MAANDAG 7 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 6 Buitenland. De strijd in Abessynië. Verwoede worsteling om Adoea. 1 De Belgische regeering heeft de al- gemeene lijnen der gewone begrooting voor 1936 goedgekeurd. Deze is met een eind-bedrag van 10 milliard 327 millioen francs in evenwicht. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het is heel moeilijk te zeggen, in wiens handen Adoea zich momenteel bevindt. Dit is wel zeker, dat daar verwoed ge vochten wordt en dat de Abessyniërs, hoe wel ze in bewapening en moderne oor logstechniek de mindere zijn, tot het uiterste hun land tegen de indringers verdedigen. Adoea is Zaterdag reeds herhaaldelijk van bezetter gewisseld en nog steeds schijnt dit vreeselijk spel volgens de be richten van vanmorgen voort te duren. Het is wel te voorzien, dat de Italianen op den duur het spel zullen winnen, maar gemakkelijk schijnt de inname van de stad toch niet gegaan te zijn. En hier hadden ze nog tal van factoren mee, die ze in verdere phazen van den strijd tegen zullen hebben. Met grenzenlooze verbittering verdedi gen de Abessiniërs eiken duimbreed gronds in een wanhopigen strijd van man tegen man, waarbij bajonetten en dolken de voornaamste rol spelen. Ook rukten 15.000 man reserve-troepen op, teneinde de verdedigers van Adoea te hulp te snellen. Vermoedelijk zullen ze echter voor dit doel wel te laat komen, maar wellicht kunnen ze voor een ander doel (aanvallen in den rug) worden ge bruikt. Gisteren was er vreugde in Italië. Im mers officiéél werd het volgende bekend gemaakt: „Den zesden October, bij het aanbre ken van den dag, hebben de troepen van het tweede territoriale legercorps den op- marsch hervat, en te 10.30 uur zijn zij Adoea binnengerukt. Langs de nieuwe linie is reeds een verbinding tusschen de verschillende legercorpsen tot stand gebracht." Het bericht, dat de Italianen Adoea waren binnengerukt, werd pas om 8 uur gisteravond per radio aan de bevolking bekend gemaakt. Blijkbaar was men ook te Rome bang, dat de kansen nog keeren zouden. Zoódra Mussolini de inneming van Adoea vernam, heeft hij den koning, die te San Rossore vertoefde, telefonisch hier van in kennis gesteld, en het volgende telegram aan generaal De Bono ge zonden: „De herovering van Adoea heeft de ziel der Italianen met trots vervuld. Aan U en aan alle troepen betuig ik mijn lof en de dankbaarheid van de natie." Vanmorgen meldde echter de oorres pondent van Reuter te Addis Abeba, dat men hem daar beeft medegedeeld, dat op het cagenblik noch de Italianen, noch de Abessyniërs in het bedt van Adoea djn. In officieels Abessyniscbe kringen blijft men er hardnekkig bijl, dat Adoea weer in 't bedt der Abessymsche troepen is ge- komen. Zijl hebben het, aldus wordt verklaard, twee uur na de bezetting door de Italia nen heroverd en nadat de stad meermalen van bezetting was verwisseld, definitief behouden. De herovering zotu mogelijik geweest zijn door een aanval in de flank en den rug der Italiaansche afdeelingen, nadat de Abessijnen de uit tanks bestaande Ita liaansche voorhoede hadden laten pas- seeren. Verder wordt verklaard, dat 6 Italiaan sche officieren zijn gedood, terwijl veel oorlogsmateriaal op het slagveld werd achtergelaten. Uit Londen wordt gemeld: Naar schatting zijn bij de gevechten Om Adiciea 2000 Abessijnen gedood. Men ge looft, dat de Italiaansche verliezen veel geringer zijn. Vermoedelijk zullen de Abessijlnen de Italianen in den rug aanvallen en trach ten hen los te maken van het hoofdkwar tier in Erythrea. Uit Addis Abeba wordt althans gemeld, dat een deel van het leger van Ras Sey- oem tusschen de Italiaansche strijd krachten ten N.W. van Adoea is doorge glipt en de Mareb-rivier is overgetrokken om een inval te doen in Erithrea. 