iter IN AFEL ÏNIS LND IDE DONDERDAG 10 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 9 Buitenland. De strijd in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Staten-Generaal geredi- pr onze (e veer- er. Wie Jem ge ien en taan er Ier van Is, Bert |H. van ie, Leo Insteen, lossum, penaar, vet e.a. t Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. A. Geschiere Pz. Met bet afsterven van den heer A. Ge schiere Pz. te Grijpskerke is weer een van onze trouwe voortrekkers heengegaan. De overledene is een van de mannen die een zeer belangrijke periode op staat kundig en maatschappelijk en kerkelijk gebied, bewust en actief hebben meege maakt. Hij was een van die stoere figuren zooals de vorige generatie er zooveel heeft gele verd, met een hart vol liefde voor de zaak des Heeren, getrouw in het getuigen, ijverig in bet benaarstigen. Een van die mannen die een geweldige actie hebben ontplooid, niet in tijden van voorspoed maar in da gen van zorg en moeite en strijd. Zij heb ben aangepakt toen alle perspectief scheen te ontbreken en doorgezet toen alles verloren scheen, toen de strijd on eindig veel zwaarder en de tegenstand ontzaglijk veel grooter was dan in dezen tijd. De heer Geschiere behoorde tot dege nen die in hun kring een leidende positie innamen, hij was een van de voorstan ders, wiens arbeid door God rijk geze gend werd. Met weemoed zien we dezen trouwen voortrekker van ons heengaan. Maar de weemoed is gemengd met dankbaarheid voor wat God in dit rijke leven wilde schenken. Geve God dat de harten dezen vade ren worden weergebracht tot de kinderen. Dan is er bij den dank voor het verle den nog hoop voor de toekomst. De heffing op varkensvleesch. Over de verhoogde heffing op Varkens vleesch waartoe door de Veehouderij-cen trale werd besloten, is al heel wat te doen geweest. De slagers klagen en de handelaren en niet te vergeten de consumenten, waarvan velen behooren tot de „kleine luyclen" met de smalle beurzen. De Veehouderijoentrale verdedigt haar optreden door te zeggen, dat zij sterke prijssohommelingen met als gevolg toe neming van de spekproductie en daarna sterke val van de prijzen wenscht te voor komen. Door nu de prijzen kunstmatig op te drijven en de consumptie te verminderen (zie de verklaring van Ir Louwes in ons nummer van gis teren) hoopt men te bereiken, dat meer varkens op de markt worden gebracht. De vraag 'kan worden gedaan of in de gegeven omstandigheden dit middel niet erger is dan de kwaal en of niet op een andere en betere wijze het gestelde doel bereikt had kunnen worden. De Centrale heeft de beschikking over een voorraad van ruim 4 millioen K.G. spek. Welnu, waarom dan niet een deel van die voorraad op de markt gebracht? Dit zou ongetwijfeld een reguleerende invloed op de prijzen hebben en de con sumenten, die nu het gelag moeten be talen zouden reden hebben tot tevreden heid. In dezen tijd, nu het mogelijke wordt gedaan de prijzen te drukken, stemt het bitter, wanneer door maatregelen als nu genomen, de prijzen worden verhoogd en de consumptie verminderd. AKSOEM NOG NIET GEVALLEN. DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN VERBROKEN. Uit Rome wordt het bericht, dat de Abessyniërs Adoea heroverd zouden heb ben, tegengesproken, met een verwijzing naar het Italiaansche legerbericht, dat Dinsdag aan 't heele front rust heerschte. Biji de moeilijkheden, welke het terrein oplevert, wordt het meer dan natuurlijk genoemd, dat na den eersten geslaagden opmarsch van de Italianen eerst de ach- terwaartsche verbindingen in orde ge maakt moeten worden en in dien tus- schentijld alle technische maatregelen voor de tweede etappe van den opmarsch ge troffen worden. Volgens den hmdigen stand van de toe bereidselen geldt de val van Akscem als direct aanstaande. (Dit is dus een bewijis, dat deze stad nog niet in handen van de Italianen is.) De opmarsch wordt in elk geval voortgezet. Het zal nog moeilijker dan tot dusver worden, om betrouwbare berichten van het oorlogsveld te verkrijigen. De Abessynische regeering heeft n.l. een uitermate strenge censuur ingesteld op de berichtgeving over de militaire ope raties. Het is zoodoende op het oogen- blik zeer moeilijk, berichten