Uit de Provincie Vulpenhouders WITKAM'S Geschenkenhuis Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Zoeklichtjes. raliteit zal binnenkort een brochure uit geven, die getiteld zal zijn: „Let op Neder- landsch-Indië in het belang der natio nale verdediging". Het Japansche volk moet zoo spoedig mogelijk worden inge licht omtrent de groote beteekenis van deze kwestie. Minister Deckers naar lerseke. Naar wij vernemen zal .oip Donderdag 10 October a.s. de Minister van Landbouw en Viascherij, dr Deckers vergezeld van den Commissaris der Koningin in Zee land, een bezoek brengen aan lerseke, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de ernstige moeilijkheden, waarmede de oesterkweekers hebben te worstelen. Middelburg. Waardeering met woord en daad. De heer Joh. H. Caro, directeur van het Middelburgsch Muziekkorps, ontving een schrijven vein de N.V. van Melle Confectionery Works, waarin h artelij ken dank wordt betuigd voor het prachtige concert, dat het korps ter gelegenheid van de opening van de nieuwe biscuitfabriek en de herdenking van het 35-jarig bestaan der zaak ten gehoore 'heeft willen brengen. De directie verzocht haar dank over te brengen aan al de leden van bet korps. Gaarne wilde de directe, als bewijs van do erkentelijkheid het corps iets aanbieden en verzocht zij het bijgaande bedrag van f 100 wel te willen afdragen aan den pen ningmeester. Dit mooie voorbeeld heeft de kas1 weer flink versterkt. Vlissingen. Gemeenteraad. In de Vrijidagimididag gehouden vergader ring van den gemeenteraad was de heer 'Harts, wegens ambtsbezigheden el ders, afwezig. Het eerste voorstel was dat inzake de door den minister gewenschte wijziging in de verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren van politie. De heer De Meij legde eerst de verkla ring af, dat 'hij het met de overige leden van 'het college van B. en W. niet eens is en daarom tegen het van bovenaf opge legd© voorstel zou stemmen. De beer Van Hal bepleitte uitstel van behandeling opdat de organisaties alsnog bij den minister kunnen aandringen op een ander inzicht. De heer v. d. Bek© Callenfels verklaarde zich voor het voorstel. De heer Sorel kon niet inzien, dat men nog verandering zal kunnen krijgen. De heer Andriessen was voor het voorstel tot uitstel. De heer Paap wilde zich niet geheel bij het voorstel neerleggen en voelde ook voor uitstel. De heer Rorije zeide, dat in het georganiseerd overleg is gebleken, dat de hoofdbesturen gaarne nog een poging bij den minister wilden wagen. De voorzitter zeide, dat het een heel lange lijdensgeschiedenis is geweest. Reeds 10 Maart 1933 is de regeling besproken en na dien nog wel vier maal. Nu gaat bet voornamelijk om de majoor-rechercheurs, die spr. f 2500 wilde laten verdienen, doch waarvoor de minister als maximum maar f 2350 'toestaat en om de wijkbrigadiers, die spr. wilde laten verdienen f 1800 tot f 2000, doch op aandrang van den minister wordt nog f 1800 tot f 1900 voorgesteld. Voor de agenten wordt niet meer toegela ten dan van f 1400 tot f 1800, een aan- vangsalaris van f 1450 kon geen genade vinden en overgangsbepalingen worden niet aanvaard. Te Middelburg heeft men vrije geneeskundige verzorging voor de agenten persoonlijk verkregen, maar B. en W. zijn nu uitgepraat. Spr. zou willen, dat men bet voorstel aannam. Dan kan men nog den wensoh van f 2000 voor de wijkagenten en geneeskundige behandeling onder de aandacht van den Minister bren gen. De heer Paap achtte dit niet de juiste weg, want, dan is het besluit genomen en keurt de minister dit zonder meer goed. De heer Marijs zou toch gaarne het maxi mum op f 2000 zien bepaald. De 'heer van Oorschot begrijpt niet waarom de kwestie niet een maand kan worden aangehou den en vindt het eigenaardig, dat de heer Sorel als vakorganisatieman tegen uitstel kan zijn. De voorzitter wilde, daar dit alles een belangrijke voorgeschiedenis heeft, en er zeer strenge eischen gesteld zijn, het nu afhandelen. Salarisregeling is feitelijk steeds aan de orde. Zoo komt nu weer