PHILIPS Schier onhoorbaar cyeSuicü van ontwakend leven »OCTODY\E« 525* Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Telegrammen. wordt met den 525A waarneembaar gemaakt dank zij de Octode Mengloa&p Uitzendingen van verre, krachteloos of zwak, worden door den 525a krachtig en even diep weergegeven als de Nederlandsche zenders. Zelfs met zwakke oogen leest men zonder bril de namen op de overduidelijke afstemschaal! Geperfectionneerde automatische fading-compensatie. Alle tonen komen tot hun volle recht! De eindlamp herbergt een wereld van volume - de luidspreker is uitgerust met een extra zware permanente magneet. PRODUCT VAN DB GROOTSTE RADIO-INDUSTRIE TER WERELD. UW EIGEN NATIONALE INDUSTRIE. f.lïï.™ bestemde perceeltjes grond, te verfcoopen aan de provincie; Idem, om tot geheele verharding over te gaan van 'het z.g. Molenaarspad; Idem, om ten behoeve van een op te richten landbouwcursus, het vereenigings- gebouw op 't Zand gratis verlicht en ver warmd beschikbaar te stellen; Idem, om gelden beschikbaar te stellen uit de gemeentekas ten behoeve van het bestuur der N. EL school op het dorp, voor de vervanging van de gasinstallatie door een electrische; Idem, tot vaststelling eener jaarwedde vergoeding voor 'het secretarie-personeel; Idem, tot wijziging van de gemeentehe- grooting, dienst 1935; Idem; tot benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van dhr W. Verstraate; Idem, tot vaststelling van de gemeente- begrooting voor 1936. Bij dit punt komt in behandeling: a. het voorstel van B. en W., om het aan de Ohr. Bewaarschool toegekende subsidie bedrag met een bedrag van f 100 te ver- 'hoogen, ingaande 1 Jan. 1936; b. De door de ontbonden duinooinmissie gestelde vragen over het plan Zwanen burg. Op een vraag van dhr Sanderse, wat B. en W. denken te doen betreffende de uit voering van het raadsbesluit inzake de bekende Zwanenburgsche kwestie, ant woordden zij, dat zij een voorstel afwach ten uit den Raad. Zij meenen onverzwakt op hun stand punt te moeten blijven staan, zuiver op gronden, ontleend aan het algemeen be lang. D'aarom kan kwalijk van B. en W. ver wacht worden, dat zij met een concreet voorstel zullen komen. Pas wanneer de Raad een besluit genomen heeft tot het voteeren der noodig geachte gelden en daarbij de middelen tot dekking heeft aan gegeven, zijh zij „verplicht dit uit te voe ren. De uitvoering zal echter dan pas1 ter hand worden genomen, nadat de gemeen te-begrooting dienst 1936 door Ged. Star ten zal zijn goedgekeurd. Zij meenen niet te mogen verhelen, dat ze in het van de heeren Sanderse, Jas pers e en De Kroo ontvangen schrijven eenigszins zijn teleurgesteld. Hun worden n.l. vragen gesteld,die reeds zijn beant woord, terwijl nagelaten wordt zooals af gesproken, een concreet voorstel in te dienen, om tot het bouwrijp maken der bekende terreinen te geraken. Intusschen, het verzuim kan in de eerst volgende Raadsvergadering worden her steld. Korfgene. Maandag 14 Oct. a.s. zal hier de candidaatstelling plaats hebben voor de Commissie uit de ingezetenen, welke advies moet geven inzake de samenvoe ging van de gemeenten Kortgene, Go- lijtnsplaat en Kats. Colijnsplaat. Maandagavond j.l. kwam de Ring Noord-Beveland van het Ned. Jangel. Verband in de zaal boven de Chr. Bewaarschool in najaarsvergadering bijl een. De vergadering stond onder leiding van haar voorzitter, den heer de Looff van Kamperland. De heer J. de Smit van Colijnsplaat hield een inleiding over Abi- melech, Richteren 9, waaróp een aange name discussie zich ontspon. De eere voorzitter Ds Bons, besprak het recht tot werkstaking. Ook deze inleiding veroor zaakte een vruchtbare bespreking. De heer R. Tonsbeek van Kamperland gaf een beschrijving van het leven van Da vid Livingstone, terwijl tenslotte de vice- voorz., dhr C. Hoogerheide, in een inlei ding het drankgevaar