Buitenland. De strijd in Abessynië. Belangrijkste Nieuws Deze reinigings-methode is zoo eenvoudig! WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 8 Is Aksoem gevallen? De taktiek der Abessyniërs. Binnenland Vlaken Schnon Schip Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL 3. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontlün 30 cent por rcgol. Ingczondon medcdcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Beproeft de geesten. Vooral in onzen tijd is het noodig om ter harte te nemen de waarschuwing van den Apostel Johannes, om de geesten te beproeven of ze uit God zijn. Er is toch bij ongeveer alle groepen en partijen een pogen om duidelijk te maken, dat ze volstrekt niet vijandig staan tegenover den godsdienst, maar dat zij integendeel aan den godsdienst groote beteekenis toekennen. De liberalen gewagen van de erken ning van de hooge waarde van den gods dienst, maar ook de socialisten en de nationaal-socialisten; zelfs in den commu- nistischen hoek tracht men aanhangers te winnen met een beroep op godsdien stige overwegingen. Nieuw is dit verschijnsel niet. In zijn „Nederlandsche Gedachten" van December 1870 wijst Groen van Prinste- rer er óp, dat in Duitschland de niet- Christelijke school werd verdedigd, om dat ze toch volstrekt niet godsdienstloos was. „Evenmin als in Holland, schrijft von Gerlach, zal de niet echt-Christelijke school godsdienstloos zijn. Zij zal haar eigenaardige belijdenis hebben. De be lijdenis, de eeredienst, de godsdienst van den eeuwigen Kosmos." Een godsdienst, waarvan dan nader verklaard werd, dat zij naast zich in de school geen levend geloof aan een levenden God verdragen kan. Groen merkt hierbij op: „Velerlei godsdienst is er. De godsdienst der Rede. De godsdienst der Natuur. In Duitschland de godsdienst van den eeuwigen Kosmos." Dit lijstje kan in onzen tijd gemakke lijk worden uitgebreid. Wat Paulus van de Atheners verklaarde geldt thans in verdubbelde mate: alleszins godsdienstig. Maar daarom temeer is het noodig de geesten te beproeven. Gisteren meldden wiji, dat Aksoem in handen van de Italianen was gevallen. Maar al spoedig werd het weer tegenge sproken. Precies als altijd blijkt het uiterst moeilijk betrouwbare berichten van het Oorlogsterrein te krijgen. Men schijint het aan weerszijden met de waar heid niet al te nauw te nemen. Gisteren kwam te Addis Abeba bericht binnen, dat de tot dusver op de bergen ten Zuiden en ten Oosten van Adoea ge legerde Abessynische troepen de stad na een concentrischen aanval zouden hebben heroverd en duizenden Italiaansche sol daten gevangen zouden hebben genomen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat Ras Kassa in het uiterste Noord- Westen van Abessynië met een leger van zestigduizend man naar Aksoem opmar cheert en dat een andere Abessynische strijdmacht zich op het oogenblik in Ad- walkeit, eveneens aan de noordwestelijke grens, verzamelt. De verovering van de Abessynische kei zerstad Aksoem, door de Italiaansche troepen werd gisteravond van officieele Italiaansche zijde tegengesproken. De Ita liaansche radio heeft tot dusver de inne ming van Aksoem nog niet gemeld. De Italiaansche regeering had overigens ook nog geenerlei bericht hieromtrent ontvan gen. Y oor zoover bekend, was de stad nog niet in Italiaansche handen. Italiaansche vlieger-waarnemers had den sterke Abessynische troepenoomtin- genten gesignaleerd, die opmarcheerden naar het Noorden. De troepen hadden blijkbaar bevel ontvangen te trachten de aan het front van