A EERSTE BLAD VREDE DOOR RECHT. Buitenland Belangrijkste Nieuws Binnenland DINSDAG 8 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 7 kv Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, I'ostchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedcelingen GO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ^a- jm, ag) llen ver üg ven gal Ze ael- >sje 57 op :er- 60. A Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Er gaat op dit oogenblik en we mor gen daarvoor dankbaar zijn een roep door de wereld om vrede door recht. Het optreden van de Fascistische Itali- aansche regeering die zonder met de eischen van het recht rekening te houden door haar geweldige macht een ander land tracht te verpletteren, wekt overal weerzin en afschuw. En niet zonder spanning wordt afge wacht of de Volkenbond bereid zal zijn alle middelen aan te wenden die er toe kunnen leiden dat aan de eischen van het recht wordt voldaan. Vrede door recht, het is een echt Chris telijke eisch en het is bij- alles wat ontmoe digt en teleurstelt, een moedgevend ver schijnsel, dat deze eisch in zoo breede kringen weerklank vindt. Nu doet zich ook hierbij het eigenaar dige, helaas echt menschelijke verschijnsel voor, dat men dezen eisch bij voorkeur voor anderen wil laten gelden. Er zijn er die aan het recht in het ge wone en het nationale leven onder geen voorwaarde willen zien getornd, maar die op internationaal gebied de macht boven het recht blijden stellen, En er zijn anderen die in de internatio nale verhoudingen aan den eisch van het recht willen zien vastgehouden en die vurig hopen dat de Volkenbond van den door het recht voorgeschreven weg geen duimbreed zal wijken, maar die b.v. voor het bedrijfsleven de leuze „vrede door recht" verwerpelijk achten. Wij zien dat niet alleen bij! de commu nisten en andere revolutionaire groepen, maar eveneens nog in kringen waar men zich door het Woord van God wenscht te laten leiden. Een sprekend voorbeeld daarvan hebben we in onze naaste omgeving. In het landbouwbedrijf doen zich her haaldelijk moeilijkheden voor met betrek king tot het loonvraagstuk, moeilijkheden, die gemakkelijk tot een conflict zouden kunnen leiden. De landarbeidersbonden wenschen ech ter niet dat een staking zal uitbreken. Zij willen niet dat de geschillen zullen wor den uitgevo'chten, maar dat ge tracht zal worden door gemeenschappelijk overleg een bevredigende oplossing te verkrijgen. Vrede door recht, dus. In werkgeverskringen bleek men ech ter volstrekt niet algemeen tot icverleg be reid te zijn, wat tengevolge heeft gehad, dat de Regeering, op grond van de aan het landbouw b e d r ij f verleenden steun, het voeren van overleg dwingend heeft voorgeschreven. En waar dat overleg niet tot het gewenschte resultaat bleek te lei den, heeft de regeering een arbiter be noemd om lover de loonen uitspraak te Yïgn. Toepassing dus van de leuze: vrede (in het bedrijfsleven) door recht. „De Banier", die op ander gebied het recht stelt boven de macht, toonde zich over dezen gang van zaken hoogst ver bolgen. Zij; oordeelt dat de Regeering inplaats van arbitrage voor te schrijven, de vak bonden behoorde op te ruimen, teneinde de onwillige werkgevers gelegenheid te geven hun machtspositie te laten gelden en de loonen eenzijdig vast te stellen. Deze werkgevers, schreef het blad, moeten het recht hebben in vrijheid te handelen. En niet zonder voldoening werd er aan toegevoegd, dat deze „vrijheid" ook van liberale zijde werd bepleit. Hier wordt dus openlijk aan het oud- liberale standpunt, dat gelukkig door zeer vele liberalen reeds is losgelaten, de voor keur gegeven, boven de bij uitstek Chris telijke levensregel: vrede door recht. Onbegrijpelijk, dergelijke voorlichting in een Christelijk orgaan. Met dankbaarheid mag intusschen er kend, dat het valsche vrijheidsbeginsel in steeds breedere kringen bestrijding vindt, dat met name zoowel de Christelijke werkgevers- als de werknemersorganisa ties het reoht boven de macht wenschen te stellen en dat ook de Regeering er toe meewerkt dat in het bedrijsleven