Seyoem die den Italiaanschen troe pen tegenstand blijft bieden. De onder aanvoering van generaal Ma- ravigna staande Italiaansche tr oepen heb ben de hoogten en dalen rondom Adoea bezet. De Inlandsche troepen onder bevel van Pizzio Biruoli bevinden zich achter den berg Am ba. Augher, overal hebben ge vechten tusschen de voorposten plaats. Over de verliezen valt nog niets met stelligheid te zeggen, daar sinds de laat ste gevechten verscheidene afdeelingen nog worden vermist. D'e „Daily Telegraph" meldt uit Rome, dat 'bij vele Italianen een zekere bezorgd heid is gewekt door het feit, dat tot dus ver geen Italiaansche verliescijfers zijn gepubliceerd. Men vreest, dat de verliezen ernstig zijn. Het ligt voor de band, dat het ontstaan van niet te controleeren geruchten ten zeerste in de 'hand wordt gewerkt door de groote moeite, die men in de Abessy- niscbe hoofdstad ondervindt om spoedig betrouwbare berichten van de fronten te verkrijgen. Telegrafische en telefonische verbindingen met de gebieden waar wordt gestreden, schijnen op bet oogenblik niet te bestaan, en de berichten worden door koeriers, die te voet reizen, overgebracht. Den laatsten tijd werd veel ophef ge maakt van een z.g. oprukken van Abes- syniscbe troepen over de grens van Ery threa, waardoor zij de Italianen in den rug zouden zijn gevallen. Thans kan ech ter worden vastgesteld, dat ook de ge ruchten bezijden de waarheid zijn. Hoe moeilijk bet voorts is eenmaal ver kregen berichten uit Addis Abeba naar Europa te krijgen, blijkt wel uit de om standigheid, dat 'het eenige telefoonkan toor dat daar bestaat, over slechts twee ambtenaren, één zendtoestel en slechts één toestel voor bet opnemen van berich ten 'beschikt. Daar komt nog bij, dat de regeering veelvuldig bet verzenden van de particu liere telegrammen moet onderbreken, aangezien zij een drukke uitwisseling van telegrammen onderhoudt met haar Euro- peesche vertegenwoordigers. De leiding van het telegraafkantoor tracht wel nieuw personeel aan te werven, maar stuit daar bij op groote moeilijkheden, vooral van persoonlijken en technischen aard. Het Zuidfront. Van het front Ogaden wordt gemeld, dat Italiaansche vliegers gasbommen hebben uitgeworpen. Een hevig gevecht is ontbrand aan het zuidelijk front, waar Italiaansche colon nes aanvallen deden op de Abessynische versterkingen nabij] Gorahaiv De Abessy niërs blijven beweren, dat de Italianen bij hun aanvallen gas gebruiken. In bet Zuiden aan het front van Oga den is een groot opgezet Italiaansch of fensief ingezet. Italiaansche vliegtuigen hebben bommen geworpen op de Abessy nische posities. De infanterie volgt onmid dellijk op de vliegtuigen. Het schijnt, dat een der eerstvolgende Italiaansche doeleinden, mogelijk zelfs het eerste .doel, dat thans zal worden nage streefd, zal zijn door een gelijktijdig op rukken van de 'Italiaansche legers in het Noorden en Zuiden, Fransch en Britsch Somaliland volkomen te isoleeren van Abessynië en den eenigen spoorweg on der controle te krijgen. D© Abessyniërs zenden met bekwamen spoed versterkin gen, niet alleen naar de legertroepen in het Noorden, maar ook naar de in bet Zuiden gelegerde troepen, die, naar ver luidt belangrijke hoeveelheden wapenen zouden hebben ontvangen uit Japan. Vermoedelijk is dus zoowel in 't Noor den als in het Zuiden de strijd in vollen gang. Ook de berichten van vandaag wiji- zen daarop. DE MONARCHIE IN GRIEKENLAND HERSTELD. Koning George uit Londen ontboden. Er is gisteren in Griekenland veel ge beurd. Het oude kabinet is heengegaan, een nieuw is gevormd en tevens is aan de republiek een einde gekomen. Terwijl de onderhandelingen over de regeeringsvor- ming plaats hadden, bezetten militaire troepen bet hoofdpostkantoor, de banken en alle openbare gebouwen te Athene. Pas twee uur later hoorde bet groote publiek dit extra-edities der bladen wat er eigen lijk aan de band was. Behalve dat de staat van beleg is afgekondigd, zullen nog meer maatregelen tot handhaving van rust en orde worden getroffen. De staat van beleg zou alleen afgekon digd zijln om mogelijke onlusten en ac ties van extremistische elementen in bet bijzonder van communisten, sneller te kunnen onderdrukken. Inderdaad is een vergadering van 400 communisten des nachts ontbonden en zijn zeven commu nistische agitatoren over de grens gezet. Generaal Kondilis, de nieuwe minister president, verklaarde: „De regeering, die ik gevormd heb, zal zorgen voor de volksstemming; het repu- blikeinsche regime zal hedenavond reeds door het parlement