150.000 man zijn thans onderweg naar Adoea. Te Rome wordt verklaard, dat Adoea in Italiaansche handen is gebleven en dat de berichten van buitenlandsche zijde, vol gens welke nog om de stad zou worden gestreden, bij de overbrenging schijnen te zijn vertraagd, en dus zouden slaan olp de toestand van gisteren en niet van van daag. Een feit schijnt te zijd, dat nadat de Italianen Adoea waren binnengerukt he vige gevechten hebben plaats gehad, want de Abessijnen zouden een tegenaanval hebben gedaan. Een ander bericht meldt nog: De Italiaansche troepen hebben Zon dagmorgen met gebruikmaking van tanks, artillerie en vliegtuigen Adoea bestormd. De stad wisselde meermalen van bezitter en in den laten middag is zij door Italia nen bezet, vanmorgen is de strijd echter opnieuw begonnen en het is nog onmo gelijk de afloop te voorspellen. De verlie zen zijn aan beide zijden groot. De Italiaansche troepen staan 2 K.M. van Adigrat; zij hebben herhaaldelijk ge tracht een stormaanval te ondernemen, doch werden door de Abessijnen terug ge dreven. Aan het Zuidelijk front wordt binnen kort een groote veldslag verwacht. De Abessijnsche aanvoerder zal hier tegen "Woensdag een legermacht van 150.000 man bijeenbrengen, de Italiaansche troe pen worden er op 100.000 man geschat. Uit Port-Said wordt gemeld, dat thans 25 Italiaansche oorlogsschepen in de Roode Zee liggen, waaronder een kruiser en 4 duikbooten, de andere schepen zijn torpedojagers en kleine hulpschepen. Wordt Addis Abeba ontruimd? ADDIS ABEBA. Naar men meent te weten, hebben leden van het diploma tieke corps aan hun respectievelijke regee ringen telegrafisch verzocht te trachten van de Italiaansche regeering de verzeke ring te krijgen, dat noch Addis Abeba noch Diredaua zal worden gebombar deerd. De Negus heeft aan de bevolking van Addis Abeba opgedragen voor hun eigen veiligheid loopgraven aan te leggen op de nabij de stad gelegen heuvels, waar heen zich sedert het aanbreken van den dag, duizenden bewoners hebben be geven. Alle maatregelen zijn thans genomen voor een spoedige ontruiming van de stad, voor het geval de nadering van Italiaansche vliegtuigen wordt aange kondigd. De houding van Genève. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag een openbare 'bijeenkomst gehouden. Aan deze Raadsvergadering zijn den ganschen dag vertrouwelijke besprekingen tusschen de Raadsleden voorafgegaan. De Raadscommissie van Dertien is ge reed gekomen met haar rapport /over de historie, aard en omstandigheden van het Italiaansch-Abessynische geschil. Dit rap port is vervolgens aan den Volkehbonds- raad overhandigd, die besloot eerst Maandag daarover discussie en stemming toe te laten, daar de vertegenwoordiger van Italië zoowel als die van Abessynië, den tijd moesten hebben het rapport te be- studeeren. In de vergadering van den Volken- bondsraad hebben Aloisi (Italië) zoowel als Hawariate (Abessynië) in redevoerin gen een herhaling gegeven van het stand punt dat hun land ter zake inneemt. De Volkenbondsraad heeft vervolgens een Goimmissie van Zes, bestaande uit gedele geerden van Engeland, Frankrijk, Roe menië, Portugal, Chili en Denemarken, benoemd, die de feiten en documenten moet bestudeeren. Dej Assemblée is tegen Woensdag 9 October te vier uur 's middags bijeenge roepen. De Ondercommissie van Zes is reeds Zaterdagavond bijeengekomen en heeft reeds haar taak volbracht. De commissie, aan wier beraadslagingen Laval en Eden persoonlijk hebben deelgenomen, is een stemmig tot de vaststelling gekomen dat de feiten van de laatste dagen voor dch- •self spreken, en dat inderdaad het Ytl- kenbendsverdrag geschonden is, zoodat tot toepassing van art. 16, de sancties, zal moeten worden overgegaan. Met belangstelling word' afgewacht, welke houding vandaag de Volkenbonds raad en Woensdag de Volkenbondsverga dering in dezen zal aannemen. We bele ven wel spannende dagen. Het is echter wel zeer de vraag, of de groote Volkenbcmdsmogendheden speciaal Frankrijk, tot sancties, die inderdaad wat beteekenen, zullen durven overgaan. Het heeft den schijn, alsof vooral Frank rijk zoekt naar zulke sancties, die Italië het minst zullen hinderen. En intus- schen wordt een arm, vredelievend volk vertrapt door een machtigen en brutalen indringer. Zelfs loopen er geruchten, al worden ze ook weer tegengesproken, dat eenige Fransche banken een crediet van 500 millioen lire zouden hebben verstrekt aan een Italiaansche