uit Addis Abeba te verzenden. De verbindingen tusschen Addis Abeba en het front zijn ten deele verbroken. De Abessynische regeering beweert, dat de berichten .omtrent de herovering van Adoea en Adigrat geenszins zijn beves tigd. In welingelichte militaire kringen houdt men deze berichten voor valsch. Wegens de overbelasting van den tele- grafischen dienst hebben de Ethiopische autoriteiten bepaald, dat het aantal woor den, dat dagelijks door iederen buiten- landschen journalist, die zich te Addis Abeba bevindt, zal kunnen worden gete legrafeerd, tot honderd wordt beperkt. Merkwaardig is, dat noch van Abessy nische, noch van Italiaansche zijde offi cieels opgaven worden verstrekt van het aantal gesneuvelden en gewonden. De openbare meening in Rome vreest echter, dat de Italiaansche verliezen veel grooter zijin dan men wil doen voorkomen. Vanmorgen werd uit Djiboeti gemeld: Abessyners hebben hoeveelheden zout geworpen in de waterbronnen, naarmate de Italianen meer oprukken. De Italianen ondervinden hier veel hinder van. Zij zijn 25 mijl in de woestijn doorge drongen en staan dicht bij Aoessa, het ge bied achter Fransch Somaliland. In het Noorden hebben zij hun op marsch naar Makale, een belangrijk cen trum ten Z. van Adigrat, aangevangen. Twee Italiaansche colonnes hebben de heilige stad Aksoem zoo goed als om singeld. De negus heeft den troepencomman danten van het Noordelijk lger opgedra gen een neutrale zone van 20 mijl in te stellen. Men beschouwt deze houding evenals de goede behandeling welke de Italiaan sche ambtenaren te Addis Abeba hebben ondervonden, als een aanwijzing voor den wensch van den negus een vreedzame op lossing te verkrijgen. De diplomatieke betrekkingen. De Italiaansche regeering heeft haar gezant te Addis Abeba telegrafisch ge machtigd, zijn paspoort aan te vragen en zijn post te verlaten. Tegelijkertijd ontving de Italiaansche regeering de mededeeling van den Abessynischen zaakgelastigde te Rome, dat zijn regeering wenscht, dat hij zijn paspoort aanvraagt en Italië verlaat. Aan dit verlangen zal worden voldaan. Hierdoor kan men dus de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen met ingang van vandaag als verbroken beschouwen. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Oostenrijk en Hongarije tegen sancties. De zestiende volkenbondsvergadering, die gisteravond bijeenkwam kon niet die volkomen eenstemmigheid toonen die in den volkenbondsraad aan den dag kwam toen alle raadsleden, Italië uitgezonderd, hun overeenstemming te kennen gaven met de uitspraak van de raadscommissie van zes, dat Italië door den oorlog tegen Abessynië de verplichtingen van artikel 12 van het volkenbondsverdrag geschon den had. Gisteravond hebben de gedelegeerden van Oostenrijk en van Hongarije ver klaard, zich bij dit oordeel niet te kunnen aansluiten. De gedelegeerde van Oostenrijk, Pfügl, begon met de verzekering van den vasten wil van Oostenrijk, om trouw te blijven aan de beginselen van het volkenbonds verdrag. De verklaring van den raads voorzitter betreft echter een land, dat een groote vriend is van Oostenrijk en dat verleden jaar in zeer moeilijke omstan digheden de onafhankelijkheid van Oos tenrijk heeft verzekerd. Oostenrijk koes tert daardoor niet alleen gevoelens van duurzame vriendschap jegens Italië, doch heeft ook een plicht van dankbaarheid. Hij wees ook op de groote moeilijkhe den, die vooral voor kleine staten uit de toepassing van economische sancties zou den voortvloeien, in het bijzonder voor Oostenrijk, dat zoovele handelsbetrekkin gen met Italië bezit. De gedelegeerde van Hongarije bij den volkenbond, von Velicz, legde een soort gelijke verklaring af. Hij sprak over de eeuwenoude vriend schap, die tusschen Italië en Hongarije bestaat De Hongaarsche gedelegeerde was niet overtuigd, dat de volkenbond in deze aangelegenheid alle middelen gebruikt heeft, om inderdaad een oorlog te ver hoeden. In ieder geval zou de toepassing van economische sanctiebepalingen Hongarije in een. uiterst moeilijke positie brengen. Vrijdag zal de vergadering de vertegen woordigers van Frankrijk en Engeland nader hooren uiteenzetten, in welken geest zij voornemens zijn de verplichtin gen