EERSTE BLAD Hoofdzaak en bijzaken. Buitenland De strijd in Abessynië. Binnenland Belangrijkste Nieuws Japan richt het oog op onze Oost. ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG - No. 5 Adigrat bezet. De positie van Adoea onhoudbaar. De taktiek der Abessyniërs. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer Uitg.: IVv; Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergn" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening ■44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nu de zomertijd voorbij is,, begint er weer meer belangstelling te komen voor de politieke vraagstukken. Als vanzelf wordt daarbij teruggegre pen naar de gehouden Statenverkiezingen en komt de vraag aan de orde, wat deze verkiezingen ons hebben te zeggen. Het meest opvallende daarbij1 was dat de A.R. partij1, die de meest zware aan vallen had te verduren, zich toch nog vrijt goed wist te handhaven en daar naast het onverwacht groote succes van de N. S'. B. Wat heeft ons dit voor de toekomst te zeggen? Sommigen zien er in het begin van een even voorspoedige opmarsch als van de fascisten in Italië en van de nationaal- socialisten in Duitschland. Zoo ongeveer, meent men, zal het ook hier gaan. De 300.000 stemmen zullen tot 600.000 aan groeien en zoo zal het doorgaan tot de 'N. S.. B., als het geschikte moment zich voordoet, naar de macht grijpt en de dictatuur als in Rusland en Italië en Duitschland ook in ons land wordt geves tigd. Anderen oordeelen anders. Zij houden rekening met het feit dat er dank zij1 de crisis in breede kringen ontevredenheid heerscht. Vele menschen zitten tot over de ooren in de zorgen. Zij' hebben geen werk, of de zaken gaan achteruit, de toekomst is donker en alle perspectief ontbreekt. En wanneer er dan iemand opstaat, die de huidige toestanden aan scherpe cri- tiek onderwerpt en tegelijkertijd niet schroomt rijlke beloften te doen en met de meeste stelligheid te verklaren dat als hij maar de macht kreeg, de crisis zou ver dwijnen en de welvaart terugkeeren, dan hebben zij1 de neiging om bet eens in die richting te probeeren. Het gaat er mee, zoo zegt men als met menschen die langen tijd ziek zijd. Ziji hebben bij de knapste dokters geen baat gevonden en een professor, die geraadpleegd werd geeft maar een kleine kans op herstel en dan nog slechts ten koste van groote opófferingen, van veel moeite en pijn. Dat kan een mensch moe deloos maken. En als er dan een handige kwakzalver is die beweert de kwaal te kunnen genezen, dan is het te verklaren dat men het eens met zulk een wonder dokter probeert en voor waardelooze kwakzalversmiddelen met vreugde zijn goede geld neertelt. Het duurt echter niet lang of de kwaal zet door en het geloof in den wonderdokter verdwijnt. Zoo zal het, meent men, ook hier gaan. Na korter of langer tijd zullen de men schen die 't nu eens bij! de communisten, dan weer bij de socialisten en straks weer bij de nationaal-socialisten probeeren, in zien, dat er van dien kant geen wezenlijke verbetering is te wachten en zich dan weer even gemakkelijk van deze partij1 af wenden, als ze er nu hun steun aan ge ven. Weer anderen voorspellen aan de N. S. B. geen duurzaam succes, omdat het optreden van deze partij, die in alles de Duitsche nationaal-socialisten na- aapt, niet strookt met onzen volksaard. Ons volk als geheel heeft een hekel aan wat men noemt koude drukte, zooals die uit-het buitenland wordt geïmporteerd. De paradepas maakt in Duitschland gewel digen indruk en wordt hier belachelijk gevonden. Het enthousiasme waarmee tot voor kort in Duitschland de Keizer-liede- ren werden gezongen, evenals nu het be ruchte Horst Wessellied, vindt hier bij1 de m,assa geen navolging. Daarvoor zij'n we te nuchter. Daarbij komt, dat ons volk zijn vrijheid mint. Het loopt niet gaarne in het gareel. Het is graag in de oppositie en kiest liefst zijn eigen weg inplaats van te loopen aan de hand van den allesbeheerschenden lei der. Dat blijkt nu al bij1 de