RADION-WEEK GRATIS TOEGANG Erdal SCHUTTERSHOF SCHOUWBURG 99 99 Sll Nog slechts tot en met 11 Oct. in onze schouwburg interessante voorstellingen ter gelegenheid van de 2 i1 I Uit de Provincie. Eindelijk vereenigd. Wij roepen F toe: Ingezonden Mededeellng. v\N52ï TE GOES Elke dag 2 voorstellingen. Aanvang 2.15 en 8 uur n.m. De voorstellingen zullen worden opgeluisterd door filmvertoning, goochelen, loterij en verdere attracties Iedere bezoekster ontvangt gratis een aardige verrassing Niets te kopen! Niets te betalen! Om teleurstelling te voorkomen wordt U aangeraden tijdig Uw plaatsen te bespreken, waartoe dagelijks gelegenheid bestaat van 9 tot 12 uur voormiddag aan het gebouw. De uitnodigingen tot bijwoning dezer voorstellingen worden per post toegezonden. Gelieve Uw uit nodiging bij het bezoek mede'te brengen. VOOR DAMES BOVEN 18 JAAR RAW 67 - B lands zal spr. nog eens bekijken. Spr. zal onderzoeken de idee van den heer Ruiter: beperking der productie van boter in den zomer, 's winters wat ruimer. Op adviezen der centrale landbouw organisaties stelt spr. veel prijs, maar hij zal er wel eens van moeten afwijken, want hij is verantwoordelijk en moet het belang behartigen niet van den land bouw alleen, maar van het geheele Ne- derlandsche volk. De heer Ruiter vroeg, waarom de zware varkens niet zijn ingesmolten, maar dan vernietigt men het vleesch en er is be zwaar tegen om voedsel willens en we tens aan zijn bestemming te onttrekken. Wie in die dagen te beslissen hadden, hadden hiertegen ernstig principiëel be zwaar. Er is nog een contract met België over varkensexport, maar spr. stelt geen prijs op verlenging ervan, in verband met de ontwikkeling der prijzen. Dit geldt ook voor Italië. Spr. zal den regeeringscommissarissen eens vragen, of zij niet te zwaar belast zijn. De secretaris-generaal van spr.'s de partement heeft misschien wel te veel functies en als hij van zijn vacantie is teruggekeerd, zal spr. hierover met hem in verbinding treden. Of arbitrage moet worden opgelegd beoordeelt spr. van geval tot geval. Hij legt ze op voor iederen boer, die ze ver dient. Legt men een boer een collectieve loonregeling op, dan maakt men de ver houding met zijn arbeiders slechter en zal de boer een gelegenheid zoeken, zich van hen te ontdoen, Spr. zal ernstig overwegen, wat de heer Van Rappard zei over aanvullende steun regelingen voor kippen- en varkenshou ders enz. en over geldelijken steun aan kleine bedrijfjes. Spr. heeft voorloopig nog niet voldoen de gronden om de margarine-pro ductie te beperken. De margarine industrie is één der beste afneemstera van de natuurboter. De melksteunbeperking zal wel dege lijk van kracht worden met ingang van 9 December a.s. Wat betreft de positie der kleine boe ren, hun lot ligt spr. na aan het hart. Hij is ernstig voornemens, zooveel mo gelijk hun lot beter te maken. Zij heb ben er evenzeer aanspraak op als de groote boeren. Ook landbouwtechnisch is het van belang, de kleine boeren in de gemengde bedrijven in het leven te houden, want zij kunnen de crisis het beste opvangen. De Kamer keurt het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming goed. De vergadering wordt om kwart