bestreed. Er werd gecollecteerd voor de vervolgde Russeu. Een mooie en leerzame avond. Minister Deckers te lerseke. Hedenmorgen is de Minister van Land bouw en Visscherij, Dr Deckers, onder stormvlagen en stroomenden regen te lerseke aangekomen. Aan het station Kruiningenlerseke werd Z.Exc. ontvan gen door den Commissaris der Koningin in Zeeland. Op het gemeentehuis werd hij verwelkomd door burgemeester Gun ning. Mede was aanwezig het bestuur der vereeniging tot bevordering van het oesterbedrijf (Vebo), namens hetwelk de voorzitter, burgemeester Gunning, wees op den onhoudbaren toestand in het oesterbedrijf. Deze is niet alleen veroor zaakt door de algemeene crisis, maar speciaal door de ziekte in de schelp der oesters. Ook de voorzitter van het Zeeuw- sche Visscherijbestuur, Mr v. d. Beke Callenfels, was aanwezig. Hierna is een kijkje genomen in het oesterbedrijf der Mij voor Kunstmatige Oesterteelt. Speciaal werd kennis geno men van de schelpziekte en de slipper limped. Daarna werd geluncht in hotel Nolet. Samenvoeging van gemeenten. De vier betrokken Zeeuwsch-Vlaamsche gemeentebesturen hebben dezer dagen ontvangen van Gedeputeerde Staten, het wetsontwerp tot samenvoeging der ge meenten Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse. Het gevoelen van de raden der ge meenten aangaande het ontwerp, wordt binnen twee maanden te Middelburg in gewacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lage Vuursche, G. Blok te Brandwijk. Kerkherstel. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene ledenverga dering van Kerkherstel is de heer N. de Visser te Dordrecht als lid van het hoofd bestuur herkozen en zijn als leden in het hoofdbestuur gekozen dr J. G. S. Looher te Leiden en ds P. J. F. v. Voorst Vader te Middelburg. Verscheidene leden vroegen inlichtin gen over de samenspreking met Kerkop bouw en de mogelijkheden van reorgani satie in de a.s. vergadering der Synodale commissie. Blijdschap werd uitgesproken Over het feit, dat Kerkopbouw en Kerk herstel elkaar in beginsel hadden gevon den. Voorts werden in dit huishoudelijk gedeelte der vergadering de jaarlijksche verslagen goedgekeurd. i Te Wageningen is bevorderd tot dr. in de landbouwkunde ir J.F. Kools te Aardenburg. De bestolen Italianen. Door de politie te Antwerpen is aangehou den de Nederlander H. M., een 31-jarige chauffeur, geboren te Haarlemmerliede. De arrestatie geschiedde op verzoek van de Nederlandsche justitie. De man had in een hotel te Den Haag in den nacht van 30 Sept., bijgestaan door twee handlangers, ten nadeele van twee Italianen f 1100 gestolen. M. werd op een kamer aan de Durlet- straat te Antwerpen aangehouden. Op zijn tafel lag een geladen browning, welke bestemd was om, indien men hem wilde arresteeren, de politie neer te schieten, hetgeen echter mislukt is, doordat de po litie plotseling zijn kamer binnenviel. De man is, in afwachting van zijln uit levering, in het bureau opgesloten. Verdronken. Gistermiddag is het zoontje van zestien maanden van den heer J. Otten te Lepelstraat, gemeente Halsteren, spelende in een sloot geraakt en verdronken. Felle brand te Venlo. Te Venio is gisteravond brand uitgebroken in de houtzagerijl en schaverijl van Van Gasselts Houthandel. De brandweer van Venio, Blerick en die van de Nederlandsche Instrumentenfa briek, wier fabriek in de onmiddellijke nabijheid gelegen is, namen aan het blus- schingswerk deel. De zagerij' en schaveriji zijn geheel uit gebrand. Ook de daarin aanwezige hout bewerkingsmachines, gereedschappen en een groote voorraad reeds bewerkt hout, werden een prooi der vlammen. De aangerichte schade beloopt ongeveer f 50.000 en wolrdt door verzekering ge dekt. Ongeluk bijl het dor se h e n. Gistermiddag heeft bij 't rogge- dorschen te Beilen een ernstig ongeluk plaats gehad. Tijdens het werk vloog een vliegwiel in stukken van een stroopers. Daarbij is de 20-jarige D. .uit Hoogeveen door een zwaar stuk ijlzer zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij naar het ziekenhuis te Assen moest worden ge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Een andere arbeider werd door de dorschmachine geraakt; met een schotu- derwond is bijl naar zijn woning vervoerd. 