N. S. B. De leider zegt: geen debat, niet praten, maar doen; maar de volgelingen praten hon derd uit en vechten in eigen kring ieder voor zij'n standje. En daarom, zoo voor spelt men, zal de N. S. B. het hier nief ver brengen. Nu ontkennen wij: niet, dat de materi- eele omstandigheden hier van grooten in vloed kunnen zijin en dat met de eigen aardigheden van ions volkskarakter hier bij geen rekening gehouden zou moeten worden. Maar deze dingen zijn toch niet beslis send. Wie dat mocht meenen, zou zich leelijk vergissen. Groen van Prinsterer bleek hierop een beteren kijk te hebben. In den revolutietijd van 1849 werd be weerd, d. L de revolutiegeest zijn oorzaak vond in den toestand der maatschappijl. De oorsprong van de ellende werd gezocht in verschijnselen van materieelen aard: werkloosheid, zware en vaak onbillijk verdeelde belastingen, duurte der eerste levensbehoeften, speculatiegeest die het geld aan nuttige ondernemingen onttrok, enz. Groen was het met deze redeneering volstrekt niet eens. Hij1 ontkent niet, dat de revolutionairen in de ellende waarin een groot deel der bevolking verkeerde, een machtigen hef boom hadden. Maar zoo schrijft hij dan die el lende, waaruit is zijl ontstaan? Heeft de desorganiseerende werking der valsche begrippen daarop geenerlei invloed gehad? Om dan te vervolgen: „Ik wil niet vragen of er in de schilde ring eener ellende, die, ten dienste van oproer en omkeering moest worden ge ëxploiteerd, bijl zeer veel waarheid nooit overdrijving gevoegd is; of de revolutiën b.v. van 1830 in Frankrijk en België, uit overmaat van jammer of wel te midden van algemeene welvaart plaats gehad hebben; of niet op menige beroering onzer dagen de aanklacht van ondankbaarheid: „toen Jeschurun vet werd sloeg hij! ach teruit", zou toepasselijk zijn. Ik laat deze bijzonderheden in het midden, maar ik herinner dat de revolutie in haar we- reldhistorischen oorsprong en omvang ge weest is, niet het gevolg van de finan- cieele verlegenheid der gouvernementen of van den achteruitgang der volken in stoffelijke welvaart, maar de Ontwikke ling eener leer van ongeloof en ontbin ding die, in een tijdperk van overvloed en weelde, eerst de filosofische bespiegelin gen en daarna de practisehe staatkunde bezield heeft." Wat Groen van Prinsterer hier op merkt is in vollen omvang Ook voor onzen tijd van toepassing. De economische en sociale <amstandig- heden kunnen evenals de aard van ons volk voor den groei van de revolutionaire partijen van invloed zijn. Maar wij! mogen niet het onderge schikte als het voornaamste, het bijkom stige als de hoofdzaak beschouwen. Het gaat hier tenslotte om de diepere beginselen. Om de vraag of de heerschappij van het Woord Gods wordt erkend. Om de vraag of wij al dan niet dok in het staatkundige leven de ordinantiën Gods zullen eerbiedigen. Hieruit volgt tevens onze taak voor de toekomst, ook voor den komenden winter. De hooge commissaris en opperbevel hebber der Italiaansche troepen, generaal De Bono, heeft aan het leger en de zwart- hemden de volgende dagorder gericht: „Tot nu toe heeft iedereen met strenge discipline en voorbeeldig geduld gewacht. Thans is de dag aangebroken. Z ij n e majesteit de koning wil en Mussolini, minister van het leger, beveelt, dat de troepen de grens moeten overtrekken. Voor mij is het een reden tot trots en een eer u te leiden en ik weet, dat ik zal kunnen rekenen op de discipline en de capaciteiten der soldaten. Gij zult ver moeienissen moeten doorstaan, U opof feringen moeten getroosten en een krach- tigen en geharden vijand moeten weer staan. Des te grooter zal de waarde van de overwinning zijn, welke wij beoogen en welke een nieuwe zege zal beteeke- nen van het fascistische Italië." Dit is dus een duidelijk en officiëel oorlogsbevel. Italië draait er dus nu niet meer omheen. Gistermiddag tusschen drie en vier uur is Adigrat door de Italiaansche troepen ingenomen. Ondanks den hevigen tegenstand, dien de Abessinische troepen hebben