de vraag van de regeering om o.a. te Vlissin gen over heel de linie opnieuw 5 pet. ver laging toe te passen. De heer Laernoes ontraadde ernstig uit stel, om meer dan één reden. Men bereikt er niets mede en het is niet taktvol. Men moet in Den Haag den goeden wil laten zien. De heer Woltering zeide nog, dat men met handen en voeten aan het rijk gebon den ia De heer Paap stelde nu een amen dement voor, om voor de wijkagenten te bepalen f 1800 tot f 2000 en premiebeta ling door de gemieente voor ziekenfonds en ziekenhuisverpleging. De heer Van Hal trok zijn voorstel tot uitstel in, waarna het amendement van den heer Paap werd aangenomen met 15 tegen 3 stemmen, die der Iheeren Edelman, Laernoes en Woltering. De heer Rorije bepleitte noig de belan gen van de agenten, die 3 tot 5 jaar in dienst zijn, opdat zij niet achteruitgaan in salaris. De voorzitter zal dit in Den Haag bepleiten. Ook (hot voorstel tot wijziging van loo- nen der gemeentewerklieden en wel tot een loonpeil van gemiddeld 55 cent per uur heeft tot uitvoerige bespreking aanleiding gegeven. De heer van Oorschot heeft in den breede betoogd, dat nu reeds drie maal de loonen op aandrang van den minister en zijn paladijnen, Ged. Staten, zijn verlaagd. Men moet nu eindelijk eens zeggen: „Tot hiertoe en niet verder". Men moet niet ver geten, dat vermindering van loonen ook vermindering van koopkracht ten gevolge heeft. De raad heeft niet veel meer te zeg ge n, omdat men het staatsrecht over boord gooit. Men moet trachten op te komen voor het zelfbeschikkingsrecht van den raad, spr. en zijn fractie zullen tegen stemmen. De heer Andriessen dacht er niet aan voor het voorstel te stemmen, dat leidt tot een loon, dat te weinig is om van te leven. De heer Anker vergelijkt de loonen met die in andere plaatsen en meent, dat zij dan nog niet zoo slecht zijn. De heer Sorel zeide, dat men volgens de theorie van den heer van Oorschot de loonen zou moeten verhoogen in plaats van verlagen, om meer koopkracht te ver krijgen. De heer Post merkt op, dat men wel komt met het rapport-Schouten, doch niet met rapporten, die beter zijn voor de betrokkenen. De heer De Meij zeide, dat alles gedaan is wat men kon. Eindelijk is verkregen, dat men in 1935 nog niet behoeft te ver lagen en de verlaging in 'twee deelen, reep. in 1936 en 1937 van kracht zal worden. Spr. kan zich intusschen met het bereikte niet vereenigen. De heer Laernoes zeide het met de uit eenzetting der feiten met den heer de Meij eens te zijn, B. en W. hébben er niet aan gedacht voor te stelen tot vermindering over te gaan. Met woorden komt men er nu echter niet. Als er niet is, 'houdt alles op. Het is niet zoo eenvoudig en B. en W. zullen niets liever doen dan later weer die 'loonen verhoogen. De heer Marijs zeide, dat hij meent, dat men nog meer zal moeten dalen. Spr. zal zich tot zijn spijt bij het voorstel moeten neerleggen. De heer Van Spanning vindt het een slechte 'tijd voor loonsverlaging, nu men alom prijsstijging van artikelen kan waar nemen en verwachten. Na nog enkele opmerkingen wordt het voorstel aangenomen met 10 tegen 8 stem men, die der S.D.A.P. en van den beer Andriessen. Het volgende voorstel was dat tot wijzi ging van de verordeningen, instructies en overeenkomsten betreffende de geneeskun dige verzorging van on- en minvermogen den, zulks naar aanleiding van opmer kingen van 'Ged. Staten. De 'heer König 'had 'ernstige bezwaren, en schetste hoe iemand met één kind en een loon van f 16, als vrouw of kind op genomen moet worden f 3.50 zal moeten betalen. Ook met de voorgestelde verlaging van de bezoldiging van den chirurg en den schoolarts kan spr. zich niet vereeni gen. De heer Sorel vond het jammer, dat men weer veranderen moet, maar B. en W. heb ben alles gedaan om het vorige tarief te handhaven. De heer Van Spanning zeide, dat er ge vallen kunnen zijn, dat arbeiders bij een ziektegeval nog minder overhouden dan de gesteunden, doch als men dit voorstel weg stemt, vervalt men weer tot den tijd', dat men geen tabel had