bankgroep, welk crediet gedekt zou zijn door obligaties van de electrische staatsspoorwegen. Na de ontvangst van het rapport van de Oommissie van Dertien heeft de negus van Abessynië de volgende verklaring ge publiceerd: De Commissie van Dertien heeft ge toond, dat de Volkenbond bereid is de re geering van Abessynië te helpen. Wijl ver klaren 'derhalve 'Opnieuw, dat wij volko men vertrouwen stellen in den Volken bond. Deze alleen is in staat den onrechtvaar- digen aanval toip Abessynië te doen staken, Wij zijn gedwongen ons land te verde digen. Niettemin willen wij1 den vrede en zijn wij bereid ieder oogenblik over den vrede te onderhandelen. Uitvoer van oorlogsmateriaal uit Amerika naar Italië en Abessynië verboden. President Roosevelt heeft erkend, dat tusschen Italië en Abessinië de „staat van oorlog" bestaat. Het gevolg hiervan is, dat krachtens de neutraliteitswet de uitvoer van. wapens en munitie, waar onder begrepen vliegtuigen, naar de bei de oorlogvoerende staten voortaan auto matisch verboden zal zijn. Op grond van de uitvoercijfers kan ge zegd worden, dat Abessinië van het em bargo geen hinder zal ondervinden. Italië zal evenwel een belangrijke bron voor het betrekken van vliegtuigonder- deelen en motoren moeten ontberen. Ieder Amerikaansch staatsburger, die vrijwillig transacties, van welken aard ook, met een der beide oorlogvoerende partijen afsluit, doet zulks op eigen risico. Dit beteekent vermoedelijk, dat de Ver- eenigde Staten geen schepen of ladingenj die voor een der beide oorlogvoerenden bestemd zijn, zullen beschermen, m.a.w. zich niet zullen verzetten tegen een blok kade of ander gemeenschappelijk optre den en waarschijnlijk niet zullen blij ven staan op neutrale handelsrechten welke ook. Het wapenembargo geldt voor alle soorten oorlogsmateriaal, o.a. voor mu nitie van welken aard ook, voor kanon nen, mitrailleurs, tanks, geweren, vlieg tuigen, motoren en onderdeelen voor vliegtuigen, gifgassen, oorlogsschepen, vlammenwerpers enz. Iedere overtreding wordt gestraft met vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete. Indien hij dit wenscht, kan Roosevelt later het embargo ook nog van toepas sing kunnen doen zijn op grondstoffen als b.v. koper en katoen. In Volkenbondskringen heeft men er met groote voldoening kennis van geno men, dat Roosevelt den staat van oorlog tusschen Italië en Abessinië heeft erkend en eén embargo op den uitvoer van wa pens heeft afgekondigd. Men ziet hierin een gezond voorbeeld voor het optreden van den Volkenbonds raad en voorts een bevestiging, dat de V. S. er voor waken, niet slechts het vredeswerk van den Volkenbond niet te belemmeren, doch deze te steunen voor zoover de grondwet en de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten dit toe laten. Een stap van Mussolini. Hij wil intrek king van de Britsche maatregelen. De maatregelen, die Engeland tijdig in de Middellandsche Zee heeft genomen, hinderen blijkbaar Italië. De Italiaansche gezant te Londen heeft twee bezoeken aan Minister Hoare gebracht en hem de volgende voorstellen gedaan: lo. Intrekking der militaire en mari tieme maatregelen, welke de Britsche regeering in de Middellandsche Zee heeft genomen. 2o. Mussolini zou zich bereid verklaren tot besprekingen met Frankrijk en En geland, met het doel tot een regeling van het Abessinische conflict te komen, welke rekening houdt met de gewettigde be langen van Italië. De bedoeling is duidelijk: Mussolini wil nog meer de handen vrij hebben en niet gehinderd worden door Engeland. Bovendien wil hij het eens zien te worden met Engeland en Frankrijk, zoo dat dan de Volkenhond meteen uitge schakeld wordt. Engeland heeft echter dit voorstel af gewezen en gezegd, dat de zaak is en blijft in handen van den Volkenbond. Laval voelt echter blijkbaar wel wat voor een dergelijk bemiddelingsplan. Hij zou zich volgens de Franschebladen met Mussolini in verbinding hebben ge steld om een spoedige vredelievende op lossing te vinden. Wij hopen, dat dergelijke onderonsjes tusschen de „hooge oomes", waarvoor wij, op grond der historie, weinig bewonde ring