AdoeaAdrigrat ver loren stellingen te heroveren. De strijd kan dus voor de Italianen wel eens zwaarder worden. Berichten uit Adoea melden, dat de Abessyniërs kuilen hebben gegraven, wel ke ziji met takken en aarde verborgen iom er de Italiaansche tanks in te laten val len en aldus onschadelijk te maken. Dergelijke kuilen zijn de inlanders ge woon te maken bijl de jacht op groot wild. Naar verluidt, zijd inderdaad vier tanks in de kuilen vastgeraakt. De bemanning zou door de Abessynische soldaten zijn omgebracht. De Abessyniërs schijlnen de Italianen nu in den rug te willen aanvallen en ma ken daartoe al enkele dagen een omtrek kende beweging. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat pogingen der Abessyniërs om het plaatsje Om Ager te bezetten, bijtijds wer den verijdeld. Gedurende de krijgsverrich tingen der verstreken dagen zijn honder den krijgsgevangenen gemaakt en er is ook veel oorlogsmateriaal in handen der Italianen gevallen. De verliezen der Ita lianen zijh, dank zij1 den modernen oor logsmiddelen, waarvan zij gebruik ma ken, miniem. De verliezen der Abessy niërs zijn daarentegen ernstig. Het belangwekkendste uit dit bulletin is echter de mededeeling, die betrekking heeft op Om Ager. Dit plaatsje ligt n.l. in Eritrea, bij het punt waar de Italiaan sche kolonie grenst aan den Engelschen Soedan. Dat de Abessyniërs daar een aanval hebben ondernomen, bewijst dus, dat de Abessynische troepen de grens rivier hebben overschreden, waartoe zij dan toch zeker weerstand van de zijde der Italianen hebben moeten overwinnen, merkt het Handelsblad op. Un. Press meldt, dat het geheim rond het binnendringen van Ras Seyoem in Eritrea, dat overal groot opzien heeft ge wekt, thans opgehelderd is. Ras Seyoem heeft zich tot taak gesteld, de Eritreanen aan te sporen, hun Abes synische broeders biji te staan en niet lan ger te vechten voor de Italianen. Zijin propaganda-campagne zou reeds succes gehad hebben. Ten Zuiden van Agame zouden 50 zwaar bewapende as- cari's uit de omgeving van Makalle met vijif machinegeweren, twaalf muilezella dingen munitie en een stuk veldgeschut naar de Abessyniërs zijh övergeloopen. Voorts zouden 200 ascari's in Agame zelf gedeserteerd zijn. Volgens een bericht uit Addis Abeba hebben de Italianen in Dok», waar Britsch Kenya, Italiaansch Somaliland en Abessynië samenkomen, een aanval ondernomen. Zij1 werden echter tot den te rugtocht gedwongen. In welingelichte kringen te Addis Abe ba wordt vernomen, dat de Italianen aan alle fronten nog slechts slaags zijn ge weest met de voorhoeden van het Ethio pische leger, een treffen tusschen de Ita lianen en de kern van het Abessijnsche leger heeft nog niet plaats gehad. De Italiaansche vliegtuigen gaan, vol gens berichten uit Addis Abeba, door met het maken van verkenningsvluchten, waarbij o.a. boven de plaatsen Diredawa en Harrar pamfletten werden uitgewor pen. Ook maken sommige berichten mel ding van het feit, dat de Italiaansche vliegtuigen de Abessijnsche troepen die zij tegen komen bestoken en trachten hen te verspreiden. In verband met de activiteit van de vliegtuigen gaat men te Addis Abeba door met het nemen van maatregelen tegen aanvallen uit de lucht. Gisteren heeft men des avonds volledige duisternis gelast voor de geheele stad. Auto's, die door de straten reden, mochten ook geen lichten aan hebben. Gasaanvallen der Italianen. ADDIS ABEBA. Dodzamatsj Nassiboe, de bevelhebber der Abessijnsche troepen biji Harrar heeft medegedeeld, dat Itali aansche vliegtuigen op de