en dat is nog erger. De heer Rorije meende, dat er wel heel wat van den verpleegprijs af kan. De heer De Meij zal voorstemmen en ook de heer Laernoes verdedigt aannemen van het voorstel, dat hij overigens be- (treurt. De voorzitter deelde nog mede, dat bin nenkort t© Middelburg met den secretaris generaal van binnenlandscbe zaken, Dr Fredericks, en de besturen der ziekenhui zen ©en onderhoud over belangrijke ver laging van den verpleegprijs zal plaats hebben. Het voorstel werd ten slotte aangeno men met 14 tegen 4 stemmen, die der heeren König, Post, Rorije en van Oor schot. Al of niet na een enkele korte opmer king werden alle reeds vroeger gemelde voorstellen aangenomen. Ingezonden Mededeeling. van fl.35 tot f15..— Goes. Fruittentoons tellingen Winkelweek, 't Bezoek aan de fruit- tentoonstelling was gisteren redelijk, hoe wel nog niet druk. In de avonduren werd het wat beter. Verwacht wordt, dat van daag de groote stroom komt opzetten, te meer nu de entree-prijls vandaag slechts 0:25 bedraagt. Gistermiddag heeft prof. Sprenger in de hal van het koelhuis een lezing met filmvoorstelling gegeven over de berei ding van zoete most. Het procédé, dat daarbij! wordt toegepast, werd duidelijk uiteengezet. De vele goede kwaliteiten van zoete most werden opgesomd. Er was vrij veel belangstelling voor deze lezing. Voor het vuurwerk, dat gisteravond aan den "Westwal werd afgestoken, was enorne belangstelling. Het weer werkte wel bij'zonder mee. Het Comité was met iets goeds voor den dag gekomen. Het was een vuurwerk, dat in kwaliteit niet be hoefde onder te doen voor de bekende Scheveningsche vuurwerken. Het publiek toonde zich dan ook verrukt over de mooie nummers. Natuurlijk werd ook door middel van dit vuurwerk propagan da gemaakt voor het eten van meer fruit, voor de elite-veiling en voor het koopen bij den middenstand. Welvoldaan gingen de vele kijkers te half elf huiswaarts. Het was een best geslaagd nummer van het feestprogram. Huldel Gisteravond is Minister Deckers reeds te Goes aangekomen, waar hij' ten huize van Mr GoedbLcied overnachtte. Te half elf begaf bij zich naar de fruittentoon- stelling, waar hij werd ontvangen door 't tentoonstellingsbestuur en de technische commissie. Het is de bedoeling van Z.Ex. met den trein van 2 uur weer te vertrek ken. Vanavond geeft Hosanna een con cert op een boot in de haven en zullen de kaden verlicht zijn. Biji voldoende deelna me zal een gondelvaart plaats hebben. Gisteren verzuimden wij te melden, dat de jury voor den lichtstoet een extra dagprijs heeft toegekend aan de fa. West- strate (klompenhandel). -i Paarden op hol. Gistermiddag is een span paarden van de Gebr. Rouw op den Middelburgschen straatweg door dat ze voor een auto schrokken op hol ge slagen. Ze renden door de ruiten van den rijwielhandel van Eenennaam, zoodat een groote consternatie ontstond. Het on geluk bepaalde zich echter tot vernielde ruiten en een paar bebloede paardekop pen. Persoonlijke ongelukken deden zicb niet voor. Vrouwepolder. Loop der bevolking over September. IngekomenMej. C. Dinge- manse, zonder beroep, Gapinge B no. 38, uit Canada; Mej. C. J. Versluijs geb. Jas pers©, Gapinge B no. 2, uit Serooskerke (W.). Vertrokken: Mej. A. de Korte geb. de Vos, A no. 82, naar Oostkapelle, Duinweg 43; Mej. H. Kurpershoek, zonder beroep, A no. 107. naar Rotterdam, Slaighefcstraat 185a; (Mej. T. J. Bakker, huishoudster, B no. 95, naar Goes, Oude Visdhmarkt 12. Tholen. De aanvoer en verzending van mosselen is deze week weer bijzonder druk geweest. Dijna 5000 ton mosselen zijn er van verschillende plaatsen aangevoerd, terwijl 4500 ton voer binnen- en buiten land zijn verzonden, zoowel geknipte, als OMigefcnipte. Colijnsplaat. Vrijdagmiddag vergaderden B. en W. van Colijnsplaat, Kats en Kort- gene op het gemeentehuis alhier. Burge meester Stute gaf eerst het woord aan B. en W. van Kortgene, omdat deze bijeen komst door deze heeren was verzocht. Op verzoek van den burgemeester van Kort gene lichtte wethouder Wolse toe, welke