voor zes verdaagd tot hedenochtend elf uur. Provinciale schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De uitslag van den provincialen schiet wedstrijd van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm, gehouden op 2 en 3 Octo ber op de schietbanen te West-Souburg, is als volgt: Afdeelingswedstrijd geweer M. '95: I. Biggekerke 177 punten; K.S. A. Har- pe 47 p.; S.S. A. W. Kleinepier 45 p.; Ie kl. H. Verschuure 46 p.; 2e kl. I. A. de Moor, 39 p. II. Goes, 171 punten; K.S. I. Gunst 43 p.; S.S. Eckhart 42 p.; Ie kl. J. P. van Hoorn, 41 p.; 2e kl. P. Droogers 45 p. III. Axel, 170 punten; K.S. Van den Broeke 45 p.; S.S. W. A. de Jonge 44 p.; Ie kl. M. de Fouw 41 p.; 2e kl. Van Aal ten 40 p. IV. Scherpenisse, 169 punten; K.S. J. Quaak 34 p.; S.S. C. Bevelander 48 p.; Ie kl. P. A. Kieviet 42 p.; 2e kl. J. Ver- kerke 45 p. Hoogste koningsschutter M. '95: P. Droogers, Goes 45 p. Hoogste scherpschutter M. '95: C. Beve lander, Scherpenisse 48 p. Hoogste le kl. schutter M. '95: H. Ver schuure, Biggekerke 46 p. Hoogste 2e kl. schutter M. '95: A. de Korte, Tholen 48 p. Afdeelingswedstrijd geweer K.S.O.: I. Aagtekerke, 191 punten; KS. Bosse- laar 48 p.; S.S. P. de Visser Pz. 49 p.; le kl. G. Dekkeir 48 p.; 2e kl. M. Overweg 46 p. FEUILLETON Een verhaal uit het vroegere Rusland. 39) ioi „Lieve vrienden, heden wil ik u over den Zaligmaker spreken", zeide de heer Istinef, „over Hem, die allen wil gelukkig maken, u allen, die hier zijt. „Wij lezen Handelingen 13", zeide ihij, den Bijbel openslaande. Be heer Istinef nam de verzen 38 en 39 tot tekst, en verkondigde de blijde bood schap der vrije genade door het geloof in Jezus. „Weet het, mannen broeders", zeide hij, de woorden der apostelen aanhalende, „dat in Hem verging der zonde is ge schonken." E!r werd gesproken van het offer op Golgotha, van de verlossing daardoor vol bracht, en van den toegang tot het rijk Gods daardoor verkregen. Ret was inderdaad een goede blijde boodschap voor die met betrekking tot. de genade zoozeer onkundige menschen. Daar zij gewoon waren aan de noodzake lijkheid van vasten en boetedoening, en betaalde missen, door welke zdj meenden zalig te worden, luisterden zij dubbel naar II. Ovezande, 187 punten; K.S. P. Ver meulen 48 p.; S.S. K. van Steenbergen 48 p.; le kl. P. Rentmeester 44 p.; 2e kl. J. de Jong 47 p. III. Schouwen II, 183 punten; K.S. B. M. van Strien 45 p.; S.S. W. Schietekatte, 45 p.; le kl. D, Viergever 44 p.; 2e kl. C. de Jonge 49 p. IV. Zoutelande, 182 punten; K.S. A. Jobse 46 p.; S.S. A. Janse 48 p.; le kl. M. Janse 43 p.; 2e kl. J. Sturm 45 p. Hoogste koningsschutter K.S.O.: J. J. Risseeuw, Groede 49 p. Hoogste scherpsschutter K.S.O.: P. de Visser Pz., Aagtekerke 49 p. Hoogste le kl. schutter K.S.O.: A. Janse Zoutelande 48 p. Hoogste 2e kl. schutter K.S.O.: C. Geel hoed, Kortgene 49 p. (bij loting). Personeele wedstrijd M. '95: 1. A. J. Nieuwenhuizen, Ierseke 48 p.; 2. J. Mol, Baarland 48 p.; 3. P. de Lange, Bigge kerke 47 p.; 4. I. Gunst, Goes 46 p.; 5. M. v. d. Ree, Hoedekenskerke 45 p.; 6. P. A. Goedegebuure, St. Annaland 44 p.; 7. H. v. de Lij eke, Cadzand 44 p.; 8. W. van Dullemen, Goes 43 p.; 9. J. Louwerse, Vrouwep