Abessynische stellingen bommen hebben laten vallen die gevuld waren met geel gas. Men ge looft dat het mosterdgas is. Te Djibouti in Fransch Somaliland is een Fransche troep enafdeeling van 43 of ficieren en 10001 manschappen aange komen. Een aid. van 200 Fransche koloniale soldaten, bewapend met machinegeweren, is te Diradawa aangekomen om zoo noodig de bescherming op zich te nemen van den spoorweg Addis AbebaDjiboeti. Twee Italiaansche vliegtuigen, die had den deelgenomen aan het bombardement van Gerlogoebi in Ogaden zouden volgens een bericht uit Addis Abeba in de lucht met elkaar in botsing zijn gekomen. Ten aanzien van de uitwijzing van den Italiaanschen gezant te Addis Abeba meldt het D.N.B. nog uit Genève: De Abessynische regeering heeft aan den secretaris-generaal van den Volken bond in een nota medegedeeld, dat de Abessijnsche regeering zich genoodzaakt ziet den Italiaanschen gezant te Addis Abeba en het heele personeel der legatie dringend uit te noodigen tot het verlaten van het Abessijnsche gebied. Abessynië heeft, trots het uitbreken van de vijande lijkheden, eerst den Italiaanschen gezant vergunning gegeven om een zender in be drijf te houden, die de Abessynische re geering veel moeilijkheden veroorzaakt heeft. Het Italiaansche gezantschap te Addis Abeba was een centrum van spiom- nage en een haard van ongeoorloofde complotten tegen de openbare orde in Abessynië geworden. In officieele Italiaansche kringen is be vestigd} dat de Italiaansche gezant te Addis-Abeba het verzoek van de Abes synische regeering heeft ontvangen om Abessynië met zijn staf te verlaten. Men verneemt, dat in aansluiting daarop, ook het vertrek zal worden geëischt van den Abessynischen zaakgelastigde te Rome. De Volkenbondsvergadering. Welke ■ancties tegenover Italië? Vandaag wordt de Volkenbondsverga dering, waarheen ook de Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken is vertrokken te Genève gehouden. Met span ning wordt tegemoet gezien, welke beslui ten ten aanzien van Italië zullen worden genomen. Gisteren schijnen tal van geheime be sprekingen gehouden te zijn. Vooral La- val ihad het druk daarmee. Ook Grieken land, Oostenrijk en Hongarije, die voor sancties ten opzichte van Italië blijkbaar niet veel voelen, werden bewerkt. Ook Eden heeft zich druk geweerd, ter wijl de Engelscbe en Fransche deskundi gen een langdurig onderhoud hadden over de beste methode van toepassing van eco nomische en financieele sancties. De houding van Duitschland. Dat Duitschland in den Volkenbond geen geschikt instrument ziet voor het op lossen van problemen is reeds herhaalde lijk te kennen gegeven en dit oordeel is nog niet gewijzigd. Reuter vernam in officieele kringen, dat het antwoord van Duitschland ge heel zal afhangen van de bewoordingen, waarin de Bond zijn vraag kleedt en de wijze, waarop deze vraag wordt gesteld. Zonder twijfel zal het antwoord overeen komstig de herhaaldelijk door Hitier af gelegde verklaring zijn, dat Duitschland niet in een internationaal conflict wenscht te worden betrokken, dat het niet aangaat. Duitsche bankierskringen beschouwen de beslissing van den Volkenbondsraad zuiver als een politieke bedreiging. Zij gelooven niet, dat sancties werkelijk zul len worden toegepast. Ze konden daarin wel eens gelijk heb ben. Men schijnt tenminste in Genève wel al het mogelijke te doen, om toch maar uiterst voorzichtig te werk te gaan. En dat tegenover een machtigen indringer, die een zwakken staat heeft aangevallen om de eenige reden, dat hij diens