de vre de wordt gehandhaafd door toepassing van het recht. DE VOLKENBONDSRAAD HEEFT ITALIË UNANIEM SCHULDIG VER KLAARD AAN SCHENDING VAN HET VOLKENBONDSPACT, Eenstemmig heeft de Volkenbondsraad gisteren Italië schuldig verklaard aan schending van het Volkenbondsverdrag door het aandoen van den oorlog aan Abessynië. De Volkenbondsstaten zijn nu verplicht, sancties tegen Italië toe te passen. Deze zitting was ongetwijfeld een der allerbelangrijkste uit de geschiedenis van den Volkenbond. Eenstemmig hebben de vertegenwoor digers van de dertien in den Volkenbonds raad zitting hebbende staten, die niet tot de strijdende partijen behooren, in het openbaar bij hoofdelijken oproep ver klaard, dat Italië zioh heeft schuldig ge maakt aan schending van het Volken- bondsverdrag door 'het aangaan van een oorlog in strijd met de verplichtingen van artikel 12 en, nadat deze schuldigverkla ring was uitgesproken, heeft de Raads voorzitter, Guinazu, den Volkenbondssta- ten het bestaan van artikel 16 uitdrukke lijk in herinnering gebracht, dat den Vol kenbondsstaten sanctieverplichtingen op legt tegen den staat, die in strijd met het Volkenbondsverdrag oorlog voert. Alolsi (Italië) en Tecle Hawariate (Abessynië) kregen de gelegenheid het standpunt van 'hun regeeringen uiteen te zetten. Onder doodsche stilte had de hoofdelij ke stemming plaats. Alle gedelegeerden lieten hun „ja" hoeren, ook Abessynië, en ofschoon Aloisi met „neen" stemde, kon dit niet verhinderen, dat de raadsvoorzit ter het rapport voor eenstemmig aange nomen verklaarde, daar bij de toepassing van artikel 15 de stem van de strijdende partijen niet meetelt. Hierna kwam een tweede rapport aan de orde, namelijk dat van de raadscom missie van zes over den tegenwoordigen feitelijken en volkenrechtelijken toestand. 'Dit rapport eindigde met de slotsom, dat Italië zijn toevlucht tot den oorlog ge nomen heeft, in strijd met de verplichtin gen van artikel 12 van het Volkenhonds- verdrag. Aloisi protesteerde ertegen, dat dit rap port dat hij eerst 's middags; ontvangen had, reeds thans zou worden besproken. Hij vroeg uitstel van behandeling, althans tot vanmorgen, opdat hij 'zijn regeering kon raadplegen. Doch de raadsvoorzitter antwoordde dat thans, vijf dagen na het uitbreken der vij andelijkheden, de raadsleden hun verant woordelijkheden onder de oogen moesten zien en een plicht van den allereersten rang hadden te vervullen. Ook 'dit rapport werd met dezelfde stem menverhouding aangenomen. D'e Volkenhond staat tlhans voor een uiterst verantwoordelijke taak. Naar de meening van bevoegde Itali- aansche kringen behoeft de kwestie van een uittreden van Italië uit den Volken bond, ook na het resultaat der vergade ring van den Bondsraad nog niet actueel te worden. Men 'herinnert aan de woor den van Mussolini, dat Italië economi sche sancties met kalmte en discipline zal weten te verdragen. Zouden evenwel deze economische sanc ties op een of andere wijze den vorm van een blokkade van Italië, dus van militaire sancties, aannemen, dan zou ook de hou ding van Italië zich moeten wijzigen, en zou dit land geen verantwoording kunnen treffen voor een uitbreiding tot Europa van het huidige, zuiver koloniale conflict tusschen Italië en Ahessimë. De „Evening Standard" meent te we ten, dat baron Aloisi tijdens het onder houd, dat hij gistermorgen met Laval ge had heeft, op instructie van Mussolini nieuwe voorstellen aan Frankrijk heeft gedaan. Deze Voorstellen zouden 'n „revo^- lutionaire wijziging" van de grondslagen der bespreking vormen, een wijziging waarvan de val van Adoea en de Italiaan- sc'he geestdrift de directe aanleiding zou den zijn. Voorts wordt gemeld, dat Aloisi den Fransohen premier een document heeft overhandigd, dat de nieuwe vredesvoor stellen bevat. De Italiaansche pers tegen Engeland. Het besluit van den Volkenbondsraad is voor de Italiaansche pers aanleiding om opnieuw heftige aanvallen op Eden en de politiek van Engeland te doen. In de gebeurtenissen van gisteren ziet de pers het bewijs, dat de Volkenhond doet wat