worden opgeheven." In een andere verklaring zeide Kondi lis, dat biji de leiding van bet Kabinet op zich had genomen op verzoek van het leger. Niet volkomen duidelijk in welke po sitie zich eigenlijk de president der repu bliek Zaimis tegenover het nieuwe Ka binet bevindt. Alles schijnt er op te wij zen, dat deze de nieuwe regeering niet er kent. Afgetréden is Zaimis echter niet. Op een desbetreffende vraag antwoordde ge neraal Kondilis dat zulks nog niet bet geval is, Zaimis' aftreden, zoo zei bij ver der was ook niet noodig, daar met bet parlementsbesluit van vanavond de repu bliek wordt afgeschaft, waarmee dus bet ambt van president automatisch komt te vervallen. Omtrent den verderen loop der zaken verklaarde Kondilis nog, dat de natio nale vergadering op reces zal gaan; het zal de taak des konings zijn haar na zijin terugkeer weer bijeen te roepen. De hui dige regeering heeft slechts een tijdelijk karakter en zal aanblijven tot de koning is teruggekeerd. Dit laatste zal eerst ge schieden wanneer bet resultaat van de volksstemming is komen vast te staan. Reuter meldt nog, dat de Atbeensche regimenten het besluit der regeering tot herstel der monarchie met vreugde heb ben begroet. In Saloiniki werd de eisch der militaire leiders tot restauratie kalm ontvangen; vergaderingen en samenscho lingen zijn verboden. De pers is onder worpen aan een censuur. Er hadden geen betoogingen plaats. De groote zitting van de Nationale Ver gadering is gisteravond om 6 uur bijeen gekomen. De leider der Volkspartij, de vroegere minister-president Tsaldaris verliet bij! de stemming de zaal gevolgd door een deel van zijn aanhangers. De laatste spreker was minister-presi dent Kondilis. Deze trachtte bet optreden der officieren te rechtvaardigen. De eerste plicht van de nieuwe regee ring zal bestaan in de handhaving van orde en rust, voorts beeft zy er voor te zorgen, dat de volksstemming op het vast gestelde tijdstip wordt gehouden. De nationale vergadering nam ten slotte de volgende vier besluiten aan: 1. Be republikeinsche regeermgsvcrm in Griekenland wordt opgeheven; 2 de monarchistische constitutie van 1911 wordt weer van kracht; 3. de volksstemming zal op 3 November werden gehouden; 4. in dezen tusschentijd wordt als koi- ninklijk regent minister-president Kon dilis aangewezen. Koning George. Ex-koning George II van Griekenland, prins van Denemarken, die, naar thans vrijlwel vaststaat, zeer binnenkort den Griekschen troon weder zal bestijgen, werd den 7en Juli 1890 op het kasteel Ta- toi als 'Oudste zoon van den toenmaligen kroonprins en lateren koning Goustan- tijn van Griekenland, geboren. Den Hen Juni 1917 verliet koning Gon- stantij'n, daartoe gedwongen door een ul timatum van de Entente, met den toenma ligen kroonprins George het land en wees zijn tweeden zoon, Alexander, aan om het bewind otver te nemen. Na diens vroegtijdigen dood in October 1920 werd eerst koning Constantijn we der teruggeroepen. Hiji moest evenwel na den ongelukkigen veldtocht in Klein-Azië den 28sten Sept. 1922 nogmaals aftreden, waarop prins George als koning George II den troon besteeg. Hij trad in Februari 1921 in het huwe lijk met prinses Elisabeth van Roemenië, een dochter van koning Ferdinand. Uit dit huwelijk werden tot dusver geen kin deren geboren. Toen de republikeinen zich den 24en Maart 1924 in Athene meester maakten van de macht en des anderen daags de republiek uitriepen, verliet koning Geör- ge II bet land. Sindsdien verblijft hijl hoofdzakelijk in Londen. DE STORM IN HET BUITENLAND. In Duitschland. Het westen van Duitschland is gister morgen door een zwaren storm geteisterd. Van tijd tot tijd kreeg de wind de sterkte van een orkaan. Vooral in Neuss is door een windhoos veel schade aangericht, da- ■ken werden afgerukt, lantaarns en hoo rnen braken af, schoorsteenen stortten omlaag. Zes gezinnen zijn dakloos gewor den. Verscheidene personen bekwamen verwondingen. D'rie kinderen, die dooi neerstortende balken gewond waren, moesten in bet ziekenhuis worden opge nomen. Op den weg tusschen Neuss en Grim- linghausen werden de langs den weg staande populieren over een afstand van ongeveer 500 M. ontworteld. Een 33- jarige man en een ongeveer 10-jarige jongen, die hier hout sprokkelden, wer den door omstortende hoornen gedood. In Essen werd een ongeveer 10 M. lange tak van een boom gerukt, die neer kwam op drie meisjes, die van school naar huis gingen. Een der meisjes, oud negen jaar, was op slag dood. D'e twee andere meisjes werden minder zwaar ge wond. Donderdagmiddag is de zendermast van den zender van Langenberg, tenge volge van den orkaanachtigen storm om gevallen. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor. In Engeland. Ook hoven het grootste deel van Enge land heeft gisternacht en in den ochtend een geweldige storm gewoed. In Norfolk en Lincolnshire zijn duizenden kilo's laat fruit van de boomen gewaaid en de red- dingbooten van Cromer Deal en Rams- gate hebben meer dan 20 visschersschui- ten, die in nood verkeerden, naar de ha vens vervoerd. De redding van een kleine kotter met een personeel van slechts 2 man, die op de Ramsgate Sands in ge vaar verkeerde, werd nog gecompliceerd doordat een reddingboot met 4 man uit Deal vlak bij het scheepje omsloeg. D'e groote reddingboot uit Ramsgate 'heeft na 4 uur hard werken den kotter en de 6 man behouden aan wal gebracht. Londen en Manchester kregen tusschen 6 en 8 uur een paar buien, die de riolen deden overstroomen. In België. Een hevigen wervelstorm heeft gisteren gewoed boven Antwerpen en omgeving. Vooral het Noord-Oostelijke gedeelte der stad werd zwaar geteisterd. D'aken wer den vernield, schoorsteenen afgerukt, en talrijke boomen ontworteld. De kracht van den wind was zóó groot, 'dat een po- litie-agent, die op surveillance was-, opge nomen werd en een tiental meters verder tegen den grond werd gesmakt. Het auto verkeer moest een tijdlang vrijwel stopge zet worden. Geruchten inzake Britsche leen in gs- plannen. De Engelsche regeering zou de uitgifte overwegen van een leening, waarvan de opbrengst zou worden aangewend eener zij ds voor de nationale verdediging, an derzijds voor economische doeleinden. Het tweeledige doel van deze emissie zou bestaan in het scheppen van midde len tot versterking van leger en vloot, ter wijl daarnaast gelden zouden worden be stemd voor ondernemingen van algemeen nut, waarvan de noodzakelijkheid alge meen wordt erkend. Binnenland. De stormschade van gisteren. Buitenland. De oorlog in Abessynië. De strijd in vollen gang? De besluiten van den Volken bond. De monarchie in Griekenland hersteld. Een nieuwe Britsche leening. De a.s. verkiezingen in Engeland. Ingezonden Mededeeling. D'e nieuwe leening zou worden geëmit teerd als „leening voor nationale verdedi ging en economisch herstel." De a.s. verkiezingen in Engeland. Tenzij zich bijzonder ernstige interna tionale complicaties voordoen, is het vrij wel zeker, dat de verkiezingen in Enge land tusschen 20 en 30 November zullen plaats hebben. D'e minister-president heeft in dezen zin een beslissing genomen. Voor bet eerst in de geschiedenis van Engeland zullen de verkiezingen zich afspelen rond een internationaal probleem. De politiek van Hongarije. In een vergadering van den algemee- nen raad van de Partij! der Nationale Eenheid heeft de Hongaarsche minister president Gömbös een uiteenzetting ge geven van de huidige kwesties op het ge bied der binnen- en buitenlandsche poli tiek. Met betrekking tot zijn reis naar Ber lijn wees Gömbös erop, dat bet voor Hon garije noodzakelijk is, zich door de wer kelijkheid te laten leiden en zich op het gegebied der buitenlandsche politiek te oriënteeren naar de vriendschap van Duitschland en Italiëalsook de Oosten- rijksche en Poolsche vriendschap. Gömbös verklaarde voorts, dat hij zelf of de mi nister van Buitenl. Zaken noch in Duitschland, noch elders, onderhandelin gen bad gevoerd met betrekking tot mi litaire kwesties, omdat deze niet van di rect belang geacht werden; de gevoer de besprekingen hebben uitsluitend be trekking gehad op economische en cultu- reele vraagstukken. Gömbös besloot met de verzekering te geven, dat Hongarije bereid is tot ondersteuning van de poli tiek, die den algemeenen vrede verzekert, daar het dezen voor zijin eigen ontwikke ling noodig heeft. Dr Barth in Duitschland aangehouden en naar Zwitserland teruggebracht. 'D'e bekende theoloog, prof. dr Bart'h, die ongeveer een jaar geleden ontslag bad genomen ala professor aan de universiteit van Bonn en die nadien naar Bazel was verhuisd, was, naar de Un. Presa meldt, dezer dagen naar Duitschland gakomen om in Barmen in de kerk aldaar een spreekbeurt te vervullen. Hij werd evenwel door de politie aan gehouden, die bem verzocht, zijn rede af te zeggen. Barth verklaarde evenwel, dat zijn beroep van theoloog en geestelijke het hem onmogelijk maakte, aan dit verzoek gevolg te geven, tenzij men geweld zou gebruiken. Hij werd daarop in Schutzhaft genomen en over de Zwitsersehe grens gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1