geboden, moesten zij voor de overmacht wijken. Het gerucht, dat ook Adoea, dat opnieuw werd gebombardeerd, zich reeds in han den der Italianen zou bevinden, is tot nu toe niet bevestigd. Hier wordt echter verwoed gevochten. In de Noordelijke provincie Wolkait hebben Italiaansche vliegtuigen Jama- dia gebombardeerd. De Abessiniërs schijnen zich niet meer tot een zuiver defensieve houding te be palen en trachten de Italianen in den rug aante vallen en hun verbindings linie met Eritrea door te snijden. Ras Ajenoe is namelijk met 12.000 man op weg naar Agordat in Eritrea, dat door middel van een spoorlijn met Massaua is verbonden. De voorhoede van dit leger zou zich reeds in Eritrea bevinden en daar verscheiden Italiaansche posten heb- ton bezet. De strategie der Italianen bestaat, vol gens Un. Dress, momenteel hierin, dat zij in den vorm van een halven cirkel optrek ken tegen Adoea en Adigrat. Aanvankelijk kwamen de Italianen snel vooruit, aangezien tegenover hen in de dertig kilometer breede grenszone geen noemenswaardige Abessynische strijd krachten stonden. Gistermorgen evenwel stiet het Italiaansche leger op den eersten ernstigen tegenstand van dej Abessyniërs. De Italianen brachten terstond, ten ein de den tegenstand te breken, artillerie in stelling. De hoofdkamp woedt rond Adoea. Ook van Abessynische zijde wordt toe gegeven, dat deze stad, het tooneel van de vroegere nederlaag van Italië, niet lang meer zal zijn te houden. De opmarsch van het Italiaansche le ger zal evenwel spoedig moeilijker wor den, als het 't bergachtig terrein, dat vol spleten en kloven zit, binnenrukt. Hier eerst kunnen de Abessyniërs hun speciale krijgskunst volledig toepassen. In het Zuiden, dus in Ogaden, zouden schermutselingen van weinig belang heb ben plaats gevonden. Blijkbaar doen de Italianen hier echter geen bijzonder in tensieve pogingen, om voorwaarts te ruk ken. Zwitserland en Spanje neutraal? Gisteren zijn te Bern besprekingen ge voerd ter bepaling van Zwitserlands hou ding ten opzichte van het Italiaansch- Abessynische conflict. Het verluidt, dat wanneer de Volken bond mocht besluiten tot militaire sanc ties Zwitserland op grond van zijn tradi- tioineele neutraliteitspolitiek daar niet aan zal deelnemen. Wanneer de sancties van economischen aard zijn, zal Zwitserland samenwerken, zoolang zij' het tegenhou den van den oorlog ten doel hebben, maar het zal zich onthouden wanneer het doel is een van de tegenstanders te verzwak ken. De Spaansche bladen verklaren eensge zind, dat Spanje neutraal moet blijven in het Italiaansch-Abessynische conflict. Zweden, een van de kleinere Europee- sche staten, heeft bij monde van zijn pre mier verklaard, dat het als lid van den Volkenbond slechts kan afwachten, wat de Bond beveelt. Wat zal Gèneve doen? Die zitting van den volkenbondsraad wel ke vanmorgen gehouden zou worden, is uitgesteld tot vanmiddag en zal een be sloten karakter dragen. Volgens de overheersc'hende meening zal de volkenbondsraad slechts een schen ding van artikel 15 kunnen constateeren en zich dienovereenkomstig uitspreken voor toepassing van artikel 16, dat voor de eerste maal toegepast zal worden, se dert de opstelling van het volkenbonds pact en de oprichting van den volken bond. De raad zal dus vandaag tweemaal bij eenkomen. Eerst zal de raad des voor- middags een strikt geheime niet-officieele bespreking houden, om daarna des na middags de besluiten, die in de geheime zitting genomen zullen worden, in het openbaar te bekrachtigen. Over het algemeen vermoedt men, dat de raad heden nog niet zal beslissen, oveï te g'aan tot het toepassen van artikel 10 en eerst nog een laatste beroep op de strijdende partijen doen zal, om het ge vecht te staken en een vreedzame oplos sing alsnog te aanvaarden. Abessynië zal zich natuurlijk hiertoe bereid verklaren, doch Mussolini zal ver moedelijk weigeren. In dat geval zal de raad in het begin van de volgende week vaststellen, dat Italië het volkenbondsver drag