toe te passen. Het debat zal vandaag afloopen met de benoeming van de co- ordinatie-commissie, aam welke de Fransch-Engelsche voorstellen worden voorgelegd. De commissie zal samengesteld worden uit een door den Volkenbondsraad nader vast te stellen aantal raadsleden, alsmede uit 12 gedelegeerden van staten, die niet in den Volkenbondsraad zijn vertegen woordigd, n.l. België, Ghina, Griekenland, Iran, Nederland, Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije, Venezuela, Zuid-Afrika, Zuid-Slavië, Zweden en Zwitserland. Minister De Graeff is voornemens, in de eerste vergaderingen van de co-ordi- natie-commissie persoonlijk de Neder- landsche regeering te vertegenwoordi gen, en daarna mr G. D. Ridder van Rap- pard met deze zaak te belasten. Een sensationeel bericht over Italiaansch-Duitsche transacties. Reuter meldt uit Rome: Men kan geen bevestiging of tegen spraak krijgen van het bericht uit buiten- landsche bron, hetwelk beweert, dat Ita lië 2% milliard lire in goud naar Duitsch- land zou hebben overgemaakt met het oog op de economische en financiëele sancties en om de aankoopen in Duitsch- land te kunnen regelen. In financiëele kringen heeft men het bericht echter met volkomen scepticisme ontvangen. Italië hamstert. De zekerheid, dat de Volkenbond eco nomische sancties tegen Italië zal tref fen, heeft geleid tot een koortsachtig win kelen te Rome. De winkeliers verhoogen dezen koop lust nog door hun klanten' aan te raden nu te koopen, omdat de prijzen de strek king hebben te stijgen. Behalve levensmiddelen zullen schoe nen, kousen en kleeren, een groote prijs- verhooging ondergaan. Nu reeds zijn hun prijzen met 10 A 20 pet. verhoogd. Van daar dat de Italiaansche vrouwen nu reeds haar winterinkoopen doen, hoewel het nog echt zomersch weer is. Paniekstemming te Weenen. Uit Weenen werd gisteren gemeld: Aan gezien, ondanks het Zondag gepubliceer de communiqué, de Oostenrijksche bevol king en vooral die van Weenen voort gaat uit bezorgdheid inkoopen te doen, is vandaag met het oog op de deels reeds moeilijke situatie op de markten een nieuw communiqué gepubliceerd, waarin onder bedreiging met overheidsmaatrege len nogmaals tegen deze aankoopen wordt gewaarschuwd. Naar 't „Neues Wiener Tageblatt" meldt, zijn de Oostenrijksche spoorwegen voornemens, hun kolenvoorraad met 90 duizend ton te vermeerderen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Groote meerderheid voor Duitschers in Memel. Volgens officieele opgave beeft de Dhitsche eenheidslijst als resultaat der verkiezingen in bet Memelgebied 24 zetels behaald en de Lit'hauscbe partijen 5 zetels. De werkloosheid in Duitschland. Uit Berlijn: Het aantal bij de arbeids beurzen ingeschreven werkloozen is in Sept. met 7000 gestegen tot 1.713.693. Deze stijging is ontstaan door bet gereed komen van crisiswerken, waardoor in totaal 12.765 arbeiders zonder werk kwa men. Korte Berichten. In Britsche politieke kringen is men van meening, dat de algemeene verkie zingen de volgende maand gehouden zul len worden. Gisteren is in Duitschland de win- terhulpcompagne 1935'36 geopend. Te Berlijn geschiedde dat in een drukbe zochte vergadering met een luidruchtig toegejuichte rede van Goebbels. Daarna sprak Hitier. REGEERING WAARSCHUWT TEGEN HAMSTEREN. Misplaatste vrees voor schaarschte. De Regeeiingspersdienst meldt: Aan de Regeering is gebleken, dat hier en daar het publiek uit vrees voor schaarschte van bepaalde goederen inkoopen doet boven de normale behoefte. Daar voor een dergelijke vrees, als uit vloeisel van de politieke spanning in Europa niet de minste reden aanwezig is, waarschuwt de Regeering het publiek, dat het verstandig zal handelen door op ge heel normale wijze zijn inkoopen te blij ven doen. TEGEN HET HAMSTEREN. Maatregelen van regeeringswege gevraagd Nu men blijkbaar in vele streken van het land begonnen is met het hamsteren van verbruiksartikelen, heeft het Tweede Kamerlid Sneevliet zich tot den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gewend met de vraag of de minister bereid is maatregelen te nemen, die op korten termijn van kracht worden, om prijsop drijving te beletten, althans zoo veel mogelijk tegen te gaan en in het be