voordeelen aan de samenvoeging van de drie gemeenten waren verhonden. De bezuiniging zou het gevolg hebben een vermindering in belasting van gemid deld f2.50 per persoon. Wethouder Dees zei, dat bij gezien de groote voordeelen voor samenvoeging was. Hij zou volgaarne medewerken mits Colijnsplaat de hoofd zetel werd, want dat was toch de grootste gemeente. De wethouders van Kate1 verklaarden zich tegen bet plan. Wellicht zou deze gemeente misschien eenig geldelijk voor deel kunnen hebben, maar ze zou alle zelf standigheid verliezen. MoCht echter onver hoopt samenvoeging tot stand komen, dan was spr. er voor dat Colijnsplaat de hoofd zetel zou worden. Weth. van Dis verklaarde, dat hij 'het vreemd vond, dat er slechts sprake was van samenvoeging van drie gemeenten. Als er inderdaad zoo veel bezuinigd kan wor den, bü uitvoering van dit plan, dan zou bet in de lijn liggen alle gemeenten op bet eiland te vereenigen tot één. De be sparing was dan veel grooter. Verder was bet hem bekend, dat de minister van Binnenlandsche Zaken alleen dan voor samenvoeging was, indien belanghebben den er zelf om verzochten. Hij vroeg of misschien in deze richting moet gezocht worden naar den oorsprong van dit nieuwe plan. Kan misschien de mogelijkheid bestaan, dat Kortgene ge dacht heeft, 'dat het voordeeliger zou zijn, drie 'gemeenten te laten bijdragen in de ■groote kosten, dan er slechts één voor te laten opdraaien? Als inderdaad blijkt, dat de bedoeling van 'dit nieuwe plan is, bezuiniging, dan wil hij' gaarne voor samenvoeging stem men, doch dan hoopt hij, dat 'de heeren van Kortgene ook zouden meewerken om Colijnsplaat de zetel te geven. We'th. Wolse verklaarde, dat hij 'dat niet beloven kon. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse, E. J. Beens te Hedel. Aangenomen naar Wieringermeer- Sloiotdorp, B. Ndjholt, cand. te Leeuwar den. Ned. Hlerv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz (Voorber. H. Av. en H. Doop), av. ds Homburg (Jeugd dienst) Waarde, vm. en nm. dhr Overgaauw (ver beterd bericht). Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dr v. Selms nm. H. Doop). Geref. Kerken. Geersdijk, vm. en nm. ds Veenstra van Colijnsplaat. De scheepsramp op de Eierlandsche gronden. D©sleep boot „Oceaan" van de reederij Doeksen is gistermorgen van Terschelling uitgeva ren, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het schip, dat tijdens de jongste stormen op de Eierlandsche gronden dwars van Vlieland is vergaan. Nadat de sleepboot in de middaguren is teruggekeerd, hebben de twee duikers, die gedurende verscheidene uren het wrak hebben onderzocht, gerapporteerd, dat het wrak afkomstig is van een tweemast- schoener, die op de zijde ligt en reeds bijna geheel in het zand is weggezakt. D'e romp is zwart geschilderd en heeft een witten bovenrand. Waaruit de lading bestond, hebben de duikers niet kunnen constateeren, daar zij niet bij de luiken konden komen. Nader wordt gemeld, dat het vergane schip is de Duitsche schoener Else Kühlke. Het schip was op 24 Sept. Vlis singen gepasseerd. D© bemanning bestond uit vijf koppen. Buiktyphus. In de stad Olbers- dorf (Opper-Silezië) is een buiktyphus- epidemie uitgebroken. Tot nu to© zijn 29 personen door de gevaarlijke ziekte aan getast. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het uitbreken van de epi demie een gevolg is van het gebruik van besmet water. De gemeente-autoriteiten hebben thans alle feesten en bijleenkom sten verboden. Jeugdige rooversbende ontmaskerd. De politie te Geleen beeft de hand weten te leggen op een bende jeugdige boefjes, allen nog school gaande jongens van elf tot veertien jaar. Het is gebleken, dat deze jongens tal van inbraken gepleegd hebben in kerken, schalen, winkels en sportterreinen. Tot nog toe is reeds een achttal jongens ge hoord, woonachtig te Lindenheuvel, Ke- rensheide en Steij-n. De bende droeg den naam van „Cowboy-Club", terwijl aan voerder was de 13-jarige W. M., wien al het gestoleue moest worden afgedragen. De bende had een bergplaats onder het dak van de R.