Engeland wil. Het zal niet mogelijk zijn geweest de fouten goed te maken welke ten aanzien van Italië zijn gemaakt. Art. 16 van het Volkenbondspact is ech ter gevaarlijk en zou wel eens noodlottig kunnen worden voor Europa. Te Rome heeft men niet den indruk als zou Mussolini op het oogenblik het initi atief nemen tot onderhandelen. Italië staat in Abessynië voor bepaalde militaire moeilijkheden die de regeering te Rome aanleiding geven tot de grootste gereserveerdheid. Ook Ihet besluit van den Volkenbonds raad heeft een zakelijke oplossing van het conflict niet naderbij gebracht, want het heeft tot gevolg gehad, dat de tegenzin van Italië tegen den Volkenbond sterker is geworden. In ieder geval zal Rome niet den eer sten stap doen. Nieuwe onderhandelingen mei Mussolini? D'e 'diplomatieke medewerker van de Morningpost meldt, dat er gister te Lon den sprake was van de mogelijkheid dat Mussolini zou aanbieden te onderhande len over een accoord op grond van de annexatie van Adoea en een deel of de geheele provincie Tigre. In officieele kringen zal men tegen een dergelijke regeling, aldus de Morningpost, geen principieels bezwaren hebben, doch wel zal men op het standpunt blijven staan dat de negus zijn volledige toestemming zou moeten geven. Op het oogenblik is er geen enkele aan wijzing, dat hij bereid is tot een afstand van gebdedsdeelen. DE STRIJD IN ABESSYNIE. Na de inname van Adoea. Ook Aksoem gevallen? Het is wel 'heel moeilijk, om zich uit de elkaar 'tegensprekende berichten een duidelijk beeld te vormen van den stand der partijen op 'het ooriogsterrein en de plannen der oorlogvoerenden. Zoo heeft het lang geduurd, eer we defi nitief wisten of Adoea nu inderdaad ge vallen was. En nog wordt een zeer uit eenloopend antwoord gegeven op de vraag, of de Italianen voor de verovering van deze, overigen® vrij; waardelooze stad, hard hebben moeten vechten. De een zegt, dat er fel gestreden is, de ander, dat de strijd weinig te beteekenen 'had, omdat de Abessyniërs wijselijk zich teruggetrokken hadden, om hun krachten, die ze straks beter kunnen gebruiken, te sparen, terwijl een derde lezing is, dat de bevelhebber Ras Seyoem in strijd met de bevelen van den Negus aanvankelijk wel tegenstand met zijn 'troepen heeft geboden. Wordt daar nu eens wijs uit 1 Hoe het zij, beide partijen melden nu (■Ook Abessynië in een telegram aan den Volkenbond), dat Adoea en Adigrat geval len zijn. Deze overwinning heeft vooral moreele 'beteakenis. 'Het is algemeen békend, hoezeer de nederlaag bij Adoea in 1896 nog steeds als een smaad werd gevoeld, welke ithans is uitgewisóht. 'Gemeld wordt, dat de Italiaansche troe pen, die Adoea binnenrukten, een vracht auto met zich medevoerden, waarop een monument van steen ter herinnering aan de soldaten, 'die in 1896 zijn gesneuveld. Dit monument werd 'direct in de stad op gericht. Er loopen zelfs geruchten, dat Mussolini binnenkort naar Adoea zou ko men om daar het monument te onthullen. Ter gelegenheid van den val van Adoea was Rome Zondagavond feestelijk verlicht en 'bevlagd. Een stoet met fakkels en vlaggen begaf zioh naar het geden'kteöken ter eere van de gevallenen van Dogali, opgericht voor de in den vorigen strijd in Abessynië ge sneuvelde soldaten. 'Op een gegeven oogenblik vereenigden zioh alle demonstranten op het Piazza Venezia en juichten den Duce toe om zich vervolgens- weder naar de verschillende stadswijken te begeven. Het is wel gemakkelijker om in Rome drukte te maken, dan in Abessynië te vechten. Dat ondervinden de Italiaansche soldaten wel. Zeker, ze worden aangemoe digd door 'de jongste successen. 