vestigende geval mee te deelen van welken aard deze maatregelen zullen zijn. Vijf mille voor het N. C. C. Naar wijl vernemen heeft H. M. de Ko ningin aan het Nationaal Crisis-comité ten bate van de inzameling een gift van f5000 doen toekomen. Bescherming tegen gifgassen. Prof. dr J. P. Wibaut, hoogleeraar in de organische scheikunde aan de Amster- damsche universiteit, isi in samenwerking met drs J. Th. Hackman erin geslaagd een preparaat te vinden, waarin kleeding- stukken kunnen worden gedrenkt om vol ledige bescherming te geven tegen de ge vaarlijke blaartrekkende gassen, welke in tijd van oorlog voor militairen te velde zoowel als voor de burgerbevolking van ontzaglijk nadeel kunnen zijn. Men heeft een soort overall kunnen ver vaardigen, welke gedrenkt in het prepa raat gedurende 7 dagen ondoordringbaar is voor mosterdgas. Zooals bekend, is dit gas niet alleen als gas, maar ook in vloei- stofvorm uitermate gevaarlijk. Op de vinding van Prof Wibaut is oc trooi aangevraagd ten behoeve van het departement van Defensie. De spek-manoeuvre van de veehouderij- centrale. Naar het „Hdbl." vernam hebben de vertegenwoordigers der besturen van de samenwerkende organisaties van slagers, grossiers en varkenshandelaren, die gis ternamiddag een onderhoud hebben ge had met den regeeringscom m issaris Ir Louwes, de verzekering ontvangen, dat, in dien de Centrale in aanvulling op de heffingsverhoo'ging op varkensvleesch zou overgaan tot het spuien van spek op de hinnenlandsche markt, dit alleen zal geschieden om verdere stijging der var- kensprijzen tegen te houden. De Centrale heeft zich bij monde van den heer Louwes uitdrukkelijk verbonden, om het spek niet beneden den prijs van dit oogenblik op de markt te zullen wer pen. Dé houders van voorraden zullen dus niet worden gedupeerd. Uitvoer van benzine verboden. Zooals bekend, is de strekking van de gisteren door de Eerste Kamer aangeno men en gisteravond afgekondigde Uitvoer- verbodenwet 1935 tweeërlei: ten eerste om aan de regeering de noodige bevoegd heden te verleenen ten einde aan inter nationale verplichtingen, welke uit Neder lands lidmaatschap van den Volkenbond voorvloeien, te kunnen voldoen; ten twee de om eenige wijzigingen te brengen in de wet van 3 Augustus 1914, dien ten doel heeft, bepaalde soorten van goederen, die Nederland zelf noodig heeft, in het land te kunnen houden. Met het oog op deze bescherming van een binnenlandsch be lang is nu hedenochtend een Ko ninklijk Besluit, gegrond op de gewijzigr- de wet van 1914, afgekondigd, waarbij met ingang van beden de uitvoer van benzine is verboden, behoudens de ge vallen, waarin dispensatie kan worden verleend. Deze maatregel moet dus niet gezien warden in het kader van eventueel door den Volkenbond op Italië toe te passen sancties. De raad heeft trouwens ter zake nog geen aanbeveling aangenomen. De maatregel houdt eenvoudig verband met de omstandigheid, dat tengevolge van be langrijke aankoopen van benzine in Ne derland de voorraad van dit artikel hier te lande te gering dreigt te worden voor het normale gebruik en hij beoogt te voorkomen, dat de hoeveelheid benzine beneden het hier te lande benoodigde mi nimum zal dalen. Mutaties aan het landbouwcrisisbureau. Wij berichtten, dat de vier juridische ambtenaren van het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcri- siswet 1933, die geoordeeld hebben hun dienstbetrekking wegens dringende rede nen bestaande in ongewenschte ambte lijke verhoudingen te moeten beëindi gen, de motieven tot dezen stap schrifte lijk aan den Minister hebben medege deeld. Het Tweede Kamerlid Boon verzoekt nu den Minister van Landbouw de Ka mer over deze motieven in te lichten en mede te deelen of Z.Exc. daarin niet aan leiding vindt tot het instellen van een ernstig onderzoek en indien hem daarbij van misstanden in de ambtelijke verhou dingen blijkt, een reorganisatie te gelas ten, opdat aan eventueels misstanden een einde wordt gemaakt. De heer Lockefeer lid van de Tweede Kamer. In de vacature Fleskens is na het be danken van Dr Deckers, benoemd ver klaard tot lid. van de Tweede Kanier, de heer E. Th. Lockefeer te Hulst. Meer arbeldsmogelijkheid in de suiker? Op een vergadering