kunnen hebben, geen resultaat zul len opleveren en dat het conflict op wet tige wijze volgens het Volkenbonds - recht zal worden beslecht. Liefst zoo spoedig en zoo doeltreffend mogelijk. Het moet voor den Volkenbond precies gelijk zijn of een kleine dan wel een groote mogendheid gestraft en tot de orde ge roepen moet worden. Hitler over Duitschiands neutraliteit. Hitier heeft gisteren tijdens het Oogst- dankfeest op den Bückenberg een verkla ring afgelegd over Duitschiands houding in het Italiaansch-Abessynsch conflict. Duitschland zoo verklaarde hij blijft volkomen neutraal. Het neemt niet deel aan eenigerlei sancties, doch ook niet aan Italië's verweer daartegen. Duitschland zal niemand leed doen, doch zal zich, noch zijn volk van iemand leed laten aandoen. Massa-arrestaties in Oostenrijk. Te Weenen is een groot aantal politieke arrestaties verricht. In de laatste paar dagen zijn in twee Weensche districten niet minder dan 240 nationaal-socialisten in arrest gesteld, terwijl het totaal aantal socialistische en communistische arrestanten in geheel Oostenrijk reeds ongeveer 600 bedraagt. „Nooit was de handhaving van de bin- nenlandsche orde in Oostenrijk noodzaken lijker dan thans. Toenemende teekenen van nieuwe misdadige activiteit der na tionaal-socialisten bedreigen den vrede van Oostenrijk. Alle personen, aan wier trouw getwij feld wordt, moeten uit hun functies wor den verwijderd. In de ure des gevaars moet de staat volledig op zijn ambtenaren kunnen reke nen." Bulgarije zal den staat van beleg spoedig opheffen. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat reeds binnen enkele dagen de ophef fing van den staat van beleg in Bulga rije kan worden verwacht, aangezien alle hoofdpersonen van het tegen het kabinet en den koning gesmede complot achter slot en grendel zitten en zich tot dusver geenerlei incidenten hebben voorgedaan. Er zijn nog eenige personen gearresi- teerd, onder wie de gewezen directeur van het censuurbureau. Duitschland gaat halfstijve luchtschepen bouwen. Te Spiers is een maatschappij opgericht die zich zal bezig houden met de con structie van luchtschepen van het half stijve type. Het eerste dezer luchtschepen zal reeds eind Maart a.s. zoover gereed zijn, dat het proefvluchten kan onderne men. Het zal 110 meter lang, 23 meter breed en 20 meter hoog zijn. Drie door benzinemotoren gedreven propellers zullen het luchtschip voortstu wen; twee daarvan zullen opzij en een aan de achterzijde aangebracht worden. De inhoud zal 20.000 kubieke meter zijn. Tot dusver zijn. uit Amerika opdrachten voor den bouw van 10 luchtschepen ontvan gen. Ieder luchtschip zal van 10 tot 65 pas sagiers kunnen vervoeren. Korte Berichten. i Gedurende de week van 23 tot 28 September heeft het aantal Belgische werkloozen (gedeeltelijk en volledig), die hun werkloozenkaarten hebben laten af stempelen 166.491 bedragen. Dit is 4000 minder de vorige week. i Tengevolge van de overstrooming van de Yangtse en de Gelerivier zijn naar schatting 5V2 millioen personen dakloos geworden. Volgens een Havas-bericht uit Rome is g'raaf Giano, de schoonzoon van Mus solini, tijdens het bombardement van Adoea door verscheidene kogels getrof fen. 1 In alle synagogen ter wereld (be halve natuurlijk de Duitsche) is gister avond ter gelegenheid van den Grooten Verzoendag, een plechtig gebed, overal van denzelfden tekst, gelezen voor de Duitsche Joden en hun vervolgers. Het bezuinigingsontwerp. De T e 1 e g r. geeft enkele berekenin gen, waaruit blijikt, dat het Bezuinigings ontwerp, zooals het Woensdag door de Tweede Kamer is aanvaard, ongeveer f 20 millioen minder besparingen aangeeft dan het oorspronkelijke ontwerp der re geering (f 77 millioen), waarbij gememo reerd dient te worden dat een aantal be zuinigingen, waarvoor geen toestemming der Staten-Generaal noodig was, reeds in de begrooting voor 1936 verwerkt zijn. Van deze f 20 millioen zal een bedrag van ongeveer f 19 millioen op andere wijze worden bespaard. Hlet totaal der mede ten gevolge van het overleg tusschen regeering en Tweede Ka mer niet bereikte of binnenkort