'De op- marsch verloopt echter niet zonder pro blemen op te werpen en zooals de Itali aansche officieren verklaarden, zouden de nog komende moeilijkheden, welke ontzag lijk zijn, licht onderschat kunnen worden. De verdere opmarsc'h is evenwel zeer onzeker door het sterk geaccidenteerde terrein, waardoorheen slechts enkele we gen leiden. Het land biedt den Abessiniërs alle mogelijkheden om zich in hinderlaag te leggen. Verscheidene bataljons patrouilleeren ten Noordwesten van Adoea, ten einde de honderden buiten het legerverband optre dende Abessiniërs op te sporen, die de Italiaansche troepen, die 'hoog noodig van de vermoeienissen moesten uitrusten, voortdurend 'hebben lastig gevallen. De hitte is er zelfs nog 's nachts on dragelijk. De 'grensstreek ligt 1200 m. hoog, maar de heuvelen rond Adoea be vinden zich op 2300 m. boven de zeespie gel. De Italianen -zien er vreeselij'k uit. Zoo vermoeiend is de tocht. De koorts, die zelfs de Abessyniërs bij de moesonwisse- ïing aanpakt, zal wellicht binnenkort hun rangen 'decimeeren en itegen de koorts helpen geen tanks, geen vliegtuigen, geen granaten. Vrees voor epidemieën. NaaT de „Sunday Chronicle" meldt heeft de Internationale Sanitaire Commis sie te Genève aan de havenautoriteiten in alle deelen der wereld vertrouwelijke instructies gezonden, waarin wordt ver zocht bij' de inklaring van Italiaansche schepen de strengst mogelijk sanitaire maatregelen te nemen, daar in Eritrea en Somaliland 'besmettelijke ziekten zijn uit gebroken, die gemakkelijk naar andere landen zouden kunnen worden overge bracht. Men beweert, dat talrijke personen, die aan deze besmettelijke ziekten lijden naar een eiland in de nabijheid van de Griek- sche kust zijn gebracht. Even uitrusten? Gemeld wordt, dat de Italiaansche troe pen even op verhaal moeten komen en wat van de vermoeienissen moeten uitrusten. Ze zijn thans bezig met de versterking van bun stellingen en met voorbereidingen voor den volgenden gevaarlijken opmarsch naar de ten Zuiden van Adoea gelegen bergketens, die ten toegang naar bet bin nenland van Abessynië versperren. Bruggen en wegen worden aangelegd, enz. Naar de op het oogenblik' plaats vin dende Italiaansche troepenbewegingen te oordeelen schijnt de heilige stad Aksoem thans het eerstvolgende doel van. den Italiaansohen opmarsoh te 'zijn. Vanmorgen werd al gemeld, dat Ak soem is gevallen en de drie gebieden van Adoea, Adigrat en Aksoem zich thans tv handen der Italianen bevinden. In technisch opzicht 'hebben de Italia nen een reusachtige overmacht op de Abessyniërs. Bij de laatsten is een abso luut gebrek aan organisatie. In één op zicht biedt deze toestand een voordeel. Het beteekent, dat de soldaten over het ge heele rijk met grooten spoed gemobiliseerd kunnen worden. Er worden 'geen kleeren of uniformen verstrekt, waardoor het ver trek der troepen zou worden opgehouden. Er is geen gehechtheid aan de regelen der bureaucratie, zooals in de meeste EuropeesChe legers. Maar het groote euvel is het gebrek aan munitie. Er kunnen gemakkelijk meer dan een millioen man worden gemobili seerd, maar voorloopig zullen niet meer dan 750.000 soldaten het veld worden in gestuurd. En de voornaamste reden hier van is, dat het onmogelijk is wapens te vinden voor een millioen manschappen. Gaat het echter in een gevecht man tegen man, dan zijn de Abessyniërs de baas en daarvan -zullen ze in de ontoe gankelijke gebieden, die -de Italianen meer en meer naderen, partij trekken. De toestand te Addis Abeba. Zeer -groot is de bezorgdheid der Abes- synische regeering -en der buitenlanders voor InCht- en gas-aanvallen. De keizer heeft, aldus United Press, een decreet on- derteeken'd, waardoor Abessynië is toege treden to't de conventie van Washington van 1922, waarbij' 'bet gebruik van 'gifgas- sen wordt verboden. Voorts beeft de keizer liet protocol van Genève onderteekend, waarbij- -de gas- en bacteriënoorloig wordt verboden. Hij meent daardoor alles, te hebben gedaan wat hij kon, om de bevol king door verdragen te beschermen. Blijk baar wil hij' daardoor op den Italiaan sohen tegenstander moreele pressie oefe nen, opdat deze zijn voorbeeld volgt. Vele vreemdelingen moesten teleur ge steld van het spoorwegstation huiswaarts keeren, omdat -de trein, waarmee zij had den gehoopt het land te verlaten, geheel bezet was. Het station bood een treurigen aanblik daar 10-tallen menschen, 'die hun zaak en hun beroep, waarvoor zij hun leven lang hadden 'gewerkt, in den steek moesten la ten en dus met ondergang