older 43 p.; 10. S. de Roo, Vrou wenpolder 43 p.; 11. J. de Kroo, Koude- kerke, 42 p. Personeele wedstrijd K.S.O.: 1. M. Pie- terse, Schore 49 p.; 2. C. Provoost, Dom burg 49 p.; 3. J. A. van Boven, Kortgene 49 p.; 4. A. J. Sonius, Souburg 49 p.; 5. S. Walraven, Oostkapelle 49 p.; 6. J. Sturm, Zoutelande 49 p.; 7. P. Karelse, Borssele 48 p.; 8. M. J. de Bruine, Oost burg 48 p.; 9. L. Maas, Borssele 48 p.; 10. J. Jobse, Oostkapelle 48 p.; 11. N. Moerman, Nieuwdorp, 48 p. Personeele wedstrijd pistool: 1. C. C. Mullaert, IJzendijke 71 p.; 2. J. D. Berg- huijs, Middelburg 71 p.; 3. J. Claessens, Axel 70 p.; 4. G. W. Graafhuis, Middel burg 68 p.; 5. W. K. P. Graafhuis, Mid delburg 68 p.; 6. L. Peute, Middelburg 66 p.; 7. A. J. Sonius, Souburg 65 p.; 8. P. Wisse, St.-Laurens 63 p. Vrije Baan pistool: 1. C. A. J. van Her wijnen, Middelburg; 2. C. Provoost, Dom burg; 3. A. W. Kloet, St.-Maartensdijk; 4 C. C. Mullaert, IJzendijke; 5. J. Nijssen, Kapelle; 6. J. D. Berghuijs, Middelburg. Vrije Baan M. '95: 1. C. Provoost, Dom burg; 2. P. Carelse, Borssele; 3. C. Veer- hoek, Wemeldinge; 4. C. de Jonge, Mid delburg; 5. P. A. Goedegebuure, St.-Anna- land; 6. C. Bevelander, Scherpenisse; 7. J. W. Kogelenberg, Souburg; 8. S. de Roo, Vrouwenpolder; 9. L. van de Vaate, Haamstede; 10. J. Mol, Oudelande. Vrije Baan K.S.O.: 1. N. Moerman, Nieuwdorp; 2. S. Walraven, Oostkapelle; 3. P. A. Goedegebuure, St.-Annaland; 4. J. Sturm, Veere; 5. A. de Muijnck, Bors sele; 6. L. Maas, Borssele; 7. C. C. Mul laert, IJzendijke; 8. K. L. van Steenher- gen, Ovezande; 9. M. Overweg, Aagte kerke; 10. P. de Visser, Aagtekerke. Weer bootpech. Gistermorgen ontstond een defect aan de stuurinrichting van de motor-veerboot ^Koningin Wilhelmina", waardoor een Ingezonden Mededeellng. vermaard door zijn glans en zoo goed voor het leer! Ctroote doos ÏO ct. Extra groote doos 15 ct. de belofte van onmiddellijke en volkomen zaligheid. Vrienden, zoo besloot de heer Istinef, wilt gij de zaligheid aannemen dezen dag, dezen avond, dit oogenblik?Wie 't wil, spreke luidl" „Wij willenl" zeiden drie jongelingen uit de voorste rij i „wij willen", herbaal den vele stem men. „Ik wil", sprak zachtkens een stem naast den spreker. Haastig keerde hij zich om, Serge hield de handen voor het gelaat „Laat ons bidden." Plotseling hoorde men beweging; de deur werd met kracht geopend, er ont stond twist tusachen eenigen der voerlie den en iemand, die tevergeefs trachtte binnen te komen. Dït gedruisoh hoorende, hief Serge hel hoofd op, en zag in de half geopende deur de gestalte van een politie-agent. Hei Russische volk vreest de openbare macht. Sommigen gingen instinctmatig achter uit; enkelen, moediger dan zij, begonnen te roepen en zelfs dreigend den arm op te heffen, toen de stem van den heer Isti nef luide deze woorden sprak: „Stilte! Laat hem binnenkomen. Brengt gij op deze wijze het gehoorde in toepas- sing? Zij, die Ghristi zijn, behooren te zwijgen!" Er volgde onmiddellijke gehoorzaam paar tochten van Vlissingen naar Bres- kens en terug uitvielen, waardoor ver- sohillende personen gedupeerd werden Te half drie vertrok de boot weer van Vlissingen naar Breskens Middelburg. Denieuwe