grond gebied wil inpalmen. Het is waarlijk te hopen, dat er ook andere geluiden zullen worden gehoord, en dat hier ook inderdaad r e c h t zal worden toegepast, zoodat er van het Vol- kenhondsprestige iets zal overblijven. Dë sancties, waartoe besloten wordt, zouden in theorie natuurlijk voor alle le den van den Volkenbond gelden. Maar gegeven de stemming van voorzichtigheid, die te Genève bestaat, en den wensch alle kansen op botsingen in Europa zooveel mogelijk te vermijden, acht men het niet a priori onmogelijk, dat zekere landen, aanvankelijk althans, van de toepassing der sancties worden vrijgesteld. Dit zou b.v. het geval kunnen zijn met Zwitserland, dat bij zijn intrede in den Volkenbond reserves heeft gemaakt ten aanzien van militaire sancties, waaraan het in zijn positie van neutrale mogend heid geen deel wenscht te nemen, en met landen, voor welke het stopzetten van -hun handel op Italië een zoodanige scha de zou veroorzaken, dat ze die bezwaarlijk zouden kunnen dragen, zooals b.v. Tur kije. Ten aanzien van de sancties zelf acht men het mogelijk, dat begonnen zal wor den met het weigeren van elk internationaal credietaan Italië. Daarop zou kunnen volgen het verbieden aan de Volkenbondsleden van de verzending naar Italië eerst van oor logsmateriaal, daarna van de grondstoffen, die vooral voor oorlogsdoeleinden dienen, maar waarvan het gemis in het normale leven niet al te erg wordt gevoeld, en eindelijk van pro ducten, die voor de normale industrie zeer noodig zijn. Vervolgens zou, in den ge- dachtengang van een progressieve toepas sing van sancties, gedacht kunnen wor den aan een pressie op de bevolking door het terughouden niet van de al lereerste levensbehoeften, maar van waren, die 'het leven veraangenamen, zooals koffie, thee, cacao, suiker, specerijen enz. Mocht dit alles, geleidelijk en over een lang tijdsverloop toegepast, nog geen uit werking hebben, dan zou gedacht kunnen worden aan een effectie ve blokkade, waarvan de- zorg dan aan bepaalde leden van den Bond zou worden opgedragen. Men ziet: voorzichtiger en beleefder te genover Mussolini kan het wel niet. Eer deze sancties door Italië gevoeld zullen worden, kan het ongeveer geheel Abes synië wel onder de knie hebben. Van officieele zijde te Rome is ver klaard, dat het zeer waarschijnlijk is, dat Italië lid van den Volkenbond zal blijven, zelfs indien economische en financieele sanctiemaatregelen zullen worden geno men. Heden uitslag van de Memellandsche verkiezingen. Waarschijnlijk zal de telling der bij de verkiezingen in het Memelgebied uitge brachte stemmen vanavond gereed zijn. Volgens de voorloopige uitslagen, der verkiezingen zijn op de Duitsche één- heidslijflt 52,000 stemmen uitgebracht en op die der Litausche partijen 16.000. De Litausche partijen zijn reeds zeker van zetels. Men schat, dat de Duitsche lijst bij de verkiezingen te Memel tusschen 79 en 84 procent der stemmen behaald heeft. Amerika verleent geen credleten. Vandaag werd te Washington bekend gemaakt, dat de Bank voor in- en uitvoer zich heeft uitgesproken tegen 'tverleenen van credieten voor den verkoop van goe deren aan Italië Tegenover Abessynië zal de Bank het zelfde standpunt innemen, indien 'dit land verzoeken zou doen den verkoop van goe deren te financieren. Nazi-activiteit buiten de grenzen. Dë groote activiteit onder de DUitschers buiten de Duitsche grens, ter gelegenheid van het dankfeest voor den oogst is het eerste bewijs van succes van de bijeen komst, welke onlangs te Erlangen heeft plaats gehad van de buitenlandsche orga nisatie van de nat.