'Zijn rechterwijsvinger afgesneden. De dienstplichtige A. J. uit Ossendrecht, die sedert 3 October 1.1. in werkelijken dienst te Bergen op Zoom ander de wapenen is gekomen, heeft met een mes een stuk van den wijsvinger van zijn rechterhand afgesneden. Oorspronkelijk gaf hij' voor, dat hem een ongeluk was overkomen, doch na een onderzoek, dat op advies van den gar nizoensgeneesheer, dr Kole, door de ma rechaussee werd ingesteld, kwam aan het licht, dat hij| zichzelf opzettelijk verminkt had. Omtrent de motieven welke J. tot deze daad hadden gebracht, heeft hij zich nog niet uitgelaten. Er wordt verondersteld, dat hij zulks heeft gedaan om zich aan den militairen dienst te onttrekken. Groöte brand. Te Glane, ge meente Losser, is gisternamiddag brand uitgebroken in de rijwielzaak van den heer Hasperhoven. Het vuur sloeg als ge volg van den hevigen wind over naar eenige andere, in hetzelfde blok gelegen huizen, waarna Ook een ander blok door het vuur werd aangetast, waardoor in korten tijd vier woningen in lichtelaaie stonden. Vier huizen brandden zoo goed als geheel uit. Van twee andere woningen werd de bovenverdieping vernield. Kluis met dynamiet bewerkt. Inbrekers hebben gisteren nacht hun slag probeeren te slaan in de kantoren van de Goöp. Stoomzuivelfa- briek „Neerlandia" te Bunschoten, aldus meldt de „Tel.". Zij zijn door een tuimel raam binnengekomen en hebben, toen zij eenmaal in de kantoren waren, getracht de deur van de kluis, waarin zich een be drag van f 12J00Q bevond, voor uitbe taling aan de veehouders, te openen. Hiervoor hebben zij gebruik gemaakt van een dynamiet-patroon. Men kon gistermorgen nóg niet vast stellen of er iets is 'Ontvreemd, daar de kluisdeur niet kon worden geopend, om dat het slot door de dynamietpatröon uit elkaar is gesprongen. Men acht het ech ter niet waarschijnlijk, dat de inbrekers bet geld hebben kunnen bemachtigen. D' e „N d o r d s t e r" terecht. Het schip „Noordster", dat op weg was van Gent naar Stadskanaal en over welks lot men zich ongerust maakte, is gisteren de sluis te Veelerveen in de Graningsche Veenkoloniën gepasseerd. Aan boord was alles wel. Smokkelauto aangehou den. Vannacht is door rijkst en gemeen tepolitie van de gemeente Hoogerheide aangehouden een personenauto komende uit de richting Putte, bestuurd door ze kere A. K. uit Alkmaar. De auto bleek 10.000 boekjes cigarettenpapier te bevat ten. A. K. die twee revolvers op zich ge richt zag stelde geen pogingen in het werk om verder te rijden. Veel eikels en beuke nd t e n. Hoewel er 'dit jaar in de bos- schen op de Veluwe overvloed van beuke- nootjes is, worden zij niet geraapt, omdat er haast niets mee verdiend wordt. Voor het rapen van eikels, die er dit jaar ook 'Overvloedig zijh, wordt geringe animo getoond; er wordt één cent per k.g. voor betaald. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 9 October. Valschheid in geschrifte: G. W., 42 j., koopman te Axel, 3 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk. i Faillissementen. Failliet verklaard: J. van Esbroek, slager en vee handelaar, wonende te Sluiskil. Rechter commissaris Mr J. H. F. Bloemers. Cu rator Mr G. Tichelman te Terneuzen. i Het faillissement van D. F. van Cad- zand, landbouwer, wonende te Axel, cu rator Mr A Bolle te Middelburg, is ge ëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 8.07688 pet. Situatie peulvruchtenmarkt verbeterd. Verleden week hebben wij gemeld, zegt de N. R. Grt. dat tengevolge van de