-K. kerk te Lutterade en een hol, waar tevens vergaderd werd. De politie heeft een groot aantal wa- 'P'ens in beslag genomen, w.o. drie dolken, drie revolvers en een sabel, alsmede tal van sleutels, loopers, missiebusjes, enz. Een tweetal jongens is spoorloos ver dwenen. Men vermoedt, dat zij' over de grens naar België zijn gevlucht. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Vermoedelijk zullen nog meer ongerech tigheden aan het licht komen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 October 1935. J. A. G., 33 jaar, slager te Middel burg, thans in voorarrest te Middel burg, had zich te verantwoorden wegens verduistering van een rijwiel ten na- deele van J. v. d. Kreeke te Goes, ge pleegd op 3 Juli 1935 en wegens diefstal van een rijwiel ten nadeele van C. Beeke, gepleegd te Middelburg op 11 Aug. 1935. Verdachte erkende de hem ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd, ten einde in zijn onderhoud te kunnen voor zien. De Officier van Justitie zeide, dat, in dien verdachte nog een veroordeeling er bij kreeg, men genoodzaakt was een ver- volgblad in het strafregister bij te voe gen. Hij is herhaaldelijk veroordeeld. Spr. eischt 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. De verdediger, Mr le Mair, is van mee ning, dat de Rechtbank op verdachte een anderen maatregel moet toepassen en verzocht hem ter beschikking van de Regeering te stellen, ten einde hem in een gesticht geplaatst te krijgen. Aan E. de W., 26 jaar, koopman te Stoppeldijk, was ten laste gelegd, dat hij omstreeks Juli 1931 te Hoentenisse met het oogmerk tot wederrechtelijke be voordeeling brand heeft gesticht in een bij P. J. Bogaart in gebruik zijnde schuur waarin zich goederen bevonden, welke allen tegen brandschade waren ver zekerd. Verdachte erkende de brandstichting te hebben gepleegd. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van 1 jaar. De verdediger, Mr le Mair, achtte den eisch van het O.M. te hoog. Hij refereerde zich ten slotte aan het oordeel van de rechtbank. Vervolgens had zich wegens uitlokking van de brandstichting te verantwoorden P. J. B., 47 jaar, landbouwer te Hon- t e n i s s e, door aan E. de W., een neef van hem, die bij verdachte in huis was, te verzoeken de schuur in brand te ste ken en hem een geldsbedrag van f 100 te beloven wanneer de W. aan zijn ver zoek gevolg gaf. Verdachte ontkende. In deze zaak waren een 4-tal getuigen gedagvaard, terwijl de verdediger van verdachte, Mr de Recht, advocaat te Hulst, een viertal getuigen a decharge had opgeroepen. Een der getuigen, E. de W., (gedeti neerd), verklaarde, dat hij f65 in ter mijnen van zijn oom had ontvangen voor het in den brand steken van de schuur. Hij moest nog f35 hebben, welk bedrag hij nimmer heeft gekregen. De vrouw van dezen getuige had op zekeren dag gezien, dat verdachte een witte enveloppe aan haar man gaf, welke later is geopend en waarin een bankbil jet van f 10 zat. Haar man (de W.) had Ik vree3 dat in de komende dagen weer zeer sterk zal blijken hoe gevaarlijk 'het is op prinsen en wereldgrooten vertrou wen te stellen. Aanvankelijk kreeg men den indruk, dat de Volkenbondsraad beslist voorne mens was ook op internationaal gebied het recht te handhaven en niet te dul den dat een der zwakke leden van den Bond door een der zeer sterken onder den voet zou worden geloopen. De laatste dagen echter begint dit ver trouwen te wankelen. De sancties die eventueel tegen Italië worden toegepast zoo heet liet nu, zullen van dien aard zijn dat daaruit wel geen verdere moeilijkheden zullen voortvloeien. In verband met den aard van de toe te passen sancties i als het er ooit toe komt! schijnt Italië al te hebben toe gezegd, dat het de schepen die materiaal voor den „vijand" aan boord hebben, on gemoeid zal laten. De Volkenbondsraad heeft, terwijl ik 'dit schrijf, nog niet vergaderd. De moge lijkheid bestaat nog, dat niet in de eerste plaats op demacht doch op het recht zal worden gelet. Voor heel het wereldleven en voor