-soc. partij. Ruim 150 „dankfeesten" werden georganisieerd al leen in Europa, en voor elk „feest" was uit Dhitschland een spreker gezonden. Dë „buitenlandsche organisatie" bedoelt den Duitschen, en speciaal den nat.-soc. geest, levendig te houden onder de leden van de Dhitsche kolonies in het buiten land. Dë „organisatie" kwam voor het eerst te Erlangen, bijeen, kort vóór den partijdag te Neurenberg. Ruim 2000 ver tegenwoordigers uit alle deelen der we reld waren aanwezig. Verschillende or- g'anisatiequaesties werden met de leiders „thuis" besproken. Zij werden ingelicht over de toestanden enz. in bet nieuwe Duitschland. De botervoorziening in Duitschland. Men meldt uit Berlijn: In de boterlevering is een aanzienlijke verbetering te bespeuren. De totaal te Berlijn aangevoerde hoeveelheden boter zijn even groot als voor bet begin van de scbaarscbte. Dó distributie is nog niet Over alle stadsdistricten gelijkmatig. Nochtans worden boter-detaillisten in een circulaire opgewekt hun cliëntèle aan te sporen niet meer dan een kwart pond per persoon en per dag te gebruiken, aange zien voor Kerstmis bij een rijkelijk ge bruik van boter de aanvoer nieuwe moei lijkheden zou kunnen opleveren. Het leger der Sovjets. Het leger van sovjet-Rusland is op het oogenblik tien millioen man sterk, aldus verneemt de „Matin". Het effectief van het actieve leger be draagt lV» mllioen man, waaronder 40.000 officieren. De opgeleide reserves van 19231934 omvatten 8.500.000 man. Dë lichte artillerie beschikt over 4500 stukken geschut, tegen 2400 drie jaar ge leden en de zware artillerie beschikt over 700 stukken tegen 600 drie jaar geleden. Ook het aantal tanks is aanzienlijk toegenomen. Dë oorlogsvloot van het roode leger telt op het oogenblik 4300 vliegtuigen, waarvan 150 zware bommen werpers. Voor een ambulance naar Abessynië. Prinses Juliana, voorzitster van bet Nederlandsche Roode Kruis, heeft f 1000 ter beschikking gesteld voor de eventueele uitzending van een Nederlandsche ambu lance naar Abessinië. Blindenzorg ten plattelande. Namens de drie landelijke blindenorga- nisaties Ned. Blindenbond, Ned. Chr. Blindenbond en Ned. R.K. Blindenbond, is een adres gericht aan den minister van Sociale Zaken, waarin wordt gezegd, dat uit een nog voor kort door de drie landelijke organisaties gehouden onder zoek wederom duidelijk is gebleken, dat de blinden woonachtig in kleine gemeen ten met zeer veel moeilijkheden te kam pen hebben en een kommervol bestaan lij den. Overtuigd, dat een algeheele herziening van de blindenzorg dringend noodzakelijk is, verzoeken adressanten den minister zijn medewerking te verleenen: a. door voor de blinden meer werkge legenheid te openen; b. door bet daarheen te leiden, dat alle voor de overheids-, gemeente- en provin ciale diensten, als borstels, bezems, mat ten, manden, rietmeubelen, enz. benoo- digd, door blinden vervaardigd worden; c. door bet tot stand doen komen van een centraal in- en verkoopbureau, waar de blinden zoo voordeelig mogelijk hun materialen inkoopen en hun producten kunnen afleveren; d. door een spoedige contingënteering van de artikelen onder b. genoemd; e. door het steunen der werkinrichtin gen welke in financieele mooeilijkheden Binnenland. Dë Eerste Kamer heeft de wetsontwerpen tot verlaging van loodsgelden en dat inzake uitvoerverboden in verband met internationale samenwerking aangeno men. De verhoogde heffing op het varkens- vleesch. V Betere prijzen voor de