heeft geschonden en dat aanleiding bestaat, om artikel 16 toe te passen. Men neemt aan, dat de Volkenbond a.s. Woensdag zal bijeenkomen. Wat den aard der sanctiemaatregelen betreft, weet men niets meer dan de be richten uit Londen en Parijs melden, na melijk, dat deze sanctiemaatregelen aan vankelijk beperkt zullen blijven tot een verbod van wapenleveringen en een ver bod van financieelen steun aan Italië en dat deze desnoods gaandeweg zullen wor den uitgebreid tót andere economische sanctiemaatregelen. Italië's havens door mijnen versperd? Een aantal passagiersschepen vermijdt de haven van Napels, aldus meldt „Un. Press". Men brengt dit in verband met de wijd verspreide bewering, dat de ingangen van alle grootere 'havens in de Middelland- sche Zee met mijnen versperd zdjn. Gemeld wordt, dat het Amerikaansche stoomschip „Hayes" van de „Dollarlijn" bevel heeft ontvangen, Napels niet binnen te loopen, doch direct naar Marseille door te varen. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden alle schepen, welke Napels bin- nenloopen loodsen aan boord nemen, om het mijnenveld ongehinderd te kunnen passeeren. In alle Italiaansche zeehavens worden belangrijke militaire voorbereidingsmaat regelen getroffen. Noodweer te Lyon. Gisternacht is Lyon door een waterhoos geteisterd. Een onweer, dat gepaard ging met hevigen regenval, heeft niet minder dan zeven uur geduurd en veroorzaakte ten slotte een aardverschuiving, waarbij een buis in de diepte werd meegesleurd. Twee personen, o.w. een vrouw, die zich niet tijdig in veiligheid konden bren gen, werden onder het puin begraven en gedood. Ook elders in de stad zijn enkele huizen vernield. Tevens zijn verscheiden telefoon- en telegraaflijnen ernstig be schadigd. Ook te Saint Priest ten Oosten van Lyon is een huis ingestort, waarbij alle bewoners onder de puinhoopen werden begraven. Hoewel onmiddellijk met het bergingswerk is begonnen, staat nog niet vast, hoeveel personen hierbij om het le ven zijn gekomen. In de stad Lyon zelf is herhaalde ma len brand uitgebroken als gevolg van blik seminslag. Alleen te Lyon is voor 200.000 gulden schade geleden. De Rhöne heeft nog lang niet haar hoogsten stand bereikt en ook de Saöne zal pas over eenige dagen op haar hoog ste peil komen. Korte Berichten. i De Spaansche cortes heeft Donder dag met de overweldigende meerderheid van 211 tegen 15 stemmen zijn vertrou wen in de nieuwe Spaansche regeering uitgesproken. De aangekondigde valuta-staking der Deensche boeren, welke zou worden doorgevoerd door versterking van onbe perkt crediet aan buitenlandsche impor teurs, is opgeschort tot de algemeene verkiezingen zijn gehouden. ONTEVREDENHEID IN EEN WERK KAMP VAN DE N. S. B. Het werk gestaakt en ruiten ingegooid. In het N.S.B.-werkkamp aan den Ley- weg onder Loosduinen hebben, zoo meldt „De Telegraaf", zich gisteravond moei lijkheden voorgedaan waarbij de, onder de daar aan den bouw van de groote landdagtent werkzame personen, ontstane ontevredenheid tot uiting is gekomen, zoodat het werk werd gestaakt en eenige ruiten werden ingegooid. De te houden landdag was eerst be paald op 5 October. Toen door den storm de in aanbouw zijnde tent schade leed, heette het, dat de landdag in elk geval op 5 October zou doorgaan. N.S.B.ers wijken nu eenmaal voor niets en voor niemand. Later werd op bevel van den leider de datum toch verschoven omdat men geen kans zag klaar te komen. En nu zijn de arbeiders, allemaal dub bel gekeurde eerste klas „kameraden" aan het muiten geslagen. Na een bezoek van de heeren Mussert en van Geelkerken en nadat de marechaussee zich met de zaak had bemoeid, is de rust naar het schijnt weer hersteld. Een vreemde geschiedenis. De N.S.B.ers achten het een kleinig heid het geheele volk te regeeren. Maar in eigen kring heeft men nog de grootste moeite de orde te handhaven, ondanks 'het feit, dat het werk grooten- deels onder Duitsche leiding staat. OPCENTEN BIJZONDER INVOER RECHT. Voorloopig met ingang van 15 Oct. reeds toegepast. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de hef fing van opcenten op het hijzonder in voerrecht, welke heffing is voorgesteld in het dezer dagen bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot 'heffing van opcenten ten bate van het werkloosheids- subsidiefonds, voorloopig met ingang van 15 October a.s. wordt toegepast als ware het ontwerp reeds tot wet verheven. De minister van Financiën kan ten aan zien van na 15 October ingevoerde goede ren, waarvoor ten gevolge van dit besluit opcenten op het bijzonder invoerrecht zijn verschuldigd, onder door hem te stel len voorwaarden geheel of gedeeltelijk te ruggave doen verleenen van die opcenten. Voor deze teruggave komen niet in aan merking goederen ten aanzien waarvan niet ten genoegen van den minister wordt aangetoond, dat het bedrag der opcenten ingevolge reeds voor 30 September ge sloten koopovereenkomsten niet of niet ten volle op den kooper der goederen kan worden verhaald. Binnenland. Steunverleening aan de vruchtboomkwee- kerijlen. Opcenten op bijzonder invoerrecht. Japan en ouze Oost. Buitenland. De strijd in Abessynië. Adigrat door de Italianen bezet. Noodweer te Lyon. Ingezonden Mededeeling. De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelcar oi coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam De heffing op boter. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op f 0.95 per Kg. (onveranderd). „Let op Nederlandsch-Indië in het belang der nationale verdediging." Uit Tokio wordt d.d. 4 October aan de „Maasbode" geseind: Het groote Japansche dagblad „Nitsji- Nitsji" publiceert een opzienbarend arti kel, waarin het de aandacht vestigt op de noodzakelijkheid van activeering der Japansche belangen in de Zuidzee-eilan- den. Het blad schrijft, dat de Japansche admiraliteit reeds sedert langen tijd de economische ontsluiting van Neder landsch-Indië, zoowel als van de overige Zuidzee-eilanden niet alleen als een be langrijk middel tot bevordering van het Japansche economische leven, doch voor al als een belangrijke versterking van het nationale verdedigingsstelsel be schouwt en daar dan ook op consequen te wijze naar streeft. Volgens de „Nitsji-Nitsji" staan de be voegde marine-instanties op het stand punt, dat het in het belang der Japan sche veiligheid noodzakelijk is, naar het Zuiden op te dringen en de Amerikaan sche bewapeningsmaatregelen, die ten doel hebben de hegenomie in den Stillen Oceaan te veroveren, op dezelfde wijze te beantwoorden. Voor Japan zullen het echter niet uitsluitend militair-strategi sche kwesties, doch ook tal van andere overwegingen zijn, die den doorslag zul len geven. Voor de Japansche industrie is het on- ontbeeilijk, over eigen grondstoffenbron- nen te beschikken. In Nederl.-In- dië vindt Japan rijst, olië, ka toen, ijzererts, wol, rubber en andere grondstoffen in groo te hoeveelheid. De bewoners van Britsch-Indië, China en Nederlandsch- Indië zijn de natuurlijke afnemers van Japan. De Japansche scheepvaart heeft zich buitengewoon ontwikkeld en niets staat een verdere industriëele uitbreiding in den weg. Japan bezit als zeevarende natie een voldoende reserve aan ervaren marine vaklieden. Het vraagstuk van de bescher ming der Japansche scheepvaart, die in het Zuiden van den Stillen Oceaan wordt onderhouden 370.000 visschersschepen, dient eindelijk opgelost te worden. Deze visschersvloot vormt in geval van oor log het front der Japansche nationale ver dediging in den Stillen Oceaan. Aangezien de geweldige natuurschat- ten van Borneo en Nederlandsch-Nieuw- Guinea door de Nederlandérs zelf nau welijks geëxploiteerd worden, moet men zoo snel mogelijk Japansche emigranten naar deze gebieden zenden en daartoe diplomatieke besprekingen met de Neder- landsche regeering openen. Al deze maatregelen hebben echter tot voorwaarde, dat er een machtige Japan sche oorlogsvloot aanwezig is. De admi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1935 | | pagina 1