verkeers1- voorschriften. Het blijkt, dat nog niet voor iedereen duidelijk is, wat inzake verlichting enz. van rijn en voertuigen, rij wielen enz. j.l. Maandag in werking is ge treden. Zoo blijkt, dat men nog niet volledig begrijpt, dat zoowel bespannen voertuigen als handkarren aan de voorzijde, en dan aan de uiterste punten een licht moeten voieren. Dit licht moet helder wit zijn en mag op zij wel een wit, doch geen ge kleurd licht tengevolge hebben. Boven dien moeten deze voertuigen ook van ach ter een rood licht hebben. De rijwielen moeten zoowel overdag als des avonds en 's nachts voorzien zijn van het 30 c.M. lange witte deel van het spat bord, waarop' een reflector, die echter ook vervangen kan worden door een rood achterlicht. In een bijzondere positie verkeeren rij wielen op' meer dan twee wielen, inge richt voor het vervoer van goederen, be ter bekend als bakfietsen. Deze bakfiet sen vallen ten deele onder de bepalingen voort de rijwielen, maar ten deele ook onder die voor rij- en voertuigen, hand karren inbegrepen. Alle voor rijwielen afgesloten straten mogen op deze bakfieten zittend niet be reden worden, doch men kan daar wel passeeren loopend naast de fiets. Is ech ter de straat afgesloten voor alle rijl- en voertuigen en handkarren, zooals b.v. de Lange Burg in een richting, dan vallen de bakfietsen daar ook onder en mag men daar deze fietsen evenmin als een hand kar in die richting voortduwen. Daarentegen mag b.v. de Lange Delft des Donderdags en Zaterdags gedurende de bekende uren wel niet bereden worden in de richting Markt, doch daar is geen verbad voor rijl- en voertuigen dus mag men wel de bakfiets voortduwen. Goes. Bevolking. Ingekomen: J. Sinke, zonder beroep, van Den Haag, Heernisseweg 1; A. M. G. Hulscher, kinderjuffrouw, van Nijmegen, Stationsweg 29; H. S. M. Beirnaert, dienstb. van Middelburg, M. Sm. buurt 1; M. A. Reneman, insp. van politie, van heid, en de politie-agent met twee man nen, die hem toegevoegd waren, gleed stil voort tot bij de tafel van den spreker; een onheilspellend gemurmel deed zich onder de aanwezigen hooren. „Wat wilt gij van ons?" vraagde da heer Istinef bedaard. „Gij zijt mijn gevangene", sprak de uit voerder der openbare macht. „Ons is be volen elke geheime samenscholing uiteen te drijven en de woordvoerders gevangen te nemen." Vele zwakken vreesden bij dit woord en naderden de deur. „Déze menschen hebben geen verkeerde bedoeling, mijn vriend", antwoordde de heer Istinef, „hun doel is enkel het hoo ren van Gods Woord." „Hoe weet men dit?" antwoordde de aangesprokene koel. „Geen kwaad oog merk? Zoo spreekt een ieder; wij weten wat dat beteekentonze orders zijn duidelijk - uiteenjagen, gevangennemen. Stenka", sprak, hij tot den eenen, „be waak dezen, en gij, Silatoh, houd den anderen vast." Beiden wilden den last volvoeren, maar een kreet van verontwaardiging werd luide gehoord. De jongelingen op de voor ste rij plaatsten zich ruggelings voor den heer Istinef, om hem te beschermen. „Vreest gij ook God niet?" vraagden zij, „dat gij de hand durft opheffen tegen Ede, Westwal 24; Wed. Steenbergen, zon der beroep, van Zwolle, Gr. Markt 14a; L. M. de Bie, geb. Verhagen, zonder ber., van Middelburg, 'sH. H.kinderenstr. 