den Volkenbond in 'de eerste plaats, zou dit van groote beteekenis zijn. Maar gerust ben ik er niet op. OPMERKER. toen gezegd, dat dit een gedeelte was van het bedrag van f 100, die hij van zijn oom moest hebben voor het in den brand steken van een schuur. De getuigen a decharge verklaarden, dat zij verdachte niet in staat achtten om een dergelijke handeling te plegen. De Officier van Justitie vindt de ver klaring van get. de W. en diens vrouw het belangrijkst. Hij is van meening, dat verdachte de uitlokker is van de brand stichting. Spr. noemt het een ernstig feit en eischt 1 jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming van verdachte. De verdediger, Mr de Rechter, is van meening, dat de mentaliteit van get. de W. buitengewoon afkeurenswaardig is. De W. had geen middelen van bestaan en wilde een dak boven zijn hoofd heb ben, waarom hij, nadat hij eerst een bor rel had gedronken, zich naar de Mare chausseekazerne begaf en aldaar aan gifte deed van de brandstichting door hem gepleegd en vervolgens zijn oom B. beschuldigde van het uitlokken van het door hem gepleegde feit. Pleiter vindt deze get. onbetrouwbaar en tot alles in staat, hij is een ongunstig individu. De W. heeft reeds diverse vonnissen achter den rug. Volgens pleiter is het bewijs in deze zaak niet geleverd. Wat de finantiëele toestand van ver dachte aangaat voor den brand, deze is niet zooals de Officier dien voorgeeft. De pacht was door verdachte betaald; hij had f 200 kunstmest betaald en verdien de blijkens overgelegde rekeningen on geveer 30 a 40 gulden in de 14 dagen, met het leveren van melk aan de fabriek. Volgens pleiter heeft verdachte geen gel delijk voordeel gehad van den brand. Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat hij minder machines heeft gekocht na de uitkeering door de verzekering, als dat hij machines in voorraad had vóór het uitbreken van den brand. Tenslotte verzoekt de verdediger de Rechtbank verdachte vrij te spreken en het verzoek van den Officier tot gevan genneming van verdachte niet in te willigen. Nadat de Rechtbank in raadkamer was geweest, werd het verzoek van den Offi cier van Justitie niet ingewilligd. STEUNVERLEENING AAN DE VRUCHTB00MKWEEKERIJEN. De regeering zou hebben besloten tot het uit de markt nemen van hoog- en halfstamvruchtboomen. Rijikstuinbouwconjsulent Ir van der Kroft schrijft in „D© Nieuwe Veldbode" en het „Ned. Landbouw Weekblad", dat de regeering besloten heeft tot het uit de markt nemen van hoog- en 'halfstam- ■vruobtboomen. In deze soort hoornen is een 'groot surplus aanwezig, vooral in ap pel- en kersboogstammen. Doch de prijs van afkoop is buitengewoon laag gesteld en zal nauwelijks de helft van de zeer zui nig berekende productiekosten halen. Er wordt echter in ieder geval het voordeel mede bereikt, dat de markt ontlast wordt en den kweekers de gelegenheid geboden wordt zich te ontdoen van 'de vroeger voor export gevraagde hoornen, waarvoor thans geen afzetmogelijkheid meer in het buiten land bestaat. Zij; zullen zich op een klei nere oppervlakte intensief kunnen gaan bezig houden met den kweek van het gese lecteerde materiaal, waaraan onze zich meer en meer moderniseerende vruchten teelt thans enkel nog behoefte heeft. Hoe zeer de uitvoer door den achteruitgang van de ©xportmogelijkheid naar Duitsc'h- land is teruggeloopen, blijkt uit het feit, dat in 1930 (een topjaar) nog 911.000 kg. werd uitgevoerd en in 1934 maar 155.000 kg. meer. Voor het groote overschot in de vruchtboomkwee'kerijen werd door lage prijzen afzet gezocht in eigen land, waar door een ongemotiveerde uitbreiding van de fruitteelt werd in 'de hand gewerkt. Waarbij komt, dat wie vruchtboomen koopt, omdat ze zoo goedkoop zijn, zich niet spoedig zal ontwikkelen tot een mo dernen fruitkweeker, die 'het noo'dige ka pitaal voor een behoorlijk onderhoud in zijn aanplant zal steken. Nederland heeft verder en'kel nog behoefte aan fcwalitedts- fruit van geschikte soorten. Dö

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 2