te Bandoeng heefi de voorzitter van den „Suikerbond", de heer Smit, blijkens een verslag in bet „Bat. N. B." o.a. het volgende medege deeld: Inzake de suikerindustrie zeide spreker, Binnenland. De regeering waarschuwt tegen hamste ren. De heer Lockefeer te Hulst lid der Tweede Kamer. De Eerste Kamer nam de begrooting van het landbouwcrisisfonds aan en ver wierp het wetstontwerp tot wijziging van den wettelijken tijd. Uitvoer van benzine verboden. Minister Deckers te Yerseke. Buitenland. De strijd in Abessynië. Aksoem nog niet gevallen. De diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Abessynië verbroken. De Volkenbond vergaderde gisteravond, Oostenrijk en Hongarije doen niet mee aan de sancties. dat er een wind waait van betere verwach ting. Wij zijn den boek om wat de crisis in de suikerindustrie betreft. D'e verwach ting mag' gekoesterd worden, dat er het volgend jaar meer menschen in de suiker werkzaam zullen zijn en dat dit aantal in het jaar daarop nog zal worden uitge breid. Wij meenen to weten, dat men zoo veel mogelijk weer oud-auü®rgeómploy- eerden zal terugnemen. De fruitpachters in Nood. De fruitpachters in de Bommelerwaard, die door de laatste najaarsstormen zeer ernstig zijn getroffen, hebben zich met een bede om hulp tot de Koningin gewend. Zij geven daarin te kennen, dat velen, die voor bedragen van f 500 tot f 10.000 laat fruit gekocht hebben en deze koop penningen zullen moeten betalen, meer dan de helft schade lijden op deze bedra gen en dat zij 'dit onmogelijk kunnen be talen. Daarom verzoeken zij een regeling te treffen, waarbij zij denken aan de voor zieningen als vervat in de Pachtwet. EERSTE KAMER. Begrooting Landbouwcrisisfonds aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteren be handeld de begrooting van het Landbouw crisisfonds voor 1935. Nadat meerdere sprekers het woord hadden gevoerd, was het woord aan den Minister van Landbouw, Mr Deckers, die de hoop uitsprak, dat het bij eendrachtige samenwerking ge lukken zal land- en tuinbouw door de moeilijkheden heen te helpen. Met den heer Gelderman meent spr., dat geen tegenstelling tusschen landbouw en industrie moet worden gemaakt. Ge wezen werd op een dualisme in de regee- ringspolitiek, maar noodzakelijk is zoowei verlaging der kosten van levensonderhoud als steun aan den landbouw, welken het mogelijk moet worden gemaakt om te blijven bestaan. De heer Rugge klaagde, dat welgestelde boeren profiteeren. Dit zit aan het stel sel vast, dat steun geeft aan het be drijf. Spr. kan begrijpen, dat dit som mige menschen prikkelt, maar als het bedrijf niet wordt gesteund, houdt de rijke boer ermee op en dan komt er een ander op zitten, die misschien wel voor steun in aanmerking komt. Wat betreft de verhooging van de h e f- fing op varkensvleesch: Sedert eenigen tijd is het aanbod van varkens en varkensvleesch gering. Er zijn in be paalde maanden weinig varkens geboren. De boeren houden hun varkens vast, in de hoop op verdere prijsstijging. Waren geen maatregelen genomen, dan zou de prijs der varkens dien van het varkens vleesch op den voet zijn gevolgd. Door de verhooging van de heffing wordt de marge tusschen de prijzen van varkens en varkensvleesch grooter. De regeering wil door de hoogere hef fing een verdere prijsstijging voorkomen. Dan houden de boeren hun varkens niet meer vast. Ook spr. gelooft niet, dat, als de crisis nog jaren zal duren, wij de maatregelen kunnen blijven nemen, die wij nu nemen inzake de landbouw-crisis. Het is rede lijk, dat de regeering de maatregelen daar om nog eens bekijkt en zich afvraagt, of zij moeten worden gewijzigd. Er is geklaagd over controleurs. Men kiest hen uit heel nette menschen. Zij moeten streng, maar tactvol controleeren. De heer Ruiter wil de uitvoering der controle bij de provinciale organisaties, maar er moet zijn een scheiding tusschen de uitvoerende macht en de macht, die op de uitvoerende macht toeziet. Geklaagd is over in diensttijd biljartende en hen gelende controleurs. De zaak wordt onder zocht. Spr. heeft het rapport nog niet. De quaestie der teeltbeperking in den tuinbouw in de onderscheidene deelen des

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1