niet te be reiken bezuinigingen is, aangenomen dat op onderwijs f 5 millioen bespaard zal worden, te schatten op ongeveer f 700.000. Voorts zijh tijdens de schriftelijke be handeling van het bezuinigingsontwerp enkele der door de regeering voorgestelde maatregelen vervallen, die niet direct een verlaging der rijksuitgaven ten gevolge zonden hebben, maar wel beoogden een verlichting der lasten van bet bedrijfs leven. Zao is vervallen het voorstel tot verlaging der bijdragen aan de handels registers, waarvan de regeering voor bet Binnenland. De heffing op varkensvleesch verhoogd. Protesten van handelaars en slagers. Ministerraad over het Italiaansch-Abes- synisch conflict. Buitenland. De strijd om Adoea. Beurtelings in het bezit van Italianen en Abessyniërs. De houding van Genève. Geen oorlogsmateriaal uit Amerika naar Italië en Abessynië. Massa's arrestaties in Oostenrijk. Ingezonden Mededeeling. Jecovitol levertraan weten schappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. bedrijfsleven een besparing van ongeveer vier ton verwachtte. De tijdens de beraad slaging in de Tweede Kamer ingetrokken par. 52, die bedoelde de uitkeeringen in gevolge de Ziektewet, de Ongevallenwet en de Landbouwongevallenwet te brengen van 80 pet. op 70 pet., zou blijkens een be cijfering in de Memorie van Toelichting op bet icorspronkelijke bezuinigingsont werp, op basis der cijfers van 1932 voor het bedrijfsleven een besparing van on geveer f 1.900.000 beteekend hebben, welk bedrag nu natuurlijk onder de gewijzig de omstandigheden lager is te stellen. Christ. Nat. Vakverbond. Naar men verneemt iheeft het algemeen bestuur van het Gbr. Nat. Vakverbond op voorstel van het dag. bestuur besloten na een breedvoerige discussie voorloopig niet te voorzien in de vacature van gesa larieerd lid van het dag. bestuur welke onstaat door bet met pensioen gaan van den heer K. Kruithof, voorzitter van het G. N. V. Jubileum. Vrijdag 1 November a.s. zal het 12% jaar geleden zijn dat ir G. Wagtbo is be noemd tot directeur der N.V. "Waterlei ding-Mij. Tholen. Nederland en de Volkenbond. Tot het bijwonen van de vergadering van den Volkenbond, welke a.s. Woens dag opnieuw bijeenkomt, zullen de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken, Jhr Mr de Graeff en Prof. Francois zich mor gen naar Genève begeven. De permanente vertegenwoordiger bij den Volkenbond, H. M.'s gezant te Bern, ridder van Rappard, is reeds te Genève aanwezig. Ons land en de eventueele toepassing van sancties. In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond bestaat de mogelijkheid, dat ons land geroepen zal worden mede te werken bij' de toepas sing van economische en financieele sanc ties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Afrika. De Nederiandsche regeering heeft hieiv in aanleiding gevonden dit vraagstuk na der onder de oogen te zien en is daartoe Zaterdagmiddag in een bijzonderen Mi nisterraad bijeengekomen. Nieuwe Nederiandsche industrie. Eenigen tijd geleden is melding ge maakt van het voornemen tot oprichting van een groote kamgarenspinnerij te Til burg geschoeid op een voet als in Neder land nog niet bestaat. De plannen, welke feitelijk zijn uitge gaan van het economisch-teehnologisch instituut, zullen nu, naar uit goede bron gemeld wordt, worden uitgevoerd. Het kapitaal werd geheel en al van particu liere zijde en wel door één firma ver strekt. Hët bedrijf zal zich voorloopig beper ken tot bet spinnen van de gaxennummers 32 en lager. Blijkens het onderzoek wordt er echter daarnaast ook plaats geacht voor een spinnerij van de hoogere num mers, waarvan het verbruiks-centrum in Twente ligt. Versiering stations met bloemen en planten. Ten aanzien van den stationsversie- ringswedstrijd hebben de Ned. Spoorwe gen bepaald, dat voortaan stations, die een prijs hebben gekregen, het daarop volgend jaar niet voor een prijs in aan merking komen, doch wèl voor een loffe lijke vermelding. Déze maatregel wordt genomen uit een oogpunt van billijkheid ten aanzien van de stations, die het nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1