ver beterde marktpositie en van de toegeno men vraag vócxr binnen- en buitenland, besloten is dat qualiteit A van oogst 1935 van Nederlandsche peulvruchten niet meer gedenatureerd mag worden. De Akkerbouwcentrale heeft thans be slist dat ook qualiteit B niet meer voor denaturatie tot veevoer in aanmerking mag komen. De vraag naar peulvruchten voor men- schelijke consumptie is zoo toegenomen, dat deze rjualiteiten, die in normale tijden nooit anders dan voor menschelijk voedsel worden gebezigd, niet meer als veevoeder behoeven te worden gebezigd. Steunuitkeering aan den tuinbouw. Naar de „Resb." verneemt, kan in den loop van de volgende week de uitbetaling worden verwacht van het tweede voor schot op den tuinbouwsteun. EERSTE KAMER. Herziening van den wettelijken tijd. Hot wetsontwerp verworpen. DEN HAAG. Aan de orde is het wets ontwerp tot herziening van den wette lijken tijd. Dhr ter Haar heeft bezwaren van internationalen aard tegen invoering van den midden-Europeeschen tijd, dus tegen dit wetsontwerp. Tegen dit wetsontwerp zijn de verlangens van beurs, wetenschap, schoolkinderen en landbouw. Dhr van Citters schetst de bezwa ren van den landbouw tegen den huidi- gen zomertijd, alsook tegen de doorloo- pende vervroeging met 40 minuten van den gewonen tijd volgens dit wetsont werp. Handel, nijverheid en verkeer zul len nadeelen ondervinden door aanslui ting bij den M. E. T. Dhr Knottenbelt betoogt, dat Nederland wegens zijn ligging een zöne- tijd heeft te aanvaarden. Spr. geeft de voorkeur, evenals de beide vorige spre kers, aan de oorspronkelijk voorgestelde regeling. Wat nu is voorgesteld, werd door de Tweede Kamer aangenomen, om van „het gezanik" over den zomertijd af te zijn. Bij de Eerste Kamer zijn tal van bezwaren ingekomen en niet één verzoek om het aan te nemen. Dhr Diepenhorst betoogt, dat dit ontwerp een compromis is en dus niet allen kan bevredigen. Tegenover de bezwaren van land- en tuinbouw staat het voordeel van verkor ting van den zomertijd met 20 minuten. Dhr De Zeeuw is het met den heer Diepenhorst niet eens. De Minister keere tot zijn eerste ont werp terug. De heer Andriessen wijst op de bezwaren van de practijlk tegen het wets ontwerp. We zouden krijgen practisch een win- ter-zomertijd. Spr. ziet vele bezwaren tegen 't voorstel voor kinderrijke gezinnen. Minister de Wilde zegt, dat men zich tegenover het voorgestelde com promis te veel heeft gesteld op het stand punt van bepaalde groepen. Spr. had de overtuiging gekregen dat voor zijn eerste wetsontwerp geen meer derheid in de Tweede Kamer was te krij gen. De groote landbouworganisaties waren ter wille van den vrede bereid over de be zwaren tegen den midden-Europeeschen tijd heen te stappen. De regeering moest dus met deze wets wijziging komen. De bezwaren daartegen zijn ernstig overdreven. Spr. 'betoogt dat de handel zich gemak kelijk bij den midden-Europeeschen tijd aanpassen kan. Het wetsontwerp wordt verworpen met32'>8 stem men. Vóór stemden de heeren Nivard, Van Lanschot, Janssen de Limp ens en Fles- bens R. K„ Anema, Briët en Diepenhorst A. R. en Kolff C. H. D'e vergadering werd daarna gesloten. DEN HAAG. Vrijdagmiddag zal Minis ter Gelissen, de vaste commissie van den Economischen Raad ex art. 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend: verklaren van ondernemersovereen- Ikomsten installeeren. De commissie ex art. 12 zal zeer bin nenkort definitief zijn samengesteld, zoo dat ook haar installatie niet lang meer op zich zal laten wachten. Ontploffioa in een giarage. ROTTERDAM. Hedenmorgen is in een garage aan de Baan een benzinetank, die met een snijbrander bewerkt werd, uit el kaar gesprongen. Een drietal personen, die in de garage werkzaam waren, Werd ernstig gewond. Een ander persoon liep lichte verwondingen op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 3