37; A. Kip, dienstb., van Arendskerke, Nieuwstr. 49; M. A. van Liere, en vrouw, ambtenaar, van Kloetinge, Zonnebloem straat 23. Vertrokken: J. de Jonge, timmerman, n. 's Gravendeel, Smidsweg 52; M. Kop- mels en vrouw, ambtenaar naar Kloetin ge G 13 b; J. van Nistelrooy, arb. N.S., naar Vught G 26; E. Magielse, corres pondente, naar Haarlem, Egmondstr. 19; D. J. A. v. Ballegoyen de Jong, electr.- techn., naar Doetinchem, Jaagpad 2 B; G. E. J. Mol, dienstbode, naar Rotterdam, Mathenesserlaan 294; wed. M. de Broe- kert, zonder beroep, naar Goudswaard A 175; N. M. Kooman, reiziger naar B. op Zoom, van Dedemsstr. 10; H. B. Dootjes, onderopz. rijiksdom., naar Roermond, Zwartbroekstraat 15; J. Duine, dienstb., naar Vlissingen, Badhuisstr. 30; M. Hoef- kens, leerl. verpl. naar Grijpskerke; P. A. van Bezooyen en gezin, wafelbakker, naar Rotterdam, Hoogstr. 214; J. M. D. van Apeldoorn, zonder beroep, naar Ooster hout, hoek Middenlaan; D. G. Paul, mon teur, naar Hengelo, Elzenstr. 52. De collecte voor het Crisiscomité heeft j.l. Maandag opgebracht f68,07. Kruiningen. Dinsdagavond vergaderde de Ring O. Z.-Beveland der G.J.V. in het Zondagsschoolgebouw alhier. Wegens vertrek van den voorzatter Ds de Beus was de leiding bij D. Waverijn. Eén lid der afd. Krabbendijke behandelde de Bij belinleiding. D'e afd. Rilland leverde een opstel: „Luther", terwijl de afd. Hans- weert eenige gedichten voordroeg. Door eenige dames werd in de pauze thee en gebak gepresenteerd. Dé voorziening in de vacature van voorzitter werd aangehou den tot een volgende vergadering. Dé Mortier sloot met dankzegging. Woensdagavond stak een wagen, be spannen met 2 paarden, van C. Vermue, alhier, den Rijksbetonweg dwars over, toen een vrachtauto geheel geladen met fruit en groenten van v. H. uit Vlissin gen, komende uit het Westland, passeer de en den boerenwagen raakte en daar door den weg afreed in de diepe sloot en over den kop sloeg met de wielen naar boven. Ongedeerd konden de twee in de cabine zittende personen deze ver een vroom man! Hij heeft ons alleen Goda Woord verklaard." Ook Serge sprong vooruit. „Hoe „meent gij dat wij nihilisten of oproermakers zijn?" vroeg hij heftig en zonder te letten op den berispenden blik van den heer Istinef. „Ik gebied u in naam des keizers ten spoedigste te vertrekken. Hoe durft gij in tegenwoordigheid van een garde-offi cier de hand leggen op een vreedzaam burger; weet gij met wien gij te doen hebt?" De agent aarzelde; de heer Istinef leg- die de band op den schouder van Serge en fluisterde: „Maak u niet driftig, dat be derft onze zaak, laat mij begaan." Toen keerde hij zich tot de lieden, en zeide: „Wij willen u volgen en den chef spreken." „Wij gaan mede!" riepen de aanwezi gen. D9 dichte massa begon zich te bewe gen, voorafgegaan door de politiediena ren, tusschen welke de heer Istinef en Serge liepen. Serge had moeite zijn toorn te bedwingen; hoe, een luitenant door po- litie-agenten opgebracht! Welk een verne dering! Ware het niet om zijn peetoom geweest, hij zou met één vuistslag den agent hebben neergeworpen en zich daar na tot den prefect hebben gewend; maar, wonder, een stem binnen in hem, die hij langzamerhand begon te onderkennen, laten. De schade is nog al groot. De politie onderzoekt de schuldvraag. 