worden be dreigd. De beteekenis van Malta. Un. Press, meldt uit Washington: Amerikaansche vlootdeskundigen ach ten het vrijwel ondenkbaar, dat Mussolini die heel goed weet, dat de totale tonnage van de Italiaansche vloot twee derden kleiner is dan de tonnage der Britsche oorlogsmarine, een verbreking van de be- Binnenland. Wetsontwerp inzake onbetwiste geldvor deringen. Wettelijke regeling van uitverkoopen en opruimingen gaat 15 Oct. a.s. in. Buitenland. De Volkenbondsraad spreekt rich uit tegen Italië. De krijgsverrichtingen in Abes synië. Aksoem ook 'gevallen Wil Mus solini onderhandelingen met Laval Vliegramp in Amerika. trekkingen met Groot-Brittannië zou ris- keeren. In het geval, dat Italië de vijandelijkhe den tegen Gr.-Brittannië opent, zou Malta dat slechts veertig zeemijlen van Sicilië verwijderd ligt, het hoofddoel van den Italiaanschen aanval vormen. D'e kans van Italië o-p een succesvol offensief tegen Malta zou gelegen zijn in den geringen afstand, welken de Italiaan sche bombardementseskaders van ihuu operatiebasis uit zouden hebben af te leggen; de hinderpaal echter is de 'ver moedelijke machteloosheid van rijn oor logsvloot tegen het zwaar versterkte Malta. De Britsche militaire autoriteiten heb ben kosten noch moeite gespaard, om de verdedigingspunten op Malta zóó te ver sterken, dat ze niet slechts tegen den aan val van bombardementsvliegtuigen, doch ook tegen het zwaarste scheepsgeschut succesvol zouden kunnen wo-rden verde digd. Engeland zou in ieder geval trachten den weg naar het Oosten door de Middel- Zee, open te houden; zou dit mislukken, Zee, open te houden zou dit msilukken, dan zou het zijn handel naar het Verre Oosten om Kaap de Goede Hoop heen lei den. Men houdt -het dan ook voor waar schijnlijk, dat de vloot-strategie van Groot-Brittannië ingeval van een botsing met Italië in wezen zal bestaan uit de toepassing van het beproefde blokkade- systeem, dat bet Empire in het begin van de negentiende eeuw en later in den we reldoorlog tegen Duitschland met groot succes heeft toegepast. Groot-Brittannië beschikt momenteel over 285 oorlogsbodems met een totale waterverplaatsing van 1.172.130 ton, in clusief alle in dienst en in aanbouw zijn de schepen; Italië daartegenover slechts 215 schepen met 357.792 ton. Vlieg-catastrofe in Amerika. Twaalf dooden. Een verkeersvliegtuig van de „United States Airlines" is nabij Cheyenne in den staat Wyoming neergestort. Alle inzitten den, in totaal twaalf personen, werden gedood. D'e oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld. Men vermoedt evenwel, dat de catastrofe aan een motordefect te wij ten -is. Het vliegtuig was een passagiersvlieg tuig, dat zich op weg van Oakland naar New-York bevond. Het vliegtuig zou tegen een heuvel ge vlogen zijn, waarbij; een motor werd afge rukt. D'e machine botste daarop tegen een tweeden 'heuvel, waarbij de inzittenden den dood vonden. De overstroomingen in Karinthië. Het hoogwater in Karinthië is nog meer gestegen. In het MoeH-dal en het Malta-dal zijn tal van bruggen door het water weggesleurd, terwijl op vele plaat sen de wegen vernield werden. Ook aan da huizen is veel schade aangericht. Nauwkeuriger berichten kunnen nog niet verkregen worden, aangezien de ver bindingen voor een deel verbroken zijn. D'e bevolking is wanhopig. Op sommige plaatsen staat het water 80 c.M. hoog op de weg'en. Het water wast nog steeds. Ook te Weenen vrees voor voedselgebrek. De PO'litische Korrespondenz te Wee nen waarschuwt de bevolking tegen over dreven inkoopen van vet. Hierdoor is de prijs van varkensvet op de markt reeds aanzienlijk gestegen. D'e autoriteiten heb ben alle maatregelen genomen om door verhoogden invoer van varkens een even tueel intredend gebrek aan vet te kunnen bestrijden. DE POLITIEKE TOESTAND. Rede van Prof. Aalberse. In een gisteravond te Amsterdam ge houden, druk bezochte vergadering, heeft het Tweede Kamerlid. Prof. Mr Aalberse, leider der R. K. fractie, voor de R. K. kiezers der hoofdstad een rede gehouden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1