peulvruchten. Malversaties te Krabbendijke. Buitenland. De strijd in Abessynië. Dë val van Aksoem nog niet bevestigd. Vandaag Volken bondsvergadering. Welke sancties? Voor hel slapen gaan een „Laxeer-Akker- tje", zonder iets aan Uw dagelijksche levens wijze te veranderen. Géén dieet. Dank zij de nieuwe vinding van Apotheker Dumonl: de nieuwe ,,Laxear-Akkertjes", maakt Ge Uw bloed zuiver en verwijdert Ge uit Uw darm kanaal de schadelijke vergiften, die U zoo hangerig en pafferig maken. Ze geven U een prettig opgewekt gevoel. Géén bitter of "/al gelijk smakend middel, dat soms erger is dan de kwaal. Géén al te heftig middel, dat U hèr-verslopping of op den duur een chro nische constipatie bezorgt, maar een zacht en op natuurlijke wijze werkend middel, dal bestaat uit onschadelijke bestanddeelen plantaardige stoffen - gal-exlrac- ten - z.g. melkzuur-fermenten en chlorophylls, welke zeer gunstig op geneel Üw gestel werken. „Laxeer-Akkerljes" probeeren is de goede eigenschappen daarvan leeren waardeeren. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. verkeeren, ter voorkoming van eventueele geheele sluiting. Nationale middenstandscampagne. De drie nationale middenstandsbonden organiseeren van Maandag 14 tot en met Zaterdag 26 October een landelijke ver- koop-campagne, de M.I.G.A. geheeten. Aan deze M.I.G.A.-1935 zijn talrijke at tracties verbonden, o.a. een prijispuzzle- wedstrij'd. De deelneming staat open voor alle middenstandsvereenigingen die aange sloten zijn bij de drie Ned. Middenstands bonden. De veiligheid van hei luchtverkeer. Kortgeleden beeft de minister van Wa terstaat een commissie benoemd, welke tot taak beeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verhooging van de veiligheid van het luchtverkeer. Dë Vereeniging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer (V.A.S.), die reeds eenige jaren automobilisten en motorrijders op bet alcoholgevaar wijst, is van meening, dat ook volkomen nuchterheid der vlie gers aan de veiligheid ten goede zal ko men. Om hierop te wijzen, heeft zij een uitvoerigen brief aan den voorzitter van genoemde commissie gericht. Uit dezen brief nemen wij het volgende over: „Om alle misverstand te voorkomen, wijzen wij erop, dat ons van geen enkel vliegtuigongeluk bekend is, of bet al of niet mede door alcoholgebruik door be stuurders veroorzaakt is, en dat wij zelfs willen aannemen, dat zulks niet het geval is geweest. Dit neemt echter niet weg, dat wij gebruik van alcoholische dranken wel degelijk als een gevaar voor de veiligheid bij het luchtsnelverkeer beschouwen. Vooral nu de vliegdiensten een steeds be langrijker rol in bet verkeer gaan spelen, achten wij dezë zaak urgent. De veiligheid der passagiers eischt, dat de bestuurders te allen tijde volkomen over al hun capa citeiten kunnen beschikken en ook een matig alcoholgebruik moet over het alge meen daarmede in strijd worden geacht. Ongetwijfeld zal een alcoholverbod voor vliegtuigbestuurders in breede kringen der bevolking instemming ontmoeten." Notariaat. Op 47-jarigen leeftijd is te Groningen overleden de heer A. Rinsma, notaris te Oosterhesselen. Nederland's kunstzijdeuitvoer. Dë Nederlandsche kimstzijide-uitvoër is in September naar hoeveelheid en waarde licht gestegen. De gemiddelde opbrengst per k.g. daalde echter van f 1.79 tot f 1.78 ten opzichte van Augustus j.l. De waarde van den totalen uitvoer bedroeg 1.121.000 gld. tegen 1.099.000 gld. in Aug. j.l. en 1.391.000 gld. in Sept. 1934.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1