's Gravenpolder. Dhr A. Sluimer heeft wegens vertrek als lid van den gemeente raad bedankt Opvolger op de lijst van de Chr.-Hist. is dhr Th. de Klerk. Schare. Woensdagavond vergaderde de commissie voor de grenswijziging Schore- Kapelle onder voorzitterschap van den burgemeester. Er was één vacature, door dat het lid P. H. A. Polderman is be noemd tot lid van den gemeenteraad. De ingekomen geloofsbrief van het lid J. G. Kole werd onderzocht en in orde bevon den, waarna tot toelating van dhr Kole werd besloten. Tot secretaris der oom missie werd benoemd dhr Jan Bruijn- zeel, die deze benoeming aannam. Hierop deed de voorzitter mededeeling van de van Ged. Staten van Zeeland ont vangen afschriften van de brieven, welke door den Gemeenteraad en de commissie van Kapelle en door den gemeenteraad van Schore aan Ged. Staten zijn gezonden in'zake de voorgenomen grenswijziging. De voorzitter deelde mede, dat in de op 18 October a.s. te Middelburg te houden openbare vergadering van Ged. Staten de burgemeester en de beide wethouders als gemachtigden van den Gemeenteraad het standpunt der gemeente Schore zullen verdedigen. 0.- en W.-Souburg. Dinsdagavond is alhier opgericht een afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis, met aan- vankelijik 26 leden. Voorzitter is de heer F. Leenbauts, secr. dhr W. Daniëlse en penningm.esse mevr. Van den Hoek Meijlers. De doktoren J. G. Huijsman en J. S. Bloos hebben zich bereid verklaard een cursus te geven in eerste hulp bij 'onge lukken, die waarschijnlijk binnen 14 da gen een aanvang zal nemen. Koukekerke. A.s. Dinsdagnamiddag te 1.30 uur vergadert de Raad. Punten van behandeling zijn: Beëedi- ging gemeente-ontvanger. Ingekomen stuk ken. Een adres van bewoners van den Biggekerkschen weg, houdende verzoek aldaar een straatlantaarn bij te plaatsen. B. en W. deelen mede, dat reeds voor dat het adres inkwam opdracht gegeven is, de gevraagde lantaarn te plaatsen. Voorstel van B. en W. om met intrek king van het raadsbesluit d.d. 16 April 1934 eenige voor den openbaren dienst sprak: Zou de leerling van den Meester, die zachtmoedig was en nederig van har te, zóó handelen? Zoo ging hij stil voort. De voerlieden volgden en vele nieuwsgie rigen met hen. De heer Istinef herinnerde zich dat hij de toestemming van den minister van justitie bij zich droeg, om de gevangenen te bezoeken en hun het Woord Gods te mogen verkondigen. „Dit zal den stand van zaken verande ren", zeide hij tot Serge. Men kwam ter bestemder plaats. Dé kapitein der gendarmerie zat met het pijpje in den mond achter de kachel te sluimeren. „Wie is daar?" vroeg hij slaperig, en rekte zich uit. „Wij zijn het" antwoordde de agent. De kapitein werd geheel wakker, en vroeg den heer Istinef, toen hij den officier ont waarde, „Wat wenschen deze heeren?" Dit zeggende, salueerde hij. „Deze muitelingen hebben het hart ge had", begon Serge met vertoornde stemmaar zijn metgezel legde de hand op zijn arm. „Stil. „Laat hen aan 't woord." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2